Jump to content

Πρόβλημα φόρτισης


panousious
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Εδώ και μία εβδομάδα παρατηρώ εκτεταμένη καθυστέρηση φόρτισης της μπαταρίας.!Με την έννοια ότι ενώ το ποσοστό της ήταν στο 20% για να φτάσει η φόρτιση στο 50 χρειάστηκε 3 ολόκληρες ώρες.Μήπως γνωρίζετε τι ευθύνεται?Παρακαλώ απαντήστε μου!Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ήταν χρήσιμο να μας πει καποιος αν γνωρίζει σε πόση ώρα φορτίζει το s3 με τον default φορτιστή όταν είναι ανοιχτό (σε standby και κλειστό). Όταν είναι ανοιχτό μου φορτίζει 20% σε μια ώρα. Παλιά νομίζω ήταν πολύ ταχύτερη η φόρτιση.

 

@panousious: δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία εκτός τηλεφώνου για λίγα λεπτά και ξαναδοκίμασε να φορτίσεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βγάζω την μπαταρία για 10 λεπτά και φορτίζω ξανά;

 

Για δοκίμασε το και πες μας. Το ειχα διαβάσει στο xda καπου και δουλευε σε αρκετούς.

Δικιμασε επίσης και με διαφορετικό φορτιστή.

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα κάποια βελτίωση το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται.Πόσο χρόνο απαιτείται για μια πλήρη φόρτιση κανονικά;
Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα κάποια βελτίωση το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται.Πόσο χρόνο απαιτείται για μια πλήρη φόρτιση κανονικά;

 

εμενα απο 15% σε 100% φορτωμενο θελει περιπου 2 ωρες και 50 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που ήθελε σχεδόν μια ολόκληρη μέρα για να παει απο το 30% στο 82% τι να Πω....

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά εκεί που υπήρχε καθυστέρηση μου φόρτισε από το 50 στο 100% σε 1 ωρα και 20 λεπτά.ενώ από το 20% για να φτάσει στο 50% χρειάστηκαν 2 ώρες και 15 λεπτά αυτά τα στοιχεία κράτησα.Απλά εδώ και 3 με 4 κυκλους φόρτισης παρατήρησα αυτή την καθυστέρηση ενώ παλιότερα δεν αντιμετώπιζα κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είχα το ίδιο πρόβλημα(8 ώρες πλήρης φόρτιση)!Να φανταστείς το φόρτιζα και ταυτόχρονα έπαιζα με το τηλ και η μπαταριά έπεφτε! Δοκίμασε με άλλον φορτιστή και πες μας.

ΥΓ εγώ είχα τον usb φορτιστή και τον άλλαξα με ένα κανονικό από s2 που είχα..

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο αρχικός φορτιστής του κατασκευαστή που παρέλαβα κατά την αγορά του κινητού!Να τον αντικαταστήσω με ποιον;Αν αλλάξω απλός το καλώδιο του usb από το οποίο αποτελείται θα έχω κάποιο πρόβλημα;Και που θα μπορούσα να βρώ κάποιο;
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4396701#post4396701

κοιτα στο #624 μυνημα.τον αριστερο ειχα και ο δεξιος ειναι απο ενα s2 με ενιαιο καλωδιο!

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσω τον φορτιστή του συγατοίκου μου απο το sony xperia NEO V?ξέρω ότι ταιτιάζει απλά διάβασα σε κάποιο θέμα του forum μας ότι δεν ενδεικνυτε μια τέτοια κινηση!Δηλαδή η χρήση φορτιστή άλλης συσκευής! Edited by panousious
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι να προσέξω με την εγγύηση;πως να κινηθώ;τι ενεργειες θα πρέπει να κάνω!Ευχριστώ για την βοήθεια και την υποστήριξη!
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ο φορτιστής έχει εγγύηση 6 μήνες, πάρε τηλ σε κάποιο service της samsung για παραπάνω πληροφορίες γτ και εγώ δεν ξέρω ακριβώς!

Αν βγάλεις άκρη ενημέρωσε μας!

Link to comment
Share on other sites

επικοινωνώ αυτή την στιγμή με αντιπρόσωπο της samsung από το κεντρικό site και μου απαντησε να το φορτίσω μέσω hdmi.δεν το θεωρω απάντηση αυτό!
Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνώ αυτή την στιγμή με υπάλληλο της samsung μέσω live chat και μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω HDMI..Νομιζω ότι ο τύπος είναι ότι να ναι.
Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνώ αυτή την στιγμή με υπάλληλο της samsung μέσω live chat και μου πρότεινε να χρησιμοποιήσω HDMI..Νομιζω ότι ο τύπος είναι ότι να ναι.

 

Τι θα πει μέσω hdmi? Μήπως εννοεί usb? Δεν πάμε καλά... μίλα με κάποιον σχετικό... Όχι με τσατ

- Alex
Link to comment
Share on other sites

σχετικός λογικά είναι.μετά μου ζητησε συγνώμη και μου ειπε να το φορτίσω με τον αυθεντικό φορτιστή που ούτως η αλλως αυτό κάνω ΠΑΝΤΑ!
Link to comment
Share on other sites

Αν κανετε ενα googling θα δείτε ότι υπαρχουν παρα παρα πολλά thread με θέμα το slow charging του s3. Δεν ξέρω τι φταίει και συμβαίνει.

 

Δοκιμάστε να βάλετε και το current widget για να δειτε με ποσα mA φορτίζει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Από τα διάφορα προβλήματα που παρουσιάστηκαν σε S3 το 80% αφορά ελαττωματικά καλώδια φορτιστών.

Δοκίμασε με τη σειρά τα εξής:

 

1) Υποθέτω ότι έχεις και άλλο καλώδιο usb σε micro usb, από κάποια άλλη συσκευή. Δοκίμασε με αυτό πάνω στον μαμά φορτιστή.

 

2) Αν δεν λυθεί το πρόβλημα, δοκίμασε άλλο φορτιστή (άφοβα) καθώς βάση ευρωπαϊκής οδηγίας είναι συμβατοί μεταξύ τους όλων των κατασκευαστών. Αρκεί, για να είναι αξιόπιστη η φόρτιση, να είναι μεταξύ 0,7-1.2 A. (ο μαμά είναι 1Α)

 

3) Αν πάλι δεν λυθεί το πρόβλημα, τότε είναι θέμα κινητού. Υπάρχει περίπτωση με hard reset να επανέλθει (επαναφορά εργοστασιακών).

 

4) Αν δεν επανέλθει και έτσι, πας για σέρβις.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανό να είναι θέμα καλωδίου, στο δικό μου, με το καλώδιο της συσκευασίας θέλει περίπου 2,5 ώρες από 0-100% (μια χαρά...)

δοκίμασα ένα άλλο που είχα, και φόρτιζα ένα HTC χωρίς πρόβλημα, και με εκείνο χρειάστηκε 9ωρες για να φορτίσει από το 45% στο 80% !!! και εκεί σταμάτησε και η φόρτιση........ ξανά δοκιμή με το αρχικό - όλα μια χαρά.... δοκιμή με το άλλο - πρόβλημα .....

Γρηγόρης Δάρης
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι οτι στο current widget βλέπω ότι φορτιζει με 1 Α, οσο δηλαδή είναι το μέγιστο του φορτιστή αλλά και παλι κατι πάει στραβά γιατί δεν φορτίζει οσι γρήγορα θα έπρεπε.
Link to comment
Share on other sites

Aν σας συνέβηκε μετά από μετάβαση ICS->JB έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που έφτιαξε με factory reset.

Σε μεγάλο αριθμό χρηστών πάντως έφταιγε το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...