Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια βοηθεια ρε παιδια.Εχω απενεργοποιημενα τα δεδομενα και ενεργοποιημενο το δικτυο κινητης. Γιατι μου τρωει τις μοναδες;

 

Μονάδες?

data εννοείς

εγώ τα έχω κλείσει και όλα οκ

http://s28.postimg.org/gcjtzl1jt/IMG_20140130_143904.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μονάδες από τη sim καρτοκινητό το έχω.

Οκ το βρήκα είχα το data roaming το απενεργοποίσα και είμαι ok.

 

Ευχαριστώ.:D

 

Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το update μέσω BBlink (στο pc , στο mac ουτε καν :P )

 

Στην αυτονομία εχει δει κανένας διαφορά !

Edited by poseidon2004

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Χθες κοίταζα ένα Ζ10 σε ένα μαγαζί και έβαλα μια σελίδα απο Ελλάδα στον εγκατεστημένο broswer. Όταν έκανα να ζουμάρω στη σελίδα, σε ένα κείμενο,τα γράμματα φαίνονταν "θολα" και όχι καθαρά. Υπάρχει θέμα με τον εγκατεστημένο broswer με τα κέιμενα ή απλά έτυχε?
Link to comment
Share on other sites

ο broswer ειναι πολύ καλός ίσως έτυχε η σελιδα

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Χτες εκανα την αναβαθμιση μεσω sachesi μιας και βαρεθηκα να περιμενω την vodafone, stl100-2 η συσκευη και το προγραμμα sachesi βρηκε κανονικα την αναβαθμιση της cosmote. Δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα με θερμοτητα-συγχρονισμο, αλλα δεν εχω και πολλα πραγματα να συγχρονησει ουτως η αλλως.

Νομιζω τα gestures ειναι πιο smooth με καλυτερη αποκριση και εχω την εντυπωση οτι το ηχειο καθως και ο συνομιλητης ακουγονται ακομα πιο καθαρα, πριν επρεπε να το εχω τερμα το ακουστικο.

Amazon appstore δεν εχω βαλει μιας και δεν με συγκινει η εγγραφη με δηλωση στοιχειων πιστωτικης καρτας.

 

1) προτεινεται καποιο αλλο appstore? δεν θελω να μπλεξω με πιθανους κινδυνους αλλα απο την αλλη δεν θελω να δηλωσω και πιστωτικη για να παω στο αξιοπιστο amazon

 

2) Μπαταρια πρεπει να στρωσει απο την αρχη με χρηση του συγκεκριμενου, το λεω προληπτικα για οσους παρατηρησουν χειροτερη μπαταρια συγκριτικα με πριν.

 

3) google maps δεν δουλευουν με navigation σε 3 διαφορετικα versions που κατεβασα, θα πρεπει να αγορασετε το magellan και να δουλευουν ταυτοχρονα, οποτε περιμενω update navigation turn by turn απο RIM για ελλαδα

 

4) οι γρηγορες ρυθμισεις ειναι απλα μια εξτρα προσθηκη τιποτα παραπανω

 

5) επιτελους επιτοπιο ανοιγμα ειδοποιησης σε κλειδωμενη οθονη (preview)

 

6) επρεπε να διαγραψω ολο το τηλεφωνο και μετα να περασω την αναβαθμιση, οπως σε android? full wipe, dalvik cache wipe, cache wipe klp?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να κάνω ένα σύντομο περασματάκι πάλι...

Όλα τα παιχνίδια της ΕΑ τζαμπα(!)

Όχι στην Ελλάδα βρε! :D :p

 

Πώς όμως θα τα πάρετε?

1. βγάζουμε κάρτα sim

2. κάνουμε edit το προφίλ του wifi (στο BlackBerry ντε!)

2α. Ενεργοποιούμε και Εισάγουμε proxy (διακομιστή μεσολάβησης) 219.93.183.106

2β. Θύρα/port 8080

3. Πάμε market και όλα τα παιχνίδια της ΕΑ μόλις τα επιλέξουμε θα είναι τσάμπα (free)

4. Επιλέγουμε τα πάντα όλα...

(ή έστω ότι θέλετε και τα βάζουμε στην ουρά κατεβάσματος,

προσοχή κάνουμε τα τρία πρώτα pause και τα υπόλοιπα θα μπούν σε κατάσταση standby)

5. Αφού εχουμε τελειώσει με τις επιλογές μας κάνουμε minimize το market και απενεργοποιούμε τον proxy (διακομιστή μεσολάβησης) στο wifi

6. Πάμε πάλι στο μαρκετ και αφήνουμε όλα τα download να ολοκληρωθούν!

7. Έτοιμοι, happy gaming!

8. Αν θέλετε ξαναβάζετε την κάρτα sim.... :lol:

 

Προσοχή: Δεν φέρω καμία ευθύνη ακόμα κι αν το κινήτο σας καρβουνιάσει ή κάποιο imp ή troll της EA σας πάρει στο κατόπι

Επίσης θυμηθείτε, κάθε φορά που κάνετε λάθος και δεν ακολουθείτε τις οδηγίες σωστά ένα κακόμοιρο STL-1001 καίγεται στην κόλαση

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/837/svf4.pnghttp://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/37/6oeb.png

Μόνο κάνετε γρήγορα γιατι είναι προσφορά που ήδη τρέχει και δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσει! [....]

 

Αν έχετε Z30 ή Q10 ΔΕΝ θα έχετε ΟΛΑ τα παιχνίδια τσάμπα αλλά μερικά

η Προσφορά για ΟΛΑ είναι για το Z10!!

Το Q5 αποκλείεται της προσφοράς

Edited by sugardad
Ζ30 - Q10 - Q5 addition Info

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να κάνω ένα σύντομο περασματάκι πάλι...

Όλα τα παιχνίδια της ΕΑ τζαμπα(!)

Όχι στην Ελλάδα βρε! :D :p

 

Πώς όμως θα τα πάρετε?

1. βγάζουμε κάρτα sim

2. κάνουμε edit το προφίλ του wifi (στο BlackBerry ντε!)

2α. Ενεργοποιούμε και Εισάγουμε proxy (διακομιστή μεσολάβησης) 219.93.183.106

2β. Θύρα/port 8080

3. Πάμε market και όλα τα παιχνίδια της ΕΑ μόλις τα επιλέξουμε θα είναι τσάμπα (free)

4. Επιλέγουμε τα πάντα όλα...

(ή έστω ότι θέλετε και τα βάζουμε στην ουρά κατεβάσματος,

προσοχή κάνουμε τα τρία πρώτα pause και τα υπόλοιπα θα μπούν σε κατάσταση standby)

5. Αφού εχουμε τελειώσει με τις επιλογές μας κάνουμε minimize το market και απενεργοποιούμε τον proxy (διακομιστή μεσολάβησης) στο wifi

6. Πάμε πάλι στο μαρκετ και αφήνουμε όλα τα download να ολοκληρωθούν!

7. Έτοιμοι, happy gaming!

8. Αν θέλετε ξαναβάζετε την κάρτα sim.... :lol:

 

Προσοχή: Δεν φέρω καμία ευθύνη ακόμα κι αν το κινήτο σας καρβουνιάσει ή κάποιο imp ή troll της EA σας πάρει στο κατόπι

Επίσης θυμηθείτε, κάθε φορά που κάνετε λάθος και δεν ακολουθείτε τις οδηγίες σωστά ένα κακόμοιρο STL-1001 καίγεται στην κόλαση

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/837/svf4.pnghttp://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/37/6oeb.png

Μόνο κάνετε γρήγορα γιατι είναι προσφορά που ήδη τρέχει και δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσει! [....]

 

Αν έχετε Z30 ή Q10 ΔΕΝ θα έχετε ΟΛΑ τα παιχνίδια τσάμπα αλλά μερικά

η Προσφορά για ΟΛΑ είναι για το Z10!!

Το Q5 αποκλείεται της προσφοράς

 

Που ξέθαψες αυτό το κόλπο;;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο γινοταν τους μηνες αυγουστο-οκτωβρη και στα Lumia και περνουσαμε διαφορες εφαρμογες απο προσφορες εξ αμερικης ή απο windows phone κινητα της HTC-Samsung. Δεν ειναι μονο η προσφορα που τρεχει αλλα το κλειδωμα του server με το κολπο proxy, ειχε αναφερθει στα φορουμ windows phone, οποιος προλαβε εντος 2 μηνων, μετα ανελαβε δραση η microsoft.

 

Οσον αφορα τα google maps να τονισω οτι τελικα μεσω SNAP δουλευει απροβληματιστα με φωνητικη λειτουργια navigation turn by turn οπως και στο android χωρις να πεφτει/χανεται το σημα gps (ειχε αναφερθει στο crackberry). Ολες απο το SNAP δουλευουν κανονικα, οσον αφορα την μπαρα της blackberry με το βελακι πισω που κλεβει χωρο απο την εφαρμογη στο κατω μερος της οθονης μπορει να γινει αποκρυψη αν συρεται απο πανω προς τα κατω την οθονη και επιλεξετε αποκρυψη.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο γινοταν τους μηνες αυγουστο-οκτωβρη και στα Lumia και περνουσαμε διαφορες εφαρμογες απο προσφορες εξ αμερικης ή απο windows phone κινητα της HTC-Samsung. Δεν ειναι μονο η προσφορα που τρεχει αλλα το κλειδωμα του server με το κολπο proxy, ειχε αναφερθει στα φορουμ windows phone, οποιος προλαβε εντος 2 μηνων, μετα ανελαβε δραση η microsoft.

 

Οσον αφορα τα google maps να τονισω οτι τελικα μεσω SNAP δουλευει απροβληματιστα με φωνητικη λειτουργια navigation turn by turn οπως και στο android χωρις να πεφτει/χανεται το σημα gps (ειχε αναφερθει στο crackberry). Ολες απο το SNAP δουλευουν κανονικα, οσον αφορα την μπαρα της blackberry με το βελακι πισω που κλεβει χωρο απο την εφαρμογη στο κατω μερος της οθονης μπορει να γινει αποκρυψη αν συρεται απο πανω προς τα κατω την οθονη και επιλεξετε αποκρυψη.

 

έχμμμ λάθος όσον αφορά τη σύγκριση μιας και αυτό που αναφέρεις είχε να κάνει με fiddler proxy (εγκατάσταση εφαρμογών απο όλα τα Lumia, HTC, Sammy) χωρίς fiddler (επειδή παίζαμε με tampering ενδιάμεσα) γιοκ access στα διάφορα oem markets και επειδή ο proxy έτυχε να ήταν στημένος στην αμερική γι'αυτό και οι διάφορες προσφορές λειτουργούσαν.

 

Στη δική μας περίπτωση απλά είναι ένας ταπεινός location oriented proxy και τίποτα άλλο. mkay?!

Edited by sugardad

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

ok buddy,

im not your buddy friend,

dont call me friend guy

 

:):):):)

BlackBerry + SouthPark = Veetle/Vee/Ustream (αυτά χρησιμοποιώ προς ώρας) :O

Ζώ για τη στιγμή που θα μπορέσω να κάνω εγκατάσταση επιτέλους αυτό το ρημάδι το XBMC

τουλάχιστον έκανα sign το News and Weather Widget απο android και είμαι μια χαρά απο e-εφημερίδα :lol:

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

εγω περασα απο snap τα google maps (δουλευει κανονικα φωνητικη πλοηγηση), ΕΟΠΥΥ, viber (αργει να ανοιξει αλλα δουλευει, επρεπε να αλλαξω σε ελληνικα τα ονοματα ομως), angry birds start wars, NBG ebanking εθνικη τραπεζα, .

Αυτα για τωρα.

Το ΧΒΜC γιατι νομιζω οτι το ειχα βαλει σε linux? μπορει να κανω και λαθος

 

Δεν ειχαν πει οτι ο καιρος θα φαινοταν μαζι με την ωρα σε κλειδωμενη οθονη στο 10.2.1.537 official update? Guy επρεπε να κανω full wipe το κινητο/εργοστασιακες ρυθμισεις και μετα να κανω update η το περναω απο πανω κανονικα οπως και εκανα?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα απο εφαρμογές έχω περάσει παπάδες (there goes the app gap) το καινούργιο viber όντως αργεί λίγο αλλά έχω backup παλιό apk (Δεκέμβριος 2013) και πάει σφαίρα, δεν γνωρίζω αν και έχω διαβάσει για πρόβλημα με Ελληνικά ονόματα στα δικά μου κινητα since 1997 όλα τα τηλέφωνα έχουν προθεμα +30 +39 +44 κτλ kai einai grammena greeklish :lol:

Το XBMC στανταράκι το έχεις βάλει σε linux και σε Windows και τώρα που ήρθε η ώρα του android πρέπει να καρπωθούμε το κατιτίς, απλά τα σπάει με τα κατάλληλα addons bye bye TV

 

Νομιζω οτι ειπώθηκε σαν φήμη (για τον καιρό) πάντως η προεπισκόπηση μυνημάτων, email κτλ υλοποιήθηκε μια χαρά.

Μια χαρά το έκανες, έτσι όπως το έκανες, απλά έχε το νού σου για υπερθερμάνσεις, κολλήματα αστάθειες

αν κάτι τέτοιο όπως αναφέρθηκε παρουσιαστεί κάνε wipe (παίρνει πολύ ωρα να ξέρεις) κατέβασε όλη την 10.2.1.1925 (537) μέσω sachesi

ή το προτιμότερο κάνε το μέσω του Link (Reload Device Software)

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

βαρεθηκα να περιμενω, αφησα sim card-sd card κανονικα μεσα και ανοιξα sachesi, εβαλα country code 202 (greece) και στο carrier εβαλα vodafone stl100-2 αλλα δεν εβγλαε τιποτα, εβγλαε αυτη που ειχα την 10.2.0.424, μετα αλλαξα τον carrier σε κοσμοτε διατηρωντας stl100-2 και μου εβγαλε κανονικα την 10.2.1.537 επισης το τσεκαρα και με αγγλια κωδικο χωρας και 02 carrier και εβγαλε τα ιδια.

Πρωτη φορα μεσω sachesi και ηταν απλο και ευκολο. Μολις κατεβασε ολα τα αρχεια εκανα πατατα και νομιζα οτι επρεπε να κανω install ενα ενα τα αρχεια, εκανα 2 χειροκινητα install και μετα πηρα γραμμη την επιλογη φακελου και ξεκινησε. Εντος 30 λεπτων εκανε εγκατασταση και οταν ολοκληρωθηκε τελειως ειδα οτι ειχε διατηρησει και τα settings που ειχα φτιαξει πχ κλειστο NFC - διατηρηση δικτυου 2g-3g.

 

Γιαυτο σε ρωτησα αν επρεπε να κανω τελειως factory settings wipe η οπως αλλιως λεγεται

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμένα μου έκανε εντύπωση που στην Ελλάδα ενώ κανονικά θα έπρεπε να το έχει η Voda 202_05 (αφού στς official λίστες αναφέρεται σαν διαθέσιμη) δεν είναι ακόμα διαθέσιμο...

Μέχρι τώρα σε Cote το είδα και φυσικά απο Αγγλία σε Ο2 αφού και η εκεί Voda είναι σε αναμονή (Ίσως επειδή η Μητρική το έχει on hold μάλλον και τα παραρτήματα ακολουθούν βλ. Voda Ελλάδας).

Μια χαρά εγκατάσταση έκανες, ευτυχώς το πήρες χαμπάρι νωρίς (μαζικό folder .bar Install), είναι απόλυτα λογικό να σου κρατήσει τις ρυθμίσεις αφού δεν έκανες wipe.

Αν δεν αντιμετωπίζεις κανένα πρόβλημα δεν τίθεται θέμα για wipe ή/και reinstall

Αλήθεια τι Radio Version έχεις? 1899 ή 1926

Ο κανόνας της BlackBerry είναι OS Version // Radio Version+1

Δηλαδή 10.2.1.1925 οπότε Radio 10.2.1.1925+1= 10.2.1.1926

Σε αυτό το release αυτό άλλαξε (τουλάχιστον εγώ παρατήρησα το εξής) τα Ζ10 που ήταν σε CDMA κυρίως έλαβαν το 1926 ενώ αυτά που ήταν σε GSM έλαβαν το 1899

Δοκίμασα και τα 2 Radio και δεν παρατήρησα καμία διαφορά ούτε στη μπαταρία ούτε στο σήμα (ίσως λίγο χειρότερα η μπαταρία με 1899 αλλά ίσως και να είναι η εντύπωσή μου)

 

Σε όσους έχουν τη leaked 10295 (Δεκεμβριος 2013) και σκέφτονται καθαρό πέρασμα της official (Τέλη Ιανουαρίου 2014), δέν αξίζει ο κόπος αφού είναι πανομοιότυπες χωρίς την παραμικρή διαφορά.

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Sachesi κατεβαζει μονο official και οχι leaked, τουλαχιστον απ'οσα διαβασα στο crackberry, οποτε μου περασε 10.2.1.1925

και radio 10.2.1.1899

Link to comment
Share on other sites

Sachesi κατεβαζει μονο official και οχι leaked, τουλαχιστον απ'οσα διαβασα στο crackberry, οποτε μου περασε 10.2.1.1925

και radio 10.2.1.1899

Ναι οκ δεν είπα κάτι τέτοιο για sachesi και leaked, σχόλιο έκανα για τους ρομαντικούς των leak σαν κι εμένα :O

Ευχαριστώ σιγουρεύτηκα το ίδιο είδα και απο άλα 3 παιδιά... όλοι GSM όλοι 1899

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το βράδυ και αφού ειχα κανει το update έλαβα αυτό !!

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το βράδυ και αφού ειχα κανει το update έλαβα αυτό !!

 

ήρθε και σε μένα , μόλις είδα το μήνυμα σου πήγα από περιέργεια να κοιτάξω….και έσκασε …

Έχω κάνει από προχτές το update και μου ρθε τώρα και αυτό …

Έμενα ήταν 2 mb

Σε Q10 -100-3 cosmote

Περίεργο ….

Link to comment
Share on other sites

ήρθε και σε μένα , μόλις είδα το μήνυμα σου πήγα από περιέργεια να κοιτάξω….και έσκασε …

Έχω κάνει από προχτές το update και μου ρθε τώρα και αυτό …

Έμενα ήταν 2 mb

Σε Q10 -100-3 cosmote

Περίεργο ….

 

to update ηταν μέσω OtA ή με bblink?

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

τώρα ήρθε OTA ,προχτές όμως το έκανα κανονικά μέσω bblink...

 

και εγώ το ίδιο

υποθέτω οτι θα ήταν κάτι έξτρα απο τη Cosmote .τώρα τι κάτι ...ενας θεος ξέρει

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος θέμα με τον συγχρονισμό hotmail, μετά την αναβάθμιση;

Δεν μου αναγνωρίζει τον λογαριασμό αν και τον δέχεται και ούτε καν συγχρονίζει επαφές, mail, κλπ...

Άλλαξε κάτι στις ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με STL-100-2 Vodafone sim με 10.2.0.424 τίποτα ακόμη

 

ναι υπαρχει θεμα με την Vodafone UK.. εγω εβαλα της cosmote με το sachesi

 

Έχει κανείς άλλος θέμα με τον συγχρονισμό hotmail, μετά την αναβάθμιση;

Δεν μου αναγνωρίζει τον λογαριασμό αν και τον δέχεται και ούτε καν συγχρονίζει επαφές, mail, κλπ...

Άλλαξε κάτι στις ρυθμίσεις;

 

δοκιμασε να τον βγαλεις εντελως και να τον ξανα-βαλεις..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...