Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλορίζικο!

Θα στρώσει, αλλά στο τέλος της ημέρας θα θέλει σίγουρα φόρτιση. Μετά απο μερικές μέρες αφησέ το να τερματήσει από μπαταρία και καν' το μια καλή γεμάτη φόρτιση. Εγώ που το πειράζω συνέχεια (μ'αρέσει τόσο πολύ), γράφω αρκετά ΒΒΜ, με αρκετούτσικο wi-fi, φωτογραφίες (συνήθως χωρίς φλας) το βραδάκι έχω 50 με 45%. Δεν το θεωρώ ασχημο και μάλιστα χωρίς το update που ακόμη το περιμένουμε από τη Vodafone.

Χτες που το ανοιξα μολις το συνδεσα στο wifi μου ηρθε ενα update 1 Gb με κωδικο 10.2.1.537 . Αν ειναι αυτο το update που περιμενεις απο τη voda μην χαιρεσαι για την μπαταρια.

 

Πήγες σε ΒΒ10 τελικώς;!

 

Με γεια! Καλοδούλευτο.

Ναι ρε συ. Το Ν900 γερασε. Πολυ ωραιο το BB. Αλλα. στο internet browsing, δεν μιλαω για ταχυτητα φορτωσης, ειναι αθλιο. Πραγματικα δεν μπορω να το συγκρινω με το Ν900. Δεν νομιζω να σερφαρω απο το Ζ10 ποτε.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

στο internet browsing, δεν μιλαω για ταχυτητα φορτωσης, ειναι αθλιο.

 

για δωσε λεπτομερειες..... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς, δεν συζητάμε για σύγκριση με το Ν900. Το πνεύμα πρόθυμο (Maemo 5) , το δε σώμα όχι (hardware).

 

BB10 είναι μια λογική συνέχεια. Ειδικά αν έρχεσαι και από Harmattan (N9).

 

O stratos Θα μπορούσε κάποια στιγμή (αν θέλει βεβαίως) να γράψει ένα συγκριτικό των Harmattan/BB10 ως προς την εμπειρία χρήσης. Μιας και πολλοί από τους κατόχους του Ν900 (αλλά κυτίως του Ν9) βλέπουν το ΒΒ10 με πολύ καλό μάτι.

 

Αυτά, και πάλι καλοδούλευτο songless.

 

peace out

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κάτσε, κάτσε... τώρα το πήρα πρέφα...

τι έννοεις δεν θα σερφάρεις από το Ζ10 ποτέ;!

 

γιατί έτσι...; Για πες για να ανημερωθούμε και εμείς που ψηνόμαστε.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο λειτουργικο, πολυ ωραιο τηλεφωνο. Η μπαταρια γιατι τετοιο χαλι ρε παιδια; :p Το ανοιξα το πρωι και μου εγραφε 5 ωρες διαρκεια :lol: Εκλεισα υπηρεσιες τοποθεσιας wifi, NFC που ηταν ανοιχτο χωρις λογο ,χαμηλωσα φωτεινοτητα, αυξησα χρονους που κανει sync το mail , μειωσα τον χρονο που σβηνει η οθονη και καταφερα και το πηγα στις 10 ωρες :lol: 2 φορες τη μερα φορτιση χωρις χρηση;;;;

 

Δεν νομίζω ότι θα έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα με την μπαταρία. Θα στρώσει σε λίγες μέρες. Άφησέ το και δες...

Link to comment
Share on other sites

στο internet browsing, δεν μιλαω για ταχυτητα φορτωσης, ειναι αθλιο. Πραγματικα δεν μπορω να το συγκρινω με το Ν900. Δεν νομιζω να σερφαρω απο το Ζ10 ποτε.

 

Νομίζω πως ο browser είναι απο τους καλύτερους (και συγκριτικά τεστ το ιδιο δείχνουν). Ιδίως σε σύγκριση με το Nexus 4 που είχα πριν, πολύ καλύτερος. Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο, παράξενο μου ακούγεται.

https://www.yahoo.com/tech/surprise-blackberrys-web-browser-is-3x-faster-than-75821902764.html

Edited by sakisgi
Link to comment
Share on other sites

για δωσε λεπτομερειες..... :worry:
Πρωτα απο ολα το scrolling. Κολλαει. Στο Ν900 ειναι smooth και με ενα δυνατο "σπρωξιμο" μπορει να φτασει μεχρι το τελος της σελιδας. Η mobile μορφη των σελιδων σε καποιες σελιδες ειναι χαοτικη και δεν την βρηκα καθολου καλη οπως παρουσιαζεται στο ΒΒ, ακομη και στο myphone και στην desktop δεν ειναι καθολου χρηστικη σε σχεση με το Ν900. Δεν υπαρχει ακριβεια. Στο Ν900 πατουσα ακομη και τα μικροτερα γραμματα και η επιλογη τους ηταν παιχνιδακι (resistive vs capacitive). Οταν κανω zoom σε αρκετες σελιδες καποια γραμματα ειναι θολα (κακο rendering; ).

 

Δεν μπορω να κρυψω οτι μου αρεσαν πολυ οι επιλογες που εχει ο browser για διαμοιρασμο , αλλα δεν μου αρεσαν οι κρυμμενες επιλογες. Πχ στο Ν900 με παρατεταμενο πατημα πανω σε ενα link ή εικονα μου εβγαζε ενα pop up μενου επιλογων. Εδω πατας το link βγαινει μια πλαινη μπαρα με εικονιδια, που στην αρχη για να καταλαβεις τι κανει το καθε ενα πρεπει να τραβηξεις λιγο πιο εξω την καρτελα ή να περασεις το δακτυλο απο πανω τους για να σου δειξει τι κανει το καθε εικονιδιο. Καμια σχεση με το Ν900 που ειχες ολες τις κλασσικες επιλογες αντιγραφης, επικολλησης, resfresh σελιδας ολα απο το πλητρολογιο οπως το pc. Επισης δεν εχω βρει τροπο να εξαφανιζω καταβουληση τη μπαρα διευθυνσεων για να μην πιανει χωρο.

Αυτα. Ισως κατοχη android /ios/wp να το βρουν καλυτερο και απο τις αλλες πλατφορμες. Αλλα Maemo based on Firefox browser , δεν ειναι.

Νομίζω πως ο browser είναι απο τους καλύτερους (και συγκριτικά τεστ το ιδιο δείχνουν). Ιδίως σε σύγκριση με το Nexus 4 που είχα πριν, πολύ καλύτερος. Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο, παράξενο μου ακούγεται.

https://www.yahoo.com/tech/surprise-blackberrys-web-browser-is-3x-faster-than-75821902764.html

Ετσι πως το δειχνεις, μαλλον το Ν900 ειχε τον καλυτερο browser και ολοι οι αλλοι ειναι ενα σκαλι πιο κατω με ισως τον ΒΒ καλυτερο. Παντως ουτε απο android μπορεσα να κανω ποτε σωστη πλοηγηση. Μονο απο το ios και αυτο σε ipad μαλλον λογο μεγεθους οθονης. Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να εμφανιζω τον ΒΒ browser ως καλύτερο γιατί έχω μπερυ, αλλά σκαλωματα, κολλήματα κλπ δεν έχω συναντήσει ως τώρα. Λυπάμαι που απογοητευτηκες.

 

BB10 battery tips [12/02/2014]

 

Mobile browser wars

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια, ισως μπορουν να μου τη λυσουν οσοι εχουν δουλεψει iOS. Στο iphone οταν ψαχνω ενα κειμενο στο google, πχ pdf, epub, εχω τη δυνατοτητα να το κατεβασω αμεσα με "open in iBooks". Στο BB10 υπαρχει κατι αναλογο;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Mobile browser wars
δεν μιλάω για ταχύτητα. Ειναι ταχύτατος ακόμη και σε data. Μιλάω για ευχρηστία που προερχόμενος απο n900 υποβιβαστηκα...

 

Τα έκανα όλα αυτά. Έχω και τη θήκη flip της BB για οικονομία. Το κινητό έσβησε πριν λίγο. Άντεξε συνολικά 11 ώρες με ελάχιστο wifi , μερική δοκιμή κάμερας, 5 λεπτά κλήσης και περίπου 1 ώρα οργάνωσης των επαφών, γιατι μου τα έκανε λίγο αχταρμά μόλις συνδέθηκα σε FB, ενώ προϋπήρχαν οι επαφές FB μεσα στις επαφές του n900. Η μπαταρία ακόμη και του n900 κρατούσε ενα 24ωρο με χειρότερη χρήση μετά απο 3 χρονια. Απογοήτευση...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία δοκιμάστε να κλείσετε και το Blackberry link. Απο χθες είδα διαφορα.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια, ισως μπορουν να μου τη λυσουν οσοι εχουν δουλεψει iOS. Στο iphone οταν ψαχνω ενα κειμενο στο google, πχ pdf, epub, εχω τη δυνατοτητα να το κατεβασω αμεσα με "open in iBooks". Στο BB10 υπαρχει κατι αναλογο;

Ευχαριστω!

Δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Όταν κατέβασα ενα PDF το βρήκα στις λήψεις στον browser. Βρήκα όμως μια επιλογή κάπου που οριζεις για κάθε τύπο αρχείου με ποια εφαρμογή θέλεις να ανοίγει.

Οπότε φαντάζομαι μπορείς να οριζεις το PDF να ανοίγει με τον reader και μόλις πατάς το αρχείο που κατέβηκε να ανοίγει σε αυτόν. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα ας συμπληρώσει.

Για την μπαταρία δοκιμάστε να κλείσετε και το Blackberry link. Απο χθες είδα διαφορα.

 

Κλειστό και αυτό απο το πρωί που έψαχνα τι να κλείσω.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Όταν κατέβασα ενα PDF το βρήκα στις λήψεις στον browser. Βρήκα όμως μια επιλογή κάπου που οριζεις για κάθε τύπο αρχείου με ποια εφαρμογή θέλεις να ανοίγει.

Οπότε φαντάζομαι μπορείς να οριζεις το PDF να ανοίγει με τον reader και μόλις πατάς το αρχείο που κατέβηκε να ανοίγει σε αυτόν. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα ας συμπληρώσει.

 

 

Κλειστό και αυτό απο το πρωί που έψαχνα τι να κλείσω.

 

Δωσε λιγο χρόνο στη μπαταρία να κανει καμια 10αρια κυκλους , δεν εχω ακουσει αλλον να εχει τόσο φρικτά αποτελεσματα στη χρηση της μπαταριας

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν εχω την ίδια εμπειρία με τη μπαταρία. Σίγουρα πανω απο 2 ωρες τηλέφωνα, αρκετο browsing, πολυ emails, docs, ανοιχτό wifi, twitter, Foursquare κτλ, και λιγο gaming, μου βγάζει σίγουρα τη μέρα και φορτιση πριν τον ύπνο.
BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν εχω την ίδια εμπειρία με τη μπαταρία. Σίγουρα πανω απο 2 ωρες τηλέφωνα, αρκετο browsing, πολυ emails, docs, ανοιχτό wifi, twitter, Foursquare κτλ, και λιγο gaming, μου βγάζει σίγουρα τη μέρα και φορτιση πριν τον ύπνο.
μακαρι. Η χρηση που αναφερεις μοιαζει πολυ δυσκολη με αυτα που βλεπω στο δικο μου. Το πρωι μονο το wifi που ανοιξα επεσε η μπαταρια σε 10 λεπτα 5%.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε. Μετα τη δευτερη φορτιση χτες το βραδυ, εβγαλα το κινητο απο τη πριζα στις 1. Ανοιξα το wifi για 14 λεπτα, εγκατεστησα μια εφαρμογη και σκαλισα λιγο τα menu του. Η μπαταρια επεσε 7%... Το αφησα το βραδυ με κλειστο wifi και τωρα που σηκωθηκα μεσα σε 8 ωρες αναμονης επεσε αλλα 6% η μπαταρια και μου γραφει οτι εχει >3 μερες . Πως το βλεπετε; Στρωνει; Ειναι φυσιολογικο το wifi να καταπινει ετσι τη μπαταρια;

 

ΥΓ Ανοιξα το wifi για 10 λεπτα να ενημερωθουν τα mail και επεσε η μπαταρια 3% και τωρα ο χρονος πηγε στη 1 μερα και 23 ωρες...Κατι δεν παει καλα με το wifi.

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε. Μετα τη δευτερη φορτιση χτες το βραδυ, εβγαλα το κινητο απο τη πριζα στις 1. Ανοιξα το wifi για 14 λεπτα, εγκατεστησα μια εφαρμογη και σκαλισα λιγο τα menu του. Η μπαταρια επεσε 7%... Το αφησα το βραδυ με κλειστο wifi και τωρα που σηκωθηκα μεσα σε 8 ωρες αναμονης επεσε αλλα 6% η μπαταρια και μου γραφει οτι εχει >3 μερες . Πως το βλεπετε; Στρωνει; Ειναι φυσιολογικο το wifi να καταπινει ετσι τη μπαταρια;

 

ΥΓ Ανοιξα το wifi για 10 λεπτα να ενημερωθουν τα mail και επεσε η μπαταρια 3% και τωρα ο χρονος πηγε στη 1 μερα και 23 ωρες...Κατι δεν παει καλα με το wifi.

καλημέρα

Να σου δώσω την λύση στο πρόβλημα σου …

Λοιπόν μην ξανακοιτάξεις την μπαταριά... ξέσκισε το, απόλαυσε το , βάζε το για φόρτιση πχ και στο 50% της μπαταριάς και θα δεις σιγά σιγά μετά από καμιά 15 φορτίσεις θα στρώσει .

:)

Link to comment
Share on other sites

Εμ δεν με αφηνει να το χαρω :p Φοβαμαι να βγω απο το σπιτι χωρις φορτιστη. Και εγω πιστευω θα στρωσει, απλα νομιζω οτι σηκωνει βελτιωση στη διαχειρηση της μπαταριας το λειτουργικο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

εγω το πηρα 4-1-2014, πρεπει να εχω τωρα με την 10.2.1 κοντα 2 βδομαδες που το σκαλιζω και παντα βραδυ στις 10-11 ειναι στο 20% οπου και το φορτιζω. Ασχημες μερες χωρις δουλεια το κινητο δεν χτυπαει παρα μονο 4-5 φορες (κοντα 10 λεπτα ομιλιες συνολο) και καμια 10αρια μνματα, απο email που δεν δουλευω καθολου μονο σαβουρες απο κωτσοβολο και σια. Σε τετοιες μερες μετα τις 4 που ειμαι σπιτι η μπαταρια ειναι στο 50-60%. Οποτε γενικα εχει ενα θεματακι. Αν και το hardware ειναι καρμπον galaxy s3, ο γαλαξιας αντεχει ανετα 1 μερα αλλα εχει και μεγαλυτερη μπαταρια. Οποτε η λυση ειναι δευτερη μπαταρια η αγορα της mugen 1900αρα αντι 1800 που εχει η μαμα blackberry
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Να σου δώσω την λύση στο πρόβλημα σου …

Λοιπόν μην ξανακοιτάξεις την μπαταριά... ξέσκισε το, απόλαυσε το , βάζε το για φόρτιση πχ και στο 50% της μπαταριάς και θα δεις σιγά σιγά μετά από καμιά 15 φορτίσεις θα στρώσει .

:)

 

Πλακα-πλακα εχεις απολυτο δικιο!! Κι εγω στο iphone ανησυχουσα πολυ για την μπαταρια, ποσο κραταει κλπ και μολις σταματησα να την κοιταω και να θυμαμαι καθε ποτε το φορτιζω, νομιζω οτι κραταει πολυ περισσοτερο :D

Link to comment
Share on other sites

Εδω που μενω η wind δεν εχει καλο σημα και σημερα πηγα στις ρυθμισεις και εβαλα αντι για 2G/3G μονο 2G και ειδα βελτιωση. Η αναζητηση σηματος απο 2G σε 3G ζοριζε την μπαταρια.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εδω που μενω η wind δεν εχει καλο σημα και σημερα πηγα στις ρυθμισεις και εβαλα αντι για 2G/3G μονο 2G και ειδα βελτιωση. Η αναζητηση σηματος απο 2G σε 3G ζοριζε την μπαταρια.

εννοείται το βασικότερο δεν έκανες .

Ευτυχώς έχουμε την επιλογή να βάζουμε 2g ακόμα ….διοτι π.χ. το iphone πλέον δεν σου δίνει την επιλογή 2g ….μονο 3g στην καλύτερη .

Σίγουρα θα δεις τώρα μεγάλη διαφορά .

Οπότε χρειάζεσαι το 3-4g τότε το ανοίγεις :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακομη. Τα data δεν κλεινουν για το HUB ; Πχ εχω κλεισει τα δεδομενα απο τις ρυθμισεις δικτυου, αλλα το hub συνεχισε να μου στελνει ειδοποιησεις και μετα ειδα οτι μου ειχε φαει 1.5€ απο την καρτα ( ειχα ξεχασει να ενεργοποιησω το πακετο για mb).

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακομη. Τα data δεν κλεινουν για το HUB ; Πχ εχω κλεισει τα δεδομενα απο τις ρυθμισεις δικτυου, αλλα το hub συνεχισε να μου στελνει ειδοποιησεις και μετα ειδα οτι μου ειχε φαει 1.5€ απο την καρτα ( ειχα ξεχασει να ενεργοποιησω το πακετο για mb).

 

Δες αν έχεις στο on το "Data services while roaming" Αν ναι βάλτο στο off και ξαναδές.

Link to comment
Share on other sites

Δες αν έχεις στο on το "Data services while roaming" Αν ναι βάλτο στο off και ξαναδές.
Κλειστα ολα. Δεν μου ερχονται mail, αλλα μου ερχονται ειδοποιησεις!! Οπως καλωσορισμα απο τη BB , αν μπω σε καποια υπηρεσια και αλλαξω κατι. Θα το παρακολουθησω.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...