Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα σε ολη την παρεα, νυν κατοχος lumia 720 το οποιο και μου επεσε και εσπασε η οθονη ολη κ το κοστος ανερχεται στα 130ευρω. Πλεον θελω νεο κινητο, οχι τοσο λογο του κοστους, περισσοτερο για να φυγω απο την τραγικη εμπειρια μου με τα wp8. Δεν ειμαι επαγγελματιας (οπως πολλοι απο εσας) οποτε σας ερωτω. Βρισκω το z10 και το galaxy s3 στα ιδια λεφτα απο σκρουτζοαγαζα. Ποια η συμβουλη σας? Μενω χαλκιδα κ δεν εχει κανεις live να δω το z10 ενω ο γαλαξιας ειναι πλεον γνωστος σαν συσκευη κ λειτουργικο. Επειδη εχω διαβασει ολο το thread πιστευετε θα εχω προβλημα εαν επιλεξω τον καναδο? Οι λιγοστες εφαρμογες που ασχολουμαι ειναι whatsapp, facebook., twitter, σπανια ιντερνετ, pdf κατεβαζω κ τα περναω στο κινητο, χρειαζομαι κομπιουτερακι+word για on the go καταστασεις και χρειαζομαι ανω του μετριου καλη καμερα (ειναι το μονο που χρησιμοποιω στην δουλεια). Ευχαριστω για τις οποιες συμβουλες
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η κάμερα του κινητού είναι πολύ μέτρια. Αν τη χρησιμοποιείς αρκετά μάλλον δε σε ικανοποιήσει.

Σε όλα τα υπόλοιπα πάλι θα σε καλύψει επαρκέστατα.

 

Σε σχέση με S3 είναι τελείως διαφορετικό προιόν. Αυτό είναι πιο εστιασμένο στη γραπτή επικοινωνία ενώ το S3 πιο εστιασμένο στα mutimedia.

Νομίζω ότι ένα android σήμερα καλύτερο all-around. Το Z10 και γενικά τα bb10 κινητά πιο πολύ περιορίζονται λόγω μικρής απήχησης παρά λειψών δυνατοτήτων.

 

Στη θέση σου θα έπαιρνα στο S3 ή κάποιο κινητό από 200 ευρώ και πάνω με καλύτερη κάμερα και θα ήμουν καλυμμένος απόλυτα.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει απειρα review στο ιντερνετ και ειναι αδυνατον να πιστεψω οτι η καμερα του καναδου ειναι τοσο μετρια, εκτος κι αν ηταν στημενα ta review, εχεις καποιες φωτο απλες καθημερινες να μου δειξεις? Υπαρχει καμια ανησυχια οσον αφορα την πτωση της εταιριας RIM, τι γινεται εκει? Εχουμε καποιο θεμα εκτος απο το πασιφανες οτι δεν θα εχουμε στηριξει? Αναφερομαι για το hub.
Link to comment
Share on other sites

To hub είναι στημένο μέσα στη συσκευή. Δεν είναι θέμα της RIM. Να σου πω δε φοβάμαι ότι θα γίνει τέτοια πατατιά. Εξάλλου έχει ακόμα 80 εκατομμύρια λαό με επιχειρήσεις σοβαρές , τεράστιους οργανισμούς κλπ στο πελατολόγιο. Σκέψου ότι δεν έχεις πλέον BIS για τα δεδομένα άρα δεν έχεις κάτι να φοβάσαι.

 

Πάρε μία φώτο χθεσινή στις καλύτερες δυνατές συνθήκες για φωτογράφιση και δες αν σε καλύπτει.

http://tinypic.com/r/2ijrper/5

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω την υποψια οτι παλι θα βαρεθω το android κ τα lag και τις παραμετροποιησεις/σεταρισματα για να το φερω εκει που θελω κπλ κλπ κλπ. Ηταν ενας λογος που πηγα στο Iphone το οποιο το βαρεθηκα κ αυτο (αν και ηταν το πιο ευχρηστο). Οταν επιχειρησα δοκιμη στα wp8 τοτε σκυλομετανοιωσα, 3 μηνες τωρα. Σου λειπουν εσενα φιλε μου εφαρμογες στο blackberry η σε καλυπτει απολυτα ΚΑΙ το sideload?

 

Η φωτο σου με καλυπτει απολυτα, δεν βρισκω τον λογο που κραζουνε την καμερα του κινητου αυτου. Δεν ειναι lumia 920 ουτε iphone 5, αν και σε συγκριση δεν ειδα κ τρομερες διαφορες που να τρομαξουν τον αγοραστη.

Edited by geobila
ξεχασα να δω την φωτο!
Link to comment
Share on other sites

Ακομα μια ερωτηση για οποιον μπορει να απαντησει με σαφηνεια. Επειδη διαβασα και τις 44 σελιδες εχω πραγματικα μπερδευτει με την διαφοροποιηση που παρουσιαζουν τα 2 μοντελα, δλδ, τα

1) STL100-1 κοινως μεχρι 3.5g - hspa+ και κατωτερο επεξεργαστη (αν καταλαβα καλα)

2) STL100-2 το per se LTE

 

Ποιο απο τα 2 πρεπει να επιλεξω? Εξεταζω τα updates (αν και οπως καταλαβα δεν πρεπει να περιμενω καποιο παροχο) καθως και οι συχνοτητες ειναι σαφως διαφορετικες. Θα εχω θεμα με καποιο απο τα 2 στην Ελλαδα αλλα και στην Σουηδια-Αγγλια? Δεν με ενδιαφερει το LTE (γνησιο 4g) μιας και στις 3 χωρες που ανεφερα μονο μια το παρεχει πχ ελλαδα-κοσμοτε. Απλα να υπαρχει η επιλογη μελλοντικα.

Ευχαριστω, συγνωμη αν κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και το z10 τρώει τα σκαλωματάκια του ώρες ώρες. Η φιλοσοφία του ακριβώς ανάμεσα σε iOS και Android. Έχεις αρκετές ελευθερίες στο τι περνάς μέσα, στο πως βάζεις/ βγάζεις αρχεία, του φλασάρεις νεότερα λειτουργικά με ένα κλικ αλλά από την άλλη είναι πιο οργανωμένο λειτουργικά ( δεν έχει το χαμό του android ) και δεν έχει να παίξεις με πολλά πολλά όπως το iOS.

 

H μόνη εφαρμογή που μου λείπει είναι αυτή του What's UP για να έχω σε μια τάξη τα της κάρτας μου, την έκανα sideload αλλά δε δούλεψε σωστά.

Στα υπόλοιπα καλύπτομαι απόλυτα από όσα έχει μέσα το κινητό. PDF, Word, mail, browser. Α και το utube μου τα χαλάει λίγο γιατί ουσιαστικά είναι το m.youtube.com οπότε δε παίζει όλα τα βίντεο. Αλλά από την άλλη σου επιτρέπει να παίζει στο παρασκήνιο χωρίς να σταματάει ( πολύ θετικό).

 

Όσες εφαρμογές πέρασα από το bbworld τις έσβησα γιατί μου φαίνονταν άχρηστες. Ουσιαστικά δεν έχω βρει κάτι χρήσιμο μέσα εκεί.

Είναι ψιλοπανηγύρι η κατάσταση.

 

Για το 2ο μήνυμα να προτιμήσεις το STL-002,3,4 οπωσδήποτε γιατί πέρνει και πιο γρήγορα τις επόμενες ρομ που θα κυκλοφορήσουν !

Τώρα πως θα το βρείς ; Μόνο ανοίγοντας τη συσκευασία νομίζω γίνεται. ϊσως το αναφέρει και το κουτί δε θυμάμαι.

 

Προς θεού πάρτο από σκρουτζομάγαζα. Μη σκάσεις 600αρια που ζητάνε οι ληστές του Πλαισίου και του Πάμπλικ.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το youtube ειναι πληγμα σε ολες τις πλατμορφες και επισης το whatsapp εχει βγει επισημα για blackberry, το ειδα στο site τους. Βρηκα τωρα επιλογη το μαυρο στα 310 ευρω, αναφερει στα στοιχεια οτι εχει κανονικα 4g οποτε μαλλον ειναι το STL100-2

 

Οποτε οτι εφαρμογες της προκοπης θελουμε τις βαζουμε sideload μιας και το μαρκετ χωλαινει ακομα. Ποσο χειροτερο να ειναι απο το Lumia και windows που εχω τωρα αραγε? Αυτο που θα μου λειψει σιγουρα παντως ειναι το gps drive της Νοκια το οποιο ειανι οτι καλυτερο εχω δει και δωρεαν μαλιστα και το μοναδικο που κανει offline search (οχι maps, το drive!!!)

Edited by geobila
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το youtube ειναι πληγμα σε ολες τις πλατμορφες και επισης το whatsapp εχει βγει επισημα για blackberry, το ειδα στο site τους. Βρηκα τωρα επιλογη το μαυρο στα 310 ευρω, αναφερει στα στοιχεια οτι εχει κανονικα 4g οποτε μαλλον ειναι το STL100-2

 

Οποτε οτι εφαρμογες της προκοπης θελουμε τις βαζουμε sideload μιας και το μαρκετ χωλαινει ακομα. Ποσο χειροτερο να ειναι απο το Lumia και windows που εχω τωρα αραγε? Αυτο που θα μου λειψει σιγουρα παντως ειναι το gps drive της Νοκια το οποιο ειανι οτι καλυτερο εχω δει και δωρεαν μαλιστα και το μοναδικο που κανει offline search (οχι maps, το drive!!!)

 

Και εγώ θα σου πρότεινα να το πάρεις. Για όλα αυτά που αναφέρεις, θα κάνει την δουλειά του αξιοπρεπέστατα. Για μένα το μόνο σπαστικό είναι οτι δεν τρέχει Team viewer και οτι στο Facebook δεν μπορείς να κάνεις Share παρά μόνο Like:)

 

Η μπαταρία του κρατάει μια μέρα :(

 

Πάντως η αλήθεια είναι, οτι δεν το χορταίνω. Είναι άψογο σε όλα όσα κάνει. Απιστευτά βολικό πληκτρολόγιο και os. Τέλεια οθόνη, και μέγεθος και ποιότητα κατασκευής. :)

Link to comment
Share on other sites

SakisSalonica, like στο facebook κανω μονο χαχαχααχ, anyway, νομιζω το μεγαλυτερο ατου ειναι το sideload οποτε και μπορουμε να κλεψουμε μερικες εφαρμογες, συνηθως εκεινες που θα χρησιμοποιουσαμε στις αλλες πλατφορμες

facebook, whatsapp, skype, google maps, και ισως καποια παιχνιδακια γιατι στο windows phone 8 τα παιχνιδια ειναι παραπανω απο τραγικα κ παιδικα. Sakis δεν ξερω αν ειδες την φωτο που εβαλε ο φιλος πιο πανω αλλα θεωρω οτι ειναι ανω του μετριου, στην τελικη δεν ειμαι φωτογραφος, σπιτια κ μαγαζια φωτογραφιζω για την δουλεια ωστε να κοστολογησω επισκευες/κατασκευες.

 

Sakis εισαι οκ με το sideload? βαζεις οτι θελεις απο google store?

Edited by geobila
Link to comment
Share on other sites

Share κανεις στα links του fb κανονικα. Η φωτογραφία με εχει καλύψει και ειδικά και η μπροστινή κάμερα που ειναι στα 2 MP. Η δυνατότητα να βγάλεις φωτογραφία πατώντας όπου θες πάνω στην οθόνη ή τα volume buttons ειναι απίθανη.

Απο παιχνίδια εχει μεγάλα ονόματα οπως real racing, real football 2013, Spider-Man, Batman και πολλα time-killers.

 

Το side load βοηθά αλλα θεωρώ προσωπικά έλλειψη τα native apps για Instagram, Skype, Viber. Το Flipboard έρχεται όπου να 'ναι.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

SakisSalonica, like στο facebook κανω μονο χαχαχααχ, anyway, νομιζω το μεγαλυτερο ατου ειναι το sideload οποτε και μπορουμε να κλεψουμε μερικες εφαρμογες, συνηθως εκεινες που θα χρησιμοποιουσαμε στις αλλες πλατφορμες

facebook, whatsapp, skype, google maps, και ισως καποια παιχνιδακια γιατι στο windows phone 8 τα παιχνιδια ειναι παραπανω απο τραγικα κ παιδικα. Sakis δεν ξερω αν ειδες την φωτο που εβαλε ο φιλος πιο πανω αλλα θεωρω οτι ειναι ανω του μετριου, στην τελικη δεν ειμαι φωτογραφος, σπιτια κ μαγαζια φωτογραφιζω για την δουλεια ωστε να κοστολογησω επισκευες/κατασκευες.

 

Sakis εισαι οκ με το sideload? βαζεις οτι θελεις απο google store?

 

Δεν έχω ασχοληθεί με το sideload ακόμα. Καλύπτω το "κενό" με το Note 2 που έχω σαν 2η συσκευή. Και εγώ θεωρώ οτι οι φώτος του είναι αρκετά ικανοποιητικές.

 

Share κανεις στα links του fb κανονικα. Η φωτογραφία με εχει καλύψει και ειδικά και η μπροστινή κάμερα που ειναι στα 2 MP. Η δυνατότητα να βγάλεις φωτογραφία πατώντας όπου θες πάνω στην οθόνη ή τα volume buttons ειναι απίθανη.

Απο παιχνίδια εχει μεγάλα ονόματα οπως real racing, real football 2013, Spider-Man, Batman και πολλα time-killers.

 

Το side load βοηθά αλλα θεωρώ προσωπικά έλλειψη τα native apps για Instagram, Skype, Viber. Το Flipboard έρχεται όπου να 'ναι.

 

Πώς κάνεις share; Σου έχει το button για share; Σε μένα δεν το εμφανίζει.

Link to comment
Share on other sites

Share κανεις στα links του fb κανονικα. Η φωτογραφία με εχει καλύψει και ειδικά και η μπροστινή κάμερα που ειναι στα 2 MP. Η δυνατότητα να βγάλεις φωτογραφία πατώντας όπου θες πάνω στην οθόνη ή τα volume buttons ειναι απίθανη.

Απο παιχνίδια εχει μεγάλα ονόματα οπως real racing, real football 2013, Spider-Man, Batman και πολλα time-killers.

 

Το side load βοηθά αλλα θεωρώ προσωπικά έλλειψη τα native apps για Instagram, Skype, Viber. Το Flipboard έρχεται όπου να 'ναι.

 

 

Φιλε μου υπαρχει προβλημα (lag) στο κινητο λογω sideload? Διαβασα μεν οτι με το νεο update 10.2 θα μπορει το κινητο να τρεχει android 4.1 εφαρμογες, για να καταλαβω, σαν να εχω linux στον υπολογιστη και τρεχω μεσω wine προγραμματα windows ειναι το sideload? Οποιαδηποτε εφαρμογη θελουμε την παιρνουμε απλα απο το googe store? Βαρετο το ανδροιδες αλλα το μαρκετ και η μαμα ειναι παντα εκει μεχρι και για την παραμικρη μακακια

Link to comment
Share on other sites

Είτε κάποιος έχει πάρει ένα .apk αρχείο ( όπως είναι οι εφαρμογές του android ) και στο έχει κάνει ήδη .bar ( οι εφαρμογές του ζ10 ) είτε βρίσκεις το apk ( απο αλλο κινητο με android και μια εφαρμογή apk extractor οποτε το παιρνεις απευθειας είτε μεσω torrent ) και το μετατρέπεις εσύ στο bar εφαρμογή με πρόγραμμα στον υπολογιστή σου.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είτε κάποιος έχει πάρει ένα .apk αρχείο ( όπως είναι οι εφαρμογές του android ) και στο έχει κάνει ήδη .bar ( οι εφαρμογές του ζ10 ) είτε βρίσκεις το apk ( απο αλλο κινητο με android και μια εφαρμογή apk extractor οποτε το παιρνεις απευθειας είτε μεσω torrent ) και το μετατρέπεις εσύ στο bar εφαρμογή με πρόγραμμα στον υπολογιστή σου.

Πως γίνονται αυτά? Με ποιό προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δοκίμασα να κατεβάσω 2 εφαρμογές απο τις έτοιμες, αλλά δεν μπορούσε να τρέξει το αρχείο .bar

 

Επίσης, τελικά γίνεται ή όχι να κάνεις Share στο facebook μια δημοσίευση που σου έχουν στείλει; Λίγο που έψαξα στο net βλέπω οτι δεν γίνεται. Δεν εμφανίζεται το button Share.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να κατεβάσω 2 εφαρμογές απο τις έτοιμες, αλλά δεν μπορούσε να τρέξει το αρχείο .bar

 

Επίσης, τελικά γίνεται ή όχι να κάνεις Share στο facebook μια δημοσίευση που σου έχουν στείλει; Λίγο που έψαξα στο net βλέπω οτι δεν γίνεται. Δεν εμφανίζεται το button Share.

 

 

Sakissalonika διαβασε εδω τις οδηγιες http://greekberry.com/%CE%B5%CF%8D%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D-sideload-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CF%89%CE%BD-android-%CF%83%CE%B5-blackberry-os10-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-playbook/

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε ένας αρμονικός μήνας με το Ζ10 και ήρθε η ώρα να αποτυπώσω στο ηλεκτρονικό μελάνι τις εντυπώσεις μου.

 

Χμ, για άλλη μια φορά ανάμεικτα συναισθήματα. Άλλη μια καταπληκτική συσκευή που τη νιώθεις να χάνεται κάτω από τη σκόνη της κατάρρευσης ενός ακόμα πρώην κολοσσού της κινητής. Κρατάω αυτό το κινητό στα χέρια μου και υπάρχει μια γλυκιά μελαγχολία. Βλέπω τις δυνατότητές του, βλέπω σωστά στημένα πράγματα και μια εικόνα που έχει μείνει στη μέση. Ένα deja-vu Νokia N9 αλλά σε πολύ καλύτερη μοίρα η συσκευή έως ώρας. Εάν το Ν9 ήταν σα να είχες μια φερράρι που μπορούσες να βάλεις μόνο 1η ταχύτητα, εδώ έχουμε φτάσει στην 3η και μπορούμε μόνο να φανταστούμε πως θα ήταν η 4η, η 5η και η 6η.

 

Εν αρχή είναι η ομορφιά. Το Ζ10 είναι ένα πολύ όμορφο κινητό. Οι γραμμές του είναι πολύ βιομηχανικές χωρίς να γίνεται αποξενωτικά αυστηρό. Σε άλλους γνωστούς μου θυμίζει iPhone, σε άλλους HTC One. Βλέπω σίγουρα ομοιότητες και με τα δυο αλλά ειλικρινά μη γνωρίζοντας ποιος έχει πάρει από ποιον, δε θα επεκταθώ. Το αποτέλεσμα είναι εξόχως ισορροπημένο. Την ημέρα που το πήρα απογοητεύτηκα από το λευκό, θεωρώντας πως το μαύρο του αποδίδει καλύτερα την αύρα του επαγγελματικού τηλεφώνου. Όσο περνούν οι μέρες όμως βλέπω έναν υπαρκτό χαρακτήρα και στο λευκό. Τελικά δε μετανιώνω για την επιλογή. Αν ξαναεπέλεγα, δε θα ήξερα ποιο χρώμα να διαλέξω, όπως συνέβει δηλαδή και όταν πήρα όντως την απόφαση. Δε θα χάσετε με κανένα.

 

Οι διαστάσεις είναι απόλυτα λογικές. Κάποιοι θα θεωρήσουν τα τεράστια περιθώρια (αναλογικά με την εποχή μας) ανούσια όμως αυτά συμβάλλουν στη λειτουργία του τηλεφώνου οπότε η υπαρξή τους είναι απαραίτητη. Τα υλικά δε με εντυπωσίασαν καθόλου, ούτε όμως με προβλημάτισαν ιδιαίτερα. Μία πολύ μέση κατάσταση στον τομέα αυτό. Από την άλλη ξενοιάζεις από το άγχος ότι αν πέσει η συσκευή θα "πληγωθεί" ανεπανόρθωτα. Έχοντας συμβιώσει για μεγάλα διαστήματα με κινητά "μπιμπελό" όπως το iPhone 4 και το Nexus 4, το να μη χρειάζεται να "νταντεύεις" τη συσκευή συνέχεια, αφαιρεί ένα αδιόρατο και συνεχή πονοκέφαλο από το χρήστη.

 

Η οθόνη της συσκευής κινείται πολύ μέτρια στην κατηγορία των HD οθονών και άνω του μέσου όρου αν τη θέσουμε σε γενικότερα πλαίσια. Η αντίθεση είναι μικρότερη από τις καλύτερες προτάσεις εκεί έξω, ο κορεσμός των χρωμάτων από την άλλη είναι σε πολύ καλές γραμμές. Το μελανό της σημείο για μένα είναι το θερμό της λευκό. Ουσιαστικά όμως η hd ανάλυση και η διαγώνιος των 4.2 ιντσών δύσκολα πλέον συναντάται. Ήταν ένα από τα κριτήρια αγοράς για μένα, ότι το τηλέφωνο ήταν η ναυαρχίδα της εταιρείας και παρέμενε σε ανθρώπινες διαστάσεις. Το hardware είναι από αυτά που βλέπαμε πέρυσι στα κορυφαία android με εξαίρεση την μνήμη RAM των δύο γίγα που ήταν μέχρι πριν λίγες μέρες το κορυφαίο νούμερο.

 

Το καλύτερο κομμάτι της συσκευής είναι για μένα όμως το λειτουργικό της. Ένα λειτουργικό που σου λύνει τα χέρια αλλά και στα δένει ταυτόχρονα. Επιτέλους ένα full touch λειτουργικό μετά το Ν9. Swipe στην οθόνη και ξεκλείδωμα έτσι απλά. Swipe προς τα πανω σε όποια εφαρμογή και είμαστε στην αρχική οθόνη. Ωραία πραγματάκια. Το multitasking υποδειγματικό. Μετά τον εφιάλτη των WP8 και το reload όποια ώρα το θες, όπως το θες ( Kellog's), το Ζ10 δίνει σεμινάρια (σε χαμηλή τιμή) πώς πρέπει να συμπεριφέρεται ένας σύγχρονος υπολογιστής τσέπης. Το αρνητικό είναι πως περιοριζόμαστε 8 εφαρμογές ταυτόχρονα ανοικτές αλλά επειδή αυτές είναι ελάχιστες, δύσκολα θα αναθεματίσετε σε πραγματικές συνθήκες.

 

Ανοίγω την εφαρμογή youtube. Βλέπω έναν αυτόνομο browser να με πηγαίνει στο m.youtube. Πρώτο χτύπημα. Ψάξιμο, αποτελέσματα, ξεκινώ να παίξω κάποια τραγούδια. "Λυπούμαστε το περιεχόμενο αυτό δε διατίθεται για φορητές συσκευές μπλα μπλα μπλα". Δεύτερο χτύπημα. Βρίσκω το ίδιο σε "ανεπίσημο" βίντεο, ξεκινάει, κάνω ελαχιστοποίηση να απαντήσω σε ένα μήνυμα. Ωπα, δε σταματάει. Ένα τεράστιο επιτέλους, για ένα τόσο απλό "αίτημά" μου μετά από πολύχρονη χρήση smartphones. Πάω να χαμηλώσω την ένταση. Καταλάθος πατάω το μεσαίο πλήκτρο ( φωνητικών εντολών) και κάνει παύση. Οι άνθρωποι έχουν ρίξει εργατοώρες και σωστή σκέψη στο ίδιο καζάνι. Μπράβο τους.

 

Σετάρω το κινητό με τo google account. Όλα ανώδυνα. Σετάρω whatsapp, foursquare και ανοίγω το hub να απαντήσω σε ένα SMS που με γυρνάει 10 χρόνια πίσω. Ας χρεωθώ 0.15 ευρώ για 10 byte πληροφορίας. Ας είναι, ένας ακόμα που δεν έκανε το άλμα στη μετά-2010 ψηφιακή εποχή. Όλες μου οι εφαρμογές ανταλλαγής μηνυμάτων είναι όμως εκεί. Απαντώ γρήγορα σε ένα mail χωρίς να βγω από το hub. Στο μεταξύ λαμβάνω την απάντηση στο SMS μου. Ενα swipe πίσω και το βλέπω. Έχω όλη την επικοινωνία μου σε ένα σημείο χωρίς να έχω ανοιχτές τις 15 αντίστοιχες εφαρμογές. Αν κάποιος δε ζήσει αυτή την ευκολία, πραγματικά χάνει.

 

Το κινητό με τα περυσινά spec δε γονατίζει στις ανηφόρες. Τρέχει ομαλά τα πάντα, έχει άμεση απόκριση, τα σπασίματα στα καρέ είναι σπάνιο φαινόμενο και αυτό μάλιστα με έκδοση beta του λειτουργικού. Ο browser είναι λες και δε κρατάς blackberry στο κινητό σου. Έχει τη μπάρα στο σωστό σημείο ( αυτό είναι το κάτω), ενσωματώνει swipe λειτουργίες και φορτώνει ακαριαία. Το ίδιο και η περιήγηση στις εικόνες. Το ημερολόγιο είναι ικανοποιητικό αλλά δε με τρέλανε και από άποψη ευκολίας. Αν και κανένα ημερολόγιο μέχρι σήμερα δε το έχει κάνει. Μάλλον δε τα πάω εγώ καλά με τις προθεσμίες. Όμορφη εφαρμογή για καιρό, όχι ιδιαίτερα ακριβής. File browser εξαρχής εκεί. Είναι το απόλυτο υβρίδιο. Φιλοσοφία iPhone (ένας κατασκευαστής για software και hardware) και ελευθερία Android. Πιο τέλεια γίνεται ;

 

Βεβαίως και γίνεται. Το αρνητικό με το κινητό είναι όταν σταματήσεις να το χρησιμοποιείς ως εργαλείο και πας να "παίξεις" λίγο μαζί του, να χαζολογήσεις και να το "σκαλίσεις". Επί της ουσίας εφαρμογές δεν υπάρχουν. Δε κράτησα εφαρμογή από το Blackberry World πάνω από μισή μέρα στο κινητό. Καμία δεν αυξάνει τη λειτουργικότητα της συσκευής. Και οι περισσότερες είναι σκουπίδια. Έβαλα δύο εφαρμογές από Android (viber, what's Up) και η 1η μισολειτουργεί η 2η καθόλου.

 

Εδώ ερχόμαστε στο πρόβλημα της συσκευής. Κρατώντας τη νιώθεις έξω από το πανηγυράκι που έχει στηθεί γύρω από την κινητή. Αυτό σου εξασφαλίζει ότι είσαι ήρεμος με αυτό που έχει στα χέρια σου. Από την άλλη ο πονοκέφαλος που φέρνει ο αχταρμάς του android καμιά φορά είναι δημιουργικός, και επίσης τα λεφτά που ζητάνε οι εφαρμογές του iPhone αρκετές φορές αξίζουν τα λεφτά τους. Εδώ έχουμε το τέλειο παράδειγμα μιας συσκευής άριστα στημένης από τον κατασκευαστή, με τον καταναλωτή όμως να αγνοεί αυτό το γεγονός, και τον προγραμματιστή να παρακολουθεί τις εξελίξεις από μακριά. Είναι σαν εκείνα τα μαγαζιά που ενώ είναι ακριβώς δίπλα σε αυτά που είναι γεμάτα με κόσμο και προσφέρουν μια απόλυτα συγκρίσιμη εμπειρία, δε μαζεύουν ποτέ κόσμο και κανείς δε ξέρει γιατί. Είναι σαν όλοι να περιμένουν από κάποιον άλλο να κάνει την 1η κίνηση και να πάει, και να το ακολουθήσει και άλλος και άλλος και ύστερα η μάζα να αισθανθεί προστατευμένη από την ίδια τη μάζα για την επιλογή της. Περίεργη ανθρώπινη ψυχολογία θα πω εγώ.

 

Το ότι είσαι όμως έξω από αυτό το γιορτινό κλίμα, σε τρώει εσωτερικά εκτός και αν είσαι άνθρωπος που δεν επιτρέπεις στον εαυτό σου να γελάει ποτέ. Και πάλι το βήμα είναι τεράστιο σε σχέση με το λειτουργικό 7 και πίσω, αλλά δεν είναι αρκετό. Ο οχετός κακών ειδήσεων σίγουρα δε βοηθά τους επίδοξους αγοραστές να κάνουν το βήμα, ή τους τεχνολογικά αμαθείς να προσέξουν την πρώην RIM με καλό τρόπο.

 

Πιάνω τον εαυτό μου να χαζεύει iPhone 5 και LG G2 στις αγγελίες γιατί προσφέρουν ένα απίστευτα ολοκληρωμένο πακέτο χωρίς να υπάρχει επί της ουσίας κάτι που να λείπει στο δικό μου. Με το Ζ10 νιώθεις μία αποξένωση τεχνολογικά. "Πώς κάνω αυτό και εκείνο" στο κινητό μου (πάντα android ή iPhone); " Eμ, μίσο λεπτό να θυμηθώ γιατί είμαι σε άλλη στεριά. Ααα ναι. Και φτου και από την αρχή.

 

Το Ζ10 είναι η απόλυτα τίμια αγορά στα 300 ευρώ που έχει φτάσει να τιμάται στη χώρα μας. Θα το πρότεινα σε κάποιον ; Πολύ δύσκολα. Θα έπρεπε να έχει το ίδιο επίπεδο τεχνολογικής συνείδησης με εμένα ώστε να κάνει μια απόλυτα συνειδητή αγορά. Και αν διαθέτει τέτοια τεχνολογική συνείδηση πολύ δύσκολα θα προσέξει την πρόταση των Καναδών σε πρώτη φάση. Είναι αυτή η ανθρώπινη ψυχολογία που λέγαμε.

 

ΥΓ: Το σήμα μου είναι άριστο, η μπαταρία μου χει κρατήσει έως και 48 ώρες και λιγότερο και από ένα απόγευμα. Η Blackberry έχει βγάλει ωραία αξεσουάρ. Αξίζουν μια ματιά αν είστε ή γίνετε κάτοχος. Η κάμερα κινείται στο μέσο όρο ίσως και λίγο πάνω από αυτό. Ποιότητα συνομιλίας άψογη.

Edited by zerow

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Zerow,αψογο το review σου....τα λεει ολα.εγω ειχα και το ζ10 αλλα αλλαξα και πηρα το q.βλεπεις ηθελα Πληκτρολογιο.αυτο που εχω ναπω ειναι ολο το bb10 ειναι φτιαγμενο για μενα για μεγαλα πραγματα.αλλα εκει στονβκαναδα αργησαν πολυ.αν εβγαινε πριν 2 χρονια πιστευω θα εκανε παταγο.αλλα αυτοι ακομα βγαζουν συσκειες με os 7!!!!ειναι μια επαγγελματικη συσκευη με τελειο σημα και ηχειο στην συνομιλια.οπως πρεπει να ειναι ...ΤΗΛΕΦΩΝΟ πρωτα και μετα ολα ταλλα...δυστυχως ομως η ελλειψη εφαρμογων απομακρυνει τον χρηστη.πιστευω ομως οτι ΑΝ μπουν εφαρμογες android και δεν θελω ολες αλλα καμια 100Αρια δεν εχει να φοβηθει τιποτα και θα τραβηξει ξανα την ανηφορα....αααα με μια προυποθεση...να ριξει τις τιμες και να κανει update πιο συχνα....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας... Μπράβο Zerow για το εξαιρετικό review. Προσωπικά το τηλέφωνο με καλύπτει απόλυτα, μπορεί να του λείπουν κάποιες εφαρμογές αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτές. Εγώ προτείνω στον κόσμο ή σε όποιων με ρωτάει για το Ζ10 να το δοκιμάσει, πως ξέρεις αν υπάρχει κάτι που σου ταιριάζει καλύτερα αν δεν το δοκιμάσεις..? Νομίζω ότι η προσπάθεια που έγινε από τη ΒΒ να φτιάξει κάτι από την αρχή χρειάζεται την υποστήριξή μας και εκτός των άλλων η δουλειά που έχει γίνει είναι ανέλπιστα καλή. Και είναι πραγματικά κρίμα να τη σνομπάρουν (τη προσπάθεια) developers και εταιρείες κινητής που κατ'επέκταση επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό και την πελατεία τους και γενικότερα την αγορά. Παραμένω αισιόδοξος και όπως έχω ξαναπεί θα γυρίσει ο τροχός...

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ zerow το review σου με έχει αφήσει άφωνο. Ειλικρινά συγχαρητήριά. Μια ερώτηση μόνο :τις εφαρμογές WhatsApp και viber τις βλέπω στο σάιτ appworld.blackberry.com Αυτές δεν είναι σχεδιασμένες για την πλατφόρμα της blackberry;
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ zerow το review σου με έχει αφήσει άφωνο. Ειλικρινά συγχαρητήριά. Μια ερώτηση μόνο :τις εφαρμογές WhatsApp και viber τις βλέπω στο σάιτ appworld.blackberry.com Αυτές δεν είναι σχεδιασμένες για την πλατφόρμα της blackberry;

 

Το whatsApp είναι διαθέσιμο καιρό τώρα. Το Viber το περιμένουμε πολύ σύντομα από ότι δηλώνει η ίδια η εταιρία.

Το review όντως άψογο! Το κινητό όποιος δεν το δοκιμάσει δεν ξέρει τι χάνει...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

θα ήθελα αν έχετε προτάσεις για βελτίωση σχετικά με το συγκεκριμένο κινητό ή αν βρήκατε κάποιο bug (αν είναι bug να μου γράφετε και έκδοση λογισμικού) να μου στέλνετε pm

....με αγγλικό κείμενο...αν είναι εφικτό....(για να τα κάνω άμεσα forward)

διότι έχω μία "συνεργασία" με την bb και μπορώ να τους δίνω επίσημο feedback!

 

 

υ.γ. Αν θα μπορούσε ο moderator να με αφήσει να δημιουργήσω ειδικό section για αυτά που ανέφερα.....

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...