Jump to content

Hyundai Play X 900


Frontier
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντα να κοιτάς μπροστά (1ο μήνυμα).

Πέρνα την - χωρίς να έχεις κάρτα sd μέσα - και κάνε και ένα factory reset στο android.

τι εννοεις χωρις να εχω την καρτα sd μεσα...;δεν ειναι ενσωματωμενη στο ταμπλετ..?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοιτούσα στο slateandroid για το αδερφακι του, το Onda V972, με τερταπύρηνο επεξεργαστη και 2gb Ram. Ενας κάτοχος του έγραψε τα παρακάτω:

 

PDFs are laggy though. PDFs on the iPAD 1 render very quickly and things like screen scrolls seem to be instant. On the Onda, the same PDF, takes a short while to render and screen scrolling is bumpy. I suspect this is due to the screen resolution. This may get annoying because it is the main thing I wanted it for. So far I have only tried the free PDF readers. Would appreciate recommendations for a good, fast, PDF app. Paid for is OK.

 

Και άλλος ένας:

 

Pdf reading is also one of my main uses. For paid apps I found Quickoffice Pro HD to include an excellent pdf viewer as well as being a general office program. I have tried a few pdf reader apps and not many deal with large pdf magazines very well e.g. PC Pro or T3 which can be 140Mb and 180 pages of graphically rich pages. QO also remembers where you were with each magazine.

 

Δε βγάζεις ακρη. Πως γίνεται με αυτα τα specs να κολλάει σε ενα pdf αρχειο...

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις χωρις να εχω την καρτα sd μεσα...;δεν ειναι ενσωματωμενη στο ταμπλετ..?

 

Όχι. Αν δεν τοποθέτησες εσύ κάρτα στην αντίστοιχη slot, τότε δεν έχει. Εγκατέστησες το RKBatch tool σύμφωνα με το λειτουργικό σου;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα στο slateandroid για το αδερφακι του, το Onda V972, με τερταπύρηνο επεξεργαστη και 2gb Ram. Ενας κάτοχος του έγραψε τα παρακάτω:

 

 

 

Και άλλος ένας:

 

 

 

Δε βγάζεις ακρη. Πως γίνεται με αυτα τα specs να κολλάει σε ενα pdf αρχειο...

 

Δοκίμασε το mupdf reader στο Fire που τον έχω πάει πιο καλά απο το Ipad 3 ! :D

Τώρα : Xiaomi Poco F3 128GB,Nvidia Shield K1,Ipad Air, Ainol Fire, Ipad 3,Xbox Series S,Xbox 360,Wii U ,3DsXL,Psp,Ps2,Ps1,Spectrum 48k,Amiga 1200,Amiga 1200 Tower 040+PPC

Παλιά : Poco F3 128GB, Samsung S7 Edge,Note 4,Note 3,Samsung tab pro 8.4,Samsung S3,Iphone 4,Nexus 7,Samsung Galaxy tab 10.1,Ainol Aurora II,Yinlips YDPG18,Archos 80 G9 250 Gb, Haipad M7

Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα στο slateandroid για το αδερφακι του, το Onda V972, με τερταπύρηνο επεξεργαστη και 2gb

 

Δε βγάζεις ακρη. Πως γίνεται με αυτα τα specs να κολλάει σε ενα pdf αρχειο...

 

Γιατί μπλέκεις το ένα tablet με το άλλο; Εδώ είναι για το Χ900 με RK3066 CPU.

Το Onda V972 έχει Α31, που είναι τελείως διαφορετική CPU και οι εφαρμογές συμπεριφέρονται διαφορετικά (λόγω CPU scheduling).

Δες το νήμα "CPU/GPU" για περισσότερες πληροφορίες.

 

Με το ezPDF Reader τα PDFs εμφανίζονται και "ξεφυλλίζονται" άψογα πάντως :)

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπλέκεις το ένα tablet με το άλλο; Εδώ είναι για το Χ900 με RK3066 CPU.

Το Onda V972 έχει Α31, που είναι τελείως διαφορετική CPU και οι εφαρμογές συμπεριφέρονται διαφορετικά (λόγω CPU scheduling)

 

Διαβαζω στα φορουμ του εξωτερικου και για τα υπολοιπα ταμπλετ με ρετινα, για να τα συγκρινω με το hyundai. Το Onda με οσα εχω διαβασει εχει βγαλει καποια προβληματα. Αυτη τη στιγμη το Onda εχει 25-30 ευρω διαφορα απο το hyundai.

 

Παντως στο εξωτερικο υπαρχουν αρκετα reviews και συζητησεις για το Onda και τους κλωνους τους, ενω για το Hyundai Χ 900 δε βρισκεις πολυ υλικο απο ηδη κατόχους για να συγκρίνεις.

Edited by casperino99
Link to comment
Share on other sites

Παντως στο εξωτερικο υπαρχουν αρκετα reviews και συζητησεις για το Onda και τους κλωνους τους, ενω για το Hyundai Χ 900 δε βρισκεις πολυ υλικο.

 

Το πρόβλημα είναι στο Α31, δεν είναι ώριμη υλοποίηση ακόμα και δε φθάνει ούτε στο 10% το επίπεδο των CPU schedulers που υπάρχουν για τους RK3066 (και τους 3188). Το γεγονός επίσης ότι είναι Cortex A7 - αντί Cortex A9 που είναι οι RockChip - είναι επιπλέον μπελάς, γιατί είναι ουσιαστικά πισωγύρισμα (==ασυμβατότητες).

 

Συνήθως στα fora βρίσκεις υλικό για πλατφόρμες με προβλήματα: όσο νεώτερη (όπως ο Α31) και περισσότερα posts, τόσο περισσότερα προβλήματα. Απλούστατα γιατί οι ικανοποιημένοι, δε μπαίνουν στον κόπο να γράψουν :rolleyes:

Για τους κλώνους του Χ900 (Chuwi V99 dual, Cube U9GTV, Vido N90FHD) θα βρεις αρκετά νήματα με ατελείωτες συζητήσεις για σταθερές ROM (που δεν έχουν, ειδικά το N90FHD), για το Χ900 που είναι και η πλέον σύγχρονη υλοποίηση RK3066/Retina δεν υπάρχουν σοβαρά ζητήματα :)

 

Σύγκριση πάντως μεταξύ A31 και RK3066 δε μπορεί να γίνει, γιατί συγκρίνονται διαφορετικές αρχιτεκτονικές.

Γενικά το Χ900 είναι ιδανικό για αυτούς που θέλουν απλά να κάνουν τη δουλειά τους και είναι ικανοποιημένοι με τα specs του tablet.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

@ frontier. Δεν βλέπω, με τα μάτια του average (και κάτω:O) χρήστη τίποτε σημαντικές διαφορές μεταξύ της original rom και της kasty. Μάλλον όμως ξαναγυρνάω στην kasty γιατί είναι root και θέλω να ρωτήσω αν με αυτήν (λογικά έτσι θα 'ναι αλλά ο παληός είναι αλλοιως, γι' αυτό τωτάω) στέλνουμε ή συνδέουμε με δικαίωμα SU, εφαρμογές στην εξωτερική μνήμη (SD) και αν αυτή θέλει format και partition. Εκτός αν το partition γίνεται μέσω της rooted rom στην εσωτερική μνήμη και μας καλύπτει.
Link to comment
Share on other sites

@ frontier. Δεν βλέπω, με τα μάτια του average (και κάτω:O) χρήστη τίποτε σημαντικές διαφορές μεταξύ της original rom και της kasty. Μάλλον όμως ξαναγυρνάω στην kasty γιατί είναι root και θέλω να ρωτήσω αν με αυτήν (λογικά έτσι θα 'ναι αλλά ο παληός είναι αλλοιως, γι' αυτό τωτάω) στέλνουμε ή συνδέουμε με δικαίωμα SU, εφαρμογές στην εξωτερική μνήμη (SD) και αν αυτή θέλει format και partition. Εκτός αν το partition γίνεται μέσω της rooted rom στην εσωτερική μνήμη και μας καλύπτει.

 

H Kasty - μεταξύ άλλων - έχει 2GB system partition, η stock 1GB.

Εφαρμογές δεν μπορούν να εγκατασταθούν στην εξωτερική microSD και αυτό ισχύει για όλα τα Κινέζικα android tablets.

Η εσωτερική μνήμη των 16GB χωρίζεται στο system partition και στην εσωτερική SD, στην οποία εγκαθίστανται κανονικά οι εφαρμογές.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

@ frontier και felias.Η εσωτερική μνήμη των 16GB χωρίζεται στο system partition και στην εσωτερική SD, στην οποία εγκαθίστανται κανονικά οι εφαρμογές.

Τότε ζητάω συγγνώμη από felias για τις εξυπνάδες περί SD που του έγραψα:shock::O

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω απελπιστει.....λαγκαρει συνεχεια....αναβοσβηνει η οθονη μονη της....με το που το ξεκλειδωνω αρχιζει τα κουλα....σβηνει...αναβει μονη της.....
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω απελπιστει.....λαγκαρει συνεχεια....αναβοσβηνει η οθονη μονη της....με το που το ξεκλειδωνω αρχιζει τα κουλα....σβηνει...αναβει μονη της.....

 

Τι εφαρμογές εγκαθιστάς;

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, ούτε η stock ούτε η Kasty έχουν τέτοια θέματα.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

το tapatalk,temple run,kingsoft office...εβαλα το blackmarket..

 

Απεγκατέστησε το backmarket και κάνε reboot.

Διορθώνεται;

 

Υποψιάζομαι ότι κάποιο πρόγραμμα τρέχει στην εκκίνηση και είναι ασύμβατο με τη Retina οθόνη.

Με τον ES Task Manager (Startup manager), τι προγράμματα έχεις να ξεκινούν στην εκκίνηση (ενεργοποίησε το Root mode στις επιλογές του ES Task Manager για να μπορείς να δεις το Startup Manager).

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

εκανα σκετο reboot κ επανηλθε στα καλα του...αλλα εως ποτε...?μηπως μου ρθε μαπε κοματι...?

 

επισης το σημα απ'το wifi ειναι πολυ ισχνο...ενω του κινητου μου κ του λαπ τοπ σφαιρα απ'τον ιδιο χωρο φουλ....

 

Καταρχάς μη κάνεις πολλαπλά συνεχόμενα posts, κάνε τροποποίηση στο μήνυμά σου αν θες να προσθέσεις κάτι (δεν είναι chat εδώ :) ).

 

Το ότι με reboot επανήλθε, με κάνει να πιστεύω ότι κάποια εφαρμογή που περνάς δεν είναι συμβατή με τη Retina και δημιουργεί προβλήματα στο σύστημα. Και το λέω έχοντας φορτωμένο το X900 με καμιά 65αριά εφαρμογές (και παιχνιδάκια) και με την Kasty δεν κάνει κιχ.

 

Το σήμα επηρεάζεται από την αλουμινένια πλάτη, η κεραία είναι - όπως κοιτάς σε landscape το tablet - στην επάνω και κάτω οριζόντια ακμή, φρόντισε να μη το κρατάς από εκεί.

 

Δούλεψέ το λίγο με κάποιες εφαρμογές και στην πορεία φορτώνεις και άλλες, μέχρι να βρεις ποια του δημιουργεί πρόβλημα.

Edited by Frontier
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν καταλαβαινω τι μου λες frontier....κατεβασα εναν μανατζερ αλλα δεν ξέρω..... δεν μπορω να κανω αυτα που μου προτεινεις...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω απελπιστει.....λαγκαρει συνεχεια....αναβοσβηνει η οθονη μονη της....με το που το ξεκλειδωνω αρχιζει τα κουλα....σβηνει...αναβει μονη της.....

 

Χρησιμοποιησε ενα πρόγραμμα οπως το Watchdog Task Manager Lite που κανει monitoring και βλέπει τι τρέχει απο κάτω και αν ευθυνεται καποιο πρόγραμμα για ολο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

εκανα σκετο reboot κ επανηλθε στα καλα του...αλλα εως ποτε...?μηπως μου ρθε μαπε κοματι...?

 

Όταν σου αναβοσβήνει, σου βγάζει κόκκινες ανταύγειες και αφήνει γραμμές όταν κυλάς το δάχτυλο στην οθόνη; Το είχα πάθει κι εγώ επειδή είχα πατήσει κάτι κατά λάθος στις ρυθμίσεις στους developers μάλλον και τρελλάθηκα. Δεν ξέρω από τι ήταν αλλά με το ψάξε ψάξε τελικά ανακάλυψα στο πάνω μέρος της οθόνης μια ψιλή γραμμή επιλογών όπου είχε κάτι σαν exit δεν θυμάμαι το πάτησα και ΟΚ. Δεν ξαναφάνηκε

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου αναβοσβήνει, σου βγάζει κόκκινες ανταύγειες και αφήνει γραμμές όταν κυλάς το δάχτυλο στην οθόνη; Το είχα πάθει κι εγώ επειδή είχα πατήσει κάτι κατά λάθος στις ρυθμίσεις στους developers μάλλον και τρελλάθηκα. Δεν ξέρω από τι ήταν αλλά με το ψάξε ψάξε τελικά ανακάλυψα στο πάνω μέρος της οθόνης μια ψιλή γραμμή επιλογών όπου είχε κάτι σαν exit δεν θυμάμαι το πάτησα και ΟΚ. Δεν ξαναφάνηκε

 

οχι....καμια κοκκινη γραμμη δε μου βγαζει...

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ότι λύθηκαν τα προβλήματα με την μπαταρία με την κατάργηση της Kasty 97R. Έχω ένα άλλο πρόβλημα, άσχετο με το Hyundai αλλά γενικό με τα android. Πως μπορεί να λειτουργήσει το wifi σε ad-hoc mode, αντί infrastructure; Διαβάζω ότι μόνο σε rooted γίνεται αλλά δεν έχω βρει πως. Το χρειάζομαι για tethering μεσω joikuspot.
Link to comment
Share on other sites

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher που έχετε χρησιμοποιήσει;

Εμένα ρε παιδιά ψιλο-τρώει κολλήματα. Δηλαδή πατάω το home button και αργεί να ξαναμπεί στον launcher (τον ξαναφορτώνει). ή όταν ξαναμπαίνω σε κάποιο πρόγραμμα αργεί ή κολλάει κ κλείνει (πχ το skype).

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα κακά του 1gb ram αμα ζοριζεις τα αντροιντ ταμπλετ.

Γι'αυτο το λογο πήρα note 10.1

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...