Jump to content

TEI ή AEI;


oxin_rain
 Κοινοποίηση

TEI ή AEI;;;;  

61 members have voted

  1. 1. TEI ή AEI;;;;

    • να πάω σε ΤΕΙ και να γίνω κάτι που θέλω
      43
    • να πάω σε ΑΕΙ και να γίνω κάτι που δεν τρελένομε και τόσο
      18


Recommended Posts

Παιδιά ας σοβαρευτούμε λίγο σε όλα τα προηγούμενα μου μυν προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός και πιστεύω πως ενα παιδί που έχει τελειώσει τει μπορεί να είναι το ίδιο άξιος με έναν του αει, η ουσία είναι να κάνεις αυτό που σε εκφράζει! Απλά νιώθω πως με τα λόγια σου metality γίνεσαι εσύ ο κομπλέξικός. Ναι μπορεί αναγκαστικά να παπαγάλισα σε ορισμένα μαθήματα πχ ιστορία (εγω πέρασα με δέσμες) αλλά ήμουν αναγκασμένος να το κάνω ούτε εγώ γούσταρα. Το θέμα είναι ας το έκανες και εσυ δεν σε περιόρισαν. Και αυτό δεν ισχύει για όλα τα μαθήματα διότι όταν εγώ έγγραφα πανελλήνιες 10 μαθηματικά μάλλον κατι σημαίνει και δεν είναι απλώς παπαγαλία.

Τώρα κατι ακόμη μη μου πεις πως και συ στο βιογραφικό σου δεν είχες βάλει αρχικά αει γιατί μάλλον δεν θα το πιστέψω απλά δεν σου έκατσε και πήγες τει!

Να είμαστε αντικειμενικοί αν θέλουμε και οι άλλοι να είναι. Και αν θες αντικειμενικότητα φίλε μου εγώ μόλις τέλειωσα το παν έβγαλα ένα μέτριο 6,8/10 και χάρη στις συστατικές που είχα και στο καλό βιογραφικό με δέχτηκαν imperial και ucl για MSC computer science για δοκίμασε τα με το χαρτί του τει! Ούτε να το συζητάς. Απ'την άλλη στο westminister Που έμαθα οτι είναι το χειρότερο uni της Αγγλίας από παιδιά από το myphone με δεχόντουσαν και με πτυχίο τει αλλά με το μικρό ποσό των 11000 λιρών.

Αυτή τη στιγμή δουλεύω σε μια πολυεθνική εταιρία τη Unilever Hellas και είμαι υπαλληλος έτσι όχι τίποτα τρελό! Για να περάσω χρειάστηκα 2 συντευξεις και πτυχίο ΑΕΙ και αυτό για απλώς υπάλληλος για manager θέλουν mba και άνω. Λοιπόν τι μου λες τώρα. Το κάθε πτυχίο έχει τα αναπτυξιακά του όρια εκτός αν αποτελείς μια απο τις εξερέσεις που γράφουν το 'διδακτορικό σου πάνω σε ένα εισητήριο λεωφορείου' - αυτό μου το έλεγε ένας καθηγητής μου - ο έξυπνος κάνεις διδακτορικό σε 3 χρόνια η ιδιοφυία γράφει το μεταπτυχιακό του σε 10 από τα οποία τα 9 καθόταν και σε μια μέρα το έγραψε πάνω σε ένα εισητήριο όπως γυρνούσε με το λεωφορείο- πολύ μ'αρέσει αυτό (αναφερόταν στο Nash).

Εκτός λοιπόν και αν είσαι μια από αυτές τις ιδιοφύιες δεν υπάρχει περίπτωση να πας για διδακτορικό η master από τει (σε καλό πανεπιστήμιο επαναλαμβάνω).

ΔΕν νομίζω ο Moore ο Linus Torvalds ο Jon Johansen ακόμη και ο billkos πανεπιστήμιο είχαν τελειώσει ο τελευταίο τα παράτησε για χάρη της basic που έφτιαξε.

Και για να κλείσω απλά επειδή ως τώρα θα νομίζεις οτι υποβιβάζω τα τει διάβασε τα προηγούμενα post μου και θα κατλάβεις πως δεν κάνω κάτι τέτοιο και δεν το πιστεύω απλά αντιστέκομαι στο τρόπο που εσυ πας να ισοπεδώσεις τα πανεπιστήμια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ctony_a ( 8 Ιούλ. 2004 , 09:56)

 

Παιδιά ας σοβαρευτούμε λίγο σε όλα τα προηγούμενα μου μυν προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός και πιστεύω πως ενα παιδί που έχει τελειώσει τει μπορεί να είναι το ίδιο άξιος με έναν του αει, η ουσία είναι να κάνεις αυτό που σε εκφράζει! Απλά νιώθω πως με τα λόγια σου metality γίνεσαι εσύ ο κομπλέξικός. Ναι μπορεί αναγκαστικά να παπαγάλισα σε ορισμένα μαθήματα πχ ιστορία (εγω πέρασα με δέσμες) αλλά ήμουν αναγκασμένος να το κάνω ούτε εγώ γούσταρα. Το θέμα είναι ας το έκανες και εσυ δεν σε περιόρισαν. Και αυτό δεν ισχύει για όλα τα μαθήματα διότι όταν εγώ έγγραφα πανελλήνιες 10 μαθηματικά μάλλον κατι σημαίνει και δεν είναι απλώς παπαγαλία.

Τώρα κατι ακόμη μη μου πεις πως και συ στο βιογραφικό σου δεν είχες βάλει αρχικά αει γιατί μάλλον δεν θα το πιστέψω απλά δεν σου έκατσε και πήγες τει!

Να είμαστε αντικειμενικοί αν θέλουμε και οι άλλοι να είναι. Και αν θες αντικειμενικότητα φίλε μου εγώ μόλις τέλειωσα το παν έβγαλα ένα μέτριο 6,8/10 και χάρη στις συστατικές που είχα και στο καλό βιογραφικό με δέχτηκαν imperial και ucl για MSC computer science για δοκίμασε τα με το χαρτί του τει! Ούτε να το συζητάς. Απ'την άλλη στο westminister Που έμαθα οτι είναι το χειρότερο uni της Αγγλίας από παιδιά από το myphone με δεχόντουσαν και με πτυχίο τει αλλά με το μικρό ποσό των 11000 λιρών.

Αυτή τη στιγμή δουλεύω σε μια πολυεθνική εταιρία τη Unilever Hellas και είμαι υπαλληλος έτσι όχι τίποτα τρελό! Για να περάσω χρειάστηκα 2 συντευξεις και πτυχίο ΑΕΙ και αυτό για απλώς υπάλληλος για manager θέλουν mba και άνω. Λοιπόν τι μου λες τώρα. Το κάθε πτυχίο έχει τα αναπτυξιακά του όρια εκτός αν αποτελείς μια απο τις εξερέσεις που γράφουν το 'διδακτορικό σου πάνω σε ένα εισητήριο λεωφορείου' - αυτό μου το έλεγε ένας καθηγητής μου - ο έξυπνος κάνεις διδακτορικό σε 3 χρόνια η ιδιοφυία γράφει το μεταπτυχιακό του σε 10 από τα οποία τα 9 καθόταν και σε μια μέρα το έγραψε πάνω σε ένα εισητήριο όπως γυρνούσε με το λεωφορείο- πολύ μ'αρέσει αυτό (αναφερόταν στο Nash).

Εκτός λοιπόν και αν είσαι μια από αυτές τις ιδιοφύιες δεν υπάρχει περίπτωση να πας για διδακτορικό η master από τει (σε καλό πανεπιστήμιο επαναλαμβάνω).

ΔΕν νομίζω ο Moore ο Linus Torvalds ο Jon Johansen ακόμη και ο billkos πανεπιστήμιο είχαν τελειώσει ο τελευταίο τα παράτησε για χάρη της basic που έφτιαξε.

Και για να κλείσω απλά επειδή ως τώρα θα νομίζεις οτι υποβιβάζω τα τει διάβασε τα προηγούμενα post μου και θα κατλάβεις πως δεν κάνω κάτι τέτοιο και δεν το πιστεύω απλά αντιστέκομαι στο τρόπο που εσυ πας να ισοπεδώσεις τα πανεπιστήμια.

 

 

Καλέ μου φίλε ctony_a κατ' αρχάς σε ευχαριστώ θερμά για το χαρακτηρισμό του κομπλεξικού!!! :D

 

Πρώτον, ΝΑΙ ΑΕΙ δήλωσα σαν πρώτη προτίμηση γιατί και εμένα μου πιπίλιζαν το μυαλό περι πανεπιστημίων κλπ κλπ όμως στην πορεία διαπίστωσα ότι όλα αυτά είναι απλά μύθοι και μετράνε άλλα πράγματα και όχι το όνομα αν αρχίζει από Α ή από Τ.

Δεύτερον, εγώ δεν ήθελα να παπαγαλίσω (ή αν το θες όπως το λες εσύ, ίσως και να μην μπόρεσα) αλλά αυτό δεν ΑΝΑΙΡΕΙ το γεγονός ότι ΜΕ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΤΗ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΕΙ.

Και αφού μπήκες με δέσμες ξέρεις πολύ καλά τι λέω.

Όσο για το ότι έγραψες 10 Μαθηματικά (που υπάρχουν και ασκήσεις) και μπήκες σε ΑΕΙ? ΝΑΙ μου λέει πάρα πολλά και μάλιστα όχι κολακευτικά για το επίπεδό της διάννοιας σου. Δηλαδή μετά θες να με πείσεις ότι αξίζεις κάτι όταν στα Μαθηματικά έγραψες 10? Που με απλά ελληνικά σημαίνει ότι πέρασες μόνο και μόνο επειδή παπαγάλισες την Ιστορία???

Και αφού μιλάς για ιστορία υποθέτω ότι μπήκες από Δ' Δέσμη, σωστά?

Συγνώμη αγαπητέ, αλλά στη Δ' Δέσμη το 10 στα Μαθηματικά να μην πω τι δείχνει... :D

Τώρα όσο για το μεταπτυχιακό ας έγραφες στο εξωτερικό το 10 στα μαθηματικά (αμάν αυτό το 10άρι το γλωσσόφαγα... :D ) και δεν θα πέρναγες ούτε έξω από τα ιδρύματα που αναφέρεις για Bachelor. Μην κοιτάς που τώρα μπόρεσες να πας για Master. Ας όψεται το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Όσον αφορά τώρα στις ακαδημαϊκές προοπτικές των αποφοίτων ΤΕΙ είναι οι ίδιες και μπορείς να γίνεις δεκτός σε πολλά κορυφαία ιδρύματα ακόμη και των ΗΠΑ (ναι, καλά φαντάζεσαι) αρκεί εκτός από ένα χαρτί να έχεις και κάποια άξια λόγου πράγματα να δείξεις (εργασίες, μελέτες, συστατικές, δημοσιεύσεις, προϋπηρεσία κλπ κλπ)

Όσον αφορά στις επαγγελματικές προοπτικές, έχω εργαστεί ως Διευθυντής Back Office (Ταμείο Τίτλων, Ταμείο Χρημάτων, Εκκαθάριση Συναλλαγών και Κινήσεις επενδυτών σε απλά ελληνικά) σε μεγάλη χρηματιστηριακή (ΑΧΕΠΕΥ όχι ΕΛΔΕ) και το ότι στην Unilever τα ΤΕΙ τρώνε πόρτα λίγο με νοιάζει το τι πολιτική έχει ο καθένας στην εταιρία του. Σε άλλη μπορεί τα ελληνικά πτυχία εν γένει να τρώνε πόρτα, τι σημαίνει αυτό: ότι πρέπει ομαδικώς να πάμε να πνιγούμε που δε βγάλαμε το LSE, το Insead ή το Harvard?

Επίσης λίγο με νοιάζει τι έβγαλαν ή δεν έβγαλαν ο Linus και ο Bill...

Και σκεφτείτε και λίγο ρε εξύπνοι: Υπάρχουν ΤΕΙ στις ΗΠΑ για παράδειγμα?

Με το ίδιο σκεπτικό δε σε κόβω και σένα να έχεις Master από το Harvard ή το MIT... :lol:

 

 

Υ.Γ. Δεν ισοπεδώνω τίποτα και κανένα... Αλλά μην νομίζετε μερικοί ότι ένα Α (ΑΕΙ) κάνει τη διαφορά. Τη διαφορά την κάνουμε εμείς οι ίδιοι και κανείς άλλος.

 

Υ.Γ.2 ΜΑΘΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ: Πριν κάποια (όχι και τόοοοσα πολλά) χρόνια οι απόφοιτοι της Βιομηχανικής Πειραιά (σημερινό ΠΑ.ΠΕΙ.) διεκδικούσαν τα δικαιώματά τους γιατί οι απόφοιτοι της ΑΣΟΕΕ τους έλεγαν αγράμματους και η πολιτεία τους είχε του πεταματού όπως και τα διάφορα επιμελητήρια. Σήμερα το ΠΑ.ΠΕΙ. έχει μακράν τα καλύτερα οικονομικά τμήματα σε ΑΕΙ (εκτός λίγων) και πολύ καλό όνομα.

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ: Ό,τι και να βγάλετε η αξία σας θα αναγνωριστεί αν υπάρχει. Αν δεν υπάρχει...sorry

 

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

Όπου αρέσει στον καθένα ας μπει. Αν είσαι καλός και Θεολογία να σπουδάσεις και μουσικών σπουδών να μπεις, άνεργος δεν θα μείνεις. Προτεραιότητα στο τι αγαπάς...

 

Και όσων αφορά αστυνομία, στρατό, πυροσβεστική και λοιπό δημόσιο έχω να πω πως αυτός που θα τα επιλέξει θα έχει μια ελαφρώς άνετη ζωή αλλά μέχρι εκεί. Από κει και πέρα τίποτα.

Στους υπολοίπους δίνεται η δυνατότητα να είναι οι φτωχότεροι άνθρωποι του κόσμου ή οι πλουσιότεροι.

Κατά τη γνώμη μου, ένας νέος άνθρωπος με την ενεργητικότητα που τον διακρίνει θα πρέπει να στοχεύει ψηλά, να έχει όνειρα για μεγαλεία. Έτσι προχωράει η ανθρωπότητα, έτσι εξελίσσεται. Οι πάσης φύσεως Δ.Υ. απλά φροντίζουν να μην πάει πίσω (η ανθρωπότητα).

Link to comment
Share on other sites

Alexel δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Με όλα όσα λες. Και περί δημοσίου, και περί "κορεσμένων" επαγγελμάτων, αν τα αγαπάς όμως και για όλα.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος metality ( 8 Ιούλ. 2004 , 16:00)

 

Υ.Γ.2 ΜΑΘΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ: Πριν κάποια (όχι και τόοοοσα πολλά) χρόνια οι απόφοιτοι της Βιομηχανικής Πειραιά (σημερινό ΠΑ.ΠΕΙ.) διεκδικούσαν τα δικαιώματά τους γιατί οι απόφοιτοι της ΑΣΟΕΕ τους έλεγαν αγράμματους και η πολιτεία τους είχε του πεταματού όπως και τα διάφορα επιμελητήρια. Σήμερα το ΠΑ.ΠΕΙ. έχει μακράν τα καλύτερα οικονομικά τμήματα σε ΑΕΙ (εκτός λίγων) και πολύ καλό όνομα .

 

Lol. Τι έχει το Πανεπιστήμιο Πειραιά; Τα καλύτερα Οικονομικά Τμήματα; Μόνο η Χρηματοοικονομική & Τρ. Διοίηκηση είναι από τα καλύτερα τμήματα. Το Πα.Πει έχει καλό όνομα γιατί ανέβηκαν τα Οικονομικά Πανεπιστήμια γενικώς τα τελευταία 5-10 χρόνια. Κατά τα άλλα από τα 3 Πανεπιστημία (ΑΣΟΕΕ, Πειραιά, Μακεδονίας) που είναι τα κυρίως οικονομικά πανεπιστήμια, 2ο στη σειρά ήταν το Πα.Πει μετά την ΑΣΟΕΕ, 2ο είναι και τώρα.

PS: Και όχι δεν είμαι της ΑΣΟΕΕ!

 

Προς ctony_a

Βέβαια τον Gay ρωτάς, απλά να σε ενημερώσω ότι μεταπτυχιακά Human Resources υπάρχουν και στην Ελλάδα...

 

 

Προς όλους:

Το να συγκρίνουμε γενικώς ΑΕΙ με ΤΕΙ είναι άτοπο, μόνο όμοια με όμοια τμήματα μπορούν να συγκριθούν. Πχ ΑΕΙ-ΤΕΙ Λογιστικής, ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής κτλ κτλ.

 

 

Σε μία χώρα όπου ο πρώτος κυβερνήτης (Καποδίστριας) έφτιαξε ένα σωρό ΤΕΧΝΙΚΕΣ σχολές και ο επόμενος (Όθωνας) έφτιαξε θεολογικές, φιλολογικές και νομικές τι να πει κανείς?

 

Αν εννοείς ότι θα έπρεπε να έχουμε μόνο τεχνικές σχολές ή μόνο τεχνικά επαγγέλματα τότε I rest my case.

 

Δηλαδή δε χρειαζόμαστε νομικούς και φιλολόγους, αλλά μόνο τεχνίτες;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ να έχουμε μόνο τεχνικές σχολές, για όνομα του θεού!!!

 

Αλλά όχι να έχουμε και τη νοοτροπία του "μα άλλο πανεπιστημίο άλλο τεχνολογικό ίδρυμα". Δηλαδή ό,τι έχει τη λέξη "τεχνολογικό" είναι και σαβούρα???

 

 

Υ.Γ. Με ποια κριτήρια το ΠΑ.ΠΕΙ. είναι δεύτερο? Αν εννοείς το κριτήριο των βάσεων δε θα το δεχτώ γιατί οι βάσεις είναι σαν το χρηματιστήριο. Φτιάχνονται με προσδοκίες και φήμες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lazaross ( 7 Ιούλ. 2004 , 03:12)

 

μα τι λες τωρα? ο πατερας μου ειναι αστυφυλακας και παιρνει 1300 ευρω . επισης τωρα με τους ολυμπιακους αγωνες θα παρει 2200 ευρω δωρο! φαντασου τι θα γινει με το νεο συστημα που ερχεται με το οποιο οι αστυνομικοι θα παιρνουν τα ιδιδα λεφτα με τους αστυνομικους του εξωτερικου..

 

 

Μετά από πόσα χρόνια δουλειάς πήρε αυτό το μισθό; Μπορεί να έχει μία σίγουρη και σταθερή δουλειά, αλλά οι απολαβές δεν πρόκειτα να συγκριθούν ποτέ με αυτές ενός οικονομολόγου-συμβούλου επιχειρήσεων.

 

Όσον αφορά την ζήτηση των αποφοίτων ΤΕΙ, δείτε σε τί θέσεις τοποθετούνται. Συνήθως απλοί τεχνικοί-προγραμματιστές με πολύ χαμηλούς μισθούς (για την περίπτωση των ΤΕΙ πληροφορικής). Για αυτό είναι και λογικό να υπάρχει μεγάλη ζήτηση, αφού είναι φθηνά εργατικά χέρια.

 

Βασικά αγαπητοί μου φίλοι και καλά μου παιδία εμείς οι Έλληνες είμαστε

 

Κ-Ο-Μ-Π-Λ-Ε-Ξ-Ι-Κ-Ο-Ι

Πολύ κομπλεξικοί μάλιστα.

 

Δε μας ενδιαφέρει να πάμε μπροστά αλλά μας ενδιαφέρει να πουλάμε μούρη:

 

Ο γιος μας ή η κόρη μας να περάσει σε πανεπιστήμιο,

εμείς οι ίδιοι να μπούμε σε ΑΕΙ

και το κράτος εν γένει πριμοδοτεί μια ζωή τα ΑΕΙ και θάβει ότιδήποτε άλλο υπάρχει.

 

Όντως οι ΤΕΙτζήδες αν έβγαζαν καλύτερο βαθμό σε ΑΕΙ θα πήγαιναν.

Όντως τα ΤΕΙ Λογιστικής βγάζουν τη φασίνα και ο απόφοιτος ΑΕΙ (ακόμα και από τη Θεολογική αν ξέρει πώς) ανοίγει άμεσα λογιστικό γραφείο

Όντως η αναλογία των υπερεπιτυχημένων επαγγελματιών ΑΕΙ-ΤΕΙ είναι 10 προς 1 αλλά για όλα αυτά δεν φταίει το επίπεδο των ΤΕΙ, αλλά το στραβό μας το κεφάλι.

 

Και στο κάτω κάτω ας τα καταργήσουν τα ΤΕΙ, τα ΙΕΚ, τα ΚΕΚ και ό,τι άλλο υπάρχει τέλος πάντων αφού δεν τα αφήνουν να αναπτυχθούν. Γιατί τα κρατάνε? Για να χαίρονται όλοι ότι κάπου πέρασε το παιδί τους ή ότι κάπου σπούδασε?

 

Αμάν πια. Τι κόμπλεξ είναι αυτό με τα ΤΕΙ στην Ελλάδα.

 

Αλλά σε μία χώρα που η καλύτερη δουλειά θεωρείται το Δημόσιο τι περιμένει κανείς?

 

Σε μία χώρα όπου ο πρώτος κυβερνήτης (Καποδίστριας) έφτιαξε ένα σωρό ΤΕΧΝΙΚΕΣ σχολές και ο επόμενος (Όθωνας) έφτιαξε θεολογικές, φιλολογικές και νομικές τι να πει κανείς?

 

Σε μια χώρα που κυβερνάται από επιμελητήρια (Οικονομικό, Τεχνικό) και όχι από αυτούς που ξέρουν τη δουλειά τι να πει κανείς?

 

Υ.Γ. Ας έρθει με το καλό στα αμέσως επόμενα χρόνια η οριστική απελευθέρωση των επαγγελμάτων και τότε θα δούμε πού θα πάνε όσοι έβγαλαν ΑΕΙ... (βλ. και φασίνα παραπάνω)

Υ.Γ.2 ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Δε λέω ότι τα ΤΕΙ δε βγάζουν και σαβούρα. Υπάρχουν άτομα στα ΤΕΙ που δεν ξέρουν να γράψουν το όνομά τους, αλλά τα ίδια άτομα υπάρχουν και στα ΑΕΙ. Ο σκοπός είναι να έχεις όρεξη για σκληρή δουλειά, φιλοδοξίες και να μη σε παίρνει από κάτω.

Και στο κάτω κάτω μην ξεχνάτε εσείς των ΑΕΙ ένα πράγμα:

 

ΔΕΝ ΠΗΡΑΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ

ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΑΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

(Στην Ελλάδα είμαστε... Μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια)

 

Να υποθέσω ότι φοίτησες σε κάποιο ΤΕΙ (ενώ οι δικοί σου σε πίεζαν να μπεις σε ΑΕΙ); Γιατί αν κάνουμε μία αντιστροφή των όρων ΑΕΙ<->ΤΕΙ στο κείμενό σου, πάλι νόημα θα βγάζει ;)

 

Και btw:

 

Ο Καποδίστριας έφτιαξε ΤΕΧΝΙΚΕΣ σχολές γιατί όταν ανέλαβε την διακυβέρνηση, η χώρα χρειαζόταν τεχνίτες για να επαναφέρουν την υποδομή της. Τώρα που η χώρα πλέον έχει μία υποδομή, χρειάζονται άτομα με σφαιρικότερη μόρφωση.

 

 

ΥΓ: Φυσικά δεν διαφωνώ ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ βρίσκουν δουλειά πιο γρήγορα και εύκολα. Σκοπός είναι όμως να μπορούν να συντηρήσουν τους εαυτούς τους και την οικογένιά τους σε ένα βάθος χρόνου. Και με έναν βασικό μισθό 500-1000 ευρώ αυτό δεν είναι εύκολο

 

ΥΓ2:Προς τον φίλο thread starter, εγώ θα έκανα μαθηματικά και μετά μεταπτυχιακό σε πληροφορική γιατί μου αρέσουν και τα 2. Αλλά αν δεν αντέχεις τα πολλά μαθηματικά τότε καλύτερα να στραφείς προς το ΤΕΙ.

 

ΥΓ3:

ΔΕΝ ΠΗΡΑΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ

ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΑΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Ακόμα και χωρίς παπαγαλία (ή με ελάχιστη) περνάς άνετα σε ΑΕΙ (εγώ έγραψα 13.5 ιστορία με συνολικό διάβασμα μίας εβδομάδας όλο το χρόνο). Αν σε έκαιγε να μπεις ΑΕΙ, ας παπαγάλιζες λίγο. Αν όχι, τότε δεν έχεις κανένα δικαίωμα να τα κρίνεις κατά αυτόν τον τρόπο.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος metality ( 8 Ιούλ. 2004 , 21:07)

 

Όχι δεν εννοώ να έχουμε μόνο τεχνικές σχολές, για όνομα του θεού!!!

 

Αλλά όχι να έχουμε και τη νοοτροπία του "μα άλλο πανεπιστημίο άλλο τεχνολογικό ίδρυμα". Δηλαδή ό,τι έχει τη λέξη "τεχνολογικό" είναι και σαβούρα???

 

Όχι δεν είναι σαβούρα!! Είναι αυτό ακριβώς που λέει η λέξη. Τεχνολογικό. Δεν τη χρησιμοποιώ με αρνητική έννοια τη λέξη.

 

 

Υ.Γ. Με ποια κριτήρια το ΠΑ.ΠΕΙ. είναι δεύτερο? Αν εννοείς το κριτήριο των βάσεων δε θα το δεχτώ γιατί οι βάσεις είναι σαν το χρηματιστήριο. Φτιάχνονται με προσδοκίες και φήμες.

 

Κοίτα, στην Ελλάδα κατάταξη δεν υπάρχει και αξιολόγηση. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι στην αντίληψη της εργοδοσίας είναι 2ο, από συζητήσεις που έχω κάνει.

 

Και επειδή έχω φίλους αποφοίτους και των 2 (εγώ είμαι του Μακεδονίας) τόσο σε μεταπτυχιακό όσο και σε προπτυχιακό, μπορώ να πω ότι πραγματικά δε συγκρίνονται, με εξαίρεση το τμήμα Τραπεζικής και Χρημ/κής. Κι αυτό γιατί είναι το μόνο στον τομέα (τα άλλα 2 έχουν Λογιστική και Χρηματοκοικονομική, που διαφέρει σχετικά, και στην ΑΣΟΕΕ είναι και πολύ καινούρια σχολή).

 

Επίσης και σε επίπεδο καθηγητών, ενώ και τα 2 έχουν αξιόλογους, η ΑΣΟΕΕ νομίζω και πάλι υπερέχει.

 

Αλλά και οι βάσεις, μακροπρόθεσμα, μη νομίζεις, συνήθως έχουν μια τάση που είναι αν μη τι άλλο ενδεικτική. Αν εξαιρέσεις σχολές όπως πχ νομική που πλέον δεν έχουν κανένα επαγγελματικό μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα ΤΕΙ είναι ισάξια με τα ΑΕΙ και πολλές φορές καλύτερα!!!

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

telika to katethesa!!! opws me fwtise o theos ekeinh thn wra, etsi ta evala! evala prwtes ola ta AEI plhroforikh, kai oti allo exei sxesh me ypologistes, pou den prokeite na mpw!!! meta ebala mhxanikwn paragwghs kai dioikhshs sta xania (giati eida auto:http://www.dpem.tuc.gr/robolab/) , kai meta tei athinas, kai tei peirai!!!! kai meta oles tis mathimatikes :PPPP
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος metality ( 8 Ιούλ. 2004 , 18:00)

 

Καλέ μου φίλε ctony_a κατ' αρχάς σε ευχαριστώ θερμά για το χαρακτηρισμό του κομπλεξικού!!! :D

 

Πρώτον, ΝΑΙ ΑΕΙ δήλωσα σαν πρώτη προτίμηση γιατί και εμένα μου πιπίλιζαν το μυαλό περι πανεπιστημίων κλπ κλπ όμως στην πορεία διαπίστωσα ότι όλα αυτά είναι απλά μύθοι και μετράνε άλλα πράγματα και όχι το όνομα αν αρχίζει από Α ή από Τ.

Δεύτερον, εγώ δεν ήθελα να παπαγαλίσω (ή αν το θες όπως το λες εσύ, ίσως και να μην μπόρεσα) αλλά αυτό δεν ΑΝΑΙΡΕΙ το γεγονός ότι ΜΕ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΤΗ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΕΙ.

Και αφού μπήκες με δέσμες ξέρεις πολύ καλά τι λέω.

Όσο για το ότι έγραψες 10 Μαθηματικά (που υπάρχουν και ασκήσεις) και μπήκες σε ΑΕΙ? ΝΑΙ μου λέει πάρα πολλά και μάλιστα όχι κολακευτικά για το επίπεδό της διάννοιας σου. Δηλαδή μετά θες να με πείσεις ότι αξίζεις κάτι όταν στα Μαθηματικά έγραψες 10? Που με απλά ελληνικά σημαίνει ότι πέρασες μόνο και μόνο επειδή παπαγάλισες την Ιστορία???

Και αφού μιλάς για ιστορία υποθέτω ότι μπήκες από Δ' Δέσμη, σωστά?

Συγνώμη αγαπητέ, αλλά στη Δ' Δέσμη το 10 στα Μαθηματικά να μην πω τι δείχνει... :D

Τώρα όσο για το μεταπτυχιακό ας έγραφες στο εξωτερικό το 10 στα μαθηματικά (αμάν αυτό το 10άρι το γλωσσόφαγα... :D ) και δεν θα πέρναγες ούτε έξω από τα ιδρύματα που αναφέρεις για Bachelor. Μην κοιτάς που τώρα μπόρεσες να πας για Master. Ας όψεται το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Όσον αφορά τώρα στις ακαδημαϊκές προοπτικές των αποφοίτων ΤΕΙ είναι οι ίδιες και μπορείς να γίνεις δεκτός σε πολλά κορυφαία ιδρύματα ακόμη και των ΗΠΑ (ναι, καλά φαντάζεσαι) αρκεί εκτός από ένα χαρτί να έχεις και κάποια άξια λόγου πράγματα να δείξεις (εργασίες, μελέτες, συστατικές, δημοσιεύσεις, προϋπηρεσία κλπ κλπ)

Όσον αφορά στις επαγγελματικές προοπτικές, έχω εργαστεί ως Διευθυντής Back Office (Ταμείο Τίτλων, Ταμείο Χρημάτων, Εκκαθάριση Συναλλαγών και Κινήσεις επενδυτών σε απλά ελληνικά) σε μεγάλη χρηματιστηριακή (ΑΧΕΠΕΥ όχι ΕΛΔΕ) και το ότι στην Unilever τα ΤΕΙ τρώνε πόρτα λίγο με νοιάζει το τι πολιτική έχει ο καθένας στην εταιρία του. Σε άλλη μπορεί τα ελληνικά πτυχία εν γένει να τρώνε πόρτα, τι σημαίνει αυτό: ότι πρέπει ομαδικώς να πάμε να πνιγούμε που δε βγάλαμε το LSE, το Insead ή το Harvard?

Επίσης λίγο με νοιάζει τι έβγαλαν ή δεν έβγαλαν ο Linus και ο Bill...

Και σκεφτείτε και λίγο ρε εξύπνοι: Υπάρχουν ΤΕΙ στις ΗΠΑ για παράδειγμα?

Με το ίδιο σκεπτικό δε σε κόβω και σένα να έχεις Master από το Harvard ή το MIT... :lol:

 

 

Υ.Γ. Δεν ισοπεδώνω τίποτα και κανένα... Αλλά μην νομίζετε μερικοί ότι ένα Α (ΑΕΙ) κάνει τη διαφορά. Τη διαφορά την κάνουμε εμείς οι ίδιοι και κανείς άλλος.

 

Υ.Γ.2 ΜΑΘΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ: Πριν κάποια (όχι και τόοοοσα πολλά) χρόνια οι απόφοιτοι της Βιομηχανικής Πειραιά (σημερινό ΠΑ.ΠΕΙ.) διεκδικούσαν τα δικαιώματά τους γιατί οι απόφοιτοι της ΑΣΟΕΕ τους έλεγαν αγράμματους και η πολιτεία τους είχε του πεταματού όπως και τα διάφορα επιμελητήρια. Σήμερα το ΠΑ.ΠΕΙ. έχει μακράν τα καλύτερα οικονομικά τμήματα σε ΑΕΙ (εκτός λίγων) και πολύ καλό όνομα.

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ: Ό,τι και να βγάλετε η αξία σας θα αναγνωριστεί αν υπάρχει. Αν δεν υπάρχει...sorry

 

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!

 

 

Επειδή δεν προλαβαίνω να γράψω πολλά θα απαντήσω σε 1-2 πράγματα που είπες!

Καταρχάς μιλάς σε όλο σου το μυν με οχι και τόσο ωραίο τρόπο θα έλεγα, πράγμα που δεν μ'αρέσει.

 

Δεύτερον όπως είχα πει μου δείχνεις οτι δεν είσαι αντικειμενικός δεν έχεις πει ΕΝΑ καλό πράγμα για τα ΑΕΙ (τουλ. εγώ αναγνωρίζω την αξία και των ΤΕΙ - σε παραπέμπω σε παλιότερα μυν μου)

 

Τρίτον δηλαδή πιστεύεις το ότι έγραψα 10 μαθ δεν σημαίνει τπτ? Το ότι στο πανεπιστήμιο έχω 10 μαθ Ι και ΙΙ δεν λέει τπτ. Τέλος πάντων όπως νομίζεις.

 

Τέταρτον θεωρείς το LSE UCL MIT όχι σπουδαία και δεν σε νοιάζει??? Φίλε μου εγώ θα έδινα και τη γκόμενα μου (που λέει ο λόγος για να μπω ΜΙΤ) τέλος πάντων το θέμα είναι ότι από δεν σας έχουν περάσει την αξία του master στα ΤΕΙ εμένα θυμάμαι από το πρώτο έτος κιόλας μου μίλαγαν οι καθηγητές πληροφορικής μου για το ΜΙΤ και μάλιστα είχα και ένα ο οποίος ήταν και καθηγητής του ΜΙΤ και εχ**να!! Πάντως αν νομίζεις οτι μπορείς και συ να μπεις από ΤΕΙ με ότι χαρτιά και αν έχεις έλα κάνε μια αίτηση στο UCL έτσι για πλάκα απλά θέλω να δω θα σου στείλουν έστω και απάντηση ποτέ!

 

Τέλος φίλε η πολιτική της UNILEVER όπως λες ελπίζω να ξέρεις ότι μιλάμε για μία από τις 10 μεγαλύτερες εταιρίες στο κόσμο δεν είναι μόνο πολιτική της UNILEVER αλλά πολιτική κάθε πολυεθνικής. Δοκίμασε όποια θες μα όποια θες PROCTER & GAMBLE, BP, COCA COLA, MICROSOFT ειλικρινά όποια θες το να αποκτήσεις managerial θέση από ΤΕΙ και χωρίς master δεν πρόκειται να γίνει ποτέ (εκτός και το επίθετο σου να είναι gates ή καραμανλής) Τώρα ή εταιρία που ήσουν και διευθυντής προφανώς θα είναι κάποια ελληνική χρηματηστηριακή την οποία δεν κατονομάζεις. Δεν πειράζει έτσι κι αλλιώς εμείς των ΑΕΙ με τα Master δεν έχουμε ελπίδες να μας πάρουν εκεί!

 

Α και κάτι ακόμη λες πως το 10αρί το μαθ δεν αξίζει έξω, φίλε δεν έχεις ιδέα καν πως είναι τα πράγματα έξω΄. Από οργάνωση σκίζουν αλλά αν από επίπεδο δεν πάνε μία μπροστά στο επίπεδο ελληνικών παν/μιων τα μαθ/κα που έδωσα εγώ δεσμή τα μαθαίνουν οικονομολόγοι στα παν/μια! Μιλάω για το επίπεδο του bachelor γιατί στο master πια αλλάζουν τα πράγματα εκεί εξιδικεύεσαι.

 

PS καλή τύχη φίλε με το βιγραφικό σου ελπίζω να σε δεχτούν και στη πρώτη ακόμη σχολή που διάλεξες.

Link to comment
Share on other sites

Pros metality:

Den mporw na katsw na apantisw se osa les!Kapoia einai lathos kapoia swsta!Omws ayto pou me trelane htan h kotsana pou petakses peri papagalias!!!Ti les re file?Prepei na papagalisei kapoios gia na mpei AEI????Epeidi ta TEI exoun xamiles baseis genikotera kai me xamilotero bathmo mpaineis ayto simainei oti aytoi den papagalizoun???Isa isa se pliroforw oti oi perissoteroi mathites twn TEI einai papagaloi kai oso pas pio katw se bathmous ayto to fainomeno megalwnei!Giait poly apla oi perissoteroi papagalizoun gia na perasoun tin taksi kai aplws na mpoun se kapoio TEI!!!Gia na mpeis se AEI einai poly pio dyskolo kai den ftanei mono h papagalia!!Egw POTE mou den mporesa na papagalisw giati DEN MPORW!!!Den exw mathei etsi alla eimai se AEI!Den lew oti ta TEI einai asxima!Isa isa kapoia einai kalytera kai apo kapoia AEI alla min ta isopedwnoume ola!

 

An hsoun toso magkas na papagalizes kai na empaines aneta sto Polytexneio!!!Kai an empaines mono me papagalia tote.........ase den to synexizw!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ctony_a ( 9 Ιούλ. 2004 , 07:59)

 

Τρίτον δηλαδή πιστεύεις το ότι έγραψα 10 μαθ δεν σημαίνει τπτ? Το ότι στο πανεπιστήμιο έχω 10 μαθ Ι και ΙΙ δεν λέει τπτ. Τέλος πάντων όπως νομίζεις.

 

....

 

Α και κάτι ακόμη λες πως το 10αρί το μαθ δεν αξίζει έξω, φίλε δεν έχεις ιδέα καν πως είναι τα πράγματα έξω΄. Από οργάνωση σκίζουν αλλά αν από επίπεδο δεν πάνε μία μπροστά στο επίπεδο ελληνικών παν/μιων τα μαθ/κα που έδωσα εγώ δεσμή τα μαθαίνουν οικονομολόγοι στα παν/μια! Μιλάω για το επίπεδο του bachelor γιατί στο master πια αλλάζουν τα πράγματα εκεί εξιδικεύεσαι.

 

 

 

To paidi katalave, giati etsi egrapses sto allo minima, oti egrapses 10 stis panellinies me arista to 20 ! :!:

 

Mallon ennooyses 10 sto Panepistimio me arista to 10.

Alla sto allo sou minima etsi ki ego katalava (10 sta 20) an kai upopsiazomoun oti mallon itan la8os giati den kollage 10 sta ma8imatika panellinies kai na uperifanevesai kiolas :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος metality ( 7 Ιούλ. 2004 , 19:31)

 

Βασικά αγαπητοί μου φίλοι και καλά μου παιδία εμείς οι Έλληνες είμαστε

 

Κ-Ο-Μ-Π-Λ-Ε-Ξ-Ι-Κ-Ο-Ι

Πολύ κομπλεξικοί μάλιστα.

 

Δε μας ενδιαφέρει να πάμε μπροστά αλλά μας ενδιαφέρει να πουλάμε μούρη:

 

Ο γιος μας ή η κόρη μας να περάσει σε πανεπιστήμιο,

εμείς οι ίδιοι να μπούμε σε ΑΕΙ

και το κράτος εν γένει πριμοδοτεί μια ζωή τα ΑΕΙ και θάβει ότιδήποτε άλλο υπάρχει.

 

Όντως οι ΤΕΙτζήδες αν έβγαζαν καλύτερο βαθμό σε ΑΕΙ θα πήγαιναν.

Όντως τα ΤΕΙ Λογιστικής βγάζουν τη φασίνα και ο απόφοιτος ΑΕΙ (ακόμα και από τη Θεολογική αν ξέρει πώς) ανοίγει άμεσα λογιστικό γραφείο

Όντως η αναλογία των υπερεπιτυχημένων επαγγελματιών ΑΕΙ-ΤΕΙ είναι 10 προς 1 αλλά για όλα αυτά δεν φταίει το επίπεδο των ΤΕΙ, αλλά το στραβό μας το κεφάλι.

 

Και στο κάτω κάτω ας τα καταργήσουν τα ΤΕΙ, τα ΙΕΚ, τα ΚΕΚ και ό,τι άλλο υπάρχει τέλος πάντων αφού δεν τα αφήνουν να αναπτυχθούν. Γιατί τα κρατάνε? Για να χαίρονται όλοι ότι κάπου πέρασε το παιδί τους ή ότι κάπου σπούδασε?

 

Αμάν πια. Τι κόμπλεξ είναι αυτό με τα ΤΕΙ στην Ελλάδα.

 

Αλλά σε μία χώρα που η καλύτερη δουλειά θεωρείται το Δημόσιο τι περιμένει κανείς?

 

Σε μία χώρα όπου ο πρώτος κυβερνήτης (Καποδίστριας) έφτιαξε ένα σωρό ΤΕΧΝΙΚΕΣ σχολές και ο επόμενος (Όθωνας) έφτιαξε θεολογικές, φιλολογικές και νομικές τι να πει κανείς?

 

Σε μια χώρα που κυβερνάται από επιμελητήρια (Οικονομικό, Τεχνικό) και όχι από αυτούς που ξέρουν τη δουλειά τι να πει κανείς?

 

Υ.Γ. Ας έρθει με το καλό στα αμέσως επόμενα χρόνια η οριστική απελευθέρωση των επαγγελμάτων και τότε θα δούμε πού θα πάνε όσοι έβγαλαν ΑΕΙ... (βλ. και φασίνα παραπάνω)

Υ.Γ.2 ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Δε λέω ότι τα ΤΕΙ δε βγάζουν και σαβούρα. Υπάρχουν άτομα στα ΤΕΙ που δεν ξέρουν να γράψουν το όνομά τους, αλλά τα ίδια άτομα υπάρχουν και στα ΑΕΙ. Ο σκοπός είναι να έχεις όρεξη για σκληρή δουλειά, φιλοδοξίες και να μη σε παίρνει από κάτω.

Και στο κάτω κάτω μην ξεχνάτε εσείς των ΑΕΙ ένα πράγμα:

 

ΔΕΝ ΠΗΡΑΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ

ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΑΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

(Στην Ελλάδα είμαστε... Μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια)

 

Υ.Γ.3 Όλα τα σχόλια δεκτά αλλά να είναι ουσιώδη. :)

ΤΗΧ!!!

 

 

profanos fteei i ilikia sou gia afto pou eipes sto telos. Ta papagalakia den iparhoun pia, to sistima einai tetoio pou oso kai papagalos na eisai ama den eheis mialo den prokeite na peraseis, giati polli apla den mporeis na papagaliseis mathimatika oute kan istoria i opoia einai terastia. Episis ta themata den eunnoun tin papagalia.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maousos18 ( 9 Ιούλ. 2004 , 12:54)

 

profanos fteei i ilikia sou gia afto pou eipes sto telos. Ta papagalakia den iparhoun pia, to sistima einai tetoio pou oso kai papagalos na eisai ama den eheis mialo den prokeite na peraseis, giati polli apla den mporeis na papagaliseis mathimatika oute kan istoria i opoia einai terastia. Episis ta themata den eunnoun tin papagalia.

 

 

Ti na sas po, ego perasa me to palio systima (Desmes) kai ta atoma sto etos mou eixan toulaxiston tis stoixeiwdeis gnoseis.

 

Me to kainourio systima egine xamos!! Hr8an sti sxoli atoma pou den eixan idea apo ma8imatika px kai de mporousan na katanoiisoun oute vasikes oikonomikes ennoies.

 

H apotyxia sta Ma8imatika protou etous (ma8ima pou 8umamai to eixa perasei gia tin plaka me oti 8umoun apo tin 3i likiou) perase to 90%!!

 

Mi mou lete tora oti me to kainourio systima den evnoountai oi papagaloi giati exo 2 goneis ka8igites kai mia aderfi pou molis perase kai vlepo ti ginetai.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό. Αν δεν ξέρεις μαθηματικά και φυσική και δεν μπορείς να γράψεις ένα 15 και στα δύο, σε μεγάλο ΑΕΙ (βλ πληροφορική/ΗΜΜΥ κλπ) ΔΕΝ περνάς. Όσο και να παπαγαλήσεις. Και 20 να γράψεις σε ΟΛΑ τα άλλα, δεν περνάς. Αντίθετα με 13.5 ιστορία και ~18 μαθ και φυσική περνάς ;)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmac ( 9 Ιούλ. 2004 , 14:48)

 

To paidi katalave, giati etsi egrapses sto allo minima, oti egrapses 10 stis panellinies me arista to 20 ! :!:

 

Mallon ennooyses 10 sto Panepistimio me arista to 10.

Alla sto allo sou minima etsi ki ego katalava (10 sta 20) an kai upopsiazomoun oti mallon itan la8os giati den kollage 10 sta ma8imatika panellinies kai na uperifanevesai kiolas :D :D

 

Ουπς ναι όντως δικό μου το λάθoς εννοούσα 20 ή σε όρους πανελληνιών 159/160

4 χρόνια στο παν. άλλαξα το όριο της βαθμολογικής κλίμακας :)

 

Να συμπληρώσω πως η παπαγαλία ισχύει σε μερικά όπως ιστορία αν και αυτή όπως θες τη δίνεις αλλά μαθηματικα φυσικές δεν γίνεται όσο και αν το θες.

Απλά για να τελειώνουμε γιατί δεν μου αρέσει να υποβιβάζεται κάτι που και εγώ και πολλά παιδιά δούλεψαν τοσο πολυ και για να μπούμε και για να το τελειώσουμε τα πανεπιστήμια είναι τα ανώτερα ιδρύματα που μπορεί κάποιος να σπουδάσει αν εξαιρέσουμε βέβαι master και phd που έτσι και αλλιώς και αυτά για να τα βγάλεις πρέπει να έχεις περάσει από παν/μιο. Αυτό ισχύει Ελλάδα αυτό ισχύει και σε όλο το κόσμο. Τα τει υπάγονται σε άλλη κατηγορία είναι τεχνολογικές σχολές γι αυτό και η συγκριση δεν υφίσταται. Μπορεί ένα παιδί από Τει να γίνει ο πιο πλούσιος άνθρωπος στο κόσμο μπορεί 1 παιδί απο ΑΕΙ να γίνει σουβλατζής αυτό όμως δεν αλλάζει σε καμία περίπτωση την ιδιόοτητα του πανεπιστημίου ως κέντρο έρευνας και ανώτατης εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έβαλα τελικά το ΤΕΙ Πολ.Δομικών έργων μετά τη φυσική. Κύριος στόχος μου ήταν Αρχιτεκτονική ή Πολιτικός Μηχανικός. Βέβαια, δεν το έβαλα πιο ψηλά γιατί δεν ήθελα να δεσμευτώ από αυτό αφου σίγουρα περνάω εκεί. Οσο για τη φυσική θα με ενδιέφερε να ακολουθήσω ενα τέτοιο επαγγελμα για αυτό και την έβαλα έτσι.

 

Πιστεύω πως αν το ΤΕΙ είναι από τα καλά και σε ενδιαφέρει πάρα πολύ το αντικείμενό του , γιατί να μην πας? Αλλωστε μετά μπορείς να δώσεις και κατατακτήριες... Κι έτσι και πτυχίο και δίπλωμα! (και 3-4 χρόνια παραπάνω...)

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ctony_a ( 9 Ιούλ. 2004 , 09:59)

 

Επειδή δεν προλαβαίνω να γράψω πολλά θα απαντήσω σε 1-2 πράγματα που είπες!

Καταρχάς μιλάς σε όλο σου το μυν με οχι και τόσο ωραίο τρόπο θα έλεγα, πράγμα που δεν μ'αρέσει.

 

Δεύτερον όπως είχα πει μου δείχνεις οτι δεν είσαι αντικειμενικός δεν έχεις πει ΕΝΑ καλό πράγμα για τα ΑΕΙ (τουλ. εγώ αναγνωρίζω την αξία και των ΤΕΙ - σε παραπέμπω σε παλιότερα μυν μου)

 

Τρίτον δηλαδή πιστεύεις το ότι έγραψα 10 μαθ δεν σημαίνει τπτ? Το ότι στο πανεπιστήμιο έχω 10 μαθ Ι και ΙΙ δεν λέει τπτ. Τέλος πάντων όπως νομίζεις.

 

Τέταρτον θεωρείς το LSE UCL MIT όχι σπουδαία και δεν σε νοιάζει??? Φίλε μου εγώ θα έδινα και τη γκόμενα μου (που λέει ο λόγος για να μπω ΜΙΤ) τέλος πάντων το θέμα είναι ότι από δεν σας έχουν περάσει την αξία του master στα ΤΕΙ εμένα θυμάμαι από το πρώτο έτος κιόλας μου μίλαγαν οι καθηγητές πληροφορικής μου για το ΜΙΤ και μάλιστα είχα και ένα ο οποίος ήταν και καθηγητής του ΜΙΤ και εχ**να!! Πάντως αν νομίζεις οτι μπορείς και συ να μπεις από ΤΕΙ με ότι χαρτιά και αν έχεις έλα κάνε μια αίτηση στο UCL έτσι για πλάκα απλά θέλω να δω θα σου στείλουν έστω και απάντηση ποτέ!

 

Τέλος φίλε η πολιτική της UNILEVER όπως λες ελπίζω να ξέρεις ότι μιλάμε για μία από τις 10 μεγαλύτερες εταιρίες στο κόσμο δεν είναι μόνο πολιτική της UNILEVER αλλά πολιτική κάθε πολυεθνικής. Δοκίμασε όποια θες μα όποια θες PROCTER & GAMBLE, BP, COCA COLA, MICROSOFT ειλικρινά όποια θες το να αποκτήσεις managerial θέση από ΤΕΙ και χωρίς master δεν πρόκειται να γίνει ποτέ (εκτός και το επίθετο σου να είναι gates ή καραμανλής) Τώρα ή εταιρία που ήσουν και διευθυντής προφανώς θα είναι κάποια ελληνική χρηματηστηριακή την οποία δεν κατονομάζεις. Δεν πειράζει έτσι κι αλλιώς εμείς των ΑΕΙ με τα Master δεν έχουμε ελπίδες να μας πάρουν εκεί!

 

Α και κάτι ακόμη λες πως το 10αρί το μαθ δεν αξίζει έξω, φίλε δεν έχεις ιδέα καν πως είναι τα πράγματα έξω΄. Από οργάνωση σκίζουν αλλά αν από επίπεδο δεν πάνε μία μπροστά στο επίπεδο ελληνικών παν/μιων τα μαθ/κα που έδωσα εγώ δεσμή τα μαθαίνουν οικονομολόγοι στα παν/μια! Μιλάω για το επίπεδο του bachelor γιατί στο master πια αλλάζουν τα πράγματα εκεί εξιδικεύεσαι.

 

PS καλή τύχη φίλε με το βιγραφικό σου ελπίζω να σε δεχτούν και στη πρώτη ακόμη σχολή που διάλεξες.

 

 

a) Αν ήσουν πιο προσεκτικός θα απαντούσα και καλύτερα. Επειδή όμως δεν έχώ κόμπλεξ, ειλικρινά δέξου τα συγχαρητήριά μου γιατί τέτοια μυαλά λείπουν (και μυαλά με 10/20 περισσεύουν...)

b) Δεν υποτιμώ το LSE, το MIT και άλλα γνωστά πανεπιστήμια. Ίσα ίσα ξέρω από πρώτο χέρι περί τίνος πρόκειται και τι - κορυφαία - ποιότητα σπουδών και έρευνας προσφέρουν (και για αυτό και δεν χ**ω, ούτε πουλάω τη γκόμενά μου - έστω και για αστείο - όπως κάποιοι άλλοι...)

c)Το αν θα σου απαντήσει καν κάποιο από όλα αυτά τα ιδρύματα έτσι και είσαι από ΤΕΙ άσε να το ξέρουν όσοι έχουν νταραβέρια μαζί τους.

d) Ναι, ελληνική χρηματιστηριακή ήταν και δεν την κατονομάζω γιατί δεν με μετράω από το όνομα του εργοδότη μου ούτε το χρησιμοποιώ για να πουλάω μούρη. Α! Και μην υποτιμάς τόοοοοσο πολύ πια τις ελληνικές εταιρίες γιατί οι πολυεθνικές που τόοοοοοσο λατρεύεις και χρησιμοποιείς ως μέτρο σύγκρισης σε ξεζουμίζουν και σε πετάν κάπου μετά τα 40 (και ΤΟΤΕ πρέπει να σε λένε Gates ή Καραμανλή ή να έχεις το μυαλό και τις ικανότητες του Linus).

e) Συμφωνώ στην αντιστοίχιση Μαθηματικών δέσμης με Οικονομικών σχολών εξωτερικού αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για όσους δεν τα καταφέρνουν.

f) Ναι, με τέτοιο τουπέ δε θα σε έπαιρναν εκεί που δούλευα (όχι ότι σε καίει κιόλας..)

 

 

Λοιπές απαντήσεις:

1)Ξέρω πολύ καλά το ισχύον σύστημα και δεν έχω μείνει στις δέσμες λόγω ηλικίας και ξέρω ότι το νέο σύστημα δυσκολεύει την αξιοποίηση της παπαγαλίας (όχι τελείως αλλά είναι πιο σωστό). Πριν τα συγκρίνετε όμως μάθετε καλά και τα δύο.

2) Και δεν απαξιώνω τα ΑΕΙ (ποιος είμαι άλλωστε για να απαξιώσω ότιδήποτε και όποιονδήποτε). Αλλά δεν δέχομαι και την απαξίωση δεκάδων χιλιάδων παιδιών που έφαγαν κάποια χρόνια από τη ζωή τους για να θεωρούνται φτωχοί συγγενείς (και μιλάω για όσους κουράστηκαν και όχι για όσους έκαναν τουρισμό).

3) Ναι, ίσως και να έχετε δίκιο στις διάφορες απαντήσεις σας για την παπαγαλία αλλά αυτό δεν αναιρεί τα γεγονότα.

 

Υ.Γ. Ειλικρινά χαίρομαι πάντως που με τον ά ή τον β τρόπο έγινε ένας ζωντανός διάλογος. Σχόλια και παρατηρήσεις όπως πάντα δεκτά... :D

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν δέχομαι και την απαξίωση δεκάδων χιλιάδων παιδιών που έφαγαν κάποια χρόνια από τη ζωή τους για να θεωρούνται φτωχοί συγγενείς (και μιλάω για όσους κουράστηκαν και όχι για όσους έκαναν τουρισμό).

Εδώ θα διαφωνήσω. Δύσκολα όποιος δουλέψει κατά τα σχολικά του χρόνια να μην περάσει σε κάποιο ΑΕΙ (είτε αυτό λέγεται Ιατρική, είτε Πληροφορική, είτε Μαθηματικά). Γιατί ευτυχώς το τωρινό σύστημα (αν και για μένα οι δέσμες ήταν καλύτερες) σου επιτρέπει να καλύψεις τις ελλείψεις σου σε ένα-δύο μαθήματα με μία καλή επίδοση σε κάποια άλλα (όπως πχ κάλυψα εγώ την χασούρα από την ιστορία και γενικά από τα θεωριτικά με σχετικά καλούς βαθμούς στα θετικά μαθήματα). Οπότε και μαθητής του 15-16 να είσαι (που πετυχαίνεται χωρίς τεράστιο κόπο) σε ΑΕΙ μπαίνεις.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr ( 9 Ιούλ. 2004 , 20:25)

Οπότε και μαθητής του 15-16 να είσαι (που πετυχαίνεται χωρίς τεράστιο κόπο) σε ΑΕΙ μπαίνεις.

 

 

Μα αυτό είναι το όλο νόημα της κουβέντας. Ότι από το να μπεις σε ένα ΑΕΙ όποιο να'ναι απλά και μόνο για να λες ότι είσαι σε ΑΕΙ (που μπορεί και να είναι κάποιο του κ*λου) υπάρχουν ΤΕΙ που είναι καλύτερα.

 

Και να αναφέρω ενδεικτικά (αν και συμφωνώ παραπάνω με το φίλο ότι δεν πρέπει να κινούμαστε με βάση τις βάσεις, απλά είναι ενδεικτικές) ότι το ΤΕΙ Εμπορίας και Διαφήμισης (λίγο παλιότερα τουλάχιστον) είχε μεγαλύτερη βάση από όλη την Πάντειο; Και αξίζει και περισσότερο από πολλά ΑΕΙ. Όπως και το ΤΕΙ Πληροφορικής αξίζει (δεν είναι ο κλάδος μου, αλλά έτσι ακούω από άτομα που ξέρουν).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr ( 9 Ιούλ. 2004 , 22:25)

 

Εδώ θα διαφωνήσω. Δύσκολα όποιος δουλέψει κατά τα σχολικά του χρόνια να μην περάσει σε κάποιο ΑΕΙ (είτε αυτό λέγεται Ιατρική, είτε Πληροφορική, είτε Μαθηματικά). Γιατί ευτυχώς το τωρινό σύστημα (αν και για μένα οι δέσμες ήταν καλύτερες) σου επιτρέπει να καλύψεις τις ελλείψεις σου σε ένα-δύο μαθήματα με μία καλή επίδοση σε κάποια άλλα (όπως πχ κάλυψα εγώ την χασούρα από την ιστορία και γενικά από τα θεωριτικά με σχετικά καλούς βαθμούς στα θετικά μαθήματα). Οπότε και μαθητής του 15-16 να είσαι (που πετυχαίνεται χωρίς τεράστιο κόπο) σε ΑΕΙ μπαίνεις.

 

 

Κατ' αρχάς εγώ (και αρκετοί άλλοι εδώ από ό,τι είδα) έδωσαν με δέσμες.

Και κατά δεύτερο λόγο, εννοείς ότι όποιος περνάει σε ΤΕΙ κατα 99% δεν άξιζε τίποτα καλύτερο και ως υπάνθρωπος της μαθητικής κοινότητας καλά να πάθει? Άρα, ναι, είναι ο φτωχός συγγενής? :confused: :confused: :worry:

Γιατί όπως το γράφεις δεν μπορώ να καταλάβω κάτι άλλο. :mad: :mad: :mad: :mad:

 

 

gmac, έπιασες το νόημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι όποιος δεν μπορεί να πιάσει το 15-16 που χρειάζεται για ΑΕΙ (και τα Μαθηματικά πχ. δεν τα θεωρώ ΑΕΙ των οπισθίων) πιθανότατα δεν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός ΑΕΙ (που είναι υπερπολλαπλάσιες από αυτές του λυκείου). Τώρα αν κάποιο παιδί είχε μία ατυχία και δεν πέρασε (και θεωρεί ότι μπορεί καλύτερα) τότε ας ξαναδώσει, δεν είναι ντροπή...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...