Jump to content

ακυρες επανεκκινησεις υπολογιστη


stagml
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα και χρονια σας πολλα. Αντιμετωπιζω ενα προβλημα τωρα τελευταια με τον υπολογιστη μου και θα ηθελα την γνωμη σας σε αυτο. Αρχικα να σας παραθεσω την συνθεση του υπλογιστη μου.

 

Οθονη samsung 22αρα

επεξεργαστης ιντελ i7 2.8ghz

ram 6gb

motherboard asus 6pt se

graphics amd radeon 7870 club 3d

sound card, realtek motherboard chip

hard disc 120gb wd solid state

τροφοδοτικο touchpower 850watt

windows 7 64bit

 

το προβλημα:

με την καρτα γραφικων αυτη που εχω (την αγορασα προ 10 ημερων) βαζω ολα τα παιχνιδια στο φουλ και στα framespersecond ειμαι συνεχεια 40-60, δλδ απροβληματιστα. Εχω ολους τους τελευταιους drivers για ολα τα μερη του υπολογιστη και το bios, και παρολαυτα ο υπλογιστης κανει επανεκκινησεις στο ξαφνικο την ωρα που παιζω παιχνιδια και μετα απο καποια ωρα το κανει ανελλειπως. Να επισημανω οτι το τροφοδοτικο μου κανει εναν θορυβο σαν κροταλιας ολην την ωρα, προερχομενο ισως απο το ανεμιστηρακι. Τι λετε οτι φταιει? Στο νετ δεν μπορω να βρω οτι φταιει η νεα καρτα γραφικων. Μηπως ειναι το τροφοδοτικο? Πως μπορω να ελεγξω το τροφοδοτικο και τα watt 'η πως μπορω να δω αν εχει διαρροη!

 

Να πω οτι και με την παλια μου καρτα 4850, σε εφαρμογη επεξεργασιας βιντεο ειχα παλι επαννεκινηση χωρις λογο, αλλα συνεβη μια φορα. Τελος να σας πω οτι χαμηλωνοντας τα γραφικα των παιχνιδιων στο ελαχιστο, αντιμετωπιζω παλι τις χωρις λογο επανεκιννησεις. Επισης η καρτα γραφικων εχει διπλη τροφοδοσια 6pin pci express κατευθειαν στο τροφοδοτικο.

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Να ανεβαζω θερμοκρασιες σε ποιο σημειο του υπολογιστη; Η καρτα γραφικων εχει μεγαλο fan cooler και δεν το ακουω να δινει "γκαζια", αρα δεν ζοριζεται. Ανεβαζω manually το φανακι της και παλι τα ιδια.

 

Οχι, μονο στα παιχνιδια το κανει και μια φορα σε μια βαρια εφαρμογη επεξεργασιας βιντεο. Το θεμα ειναι πώς μπρορω να βρω τι ακριβως ειναι? Ειναι το ρευμα, θερμοκρασια κοκ? Υπαρχει καποιο προγραμμα που μπορει να κανει καταγραφη και να με βοηθησει?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε για αρχη το Ηardware monitor και τσεκαρε!

 

Το τροφοδοτικο σου ειναι καινουργιο?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

οχι. πρεπει να ειναι τωρα 3 χρονια που το εχω...

 

Κατεβασε για αρχη το Ηardware monitor και τσεκαρε!

 

Το τροφοδοτικο σου ειναι καινουργιο?

 

κατεβασα το προγραμματακι σου (πολυ καλο ομολογω) αλλα δεν μπορω να ερμηνευσω κατι. Παραθετω και την εικονα απο το printscreen σχετικα με τα volts και τις θερμοκρασιες. Ο υπολογιστης ομως ειναι "παγωμενος" καθοτι μολις ανοιξε. Θα σας στειλω και ενα printscreen οταν θα παιξω λιγο και θα τον "ζεστανω"

 

http://img14.imageshack.us/img14/848/59502944.jpg

 

Επίσης ακολούθησα την διαδικασια powercfg -energy μεσω windows αλλα το τελικο αρχειο powerenergy report σε μορφη html δεν μου ανοιγει με τιποτα μεσω firefox ή ie!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι φαινεται δεν σου δινει σωστες τασεις το τροφοδοτικο σου.

 

Τα +12V και τα +5V δεν τα πιανει. Στο bios και εκει πιο κατω στα δειχνει? Δοκιμασε καποιο αλλο τροφοδοτικο να το τσεκαρεις... αλλα μαλλον αυτο φταιει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι φαινεται δεν σου δινει σωστες τασεις το τροφοδοτικο σου.

 

Τα +12V και τα +5V δεν τα πιανει. Στο bios και εκει πιο κατω στα δειχνει? Δοκιμασε καποιο αλλο τροφοδοτικο να το τσεκαρεις... αλλα μαλλον αυτο φταιει.

 

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου. Μιλησα και με eshop και μου ειπαν οτι αυτες οι επανεκκινησεις ειναι θεμα θερμοκρασιας. Θα καθαρισω λοιπον τα φανακια απο παντου + τροφοδοτικο, θα πιεσω ξανα το μηχανημα και θα δω και τις τασεις και θα ενημερωσω στο φορουμ. Thanx

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Εύχομαι σε όλους να έχουμε μια καλή χρονιά το '13 (τουλάχιστο καλύτερη από το '12). Πάμε λοιπόν να δούμε ένα μικρό udpate της κατάστασης μου. Ξεσκόνισα σήμερα την ψύκτρα του CPU, την μητρική, τα fanακια, τα φίλτρα του κουτιού και φυσικά άνοιξα το τροφοδοτικό και το καθάρισα. Μπορώ να πω ότι δεν βρήκα και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλή σκόνη αλλά ας πούμε ότι είχε το κατιτίς του... Μετά από αυτό συνέδεσα πάλι το pc. Παίζω εδω και μία ώρα το Call of Duty Black Ops 2 σε Maxed Out γραφικά (η 7870 φυσάει λέμε) και δεν είχα κάποια επανεκκίνηση. Φοβάμαι ότι ανά πάσα στιγμή θα μου την κάνει βέβαια... Το λοιπόν:

 

ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ:

http://img706.imageshack.us/img706/6013/23810060.jpg

 

Η αλήθεια είναι ότι όλα φαίνονται οκ προς το παρών. Αλλα αυτή θερμοκρασία CPUTIN γιατί είναι τόσο ψηλά. Κάπου διάβασα ότι η ASUS μητρικές δεν έχουν αισθητήρια για αυτήν την θερμοκρασία και το πρόγραμμα δείχνει ό,τι ναναι.... Ξέρετε κάτι ρε παιδιά για το CPUTIN?? Για ό,τι άλλο θα ενημερώσω!

 

Επίσης τα δικά σας Volt στα 3,3V - 5V - 12V είναι έτσι όπως φαίνονται σε εμένα παραπάνω? Δλδ στα 5V και 12V είναι λίγο χαμηλότερα?

 

Χρόνια πολλά και πάλι!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασια του επεξεργαστη σου ειναι μια χαρα.

 

Οι τασεις παντως που τσεκαρω ειτε με προγραμματα για monitoring ειτε μεσα απο το bios στους υπολογιστες δειχνουν παντα λιγο παραπανω απο το 12V και λιγο παραπανω απο τα 5V παντα ομως υπαρχει σφαλμα +/- %

 

Αλλα για να μην το παιδευεις και πολυ, ολη η αληθεια φαινεται στο event viewer των windows εκει σου λεει για ποιο λογο γινονται οι επανεκκινησεις. Οταν λοιπον ξανασυμβει το πρωτο πραγμα που θα ανοιξεις ειναι το event viewer.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασια του επεξεργαστη σου ειναι μια χαρα.

 

Οι τασεις παντως που τσεκαρω ειτε με προγραμματα για monitoring ειτε μεσα απο το bios στους υπολογιστες δειχνουν παντα λιγο παραπανω απο το 12V και λιγο παραπανω απο τα 5V παντα ομως υπαρχει σφαλμα +/- %

 

Αλλα για να μην το παιδευεις και πολυ, ολη η αληθεια φαινεται στο event viewer των windows εκει σου λεει για ποιο λογο γινονται οι επανεκκινησεις. Οταν λοιπον ξανασυμβει το πρωτο πραγμα που θα ανοιξεις ειναι το event viewer.

 

μετα απο 2 ωρες παιχνιδιου μου εκανε παλι την γνωστη επανεκκινηση. Ομολογω κρατησε πολυ χωρις επανεκκινηση. Ο ηχος ''κροταλια'' ακουγεται παντως ακομα απο το τροφοδοτικο αρα παω για 14αρι φανακι αρχικα να δω αν φταιει αυτο.

 

1. Μπορουν να μας πουν ολα τα παιδια που παρακολουθουν το θεμα τα βολτ τους?

2. Πως ανοιγω το event viewer στα windows...?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Start--> Control Panel--> Administrative Tools--> Event Viewer

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Start--> Control Panel--> Administrative Tools--> Event Viewer

 

ευχαριστω... και βλεπω τα παρακατω... αλλα δεν μπορω να τα ερμηνευσω!

 

http://img32.imageshack.us/img32/2864/70481777.jpg

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους!

 

αλλαγη του χρονου και εχω καει να βρω τι φταιει με το pcακι μου. πριν λοιπον την κανω για ποτο και χαρτακι μεχρι πρωιας, τελικα μαλλον βρηκα τι φταιει. Η μητρικη μου (asus p6t se) φαινεται πως σταματησε να εχει drivers απο το 2010 και τωρα δεν βλεπει την καρτα γραφικων και το fanακι της με αποτελεσμα οταν αυτη ανεβαζει θερμοκρασια το φανακι της καρτας γραφικων να παραμενει σε χαμηλα ποσοστα. Ετσι η καρτα γραφικων μου βαραει ψηλες θερμοκρασιες και κανει επανεκκινηση ο υπολογιστης μου. Ποια λυση μου προτεινετε?

 

1. Να αγορασω καποια extra ψυξη για την καρτα γραφικων, κι αν ναι ποια?

2. Να ανεβαζω manual το ποσοστο του ανεμιστηρα μεσω του catalyst control overdrive

3. Υπαρχει καποια αλλη λυση, καποιο προγραμμα που να το κανει αυτοματα, δλδ στην ουσια να με βοηθησει να κανω τις δυο καρτες (μητρικη και γραφικων) να συνεργαστουν?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά στους πυκνωτές της μητρικής και πρόσεξε αν υπάρχει κανένας φουσκωμένος, σε σύγκριση με τους άλλους, όπως φαίνεται στην εικόνα.

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTKkCkmcXcS2GLCF7oUgwl9u_bPwvXSjxHzthS6yrIGpEmyDIsPM3MrsHXK

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια η αυτοματη ρυθμιση του ανεμιστηρα της καρτας γραφικων δεν γινεται απο την ιδια την καρτα 'η συμμετεχει η μητρικη σαυτο?

 

Μου φαινεται πως η καρτα γραφικων πρεπει να ειναι ελαττωματικη. Να μην μπορει η ιδια να ανεβασει τις στροφες του δικου της ανεμιστηρα την στιγμη που βλεπει οτι η θερμοκρασια της?

 

Τελικά δεν είναι η κάρτα γραφικών. 60 βαθμοί κελσίου ειναι οκ και ΟΝΤΩΣ η κάρτα γραφικών ελέγχει αυτή το ανεμιστηράκι της, το είδα και στο Catalyst Control, το ποσοστο αλλαζε αυτοματα.

 

Επομένως καταλήγω στο τροφοδοτικό. Έχει κανείς ίδεα για κάποιο πρόγραμμα πιο εξηζητημένο για τροφοδτικά με μετρήσεις ή και εντοπισμό σφαλμάτων? Ευχαριστώ!

Edited by mcde
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ δυστυχώς δεν θα βρεις. Η δοκιμή του τροφοδοτικού γίνεται είτε με ένα άλλο που γνωρίζουμε ότι δουλεύει σωστά, είτε με κάποιους εξειδικευμένους μετρητές τάσεων (χρησιμοποιούνται στα reviews).

 

Μην βασίζεσαι σε καμία ένδειξη από SW (όπως και αυτή του HWMonitor)

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά και από εμένα. Οπως είπες έχεις SSD δίσκο. Ρίξε με ένα Ghost σε ένα SATA απλό να δεις σου κάνει το ίδιο? Εχω την αίσθηση ότι φταίει ο SSD ! Μερικά μοντέλα δέχονται αναβάθμιση Edited by George_Kont

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ανάλογο προβλημα πριν καιρο και ταλαιπωρήθηκα πολύ. Και μάλιστα το event viewer δεν προλάβαινε να καταγράψει κάτι. Τελικά το προβλημα ήταν απλό αλλα ήθελε έμπνευσή. Ειχα ακούσει ότι στον επεξεργαστή ξεραίνεται η πάστα και μετα από κάποιο καιρο θέλει ανανέωση. Το ίδιο ισχύει και με την κάρτα γραφικών. Και εμένα εκεί ήταν το προβλημα. Την ξεβιδωσα και ήταν πετρά. Μάλιστα η ψυκτρα της κάρτας ψύχει εκτός από τον επεξεργαστή της και τις μνήμες της και ίσως εκεί να ήταν το προβλημα στην καταγραφή βλάβης. Την έβγαλα καθάρισα την παλιά πάστα και δυο χρονιά τώρα ειμαι οκ. Δεν αρκει δλδ πάντα μονό ρο φύσημα θέλει και αλλαγή η πάστα γιατί οταν ξεραθεί λειτουργεί αντίστροφα από ότι πρέπει. Μονώνει.

Επίσης βεβαία και ο ήχος από το τροφοδοτικο δεν είναι κάτι καλό οπότε αν ανοίγει άλλαξε και εκεί ρο ανεμιστηρακι με ένα νεο και θα είσαι οκ πιστεύω.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακούσει ότι στον επεξεργαστή ξεραίνεται η πάστα και μετα από κάποιο καιρο θέλει ανανέωση. Το ίδιο ισχύει και με την κάρτα γραφικών. Επίσης βεβαία και ο ήχος από το τροφοδοτικο δεν είναι κάτι καλό οπότε αν ανοίγει άλλαξε και εκεί ρο ανεμιστηρακι με ένα νεο και θα είσαι οκ πιστεύω.

 

Ευτυχώς ο επεξεργαστής μου αυτήν την στιγμή έχει άψογες θερμοκρασίες και έχω και εξτρα ψύκτρα πάνω του. Η κάρτα είναι 1 μηνός (και λιγότερο). Το τροφοδοτικό ρώτησα να βάλω άλλο 14αρι ανεμιστηράκι αλλά μου είπαν ότι μπορεί να τα τινάξει αν το κάνω, ειναι δλδ επικίνδυνο να αλλάξω το fan του (eshop).

 

Γνωρίζει κανείς καλά την λειτουργία του τροφοδοτικού? Δλδ, ο ήχος που ακούω υπάρχει μετά από αρκετή ώρα που είναι ανοικτός ο υπολογιστής, άρα αυτό σημαίνει πως το τροφοδοτικό θερμαίνεται και προσπαθεί να ψύχθεί ανεβάζοντας τις στροφές του ανεμιστήρα, αλλα επειδή ο ανεμιστήρας ειναι προβληματικος (θορυβος) δεν προλαβαίνει να τον ψύξει και έτσι ρίχνει θερμικό?

 

'Η το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού έχει σταθερή ταχύτητα?

 

Καλή Χρονιά και από εμένα. Οπως είπες έχεις SSD δίσκο. Ρίξε με ένα Ghost σε ένα SATA απλό να δεις σου κάνει το ίδιο? Εχω την αίσθηση ότι φταίει ο SSD ! Μερικά μοντέλα δέχονται αναβάθμιση

 

δεν θα μου εκανε το ιδιο ομως και παλαιοτερα πριν αγορασω την καρτα? εχω τον σκληρο 10 μηνες τωρα. Τα προβληματα ξεκινησαν οταν εβαλα την νεα καρτα 7870, η οποια παιρνει και 2πλη τροφοδοσια με 6pin.

Edited by mcde
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Στην διπλή τροφοδοσία της κάρτας σου χρησιμοποιείς το ένα βύσμα έτσι? Μήπως τα έχει παίξει το τροφοδοτικό σου ? Εύκολα μπορείς να το τσεκάρεις αφαιρώντας από τον υπολογιστή σου συσκευές (ανεμιστήρες, usb hubs, δίσκους εξτρά) αφήνοντας επάνω μόνο πληκτρ, ποντίκι, οθόνη, δίσκος λειτουργικού.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Στην διπλή τροφοδοσία της κάρτας σου χρησιμοποιείς το ένα βύσμα έτσι? Μήπως τα έχει παίξει το τροφοδοτικό σου ? Εύκολα μπορείς να το τσεκάρεις αφαιρώντας από τον υπολογιστή σου συσκευές (ανεμιστήρες, usb hubs, δίσκους εξτρά) αφήνοντας επάνω μόνο πληκτρ, ποντίκι, οθόνη, δίσκος λειτουργικού.

 

+1

Εφόσον η κάρτα είναι καινούρια τοτε το πιθανότερο είναι να μην μπορει να την σηκώσει το τροφοδοτικο. Βάζεις και τα βύσματα φαντάζομαι. Ποσά βατ είναι το τροφοδοτικο?

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο post:

"τροφοδοτικο touchpower 850watt"

 

To PSU του είναι άριστο. Άλλο τώρα αν άρπαξε και χάλασε...

 

Άλλαξες τον ανεμιστήρα του όπως έλεγες?

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο post:

"τροφοδοτικο touchpower 850watt"

 

To PSU του είναι άριστο. Άλλο τώρα αν άρπαξε και χάλασε...

 

Άλλαξες τον ανεμιστήρα του όπως έλεγες?

 

Συγγνώμη, δεν το ειδα. Ειμαι από κινητό. Πολύ καλό το τροφοδοτικο. Περίεργος και ο ήχος του επομένως. Δυσκολευει η εξίσωση.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Στην διπλή τροφοδοσία της κάρτας σου χρησιμοποιείς το ένα βύσμα έτσι?

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και βαζω και τα δυο βισματα πισω στην καρτα (εφου ετσι λενε οι αδηγιες). Μηπως δεν πρεπει? Θέλει μόνο το 1?

 

Εφόσον η κάρτα είναι καινούρια τοτε το πιθανότερο είναι να μην μπορει να την σηκώσει το τροφοδοτικο. Βάζεις και τα βύσματα φαντάζομαι. Ποσά βατ είναι το τροφοδοτικο?

 

Είναι 850Watt της Thermaltake. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.640548 Η κάρτα γραφικών είναι η: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516947

 

Άλλαξες τον ανεμιστήρα του όπως έλεγες?

Όχι γιατι οπως εγραψα παραπανω, πηρα τηλ. στο eshop και μου ειπαν οτι καλο ειναι να μην το κανω. δλδ αν βαλω εναν 14αρι στο τροφοδοτικο μπορει να τα φτυσει αν δεν ειναι ο δικος του...

 

τα συμπερασματα σας...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Τελικά επιβεβαιώθηκε το πρόβλημα. Έβαλα ένα τροφοδοτικό 750W (αφού βρήκα ελεύθερο χρόνο) και ο υπολογιστής πήγε αέρα. Αρα το 850αρι μου τα φτυσε... Ευτυχώς δεν ήταν κάτι άλλο...

 

έχει αλλάξει κανείς σας ανεμιστηράκι στο τροφοδοτικό με επιτυχία?

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...