Jump to content

Έχει το ποντίκι σας wheel;


Φίλιππος
 Κοινοποίηση

Έχει το ποντίκι σας wheel;  

104 members have voted

  1. 1. Έχει το ποντίκι σας wheel;

    • Ναι
      97
    • Όχι
      5
    • Άλλο [λέμε τώρα!]
      2


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx ( 6 Ιούλ. 2004 , 11:35)

 

εγώ πάντως δεν είχα πότε ιδιαίτερο πρόβλημα με τα καλώδια! πόσο θα μετακίνησεις το πλκτρολόγιο πια? μπλέκεις με μπαταρίες κλπ και κάνεις πιό δύσκολη την ζωή σου... άμα έπαιρνα υπολογίστη θα προτίμουσα να δώσω τα τα 100+ ευρώ για καμία καλύτερη κάρτα γραφικών, περισσότερη ram κλπ...

 

Και όμως. Τα ίδια έλεγα κι εγώ παλιότερα. Κάποια στιγμή, παρατήρησα ότι πλησίαζα πολύ στην οθόνη του υπολογιστή επειδή δεν έφτανε το καλώδιο του πληκτρολογίου. Επιπλέον καθόμουν με μια ελαφριά κλίση προς τα μπρος για τον ίδιο λόγο. Σκέφτηκα να αγοράσω ένα ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι. Πήρα ένα της Microsoft και ειλικρινά χαίρομαι που το έκανα. Είναι πολύ βολικό να είναι ασύρματες δύο τέτοιες συσκευές που τις έχεις συνεχώς στα χέρια σου. Αν δεν το χρησιμοποιήσεις δεν το καταλαβαίνεις. Επίσης δεν συμφωνώ ότι αξίζει καλύτερα να δώσεις τα €90 που κόστιζει αυτό το σετ που πήρα για μια καλύτερη κάρτα γραφικών ή για επιπλέον μνήμη ή δεν ξέρω για τι άλλο. Να πάρεις την κάρτα γραφικών για να έχεις λίγα fps περισσότερα στα παιχνίδια; Η να βάλεις μνήμη πάνω από 512ΜΒ που δύσκολα θα αξιοποιήσεις; Αν έχεις τέτοια ανάγκη μάλλον θα το έχεις κάνει ήδη... Γιατί να μην δώσεις κάποια χρήματα για τα δύο περιφερειακά του υπολογιστή που χρησιμοποιείς περισσότερο από οποιοδήποτε άλλα; Εκτός αυτού όμως, συνήθως αυτά τα πληκτρολόγια και ποντίκια, ακριβώς επειδή είναι πιο ακριβά, έχουν καλύτερη αίσθηση και εργονομία. Κάτι που επίσης αξίζει τα επιπλέον χρήματα που θα δώσεις. Όσο για την μπαταρία που λες, δεν έχει κανένα τέτοιο πρόβλημα, αντέχει αρκετά και μπορείς ανά πάσα στιγμή μέσω του σχετικού control panel να δεις πόση διάρκεια ζωής της απομένει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λολ, στον υπνο τωρα που το θυμηθηκα ειδα οτι ειχα αγορασει ασυρματο ποντικι και απο πολυ μακρια δουλευε στον υπολογιστη.

 

πρεπει να υπαρχει καποια ευθυγραμμιση με την οθονη ή με κατι αλλο; δινεται και καμμια αλλη συσκευη εκτος απο το ποντικι; αν το ποντικι δεν κοιταει στην οθονη, τοτε δουλευει;

 

αυτο με το καλωδιο παντως δεν εχει προβλημα που θα κοιταξει, δουλευει σε ολες τις συνθηκες... :P

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan ( 6 Ιούλ. 2004 , 12:21)

 

Αν μιλάς για πληκτρολόγιο τότε συμφωνώ και εγώ ότι δεν αξίζει το ασύρματο... Εγώ αναφέρομαι πάντα σε ποντίκι.

Και ξαναλέω δεν κοστίζει 100+ ευρώ το ποντίκι. 40 ευρώ κάνει, τι θα πάρεις με 40 ευρω?

 

αναφερόμουν σε αυτό της Logitech που αναφέρθηκε και πιό πάνω.85ευρώ το ποντικί και σετ μαζί με πληκτρολόγιο 135....
Link to comment
Share on other sites

και μένα έχει ροδάκι αλλά προτιμούσα κάτι πιο εργονομικό.έχω logitech 8 πλήκτρων αλλά θα προτιμούσα να έχει περισσότερα.το ποντίκι δεν πρέπει απλά να το χουφτώνεις στην παλάμη σου.Πιστεύω πρέπει όλα τα δάκτυλα να μπορούν να κάνουν κάτι.Το ιδανικό για μένα θα 'ταν να'χει και trackball ή touchpad. Όσο για το ασύρματο είναι όλα τα λεφτά:Ξαπλώνω στο κρεβάτι και με το ροδάκι αλλάζω τα κανάλια στο tv-tuner ακόμα και κάτω απ'τις κουβέρτες το χειμώνα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx ( 6 Ιούλ. 2004 , 13:35)

 

αναφερόμουν σε αυτό της Logitech που αναφέρθηκε και πιό πάνω.85ευρώ το ποντικί και σετ μαζί με πληκτρολόγιο 135....

 

 

file mou antoni ama piasis auto to mouse sta xeria sou alo meta den tha mporesis na xrisimopisis!! anyway ine akrino proton giati i logitech barai stis times logo piotitas deuteron giati ine epanafortizomeno.....

 

meta oso afora to wireless ien megali ipothesi na min exis kalodia sto mouse!!! to bazo opou thelo pezo opos thelo xoris na xriasti na trabao aklodio na me enoxli stis kinisis mou...... to pliktrologio episi ine poli boliko gia na to xrisimopis san rempte controller..... piani se mia aktina 10 metron...... ke epidi exo poli porosi me tin mousiki na se sigouros oti to pliktrologio xoris kalodio me exi sosi!! ta exi ola... den xriazese kan mouse ama exis to pliktrologio mias ke exi mouse to pliktrologio!! telospanton ine sigoura tsouxteri i timi ala na ise sigouros oti ta money ta aksizi ola!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tonic5 ( 6 Ιούλ. 2004 , 14:19)

 

και μένα έχει ροδάκι αλλά προτιμούσα κάτι πιο εργονομικό.έχω logitech 8 πλήκτρων αλλά θα προτιμούσα να έχει περισσότερα.το ποντίκι δεν πρέπει απλά να το χουφτώνεις στην παλάμη σου.Πιστεύω πρέπει όλα τα δάκτυλα να μπορούν να κάνουν κάτι.Το ιδανικό για μένα θα 'ταν να'χει και trackball ή touchpad. Όσο για το ασύρματο είναι όλα τα λεφτά:Ξαπλώνω στο κρεβάτι και με το ροδάκι αλλάζω τα κανάλια στο tv-tuner ακόμα και κάτω απ'τις κουβέρτες το χειμώνα.

 

Γι αυτό έχω πάρει μια ωραιότατη προέκταση usb των 3 ευρώ για να κάνω την ίδια δουλειά. :p

Κι εγώ θα ήθελα ένα ασύρματο σετάκι πάντως, κυρίως για να γράφω στο Word από το κρεβάτι, αν και δε νομίζω να βλέπω την οθόνη από τόσο μεγάλη απόσταση.

Το ιδανικό ποντίκι πάντως πρέπει να έχει wheel και το λιγότερο 2 extra κουμπιά. Επίσης και να είναι Microsoft ή Logitech μιας και όλα τα άλλα μοιάζουν εντελώς φτηνιάρικα και μηδενικής ποιότητας μπροστά τους.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον επρεπε να ρωτησεις το αναποδο: Ποσοι δεν εχετε wheel στο ποντικι σας? γιατι φτιαχνουμε ενα προγραμμα και σκεφτομαστε ποσο ευχρηστο θα ειναι χωρις wheel! :)
Link to comment
Share on other sites

na ipenthimiso omos kati?

Me ta wireless mouse (anaikseretos kataskevasti):

1)tha trexeis kathe mina gia mpataries

2)an xalasoun, tin ekatses tin varka (ine pou ine kai pio evestita) (gi auto an pareis ena ensyrmato den se noiazei kai poli an tha xalasei)

3)iparxei periptosi (elaxistes periptoseis omos) na mplextoun oi sixnotites kai h to mouse na kanei ta dika tou mesa stin othoni, h na exei paremvoles se alles siskeves (asyrmates kai mh) (tin exo pathei mia fora, oso apithano kai na kaougete, kai fisika girista sto mavro optical mouse tis microsoft [ensyrmato panta]) alla an tyxei kai peseis stin periptosi? tha klais ta lefta sou (opote den leei.. :( )

Auta exo na po ego sxetika me ta asyrmata proionta..

 

Panta Filika, :o

Rocky13

Link to comment
Share on other sites

Μια απάντηση στο 1.

 

Πέρνεις επαναφορτιζόμενες και δεν θα έχεις αυτό το πρόβλημα;)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog ( 4 Ιούλ. 2004 , 10:38)

 

Φυσικά και έχει.

 

Στο σχολείο που δεν έχει wheel το ποντίκι,είναι σκέτη κόλαση.

 

Το wheel σε ένα ποντίκι είναι κάτι το πάρα πολύ χρήσιμο :)

 

 

Το ίδιο κι εδώ... Στο σχολείο κόλαση...

Ευτυχώς όμως στο σπίτι έχω (αυτό έλειπε)

 

μεγάλη εφεύρεση τελικά :up:

* Ο χώρος ενοικιάζεται *

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rocky13 ( 7 Ιούλ. 2004 , 22:59)

 

na ipenthimiso omos kati?

Me ta wireless mouse (anaikseretos kataskevasti):

1)tha trexeis kathe mina gia mpataries

 

Δεν ισχύει αυτό. Οι μπαταρίες ΑΑ που παίρνουν (τουλάχιστον αυτά τις Microsoft) αντέχουν πολύ περισσότερο.

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rocky13 ( 7 Ιούλ. 2004 , 22:59)

 

2)an xalasoun, tin ekatses tin varka (ine pou ine kai pio evestita) (gi auto an pareis ena ensyrmato den se noiazei kai poli an tha xalasei)

 

Πιο ευαίσθητα δεν είναι. Τα ηλεκτρονικά είναι παρόμοια με τη μόνη διαφορά του τμήματος RF το οποίο είναι κάτι που δύσκολα μπορεί να χαλάσει ούτως ή άλλως. Αντίθετα ένα καλώδιο μπορεί εύκολα να πάθει ζημιά από ένα απότομο τράβηγμα π.χ.

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rocky13 ( 7 Ιούλ. 2004 , 22:59)

 

3)iparxei periptosi (elaxistes periptoseis omos) na mplextoun oi sixnotites kai h to mouse na kanei ta dika tou mesa stin othoni, h na exei paremvoles se alles siskeves (asyrmates kai mh)

 

Ο πομπός είναι σχεδόν κολλημένος στην οθόνη μου και δεν έχω παρατηρήσει απολύτως κανένα τέτοιο πρόβλημα. Δεν έχω ακούσει όμως από κανέναν άλλο κάτι τέτοιο. Γενικά αυτά τα πράγματα έχουν σχεδιαστεί λαμβάνοντας υπόψη τέτοιες περιπτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Και όσον αφορά το 3, αν δεις πρόβλημα μπορείς να αλλάξεις channel πατώντας ένα κουμπί και είσαι οκ... δε νομίζω να επηρεάζει και τις 2 συχνότητες η συσκευή που παρεμβάλλεται ;)

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει wheel και με το tilt ακόμη καλύτερα!!!

http://www.myphone.gr/mp1/myphone7.gif

P900/P910i/V3i/K800i/iPhone 2G/C510/Galaxy 3/Galaxy Ace/Galaxy S2/Galaxy S3/LG G2/OpO/Galaxy Alpha/S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rocky13 ( 7 Ιούλ. 2004 , 22:59)

 

na ipenthimiso omos kati?

Me ta wireless mouse (anaikseretos kataskevasti):

1)tha trexeis kathe mina gia mpataries

 

 

 

με τα καινουρια της ms δεν υπαρχει προβλημα. οι μπαταριες κρατανε 5-6 μηνες

και η logitech εχει βγαλει επαναφορτιζομενο

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος ( 4 Ιούλ. 2004 , 01:45)

 

[Δεν πρόκειται για χαζή δημοσκόπηση· θέλουμε να δούμε τι ποσοστό των ελλήνων χρηστών έχει wheel για να της δώσουμε την ανάλογη λειτουργικότητα σε ένα πρόγραμμα που φτιάχνεται.]

 

Ευχαριστώ!

 

 

Δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βοηθήσει η δημοσκόπηση αυτή, ο κόσμος του myphone δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα. Εξαρτάται και από την εφαρμογή που φτιάχνεις βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...