Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Ο νεος franco επιτρεπει overclock.

Κανενα προβλημα εως τωρα.

Εδώ πλέον οι περισσότεροι κοιτάνε προκειμένου να κάνουν την μπαταρία να κρατάει παραπάνω πώς θα ρίξουν τα mhz και ο Franco μετά από τόσο καιρό αποφάσισε να βάλει OC;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν θα ήθελα να αλλάξω τον κερνελ φυσικά για περισσότερη μπαταρία αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος... Θα ήθελα όμως να έχει και d2w αν δεν καταστρέφει τη μπαταρία. Επίσης όταν περνάς καινούριο κερνελ υπάρχει περίπτωση να χάσουμε δεδομένα; Τώρα είμαι με στοκ.

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα ήθελα να αλλάξω τον κερνελ φυσικά για περισσότερη μπαταρία αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος... Θα ήθελα όμως να έχει και d2w αν δεν καταστρέφει τη μπαταρία. Επίσης όταν περνάς καινούριο κερνελ υπάρχει περίπτωση να χάσουμε δεδομένα; Τώρα είμαι με στοκ.

 

Υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι (hellscore, semaphore, franco κτλ.) το ποιος είναι καλύτερος είναι σχετικό.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να δουλέψεις από 2-3 μέρες τον καθένα κ να δεις ποιος καλύπτει εσένα κ το κινητό σου.

Ξεκλείδωμα με touch έχουν σχεδόν όλοι, αλλά κρατάνε ενεργούς αισθητήρες κ η μπαταρία πάει πλημμύρα!

Η αλλαγή kernel δεν επηρεάζει τα δεδομένα, αλλά πριν από κάθε αλλαγή που κάνεις (kernel, rom) ένα backup δεν βλάπτει.

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι (hellscore, semaphore, franco κτλ.) το ποιος είναι καλύτερος είναι σχετικό.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να δουλέψεις από 2-3 μέρες τον καθένα κ να δεις ποιος καλύπτει εσένα κ το κινητό σου.

Ξεκλείδωμα με touch έχουν σχεδόν όλοι, αλλά κρατάνε ενεργούς αισθητήρες κ η μπαταρία πάει πλημμύρα!

Η αλλαγή kernel δεν επηρεάζει τα δεδομένα, αλλά πριν από κάθε αλλαγή που κάνεις (kernel, rom) ένα backup δεν βλάπτει.

Λογικά έτσι όπως το βλέπω θα πάω για Franco επειδή είναι ο πιο γνωστός. Εσείς έχετε αγοράσει την εφαρμογή του ή δεν χρειάζεται; Επίσης δεν έχω σκοπό να κάνω τρέλα πράγματα όπως underclock κλπ, ο Franco θέλει τέτοιες ρυθμίσεις;

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να εκμεταλευτεις πληρως τον kernel ειναι must η αγορα του.

Λειτουργει και χωρις το app ομως οποτε αν θες να τον βαλεις, μπορεις μια χαρα.

Οταν αλλαζεις κερνελ καλο θα ειναι να πειραματιστεις γιατι αυτο ειναι το ολο νοημα του kernel, underclock, undervolt, χρωματα κλπ, δεν ειναι καθολου τρελα η κατι φοβερο, ειναι πολυ απλα.

Post may contain irony.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά έτσι όπως το βλέπω θα πάω για Franco επειδή είναι ο πιο γνωστός. Εσείς έχετε αγοράσει την εφαρμογή του ή δεν χρειάζεται; Επίσης δεν έχω σκοπό να κάνω τρέλα πράγματα όπως underclock κλπ, ο Franco θέλει τέτοιες ρυθμίσεις;

Για αυτό βάζουμε τον hell που είναι εξίσου καλός, κάνει τα ίδια πράγματα και δεν πληρώνεις τίποτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

 

Εδώ και μια βδομάδα το κινητό:

 

1) Κολλάει και δεν ανταποκρίνεται στα αγγίγματα μου.

ή

2) Εμφανίζονται πάρα πολλά άκυρα αγγίγματα σε σημεία της οθόνης.

και

3) Η τελευταία γραμμή της οθόνης παρόλο που ανάβει δεν ανταποκρίνεται στο άγγιγμα καθόλου

 

 

Είχε κανείς παρόμοια συμπτώματα?

 

ps εντελώς stock και με factory reset πάλι τα ίδια. Είναι hardware, το έφτιαξε κανείς μόνος; λεω να το στειλω LG αλλα κάνει μια βδομάδα τουλάχιστον να έρθει + αν το βάλλουν εκτός εγγύησης θα έιχει κόστος

Edited by Grousso
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

 

Εδώ και μια βδομάδα το κινητό:

 

1) Κολλάει και δεν ανταποκρίνεται στα αγγίγματα μου.

ή

2) Εμφανίζονται πάρα πολλά άκυρα αγγίγματα σε σημεία της οθόνης.

και

3) Η τελευταία γραμμή της οθόνης παρόλο που ανάβει δεν ανταποκρίνεται στο άγγιγμα καθόλου

 

 

Είχε κανείς παρόμοια συμπτώματα?

 

ps εντελώς stock και με factory reset πάλι τα ίδια. Είναι hardware, το έφτιαξε κανείς μόνος; λεω να το στειλω LG αλλα κάνει μια βδομάδα τουλάχιστον να έρθει + αν το βάλλουν εκτός εγγύησης θα έιχει κόστος

 

Βλάβη digitizer δείχνει. Αν μετά από καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού δεν λειτουργεί σωστά, πήγαινε το στο σέρβις. Προσωπική άποψη μου βέβαια.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό βάζουμε τον hell που είναι εξίσου καλός, κάνει τα ίδια πράγματα και δεν πληρώνεις τίποτα.

+1 για hells ;-)

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Βλάβη digitizer δείχνει. Αν μετά από καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού δεν λειτουργεί σωστά, πήγαινε το στο σέρβις. Προσωπική άποψη μου βέβαια.

 

Ναι και εγώ προς τα εκεί γέρνω,

 

Ερώτηση: Κάτω από ποιους όρους μπορούν να μου το βγάλουν εκτός εγγύησης;

 

Από λογισμικό είναι εντελώς stock με κλειδωμένο bootloaeder φυσικά, αλλά έχει 4-5 μικρά χτυπηματάκια περιμετρικά στο μεταλλικό πλαίσιο και από πίσω το τζάμι είναι σπασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό βάζουμε τον hell που είναι εξίσου καλός, κάνει τα ίδια πράγματα και δεν πληρώνεις τίποτα.

 

+1 για hells ;-)

Λογικά θα δοκιμάσω και τον hells απλώς έλεγα πρώτα να δω του Franco για 2-3 μέρες. Μετά από αλλαγή κερνελ μένουν διάφορα κατάλοιπα που προκαλούν προβλήματα ;

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα δοκιμάσω και τον hells απλώς έλεγα πρώτα να δω του Franco για 2-3 μέρες. Μετά από αλλαγή κερνελ μένουν διάφορα κατάλοιπα που προκαλούν προβλήματα ;

 

Απλά θα βάλεις έναν kernel remover ανάμεσα στις αλλαγές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είπες οτι εισαι στοκ αλλα δεν ανέφερες αν εισαι ροοταρισμένος. Αν οχι και ξεκλειδώσεις bootloader, να ξέρεις οτι χάνεις τα ΠΑΝΤΑ. Full wipe όλο το κινητο και η sd.
Link to comment
Share on other sites

Είπες οτι εισαι στοκ αλλα δεν ανέφερες αν εισαι ροοταρισμένος. Αν οχι και ξεκλειδώσεις bootloader, να ξέρεις οτι χάνεις τα ΠΑΝΤΑ. Full wipe όλο το κινητο και η sd.

Φυσικά και είμαι ροοτ. Nexus έχουμε, δεν γίνεται αλλιώς. Λοιπόν έβαλα Franco την τελευταία έκδοση χωρίς την εφαρμογή του. Έχω εντοπίσει δύο διάφορες σε σχέση με τον στοκ, τα χρώματα της οθόνης και τη δονηση ( είναι πιο δυνατή ). Αληθεύει ότι αλλάζουν αυτά όταν κάνεις εγκατάσταση ή απλά μου φαίνεται εμένα;

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είμαι ροοτ. Nexus έχουμε, δεν γίνεται αλλιώς. Λοιπόν έβαλα Franco την τελευταία έκδοση χωρίς την εφαρμογή του. Έχω εντοπίσει δύο διάφορες σε σχέση με τον στοκ, τα χρώματα της οθόνης και τη δονηση ( είναι πιο δυνατή ). Αληθεύει ότι αλλάζουν αυτά όταν κάνεις εγκατάσταση ή απλά μου φαίνεται εμένα;

 

Είναι σαν να μου λες έβαλα νιτρο στο αμάξι και πάει πιο γρήγορα. :-P

Μα φυσικά είναι μέρος του τι προσφέρει ο κερνελ.

Είδες τι δυνατότητες έχει πριν αποφασίσεις να τον περάσεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να μου λες έβαλα νιτρο στο αμάξι και πάει πιο γρήγορα. :-P

Μα φυσικά είναι μέρος του τι προσφέρει ο κερνελ.

Είδες τι δυνατότητες έχει πριν αποφασίσεις να τον περάσεις;

Προσπάθησα να καταλάβω όμως επειδή δεν ξανά είχα ασχοληθεί με κερνελ δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις. Πάντως από τη στιγμή που τον έβαλα βλέπω μεγαλύτερες θερμοκρασίες και χειρότερη μπαταρία. Μήπως φταίει ότι δεν έκανα wipe cache όταν τον εγκατεστησα;

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

Ο νεος franco επιτρεπει overclock.

Κανενα προβλημα εως τωρα.

 

Μπορείς να τρέξεις ένα Antutu (το παλιό) στα 1700mhz να μου πεις τι σκορ βγάζεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ προς τα εκεί γέρνω,

 

Ερώτηση: Κάτω από ποιους όρους μπορούν να μου το βγάλουν εκτός εγγύησης;

 

Από λογισμικό είναι εντελώς stock με κλειδωμένο bootloaeder φυσικά, αλλά έχει 4-5 μικρά χτυπηματάκια περιμετρικά στο μεταλλικό πλαίσιο και από πίσω το τζάμι είναι σπασμένο.

 

Σε περιπτωση σπασιματος θα ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να το περασεις στην εγγυηση. Εστω και αν το προβλημα ειναι στην αλλη πλευρα, μπορουν ανετα να πουν οτι ηταν λογω πτωσης.

Post may contain irony.
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να καταλάβω όμως επειδή δεν ξανά είχα ασχοληθεί με κερνελ δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις. Πάντως από τη στιγμή που τον έβαλα βλέπω μεγαλύτερες θερμοκρασίες και χειρότερη μπαταρία. Μήπως φταίει ότι δεν έκανα wipe cache όταν τον εγκατεστησα;

 

Κατι δεν ακούγεται καλά, ο Φράνκο δεν έχει θερμοκρασίες και γενικά η μπαταρία κυμαίνεται σε ικανοποιητικά επίπεδα. Μήπως είχες αναμμένα 3g data;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για δοκιμή έβγαλα Hell και έβαλα Franco r211.

Σε standby με όλα τα sync on, έφτασε την εξαιρετική αυτονομία του 0,55%/ώρα.

Το μόνο που έχω αλλάξει, όλα τα location είναι off.

Θερμοκρασία δεν τσέκαρα ακόμα, αλλά δεν καίει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το dt2w με Franco σας δουλεύει;

φλάσαρα το Img του Mikael, έβαλα το αρχείο με αυτά

doubletap_to_wake=Y

doubletap_pwrkey_suspend=Y

doubletap_charger=1

doubletap_area=3 //centre of the screen

χύμα στην sdcard και δεν κάνει τίποτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν ακούγεται καλά, ο Φράνκο δεν έχει θερμοκρασίες και γενικά η μπαταρία κυμαίνεται σε ικανοποιητικά επίπεδα. Μήπως είχες αναμμένα 3g data;

Δεδομένα ναι είχα ανοικτά όμως και πάλι η μπαταρία φαίνεται να πέφτει γρηγορότερα από ότι με τον στοκ. Με τις θερμοκρασίες όλα εντάξει. Βέβαια όταν το κινητό μένει σε idle δεν κουνιέται καθόλου το ποσοστό.

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ο Hellscore b49.

 

Σχετικά με τον hellscore, διαβάζω παντού ότι έχει καλή μπαταρία (οκ, προφανώς αυτό εξαρτάται από τη χρήση του καθενός).

Από επιδόσεις πώς πάει;

Είμαι stock rooted, δε θα έχω κάποιο θέμα αν φλασάρω, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...