Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχουμε setup με Franco kernel, stock Rom και Twrp recovery.

Κάνουμε backup στην 4.2.2 και περνάμε την 4.3

 

Σε περίπτωση που δεν μας αρέσει, με ένα restore είμαστε οκ; ή θέλει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία κατά την εγκατάσταση;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε setup με Franco kernel, stock Rom και Twrp recovery.

Κάνουμε backup στην 4.2.2 και περνάμε την 4.3

 

Σε περίπτωση που δεν μας αρέσει, με ένα restore είμαστε οκ; ή θέλει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία κατά την εγκατάσταση;

 

Εμένα Ρώτας??? Εγώ ρωτά εσένα πιο πανω...?? Χαχαα

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε setup με Franco kernel, stock Rom και Twrp recovery.

Κάνουμε backup στην 4.2.2 και περνάμε την 4.3

 

Σε περίπτωση που δεν μας αρέσει, με ένα restore είμαστε οκ; ή θέλει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία κατά την εγκατάσταση;

 

Οκ θα είσαι.ο bootloader και το radio από την 4,3 δουλεύουν κανονικά και σε 4,2.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα είσαι.ο bootloader και το radio από την 4,3 δουλεύουν κανονικά και σε 4,2.

 

Πρέπει να κάνω unroot πριν περάσω την 4.3;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνω unroot πριν περάσω την 4.3;

Αν την περάσεις με το toolkit δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα.απλά όταν σε ρωτήσει αν θες να κρατήσεις τα user data απάντησε ναι ή όχι αν σε ρωτήσει αν τα σβήσει ανάλογα.Μετά κάνεις την διαδικασία από την αρχή για root κλπ.Ποιο toolkit θα χρησιμοποιήσεις?

Εγώ το έκανα με του mskip

Link to comment
Share on other sites

Αν την περάσεις με το toolkit δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα.απλά όταν σε ρωτήσει αν θες να κρατήσεις τα user data απάντησε ναι ή όχι αν σε ρωτήσει αν τα σβήσει ανάλογα.Μετά κάνεις την διαδικασία από την αρχή για root κλπ.Ποιο toolkit θα χρησιμοποιήσεις?

Εγώ το έκανα με του mskip

 

Εγώ με του Wug το είχα κάνει πρώτη φορά, οπότε μάλλον πάλι με αυτό θα το κάνω.

Υποθέτω ότι πρέπει να επαναφέρω το στοκ recovery και κερνελ πριν κάνω Sideload?

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κανείς δεν δίνει μια λύση επαυτου..

το nexus μου το έχω 1 μήνα τη 2η μέρα κατέβασα το root kit πέρασα όλους τους οδηγούς το ξεκλείδωσα το έκανα root και πέρασα revovery όλα καλά.. δέν το ξανασυνδεσα στον PC έως έχθες. το κινητό τώρα είναι σε slim ROM με stock και custom kernel τα δοκιμασα όλα δεν το αναγνωρίζει σαν συσκευή αποθήκευσης με τίποτα σαν φωτογραφική μηχανή το (βλέπει) αμέσως οι οδηγοί είναι όλοι οκ τους ξαναπέρασα βέβαια πολλές φορές. και στη stock γύρισα τίποτα..το εμφανίζει κάτω στη Μπαρά του PC σαν συσκευή δεν το έχει μέσα (στον υπολογιστή μου) σας παρακαλώ μην μου υποδειξετε τους γνωστούς τρόπους είναι δοκιμασμένοι όλοι

 

(stock 4.2.2...ROM slim bean 4.3)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με του Wug το είχα κάνει πρώτη φορά, οπότε μάλλον πάλι με αυτό θα το κάνω.

Υποθέτω ότι πρέπει να επαναφέρω το στοκ recovery και κερνελ πριν κάνω Sideload?

 

Sideload σε τι; αφού περνάς όλη τη στοκ ρομ;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Sideload σε τι; αφού περνάς όλη τη στοκ ρομ;

 

Ναι αλλά νόμιζα ότι πρέπει να κατεβάσω χωριστά το image και να το περάσω μέσω toolkit.

Οπότε το toolkit το θέλω μόνο για πέρασμα στοκ κερνελ + recovery ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά νόμιζα ότι πρέπει να κατεβάσω χωριστά το image και να το περάσω μέσω toolkit.

Οπότε το toolkit το θέλω μόνο για πέρασμα στοκ κερνελ + recovery ;

 

Σωστα νομιζεις ρε man.Κατεβαζεις ολοκληρο το factory img το πετας στον φακελο που εχει το toolkit και απλα το φλασαρεις ειτε χωρις το userdata αρχειο για να μη σου σβηστουν τα αρχεια σου ειτε επιλεγοντας να τα κρατησεις οταν σε ρωτησει.Εγω στη θεση σου θα επαιρνα ενα backup με Tb θα περνουσα ο,τι ηθελα στο Pc και θα εκανα clean install.Μετα φραπεδαρα και στησιμο απο την αρχη.Μιση ωριτσα δουλεια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα νομιζεις ρε man.Κατεβαζεις ολοκληρο το factory img το πετας στον φακελο που εχει το toolkit και απλα το φλασαρεις ειτε χωρις το userdata αρχειο για να μη σου σβηστουν τα αρχεια σου ειτε επιλεγοντας να τα κρατησεις οταν σε ρωτησει.Εγω στη θεση σου θα επαιρνα ενα backup με Tb θα περνουσα ο,τι ηθελα στο Pc και θα εκανα clean install.Μετα φραπεδαρα και στησιμο απο την αρχη.Μιση ωριτσα δουλεια ειναι.

 

Μια επιβεβαίωση μόνο αν πριν το sideload χρειάζεται να γυρίσω σε στοκ κερνελ και recovery;

Υπάρχει έτοιμο image που να περιλαμβάνει μέσα και το μικρό update που έγινε μετά;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ θα με τρελάνεις? Αυτο που σου λέμε να κάνεις δεν είναι side load.Και περνώντας το factory image ολόκληρο τα περνάς όλα.kernel recovery bootloader radio τα πάντα.μπες στην σελίδα της Google που έχει τα factory images και κατέβασε το τελευταίο που είναι το JWR66Y
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ θα με τρελάνεις? Αυτο που σου λέμε να κάνεις δεν είναι side load.Και περνώντας το factory image ολόκληρο τα περνάς όλα.kernel recovery bootloader radio τα πάντα.μπες στην σελίδα της Google που έχει τα factory images και κατέβασε το τελευταίο που είναι το JWR66Y

 

Κάτσε μήπως κάτι δεν είναι κατανοητό.

Ανεφερα νωρίτερα ότι για την όλη διαδικασία χρησιμοποιώ το Wug toolkit.

Εκεί δεν βλέπω να έχει άλλο μενού για να φλασαρεις image εκτός του sideload.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το ρουταρω με καποιο tool kit αλλά δεν ξερω με ποιο. Καποιο που αποδεδειγμενα να δουλευει και να ειναι ευκολο για τον μεσο χρηστη? Αυτο του wug δειχνει καλο αλλά διαβασα και αρκετα αρνητικα σχολια. Με ρουτ και custom recovery δεν παιρνει ota updates, σωστα? Ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Και ένα καλό σκορ επιτέλους, χωρίς καθόλου πείραγμα.

Σχεδόν 19.000http://img.tapatalk.com/d/13/09/05/je5ydeqe.jpg

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το ρουταρω με καποιο tool kit αλλά δεν ξερω με ποιο. Καποιο που αποδεδειγμενα να δουλευει και να ειναι ευκολο για τον μεσο χρηστη? Αυτο του wug δειχνει καλο αλλά διαβασα και αρκετα αρνητικα σχολια. Με ρουτ και custom recovery δεν παιρνει ota updates, σωστα? Ευχαριστω :)

 

αν βαλεις καποιο το cwm και μετα δεν πατησεις την επιλογη να μεινει, θα επανελθεις στο εργοστασιακο recovery. αλλα γενικα νομιζω αν εισαι ρουταρισμενος δεν παιρνεις επισημες αναβαθμισεις. επισης αν κανεις την ολη διαδικασια, γιατι δε δοκιμαζεις και καποια αλλη ρομ, μπορει να ειναι πιο κοντα σε αυτα που θες

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις καποιο το cwm και μετα δεν πατησεις την επιλογη να μεινει, θα επανελθεις στο εργοστασιακο recovery. αλλα γενικα νομιζω αν εισαι ρουταρισμενος δεν παιρνεις επισημες αναβαθμισεις. επισης αν κανεις την ολη διαδικασια, γιατι δε δοκιμαζεις και καποια αλλη ρομ, μπορει να ειναι πιο κοντα σε αυτα που θες

 

Ας ξεκινησω με το ρουταρισμα, αλλωστε ειναι τοσο γρηγορο που δεν αισθανομαι την αναγκη να βαλω καποια ρομ που ισως το κανει πιο γρηγορο. Αν και τα features που εχει η paranoid με ψηνουν... :rolleyes: Οπως και να εχει, λεω να κατεβασω το toolkit του mskip http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44984820&postcount=1951 .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού δοκίμασα και το toolkit του mskip και έβγαλα τα μάτια μου από τα πράσινα γράμματα, ξαναγύρισα στο WUG toolkit.

Κατάφερα και έβαλα την 4.3 αλλά έχω 2 θέματα.

1) Ενώ δεν φλασαρα άλλο recovery και πριν είχα το Twrp , όταν τώρα διαλέγω να πάω στο recovery , βγάζει το robot με το κόκκινο θαυμαστικό.

2) σε κάθε boot βγάζει Android is upgrading. Τα έπαιξε;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού δοκίμασα και το toolkit του mskip και έβγαλα τα μάτια μου από τα πράσινα γράμματα, ξαναγύρισα στο WUG toolkit.

Κατάφερα και έβαλα την 4.3 αλλά έχω 2 θέματα.

1) Ενώ δεν φλασαρα άλλο recovery και πριν είχα το Twrp , όταν τώρα διαλέγω να πάω στο recovery , βγάζει το robot με το κόκκινο θαυμαστικό.

2) σε κάθε boot βγάζει Android is upgrading. Τα έπαιξε;

 

Με την 4.3 σου εβαλε ολα τα κομματια της αρα και τη μαμα recovery που ειναι το robot με το κόκκινο θαυμαστικό. Ξανα βαλε την custom recovery.

Για το δευτερο δεν εχω ιδεα... Το εμφανιζει συνηθως οταν κανεις wipe cache.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

αρχικα να πω οτι δε βρισκω λογο για τα τοολκιτ, ειδικα αν θες να επανελθεις σε φουλ στοκ. ενα ετοιμο σκριπτακι ειναι. τελος παντων. οταν περνας τη στοκ μεσα απο τα τοολκιτ, κατεβαζει ολο το image απο τη google και σου περναει οτι εχει μεσα αυτο, δηλαδη recovery,radio, rom. αφου το περασεις τοτε βαζεις το recovery της επιλογης σου. τωρα για το android is upgrading, θα σου προτεινα να κανεις ενα καθαρισμο στις caches
Link to comment
Share on other sites

μετα απο μερικες φορτισεις με sema & faux κατεληξα φρανκο και απο την πρωτη φορτιση φαινεται η διαφορα στη μπαταρια...θα επανελθω τις επομενες

 

(Rom=PA)

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Με την 4.3 σου εβαλε ολα τα κομματια της αρα και τη μαμα recovery που ειναι το robot με το κόκκινο θαυμαστικό. Ξανα βαλε την custom recovery.

Για το δευτερο δεν εχω ιδεα... Το εμφανιζει συνηθως οταν κανεις wipe cache.

 

αρχικα να πω οτι δε βρισκω λογο για τα τοολκιτ, ειδικα αν θες να επανελθεις σε φουλ στοκ. ενα ετοιμο σκριπτακι ειναι. τελος παντων. οταν περνας τη στοκ μεσα απο τα τοολκιτ, κατεβαζει ολο το image απο τη google και σου περναει οτι εχει μεσα αυτο, δηλαδη recovery,radio, rom. αφου το περασεις τοτε βαζεις το recovery της επιλογης σου. τωρα για το android is upgrading, θα σου προτεινα να κανεις ενα καθαρισμο στις caches

Αφού έλυσα τα παραπάνω θέματα με φλασάρισμα μέσα από το Toolkit το TWRP+root, μετά έφαγα νίλα όταν πήγα να κάνω download το τελευταίο Franko nightly.

Για κάποιο λόγο κατέβασε ο Updater to 165 και όχι το 182 με αποτέλεσμα να κολλήσει το κινητό στο Google logo. Τι boot φλάσαρα, τι ξανά root τίποτα. Μετά από ψάξιμο κατάλαβα ότι δεν ήταν ο 165 ο τελευταίος και αφού φλάσαρα το 182 ξεκόλλησε!

Τελικά όντως, δύσκολο να μείνει κολλημένο το κινητό αν ψαχτείς. :lol:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απο faux σε Φράνκο πρέπει να περάσω stock kernel;αν θυμαμαι στην 4.2.2 ηθελε..γτ μια φορά που το εκανα τρώει επανεκκινήσεις
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Απο faux σε Φράνκο πρέπει να περάσω stock kernel;αν θυμαμαι στην 4.2.2 ηθελε..γτ μια φορά που το εκανα τρώει επανεκκινήσεις

 

εγω τον περασα απο πανω.απλα εκανα τα wipes πριν και μετα το αφησα.στο αντιθετο υπαρχει προβλημα

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...