Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Πρωτα bootloader και radio και μετα reset?Είναι απαραίτητο να τα περάσω αυτά; επισης που τα βρίσκω;

Εγώ πήγα από cm 10.1 nightlies σε cm 10.2 nightlies χωρίς να βάλω ούτε νέο bootloader ούτε νέο radio και όλα δουλεύουν κανονικά. Μονο wipe cache και davlik cache έκανα, φλασαρα την rom και τα νέα gapps.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ πήγα από cm 10.1 nightlies σε cm 10.2 nightlies χωρίς να βάλω ούτε νέο bootloader ούτε νέο radio και όλα δουλεύουν κανονικά. Μονο wipe cache και davlik cache έκανα, φλασαρα την rom και τα νέα gapps.

 

Το ξέρω οτι γίνεται και δουλεύει,άλλα όλοι οι developers προτείνουν full wipe και νεο bl+radio..

Link to comment
Share on other sites

Θα πετάξω και εγώ την CM 10.2 (απο την 10.1 που είμαι τώρα) nightly.

 

Πρέπει να περάσω νέο radio & bootloader, ωραία, βρήκα τα zips. Τα περνάω απο recovery; Θα χάσω δεδομένα (της "sd");

 

Αφού περάσω τα παραπάνω, θα ρίξω απο πάνω το zip της 10.2. Και θα κάνω και ένα wipe user data, θα χαθούν δεδομένα (της "sd");

 

 

Γενικά θέλω να κάνω την μετάβαση αλλά μην χάσω αρχεία προσωπικά. Εφαρμογές/ρυθμίσεις δεν με ενδιαφέρουν. Ποιος τρόπος ενδείκνυται;

Link to comment
Share on other sites

Όταν πέρασα εγώ νέο radio & bootloader δεν έχασα τίποτα από την sdcard μου.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι γίνεται και δουλεύει,άλλα όλοι οι developers προτείνουν full wipe και νεο bl+radio..

Εγώ που πέρασα στη 10.2 και παίζω τώρα με τις nightlies χωρίς να τα κάνω αυτά θα έχω πρόβλημα? Να το κάνω τώρα; εν τω μεταξύ από τότε που μπήκα στο 4.3 έχω σοβαρό πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις ενώ πριν δεν είχα!!, Τι να κάνω;;; :-(

Link to comment
Share on other sites

Με PA πάντως τόσο καιρό δεν έχω κανένα πρόβλημα με ειδοποιήσεις οπότε ας μην λέμε ότι φταίει η 4.3 αλλά η rom μας.
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Με PA πάντως τόσο καιρό δεν έχω κανένα πρόβλημα με ειδοποιήσεις οπότε ας μην λέμε ότι φταίει η 4.3 αλλά η rom μας.

 

Μα και πριν cm είχα! :-S Τεσπα θα περιμένω να βγει έστω μια rc για να κρίνω, με τα nightlies δε μπορεις να είσαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Πριν τι εννοείς; στο 4.2; Καμία σχέση οι εκδόσεις των rom για 4.2, οι οποίες αναπτύσσονταν τόσο καιρό και οι εκδόσεις τους για την 4.3 που μετράνε ένα μήνα ζωής με το ζόρι.

 

Επειδή και με stock 4.3 και με PA δεν είχα θέμα με τις ειδοποιήσεις, θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα rom.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όχι, πρέπει να διαλέξεις JWR66V για να είσαι κομπλέ. Απλά εννοεί ότι έχει συνδυάσει πράγματα και από τις 2 εκδόσεις αν δεν κάνω λάθος. Πάντως με αυτόν που έρχεται είναι μια χαρά...
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όχι, πρέπει να διαλέξεις JWR66V για να είσαι κομπλέ. Απλά εννοεί ότι έχει συνδυάσει πράγματα και από τις 2 εκδόσεις αν δεν κάνω λάθος. Πάντως με αυτόν που έρχεται είναι μια χαρά...

 

Ετσι ακριβως.Μονο JWR66V κερνελ.Παντως με τον δικο τους κερνελ που το εχω ακομα ζεσταινεται παρα πολυ το κινητο σε 3g.Θα δοκιμασω και franco

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται το κάνα εγω.μπήκα settings και μετα απο notification bar μπες ρυθμίσεις dpi κ άλλαξε το πρωτο σε τέρμα δεξια (320νομιζω) κ το layout σε 360p

 

 

 

 

Πρώτα πας Ρυθμίσεις συστήματος > Hybrid properties και επιλέγεις stock UI αλλά αυτό όπως λες δε θα αλλάξει κάποιες εφαρμογές (Ρυθμίσεις, email).

 

Ξαναμπαίνεις Hybrid properties > (swype αριστερα) > Εφαρμογές > Πειραγμένες εφαρμογές. Εκεί όσες δεν έχουν 320 dpi και 360p είναι αυτές που παραμένουν σε αυτό το "συμπιεσμένο" mode. Τις αλλάζεις χειροκίνητα και είσαι κομπλέ. Επίσης παραμένουν μετά από πέρασμα νέας έκδοσης όπως έγραψε και φίλος πιο πριν.

 

Σας ευχαριστώ και τους δύο.

Μόλις πάρω την απόφαση να κάνω full wipe, θα τη δοκιμάσω.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως.Μονο JWR66V κερνελ.Παντως με τον δικο τους κερνελ που το εχω ακομα ζεσταινεται παρα πολυ το κινητο σε 3g.Θα δοκιμασω και franco

 

Περίεργο. Όσα kernels κι αν έχω δοκιμάσει μου ανέβαζαν θερμοκρασία. Το pa μου το κρατάει σχετικά δροσερό. Τώρα σε 3g λογικό είναι να καίει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Όσα kernels κι αν έχω δοκιμάσει μου ανέβαζαν θερμοκρασία. Το pa μου το κρατάει σχετικά δροσερό. Τώρα σε 3g λογικό είναι να καίει λίγο.

 

Εγώ έχω βάλει τον Έλληνα.Νιώθω ότι το κινητό ρολαρει πιο εύκολα έχω κάνει και ένα γερό undervolt -150 στις χαμηλές και -125 στις ψηλές.Όλα μια χαρά.αυτονομία δεν έχω προλάβει να τσεκάρω ακόμα τι παίζει είναι φρέσκος.αν δοκιμάσετε Franco πείτε εντυπώσεις γιατί έχω την εφαρμογή αγορασμενη να μην την έχω και κάθεται :D

Link to comment
Share on other sites

Πριν τι εννοείς; στο 4.2; Καμία σχέση οι εκδόσεις των rom για 4.2, οι οποίες αναπτύσσονταν τόσο καιρό και οι εκδόσεις τους για την 4.3 που μετράνε ένα μήνα ζωής με το ζόρι.

 

Επειδή και με stock 4.3 και με PA δεν είχα θέμα με τις ειδοποιήσεις, θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα rom.

 

Έχεις δίκιο, απλώς περίμενα να δω κάτι καλύτερο με την 4.3 και στην ουσία έχασα και την βολή μου που είχα με την 4.2! Δε πειράζει αναμένουμε αφού δε με βλέπω για ξαναστησιμο του κινητού με καινούργια Ρομ!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να δώσει αναλυτικές πληροφορίες πως θα κάνουμε εγκατάσταση όλα τα παραπάνω;

Είμαι σε 4.2.2 ρομ με miui 3.7.26 εγκατεστημένη

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να δώσει αναλυτικές πληροφορίες πως θα κάνουμε εγκατάσταση όλα τα παραπάνω;

Είμαι σε 4.2.2 ρομ με miui 3.7.26 εγκατεστημένη

 

Υπαρχουν τα βήματα εδώ..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020336

 

Οτι δεν καταλαβαίνεις πες μας..

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα το thread στους xda

Το πρώτο ΜΟΥ θέμα είναι με την radio.

Από που την κατεβάζω, πως την βάζω και επίσης αν με αλλαγή radio έχουμε θέμα απώλειας δεδομένων sd.

Ενα δεύτερο ερώτημα είναι το restore από titanium.

Κάτι διάβαζα ότι πρέπει να αλλάξω κάποιο direction; Για να δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι? πηρα το nandroid backup απο την συσκευη μου και βλεπω οτι εχει ελατωθει κατα πολυ ο χωρος αποθηκευσης και δυστυχως εχω το 8gb οποτε καταλαβαινετε πως υπαρχει προβλημα. μπορω αυτο το μπακ απ να το παρω με καποιον τροπο στον υπολογιστη μου?
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι? πηρα το nandroid backup απο την συσκευη μου και βλεπω οτι εχει ελατωθει κατα πολυ ο χωρος αποθηκευσης και δυστυχως εχω το 8gb οποτε καταλαβαινετε πως υπαρχει προβλημα. μπορω αυτο το μπακ απ να το παρω με καποιον τροπο στον υπολογιστη μου?

 

Για ρίξε μια ματιά στο path /data/media/clockworkmod.

Λογικά τα αρχεία του backup εκεί μέσα πρέπει να είναι.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα το thread στους xda

Το πρώτο ΜΟΥ θέμα είναι με την radio.

Από που την κατεβάζω, πως την βάζω και επίσης αν με αλλαγή radio έχουμε θέμα απώλειας δεδομένων sd.

Ενα δεύτερο ερώτημα είναι το restore από titanium.

Κάτι διάβαζα ότι πρέπει να αλλάξω κάποιο direction; Για να δουλέψει;

 

Το radio δεν πειράζει την sd. Και μια ερώτηση. Αφού διάβασες το θέμα της paranoid στο xda, δεν είδες από που κατεβάζεις το radio; Πρώτο πρώτο είναι μαζί με το λινκ. Και μάλιστα το λέει ξεκάθαρα πως αν θέλετε περάστε την factory image για να πάρετε όλα τα κομμάτια της 4.3 και μετά συνεχίστε την εγκατάσταση της pa. Καλύτερα κάνε αυτό για αρχή. Πάρε τα backup σου και συνέχισε.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...