Jump to content

Oppo Find 5


nikosnt74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν μετά από άπειρες δοκιμές διαπίστωσα το εξής: το "πρόβλημα" εξαφανίστηκε όταν πήγα στα location services και απενεργοποιησα το "use network based location services" (τελευταία επιλογή). Από τη στιγμή που το έκανα αυτό δουλεύει τέλεια. Όταν το ενεργοποιώ κάνει πάλι τα ίδια. Το θέμα είναι πως κάποιες εφαρμογές (weather, foursquare, Google now) ζητάνε να το ενεργοποιήσω. Με βλέπω να βάζω Omni rom σήμερα και να τσεκάρω ξανά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 904
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν μετά από άπειρες δοκιμές διαπίστωσα το εξής: το "πρόβλημα" εξαφανίστηκε όταν πήγα στα location services και απενεργοποιησα το "use network based location services" (τελευταία επιλογή). Από τη στιγμή που το έκανα αυτό δουλεύει τέλεια. Όταν το ενεργοποιώ κάνει πάλι τα ίδια. Το θέμα είναι πως κάποιες εφαρμογές (weather, foursquare, Google now) ζητάνε να το ενεργοποιήσω. Με βλέπω να βάζω Omni rom σήμερα και να τσεκάρω ξανά.

 

αυτό το κάνει σε όλα τα κινιτα και όλες τις συσκευής καθώς μαζεύει με το κιλό data και τα στέλνει στην google για αυτό πέφτει η ταχύτητά......

Link to comment
Share on other sites

αυτό το κάνει σε όλα τα κινιτα και όλες τις συσκευής καθώς μαζεύει με το κιλό data και τα στέλνει στην google για αυτό πέφτει η ταχύτητά......

 

Δε ξέρω, δεν είχα διαπιστώσει κάτι τέτοιο με το Galaxy Nexus που είχα πριν. Τεσπα, πήγα να περάσω omni rom, με twrp 2.6.3.0 χτύπαγε fail, νευρίασα και ξαναπέρασα ColorOS και θα το αφήσω ως έχει. Κουράστηκα :-)

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ιδέα μου ή αργεί πάρα πολύ να φορτίσει και η μπαταρία κρατάει πολύ λίγο?

 

Κάνει λίγο παραπάνω να φορτίσει, αλλά είναι μια χαρά η μπαταρία νομίζω...

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα ένα screencast με το πρόβλημα που περιγράφω μπας και βοηθήσει λιγάκι στην κατανόησή του.

 

http://youtu.be/BBJn8ha_q5M

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα ένα screencast με το πρόβλημα που περιγράφω μπας και βοηθήσει λιγάκι στην κατανόησή του.

 

http://youtu.be/BBJn8ha_q5M

 

οπα οπα καλά με το speed test το κάνεις?

κάτι ποιο σίγουρο δοκίμασε......................

 

πχ κατέβασε αυτο το αρχειο (απο browser κλασσικα)

δες πόσο πιάνει αυτά τα speedtest είναι ότι νάνε που να δεις τι βγάζει στο pc μου που εχω 42 mbps

 

http://speedtest.ftp.otenet.gr/files/test1Gb.db

Link to comment
Share on other sites

οπα οπα καλά με το speed test το κάνεις?

κάτι ποιο σίγουρο δοκίμασε......................

 

πχ κατέβασε αυτο το αρχειο (απο browser κλασσικα)

δες πόσο πιάνει αυτά τα speedtest είναι ότι νάνε που να δεις τι βγάζει στο pc μου που εχω 42 mbps

 

http://speedtest.ftp.otenet.gr/files/test1Gb.db

 

θα το κάνω αλλά την ίδια στιγμή που γίνεται αυτό δεν μπορώ πχ να streamάρω youtube ή σέρνεται αν κατεβάσω κάτι από το play store. το speedest δεν είναι ό,τι πιο αξιόπιστο αλλά από την μία στην άλλη από τα 7-8mbps στα 1-2mbps ενώ την ίδια ώρα pc (ενσύρματα) και tablet (ασύρματα) πιάνουν 7-8, νομίζω είναι ξεκάθαρο πως κάτι παίζει.

 

Το έκανα. Με κλειστά τα network location services κατεβάζει με περίπου 1mb/sec. Με ανοιχτά, κατεβάζει με 100kb/sec! Έχω χάσει όλο μου το σαββατοκύριακο να προσπαθώ να καταλάβω τί φταίει. Έχω καταλήξει πως κάτι παίζει με τα location services. Δε νομίζω να είναι hardware το πρόβλημα.

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

θα το κάνω αλλά την ίδια στιγμή που γίνεται αυτό δεν μπορώ πχ να streamάρω youtube ή σέρνεται αν κατεβάσω κάτι από το play store. το speedest δεν είναι ό,τι πιο αξιόπιστο αλλά από την μία στην άλλη από τα 7-8mbps στα 1-2mbps ενώ την ίδια ώρα pc (ενσύρματα) και tablet (ασύρματα) πιάνουν 7-8, νομίζω είναι ξεκάθαρο πως κάτι παίζει.

 

Το έκανα. Με κλειστά τα network location services κατεβάζει με περίπου 1mb/sec. Με ανοιχτά, κατεβάζει με 100kb/sec! Έχω χάσει όλο μου το σαββατοκύριακο να προσπαθώ να καταλάβω τί φταίει. Έχω καταλήξει πως κάτι παίζει με τα location services. Δε νομίζω να είναι hardware το πρόβλημα.

 

α μάλιστα. τότε το πρόβλημα είναι υπαρκτό και όχι εικονικό/ψυχολογικό....... γύρνα μια σε άλλη rom για την ώρα και ανέφερε το bug στο forum τους) (αν σου είναι τόσο σημαντική η λειτουργία αυτή)

Link to comment
Share on other sites

α μάλιστα. τότε το πρόβλημα είναι υπαρκτό και όχι εικονικό/ψυχολογικό....... γύρνα μια σε άλλη rom για την ώρα και ανέφερε το bug στο forum τους) (αν σου είναι τόσο σημαντική η λειτουργία αυτή)

 

Πέρασα Omni rom και δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Σε Omnirom αν πάτε στα settings->wifi και επιλέξετε το δίκτυο που έχετε συνδεθεί, στα στοιχεία της σύνδεσης τι ταχύτητα σας αναφέρει; και ποια nightly έχετε περασμένη; εμένα μονίμως αναφέρει 2mbps (συνδέομαι κανονικά, απλώς δείχνει λάθος)
Link to comment
Share on other sites

Σε Omnirom αν πάτε στα settings->wifi και επιλέξετε το δίκτυο που έχετε συνδεθεί, στα στοιχεία της σύνδεσης τι ταχύτητα σας αναφέρει; και ποια nightly έχετε περασμένη; εμένα μονίμως αναφέρει 2mbps (συνδέομαι κανονικά, απλώς δείχνει λάθος)

 

Ναι κι εμένα μου δείχνει 1mbps αλλά παίζει μια χαρά. Με 4.4.1-20131208 είμαι.

 

Update: το θέμα φαίνεται να διορθώθηκε στην 4.4.1-20131209

Edited by dilated
Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα παρελαβα:)

Οτι και να πω για ποιοτητα κατασκευης και ειδικα την οθονη ειναι λιγο!!!

Παω για color os και τα λεμε!

 

PS Το stock recovery αρκει για να περασω την color? η θελει αλλο?

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα παρελαβα:)

Οτι και να πω για ποιοτητα κατασκευης και ειδικα την οθονη ειναι λιγο!!!

Παω για color os και τα λεμε!

 

PS Το stock recovery αρκει για να περασω την color? η θελει αλλο?

 

καλοδούλευτο!!! Για να περάσεις τη rom, ναι αρκεί το stock recovery.

 

1. Περνάς το ζιπ στην sd card στο κινητό

2. Κάνεις factory reset

3. Μπαίνεις στο stock recovery (κλείνεις κινητό, κι όταν κλείσει, το ξανανοίγεις πατώντας ταυτόχρονα το vol down και το power)

4. apply update from sdcard και βρίσκεις το αρχείο

5. reboot

6. enjoy :D

 

ΥΓ Έχει πάρει κανείς screen protectors? υπάρχει κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

...........

ΥΓ Έχει πάρει κανείς screen protectors? υπάρχει κάποια πρόταση;

 

Για δες εδω......., εχει και αλλα πολλα αν ψαξεις.

Εσας παιδια ποσες μερες εκανε για να σας ελθει?

Εγω το παρήγγειλα την Παρασκευη το βραδυ απο OPPO Style Europe και ακομα πριμενω....:cry:

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ για το λινκ. θα το κοιτάξω

 

tracking number δεν σου έχουν δώσει; με royal mail ή με dhl έχει φύγει; με royal mail μπορεί να κάνει λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ για το λινκ. θα το κοιτάξω

 

tracking number δεν σου έχουν δώσει; με royal mail ή με dhl έχει φύγει; με royal mail μπορεί να κάνει λίγο παραπάνω.

 

 

Tελικα ουτε tracking number ουτε τιποτα αλλα το κινητο ηλθε σημερα και μεχρι στιγμης απλα ειμαι ενθουσιασμενος.:D

Τωρα περνω την τελευταια rom και θα αρχισω το στησιμο.

Ελληνικα με την τελευταια σταθερη οχι αλλα νομιζω οτι 'ξεκλειδωνουν' καπως...

Edited by maroubas
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να το παρω το κινητο ξερετε αν υποστηριζει ελληινκα ?

 

Λίγο πιο πίσω έχει ξανα-ειπωθεί: Αφού εγκαταστήσεις το δωρεάν morelocale2 από Play Store θα σου "ξεκλειδωθούν" τα ελληνικά που υπάρχουν ήδη στο λογισμικό του τηλεφώνου αφού έχει ολοκληρωθεί η ελληνική μετάφραση, μέχρι να τα ενεργοποιήσει και επίσημα η OPPO.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τετοιο ακαριαιο κλειδωμα gps και με Sygic & Igo Primo ακομη και μεσα στο σπιτι χρονια ειχα να δω:)
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι κορυφαιο....

Μια ερωτηση (απο τις πολλες...)

Στο andrioid 403 πατωντας παρατεταμενα το 'μεσαιο' κουμπι εβγαιναν ολες οι εφαρμογες που ετρεχαν απο πισω εκεινη την ωρα και τις εσβηνες επιλεκτικα. Στο 421 αυτο πως γινεται? :wacko:

Γιατι πατωτας τωρα το μεσαιο πληκτρο παρατεταμενα βγαινει μια ασχετη εφαρμογη της google(νομιζω φωνητικο)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι κορυφαιο....

Μια ερωτηση (απο τις πολλες...)

Στο andrioid 403 πατωντας παρατεταμενα το 'μεσαιο' κουμπι εβγαιναν ολες οι εφαρμογες που ετρεχαν απο πισω εκεινη την ωρα και τις εσβηνες επιλεκτικα. Στο 421 αυτο πως γινεται? :wacko:

Γιατι πατωτας τωρα το μεσαιο πληκτρο παρατεταμενα βγαινει μια ασχετη εφαρμογη της google(νομιζω φωνητικο)

 

Διπλό πάτημα του μεσαίου πλήκτρου ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...