Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη ψαχνω για minidv θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποια πανω απο 800.000 pixel εως 500-600 ευρω που να εχει μια ικανοποιητικη ληψη στο σκοταδι( αν και ξερω πως μ' αυτα τα χρηματα δυσκολα βρισκεις ικανοποιητικη ληψη με πολυ χαμηλο ή καθολου φωτισμο..) οποιος ξερει κατι ας βοηθησει..

 

panasonic gs 180 στην ηλεκτρονικη αθηνων 535 ευρω με 12 δοσεις

1,07 video

2.3 fotografies

1 lux = trabaei me xamhlo fotismo poly kala

!Viva La RaZZa!

www.wwe.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

molis paragilla tin canon dc100 pou xrisimopoih dvd 8 xiliwstwn.pws sas fenetai kai ti gnwrizete gia finalazing???mou ipan pws einai diskolo patas polla koubia kai tetoia...:blink: an ennoousan xronovoro den trexi tipota.kai kati akoma,otan grapsw se ena diskaki twn 30min,mono 10 lepta kai tin klisw tin camera meta otan 8a 8elw na ksanagrapsw 8a borw na sinexisw apo to simio pou tin ixa stamatisi?????tnks users!!!!:up:
Link to comment
Share on other sites

Ποιά HD camera προτείνεται; Υπάρχουν πολλές;

Μέχρι 1500 δίνω.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563310 psaxto omws to pragma an einai na dwsis 1500

Link to comment
Share on other sites

Οι βιντεοκάμερες που γράφουν σε dvd κατά γενική ομολογία έχουν χαμηλότερη ποιότητα εικόνας,ενώ δεν συνιστώνται σε όσους θέλουν να κάνουν επεξεργασία των αρχείων που έχουν τραβήξει.

 

Ναι, όντως, έτσι είναι. Αυτό οφείλεται στο ότι οι κάμερες που γράφουν απευθείας σε DVD συμπέζουν την κινούμενη εικόνα στις προδιαγραφές του DVD, το οποίο ως γνωστόν είναι format mpeg2 (PAL: 720x576 pixels@24fps, NTSC: 720x480 pixels@30fps, αν δεν κάνω λάθος), το οποίο είναι σαφώς κατώτερο από την ποιότητα miniDV/DV.

 

Αν δεις εικόνα απευθείας από μία κάμερα που γράφει σε DV format (ή από την οθόνη της ή από την τηλεόραση, ή ακόμα χρησιμοποιώντας μία κάρτα σύλληψης αναλογικού βίντεο στο PC, κάνοντας απλό monitoring της εικόνας από την οθόνη του PC) και τη συγκρίνεις με την εικόνα που παράγεται μετατρέποντας το βίντεο αυτό σε DVD format, η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα. Εξαρτάται βέβαια και από τον εξοπλισμό που έχεις, αλλά η διαφορά είναι δεδομένη και εμφανέστατη. Επομένως, για όποιον ασχολείται έστω και ερασιτεχνικά με μοντάζ/επεξεργασία των videos που τραβάει με την κάμερά του, θα πρότεινα miniDV ή ακόμα καλύτερα High Definition Video σε miniDV (όταν εδραιωθεί επαρκώς στην αγορά αυτό το format, γιατί είναι σχετικά τσιμπημένες οι τιμές ακόμα).

 

Επειδή το έχω ψάξει κάμποσο, ενδεικτικά αναφέρω ότι για να περάσεις ασυμπίεστο βίντεο στο PC από μία κάμερα miniDV/DV/Digital8 (όλες γράφουν σε DV format) χρειάζεσαι κατά μέσο όρο 20GB/ώρα video !!!

Ένα δισκάκι DVD (4,3GB) αποθηκεύει περίπου δύο ώρες video ποιότητας DVD (mpeg2).

Αυτό πιστεύω τα λέει όλα.

 

Φιλικά :)

 

 

Edit:

 

Ποιά HD camera προτείνεται; Υπάρχουν πολλές;

Μέχρι 1500 δίνω.

 

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563310 psaxto omws to pragma an einai na dwsis 1500

 

 

Φίλε ethnicnation, δεν ξέρω για εγγραφή σε σκληρό δίσκο, θα ήμουν επιφυλακτικός.

Τι γίνεται αν σου πέσει κάτω (μιλάω για πτώση σε λογικά πλαίσια, δηλ. από 10-20 εκατοστά ύψος κλπ), οι κραδασμοί είναι ο χειρότερος εχθρός του σκληρού δίσκου, αλλά και όσον αφορά την μελλοντική τύχη του σκληρού δίσκου (αντικατάσταση/format/defragmentation)????

Εγώ θα σου έλεγα καλύτερα High Definition σε miniDV (ψάξε για τις Sony HDR-HC1E & HDR-HC3E - δεν ξέρω αν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ψάξει κάμποσο, ενδεικτικά αναφέρω ότι για να περάσεις ασυμπίεστο βίντεο στο PC από μία κάμερα miniDV/DV/Digital8 (όλες γράφουν σε DV format) χρειάζεσαι κατά μέσο όρο 20GB/ώρα video !!!

Ένα δισκάκι DVD (4,3GB) αποθηκεύει περίπου δύο ώρες video ποιότητας DVD (mpeg2).

Αυτό πιστεύω τα λέει όλα.

 

Γενικά συμφωνώ με τον panosz75 σε ότι λέει για minidv (εκτός από το ότι είναι 12,5 - 13 GB/ώρα video) σε σχέση με εγγραφή σε dvd. Οι βιντεοκάμερες με dvd (ή μνήμη) προσφέρουν ευκολία (ή ευκολία + μικρό μέγεθος + αυτονομία) με κόστος την ποιότητα εικόνας.

 

Για high definition δεν ξέρω, αλλά ο σκληρός δίσκος πιστεύω δεν θα είναι το πρώτο εξάρτημα που θα αποκτήσει πρόβλημα αν πέσει η βιντεοκάμερα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563310 psaxto omws to pragma an einai na dwsis 1500

 

Δεν εννοούσα σε σκληρό δίσκο.

Με το HD εννοούσα High Definition.

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα σε σκληρό δίσκο.

Με το HD εννοούσα High Definition.

 

Το ξέρω. Άλλωστε το High Definition format έχει συντομογραφία HD, ενώ η συντομογραφία για την εγγραφή σε σκληρό δίσκο είναι HDD. Απλά η συγκεκριμένη συσκευή που σου προτείνει ο φίλος TIEST ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563310 ) καταγράφει σε σκληρό δίσκο (HDD). Γι' αυτό και το σχόλιό μου. Πάντως ισχύουν τα όσα είπα στο post μου. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει κανείς? Έχω μια βιντεοκάμερα Panasonic NV-GS11EG και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μεταφέρω φωτογραφίες μεσω USB και μέσω ενός software που είχε στη συσκευασία (DV Studio3) που είναι μόνο για μεταφορά φωτογραφιών και όχι video. (Έχω προσπαθήσει και με άλλα προγράμματα να μεταφέρω video αλλά πάντα μου λένε ότι δεν αναγνωρίζουν συνδεδεμένη την camera). H camera δεν έχει κάρτα μνήμης. Πώς μπορώ να συνδέσω την camera με το pc για μεταφορά video? Μήπως μέσω καλωδίου dv? Κι αν ναι, υπάρχει καλώδιο dv που να καταλήγει σε usb? Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι κάμερες για να μεταφέρουν βιντεο συνδέονται με καλώδιο firewire το λένε και i-link μάλλον αυτό εννοείς όταν λες καλώδιο dv. To usb είναι διαφορετική υπόθεση δεν κάνει για βίντεο μόνο για φωτο όπως διαπίστωσες και μόνος σου. Απλά πήγαινε στα μαγαζιά πάρε το καλώδιο και σύνδεσε τη κάμερα με το PC θα τη δουν τα windows από μόνα τους και μετά μεταφέρεις ότι θέλεις στο δίσκο σου με όποιο software έχεις. To καλώδιο είναι αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751550

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει κανείς? Έχω μια βιντεοκάμερα Panasonic NV-GS11EG και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μεταφέρω φωτογραφίες μεσω USB και μέσω ενός software που είχε στη συσκευασία (DV Studio3) που είναι μόνο για μεταφορά φωτογραφιών και όχι video. (Έχω προσπαθήσει και με άλλα προγράμματα να μεταφέρω video αλλά πάντα μου λένε ότι δεν αναγνωρίζουν συνδεδεμένη την camera). H camera δεν έχει κάρτα μνήμης. Πώς μπορώ να συνδέσω την camera με το pc για μεταφορά video? Μήπως μέσω καλωδίου dv? Κι αν ναι, υπάρχει καλώδιο dv που να καταλήγει σε usb? Ευχαριστώ..

 

1ον: Για να μπορεί μία κάμερα να στείλει video μέσω σύνδεσης USB (είτε version 1.1 είτε version 2.0), πρέπει να έχει τη λειτουργία "USB Streaming", αλλιώς το USB μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για μεταφορά φωτογραφιών. Μάλλον αυτό συμβαίνει στην περίπτωσή σου.

 

2ον: Αν η κάμερα έχει σύνδεση DV ή i-Link ή Firewire η κάμερά σου (ο όρος i-Link χρησιμοποιείται μόνο από τη Sony, τον όρο Firewire δεν τον έχω δει ποτέ σε κάμερα, οπότε μάλλον η σύνδεση που αναμένεται να έχει η συσκευή σου μάλλον θα γράφει "DV out"), τότε το καλώδιο που σου προτείνει ο φίλος nismo είναι αυτό που χρειάζεσαι.

 

3ον: Αν η κάμερά σου έχει μόνο USB σύνδεση και όχι Firewire (πράγμα δύσκολο καθώς σχεδόν όλες πλέον έχουν "DV out"), τότε ο μόνος τρόπος να περάσεις video από την κάμερά σου στο PC σου είναι μέσω αναλογικής εξόδου (τέτοια θα έχει οπωσδήποτε και συνήθως ονομάζεται "AV out"), δηλαδή σύνδεση τριών καλωδίων, κίτρινο (σήμα video), κόκκινο (δεξί κανάλι ήχου) και άσπρο (αριστερό κανάλι ήχου). Σε τέτοια περίπτωση βέβαια θα χρειαστείς μια κάρτα σύλληψης αναλογικού video για το PC σου, πάνω θα συνδέσεις τα τρία καλώδια (κίτρινο, κόκκινο και άσπρο) που ανέφερα πιο πάνω.

 

 

Υ.Γ.: Πάντως πριν από όλα έλεγξε ξανά το manual της βιντεοκάμερας για το πώς θα στείλεις video μέσω ψηφιακής εξόδου, καθώς μπορεί να έχει αυτη τη δυνατότητα και ίσως να είναι απενεργοποιημένη.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορεί να με βοηθήσει κανείς? Έχω μια βιντεοκάμερα Panasonic NV-GS11EG και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μεταφέρω φωτογραφίες μεσω USB και μέσω ενός software που είχε στη συσκευασία (DV Studio3) που είναι μόνο για μεταφορά φωτογραφιών και όχι video. (Έχω προσπαθήσει και με άλλα προγράμματα να μεταφέρω video αλλά πάντα μου λένε ότι δεν αναγνωρίζουν συνδεδεμένη την camera). H camera δεν έχει κάρτα μνήμης. Πώς μπορώ να συνδέσω την camera με το pc για μεταφορά video? Μήπως μέσω καλωδίου dv? Κι αν ναι, υπάρχει καλώδιο dv που να καταλήγει σε usb? Ευχαριστώ..

 

 

Πολύ σωστά τα λές Panosz75.

 

Firewire καλώδιο φίλε μου Anestis29 και Pinnacle Studio 10. Θα ελέγχεις την κάμερά σου από το PC και θα πάρεις ακριβώς τα κομμάτια Video που θέλεις. Στην συνέχεια το κάνεις και DVD. Φρόντισε μόνο το Capturing να το κάνεις σε αρχείο DV.

 

Σε Canon και Sony (κάτοχος) δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο (ιδίως σε WinXP).

 

Δυστηχώς η εγγραφή στο δίσκο θα διαρκέσει όσο και η ταινία. Ξέχνα το USB. Αλλιώς θα έχεις πολλά Drop frames.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Firewire καλώδιο φίλε μου Anestis29 και Pinnacle Studio 10. Θα ελέγχεις την κάμερά σου από το PC και θα πάρεις ακριβώς τα κομμάτια Video που θέλεις. Στην συνέχεια το κάνεις και DVD. Φρόντισε μόνο το Capturing να το κάνεις σε αρχείο DV.

 

Εγγραφή σε αρχείο DV θα πρότεινα μόνο αν έχεις γρήγορο μηχάνημα και πολύ αποθηκευτικό χώρο. Το ασυμπίεστο αρχείο βίντεο (DV) πιάνει περίπου 20GB ανά ώρα βίντεο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλα τα αρχεία σε εγγραφή DV, αλλά έχει το πλεονέκτημα πως εφόσον δεν συμπιέζονται σε MPEG (ο άλλος τρόπος εγγραφής) δεν απαιτεί πολύ γρήγορο μηχάνημα (μέχρι και Celeron 1500 τα έχει καταφέρει !!!) Ο χώρος που απαιτείται συνήθως για μια εγγραφή ενό MiniDV 60 min SP μαζί με τον χώρο για την δημιουργία του DVD είναι περίπου 30 GB.

 

Εκτός αυτού του πλεονεκτήματος (γνώμη μου) της εγγραφής σε DV, και όταν αργότερα φτιάξει το DVD με τίτλους και λοιπά κολπάκια, θα χρειαστεί το μηχάνημα να ξανακάνει Rendering το Mpeg. Συνέπεια απώλεια και άλλης ποιότητας στην εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. θελω την γνώμη σας για την sony dvd dcr-105 και αν γνωρίζει kapoios απο που μπορω να κατεβασω το εγχειριδιο της στα Ελληνικά. Στο site ths sony δεν το βρίσκω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.ενδιαφερομαι λογο και του καλοκαιριου για αγορα μιας ψηφιακης βιντεοκαμερας μεχρι 1000 ευρω.δεν εχω ομως καταληξει σε καποια και θα ηθελα την βοηθεια σας.επισης θα ηθελα να με συμβουλεψετε και σε ποιο καταστημα να απευθυνθω.μια ευκολη λυση θα ηταν το πλαισιο αλλα δεν το θεωρω και το ιδανικοτερο για camcorders...ευχαριστω εκ των προτερων
ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΞΕΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΝΙΚΟΝ...:!:
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΞΕΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΝΙΚΟΝ...:!:
Πρώτο post και τόσο απόλυτο... Γιατί τόσο απόλυτος και γιατί Nikon σώνει και καλά;

 

ΥΓ: Τώρα πρόσεξα ότι είναι απάντηση στο 1ο post του 2004!!! :D :lol: :rotfl:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

θελω να αγορασω μια καμερα και μετα απο μια ερευνα στην αγορα κατεληξα στην sony dvr-dvd304E το θεμα ειναι οτι σε κανενα επισημο site της sony δεν υπαρχει το παραμικρο γι αυτο το μοντελο

 

Μπορει να με διαφωτισει κανεις για το τι συμβαινει????

Ειναι σε προσφορα στην EXPERT απο 750 στα 600 €

Μηπως βρωμαει κατι με αυτο το μοντελο?

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Όταν έψαχνα πέρυσι για βιντεοκάμερα, θυμάμαι ότι όλα τα μοντέλα της sony είχαν κωδικό DCR (Digital CamcordeR). Μήπως διάβασες λάθος το μοντέλο ή μήπως το γράψανε λάθος στα Expert;

 

Πάντως αναφορά στη sony dcr-dvd304E υπάρχει σε site της sony εδώ και εδώ.

 

Υπάρχουν και χιλιάδες αναφορές σε άλλα sites. Ψάχνοντας θα μάθεις αν συμβαίνει κάτι περίεργο, γιατί όντως στο Ελληνικό site της sony φαίνεται να συμβαίνει κάτι περίεργο μ' αυτό το μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανένας σε ποιό site θα βρω να κατεβάσω το εγχειρίδιο της sony dcr dvd-105Ε στα Ελληνικά. Απο οτι μου είπαν υπάρχει, αλλα δεν μπορώ να το βρω. Μπορεί κανεις να με κατατοπίσει για το που θα ψαξω?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανένας σε ποιό site θα βρω να κατεβάσω το εγχειρίδιο της sony dcr dvd-105Ε στα Ελληνικά. Απο οτι μου είπαν υπάρχει, αλλα δεν μπορώ να το βρω. Μπορεί κανεις να με κατατοπίσει για το που θα ψαξω?

 

Για δες εδώ: http://support.sony-europe.com/manuals/manuals.asp?l=en&m=DCR-DVD105E

θα δεις το link με την ελληνική έκδοση (7.60ΜΒ).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ: http://support.sony-europe.com/manuals/manuals.asp?l=en&m=DCR-DVD105E

θα δεις το link με την ελληνική έκδοση (7.60ΜΒ).

panosz75 σε ευχαριστώ για την βοήθεια! Εντάξει, το βρήκα και το κατέβασα το manual.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια και εδώ please...

 

Δεν δίνω πολλά (όχι πάνω από 600) και ζητάω πολλά (ζεστά χρώματα κυρίως). Περίεργο ε; :)

 

Μπορώ να κινηθώ ανάμεσα σε canon και sony μόνο. Αυτές φέρνει φίλος μου με ηλεκτρονικά. Σπίτι έχω τβ 16:9.

 

Λέω για την canon mvx-460 (elura 100 στην αμερική). Την έχει κάποιος να πει μια γνώμη. Ή προτείνετε άλλο παρόμοιο μοντέλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια και εδώ please...

 

Δεν δίνω πολλά (όχι πάνω από 600) και ζητάω πολλά (ζεστά χρώματα κυρίως). Περίεργο ε; :)

 

Μπορώ να κινηθώ ανάμεσα σε canon και sony μόνο. Αυτές φέρνει φίλος μου με ηλεκτρονικά. Σπίτι έχω τβ 16:9.

 

Λέω για την canon mvx-460 (elura 100 στην αμερική). Την έχει κάποιος να πει μια γνώμη. Ή προτείνετε άλλο παρόμοιο μοντέλλο.

 

Δεν είμαι ενημερωμένος από τιμές, αλλά από προσωπική εμπειρία και μόνο, θα σου πρότεινα κάποια Sony. Και μάλιστα πάρε κάποια με miniDV και όχι με DVD, λόγω διαφοράς στην ποιότητα της εικόνας. Δε θα έχεις την ευκολία του να βγάζεις το DVD και να το βάζεις αμέσως στο PC για editing, αλλά ο επιπλέον χρόνος που θα αφιερώσεις για capturing θα σε ανταμείψει. Οι περισσότερες καινούργιες κάμερες της Sony γράφουν κανονικά και σε 16:9.

 

Ψάξε στο http://www.sony.gr

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...