Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω την Jvc d270 εδω & εναμιση μηνα περιπου & ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Καλη ποιοτητα εικονας,φοβερο ζουμ με αψογο σταθεροποιητη & πληθωρα επιλογων στο μενου,χειροκινητων ρυθμισεων κλπ.Την προτεινω ανεπιφυλακτα.Υποψην,οτι τα ενεργα ειναι 800.000,συμφωνα τουλαχιστον με το πιξμανια...http://www.pixmania.com/gr/gr/88805/art/jvc/aeioaieuiana-minidv-gr-d2.html?itag=3896

 

;) .

 

Dimitris79 είχες κάποια άλλη εμπειρία με κάμερα που να μπορείς να συγκρίνεις(όχι απαραίτητα dv);

Εμένα, η τελευταία κάμερα που είχα ήταν η DSC-TRV140e digi8 και είμαι σίγουρος ότι όποια από τις δύο και να πάρω θα είναι ανώτερη, αλλά αν κάποιος μπορεί να συγκρίνει με κάτι πιο κοντινό, καλοδεχούμενη η γνώμη του :cool:

 

Όσο για τα 800κ πίξελ, μόνο και μόνο το ότι έχει σταθεροποιητή μειώνει πρακτικά, τουλάχιστον κατα 250κ τα χρησιμοποιούμενα κατα την εγγραφή πίξελ μιας και η κάμερα "κουνάει" τον αισθητήρα για να βγεί σταθερή η εικόνα.Βέβαια δεν ξέρω αν είναι όσα λέει ο unforgiven αλλά είναι σίγουρα κάτω απο 550κ.

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΟΛΕΣ οι κάμερες DV PAL γράφουν σε PAL, όπως είναι προφανές :)

Και οι προδιαγραφές του PAL μιλάνε για εικόνα 720Χ576=414720 pixels. Ούτε ένα παραπάνω... ;)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μια απορία:Επειδή έχω καταφέρει να μετατρέψω το video από avi σε dvd format,αλλά δυστυχώς ενώ τα dvd παίζουν τέλεια στο pc,στο βίντεο προς τη μέση της ταινίας κολλάνε όλα ανεξαιρέτως,μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει κατάστημα που να αναλαμβάνει να κάνει αυτή τη διαδικασία;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά έχω μια απορία:Επειδή έχω καταφέρει να μετατρέψω το video από avi σε dvd format,αλλά δυστυχώς ενώ τα dvd παίζουν τέλεια στο pc,στο βίντεο προς τη μέση της ταινίας κολλάνε όλα ανεξαιρέτως,μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει κατάστημα που να αναλαμβάνει να κάνει αυτή τη διαδικασία;

Τα περισσότερα φωτογραφεία αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο αλλά αν θέλεις να μετατρέψεις αρκετά αρχεία σε συμφέρει να αλλάξεις το dvd player σου, η την μάρκα από τα dvd δισκάκια που χρησιμοποιείς γιατί μάλλον κάπου εκεί βρίσκεται το πρόβλημα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

mia voithia paidia thelo gia na epilexw kamera pou na grafei se dvd.eimai anamesa stin dcr dvd-92e kai stin dcr dvd -105e pou tin antikatestise .kai oi dyo einai sony .tin 105 den tin exw dei alla tin 92 pou eida einai made in japan gia tin kainouria mou eipan oti erixan tin timi ara prepei na einai made in china !mipos tin exei kaneis na me enimerosei re paides>?!:) kai opiadipote alli pliroforia einai swsivio gia mena giati proti fora tha asxolitho me video cameres eyxaristo :) !
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω για φτήνη Videocamera και εχώ καταλήξει στα παρακάτω:

 

Canon MV800 link: Canon MV800

 

Sony DCR-HC17

link: Sony DCR-HC17

 

ίσως και την JVC GRD239...

 

εσείς τι προτίνεται ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις τσίμπησα την Sony DCR-HC94E. Πολύ καλή καμερούλα και δύο σε ένα, βιντεοκάμερα και φωτογραφική.(για μέχρι 10x15 εκτυπώσεις πάντα). Την συνιστώ ανεπιφύλακτα. :up: :up: :up:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ολες οι καμερες μπορουν να χρησιμοποιηθουν ως webcam?αν ναι πως?

 

Αυτές που συνδέονται με USB σίγουρα, με το κατάλληλο software. Η δική μου είναι σχετικά παλιά (SONY TRV-50) και το κάνει με software που έδινε η Sony μαζί με την κάμερα.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Για σας ,

Έχω μια βιντεοκάμερα την Sony hand cam (Mini DV). Θέλω να μου πείτε αν ξέρεται πως μπορούμε να μεταφέρουμε σε ψηφιακή μορφή τα δεδομένα από την κασέτα στον υπολογιστή.

Ευχαριστώ

opios kataferei kai nikisi tin dunami tis sunithias, exei kataferei ta panta.
Link to comment
Share on other sites

Για σας ,

Έχω μια βιντεοκάμερα την Sony hand cam (Mini DV). Θέλω να μου πείτε αν ξέρεται πως μπορούμε να μεταφέρουμε σε ψηφιακή μορφή τα δεδομένα από την κασέτα στον υπολογιστή.

Ευχαριστώ

Xρειάζεσαι μια κάρτα firewire όπως αυτή εδω και ένα πρόγραμμα για εγγραφή(στο cd που δίνει η sony με τις handycam έχει ένα τέτοιο πρόγραμμα).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. :)

Μια ερωτηση θελω να σας κανω.. Μπορω να χρησιμοποιησω αυτη την Sony DSC-S60 Digital Camera κ για web cam ??? Aν ναι πως θα το κανω?

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα. :) :) :)

http://www.myphone.gr/banners/myphone/myphone_transparent.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. :)

Μια ερωτηση θελω να σας κανω.. Μπορω να χρησιμοποιησω αυτη την Sony DSC-S60 Digital Camera κ για web cam ??? Aν ναι πως θα το κανω?

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα. :) :) :)

 

 

Καμια βοηθεια????:)

http://www.myphone.gr/banners/myphone/myphone_transparent.gif
Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός λόγος που αγόρασα την παραπάνω βιντεοκάμερα είναι για να παίρνω βίντεο κάποια parties σε clubs. Εννοείται ότι ο φωτισμός εκεί είναι χαμηλός. Το πρόβλημά μου είναι ότι στις λήψεις που έχω κάνει δεν φαίνονται και πολλά, ενώ δεν μπορώ να βρω ρύθμιση για νυχτερινή λήψη. Έτσι έχω βάσιμες υποψίες ότι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και αν επιβεβαιωθώ θα την πετάξω από τον 5ο. Στα χαρακτηριστικά γράφει min light 5 lux. Ξέρει κάποιος να μου πει σίγουρα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά αν λέει min 5 lux τότε σίγουρα δεν κάνει για νυχτερινές λήψεις. Εδώ άλλες κάμερες με 0 lux και έχουν πρόβλημα (οι sony κάπως λιγότερο...). Μάλλον κάποιος πιο ειδικός θα σε κατατοπίσει καλύτερα...
[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Όντως ακόμα και οι 0 lux όπως και η δική μου SONY έχουν πρόβλημα (για μένα απλά ξεχνάς νυχτερινή λήψη) πόσο μάλλον 5 lux.

Το μόνο αξιόλογο νυχτερινό που έχει η δική μου αλλά ΔΕΝ σου κάνει είναι ο προβολέας υπερύθρων με τον οποίο γράφεις στο απόλυτο σκοτάδι (αλλά πράσινα βέβαια).

KCB
Link to comment
Share on other sites

Ποια κάμερα έχεις αν επιτρέπεται φίλε KCB;

Κάποια στιγμή πρέπει να το ξανανοίξουμε το θέμα ¨κάμερα και νυχτερινές λήψεις" γιατί με τα καινούρια μοντέλα, μπορεί κάτι καλό να κυκλοφόρησε και να μην το μάθαμε....

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια TRV 270 έχω μαζί με μια παλιά Hitachi. Τελικά το "καινούριο¨δεν είναι πάντα το καλύτερο...;)
[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια TRV 270 έχω μαζί με μια παλιά Hitachi. Τελικά το "καινούριο¨δεν είναι πάντα το καλύτερο...;)

 

Παρακολούθησα το μοντέλα που έβγαλε η SONY για λίγο καιρό μετά και είδα ότι άρχισε να μικραίνει τις lcd και να βάζει διάφορες αυτοματοποιήσεις που για μένα ήταν προς το χειρότερο. To μόνο που "ζηλεύω" είναι τα MPixels γιατί η δική μου δεν βγάζει αξιοπρεπείς στατικές photo και το θεωρώ υπερβολή να πάω να πάρω και φωτ/κή...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Xρειάζεσαι μια κάρτα firewire όπως αυτή εδω και ένα πρόγραμμα για εγγραφή(στο cd που δίνει η sony με τις handycam έχει ένα τέτοιο πρόγραμμα).

Πήρα μια κάρτα firewire και μπορώ να μεταφέρω το video στο pc πολύ καλά.

Σε ευχαριστώ :cool:

opios kataferei kai nikisi tin dunami tis sunithias, exei kataferei ta panta.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποια γνώμη για την Canon MVX 10i; Ξέρω είναι παλιά αλλά επειδή κάπου την πήρε το μάτι μου σε καλή τιμή....
[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για μια Camera, με πρωταρχικό μέλιμα το μέγεθος, χωρίς όμως να ξεχνάω ποιότητα, λειτουργίες και αυτονομία. Είδα τη Sony 1P1E. Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο ? Τιμές ? Κάποια αξιόπιστα OnLine Shops ?

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σκέφτομαι να πάρω μια βιντεοκάμερα... αλλά είμαι σε δίλλημα:

 

με DVD (κάτι φθηνό όπως την Sony DCR-DVD 105)

 

με σκληρό δίσκο (λίγο ακριβότερο όπως JVC GZ-MG 33)

 

Η πρώτη έχει το μειονέκτημα ότι τα DVDάκια είναι ακόμα σχετικά ακριβά, συν του ότι πρέπει ανά μισάωρο να το αλλάζεις. Μια λύση είναι το επανεγγράψιμο... που σαν ιδέα δε με ενθουσιάζει...

 

Η δεύτερη έχει το μειονέκτημα ότι σίγουρα χρειάζεσαι υπολογιστή (δε με χαλάει) και ότι είναι πιο ακριβό (τουλάχιστον για τα παραπάνω μοντέλα που ανέφερα). Από ποιότητα δεν ξέρω τι παίζει...

 

Αν ξέρει κάποιος, ας δόσει τα φώτα του...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με τον σκληρό η ποιότητα είναι ποιο κακή από το DVD. Για επανεγγράψιμα μην σε χαλάει, είναι μια χαρά. Προσωπικά πάντως εγώ θα πήγαινα είτε σε μια miniDV και ένα επιτραπέζιο DVD Rec με DV in ή θα έπαιρνα με DVD.
Panathinaikos Uber Alles. Death to false metal. For every day that stings a better day it brings.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...