Jump to content

LG Optimus Vu (P895)


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://img16.imageshack.us/img16/1841/lgoptimusvueurope1.jpg

 

Προκειται για το ταμπλετοφωνο της LG,που αρχισε να πωλειται και στην Ελλαδα.Δεν υπηρχε τοπικ για αυτο και ετσι σκεφτηκα να το ανοιξω εγω. Γιατι πιστευω οτι προκειται για παρεξηγημενη συσκευη,αλλα και επειδη εχει γινει καποιο μπερδεμα ισως οσον αφορα τα τεχνικα χαρακτηριστικα του.

 

Το optimus Vu που ερχεται Ευρωπη,και Ελλαδα προφανως,ειναι το P895,που εχει τετραπυρηνο tegra 3 επεξεργαστη χρονισμενο στο 1,5 Ghz,android 4.0.4 και καρτα γραφικων ULP GeForce,σε αντιθεση με το Vu F100,που βγηκε για Κορεα μονο ,με gingerbread και εχει διπυρηνο snapdragon με Αdreno 220.

 

Αναλυτικα τα χαρακτηριστικα του εδω: http://www.gsmarena.com/lg_optimus_vu_p895-4932.php .

 

Του εριξα σημερα μια ματια σε γνωστο μαγαζι τεχνολογιας και οφειλω να πω οτι εντυπωσιαστηκα ευχαριστα. Ακριβως διπλα ηταν και ενα Note II. Λοιπον,πρωτα απο ολα μου αρεσε παρα πολυ εξωτερικα,σαν απτη αισθηση ποιοτητας.Αν και ειναι απο πλαστικο,το Note II φαινοταν φθηνοτερο διπλα του,ενω και το δεσιμο δειχνει καλο,χωρις μεγαλα κενα.

 

Αλλα εκει που φαινεται να υπερτερει ξεκαθαρα,ειναι στην οθονη.Πρεπει να εχει τουλαχιστον τη διπλασια φωτεινοτητα απο το note II,που ηταν πολυ σκοτεινο,ενω και η απεικονιση γενικοτερα ηταν παρα πολυ καθαρη. Μου αρεσουν οι amoled,και τα δυο smartphones μου εχουν,αλλα η ips του Vu ειναι τουλαχιστον ισαξια.

 

Αριστη αποκριση της οθονης,στην εφαρμογη για σημειωματαριο που ειχε εγραφα με το δακτυλο με μεγαλυτερη ακριβεια απο ο,τι με τη γραφιδα στο Note I μου. Παρα πολυ ευαισθητη και σε συνδυασμο με την ταχυτητα του επεξεργαστη,ετρεχε βουτυρο τον browser.

 

Kαι αυτο ειναι το σημειο ενεκα του οποιου μαλλον θα το διαλεγα εναντι του Note II. H αναλογια οθονης 4:3 ειναι αριστη για browsing,δε χρειαζεται να γυρισεις σε landscape και το τελειωτικο ειναι το text reflow ,που κανει ακομη πιο ευχαριστη την ηδη καλη εμπειρια.

 

Δυστυχως,ειναι μια συσκευη που δυσκολα μπορει να χρησιμοποιηθει σαν καθημερινο τηλεφωνο,καθως ειναι τοσο δυσχρηστο για κατι τετοιο οσο ενα ταμπλετ σχεδον,η αναλογια 4:3 ευθυνεται για αυτο.Σαν καθαρη δυναμη δεν ξερω ποσο μπορει να "γκαζωσει" και να συγκριθει με τα αλλα τετραπυρηνα τερατα,αν και προσωπικα δε με απασχολει κατι τετοιο.Επιφοβη ειναι επισης η αναβαθμιση του σε JB,λογω κακου ιστορικου της LG,ενω εχουν ηδη ανακοινωθει τα χαρακτηριστικα του διαδοχου του.Σε καμια περιπτωση ομως δεν προκειται για τη φολα που υποστηριζουν αρκετοι στο τοπικ συγκρισης με το Note II.Kαλυτερο του τελευταιου σιγουρα συνολικα δεν ειναι,αλλα σιγουρα παταει κατω το παλιο Note,καθως στην ics εκδοχη τους το Vu μου φανηκε αρκετα πιο smooth.Οταν αρχισει να προσφερεται κοντα στις τιμες του παλιου Note στα σκρουτζομαγαζα,θα ειναι καλη ευκαιρια.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
το εχει παρει καποις να μας πει τις εντυπωσεις του???:!:

 

Δυστυχως θα εχει τραγικη εμπορικη πορεια (αυτα που γραφαμε οταν πρωτοπαρουσιαστηκε).

Θα πουλησει το στοκ οταν πεσει σε επιπεδα της ταξης των 300 ευρω.

Παντως στα 350 που μπορει να αγοραστει θα το προτιμουσα ανετα απο το note 1 σημερα - εχει καλυτερη οθονη και cpu, οπως και ποιοτητα κατασκευης, εστω κι αν το φορμ φακτορ ειναι πολυ δυσκολο για χρηση σαν τηλεφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει οτι η αχιλλειος πτερνα του ειναι η μπαταρια του και ειναι κριμα,γιατι σαν ταμπλετοφωνο θα επρεπε να ειναι επαρκες σε αυτο τον τομεα,χωρια που δεν αφαιρειται κιολας.
Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο πλαισιο στα 369..

 

ωραιο κινητακι,ανετο και γρηγορο..:)

 

σε συνδιασμο τιμης αποδοσης και εντυπωσιασμου ευκολα ξεπερνα τα παντα!χε

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο πλαισιο στα 369..

 

ωραιο κινητακι,ανετο και γρηγορο..:)

 

σε συνδιασμο τιμης αποδοσης και εντυπωσιασμου ευκολα ξεπερνα τα παντα!χε

 

Το χάζευα κι εγώ σήμερα για ακόμη μια φορά και βλέπω ότι στην τιμή του απλά δεν έχει ανταγωνισμό. Εξαιρετική οθόνη, υπερπλήρες και σε τιμή λογικοτατη. Εύκολα θα μπορούσε να ήταν η συσκευη μου αν δεν υπήρχε το εξαιρετικό note 2...

Ευτυχως η lg "διορθωσε" την τιμη του γρηγορα και δεν το αφησε να σερνεται μεχρι να το ξεπουλησει σε τιμη "χωμα", οποτε μπορει ανετα να κανει τουλαχιστον αξιοπρεπεις πωλησεις (οσοι ξερουν, μπορουν ευκολα να καταβαλουν τα 369 ευρω που ζητα η συσκευη αυτη και να εχουν και ενα πολυ καλο pda παντου και παντα μαζι τους - αρκει να ειναι διατεθειμενοι να αγνοησουν τα "περιπαικτικα" σχολια οσων τους βλεπουν να το κρατανε στο αυτι τους. Τους τελευταιους, προσωπικα τους αγνοω απολυτα)...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

ευαγγελε καλα τα λες,το περιεγραψες σωστα εχω την εντυπωση:)

 

κυριως θελω κι εγω να πω πως πια ολα τα 4,3' και πανω κινητα,ακομα κ τα 4ιντσα,καποια απο αυτα σαν το ραζρ,ειναι

πολυ μεγαλα,για να τα αντιμετωπισεις σαν τα νοκια του 2000 σε μεγεθος..

 

θελω να πω σε καθημερινη χρηση το νοτε 1 και το vu που εχω τωρα μου ειναι πιο ευχρηστα απο

το gs2,optimus2x ,σαν παραδειγματα γιατι λογω της μικρης οθονης ολο την γυρνουσα 90 μοιρες και

ολο ζουμ in και out...

μανικι η χρηση των μικρων δηλαδη ενω ανετοτατη η χρηση των νοτε,vu:)

 

το vu δεν το εχω γυρισει απο χτες σε landscape,δεν χρειαστηκε!!:p(ετσι και με το νοτε 1 οταν το χα)

 

οποτε εκτος και αν βγει το νοτε 2 σε 450 ή και ακομα αν βγει ξανα με 450,αλλα τα +80 σας ειναι πολλα,

αξιπρεπεστατη εναλλακτικη το vu:)

 

και λογω φωτεινοοοοοοοτατης οθονης ,χαμηλωνω την φωτεινοτητα και μια χαρα η μπαταρια..ειμαι σε 3η αποφορτιση τωρα..

 

αποτι καταλαβατε δεν το πολυαφησα χτες ολη τη νυχτα:lol:

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι. Δε διαφωνω, ειναι "ζορικο" το 4:3 φορματ, αλλα εχει και πολλα καλα.

Εμενα αυτο που με συναρπαζει -περαν των αλλων- ειναι η πολυ καλη οθονη του. Τολμω να σου πω οτι με ευχαριστει περισσοτερο ακομα και απο την οθονη του note 2.

Για τη μπαταρια εχω κι εγω επιφυλαξεις, εχω την εντυπωση πως θα δυσκολευεται μεσα στη μερα.

Ποιο χρωμα πηρες?

Link to comment
Share on other sites

λευκο το πηρα και βαζοντας το διπλα στο μαυρο 4χ της αδελφης δεν φαινεται και πολυ μεγαλυτερο:confused::wacko:!!

 

ειχε δικιο μια πωλητρια που μου λεγε πως η αντιθεση λευκου πλαισιου με μαυρη οθονη κανει το οποιοδηποτε κινητο

 

μικρο στο ματι..:)...........σιγουρα βοηθα πως ειναι κοντο σαν το 4χ το κινητο...

 

δλδ ακομα δεν με κοροιδευει η δικια μου οτι ξαναπηρα γκουμουτσα..win win!!!!!

 

με 1η φορτιση 1,30 ωρα σκαιπ και ολα ανοιχτα,viber κλπ,εφαγε την μιση μπαταρια,αλλα με αχρειαστα ψηλα την φωτεινοτητα..

 

για την μπαταρια θα ξαναγραψω..

 

η οθονη ναι ειναι εκπληξη για 370 ευρα..

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τις καλησπερες μου και μεγιες!!! Επειδη αυριο το λαμβανω κι εγω,μπορειτε να με ενημερωσετε αν στη συσκευασια περιεχεται καποιο case κι αν οχι που μπορω να βρω γιατι δεν ειδα καπου με μια γρηγορη ματια...σας ευχαριστω!:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τις καλησπερες μου και μεγιες!!! Επειδη αυριο το λαμβανω κι εγω,μπορειτε να με ενημερωσετε αν στη συσκευασια περιεχεται καποιο case κι αν οχι που μπορω να βρω γιατι δεν ειδα καπου με μια γρηγορη ματια...σας ευχαριστω!:D

 

Δεν περιεχεται και μεταξυ μας δε θα βρεις στην Ελλαδα. Ebay κι υπομονη να ερθει λοιπον.

Σχετικα απαρατηρητη θα περασει η συσκευη - οποιος αποφασισει να τη χαρει θα πρεπει να κανει συμβιβασμους σε καποια θεματα (υποστηριξη σε software, accessories κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

χτες παρηγγειλα απο το αμερικανικο ιμπει την κλασσικη θηκη που παιρνω σχηματος ς απο πισω,υπαρχει σε πολλα χρωματα..

στην αμερικη εχει κυκλοφορησει ,οποτε εχει απολα:p

 

και απο το αμερικανικο ή το αγγλικο ιμπει πηρα ζελατινες οθονης..

δυστυχως οι antiglare που παντα βαζω μου κοστισαν 7 ευρω,αλλα χαλαλι της την 5ιντση οθονη:)

οι απλες ζελατινες ειναι παντως παμφθηνες..

 

γενικα σε τετοια κινητα με χαμηλες πωλησεις κοιτας στα ιμπει χωρων που εχουν κυκλοφορησει..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για τις info...jailbreak εχει ψηθει ή μπα???:!:

 

μιλας με γριφους davele:p..μπρε ποιο jailbreak?

iphone το καναμε το lg?

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

μιλας με γριφους davele:p..μπρε ποιο jailbreak?

iphone το καναμε το lg?

 

Χαχαχα, μαλλον root εννοει ο φιλος. Αυτο ειναι ουσιαστικα το ιδιο που υπαρχει για το 4Χ...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αααα! ok λοιποοοον...φχαριστωωωωωω!!!

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για το τι είναι το root...http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

νταξει βλεπω για το κορεατικο Vu θα βγει jb αναβαθμιση,oποτε καλα παμε..

 

ελπιζω καποτε και για τα ευρωπαικα μοντελα ανακοινωση,αλλα δεν καιγομαστε ,το βασικο ηταν να βγαινε για

καποιον,απο κει ολοι θα φαμε:D

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

2 λογια για την μπαταρια..

 

οταν δειχνει εικονα βιντεο,π.χ σε skype που το λιωνω,σε 1,50 ωρα φευγει 40 τα εκατο μπαταρια,βεβαια

skype ισον wifi ανοιχτο κλπ..

 

με συνδεδεμενο bluetooth αντεχει απιστευτα καλα η μπαταρια,ενω το gs2 γονατιζε με την μια,μετα απο 2-3 ωρες συνδεσης..

 

σε ομιλια bt παλι η μπαταρια αντεχει πολυυυυ καλα,εννοω ομιλια με τις ωρες ε!:)(εχω κοπελα στην ξενιτια ε!:p)

 

με browsarisma λογικο δλδ κανα 30αωρο και τα λογικα σμς,δλδ με ανοιχτη οθονη,φυσικα σε μειωμενη φωτεινοτητα,αλλα στα ανθρωπινα πλαισια,δεν με ενοχλει καθολου δλδ,η μπαταρια αντεχει πολυυυυυυυυυυυυυυυυ καλα..

 

κοινως οπως τα λενε τα review σε gsmarena ειναι τα πραματα στο endurance τest..:p

 

ανετο κινητο και ωραιο το σχεδιαστικο προγραμματακι,για με το δαχτυλο σημειωσεις..!!:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

το παραδοξο του εν λογω thread ειναι οτι αυτος που το ανοιξε, αναφερθηκε οτι του αρεσε πολυ περισοτερο απο το note 2 και το avatar του ειναι ενα note 1...!!!

μπερδεμα η υποθεση :lol:

 

Aν καποιος το εχει,ευχαριστως να τα ανταλλαξουμε :D

Link to comment
Share on other sites

ε τωρα κανα 300αρι πια δεν θα πιανει το 1??36 κι εφτασες:p,

 

ή 55 κ πηρες κ ελληνικο..

 

 

davele http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1912277

για το αμερικανικο intuition..ζωντανο ακομα thread,διαβασε-ρωτα αν θες:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus Vu (P895)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...