Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, ilka71 said:

αγόρασα το 4K google chromecast αλλά ενώ έστειλα τα apk εφαρμογών στο μηχάνημα όταν πάω να τα εγκαταστήσω λέει αυτόfedaeeab1e44feb33b0f5ace52294ac2.jpg

Τι εννοείς έστειλες; τις εφαρμογές τις κατεβάζεις από το Store στο chromecast ή από το play Store από το κινητό που έχει επιλογή για να το περάσεις στο chromecast. Αν θες εφαρμογές εκτός του Store υπάρχει διαδικασία που κατεβάζεις έναν downloader μέσα από το Store του  chromecast αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Υπάρχουν βιντεακια στο youtube. Τι εφαρμογή θες να περάσεις; 

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς έστειλες; τις εφαρμογές τις περνάς από το Store στο chromecast ή από το play Store από το κινητό που έχει επιλογή για να το περάσεις στο chromecast. Αν θες εφαρμογές εκτός του Store υπάρχει διαδικασία που κατεβάζεις έναν downloader μέσα από το Store του  chromecast αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Υπάρχουν βιντεακια στο youtube. Τι εφαρμογή θες να περάσεις; 
με την εφαρμογή send files to TV έστειλα τα apk και μετά όταν πάω να τα κάνω εγκατάσταση βγάζει αυτό το μήνυμα. μήπως κάπου είναι κρυμμένη η ρύθμιση για εγκατάσταση from unknown...
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ilka71 said:
48 minutes ago, vastegial_74 said:
Τι εννοείς έστειλες; τις εφαρμογές τις περνάς από το Store στο chromecast ή από το play Store από το κινητό που έχει επιλογή για να το περάσεις στο chromecast. Αν θες εφαρμογές εκτός του Store υπάρχει διαδικασία που κατεβάζεις έναν downloader μέσα από το Store του  chromecast αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Υπάρχουν βιντεακια στο youtube. Τι εφαρμογή θες να περάσεις; 

με την εφαρμογή send files to TV έστειλα τα apk και μετά όταν πάω να τα κάνω εγκατάσταση βγάζει αυτό το μήνυμα. μήπως κάπου είναι κρυμμένη η ρύθμιση για εγκατάσταση from unknown...

Δεν υπάρχει καμία ρύθμιση τέτοια. Δεν είναι τύπου shield το μηχανάκι. Μόνο από το Store ή αλλιώς με τη διαδικασία που σου είπα με τον downloader που δεν έχω ασχοληθεί. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία ρύθμιση τέτοια. Δεν είναι τύπου shield το μηχανάκι. Μόνο από το Store ή αλλιώς με τη διαδικασία που σου είπα με τον downloader που δεν έχω ασχοληθεί. 
οι εφαρμογές είναι ο brave browser και το smart tube
Link to comment
Share on other sites

με την εφαρμογή send files to TV έστειλα τα apk και μετά όταν πάω να τα κάνω εγκατάσταση βγάζει αυτό το μήνυμα. μήπως κάπου είναι κρυμμένη η ρύθμιση για εγκατάσταση from unknown...
Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να ενεργοποιήσεις τις ρυθμίσεις προγραμματιστων πρώτα.

Στάλθηκε χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, ilka71 said:
2 ώρες πριν, vastegial_74 said:
Δεν υπάρχει καμία ρύθμιση τέτοια. Δεν είναι τύπου shield το μηχανάκι. Μόνο από το Store ή αλλιώς με τη διαδικασία που σου είπα με τον downloader που δεν έχω ασχοληθεί. 

οι εφαρμογές είναι ο brave browser και το smart tube

Ψάξε λίγο στο youtube, έχει βιντεακια αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Πάντως σίγουρα πρέπει πρώτα να κατεβάσεις τον downloader που σου είπα από το Store του chromecast και μετά έχει κάποια βήματα και μάλλον όπως είπε ο φίλος να ενεργοποιήσεις τις ρυθμίσεις προγραμματιστή, ίσως από εκεί να πρέπει να κάνεις κάτι. Σε κάθε περίπτωση θες τον  downloader. Δεν είναι τίποτα απλά επειδή δεν χρειάζομαι κάτι άλλο δεν έχω μπει στη διαδικασία.  Άλλη φάση το shield, αν θυμάμαι το έχεις. Εδώ είσαι σε κλειστό περιβάλλον. 

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

εγκατέστησα τις εφαρμογές αλλά ενώ το smart tube φαίνεται στην αρχική οθόνη και το βάζω όπου θέλω το εικονίδιο του ο brave δεν φαίνεται. καμία ιδέα;

πάντως είναι αβολος ο browser σε τέτοια οθόνη. το ιδανικό σενάριο μου θα ήταν να ανοίξω λινκ με αγώνα streaming στον brave στο κινητό όπου κόβει και όλα τα σπαστικά pop ups, και να το κάνω cast στο google chromecast! γίνεται;

το έκανα μέσω του google home και της επιλογής cast my screen!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, ilka71 said:

εγκατέστησα τις εφαρμογές αλλά ενώ το smart tube φαίνεται στην αρχική οθόνη και το βάζω όπου θέλω το εικονίδιο του ο brave δεν φαίνεται. καμία ιδέα;

πάντως είναι αβολος ο browser σε τέτοια οθόνη. το ιδανικό σενάριο μου θα ήταν να ανοίξω λινκ με αγώνα streaming στον brave στο κινητό όπου κόβει και όλα τα σπαστικά pop ups, και να το κάνω cast στο google chromecast! γίνεται;

το έκανα μέσω του google home και της επιλογής cast my screen!

Τελικα πως το εκανες; με τον downloader;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πως το εκανες; με τον downloader;
ο downloader μάλλον χρειαζόταν για τον brave αλλά ο brave μετά που τον άνοιξα δεν λειτουργούσε καν τα κουμπιά από το τηλεκοντρόλ δεν έκαναν τίποτα.
χωρίς τον downloader μετά που ενεργοποίησα developer options έκανα εγκατάσταση το smart tube που δουλεύει μια χαρά.
τώρα για τους αγώνες στον brave βρήκα άλλη λύση. μέσα από την εφαρμογή google home έχει επιλογή cast my screen. οπότε έβλεπα στην τηλεόραση ότι δείχνει το κινητό. άνοιξα brave στο κινητό έχω έτοιμο το σαιτ με τα λινκ αγώνων άνοιξα ένα το γύρισα σε landscape και μεταφέρθηκε στην τιβι μια χαρά. απλά είναι σε πιο μικρή οθόνη δεν πιάνει όλη την τηλεόραση. κατά τα άλλα μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ilka71 said:
On 29/6/2023 at 1:55 ΠΜ, Teo010 said:
Δοκιμασε το TVBRO

κόβει τις άπειρες διαφημίσεις και τα pop ups σε live streaming sites με αγώνες οπως ο brave;

Ναι,απλα ανοιγει κενα τα παραθυρα, δοκιμασε το και πες μας

Link to comment
Share on other sites

Ναι,απλα ανοιγει κενα τα παραθυρα, δοκιμασε το και πες μας
ναι έτσι κάνει αλλά μετά πως πάω στο αρχικό σαιτ με τον αγώνα;
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, ilka71 said:
On 30/6/2023 at 1:59 ΠΜ, Teo010 said:
Ναι,απλα ανοιγει κενα τα παραθυρα, δοκιμασε το και πες μας

ναι έτσι κάνει αλλά μετά πως πάω στο αρχικό σαιτ με τον αγώνα;

Για να εμφανιστούν οι επιλογές πατάς μια φορά το πίσω στο χειριστήριο.
Για να κλείσεις το παράθυρο που είσαι εκείνη την στιγμή πατάς το πίσω και το κάτω Χ.
Εάν επιλέξεις το πάνω Χ κλείνεις όλο το TV bro.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο email app χρησιμοποιείτε στο κινητό για πολλαπλά gmail accounts αλλά και Hotmail για άμεση ειδοποίηση των μαιλ;; γιατί στο gmail app η ειδοποίηση έρχεται... Όποτε!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο email app χρησιμοποιείτε στο κινητό για πολλαπλά gmail accounts αλλά και Hotmail για άμεση ειδοποίηση των μαιλ;; γιατί στο gmail app η ειδοποίηση έρχεται... Όποτε!!! 
Outlook (με αρκετα προβλήματα) και κ-9

Στο outlook, αν σβησω εντελος ενα μαιλ απο το pc, κ ανοιξω το ταβλετ ή το κινητό , θα μου έρθει ήχος κ επισκόπηση για το σβησμενο μαιλ. Οταν το πατάω μου γράφει "το μαιλ δεν ειναι πλέον διαθέσιμο" (ελα ρε σοβαρά? )
Τους εχω στείλει πολλα μνματα στο σαπόρτ αλλά...

Tapa



Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ποιο email app χρησιμοποιείτε στο κινητό για πολλαπλά gmail accounts αλλά και Hotmail για άμεση ειδοποίηση των μαιλ;; γιατί στο gmail app η ειδοποίηση έρχεται... Όποτε!!! 
μόνο aquamail
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Samsung email. Υποστηρίζει Gmail, Hotmail και Yahoo και υποστηρίζει αυτόματα κατά την λήψη mail και για τους 3 λογαριασμούς που με ενδιέφερε περισσότερο από όλα... Είχα aquamail premium αλλά με ξενέρωσαν οι νέοι περιορισμοί που θα επιβληθούν.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Samsung email. Υποστηρίζει Gmail, Hotmail και Yahoo και υποστηρίζει αυτόματα κατά την λήψη mail και για τους 3 λογαριασμούς που με ενδιέφερε περισσότερο από όλα... Είχα aquamail premium αλλά με ξενέρωσαν οι νέοι περιορισμοί που θα επιβληθούν.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


ναι αυτοί οι περιορισμοί δεν ξέρω εάν θα μας επηρεάσουν
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ilka71 said:
38 minutes ago, Aggelos_Kypraios said:
Εγώ χρησιμοποιώ το Samsung email. Υποστηρίζει Gmail, Hotmail και Yahoo και υποστηρίζει αυτόματα κατά την λήψη mail και για τους 3 λογαριασμούς που με ενδιέφερε περισσότερο από όλα... Είχα aquamail premium αλλά με ξενέρωσαν οι νέοι περιορισμοί που θα επιβληθούν.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι αυτοί οι περιορισμοί δεν ξέρω εάν θα μας επηρεάσουν

Στα σχόλια πάντως στο playstore οι developers λένε πως οι pro users δεν θα χάσουν κάτι. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Samsung email. Υποστηρίζει Gmail, Hotmail και Yahoo και υποστηρίζει αυτόματα κατά την λήψη mail και για τους 3 λογαριασμούς που με ενδιέφερε περισσότερο από όλα... Είχα aquamail premium αλλά με ξενέρωσαν οι νέοι περιορισμοί που θα επιβληθούν.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πρέπει να ναι ανοικτός ο συγχρονισμός για να λαμβάνεις email?

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ναι ανοικτός ο συγχρονισμός για να λαμβάνεις email?

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι πρέπει να είναι ανοιχτός και να επιλέξεις πόσο συχνά να γίνεται να σου έρχονται. Το gmail και το yahoo από προεπιλογή έχουν χειροκίνητο έλεγχο και αν θέλεις το γυρνάς σε αυτόματα κατά την λήψη για να σου έρχονται αμέσως.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω παρει ένα gadgetακι που συνδέεται στο αυτοκίνητο και κάνει το android auto wireless. 

Το κινητό λοιπόν συνδέεται στο Bluetooth αυτου και καπάκι στο wifi αυτόματα..

Μπορώ κάπως να βρω τον κωδικό του   wifi? Όταν παταω επάνω δεν μου δίνει επιλογές.. εμφανίζει ότι είναι συνδεδεμένο κανονικά, αλλά αν πατήσω στο από κάτω ζητάει κωδικό.. 

Θέλω να βάλω το wifi, γιατί κάποιες φορές που έχω συνδεδεμένα στο κινητό τα ακουστικά, δεν συνδέεται αυτόματα στο Bluetooth του smartbox, οπότε δεν συνδέεται και στο android auto και πρέπει να πάω χειροκίνητα να αποσύνδεσω κάτι για να μπει..

Είναι το smartbox που λέει.. στο manual δεν έγραφε κάτι σχετικό..

Screenshot_20230701_114133_Settings.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...