Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προτείνω να δοκιμάσετε τον habit browser ο οποίος παραδόξως είναι free.Λεω παραδόξως γιατί έχει τόσα πολλά feature που κανένας άλλος δεν έχει μαζί.Ενταξει υστερεί λίγο στην εμφάνιση αλλά κατα τα άλλα...:D
Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ενα feature που στανταρ δεν εχει.

 

Μπορεις να δεις flash σελιδα ΧΩΡΙΣ να εχεις εγκατεστημενο στο κινητο σου το adobe flash player plugin?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ενα feature που στανταρ δεν εχει.

 

Μπορεις να δεις flash σελιδα ΧΩΡΙΣ να εχεις εγκατεστημενο στο κινητο σου το adobe flash player plugin?

 

Σε ποιον browser γίνεται αυτό;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή μέτρησης του θορύβου (ντεσιμπελόμετρο) για -όσο είναι δυνατόν αξιόπιστο- ρύθμιση έντασης ηχείων σε home cinema;
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να δοκιμάσετε τον habit browser ο οποίος παραδόξως είναι free.Λεω παραδόξως γιατί έχει τόσα πολλά feature που κανένας άλλος δεν έχει μαζί.Ενταξει υστερεί λίγο στην εμφάνιση αλλά κατα τα άλλα...:D
ουτε που τον ειχα παρει χαμπαρι!καλος φαινεται εχει και text wrapping!

ξερεις καθολου αν εχει γρηγορη επιλογη εναλλαγης desktop/mobile view?

και πως κανουμε import τα bookmarks?

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ξερω. :p

 

Ακριβώς, σε κανέναν. Σε κανένα λειτουργικό.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το clean master τις προαλλες και μετα απο 1 - 2 μερες μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι εχει περιπου 650 mb για καθαρισμα και πατησα οκ. Δεν ειδα να μου εσβησε κατι και η ram δεν ειδα να κατεβαίνει.τι έσβησε;

 

Πριν από λίγο μου έβγαλε πάλι το ίδιο μήνυμα, δηλαδή να κάνω διαγραφή στοιχείων.

 

[ATTACH]32402[/ATTACH]

[ATTACH]32403[/ATTACH]

[ATTACH]32404[/ATTACH]

[ATTACH]32405[/ATTACH]

 

Ποιά είναι η κρυφή μνήμη και τι διαγράφει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι σχετικά με το swiftkey keyboard; Το έχω αγορασμένο και βλέπω στο play ότι υπάρχει με χρέωση και για tablet. Γνωρίζει κάποιος εαν υπάρχει διάφορα μεταξύ των δυο πληκτολογίων; Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο να έχεις δώσει χρήματα για ένα keyboard και εάν το θέλεις για tablet να πρέπει να αγοράσεις άλλο του ίδιου κατασκευαστή. Βεβαία θα μου πείτε δεν είμαι υποχρεωμένος να το αγοράσω. Απλά μου φαίνεται τραβηγμένο.
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο μου έβγαλε πάλι το ίδιο μήνυμα, δηλαδή να κάνω διαγραφή στοιχείων.

Ποιά είναι η κρυφή μνήμη και τι διαγράφει;

 

Πιθανότατα σε ενημερώνει για τις εφαρμογές που τρέχουν από "πίσω" και καταναλώνουν ram, δεν είναι κάτι σημαντικό απλά σε προειδοποιεί για να ελευθερώσεις μνήμη. Μπορείς να το απενεργοποιήσεις αν θες απ'τις ρυθμίσεις του clean master, θα βρεις το πλήκτρο ρυθμίσεων πάνω δεξιά..:)

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω κάτι που να βλέπω πόσα mb καταναλώνει κάθε εφαρμογή ξεχωριστα. αν υπάρχει και ξεχωριστη επιλογη για 3g και wifi θα είναι ακόμη καλύτερα

 

Δες το mobile counter

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ενα feature που στανταρ δεν εχει.

 

Μπορεις να δεις flash σελιδα ΧΩΡΙΣ να εχεις εγκατεστημενο στο κινητο σου το adobe flash player plugin?

Αυτο δεν το ξερω. :p

Το έχεις ξαναρωτήσει. Το έχουμε ξαναπεί. ΔΕΝ γίνεται. Πουθενά. Όσο γίνεται να τρέξεις java χωρίς να την έχεις εγκατεστημένη άλλο τόσο γίνεται να τρέξεις flash χωρίς να το έχεις εγκαταστήσει.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή μέτρησης του θορύβου (ντεσιμπελόμετρο) για -όσο είναι δυνατόν αξιόπιστο- ρύθμιση έντασης ηχείων σε home cinema;

Δες το "Sound Meter":

https://play.google.com/store/apps/details?id=kr.sira.sound

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως κανει το προγραμμα greenify?

Μηπως βαζει σε hibernation οτι προγραμμα δεν χρειαζεται?

 

Μα καρτι παρομοιο δεν κανει και το προγραμμα sd maid και απο μονο του το android σαν λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως κανει το προγραμμα greenify?

Μηπως βαζει σε hibernation οτι προγραμμα δεν χρειαζεται?

 

Μα καρτι παρομοιο δεν κανει και το προγραμμα sd maid και απο μονο του το android σαν λειτουργικο?

 

Έχεις πχ το Facebook να σου σπάει τα νεύρα που τρέχει με το παραμικρό,το επιλέγεις,το βάζεις σε hibernation κ δε ξαναανοίγει αν δε το ανοίξεις εσύ.Δε λαμβάνεις καμία ειδοποίηση όμως.Εσύ του βάζεις πια προγράμματα δε θα ανοίγουν

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πχ το Facebook να σου σπάει τα νεύρα που τρέχει με το παραμικρό,το επιλέγεις,το βάζεις σε hibernation κ δε ξαναανοίγει αν δε το ανοίξεις εσύ.Δε λαμβάνεις καμία ειδοποίηση όμως.Εσύ του βάζεις πια προγράμματα δε θα ανοίγουν

 

...φανταζομαι ομως, οτι αναβαθμιζονται κανονικα οι hybernated εφαρμογες & ειναι πληρως λειτουργικες, σωστα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως λες το tasker ??

 

θα ηθελα κατι που να μην ειναι με πληρωμη, να ανοιγει το wifi μονο σε wifi που εχω συνδεθει και να κλεινει οταν απομακρυνομαι απο αυτα, υπαρχει κατι τετοιο? βρηκα το smart wifi toggle αλλα δυσυχως δεν δουλευει

Link to comment
Share on other sites

...φανταζομαι ομως, οτι αναβαθμιζονται κανονικα οι hybernated εφαρμογες & ειναι πληρως λειτουργικες, σωστα?

 

Ναι, αναβαθμιζονται κανονικα και λειτουργουν κανονικα. Απλα δεν τρεχουν αν δεν τις ανοιξεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αναβαθμιζονται κανονικα και λειτουργουν κανονικα. Απλα δεν τρεχουν αν δεν τις ανοιξεις εσυ.

 

Μια ερώτηση και εγώ για το greenify αν τις τρέξεις τις εφαρμογές ενώ τις έχεις κλείσει μετά θα ξανανοιγουν μόνες τους;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα κατι που να μην ειναι με πληρωμη, να ανοιγει το wifi μονο σε wifi που εχω συνδεθει και να κλεινει οταν απομακρυνομαι απο αυτα, υπαρχει κατι τετοιο? βρηκα το smart wifi toggle αλλα δυσυχως δεν δουλευει

 

Αυτό που λες δε γίνεται ουσιαστικά, η κι αν γίνεται θα γίνει με κόστος μπαταρίας. Αν εσύ απομακρυνθείς και το κλείσει το wifi, τέλος. Δε μπορεί να ξανα ανοίξει. Ο μόνος τρόπος θα ήταν κάτι με GPS trigger, ή με cell tower trigger, αλλά για να παρακολουθούνται αυτά διαρκώς, θα έχεις απώλεια μπαταρίας. Γενικά μην κάνετε τη ζωή σας δύσκολη. Αν έχεις το wifi διαρκώς ενεργό, θα μπαίνει μόνο στα δίκτυα που έχεις ξαναμπεί, και στο ενδιάμεσο η κατάναλωση είναι minimum.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και εγώ για το greenify αν τις τρέξεις τις εφαρμογές ενώ τις έχεις κλείσει μετά θα ξανανοιγουν μόνες τους;

 

Οταν κλεισεις μια greenified εφαρμογη, αυτη θα συνεχισει να τρεχει μεχρι το κινητο να μπει σε stand by (δηλαδη μεχρι να κλεισει η οθονη και περασουν περιπου 5 λεπτα). Μετα τα 5 λεπτα, η εφαρμογη γινεται παλι hibernate και δεν λειτουργει μεχρι να την ανοιξεις παλι.

 

Επισης, μπορεις και χειροκινητα να κανεις hibernate μια εφαρμογη, αν δεν θελεις να περιμενεις μεχρι να μπει σε stand by το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κλεισεις μια greenified εφαρμογη, αυτη θα συνεχισει να τρεχει μεχρι το κινητο να μπει σε stand by (δηλαδη μεχρι να κλεισει η οθονη και περασουν περιπου 5 λεπτα). Μετα τα 5 λεπτα, η εφαρμογη γινεται παλι hibernate και δεν λειτουργει μεχρι να την ανοιξεις παλι.

 

Επισης, μπορεις και χειροκινητα να κανεις hibernate μια εφαρμογη, αν δεν θελεις να περιμενεις μεχρι να μπει σε stand by το κινητο.

 

Μολις τωρα καταλαβα πως δουλευει κανονικα. Πολυ καλο.ευχαριστω φιλε μου!

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ενα feature που στανταρ δεν εχει.

 

Μπορεις να δεις flash σελιδα ΧΩΡΙΣ να εχεις εγκατεστημενο στο κινητο σου το adobe flash player plugin?

 

Photon flash browserhttps://play.google.com/store/apps/details?id=com.appsverse.photon. Μην περιμένεις να δουλεύει πολύ καλά όμως.

 

 

 

 

 

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι σχετικά με το swiftkey keyboard; Το έχω αγορασμένο και βλέπω στο play ότι υπάρχει με χρέωση και για tablet. Γνωρίζει κάποιος εαν υπάρχει διάφορα μεταξύ των δυο πληκτολογίων; Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο να έχεις δώσει χρήματα για ένα keyboard και εάν το θέλεις για tablet να πρέπει να αγοράσεις άλλο του ίδιου κατασκευαστή. Βεβαία θα μου πείτε δεν είμαι υποχρεωμένος να το αγοράσω. Απλά μου φαίνεται τραβηγμένο.

 

 

Σίγουρα έχει εξτρα features για ταμπλέτες όπως το σπαστό πληκτρολόγιο. Προτείνω να αγοράσεις το Swype που είναι τσάμπα και κατ'εμέ, πολύ καλύτερο. Έχει phone + tablet version σε ένα!

 

 

 

 

θα ηθελα κατι που να μην ειναι με πληρωμη, να ανοιγει το wifi μονο σε wifi που εχω συνδεθει και να κλεινει οταν απομακρυνομαι απο αυτα, υπαρχει κατι τετοιο? βρηκα το smart wifi toggle αλλα δυσυχως δεν δουλευει

 

Το smart Wi-Fi toggler το κάνει αρκετά καλά αυτό αλλά θέλει λίγο χρόνο για να "μάθει". Επίσης, το tasker, που είναι πιο δύσκολο στη χρήση όμως. Θα πρέπει να ψάξεις οδηγίες σε κανένα φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δε γίνεται ουσιαστικά, η κι αν γίνεται θα γίνει με κόστος μπαταρίας. Αν εσύ απομακρυνθείς και το κλείσει το wifi, τέλος. Δε μπορεί να ξανα ανοίξει. Ο μόνος τρόπος θα ήταν κάτι με GPS trigger, ή με cell tower trigger, αλλά για να παρακολουθούνται αυτά διαρκώς, θα έχεις απώλεια μπαταρίας. Γενικά μην κάνετε τη ζωή σας δύσκολη. Αν έχεις το wifi διαρκώς ενεργό, θα μπαίνει μόνο στα δίκτυα που έχεις ξαναμπεί, και στο ενδιάμεσο η κατάναλωση είναι minimum.

 

Βασικά μέσω tasker με cell trigger δεν θα έχεις καθόλου απώλεια μπαταρίας καθώς η συσκευή ψάχνει έτσι κι αλλιώς συνέχεια και συνδέεται με τους διάφορους cell towers. Όταν λοιπον συνδεθεί η συσκευή με κάποιον tower που ξέρεις οτι έχει κοντα wifi γνωστό στην συσκευή σου τότε ορίζεις τον tasker να σου ανοίξει το wifi και σαν end task να το κλείνει όταν αυτό αποσυνδεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μέσω tasker με cell trigger δεν θα έχεις καθόλου απώλεια μπαταρίας καθώς η συσκευή ψάχνει έτσι κι αλλιώς συνέχεια και συνδέεται με τους διάφορους cell towers. Όταν λοιπον συνδεθεί η συσκευή με κάποιον tower που ξέρεις οτι έχει κοντα wifi γνωστό στην συσκευή σου τότε ορίζεις τον tasker να σου ανοίξει το wifi και σαν end task να το κλείνει όταν αυτό αποσυνδεθεί.

 

Ναι, ίσως έχεις δίκιο. Αλλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί να δαπανήσεις τόσο χρόνο; Θέλω να πω, από ένα τυχαίο power widget ένα κλικ είναι το wifi και συνδέεσαι αυτόματα σε διαθέσιμα δίκτυα που έχεις αποθηκευμένα. . Μου φαίνεται λίγο overkill. Επιπλέον ίσως να έχεις παραπάνω από ένα δίκτυα μέσα στο range ενός cell tower, οπότε εκεί θα έχεις θέμα.

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ίσως έχεις δίκιο. Αλλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί να δαπανήσεις τόσο χρόνο; Θέλω να πω, από ένα τυχαίο power widget ένα κλικ είναι το wifi και συνδέεσαι αυτόματα σε διαθέσιμα δίκτυα που έχεις αποθηκευμένα. . Μου φαίνεται λίγο overkill.

 

Όντως απλά για το wifi και γω δεν νομίζω πως πρέπει να γίνει όλη αυτή η ιστορία. Παρ' όλα αυτά αν ο φίλος θέλει κάτι τέτοιο τρόπος υπάρχει. Βέβαια ο tasker είναι επί πληρωμή αλλά νομίζω είναι Must have app.

Εγώ προσπαθούσα καιρό τώρα να κάνω ένα προφίλ για battery save που να συνδυάζει αυτόματο άνοιγμα σε τακτά χρονικά διαστήματα του wifi ή του mobile internet (αναλόγως αν βρίσκομαι σε γνωστό wifi κοντά ή όχι) ώστε να λαμβάνω τις τυχόν ειδοποιήσεις αυτόματα. Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμη στον tasker variable για τα mobile data.:(

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...