Jump to content

[S II] Έλεγχος της συσκευής μας για το "επικίνδυνο" chip.


makis206
 Κοινοποίηση

Έχω το "insane" chip  

190 members have voted

  1. 1. Έχω το "insane" chip



Recommended Posts

Έχουν βρεθεί αρκετές συσκευές Galaxy που έχουν το λεγόμενο insane chip, κάτι που μπορούμε να τσεκάρουμε πανεύκολα και στη δική μας συσκευή ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:

 

- Κατεβάζουμε απ'το Google Play το eMMC BRICKBUG CHECK

- Το τρέχουμε και τσεκάρουμε στο "Brick Bug?" για να δούμε εάν η συσκευή μας είναι ασφαλής (ΝΟ sane chip) ή επιρρεπής σε αυτό που θα περιγράψω παρακάτω (YES insane chip)

- Αφού ανακαλύψουμε αυτό που "κρύβει" η δική μας συσκευή, αν θέλουμε μετά απεγκαθιστούμε την εφαρμογή. Δεν μας χρειάζεται πια.

 

 

Προτείνω ν'ακολουθήσετε τα βήματα αν δεν το έχετε ήδη κάνει, είναι άκρως απαραίτητο να γίνει για να μειώσουμε ή γιατί όχι, να μηδενίσουμε την πιθανότητα να κάνουμε brick τη συσκευή μας ειδικά στην περίπτωση που πειραματιζόμαστε αρκετά με εγκαταστάσεις διαφόρων firmwares. Έχουν γίνει αναφορές για μεγάλο κίνδυνο brickαρίσματος σε περίπτωση που κάνουμε "factory reset" ή αλλιώς "επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων" στη συσκευή μας εκκινώντας την μέσα απ'το recovery (Vol UP/Home/Power ταυτόχρονα), βήμα έτσι κι αλλιώς απαραίτητο για την καθαρή εγκατάσταση ενός firmware. Αυτό παρατηρήθηκε σε δύο μόνο περιπτώσεις προς το παρόν. Όταν εγκαθιστούμε ένα οποιοδήποτε επίσημο firmware 4.0.4 με τον official kernel του ή όταν εγκαθιστούμε την leaked έκδοση του firmware 4.1.2 (πιθανότατα λοιπόν να ισχύει και στο επίσημο 4.1.2 όταν με το καλό διατεθεί). Συνεπώς, σε όλα τα υπόλοιπα firmwares ή ακόμα και στα επικίνδυνα που προανάφερα (με custom όμως kernel εγκατεστημένο) δεν υπάρχει πρόβλημα αν γίνεται το "factory reset" μέσα απ'το recovery.

Για τις "επικίνδυνες" περιπτώσεις μπορούμε πολύ απλά να κάνουμε "factory reset" μέσα απ'τις "Ρυθμίσεις" του firmware που εγκαταστήσαμε επιλέγοντας τα: "Ρυθμίσεις - Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας - Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων".

 

Έχει αναφερθεί ότι υπάρχει απόλυτη ασφάλεια κάνοντας "factory reset" με αυτόν τον τρόπο σε συσκευές με το insane chip και στα επίφοβα firmwares με τους official kernels. Κάντε τα βήματα και "γνωρίστε" τη συσκευή σας απομακρύνοντας κάθε κίνδυνο γι'αυτήν και την τσέπη σας.:)

 

 

[έκανα ότι μπορούσα για το θέμα το οποίο και θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό με την ελπίδα να μείνει στην επιφάνεια σαν "Επισημασμένο" για να μην αναγκαζόμαστε να γράφουμε κάθε φορά τα ίδια όποτε ρωτάει κάποιος φίλος/φίλη. Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να βρεθούν όλα τα ποστς μέσα σε ένα νήμα και για ένα τόσο σημαντικό θέμα, καλό θα ήταν να το έχει κάποιος διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή.

Εννοείται ότι από μεριά μου είστε ελεύθεροι να συμπληρώσετε κάτι που πιθανόν μου έχει διαφύγει, να διορθώσετε αν έχω κάνει κάπου λάθος.. ότι τέλος πάντως μπορεί να γίνει σ'αυτό το ποστ για να μείνει στο forum του Galaxy Sii σαν ένας οδηγός αποφυγής δυσσάρεστων καταστάσεων σε μέλη και μη. Την τελευταία παράγραφο θα τη σβήσω όταν χρειαστεί ή κρίνετε οι ίδιοι απαραίτητο.:) ]

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μολις το δοκιμασα No sane chip ευτυχως!

 

No sane και το δικό μου αλλά και πάλι, μια συσκευή που έχει το "insane" δεν θεωρείται προβληματική, απλά θέλει λίγο παραπάνω προσοχή σε μία και μόνο συγκεκριμένη εργασία! Θα δεις ότι θα βρεθούν πολλές τέτοιες και αυτές προσπαθούμε να προστατέψουμε.. λίγο καθυστερημένα ίσως, αλλά το καλό πράγμα αργεί να γίνει..:lol:

 

Ελπίζω να βοηθήσει αρκετούς και να αποτρέψει τους πάντες από δυσσάρεστες καταστάσεις..:)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έγραφε unknown chip

 

Περίεργο.. σε τι συσκευή; Galaxy S2; Ρωτάω επειδή βλέπω το ΖΤΕ στο άβαταρ..:blink:

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

No sane και το δικό μου αλλά και πάλι, μια συσκευή που έχει το "insane" δεν θεωρείται προβληματική, απλά θέλει λίγο παραπάνω προσοχή σε μία και μόνο συγκεκριμένη εργασία! Θα δεις ότι θα βρεθούν πολλές τέτοιες και αυτές προσπαθούμε να προστατέψουμε.. λίγο καθυστερημένα ίσως, αλλά το καλό πράγμα αργεί να γίνει..:lol:

 

Ελπίζω να βοηθήσει αρκετούς και να αποτρέψει τους πάντες από δυσσάρεστες καταστάσεις..:)

 

1 μηνα που το εχω παρει και εχω φλασαρει τουλαχιστον 30 φορες ρομ κερνελ κλπ αμα ηθελε προσοχη θα ειχα προβλημα :lol:

Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο.. σε τι συσκευή; Galaxy S2; Ρωτάω επειδή βλέπω το ΖΤΕ στο άβαταρ..:blink:

 

Ναι ρε Μάκη αφού στο s2 γράφουμε.....απλά δεν βγάζει την υπογραφή μου το tapatalk και βαριέμαι να κάνω επικόλληση συνέχεια

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

1 μηνα που το εχω παρει και εχω φλασαρει τουλαχιστον 30 φορες ρομ κερνελ κλπ αμα ηθελε προσοχη θα ειχα προβλημα :lol:

 

Για τι ειδους kernel μιλας; Custom; Εχει το insane chip η συσκευη σου;:)

 

Ναι ρε Μάκη αφού στο s2 γράφουμε.....απλά δεν βγάζει την υπογραφή μου το tapatalk και βαριέμαι να κάνω επικόλληση συνέχεια

 

Εξακολουθω να το βλεπω περιεργο (πως να σε πω τωρα..:lol: ) παντως, ισως καποιος που ξερει να σε κατατοπισει..

Link to comment
Share on other sites

insane chip hereeee.....Μονο εγω το εχω??2 επισημες rom εχω περασει ολες κ ολες χωρις απολυυτως κανενα προβλημα κ περιμενω κ την επισημη 4.1,οποτε δε νομιζω να γινει καμια στραβη...Ελπιζω δηλαδη:lol:
Link to comment
Share on other sites

insane chip hereeee.....Μονο εγω το εχω??

 

Αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, το έχουν αρκετοί..:lol:

 

Είναι πάρα πολλές οι συσκευές πάντως και για να είμαι ξεκάθαρος πάνω στο θέμα του brick μιας συσκευής στις περιπτώσεις που ανάφερα παραπάνω, δεν είναι κάτι που διαπίστωσα εγώ ο ίδιος ούτε και βρίσκομαι σε θέση να ξέρω σε τι ποσοστό μπορεί αυτό να συμβεί.

Έχουν γίνει όμως αναφορές πάνω στο συγκεκριμένο θέμα κι εγώ απλώς θέλησα να το κάνω πιο "ορατό" σε όσους αναρρωτιούνται κατά καιρούς βλέποντας τις λέξεις "brick" και "επικίνδυνο chip".. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τι ειδους kernel μιλας; Custom; Εχει το insane chip η συσκευη σου;:)

no sane εχω αλλα και insane να ειχα παλι θα φλασαρα εχω δοκιμασει ολα τα κερνελ siyah dorimanx και επειδη κανουν update συχνα φλασαρισμα ξανα και ξανα :lol:

Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσα κάποια ανούσια μηνύματα του στύλ 'ναι κι εγώ το έχω φτου γκαντεμιά', ή 'όχι πωπω τύχη'... και άνοιξα μια δημοσκόπηση πάνω-πάνω για να δούμε το ποσοστό των χρηστών που το έχουν, πληροφοριακά.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχουμε ισοψηφία... 3 το έχουν, 3 δεν το έχουν (με την δική μου ψήφο)...

Ψηφίστε παιδιά να πάρουμε μια ιδέα για το πόσο διαδεδομένο είναι αυτό το τρελομουρλόζουρλοτσιπ!

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει το insane chip αλλα εχω φλασαρει καμια 100στη φορες (ρομς και κερμελ) το κινητο και κανενα προβλημα.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας με το τρελλο-τσιπ... Έχω αναβοκατεβάσει 3-4 φορές άλλες ρομ μέχρι να καταλήξω στην Pulse 1.7 και τώρα 2.1...

Ήθελα να βάλλω την omega 4.1.2, αλλά τώρα μπήκα σε σκέψεις...

Είδα και τον Μητσοτάκη στον ύπνο μου και λέω ρε μήπως....

Άστο για άλλη μέρα....

Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει το insane chip αλλα εχω φλασαρει καμια 100στη φορες (ρομς και κερμελ) το κινητο και κανενα προβλημα.

 

Όπως αναφέρθηκε ο κίνδυνος υπάρχει σε δύο μόνο περιπτώσεις που γίνεται factory reset απ'το recovery, όταν εγκαθιστούμε οποιαδήποτε 4.0.4 αλλά και στην καινούργια την leaked 4.1.2 με τους official πάντα kernels τους, ακόμα και σ'αυτές τις περιπτώσεις όμως δεν είναι απόλυτα βέβαιο ότι θα προκληθεί το brick αλλά οι πιθανότητες μάλλον είναι πάρα πολλές για να έχει δημιουργηθεί το θέμα (λέγοντας "θέμα" δεν εννοώ αυτό το thread, εννοώ τις αναφορές σχετικά με τον κίνδυνο που υπάρχει ;)). Στις υπόλοιπες official roms και στις custom δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο με το "τρελοτσίπ" στη συσκευή, ή για να το πω καλύτερα, υπάρχει απόλυτη ασφάλεια με αυτές κάνοντας fact.reset απ'το recovery..:)

 

Άλλος ένας με το τρελλο-τσιπ... Έχω αναβοκατεβάσει 3-4 φορές άλλες ρομ μέχρι να καταλήξω στην Pulse 1.7 και τώρα 2.1...

Ήθελα να βάλλω την omega 4.1.2, αλλά τώρα μπήκα σε σκέψεις...

Είδα και τον Μητσοτάκη στον ύπνο μου και λέω ρε μήπως....

Άστο για άλλη μέρα....

 

Ξαναλέω, δεν κινδυνεύεις αν κάνεις το factory reset μέσα απ'τις Ρυθμίσεις της 4.1.2 (Ρυθμίσεις - Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας - Επαναφορά εργ.ρυθμίσεων) ;)

Σε περίπτωση που θες να καθαρίσεις και την cache μπορείς να το κάνεις κανονικά μετά μέσα απ'το recovery, ο κίνδυνος υπάρχει μόνο στο factory reset.!:)

 

 

PS: Ευχαριστούμε για τη δημοσκόπηση! :)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο guys για την πληροφορία, το έχω και γω το insane chip απ'οτι βλέπω και έχω το κινητό απο πέρυσι τον Ιούλιο. Ευτυχώς δεν έχει γίνει καμια στραβή.

Με την cache/dalvik cache δεν υπάρχει πρόβλημα απο recovery έτσι?

Αν κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών δηλαδή απο τις ρυθμίσεις είμαστε 100% ασφαλείς έτσι?

Thanks :D

Link to comment
Share on other sites

Με την cache/dalvik cache δεν υπάρχει πρόβλημα απο recovery έτσι?

Αν κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών δηλαδή απο τις ρυθμίσεις είμαστε 100% ασφαλείς έτσι?

Thanks :D

 

Με την cache δεν εχεις κανενα προβλημα αν την καθαρισεις απ'το recovery και ναι, θεωρητικα παντα εισαι απολυτα ασφαλης αν κανεις το factory reset απ'τις ρυθμισεις.

 

Ευχαριστησις μας κυριος! :p

Link to comment
Share on other sites

Και γω insane. Εχω κάνει πανω 50 flash. Ολα κομπλέ

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

"Yes Insane" και εγω, με insane :p φλασαρισματα 1+ χρονο που το εχω το κινητο και ολα καλα ευτυχως!! :)
Link to comment
Share on other sites

"Yes Insane" και εγω, με insane :p φλασαρισματα 1+ χρονο που το εχω το κινητο και ολα καλα ευτυχως!! :)

 

γεια σας και εγω εχω το επικινδυνο chip, αυτο που θέλω να μάθω είναι ποιος τρόπος υπάρχει να απαλαγώ απο αυτο... αν γινεται αναλυτικα .

Ευχαριστώ εκ προτέρον.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και εγω εχω το επικινδυνο chip, αυτο που θέλω να μάθω είναι ποιος τρόπος υπάρχει να απαλαγώ απο αυτο... αν γινεται αναλυτικα .

Ευχαριστώ εκ προτέρον.

 

Τσιπακι είναι. Αν ξέρεις απο κολλήσεις μπορεί να απαλλαγεις :-P

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Τσιπακι είναι. Αν ξέρεις απο κολλήσεις μπορεί να απαλλαγεις :-P

 

το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω απο αυτά....κάποιος να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω απο αυτά....

 

Μαθαίνεις να ζεις με αυτό..! Αν δεν κάνεις τις επίφοβες κινήσεις που αναφέρθηκαν στο πρώτο ποστ δεν έχεις να φοβηθείς και κάτι.. όπως είδες εξάλλου υπάρχουν πολλοί φίλοι που φλάσαραν διάφορα έχοντας το "επικίνδυνο" τσιπ κι όμως δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα ποτέ. Εξάλλου δεν έχεις ν'ανησυχείς για κάτι περισσότερο με το συγκεκριμένο τσιπ, αντιθέτως εγώ θα ανησυχούσα πιο πολύ αν το αντικαθιστούσα στην κάρτα της συσκευής μου, και ποιος σου λέει απ'την άλλη ότι αυτό που θα βάλεις θα είναι safe..:p

 

Δεν ξέρω βέβαια αν μπορεί ν'αντικατασταθεί όπως και το κόστος μιας τέτοιας αντικατάστασης, το λέω μόνο επειδή αναφέρθηκε παραπάνω..:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Έλεγχος της συσκευής μας για το "επικίνδυνο" chip.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...