Jump to content

απληρωτος λογαρισμος δεη ενω εχω την αποδειξη πληρωμης


PAULOS2910
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πριν δυο μηνες πληρωσα τον λογαρισμο της δεη σε καταστημα κοντα στην γειτονια μου οπου εκει πληρωνουν και κινητα τηλ. και οτε ,νερο, δεη, και τεβε, σημερα μου ηρθε ο καινουργιος λογαριασμος της δεη ο οποιος εδειχνε οτι ο παλιος δεν εχει πληρωθει ενω εχω την αποδειξη πληρωμης και την σφραγιδα απο το καταστημα.πηγα στο καταστημα οπου πληρωσα τον λογαρισμο και το καταστημα ειχε κλεισει και ανακαλυωα οτι το ιδιο προβλημα το ειχαν και αλλοι με το συγκεκριμενο καταστημα.με λιγα λογια πηρε τα λεφτα απο δεη νερο και κινητο μου εδωσε αποδηξεις πληρωμης αλλα ποτε τα λεφτα δεν πηγαν εκει που επρεπε.πηρα τηλ. στην δεη ειπα τι γινετε και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα και οτι πρεπει να τα ξαναπληρωσω.μηπως κανεις γνωριζει τιποτα και τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

μαζευεστε οσοι πληρωνατε στο καταστημα,και ή τον κανετε αγνωριστο ή μυνηση και περιμενε καμια δεκαετια.την δεη θα την ξανα πληρωσεις,δεν γινεται αλλιως.φαντασου τους αλλους που πληρωναν εκει ,το τεβε τους.....
Link to comment
Share on other sites

το να το να την πλακωσω στο ξυλο γιατι περι γυναικας προκητε ειναι η τελευταια ΄λυση που με απασχολη τωρα αυτο που με απασχολη ειναι να μην ξαναπληρωσω το χαρατσι με την δεη γιατι και τα δυο ειναι ενα χιλιαρικο και την ζημια που μου εκανε με τον λογαριασμο δεν την εκανε στο σπιτι αλλα στο μαγαζι οποτε αν μου το κοψουν σταματαω να δουλευω
Link to comment
Share on other sites

Πας στο κατάστημα του ζητάς τα λεφτά σου πίσω... Μα καλά και εσύ πήγες και της χάιδεψες τα αυτάκια. Πες στην υπεύθυνη/ιδιοκτήτρια να σου γράψει ένα χαρτί πως έχει πάρει από σένα τα λεφτά και δεν τα έχει καταβάλει ακόμα στην τράπεζα. Μην το αφήσεις και πολύ, γιατί ξέρω κι εγώ κάτι τέτοια καταστημάτα που κάνουν αυτό για κανα δυο μήνες και μετά φεύγουν μέσα σε μια νύχτα! Αν είναι κατάστημα κινητής, πάρε τηλέφωνο και στα κεντρικά. Δυστυχώς αν δεν πληρώσεις τη ΔΕΗ θα σου κόψουν το ρεύμα.
Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που έχεις την απόδειξη πληρωμής θα πληρώσεις μόνο τον νέο.

Ειναι θέμα της ΔΕΗ .

Ετσι έγινε και με όσους είχαν Hellas power.

Το τι σου είπαν στην ΔΕΗ δεν μετράει.

Ας πρόσεχε η ΔΕΗ τον εξωτερικό της συνεργάτη.

Εσύ δεν έχεις καμία ευθύνη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που έχεις την απόδειξη πληρωμής θα πληρώσεις μόνο τον νέο.

Ειναι θέμα της ΔΕΗ .

Ετσι έγινε και με όσους είχαν Hellas power.

Το τι σου είπαν στην ΔΕΗ δεν μετράει.

Ας πρόσεχε η ΔΕΗ τον εξωτερικό της συνεργάτη.

Εσύ δεν έχεις καμία ευθύνη.

 

 

+1000

Καθαρα θεμα της ΔΕΗ... Δεν απασχολει τον καταναλωτη στο ελάχιστο!

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση η ΔΕΗ. Τελείως διαφορετικό αυτό με Hellas Power Energa.

Αν είχες πληρώσει στο ψιλικατζή της γειτονιάς σου, και τα έτρωγε, θα ήταν κι αυτός συνεργάτης της ΔΕΗ;;;!!! Η απόδειξη που έχει είναι από το κατάστημα όχι τη ΔΕΗ.

 

Απλώς αν πρόκειται για μεγάλη εταιρία κινητής, άσε να ασχοληθούν αυτοί και εσύ να είσαι κατοχυρωμένος με την απόδειξη που πήρες από το κατάστημα. Αυτοί είναι συνεργάτες! Αυτή την απόδειξη που έχεις πρέπει να την φυλάξεις σαν τα μάτια σου. Βγάλτην φωτοτυπία Α4 και στείλτην στα κεντρικά!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ρε παιδια νομιζω εννοει οτι το καταστημα εκλεισε για παντα ,οχι εκεινη την μερα που πηγε.δευτερον μην την πειραξεις καν γιατι θα νρεις τον μπελα σου νομικα.

αποτι βλεπω καθε φορα που πληρωνω καποια δεκο,οταν πληρωνω περναει τον λογαριασμο ο μαγαζατορας απο σκαν.αυτο δεν παει στα κεντρικα?ειναι μονο για το μαγαζι? και δευτερον σου δινει το υπολοιπο του λογαρισαμου μαζι με σφραγιδα και αποδειξη.οποτε εσυ εισαι καλλυμενος.δεν πρεπει να ξαναπληρωσεις.θα πατε ομαδικα ομως ολοι μαζι στην δεη και θα παιτεισετε να σας κανει επιστροφη χρηματων η δεη.εσεις δεν εχετε ευθυνη για το λαθος.πληρωσατε.ο πελατης της ειναι υπευθυνος,εσεις οχι.ειναι δικο τους θεμα.

ομως επειδη τετοιες εποχες τα πραγματα οπως ειπωθηκε δεν λειτουργουν σωστα συνηθως γινεται το εξης οταν προκειται για λαθη.

οταν το λαθος ειναι μικρο ποσο το επιστρεφουν στα κεντρικα γραφεια.οταν ομως ειναι μεγαλο οπως στην περιπτωση σας τοτε μπορει να γινει μεσω επιστροφης απο τους λογαριασμους της δεη.υπαρχει και αυτη η λυση που μπορειτε να προτεινετε.τελος αν δεν δεχθουν κατι πατε παντα ολοι μαζι με δικηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που έχεις την απόδειξη πληρωμής θα πληρώσεις μόνο τον νέο.

Ειναι θέμα της ΔΕΗ .

Ετσι έγινε και με όσους είχαν Hellas power.

Το τι σου είπαν στην ΔΕΗ δεν μετράει.

Ας πρόσεχε η ΔΕΗ τον εξωτερικό της συνεργάτη.

Εσύ δεν έχεις καμία ευθύνη.

 

ετσι ακριβως ειναι. η δεη τον διαλεξε τον εξωτερικο της συνεργατη ας τον ψαξει αυτη.

απο την στιγμη που εχεις αποδειξη δεν εχει λογο να σου λεει να το ξαναπληρωσεις εσυ.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τέτοιο θέμα είχα με την ΔΕΥΑΠ, εσύ δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω. Αυτοί θα τα βρουν από αυτόν.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την ανταποκριση παιδια αλλα το μονο που καταφερα πηγαινοντας για δευτερη φορα στην δεη ειναι να μου πουν οτι θα μου κανουν μυνηση επειδη απο τα νευρα μου χτυπησα το χερι μου στο γραφειο και επεσε η οθονη του υπολογιστη που ειχαν πανω το θεμα ειναι οτι δεν αναγνωριζουν την αποδειξη σε καμια περιπτωση και οταν εφτασαν σε σημειο να μου πουν οτι οι ευκολιες πληρωνονται τοτε δεν αντεξα και αντι να χτυπησω αυτην που μου το ειπε χτυπησα το γραφειο.οι υπαλληλοι της δεη οπως και καθε δημοσιας υπηρεσιας πρεπει να ξερουν πως μιλανε και ειδικα σε πελατες που αντιμετωπιζουν τετοια προβληματα και οχι να τους νευριαζουν περισσοτερο.οσο για το καταστημα αυτο εκλεισε τελειως αλλιως θα πηγαινα και θα ζητουσα τα λεφτα μου πισω.μετα την δεη πηγα στην αστυνομια και εκανα μυνηση με τα στοιχεια που ειχε πανω η σφραγιδα τωρα απο εκει και περα μπορει τα λεφτα μου να τα εχασα αλλα και αυτη που το εκανε αυτο δεν θα μεινει υσηχη αν η αστυνομια κανει την δουλεια της και την βρει απο το α.φ.μ και το κινητο της.συμπερασμα προσεχετε που πληρωνετε την δεη γιατι η δεη δεν αναγνωριζει τιποτα και κανενα καταστημα που ειναι συμβεβλιμενο με αυτην απο την στιγμη που μου ειπαν οτι ακομη και σφραγιδα να εχει πανω το αποκομα της δεη ακομη και αποδειξη να μας εφερνες απο την στιγμη που εμεις δεν πηραμε λεφτα και ο λογαρισμος φαινετε απληρωτος θα πρεπει να τα ξαναπληρωσεις με λιγα λογια το δικιο σου δεν υπαρχει περιπτωση να το βρεις σε καμια περιπτωση αλλωστε στην ελλαδα ειμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε ψυχραιμία πάνω από όλα... (όση μας έχει μείνει)

Αυτό το κατάστημα ποιας εταιρίας είναι;;; VODAFONE, WIND, COSMOTE;;; μήπως βοηθήσει κάποιος από εδώ μέσα. Πάρε την απόδειξη και στείλτην στα κεντρικά που σου είπα. Κάτι ξέρω παραπάνω για να σου λέω κάτι τέτοιο. Δεν φταίει η ΔΕΗ αν έμπλεξες μα τον κάθε απατεώνα franchise κατάστημα κινητής! Τί είδους κατάστημα είναι;;; Πάει και πέρνει τις εξοφλήσεις και τις πληρώνει αυτός;;; Εγώ κατάλαβα πως αναφέρεσαι σε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας. Πολλά κάνουν εξφλήσεις ΔΕΗ. ή είναι συνοικιακό μαγαζάκι που βγάζει προμήθειες από αυτά που πληρώνεις....;;;;

 

Εκτός κι αν δεν είναι επίσημο κατάστημα, αλλά απλά επιχείρηση ιδιωτική... αν είναι κάτι συνοικιακό δύσκολα τα πράγματα. θα αργήσεις να βγάλεις άκρη, βάλε δικηγόρο να τρενάρει τη ΔΕΗ τουλάχιστον γιατί θα έχεις θέμα από παντού!

Link to comment
Share on other sites

το μαγαζι ειναι συνικοιακο και βγαζει προμηθεια ενα ευρω και μισο απο αυτα που πληρωνω και μπορεις η καλυτερα μπορουσες εκει να πληρωσεις τα παντα.ακρη δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλω για να στο λεω παει να πει οτι εχω εξαντληση τα παντα δυο μερες τωρα, και η μονη λυση ειναι να βαλω δικηγορο αλλα πρωτον πρεπει να βρω οσους την εχουν πατηση μαζι με εμενα και δευτερον ακομη και να τους βρω ακομη και να βαλω δικηγορο ολα αυτα θα κανουν μηνες η και χρονια μεχρι να βρεθει καποια λυση και φυσικα ειναι και αλλα εξοδα οποτε καθομαι κοβω τα παντα και τα ξαναπληρωνω γιατι ρε φιλε ποιος ειμαι εγω που θα βγαλω ακρη με αυτο το ********* το κρατος και με της δημοσιες υπηρεσιες του απο την στιγμη που 10 εκκατομυρια ελληνες δεν μπορουν να βγαλουν ακρη!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε ψυχραιμία πάνω από όλα... (όση μας έχει μείνει)

Αυτό το κατάστημα ποιας εταιρίας είναι;;; VODAFONE, WIND, COSMOTE;;; μήπως βοηθήσει κάποιος από εδώ μέσα. Πάρε την απόδειξη και στείλτην στα κεντρικά που σου είπα. Κάτι ξέρω παραπάνω για να σου λέω κάτι τέτοιο. Δεν φταίει η ΔΕΗ αν έμπλεξες μα τον κάθε απατεώνα franchise κατάστημα κινητής! Τί είδους κατάστημα είναι;;; Πάει και πέρνει τις εξοφλήσεις και τις πληρώνει αυτός;;; Εγώ κατάλαβα πως αναφέρεσαι σε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας. Πολλά κάνουν εξφλήσεις ΔΕΗ. ή είναι συνοικιακό μαγαζάκι που βγάζει προμήθειες από αυτά που πληρώνεις....;;;;

 

Εκτός κι αν δεν είναι επίσημο κατάστημα, αλλά απλά επιχείρηση ιδιωτική... αν είναι κάτι συνοικιακό δύσκολα τα πράγματα. θα αργήσεις να βγάλεις άκρη, βάλε δικηγόρο να τρενάρει τη ΔΕΗ τουλάχιστον γιατί θα έχεις θέμα από παντού!

 

εχει δικιο ο φιλος.στο ειπα και εγω ψυχραιμια γιατι ουτε ο υπαλληλος δεν φταιει.ξερω οτι μερικοι ειναι για μπουνιες οπως σου μιλανε αλλα σου ειπα και εγω οτι αυτο μονο σε μπελαδες θα σε βαλει.σημερα ολοι εχουμε κατι εναντιον του κρατους.ομως πρεπει να ακολουθουμε την νομιμη οδο.λοιπον το κλειδι στην υποθεση ειναι να σου αναγνωρισει η δεη οτι το λαθος δεν ειναι δικο σου.πανε στα κεντρικα η' σε καποιο καταστημα της δεη αλλο και ζητα να σου που ηρεμα τις διαδικασιες που ακολουθουνται σαυτην την περιπτωση.εγω οπως σου ειπα σε λαθος που εγινε αντι να μου δωσουν χρηματα πισω υπηρχε διαιδκασια που προεβλεπε να μου τα πιστωνουν στον επομενο λογαριασμο .ζητα και εσυ αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα αλλα πανε σε αλλα γραφεια.

το κρατος ειναι ενα τερας που αν προσπαθεις να το αντιμετωπισεις θα σε πλακωσει.αυτα ειναι που θελει η τροικα να αλλαξει σε εμας .και καλα κανει.μακαρι να μην μας εβαζε και τοσους φορους αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.πρεπει να μαθεις πρωτα δικαιωματα σου ,τις διαδικασιες που ακολουθουνται και μετα να αποφασισεις την μεθοδο που θα ακολουθησεις.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο καλα να πάθουν.

Ηταν καιρός να έρθουν οι ξένοι να μας βάλουν σε σειρά.

Το είδαν τσιφλίκι τους.

Δυστυχώς για την μειοψηφία η πολλοί θα την πληρώσουμε πολυ άσχημα.

Για να είσαι απο πάνω θα πας στο ταμείο παρακαταθηκων και δανείων.

Εκει θα κανείς την κατάθεση του ποσού που σου αναλογεί.

Πρόσεχε μην εχει τόκους και πληρώσεις κάτι.

Ειναι σαν να αναγνωρίσεις το χρέος.

Αφαιρείται το παλιό πόσο συν κάτι τόκους αν εχουν.

Και είσαι καθαρός.

Και αν τολμήσουν μετά τους τραβας κ μήνυση για διαφυγοντα κέρδη.

Παρακαταθηκων και δανείων Δευτέρα πρωί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος που μπορεί να σου απαντήσει υπεύθυνα και ενδεχομένως να σε προστατέψει (χωρίς κόστος) αν υπάρχει νομοθετική ρύθμιση είναι η γενική γραμματεία καταναλωτή του υπουργείου ανάπτυξης.

Στοιχεία επικοινωνίας θα βρεις εδω ---> http://www.efpolis.gr/

 

Σου εύχομαι καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν το μαγαζάκι που πλήρωσες ήταν συμβεβλημένο με την ΔΕΗ , δεν έχεις κανένα πρόβλημα .

Αν μεσολαβούσε με δική του πρωτοβουλία , και δεν είχε σύμβαση, είναι ξεκάθαρο ότι εξαπατήθηκες, αλλά η ΔΕΗ δεν καμία απολύτως ευθύνη και δεν πρόκειται να σου αναγνωρίσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...