Jump to content

Newman N2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα διαβασει για τη google edition ειδα screenshots μου αρεσε και ειπα να τη δοκιμασω. Περα απο την υπερθερμανση δεν εχω κανενα αλλο προβλημα. Η 0.18 περα απο τις βελτιωσεις σε διαφορα θεματα με κυριοτερο τη μπαταρια ξεκινα με ρωσικα στην αρχη ειχε και κινεζικα apps προεγκατεστημενα και τις ελειπαν και τα google apps. H μεταβαση σε μια custom rom ηταν μονοδρομος κατα καποιο τροπο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φίλε papandrea ουτε μενα μου αρεσει η snap camera...θα μπορουσες να δωσεις καμια flashable απο cwm που να λειτουργει και σε μας?

ROM: xperia ics by alpha...

 

update: κατι πιο σημαντικο : εκανα clean cache και clean dalvik cache και fix permissions και άρχισε να τρεμοπαιζει η οθόνη, μπορώ να κάνω κάτι για αυτό??

Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

φιλε tiestointhemix οταν λες οτι με την μπαταρια ειναι ολα κομπλε,εννοεις και σε διαρκεια?η πανω στη φορτιση?εγω με την xperia εχω 25 ωρες λειτουργιας οταν ειναι στο 100% και δεν ειμαι ικανοποιημενος!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα κατάφερα και την πέρασα την Xtreamer_joyz-ics_3.6.18. Ηθελε να flash-αρεις και ενα επιπλεον fix που διορθωνε το bootloop. Όπως είχα διαβάσει στο 4pda.ru, είναι η βαση πάνω στην οποία δημιουργήθηκε η new xperia ics by alfa, και ευτυχως κουβαλάει τον ιδιο kernel γιατι νομίζω αυτός ευθύνεται για τις χαμηλές θερμοκρασίες και την σωστή λειτουργία της μπαταρίας της new xperia

 

[*]Έχει την εφαρμογή αυτοματη εξαφανιση επαφων τηλεφωνου στο restart :lol:

 

Ισχυει αυτο; χανονται οι επαφες;

Για τι θερμοκρασιες μιλαμε; 50αρια;

 

@tiestointhemix Αυτην την .18 λες; Του panandreas;

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο; χανονται οι επαφες;

Για τι θερμοκρασιες μιλαμε; 50αρια;

 

@tiestointhemix Αυτην την .18 λες; Του panandreas;

 

Ναι ναι χανονται οι επαφες που αποθηκευονται στο τηλεφωνο οπως και στην xperia αλλα τις κραταει αν τις βαλεις στον λογαριασμο google ακομα και χωρις συγχρονισμο

 

Το κινητο δουλευει στους 30-33 σε κανονικη χρήση και εχω δει μεγιστο 46 τρεχοντας antutu stability test

Link to comment
Share on other sites

φίλε papandrea ουτε μενα μου αρεσει η snap camera...θα μπορουσες να δωσεις καμια flashable απο cwm που να λειτουργει και σε μας?

ROM: xperia ics by alpha...

 

update: κατι πιο σημαντικο : εκανα clean cache και clean dalvik cache και fix permissions και άρχισε να τρεμοπαιζει η οθόνη, μπορώ να κάνω κάτι για αυτό??

 

@papandreas αν μπορεις και εδω λιγο μιας και εισαι online..

Link to comment
Share on other sites

φιλε tiestointhemix οταν λες οτι με την μπαταρια ειναι ολα κομπλε,εννοεις και σε διαρκεια?η πανω στη φορτιση?εγω με την xperia εχω 25 ωρες λειτουργιας οταν ειναι στο 100% και δεν ειμαι ικανοποιημενος!

 

Δεν αναφερομαι στη διαρκεια ζωης της δε προλαβα ακομα να βγαλω συμπερασματα αλλα στα προβληματα με τη λαθος ενδειξη στο οτι δεν εφτανε στο 100% και αλλα πολλα που εχουν ηδη αναφερθει

 

Ισχυει αυτο; χανονται οι επαφες;

Για τι θερμοκρασιες μιλαμε; 50αρια;

 

@tiestointhemix Αυτην την .18 λες; Του panandreas;

 

Ο panadreas εφτιαξε οδηγο για εγκαταση της New Xperia-Joy-(ics by alfa) η 0.18 που περασα αρχικα εγω ειναι το firmware και θα το βρεις εδω -> http://vondroid.com/resources/newman-n2-00-18.242/#.U3OEkijtF-Y

Link to comment
Share on other sites

φίλε papandrea ουτε μενα μου αρεσει η snap camera...θα μπορουσες να δωσεις καμια flashable απο cwm που να λειτουργει και σε μας?

ROM: xperia ics by alpha...

 

update: κατι πιο σημαντικο : εκανα clean cache και clean dalvik cache και fix permissions και άρχισε να τρεμοπαιζει η οθόνη, μπορώ να κάνω κάτι για αυτό??

 

Το μονο που βρήκα σε flashable απο CWM ειναι το JB42Camera.zip (η default καμερα απο android 4.2) αλλα δεν εμφανίζει πολλές επιλογές και η ανάλυση πάει μεχρι 8mp

 

Για το τρεμοπαιγμα δεν ξερω τι μπορεί να φταίει.... Δεν εχω δει κάτι τετοιο σε φορουμ. Στην θέση σου θα την ξαναπερναγα (ταλαιπωρια βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που βρήκα σε flashable απο CWM ειναι το JB42Camera.zip (η default καμερα απο android 4.2) αλλα δεν εμφανίζει πολλές επιλογές και η ανάλυση πάει μεχρι 8mp

 

Για το τρεμοπαιγμα δεν ξερω τι μπορεί να φταίει.... Δεν εχω δει κάτι τετοιο σε φορουμ. Στην θέση σου θα την ξαναπερναγα (ταλαιπωρια βεβαια)

 

τελικά στην αρχή μολις το ανοιξεις τρεμοπαιζει μονο..μετά φτιάχνει..πέρασα και superuser αντι για το ''security' που ειχε η ρομ και πλέον παιζει και το battery calibration...ο συγχρονισμος στο facebook μου κάνει νερά μονο...

 

Μήπως μπορείς να ανεβάσεις το flashable και να προτείνεις και καμια άλλη καμερα να κατεβάσω? Υπόψιν είμαι ICS, οχι JB

Link to comment
Share on other sites

Ένα ελαφρύ τρεμόπαιγμα/"flickering" στην οθόνη το έχω παρατηρήσει κι εγώ ώρες ώρες. Και μιλάμε για το κινητό όπως μου ήρθε, δεν έχω βάλει καθόλου χέρι, ούτε 013 ούτε τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Αντι για 50 δολλαρια που συμφωνηθηκε στο claim, μου επεστρεψε 75!!! :rotfl:

45 ευρώ το κομμάτι μου βγήκε...

 

PS: περιμένω κανένα kamera flashable zip για την ics, η αλλιώς προτάσεις για καμια καλή εφαρμογη καμερας μεσω google play...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι χανονται οι επαφες που αποθηκευονται στο τηλεφωνο οπως και στην xperia αλλα τις κραταει αν τις βαλεις στον λογαριασμο google ακομα και χωρις συγχρονισμο

Το κινητο δουλευει στους 30-33 σε κανονικη χρήση και εχω δει μεγιστο 46 τρεχοντας antutu stability test

Το ANTUTU TEST δείχνει 46,1 βαθμούς.

Έχω εγκαταστήσει αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.into.stability για Stability Test

Στο ''Classic stability test'' έφτασε στους 54 βαθμούς , φοβήθηκα να το αφήσω παραπάνω και το σταμάτησα.

Έχω βάλει το No Frills CPU Control με μέγιστή συχνότητα τα 1000 Μhz και σταματάει κοντά στους 50.

Με θερμοκασία δωματίου περίπου 20 βαθμούς. Το καλοκαίρι βλέπω να κατεβάζω την συχνότητα και πιο χαμηλά.

ROM 00.13

Παρατηρώ ότι αν κρατάω το τηλέφωνο την ώρα που τρέχει το τεστ ζεσταίνεται πιο γρήγορα ενώ αν το έχω αφημένο στο γραφείο ζεσταίνεται πιο αργά , υποθέτω ότι και η μέγιστη θερμοκρασία του θα είναι μεγαλύτερη αλλά δεν το δοκιμάζω.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια ποια ειναι η καλυτερη ρομ χωρις προβληματα?εχω δοκιμασει καμια 5-6 να πουμε απλα δεν εχω χρονο να τις δοκιμαζω πολυ (Αν επερνε κανονικη καρτα σιμ θα αφηνα το Red Rice μου και θα επαιρνα αυτο μαζι μου να εβλεπα πως τα πηγαινε αλλα δεν λεει να κοψω την καρτα μου τωρα)... γι'αυτο θα ηθελα τα φωτα σας.. θα δωσω το κινητο στην αδερφη μου και δεν θελω να μου το φερει καμια μερα σε σταχτες απο την θερμοκρασια :P χαχα

 

Τωρα εχω την Xtreamer_joyz-ics_3.6.18, την φλασαρα και οταν πηγε να φλασαρει το Baseband & Camera firmware Εβγαλε ερρορ ελεγε οτι στο επομενο restart θα ξαναγινει η εγκατασταση, αλλα τιποτα εκανα ποσα restart... Μετα εκανα επαναφορα εργοστ. ρυθμισεων αλλα ουτε που μου το εβγαλε αυτο το Installation με τα firmware.

Τελικα το εκανα χειροκινητα με Flashtool, Και παλι χαθηκε το IMEI (Εχω χασει το IMEI 5 φορες σε 2 μερες)

Ενταξει εφτιαξα και το IMEI τωρα, τρεχω και εγω StabilityTest, στο Classic εχω 43 βαθμους στα 5 λεπτα καλα φαινεται να τα πηγαινει (Το φορτιζω κιολας ταυτοχρονα), να δω ποσο θα παει , καλα ειναι? Ποσο να το αφησω?

Link to comment
Share on other sites

To stability του Antutu έτρεξες?

 

Ορίστε τι μου κάνει η μπαταρία.

http://postimg.org/image/w0qqezhlf/

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

To stability του Antutu έτρεξες?

 

Ορίστε τι μου κάνει η μπαταρία.

http://postimg.org/image/w0qqezhlf/

Οχι αυτο που εγραψες πιο πανω, StabilityTest (Root Optional) που λεγετε το προγραμμα.

Ποση ωρα το αφησες? στα 15 λεπτα ειμαι 46 Βαθμους εχει στο Classic test.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εδωσα κοψοχρονιά και ησυχασα. (2 συσκευες)

Στο λαιμο να του κατσουν του κινεζου τα φραγκα που μας πηρε. :lol:

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το αφησα 18 λεπτα επιασε 47 βαθμους κελσιου, εντωμεταξυ γραφει Battery temp Και η μπαταρια ειναι σχετικα χλιαρη σε σχεση με το υπολοιπο τηλεφωνο xD.

εκει που πηγα να ακουμπησω το τηλεφωνο να δω ποσο ζεσταθηκε καταλαθος ακυρωσα το Test Στα 18 λεπτα , εσενα 54 βαθμους ποτε στους εβγαλε??

Link to comment
Share on other sites

Κάνωντας wipe cache/dalvik cache στην Xperia by alpha, παρατηρώ οτι αυξάνωντας την ένταση οταν μιλάω στο τηλέφωνο δεν κάνει τίποτα...Δείχνει τη μπαρα να αυξάνεται αλλά δεν αυξάνεται στην πραγματικότητα...Μπορώ να κάνω κάτι??
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το αφησα 18 λεπτα επιασε 47 βαθμους κελσιου, εντωμεταξυ γραφει Battery temp Και η μπαταρια ειναι σχετικα χλιαρη σε σχεση με το υπολοιπο τηλεφωνο xD.

εκει που πηγα να ακουμπησω το τηλεφωνο να δω ποσο ζεσταθηκε καταλαθος ακυρωσα το Test Στα 18 λεπτα , εσενα 54 βαθμους ποτε στους εβγαλε??

 

Μια χαρά είναι η θερμοκρασία. 54 βαθμούς του έβγαλε με την 0.13. Νομίζω ότι η new Xperia είναι η πιο ψυχρή rom μαζί με αυτήν που εβαλα εγώ και στην ουσία είναι ίδια με επιπλέον radio

Link to comment
Share on other sites

Οχι αυτο που εγραψες πιο πανω, StabilityTest (Root Optional) που λεγετε το προγραμμα.

Ποση ωρα το αφησες? στα 15 λεπτα ειμαι 46 Βαθμους εχει στο Classic test.

 

Τελικα το αφησα 18 λεπτα επιασε 47 βαθμους κελσιου, εντωμεταξυ γραφει Battery temp Και η μπαταρια ειναι σχετικα χλιαρη σε σχεση με το υπολοιπο τηλεφωνο xD.

εκει που πηγα να ακουμπησω το τηλεφωνο να δω ποσο ζεσταθηκε καταλαθος ακυρωσα το Test Στα 18 λεπτα , εσενα 54 βαθμους ποτε στους εβγαλε??

Στα πρώτα 5 λεπτά και 14 δεύτερα (υπ΄όψιν ότι δεν ξέρω έως που φθάνει η θερμοκρασία , το τεστ το σταμάτησα).

http://postimg.org/image/ofw17ttmh/

http://s4.postimg.org/ofw17ttmh/Screenshot_2014_05_14_22_34_43.jpg

Να πιθανολογήσω ότι αφού η new Xperia είναι πιο ψυχρή , κρατάει περισσότερο και η μπαταρία?

Αν την περάσω χάνω τα πάντα από ότι έχω περασμένο στο τηλέφωνο και πρέπει να τα ξαναπεράσω?

Edited by hoannis
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

tiestointhemix-->αν μπορεις φιλε δες λιγο διαρκεια της μπαταριας μερικες μερες και μετα ενημερωσε μας για να κινηθουμε αντιστοιχα..

 

προς τους ενδιαφερομενους για gps--->εβαλα το fastergps(εφαρμογη) επελεξα σαν ηπειρο ευρωπη,χωρα ελλαδα...κατεβασα το gps test το ετρεξα στο μπαλκονι και σε 2.30 λεπτα κλειδωσε 8 στους 9 δορυφορους...τις επομενες φορες που μπηκα εγινε κλειδωμα 8/10 και 9/10 μεσα σε 10 δευτερα...οταν μπηκα στους χαρτες ομως,παρολο που ειχα το ιδιο κλειδωμα,δεν μου ανοιγε τους χαρτες...αυτο συμβαινει μονο οταν μπαινω με gps και κλειστο παντα wifi..αλλιως λειτουργουν..ενω δηλαδη εχω σημα 3 στα 4 με 8/9 δορυφορους δειχνει κυκλακι-βελακι που βρισκομαι,αλλα δεν φορτωνει τους χαρτες απο πισω..αν μπορει καποιος να βοηθησει καλως,εγω κυριως ενημερωνω αυτους που τους απασχολει το θεμα αυτο γιατι εμενα δεν με καει..

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλος..υπαρχει εστω ενας που σε πληρη φορτιση το κινητο του μεσα απο εφαρμογη με battery stats-στατιστικα μπαταριας να δειχνει πως εχει παραπανω απο 26 ωρες λειτουργιας?
Link to comment
Share on other sites

tiestointhemix-->αν μπορεις φιλε δες λιγο διαρκεια της μπαταριας μερικες μερες και μετα ενημερωσε μας για να κινηθουμε αντιστοιχα..

 

προς τους ενδιαφερομενους για gps--->εβαλα το fastergps(εφαρμογη) επελεξα σαν ηπειρο ευρωπη,χωρα ελλαδα...κατεβασα το gps test το ετρεξα στο μπαλκονι και σε 2.30 λεπτα κλειδωσε 8 στους 9 δορυφορους...τις επομενες φορες που μπηκα εγινε κλειδωμα 8/10 και 9/10 μεσα σε 10 δευτερα...οταν μπηκα στους χαρτες ομως,παρολο που ειχα το ιδιο κλειδωμα,δεν μου ανοιγε τους χαρτες...αυτο συμβαινει μονο οταν μπαινω με gps και κλειστο παντα wifi..αλλιως λειτουργουν..ενω δηλαδη εχω σημα 3 στα 4 με 8/9 δορυφορους δειχνει κυκλακι-βελακι που βρισκομαι,αλλα δεν φορτωνει τους χαρτες απο πισω..αν μπορει καποιος να βοηθησει καλως,εγω κυριως ενημερωνω αυτους που τους απασχολει το θεμα αυτο γιατι εμενα δεν με καει..

 

Με την 0.18 έχω δοκιμάσει και το fasterGPS και κάποια άλλα χωρίς ιδιαίτερη διαφορά. Αυτές οι εφαρμογές μεταβάλουν το αρχείο gps.conf που σε άλλα τηλέφωνα βρίσκεται στο system/etc, αλλά στο Newman N2 το αρχειάκι αυτό απουσιάζει από τη μάνα του και όχι τυχαία. Όπως λέει και ο developer της JellyKat "This phone has a Broadcom GPS chip which uses LTO (Long Term Orbit) assistance data. Any XTRA assistance data solutions does not work with this chip. I have added a script for download LTO data on every boot, but only if the file stored on /data/gps is older than 24 hours and a data conection is active at startup. Please, check for lto.dat file on /data/gps is present before testing GPS. " Και όντως, έχω δοκιμάσει όλα τα τροποποιημένα gps.conf που βρήκα χωρίς καμία διαφορά στην απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο σου εννωεις οτι δεν φτανει παντα 100% για να δεις το μπλε λεντακι?

Εαν ειναι αυτο που σου λεω οτι δεν φτανει 100% πατα *#3646633*# και πατα fuel gauge download

 

Παιδια το έκανα αυτο αλλά δεν εκανε τπτ. μετα το εικονιδιο της μπαταρίας εφυγε και δείχνει συνεχώς -6%. Τι μπορώ να κάνω? Το ειχα πάθει και με την κάμερα αλλά βρήκα πως μπορώ να περάσω άλλο file.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...