Jump to content

Newman N2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον bootloader πως καταλαβαινω αν ειναι κλειδωμένος ή ξεκλείδωτος για να πραξω ανάλογα;

 

Ο κλειδωμενος μολις ανοιγει (Volume - και Power) εχει μαυρο φοντο ενώ ο ξεκλείδωτος έχει ασπρο.

 

Δεν την έχω backup.Έχω όμως το update.zip.Μπορώ να την περάσω από την αρχή μέσω cwm σαν να περνώ μια άλλη custom;

 

Λογικα απο οσα διαβασα στο vondroid (στο οποίο μπορείς να βρείς και τις official του newman αλλα το δικο μας είχε τις ρωσικες ) για να παίξει official ROM θα πρεπει να ακολουθήσεις κάποιες οδηγίες που είχα γράψει για εγκατάσταση ROM (υπάρχουν και στην πρώτη σελιδα την newman n2)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με την xperia ρομ το ειχα για φορτιση,στην αρχη ανοιχτο κ στη συνεχεια κλειστο

οταν μου ειχε πρωτοπερασει τη ρομ δλδ στο πρωτο ανοιγμα εδειχνε -6% ,ναι μειον ;)

εν συνεχεια το αφησα να φορτιζει εφτασε καποια στιγμη κοντα στο 70% μετα ξανακοιταξα 65%

αμαν λεω τι γινεται!

το κλεινω το αφηνο ολο το βραδυ για φορτιση το πρωι εδειχνε 35%

μια ερωτηση,ο φορτιστης τι χρωμα σας εμφανιζει οταν φορτιζει?

εμενα δειχνει κοκκινο κ μετα απο αρκετη ωρα γινεται πρασινο χωρις ομως η μπαταρια να εχει φορτισει,το λαμπακι στο κινητο παραμενει παντα κοκκινο

να φταιει ο φορτιστης? συνδεσα το usb στο παλιο φορτιστη που ειχα απο το htc diamond,λετε να δημιουργηθει θεμα?

το εχω κ φορτιζει τωρα θα ενημερωσω σχετικα

Ειχα και εγω το ιδιο θεμα.μου εδειχνε καποια στιγμη -6.την αφησα δυο ωρες να φορτισει (κλειστο το τηλεφωνο) και μετα εβγαλα την μπαταρια για 15 λεπτα την ξαναεβαλα και δεν μου το ξαναπαρουσιασε.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες την Xperia Joy...Όλα καλά μέχρι στιγμής, απλά η snap κάμερα είναι χάλια..Το βιντεο απο 720p και πάνω βγαίνει με πολύ χαμηλά fps...Υπάρχει καποια καλύτερη εφαρμογή κάμερας και με λιγο καλύτερο UI?
Link to comment
Share on other sites

Ο κλειδωμενος μολις ανοιγει (Volume - και Power) εχει μαυρο φοντο ενώ ο ξεκλείδωτος έχει ασπρο.

 

 

 

Λογικα απο οσα διαβασα στο vondroid (στο οποίο μπορείς να βρείς και τις official του newman αλλα το δικο μας είχε τις ρωσικες ) για να παίξει official ROM θα πρεπει να ακολουθήσεις κάποιες οδηγίες που είχα γράψει για εγκατάσταση ROM (υπάρχουν και στην πρώτη σελιδα την newman n2)

 

Δεν με πειράζει που έχει τις ρώσικες αφού έχουν ελληνικά.Αν δηλαδή ακολουθήσω το νούμερο 5 από τις οδηγίες που έχεις στην αρχή(μιας και τα προηγούμενα τα έχω ήδη κάνει μια φορά)και στο "install zip from sd card"εγώ περάσω το update που έλυνε το πρόβλημα με το "ξύπνημα" της οθόνης θα είμαι ok;

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό μπαταρίας στη μπάρα ειδοποιήσεων γιατί δεν το βγάζει;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τα apn settings για cosmote?

 

http://androidhellas.com/forum/index.php?/topic/289-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-apn-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%87%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82-cosmotevodafonewind/

Δεν τις έχω δοκιμάσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ποσοστό μπαταρίας στη μπάρα ειδοποιήσεων γιατί δεν το βγάζει;

εγω έχω περασει την jellykat και ψαχνοντας στο gravitybox το βρηκα.Αν καταλαβα εννοεις να βγαλει το ποσοστο που χει μπαταρια αριθμητικα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι μπορεί να φταίει στο παρακάτω:

 

Κάνω κάποια πραγματα, πχ εισαγω τις επαφές στο κινητό, και μετά την επανεκκινηση δεν υπάρχουν!Το επαθα και με φωτογραφίες που έβγαλα..Έχω την Xperia ics...

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει που έχει τις ρώσικες αφού έχουν ελληνικά.Αν δηλαδή ακολουθήσω το νούμερο 5 από τις οδηγίες που έχεις στην αρχή(μιας και τα προηγούμενα τα έχω ήδη κάνει μια φορά)και στο "install zip from sd card"εγώ περάσω το update που έλυνε το πρόβλημα με το "ξύπνημα" της οθόνης θα είμαι ok;

 

Απλά στις οδηγίες αναφέρω κάπου ότι αν θες να βάλεις official rom πρέπει να σβησεις κάποιο αρχείο (bootloader) από το συμπιεσμένο update.zip που θες να περάσεις.

Αν δεν το κάνεις μάλλον θα brickαρει το κινητό

Link to comment
Share on other sites

http://androidhellas.com/forum/index.php?/topic/289-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-apn-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%87%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82-cosmotevodafonewind/

Δεν τις έχω δοκιμάσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω έχω περασει την jellykat και ψαχνοντας στο gravitybox το βρηκα.Αν καταλαβα εννοεις να βγαλει το ποσοστο που χει μπαταρια αριθμητικα.

Οκ ευχαριστώ, ακόμα δεν άλλαξα rom, το απόγευμα θα ασχοληθώ και θα το δω κι αυτό.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Απλά στις οδηγίες αναφέρω κάπου ότι αν θες να βάλεις official rom πρέπει να σβησεις κάποιο αρχείο (bootloader) από το συμπιεσμένο update.zip που θες να περάσεις.

Αν δεν το κάνεις μάλλον θα brickαρει το κινητό

Δηλαδή να κατεβάσω αυτό (http://pan.baidu.com/share/link?shareid=496706&uk=1143976775 ) και να κάνω αυτο (Εαν θέλετε να εγκαταστήσετε original firmware αφού έχετε κάνει τα παραπάνω, χρειάζεται να αφαιρεθεί ο bootlader από το firmware γιατί αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να brick-αρει το κινητό.

Για να αφαιρέσετε τον bootloader από original firmware ανοίξτε με διπλό κλικ το αρχείο της rom (όχι εξαγωγή) που θα έχει την μορφή "Newman_N2_00.xx_4.1_N2_ota_update.zip", μετά ανοίξτε το αρχείο "update.zip" και σβήστε το αρχείο "u-boot-exynos4412-evt1-efused-tz.bin". Τέλος μεταφέρετε το αρχείο στο κινητό και κάνετε την εγκατάσταση. Κατά την εγκατάσταση θα δείτε μήνυμα λάθους αλλά η ROM θα εγκατασταθεί κανονικά.) περνώντας αυτό ("Newman_N2_00.xx_4.1_N2_ota_update.zip") στην sd και ακολουθώντας τις οδηγίες της πρώτης σελίδας το νούμερο 5.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των post μου #970 & #1085 σας ενημερώνω πως απόψε την ώρα αφύπνισης του Κόμη Δράκουλα συμπληρώνονται 4 ημέρες από την τελευταία φόρτιση και η μπαταρία αυτή τη στιγμή με ανοικτό wi-fi & viber είναι στο 40%.

Σήμερα μάλιστα έκανα αρκετά τηλεφωνήματα. Δεν ξέρω αν η ένδειξη είναι ακριβής, το κινητό πάντως παραμένει ανοικτό, αυτό που ξέρω είναι πως θέλω να το φορτίσω και δεν μ' αφήνει...

Edited by Britzolas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι μπορεί να φταίει στο παρακάτω:

 

Κάνω κάποια πραγματα, πχ εισαγω τις επαφές στο κινητό, και μετά την επανεκκινηση δεν υπάρχουν!Το επαθα και με φωτογραφίες που έβγαλα..Έχω την Xperia ics...

 

εδώ τίποτα?

 

ps: ο file explorer,μόλις βαζω μεσα μια καρτα sd την αναγνωρίζει ως phone memory, ενώ την εσωτερική μνήμη την αναγνωρίζει ως external sd?Τι ειν τουτο παλι?

ps2: με κέρνελ μπορώ να πειραματιστώ ή πρέπει αν είναι συμβατό με ICS?

Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το αρχειο “android_winusb.inf” που το βρισκουμε? Edited by geokostas
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν μπορω να βρω το “FLASH_fused (unlocked bootloader).bat”

 

Βρίσκουμε το αρχείο “FLASH_fused (unlocked bootloader).bat” που κάναμε extract στο βήμα 1.2 και του κάνουμε διπλό κλικ (μέσα στον φάκελο “fused (unlocked bootloader)”)

 

Που ειναι ο φακελος “fused (unlocked bootloader"?

 

Επισης κι εδω εχουμε κολλησει.

 

Βρίσκουμε το αρχείο “flash_recovery.bat” που κάναμε extract στο βήμα 1.3 και του κάνουμε διπλό κλικ (μέσα στον φάκελο “CWM 6.0.3.1”)

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

EDIT: Οκ το βρηκα.

Edited by geokostas
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Αφου εκανα οσα ελεγε το πρωτο μηνυμα, περνοντας την Xperia, η συσκευη δεν ανοιγει.

 

Επισης το τελος που πρεπει να επιλεξω reboot system, μου βγαζει επιλογη "yes-Disable recovery flash". Εκει παταω το yes ή go back?

 

Καμια βοηθεια?

 

EDIT: Το βρηκα τι εφταιγε, χαμηλη μπαταρια.

Edited by geokostas
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Απλά στις οδηγίες αναφέρω κάπου ότι αν θες να βάλεις official rom πρέπει να σβησεις κάποιο αρχείο (bootloader) από το συμπιεσμένο update.zip που θες να περάσεις.

Αν δεν το κάνεις μάλλον θα brickαρει το κινητό

panandreas σβησε κανενα pm να μπορεσω να σου στειλω γιατι γεμισε.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα σοβαρά μόνο εγώ εχω θέμα με τις επαφές?Δεν γίνεται τιποτα, συνεχίζουν να χάνονται..

 

Ενημερωτικά και μόνο, βρήκα το πρόβλημα...Όσες επαφές τις αποθηκευω ως 'επαφες τηλεφωνου', μολις κανω restart χάνονται, όσες τις αποθηκεύω ως 'google επαφες', μένουν ως έχουν.....Τώρα για ποιο λόγο, αγνωστον.

Link to comment
Share on other sites

Στην xperia rom υπάρχει το πρόβλημα με τα paid apps. Μπορώ εφόσον βάλω το apk που θα κατεβάσω στη microsd να εγκαταστήσω την εφαρμογή και να μην υπάρχει το loop που αναφέρανε κάποια παιδιά? Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος.

 

Από winupower πάντως έλαβα για όποιον ενδιαφέρεται και ανησυχεί!

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να φορτιζει στη θυρα usb στο pc, γιατι δεν φορτιζει, μονο στο ρευμα.
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε το τηλέφωνο σήμερα, με ημερομηνία παραγγελιας 22/4. Υπαρχει ένα πρόβλημα: Πατάω volume- και power button για να μπω σε bootloader mode, αλλα μου κολλάει στην μαυρη οθόνη με τα ασπρα γραμματα. Καμια λύση?
Link to comment
Share on other sites

μου ήρθε το τηλέφωνο σήμερα, με ημερομηνία παραγγελιας 22/4. Υπαρχει ένα πρόβλημα: Πατάω volume- και power button για να μπω σε bootloader mode, αλλα μου κολλάει στην μαυρη οθόνη με τα ασπρα γραμματα. Καμια λύση?

Φυσιολογικο ειναι αυτο. Κρατα πατημενο το πληκτρο on-off για να επανελθει.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...