Jump to content

Newman N2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως για να μην αποθαρρύνω όσους σκέφτονται να το πάρουν το δικό μου είχε αρχικά το πρόβλημα με το αναβόσβημα της οθόνης το οποίο λύθηκε με την 0.13.

Ιδιαίτερο πρόβλημα με τη μπαταρία δεν έχει, στην αρχή εκφόρτιζε γρήγορα μετά από κάποιους κύκλους έστρωσε και τώρα κρατάει 1-2 μέρες (το κάνω πολύ μέτρια χρήση).

Το μόνο πρόβλημα που έχει η 0.13 είναι με το notification led που ανάβει όποτε θέλει. Που και που θα κρασσάρει κάποια εφαρμογή αλλά αυτό συμβαίνει με όλα τα υπολογιστικά συστήματα. Επίσης χθες που το δούλεψα μια ώρα συνεχόμενα φάνηκε λίγο να ζεσταίνεται (temperature from antutu 50 C)

Η αλήθεια είναι ότι είναι το πρώτο μου κινέζικο και δεν έχω άλλο μέτρο σύγκρισης, ίσως να ήμουν πιο τυχερός στο δικό μου, ίσως να μην το έχω ψάξει αρκετά για να βρω όλα τα προβλήματα (ακόμα πχ δεν έχω δοκιμάσει gps) πάντως δε τη θεωρώ αποτυχημένη αγορά και δε το μετάνιωσα καθόλου.

Προσωπικά θα το κρατήσω λίγο καιρό με τη 0.13 και όταν έχω χρόνο για διάβασμα - ψάξιμο θα δοκιμάσω και με άλλες ρομς. Απ’ ότι κατάλαβα παίζουν οι jellykat, xperia, miui, google edition.

Σίγουρα θα βοήθαγε και τους υπόλοιπους ένα συγκεντρωτικό πινακάκι με τα + / - της καθεμιάς όσον αφορά διάφορα προβλήματα (gps, battery, gapps, wifi, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο vondroid πολλοι αναφερουν οτι χωρις προτεκτορ τους εκανε γρατουνιες μεα σε λιγες μερες...Μετα ενας αλλος το μαμ**ει το κινητο με κοπτηρακι που καιει και η οθονη δεν παθαινει τιποτα...

 

Φίλε αν δεν πέρασε το οριο 45 μερες να κανεις dispute οπωσδηποτε..ξεκινάς με dispute, ζητας καποια δολλάρια πίσω, γράφεις και για ποιο λόγο (ολα τα γνωστα προβληματα να γράψεις, 1)ανοιγοκλεισιμο οθονης, 2)οτι να ναι ενδειξη μπαταριας, 3)paid apps, συμπερασματικα πες οτι δεν δουλευει OUT OF THE BOX)....αρχικα θα σου προτείνουν 15 δολλάρια, μετα θα μειώσεις κι εσυ την αρχικη σου απαίτηση και θα πεις 35πχ....μετα θα σου πουν οτι πανω απο 20 δεν γίνεται.....Ε και εκει θα κάνεις escalate to claim και θα ζητησεις αυτα που επιθυμεις...εγω δεν το τράβηξα πολυ, ζητησα 25, ισως με λιγο ρισκο να επαιρνα και 40, ποιος ξερει...

 

ps: αν δεις οτι δεν υπαρχει επικοινωνια και δεν απαντάνε, να πας σε claim σχετικα συντομα..

 

Όταν έκανες claim, σου ζήτησε τίποτα το paypal και αν ναι τι? Το είχες πάρει από Pandawill? Σου έβαλαν 50 κατ'ευθείαν στη χρεωστική/προπληρωμένη/πιστωτική ή μισά εκεί και μισά στον paypal λογαριασμό όπως έκαναν στον @gogetasjj4 ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανες claim, σου ζήτησε τίποτα το paypal και αν ναι τι? Το είχες πάρει από Pandawill? Σου έβαλαν 50 κατ'ευθείαν στη χρεωστική/προπληρωμένη/πιστωτική ή μισά εκεί και μισά στον paypal λογαριασμό όπως έκαναν στον @gogetasjj4 ?

 

antelife..Δε μου ζητησε τιποτα το paypal..Μεσα σε 15 ωρες απο το claim είχα δικαιωθει...Λογικά επειδη ο seller μου ειχε προτεινει 20USD, οπότε τι 20 τι 25....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...θελω να κανω καποιες ερωτησεις οι οποιες αν και μετα απο αρκετες ωρες διαβασματος δεν εχουν λυθει..εαν καποιοι γνωριζουν και μπορουν να μου απαντησουν υπευθυνα θα με βοηθησαν πολυ!

 

1α.το firmware εχει ως βασικη διαφορα με την rom οτι το πρωτο ειναι απο επισημο κατασκευαστη και οτι η ρομ ειναι απο ανεπισημο?ουσιαστικα μιλαμε για 2 ρομ?

 

1β.για καποιες custom rom ειναι απαραιτητη η εγκατασταση αλλου firmware?

 

1γ.παρατηρησα εχωντας κανει εγκατασταση την xperia joy ics(custom rom) οτι μου γραφει στα στοιχεια του τηλεφωνου οτι εχω και firmware 0.10!θα μπορουσα να κανω αναβαθμιση απο 0.10 στο 0.13?και αν ναι με τι οφελη?γιατι ενω ειχα 0.10 και μου εβγαζε θεματα το κινητο οταν εβαλα την custom rom αυτα λυθηκαν..

 

2.τα kernel σε αλλες ρομ τα βαζεις εσυ και σε αλλες μπαινουν αυτοματα με την εγκατασταση της ρομ?

 

3.εγω που εχω βαλει unlocked bootloader,που εχω περασει το clockworkmod και εχω περασει και custom rom μπορω αυτη τη στιγμη να κανω root στο κινητο?η πρεπει αφου εχω περασει την ρομ να ακολουθησω καποια αλλη διαδικασια απο αυτη που εμφανιζεται στον οδηγο(δηλ.πρωτα να κανεις ροοτ και μετα να περνας ρομ)???

 

ελπιζω να βρεθει καποιος να μου δωσει τα φωτα του,ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...θελω να κανω καποιες ερωτησεις οι οποιες αν και μετα απο αρκετες ωρες διαβασματος δεν εχουν λυθει..εαν καποιοι γνωριζουν και μπορουν να μου απαντησουν υπευθυνα θα με βοηθησαν πολυ!

 

1α.το firmware εχει ως βασικη διαφορα με την rom οτι το πρωτο ειναι απο επισημο κατασκευαστη και οτι η ρομ ειναι απο ανεπισημο?ουσιαστικα μιλαμε για 2 ρομ?

 

1β.για καποιες custom rom ειναι απαραιτητη η εγκατασταση αλλου firmware?

 

1γ.παρατηρησα εχωντας κανει εγκατασταση την xperia joy ics(custom rom) οτι μου γραφει στα στοιχεια του τηλεφωνου οτι εχω και firmware 0.10!θα μπορουσα να κανω αναβαθμιση απο 0.10 στο 0.13?και αν ναι με τι οφελη?γιατι ενω ειχα 0.10 και μου εβγαζε θεματα το κινητο οταν εβαλα την custom rom αυτα λυθηκαν..

 

2.τα kernel σε αλλες ρομ τα βαζεις εσυ και σε αλλες μπαινουν αυτοματα με την εγκατασταση της ρομ?

 

3.εγω που εχω βαλει unlocked bootloader,που εχω περασει το clockworkmod και εχω περασει και custom rom μπορω αυτη τη στιγμη να κανω root στο κινητο?η πρεπει αφου εχω περασει την ρομ να ακολουθησω καποια αλλη διαδικασια απο αυτη που εμφανιζεται στον οδηγο(δηλ.πρωτα να κανεις ροοτ και μετα να περνας ρομ)???

 

ελπιζω να βρεθει καποιος να μου δωσει τα φωτα του,ευχαριστω εκ των προτερων

 

φίλε εισαι ηδη root...Αφου δε σου εχει bugs η ρομ δε χρειάζεται να κάνεις τιποτα..Ξεκίνα να χρησιμοποιεις το κινητο..Κι εγω την ιδια ρομ φοραω..

Link to comment
Share on other sites

1γ.παρατηρησα εχωντας κανει εγκατασταση την xperia joy ics(custom rom) οτι μου γραφει στα στοιχεια του τηλεφωνου οτι εχω και firmware 0.10!θα μπορουσα να κανω αναβαθμιση απο 0.10 στο 0.13?και αν ναι με τι οφελη?γιατι ενω ειχα 0.10 και μου εβγαζε θεματα το κινητο οταν εβαλα την custom rom αυτα λυθηκαν..

Δηλαδή δεν έχεις πρόβλημα ούτε με

1. Μπαταρία

2. gps

3. αναβόσβημα οθόνης

4. ραδιόφωνο

5. αύξηση θερμοκρασίας

6 .... ξέχασα κάτι?

Όσοι περάσατε την ICS λύθηκαν και σε εσάς τα παραπάνω προβλήματα?

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...θελω να κανω καποιες ερωτησεις οι οποιες αν και μετα απο αρκετες ωρες διαβασματος δεν εχουν λυθει..εαν καποιοι γνωριζουν και μπορουν να μου απαντησουν υπευθυνα θα με βοηθησαν πολυ!

 

1α.το firmware εχει ως βασικη διαφορα με την rom οτι το πρωτο ειναι απο επισημο κατασκευαστη και οτι η ρομ ειναι απο ανεπισημο?ουσιαστικα μιλαμε για 2 ρομ?

 

1β.για καποιες custom rom ειναι απαραιτητη η εγκατασταση αλλου firmware?

 

1γ.παρατηρησα εχωντας κανει εγκατασταση την xperia joy ics(custom rom) οτι μου γραφει στα στοιχεια του τηλεφωνου οτι εχω και firmware 0.10!θα μπορουσα να κανω αναβαθμιση απο 0.10 στο 0.13?και αν ναι με τι οφελη?γιατι ενω ειχα 0.10 και μου εβγαζε θεματα το κινητο οταν εβαλα την custom rom αυτα λυθηκαν..

 

2.τα kernel σε αλλες ρομ τα βαζεις εσυ και σε αλλες μπαινουν αυτοματα με την εγκατασταση της ρομ?

 

3.εγω που εχω βαλει unlocked bootloader,που εχω περασει το clockworkmod και εχω περασει και custom rom μπορω αυτη τη στιγμη να κανω root στο κινητο?η πρεπει αφου εχω περασει την ρομ να ακολουθησω καποια αλλη διαδικασια απο αυτη που εμφανιζεται στον οδηγο(δηλ.πρωτα να κανεις ροοτ και μετα να περνας ρομ)???

 

ελπιζω να βρεθει καποιος να μου δωσει τα φωτα του,ευχαριστω εκ των προτερων

 

Μαλλον έχεις μπερδεψει rom, firmware και kernel

 

1α+1β. ROM=Firmware και μπορει να είναι official ή custom

. που ακριβως είδες firmware 0.10??

2. o kernel παει μαζι με την rom αλλα μπορείς να περάσεις και χωριστα κάποιον kernel για να πειραματιστείς μηπως δουλευει καλυτερα

3. Root κανεις μετα απο την εγκατασταση της ROM εκτος και εαν η rom είναι ηδη rooted οπότε δεν χρειάζεται (παρολα αυτα μπορείς να κάνεις και παλι root κι ας ειναι ήδη rooted) Root κανεις εγκαθιστωντας το framaroot και επιλεγοντας Install SuperSu και araghorn

 

Δηλαδή δεν έχεις πρόβλημα ούτε με

1. Μπαταρία

2. gps

3. αναβόσβημα οθόνης

4. ραδιόφωνο

5. αύξηση θερμοκρασίας

6 .... ξέχασα κάτι?

Όσοι περάσατε την ICS λύθηκαν και σε εσάς τα παραπάνω προβλήματα?

 

1, 2, 3, 5 λειτουργουν κανονικα

4 δεν έχει

6 εαν αποθηκευσεις επαφες στο τηλεφωνο χανονται στο restart. Αποθηκευεις στο google account και αν δεν θελεις να υπαρχουν στο Internet απενεργοποιεις τον συγχρονισμο των επαφων

 

 

Έχει δοκιμασει να περάσει κανείς την Xtreamer_joyz-ics_3.6.18??? H new xperia ics by alfa έχει αυτη την rom σαν βαση και απο οτι ειδα περιλαμβανει και fm radio στο system/app. Την περναω κανονικα απο CWM 6.0.3.4 και στο Restart κολλαει σε bootloop....

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Με την ics ειχα προβλημα με την μπαταρια παντως.Με ενα καλιμπραρισμα εστρωσε εδω και τρεις ημερες,ενω αναβοσβημα οθονης δεν υπαρχει οπως βεβαια και ραδιο.Η θερμοκρασια του ειναι καλη σε σχεση με την 013.Τωρα για gps δεν ξερω δεν το χρησιμοποιω.Γενικά η xperia ειναι απο τις καλυτερες ρομ που εχω χρησιμοποιησει -πρακτικη και γρηγορη -και εαν δεν διαπιστωσω κανένα πρόβλημα ακολουθως θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αγορά αφού το κινητό πεταει.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον έχεις μπερδεψει rom, firmware και kernel

 

1α+1β. ROM=Firmware και μπορει να είναι official ή custom

. που ακριβως είδες firmware 0.10??

2. o kernel παει μαζι με την rom αλλα μπορείς να περάσεις και χωριστα κάποιον kernel για να πειραματιστείς μηπως δουλευει καλυτερα

3. Root κανεις μετα απο την εγκατασταση της ROM εκτος και εαν η rom είναι ηδη rooted οπότε δεν χρειάζεται (παρολα αυτα μπορείς να κάνεις και παλι root κι ας ειναι ήδη rooted) Root κανεις εγκαθιστωντας το framaroot και επιλεγοντας Install SuperSu και araghorn

 

 

 

1, 2, 3, 5 λειτουργουν κανονικα

4 δεν έχει

6 εαν αποθηκευσεις επαφες στο τηλεφωνο χανονται στο restart. Αποθηκευεις στο google account και αν δεν θελεις να υπαρχουν στο Internet απενεργοποιεις τον συγχρονισμο των επαφων

 

 

Έχει δοκιμασει να περάσει κανείς την Xtreamer_joyz-ics_3.6.18??? H new xperia ics by alfa έχει αυτη την rom σαν βαση και απο οτι ειδα περιλαμβανει και fm radio στο system/app. Την περναω κανονικα απο CWM 6.0.3.4 και στο Restart κολλαει σε bootloop....

 

Δηλαδή αν απενεργοποιησω τον συγχρονισμό επαφων, δεν θα μου τις σβηνει μετά απο restart?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Στην xperia joy by alpha εχω θεμα με την εφαρμογη ρυθμισεις (μόλις παω στο 'storage') και με την εφαρμογη battery calibration (δεν λεει να ανοιξει)...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ολων!

 

aggeloszog --> εχεις δικαιο φιλε ειμαι ηδη rooted μολις τωρα το καταλαβα μεσα απο το battery doctor που χρησιμοποιω!

 

hoannis---> φιλε κοιταξε 1.με την μπαταρια θεμα δεν εχω στην φορτιση η στην ενδειξη..βεβαια οταν φορτιζει φουλ μου λεει πως εχω 25ωρες χρησης ακομα οποτε αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο η μετριο...γιατι καποιοι λενε οτι τους παει 2 μερες... 2. για το gps χωρις να με απασχολει σε μεγαλο βαθμο χθες που δοκιμασα στο μπαλκονι μου και το ανοιξα,επιασα 5 δορυφορους(ειμαι κομοτηνη δεν ξερω αν παιζει ρολο)που σαν νουμερο αποτι εχω διαβασει ειναι λιγοι αλλα κλειδωσε μεσα σε μισο λεπτο και στους χαρτες που μπηκα μετα με εδειχνε με αποκλιση 5 μετρων..δεν ειμαι ο καταλληλος για να κρινω αν τα αποτελεσματα αυτα ειναι θετικα η οχι... 3.η οθονη ειναι πολυ καλα,δεν εχει αναψει μονη της ουτε μια φορα και το λεντακι το μπλε λειτουργει κανονικα.. 4.ραδιοφωνο δεν εχει αλλα προσωπικα δεν με ενδιαφερει... 5.αυξηση θερμοκρασιας εχω συναντησει σε πολυ μικρο βαθμο και σε συνθηκες που το ξετιναζα(20λεπτα βιντεο κληση,μετα 30λεπτα παιχνιδι.καπακι τρεξιμο αντουτου)...ακομα και σε τετοιο ρυθμο χρησης η αυξηση θερμοκρασιας ηταν ανεπαισθητη..

 

papandreas---> ευχαριστω πολυ για ολες τις διευκρινησεις!λυθηκε η απορια για firmware και rom..αυτο που ειδα και που ανεφερα στο 1.γ μαλλον ειναι κατι αλλο..συγκεκριμενα λεει: software version bp:c8690_4.1_linx_00.10 .η απορια μου παντως ηρθε γιατι διαβασα απο διαφορα μελη να λενε οτι πρεπει να εχεις συγκεκριμενο firmware για να περασεις μια rom πχ αυτην της google .επισης λυθηκαν οι αποριες μου για kernel και root!!πολυ σημαντικη η βοηθεια σου γιατι καπως τα ειχα μπερδεψει...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν απενεργοποιησω τον συγχρονισμό επαφων, δεν θα μου τις σβηνει μετά απο restart?

 

Εμένα τουλάχιστον δεν μου τις έχει σβησει μετα απο πολλα restart.

 

Στην xperia joy by alpha εχω θεμα με την εφαρμογη ρυθμισεις (μόλις παω στο 'storage') και με την εφαρμογη battery calibration (δεν λεει να ανοιξει)...

 

Μαλλον εννοείς το storage που έχει στο xtreamer tweaks και οχι το storage στο device.

Και αυτο και το Battery Calibration για να λειτουργήσουν πρέπει να είσαι root και μαλλον δεν είσαι γιατι σε εμένα δουλεύουν και τα 2 κανονικα

 

αυτο που ειδα και που ανεφερα στο 1.γ μαλλον ειναι κατι αλλο..συγκεκριμενα λεει: software version bp:c8690_4.1_linx_00.10

Αυτό δεν πολυ έχω καταλάβει τι ακριβως είναι αλλα αναφερεται στην έκδοση driver του modem του κινητου.

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοείς το storage που έχει στο xtreamer tweaks και οχι το storage στο device.

Και αυτο και το Battery Calibration για να λειτουργήσουν πρέπει να είσαι root και μαλλον δεν είσαι γιατι σε εμένα δουλεύουν και τα 2 κανονικα

 

όχι εννοω το κανονικο storage..root είμαι..

οσον αφορα το πρώτο, με το που το παταω μου βγάζει 'η εφαρμογη ρυθμισεις σταματησε να λειτουεγει'

οσον αφορα το δευτερο, απλα ανοιγει η εφαρμογη, ζητάει allow permissions και υστερα δε δειχνει τιποτα...κολλαει σε μια μαύρη οθόνη..κατεβασα ενα αλλο calibration αλλά δε νομιζω να κανει δουλεια..

 

ps: μου επιτρεπει μονο 60 χαρακτήρες για sms..μπορω να κανω κατι, η handcent αναγκαστικα?

Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω στον panandreas για το tutorial , εγω περασα την ΜΙUI v.5 , lag δεν υπαρχει , θελω λιγο χρονο να το συνηθίσω.Εχω μια απορια ομως , android market μπορω να βαλω ?Απο το search που εκανα στο νετ ειδα οτι εχει το δικο του market , πως μπορω να το βαλω ? Τελος σχετικα με το dispute εκανα deny το offer για 10 $ + μπαταρια +φορτιστης , προσπαθησα να κανω αυτο που μου ελεγαν για να φυγουν τα προβληματα με την μπαταρια κι το gps αλλα βγαζει error κι το αναφερα . Aν εχετε καμια ιδεα πως να συνεχισω , καλοδεχουμενη ...

 

update : το market καθως κι οποιοδηποτε apk βρηκα πως το περνανε

Edited by LosPoulos
Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω στον panandreas για το tutorial , εγω περασα την ΜΙUI v.5 , lag δεν υπαρχει , θελω λιγο χρονο να το συνηθίσω.Εχω μια απορια ομως , android market μπορω να βαλω ?Απο το search που εκανα στο νετ ειδα οτι εχει το δικο του market , πως μπορω να το βαλω ? Τελος σχετικα με το dispute εκανα deny το offer για 10 $ + μπαταρια +φορτιστης , προσπαθησα να κανω αυτο που μου ελεγαν για να φυγουν τα προβληματα με την μπαταρια κι το gps αλλα βγαζει error κι το αναφερα . Aν εχετε καμια ιδεα πως να συνεχισω , καλοδεχουμενη ...

 

update : το market καθως κι οποιοδηποτε apk βρηκα πως το περνανε

¨

 

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5202-4-3-28-UNOF-Newman-N2-en-miui-com/

Google Apps

 

Στην ROM δεν συμπεριλαμβάνονται το Google Apps και θα πρέπει να κάνετε μόνοι σας την εγκατάσταση.

* Πρώτα φλασάρουμε την ROM

* REBOOT

* Φλασάρουμε τα Google Apps : Link =>Gapps 4.1.x

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την xperia joyz και πάλι μου ανάβει μονη της η οθόνη. Υπάρχει λύση ή να βάλω τη MIUI για καλύτερα;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την xperia joyz και πάλι μου ανάβει μονη της η οθόνη. Υπάρχει λύση ή να βάλω τη MIUI για καλύτερα;

 

Για πες τι kernel έχεις?

Πάντως αυτό το κινητό μας έχει τρελάνει. Ο καθένας έχει άλλα προβλήματα. Με αυτά που βλέπω φοβάμαι να δοκιμάσω άλλη rom μην φάει κάνα κόλλημα και ενώ τώρα δουλεύει καλά, αποκτήσω μετά κάνα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για πες τι kernel έχεις?

Πάντως αυτό το κινητό μας έχει τρελάνει. Ο καθένας έχει άλλα προβλήματα. Με αυτά που βλέπω φοβάμαι να δοκιμάσω άλλη rom μην φάει κάνα κόλλημα και ενώ τώρα δουλεύει καλά, αποκτήσω μετά κάνα πρόβλημα.

3.0.15-svn4430

 

Το θέμα είναι ότι στην αρχή δεν μου το έκανε, τώρα άρχισε.

Όντως θα μας τρελάνει.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

3.0.15-svn4430

 

Το θέμα είναι ότι στην αρχή δεν μου το έκανε, τώρα άρχισε.

Όντως θα μας τρελάνει.

 

Τι να σου πω, και εγω τον ιδιο έχω. Ειπα μπας και απο τα πειραματα, σου ξεμεινε κανας διαφορετικος kernel. Μηπως έβαλες καμια εφαρμογη και κάνει αυτή την δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, και εγω τον ιδιο έχω. Ειπα μπας και απο τα πειραματα, σου ξεμεινε κανας διαφορετικος kernel. Μηπως έβαλες καμια εφαρμογη και κάνει αυτή την δουλεια?

Θα τις σβησω όλες και θα τσεκάρω.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμασει να περάσει κανείς την Xtreamer_joyz-ics_3.6.18??? H new xperia ics by alfa έχει αυτη την rom σαν βαση και απο οτι ειδα περιλαμβανει και fm radio στο system/app. Την περναω κανονικα απο CWM 6.0.3.4 και στο Restart κολλαει σε bootloop....

 

Τελικα κατάφερα και την πέρασα την Xtreamer_joyz-ics_3.6.18. Ηθελε να flash-αρεις και ενα επιπλεον fix που διορθωνε το bootloop. Όπως είχα διαβάσει στο 4pda.ru, είναι η βαση πάνω στην οποία δημιουργήθηκε η new xperia ics by alfa, και ευτυχως κουβαλάει τον ιδιο kernel γιατι νομίζω αυτός ευθύνεται για τις χαμηλές θερμοκρασίες και την σωστή λειτουργία της μπαταρίας της new xperia

Την ROM και το FIX τα βρήκα στο 4pda.ru

  • Xtreamer_joyz-ics_3.6.18 (είναι στην αρχική σελίδα του νηματος στο κομμάτι unofficial firmware παρόλο που είναι official)
  • xtreamer-3.6.18-fix (μετα απο πολυ ψάξιμο σελίδα 198 ποστ 3957 & 3959)

 

Τα περασα απο CWM αφου πριν εκανα τα γνωστα clean data, cache, dalvik και μετα χωρις restart εκανα και τα 2 παραπανω αρχεια Install from sd card. Μετα την επανεκινηση στο αρχικό σεταρισμα του android εκανε σε καποια φαση αναβαθμιση firmware σε modem και καμερα (αλλαξε το bp software version που αναφερθηκε απο τον bekatsan απο c8690_4.1_linx_00.10 σε xtreamer_Joys_00.29) αλλα ευτυχως παιζουν και τα δυο κανονικα.

 

:up:+:up:

 

  • Σε σχέση με την new xperia ics by alfa έχει επιπλεον fm radio που δουλευει και ρολοι με ξυπνητηρια.
  • Aντι για την default εφαρμογη Εξερεύνηση αρχείων έχει τον mi file explorer που μου φάνηκε καλύτερος και έχει αναπτυχθεί στο xda.
  • Επίσης έχει ενσωματωμένο τον apex launcher αν και εγώ επανέφερα απο το Titanium τον nova που νομίζω είναι ελαφρύτερος.
  • Δεν έχει αυτα τα extra utilities της xperia όπως walkman, skip track και ευτυχως ουτε το control center (αυτο με το σπαστικο βελακι)
  • θερμοκρασία νομίζω είναι στα ίδια επίπεδα.
  • Η μπαταρία δεν ξερω πως θα πάει ακόμα γιατι το έχω τσακίσει σε downloads ,antutu και αλλα τεστ και ακόμα δεν το έχω φορτίσει, αλλα για την χρήση που έχω κάνει νομίζω πέφτει κανονικά.
  • Το gps παιζει κανονικά μετα απο εγκατασταση fastergps και πάλι μου κλείδωσε δορυφόρους μέσα σε τελευταίο όροφο κτιρίου (ρε λες να μην έχουν βάλει πλακα απο πάνω:lol:)

 

:down:-:down:

 

  • Έχει σαν εφαρμογη καμερας την snap camera που προσωπικα δεν μου αρέσει.
  • Έχει την εφαρμογή αυτοματη εξαφανιση επαφων τηλεφωνου στο restart :lol:

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ατελειωτο χρονο ψαξιματος και εργασιας επιτελους το κινητο ηρθε στα ισια του.

Και το κυριοτερο απο ολα λυθηκε το προβλημα της μπαταριας :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ατελειωτο χρονο ψαξιματος και εργασιας επιτελους το κινητο ηρθε στα ισια του.

Και το κυριοτερο απο ολα λυθηκε το προβλημα της μπαταριας :)

 

Ε πες μας και εμάς τι έκανες?????

Link to comment
Share on other sites

1) Εσβησα την 0.13 και περασα τη 0.18 λεει ξεκαθαρα στο Vondroid οτι διορθωνει τα προβληματα φορτισης και τη μπαταρια την ιδια.

Με το που την περασα ετρεξα τα test και ως δια μαγειας ολα τα fail εφυγαν. To κακο ειναι οτι εξαφανιστηκαν ολα τα google apps και κυριως το google play. Επισης μου βγαλε εξτρα 4 κινεζικα apps. Αμεσα βρηκα και περασα τα GAPPS ΚΑΙ εσβησα τις κινεζιες. H μπαταρια σταθεροποιηθηκε φορτιστηκε πληρως και εκανα μερικους ελεγχους για τα προβληματα με το LED λαμπακι ανοίγοντας και σβηνοντας την οθονη. Παρελθον και αυτα!

2) Παιρνωντας βοηθεια απο τον οδηγο του panandreas εκανα πρωτα Εγκατάσταση Bootloader Drivers στο PC μετα flashara ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ bootloader. Και το πιο κυριο απο ολα εβαλα CWM την εκδοση 6.0.3.4. (ταλαιπωρηθηκα με αυτη που εχει ο οδηγος του panandreas με ενα σωρo σφαλματα διοτι μαλλον δεν καθοταν καλα με την 0.18 που ειχα φορεσει στο κινητο ηδη, το πρωτο βημα που εκανα)

3) Τελος εβαλα ρομ τη GOOGLE Edition με τα απαραιτητα wipes factory reset cashe και dalvik . Μια χαρα ROM με ραδιο κανονικα πανω GPS να κλειδωνει αμεσως. Kitkat feeling στο κινητο boot σαν της google και ασπρες ενδειξεις (ποσοστο μπαταριας, wifi κτλ)

 

Αυτα εκανα παιδες με ενα μοναδικο μειονεκτημα ως τωρα να ζεσταινεται το κινητο λιγο παραπανω αλλα θελω να το ξαναδω αυτο. Τα γραψα λιγο στα γρηγορα ελπιζω να μη σας μπερδεψω

Edited by tiestointhemix
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...