Jump to content

Newman N2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολο το φορουμ.

Εχω το κινεζικο Newman N2 και μετα απο καποιες προσπαθειες αναβαθμισης το κινητο πλεον ειναι νεκρο... :(

Δεν ανταποκρινεται σε τπτ και σε κανενα συνδιασμο κουμπιων(και με μπαταρια μεσα-εξω και γενικα προσπαθησα πολλα). Ουτε το διαβαζει πλεον το λαπτοπ μου..

Μονο οταν το βαζω στο ρευμα αναβει το led του.

Το κινητο το ειχα κανει root και πηγα να εγκαταστησω CWM και εκει εγινε η πατατα και εκλεισε το κιν κ δεν ξανανοιξε...

Τι αλλο να κανω??Εχει κανεις καμια ιδεα πως να το επαναφερω?? Η εστω καποιο ελληνικο καταστημα που να μπορει να το επαναφερει?

 

Κρίμα....

Πως το έπαθες ακριβώς;

Μήπως δεν είχες εγκαταστήσει πρώτα τον fused (unlocked) bootloader ;

Τουλάχιστον να το αποφύγουμε εμείς οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να μπει CWM στο N2 πρέπει να περαστεί πρώτα ο fused (unlocked) bootloader ούτως ή άλλως! Το πότε θα τα "φτύσει" ο bootloader είναι τελείως random... Προσωπικά έχω flasharei bootloaders καμιά 20αρια φορές και ακόμα ζει ο Κινέζος!

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Για να μπει CWM στο N2 πρέπει να περαστεί πρώτα ο fused (unlocked) bootloader ούτως ή άλλως! Το πότε θα τα "φτύσει" ο bootloader είναι τελείως random... Προσωπικά έχω flasharei bootloaders καμιά 20αρια φορές και ακόμα ζει ο Κινέζος!

 

Εγώ είμαι περίπου στις 10 φορές και ακόμη ζει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτον εδω τον οδηγο ακολουθησα..Κανει install κλεινει και περιμενω με χαρα να ανοιξει.....Αλλα dead.....Δεν ξερω αν ειναι λαθος αυτος ο οδηγος που ακολουθησα. Το λαθος νομιζω ειναι οτι κατεβασα την 4.1 ενω ισως θα επρεπε να κατεβασω την 4.0.

 

2.1. How to flash locked (stock) bootloader.​

READ THE WARNING AT TOP THIS IS MAY HARD-BRICK YOUR PHONE​

NOTE: Do not Flash 4.0 Bootloader over 4.1​

1. Download 4.0 or 4.1 and extract it.​

2. Put your phone into bootloader mode and connect it to your PC.​

3. Double-Click on FLASH_efused (locked bootloader).bat.​

4. Your phone will auto restart.​

5. Disconect it from PC and boot it up.​

Link to comment
Share on other sites

Τον οδηγό αυτόν τον έχω γράψει εγώ στο VD κι είναι η μέθοδος που χρησιμοποιώ κι εγώ ο ίδιος. Υπάρχει η πιθανότητα να μην περαστεί σωστά ο bootloader κι είναι καθαρά θέμα τύχης κι όχι διαδικασίας. Το πρόβλημά μας με το N2 είναι πως οι Κινέζοι δεν έχουν δώσει τα pins-out ώστε να επαναφέρουμε το κινητό από hard-brick με jtag ούτε καν στα service-points. Υπάρχει μια προσπάθεια να βρουν τα pins-out στο 4pda αλλά ακόμα δεν έχουμε κάτι σίγουρο. Το καλύτερο που έχεις να κανείς είναι να επικοινωνήσεις και να το στείλεις πίσω από οπού το έχεις πάρει. Απ'οσο ξέρω το καλύπτει η εγγύηση αυτό.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα τωρα ειδα οτι τον εχεις γραψει εσυ τον οδηγο! Μηπως θα επρεπε να κατεβασω την εκδοση 4.0? Δεν ξερω αν παιζει αυτο ρολο.. Ο bootlader οταν ανοιγε στην αρχη ηταν λευκη οθονη με μαυρα γραμματα κ δεν μπορουσα να κανω τπτ.. Εκανα update και περασα την 00.29 εκδοση μετα εκανα root και μετα ακολουθησα τον παραπανω οδηγο. Απλα τα αναφερω για να δω μηπως εκανα εγω καπου λαθος και που εγινε αυτο για να μαθαινω..? Και για να το ξερει ο επομενος που θα προσπαθησει... Οπως κ να'χει το κακο εγινε..

Βρηκα στο e-bay καποιοι που προσφερουν jtag service. Δεν θα βγαλω ακρη ουτε κ εκει?

Να το στειλω πισω μου φαινεται πιο πολυπλοκο γτ το κιν το βρηκα μεσω e-bay και επικοινωνησα με τον πωλητη και τελικα το πηρα μονο μεσω paypal και οχι e-bay γτ μου εκανε καλυτερη τιμη αν δεν το επαιρνα μεσω e-bay κ τωρα αντε να βρω αποδειξεις κλπ κ γενικα δεν γνωριζω τη διαδικασια να το στειλω πισω και δεν ξερω αν συμφερει τελικα.

Παρεπιπτοντως παρα πολυ καλος οδηγος αναλυτικοτατος και ολοκληρομενος οδηγος!! Ασχετα αν δεν δουλεψε σε μενα..

Edited by akis6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα N2 και σκέφτομαι να του κάνω αναβάθμιση.

Η έκδοση που έχει τώρα είναι software 00_28

επειδή όμως είμαι λίγο άσχετος το φοβάμαι.

θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο?Αξίζει τον κόπο?

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε JB μάλλον προς το χειρότερο θα αλλάξει! Καλύτερα να μείνεις στην 00.28 άντε να το πας στην 00.29 Remastered ICS. Αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα πάντως μην κάνεις τίποτα καλύτερα.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

καλημερα παιδια μιας και υπαρχει σε προσφορα στα 133,56 δολλαρια.Αξιζει?

Το gps πως ειναι?

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Που υπάρχει αυτή η προσφορά? Για 133$ αξίζει αν αντέξεις με τα προβληματάκια του, μέχρι ωσότου βελτιωθούν οι custom Kernels ή επιβεβαιωθούν οι φήμες για επίσημο upgrade.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,σκέφτομαι να το πάρω στα 108$ που παίζει προσφορά.

Επειδή δε σκοπεύω να το πειράξω ROM κλπ,μιας και είναι για φίλο που δεν το κατέχει το άθλημα, αξίζει να το πάρω, θα παίζει κομπλέ αν δεν πειράξω τίποτα, ή θα έχω θέμα?

 

Edit: Άκυρη η τιμή, στο pandawil το είδα τόσο πριν καμιά ώρα,δεν παίζει πλέον..

Edited by s2117
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε τα σκοτώνουν όλοι τα N2? Που βγήκε 108$? Ήδη to χουν βγάλει alloi 2 Resellers! Άμα δεν το κατέχει θα έχει πρόβλημα με το κινητό.

 

EDIT: Αν 108$ (107.99$) εννοείς αυτή του pandawill μάλλον άργησες έχει λήξει.

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Προλαβα και τσιμπησα ενα απο Pandawill στα 108$.Οποιος ενδιαφερεται το πουλαω 150 Ευρω!(για να θυμηθουμε και λιγο Optimus G καταστασεις!:lol::lol::lol::lol:)Πλακα κανω.Φυσικα και θα το κρατησω αφου εδωσα το υπεροχο για τα λεφτα του Newman NM890 (κ αυτο αγορασμενο απο Pandawill) στην αδερφη μου και εχω μεινει με ενα Doogee DG300 που ειναι πολυ καλο αλλα δεν φτανει φυσικα το ΝΜ890.Δυο ερωτησεις εχω μονο.Αν του περασω τη MIUI rom θα εχει μεσα Play Store,ακομα κ αν δεν εχει το κινητο οταν ερθει οπως ειπαν πολλοι οταν το πηραν πριν αρκετο καιρο?Και δευτερο,οντως ο Exynos τρωει τοση πολυ μπαταρια?Πιο πολυ απ τον ΜΤΚ6589?Γιατι απο το ΝΜ890 ημουν πολυ ικανονοποιημενος απο την 2000αρα μπαταρια του.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Τα GAPPS δεν είναι πλέων ενσωματωμένα στην MIUI τα flashαρεις extra.

Η 2500mAh μπαταρία του N2 θα σε βγάζει μια μέρα με ήπια χρήση, χωρίς 3D παιχνίδια κλπ.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Προλαβα και τσιμπησα ενα απο Pandawill στα 108$.Οποιος ενδιαφερεται το πουλαω 150 Ευρω!(για να θυμηθουμε και λιγο Optimus G καταστασεις!:lol::lol::lol::lol:)Πλακα κανω.Φυσικα και θα το κρατησω αφου εδωσα το υπεροχο για τα λεφτα του Newman NM890 (κ αυτο αγορασμενο απο Pandawill) στην αδερφη μου και εχω μεινει με ενα Doogee DG300 που ειναι πολυ καλο αλλα δεν φτανει φυσικα το ΝΜ890.Δυο ερωτησεις εχω μονο.Αν του περασω τη MIUI rom θα εχει μεσα Play Store,ακομα κ αν δεν εχει το κινητο οταν ερθει οπως ειπαν πολλοι οταν το πηραν πριν αρκετο καιρο?Και δευτερο,οντως ο Exynos τρωει τοση πολυ μπαταρια?Πιο πολυ απ τον ΜΤΚ6589?Γιατι απο το ΝΜ890 ημουν πολυ ικανονοποιημενος απο την 2000αρα μπαταρια του.

το πηρα και εγω ομως ενω πηρα μαιλ απο το paypal οτι εχει γινει χρεωση της καρτας δεν εχω παρει mail απο το pandawill για επιβεβεωση της παραγγελειας. εσυ πηρες καποιο κωδικο παραγγελειας;

Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω ομως ενω πηρα μαιλ απο το paypal οτι εχει γινει χρεωση της καρτας δεν εχω παρει mail απο το pandawill για επιβεβεωση της παραγγελειας. εσυ πηρες καποιο κωδικο παραγγελειας;

 

Οχι φιλε μου.Και γω μονο μειλ απο το Paypal πηρα.Στο σαιτ στο λογαριασμο μου φαινεται η παραγγελια.Μονο εκει.Καλα ειπα ''Optimus G'' καταστασεις.Και δω προβλεπω ακυρο να τρωμε μου φαινεται.:mad:

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε ολους και καλες γιορτες.Πηρα χτες απο αγγελια ενα Ν2 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, μεχρι στιγμης 2 ερωτησεις εχω .

 

1)Ποια ειναι η καλυτερη ρομ σε γενικες γραμμες ; Ειτε επισημη , ειτε οχι .Αυτη την στιγμη λεει οτι εχει newman_n2_00.11_4.1 και περασμενη μεσα cwm 6.0.3.0

2)Παρατηρω οτι στη εγγραφη βιντεο σε εσωτερικους χωρους η καμερα αφηνει trails , σαν να τραβαει σε αργη κινηση με 10καρε πχ για να σας δωσω να καταλαβετε.Ενω μερικα βιντεο που εχω δει στο youtube δεν φαινεται να κανει κατι τετοιο.Απο οσο παρατηρησα εχει να κανει με το exposure γιατι αμα το ριξω σαν να φτιαχνει καπως.Ετσι ειναι και σε εσας ;Μπορω να κανω κατι για αυτο ; Γιατι και αλλα προγραμματα καμερας που δοκιμασα , δεν αλλαζουν κατι προς το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η 2500mAh μπαταρία του N2 θα σε βγάζει μια μέρα με ήπια χρήση, χωρίς 3D παιχνίδια κλπ.

 

Διαφωνω.Ηδη ειμαι παραπανω απο ευχαριστημενος απο την αυτονομια του δεδομενης της χρησης που κανω.

 

Στατιστικα με :

 

Ελαχιστο wifi , Μονο δεδομενα κινητης για ληψη email , playstore , Greece news , dolphin

Ληψη βιντεο 720p περιπου 3 λεπτα.Ληψη 5 φωτογραφιων.

Antutu benchmark x 3 φορες.

Κλειδωμα δορυφορων 2 φορες (περιπου 10 λεπτα συνολικα).

Δοκιμη 2 custom ρομ με αντιστοιχη επαναφορα backup απο cwm.

Γενικη χρηση.

 

Τα παραθετω για να μην αποθαρυνθει καποιος μελοντικος αγοραστης

Εχω την εκδοση : Newman_N2_00.11_4.1 (4.1.1 - kernel 3.0.31)

Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνα, SMS κτλ? anyway δεν νομίζω πως η μπαταρία του N2 είναι αυτό που θα αποθαρρύνει κάποιον, έχει πολύ σοβαρότερα προβλήματα γενικά το κινητό άσε που πλέον είναι εκτός παραγωγής. Η Newman ήδη αντικαθιστά τα N2 με τα K2S στους Κινέζους κατόχους N2 και σίγουρα κάτι σημαίνει αυτό.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Μερικα sms και αρκετουτσικες κλησεις...

 

Εχω διαβασει περι αυτων(προβληματων) αλλα εμενα μεχρι στιγμης με καλυπτει απολυτα.Ελπιζω να συνεχιστει και για λιγο καιρο ακομα ετσι :) .

Μεχρι στιγμης προβλημα κανενα και μιας και κανει τοσο καλα την δουλεια του, ουτε με ρομ και αλλα μαγειρεματα ασχολουμαι .Το αντιθετα σε σχεση με αλλα κινητα που ολο με ειχαν στο ψαξιμο για να γινει πιο ομαλο και λιγοτερο ενεργοβορο.

 

Ευχαριστω παντως και απο εδω για την συνεισφορα σου στο vondroid ;) .Και εδω φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Play Store πως περναμε ρε παιδια?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Play Store πως περναμε ρε παιδια?

1. Newman_4.1_gms_ota_update.zip (αν έχεις 4.1) ή Newman_4.0_gms_ota_update.zip (αν έχεις 4.0).

2. Βάλλε το zip στην εσωτερική μνήμη

3. Κλείσε το κινητό, άνοιξέ το και πήγαινε "Ρυθμίσεις συστήματος" > "Σχετικά με το τηλέφωνο" > "System update" > "Local update" > "OK"

4. Περίμενε να τελειώσει και κανε επανεκκίνηση

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

1. Newman_4.1_gms_ota_update.zip (αν έχεις 4.1) ή Newman_4.0_gms_ota_update.zip (αν έχεις 4.0).

2. Βάλλε το zip στην εσωτερική μνήμη

3. Κλείσε το κινητό, άνοιξέ το και πήγαινε "Ρυθμίσεις συστήματος" > "Σχετικά με το τηλέφωνο" > "System update" > "Local update" > "OK"

4. Περίμενε να τελειώσει και κανε επανεκκίνηση

 

Σ ευχαριστω παρα πολυ!!!!!Δουλεψε!!!Καλη χρονια φιλε μου!

 

EDITΤο κινητο ηρθε με Ελληνικα χωρις root και Play Store.Eιναι πολυ ποιοτικο,ομορφο και αρκετα ελαφρυ.Με επεξεργαστη Samsung Exynos παει σφαιρα!

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...