Jump to content

Χατζηδάκις η Θεοδωράκης;


fanish1
 Κοινοποίηση

Μάνος Χατζηδάκις ή Μίκης Θεοδωράκης;  

51 members have voted

  1. 1. Μάνος Χατζηδάκις ή Μίκης Θεοδωράκης;

    • Μάνος Χατζηδάκις
      35
    • Μίκης Θεοδωράκης
      16


Recommended Posts

Πολλές φορές με φίλους στήνουμε ολόκληρη κουβέντα σχετικά με τους 2 αυτούς μεγάλους δημιουργούς!!

Για να δούμε την γνώμη σας πάνω σε αυτό!!

Θα είχε ενδιαφέρον νομίζω!! Τι λέτε??

Link to comment
Share on other sites

Θεοδωράκης για μένα.

Δεν έχει γιατί, απλά μου αρέσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Θεοδωράκης και από μένα. Τα τραγούδια του ερμηνευμένα από τον μεγαλύτερο τραγουδιστή που έβγαλε αυτός ο τόπος είναι κάτι το ανεπανάληπτο.

Να αναφέρω ενδεικτικά μερικά:

 

Βραχο- βράχο, βρέχει στη φτωχογειτονιά, γωνιά γωνιά, δραπετσώνα, καημός, της δικαιοσύνης ήλιε, το τραγούδι της ξενιτιάς και άλλα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (23 Ιούν. 2004 , 00:56)

το τραγούδι της ξενιτιάς και άλλα πολλά.

 

Ειδικά αυτό όταν το πρωτοάκουσα μου σηκώθηκε η τρίχα!!

Ειλικρινά ευτυχώς που δεν ήμουν μετανάστης γιατί φαντάσου να είσαι σε μιά άλλη χώρα και να ακούς αυτό!!

Τότε είναι που τρελαίνεσαι!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ και τα μυαλά στα κάγκελα!!! (Να μην αναφερθώ στα 65 cd του που έχω... στα dvd και 10αδες βιντεοκασσέτες που έχω..) οχι οτι δεν μαρέσει ο Χατζηδάκις όμως ο Θεοδωράκης είναι άλλο πράμμα..!! (τον είδατε χθές στο ΑΛΦΑ?)
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Τροποποιήθηκε ο τίτλος του θέματος μιας και ο ένας εκ των δύο μεγάλων συνθετών προτιμούσε το "ι" ως κατάληξη στο όνομα του... (Χατζηδάκις)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

kanenan...

einai mias epoxis pou de me ekfrazei... kai ta klasika tous erga einai gia gelia...

akous ekei simfonies o theodorakis! XAXAXAXA... gelane kai ta pentagrama apo ta klemena motiva!...

 

Ισως φίλε eNeRGy να μην σε εκφράζουν αυτοί οι δύο καλιτέχνες αλλά δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε ότι και οι δύο έχουν αφήσει ένα τεράστιο έργο πίσω τους και ευτυχώς δηλαδή!!

Ισως να αδικώ κάποιους άλλους συνθέτες απλά έβαλα αυτούς τους δύο γιατί αφενός δημιούργησαν παράλληλες εποχές και αφετέρου τους θεωρώ (προσωπική άποψη) τους καλύτερους!!

 

Αγαπητέ MOD οκ για τον τίτλο, παράλειψη μου και πολύ σωστά έκανες!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχει καλύτερη μουσική από "Το Χαμόγελο Της Τζοκόντας".

Είναι εκπληκτική, είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχει καλύτερη μουσική από "Το Χαμόγελο Της Τζοκόντας".

Είναι εκπληκτική, είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει...

 

Garfield συμφωνώ και επαυξάνω!! Πιστευω ότι έιναι απο τα καλύτερα έργα του και για αυτόν το λόγο παραμένει μέσα στα πρώτα 40 LP με τις μεγαλύτερες πωλήσεις βάση της IFPI που δημοσιεύει κάθε κυριακή η Ελευθεροτυπία!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως φίλε eNeRGy να μην σε εκφράζουν αυτοί οι δύο καλιτέχνες αλλά δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε ότι και οι δύο έχουν αφήσει ένα τεράστιο έργο πίσω τους και ευτυχώς δηλαδή!!

Ισως να αδικώ κάποιους άλλους συνθέτες απλά έβαλα αυτούς τους δύο γιατί αφενός δημιούργησαν παράλληλες εποχές και αφετέρου τους θεωρώ (προσωπική άποψη) τους καλύτερους!!

 

Αγαπητέ MOD οκ για τον τίτλο, παράλειψη μου και πολύ σωστά έκανες!!

fisika den amfisvito to ergo tous... kai tin poiotiki sinisfora tous stin elliniki mousiki.

px o megalos erotikos, to xamogelo tis tzokontas ka einai erga pou tha minoun os klasika...

 

apla kai oi dio kapou to exasan kapoia stigmi. o aimnistos me tin idietairotita tou, kai o allos me to psonio tou na grafei operes kai simfonies...

e, iparxoun oria gia olous mas...

Link to comment
Share on other sites

Όταν σκοτώνονται όταν σκοτώνονται

η ζωή τραβάει την ανηφόρα

με σημαίες με σημαίες

και με ταμπούρλα

η ζωή τραβάει την ανηφόρα

με σημαίες με σημαίες με σημαίες

και με ταμπούρλα...

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Όταν σκοτώνονται όταν σκοτώνονται

η ζωή τραβάει την ανηφόρα

με σημαίες με σημαίες

και με ταμπούρλα

η ζωή τραβάει την ανηφόρα

με σημαίες με σημαίες με σημαίες

και με ταμπούρλα...

Mίκης + Ρίτσος σε εκτέλεση Sir.

Απίθανα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Mιλάμε για δύο, κυριολεκτικά, συνθέτες-κολοσούς του Ελληνικού τραγουδιού και ευρύτερα της Ελληνικής μουσικής. Δεν έχει νόημα η σύγκριση, και οι δύο είναι κορυφαίοι.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 είναι υπέροχοι, φοβεροί, φανταστικοί δεν βρίσκω λόγια να τους περιγράψω...

 

Τους άκουγα και τους δύο από.... την κοιλιά της μάνας μου γιατί με ηρεμούσε και δεν κλωτσούσα λένε...

 

Ψήφισα όμως τον Μάνο Χατζηδάκη επειδή τον ακούω πιο συχνά, εκείνο το Χαμόγελο της Τζοκόντα και η Ρωμαική Αγορά είναι κλασικές δημιουργίες του και

κάθε φορά που ακούω τα τραγούδια που περιέχονται σε αυτές τις συλλογές άλλοτε ορχηστρικά και άλλοτε ερμηνευμένα από την Μαρία Φαραντούρη και άλλες πολύ μεγάλες φωνές!

 

 

:) :O

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 5.0; Symbian OS; SonyEricsson P900; 305) Opera 6.30 [en])

 

Τον Θεοδωράκη τον έχω συνδέσει με οτιδήποτε επαναστατικό ενώ τον Χατζιδάκι με οτιδήποτε ερωτικό!! Φυσικά με εξαιρέσεις κου στους δύο για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ειναι -πιστευω- δυο μουσικοι που δεν μπορουν να συγκριθουν μεταξυ τους.

ο καθε ενας εγραφε μουσικη για διαφορετικους λογους.

ο ενας ηταν καθαρα ερωτικος (μεγαλος ερωτικος) και ο αλλος ηταν (και ειναι βεβαια) επαναστατικος.

αλλωστε ακομη και ιδεολογικα διαφερουν.;)

Link to comment
Share on other sites

ειναι -πιστευω- δυο μουσικοι που δεν μπορουν να συγκριθουν μεταξυ τους.

ο καθε ενας εγραφε μουσικη για διαφορετικους λογους.

ο ενας ηταν καθαρα ερωτικος (μεγαλος ερωτικος) και ο αλλος ηταν (και ειναι βεβαια) επαναστατικος.

αλλωστε ακομη και ιδεολογικα διαφερουν.;)

 

 

Ναι,ο κ.Θεοδωρακης,ΜΕΓΑΣ επαναστατης,μην το συζητας.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

ειρωνευεσαι?:blink:

γιατι?:confused:

 

Προφανώς επειδή συνεργάστηκε με τον Μητσοτάκη!! Αυτό θα το κρίνει η ιστορία παιδιά. Το σίγουρο είναι και εκεί δεν σηκώνει ειρωνία είναι το ανεπανάληπτο έργο του!! Γιατί πολλές φορές μπορεί να μην συμφωνείς με τις προσωπικές επιλογές κάποιου καλιτέχνη αλλά δεν μπορείς να αμφισβητήσεις το έργο του βλέπε Ακη Πάνου που τον θεωρώ μέγιστο. Ας αφήσουμε λοιπόν τα πολιτικά έξω απο εδώ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...