Jump to content

Χατζηδάκις η Θεοδωράκης;


fanish1
 Κοινοποίηση

Μάνος Χατζηδάκις ή Μίκης Θεοδωράκης;  

51 members have voted

  1. 1. Μάνος Χατζηδάκις ή Μίκης Θεοδωράκης;

    • Μάνος Χατζηδάκις
      35
    • Μίκης Θεοδωράκης
      16


Recommended Posts

Και μόνο για το Βαλς των Χαμένων Ονείρων θα ψήφιζα τον Χατζιδάκι (με γιώτα και τα δύο, παιδιά :p).

 

Eξ άλλου ποτέ δεν μου άρεσε ο Θεοδωράκης!

 

manos the greek...τώρα μόλις είδα την "τοποθεσία" σου...Κάπου εκεί γύρω είμαι και εγώ! ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς επειδή συνεργάστηκε με τον Μητσοτάκη!! Αυτό θα το κρίνει η ιστορία παιδιά. Το σίγουρο είναι και εκεί δεν σηκώνει ειρωνία είναι το ανεπανάληπτο έργο του!! Γιατί πολλές φορές μπορεί να μην συμφωνείς με τις προσωπικές επιλογές κάποιου καλιτέχνη αλλά δεν μπορείς να αμφισβητήσεις το έργο του βλέπε Ακη Πάνου που τον θεωρώ μέγιστο. Ας αφήσουμε λοιπόν τα πολιτικά έξω απο εδώ!!

 

 

Συμφωνώ απολύτως.Τα πολιτικα ας τα αφησουμε εκτος (χαρακτηρισμοι τυπου επαναστατης κτλ), και ας επικεντρωθουμε στο εργο του.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς επειδή συνεργάστηκε με τον Μητσοτάκη!! Αυτό θα το κρίνει η ιστορία παιδιά. Το σίγουρο είναι και εκεί δεν σηκώνει ειρωνία είναι το ανεπανάληπτο έργο του!! Γιατί πολλές φορές μπορεί να μην συμφωνείς με τις προσωπικές επιλογές κάποιου καλιτέχνη αλλά δεν μπορείς να αμφισβητήσεις το έργο του βλέπε Ακη Πάνου που τον θεωρώ μέγιστο. Ας αφήσουμε λοιπόν τα πολιτικά έξω απο εδώ!!

 

Συμφωνώ απολύτως.Τα πολιτικα ας τα αφησουμε εκτος (χαρακτηρισμοι τυπου επαναστατης κτλ), και ας επικεντρωθουμε στο εργο του.

οντως.

ας αφησουμε εκτος τα πολιτικα...

αλωστε και ο χατζιδακις ηταν δεξιος ("ανθρωπιστης, αστος ουμανιστης και αναθεωρητης της δεξιας", ο ιδιος ετσι ελεγε).

δε χωρανε στο εργο τους οι πολιτικες τους πεποιθησεις.

 

ας επικεντρωθουμε στο εργο.

εγω θα ψηφιζα χατζιδακι για ολον το μεγαλο ερωτικο.:)

Link to comment
Share on other sites

Pote mou den mporesa na akouso ton theodoraki kai panta ebriska apokroustiki tin iperproboli tou apo ta MME.....xilies fores na me anagkasoun na akouso elafrolaikompouzokoskiladika para theodoraki.Eime kai mikros se hlikia kai den gnorizo tin exei paixtei sto politiko paraskinio.Alla os dimiourgo theoro ton xatzidaki pio empneusmeno kai protoporiako eno i adinamia mou ean kai isterei se ogko ergou eine o spanoudakis....den mporo na to ekdsigiso alla i mousiki tou mou prokalei ena eidos esoterikis katharsis.Kai bebaia min ksexname ton megalitero mas dimiourgo pou probale tin xora mas oso kanenas allos,ton Baggeli papathanasiou!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ως ολίγων τί Θεοδωράκικός κάθε Δευτέρα ο ΣΚΑΙ τηλεόραση προβάλει την βιογραφία του. Την αφηγείται ο ίδιος. Βέβαια επικεντρώνεται περισσότερο στην ζωή του παρά στην μουσική του!!

Αξιόλογη προσπάθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σε αυτο το διλλημα δεν μπορω να δωσω σαφη απαντηση...Πολυ μεγαλοι συνθετες και οι δυο.Απο την μια ο λυρισμος και η ευαισθησια του Μανου και απο την αλλη η ψυχικη αναταση που σου προκαλει η μουσικη του Μικη...Η μουσικη του Θεοδωρακη ο οποιος εχει συνδεσει το ονομα του και με πολιτικα γεγονοτα ειναι σιγουρα περισσοτερο δημοφιλης αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι και ποιο ποιοτικη απο αυτη του Χατζηδακι....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...