Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire X


Musitsa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ειδα σε ενα βιντεο παρουσιαση της HTC, ουτε εγω το ειδα καπου για αυτο ρωταω αν λεει τπτ στα χαρτια
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδες, το κινητο εχει S-LCD 2?

 

την "απλή" slcd έχει

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θα πάρω το κινητό αύριο πρώτο ο Θεός και θέλω να σας ρωτήσω κάποιες βασικές απορίες:

 

1) Πως ακριβώς θα έχω 3 πληκτρολόγια με Ελληνικό (αδσφκγσφ), Λατινικό (asdgfdgshsfgk) και Κυριλλικό (ывпваррывоаи) αλφάβητο;

2) Θέλω να εγκαταστήσω το πρόγραμμα MathStudio: http://www.mathstudio.net/ Μπορείτε να με κατατοπίσετε για το πως θα το κάνω;

3) Ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα για να με κατευθύνει όταν οδηγάω για να πάω στον προορισμό μου; Το iGO; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που ενώ με κατευθύνει μου λέει και σε τι υψόμετρο βρίσκομαι;

4) Υπάρχει πρόγραμμα για να με κατευθύνει στα δρομάκια και στα μονοπάτια στα βουνά;

5) Υπάρχει ξεχωριστό πρόγραμμα - υψομετρητής, που μου λέει σε τι υψόμετρο βρίσκομαι και τι ατμοσφαρική πίεση έχει σε εκείνο το σημείο;

6) Ποια είναι τα όρια των θερμοκρασιών που αντέχει το κινητό (υπό σκιά); -25 και 45;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Σημείωση: Όποιος θεωρεί ότι είναι καλύτερο να μου απαντήσει μέσω πμ, ας το κάνει.

http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εντάξει όλα τα παραπάνω τα έλυσα κατά κάποιο βαθμό και ευχαριστώ για τα πμ... Τώρα αυτή τη στιγμή έχω πρόβλημα με το Mobile network. Ενώ έχω κάνει τις ρυθμίσεις που απαιτούνται και η Wind μου δίνει ίντερντετ κανόνικα, αφού επικοινώνησα μαζί τους, δεν μπορώ να συνδεθώ. Για την ακρίβεια το Mobile network, μου λέει turning on.... ή Disconnected... Τίποτε άλλο... Βοήθεια;
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενος από τον χώρο των sony κινητών, και κάτοχος του X εδώ και δέκα περίπου ημέρες μπορώ να πω ότι το κινητάκι δεν παίζεται! Πολύ καλή ποιότητα, ωραία οθόνη, μικρό μέγεθος, πολύ καλή φωτογραφική, ότι και να φορτώσεις δεν λαγκάρει καθόλου και η μνήμη του είναι παραπάνω από αρκετή (έχω αρκετά widgets ανοιχτά μαζί με viber, email, ebay apps κλπ. στο background και έχω μονίμως πάνω από 150mb μνήμης ελεύθερα). Δεν έχω συναντήσει πουθενά κόλλημα, η μπαταρία είναι πολύ καλή και η επιλογή fast boot με εντυπωσίασε! (Κλείνεις το κινητό και πατάς ν'ανοίξει και σε μερικά δευτερόλεπτα έχεις φουλ μενού! Κάτι από hibernate μου θυμίζει αυτό).

 

Οσο για τις απαιτήσεις που έχουν κάποιοι π.χ. για την εγγραφή/playback 720p. Οσα κινητά midrange έχω δοκιμάσει που - και καλά - κάνουν εγγραφή 720p, όλα έχουν απαράδεκτη ποιότητα με dropped frames κλπ. Δεν αξίζει τον κόπο. Για το playback, σχεδόν κανένα δεν έχει hardware υποστήριξη για 720p playback, ειδικά σε mkv format. Αν ψάχνετε κάτι τέτοιο πρέπει να δείτε high-end κινητά, αλλά εγώ δεν χρειάζομαι παντόφλα για κινητό. Προτιμώ να έχω ένα φτηνό tablet για παιχνίδια και ταινίες. Για το SAR, το κουτί έχει μέσα ενσύρματο hands-free, οπότε υπάρχει άμεση λύση, αν και για εμένα όλα αυτά είναι υπερβολές εκτός κι αν κάποιος μιλάει 10 ώρες την ημέρα.

 

Επίσης για όσους θέλουν κάποια toggles στο task bar, μπορούν να εγκαταστήσουν το notification toggle. Φαντάζομαι ότι σε λίγο καιρό θα βγει και κάποιο mod το οποίο θα μπορείς να φλασάρεις μέσω recovery.

 

Τα μόνα άσχημα που παρατήρησα είναι ότι το beatsaudio είναι μία απάτη, σε όσα mp3 δοκίμασα, μόνο θόρυβο φέρνει, προτιμώ να τ'ακούω χωρίς αυτό. Τέλος το lcd που έχει για ειδοποιήσεις δεν υποστηρίζεται άμεσα από εφαρμογές (παρά μόνο ένα χρώμα - πράσινο) και μάλλον δεν είναι rgb (δηλαδή υποστηρίζει δύο-τρία χρώματα μόνο).

 

Παρεμπτιπτόντως, αν είστε μεταξύ του X ή του sole, δεν υπάρχει σύγκριση. Το X είναι παντού καλύτερο.

 

 

Μιχάλης

Edited by michpan
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.έχω ξανά γράψει σε αυτό το θέμα και άλλες φορές όμως τώρα θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που αφορά την Μπαταρία..χαρακτηριστικά με καθόλου πολύ χρήση δεν μου φτάνει η μια φόρτιση την μέρα..επίσης πολύ χρήση εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι ενώ έκλεισα το κινητό χθες το βράδυ με 30% σήμερα όταν το άνοιξα είχε 10%.πως γίνεται να συμβαίνει αυτό εφόσον το κινητό είναι κλειστο..θα ήθελα την βοήθεια σας..ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα άσχημα που παρατήρησα είναι ότι το beatsaudio είναι μία απάτη, σε όσα mp3 δοκίμασα, μόνο θόρυβο φέρνει, προτιμώ να τ'ακούω χωρίς αυτό. Τέλος το lcd που έχει για ειδοποιήσεις δεν υποστηρίζεται άμεσα από εφαρμογές (παρά μόνο ένα χρώμα - πράσινο) και μάλλον δεν είναι rgb (δηλαδή υποστηρίζει δύο-τρία χρώματα μόνο).

 

Παρεμπτιπτόντως, αν είστε μεταξύ του X ή του sole, δεν υπάρχει σύγκριση. Το X είναι παντού καλύτερο.

 

Μιχάλης

Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τη συσκευή και χωρίς καμία διάθεση να σε αμφισβητήσω, νομίζω πως για να δεις διαφορά με το beats audio θα πρέπει να έχεις και ανάλογης ποιότητας ακουστικά και μάλλον και καλά εκπαιδευμένο αυτί! Δεν ξέρω κατά πόσο ασχολείσαι με μουσική κλπ, αλλά (χωρίς να ξέρω κι εγώ από μουσική) κάποιος με ανάλογες γνώσεις και "αυτί" μπορεί να δει τη διαφορά ;)

 

Καλημέρα σε όλους.έχω ξανά γράψει σε αυτό το θέμα και άλλες φορές όμως τώρα θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που αφορά την Μπαταρία..χαρακτηριστικά με καθόλου πολύ χρήση δεν μου φτάνει η μια φόρτιση την μέρα..επίσης πολύ χρήση εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι ενώ έκλεισα το κινητό χθες το βράδυ με 30% σήμερα όταν το άνοιξα είχε 10%.πως γίνεται να συμβαίνει αυτό εφόσον το κινητό είναι κλειστο..θα ήθελα την βοήθεια σας..ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ίσως έχεις βάλει κάποια εφαρμογή που κολλάει στο background και σου τρώει την μπαταρία. Τώρα για την τιμή που λες μετά το κλείσιμο, είσαι σίγουρος ότι έκλεισες όντως τη συσκευή και δεν την είχες σε κατάσταση αναμονής; Κι επίσης το έχει ξανακάνει αυτό με κλείσιμο; Γιατί μπορεί να ήταν μια στιγμιαία λανθασμένη ένδειξη

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Χτές ήρθε κιαλλη αναβαθμιση λογισμικου η 1.18.401.3 που ελεγε οτι περιλαμβανει διορθωσεις σε κενα ασφαλειας,στην αυτονομια της μπαταριας και την κάμερα. τωρα αν καποιος ειδε διαφορα ας μας πει.Εγω δεν παρατηρησα κατι εμφανές.
Link to comment
Share on other sites

@dimitris99 Ο MX αναπαράγει 720p video.

Μετέφερα ένα .mp4 (720p/x264) αρχείο και ναι μεν το αναπαρήγαγε κανονικά, αλλά σε αραιά και που έχανε κάποια fps, με αποτελέσμα η ταινία να φαίνεται πως ψιλοκολλάει. Δυστυχώς δεν έχω κάποιο .mkv διαθέσιμο για να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω και εγώ ότι παίζει 720...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η μη αναπαραγωγή σε κανονικές συνθήκες δεν είναι κάποιο περιορισμός hardware αλλά software που ίσως με κάποιο custom firmware να παίζει κανονικά 720p vids.

Μου αρέσει πάρα πολύ το κινητό αλλά με φρενάρει αυτό το γεγονός μεγάλο foul από την htc να μην παίζει 720p κανονικά.

Edited by dimitris99
Link to comment
Share on other sites

Εχει καταλαβει κανεις καλυτερη διαχειρη μπαταρίας μετα την αναβάθμηση ή ειναι η ιδέα μου???

 

Δεν είναι η ιδέα σού και γω το έχω παρατηρήσει.. Είμαι τόσο ικανοποιημενος με τη μπαταρία που ενώ το γύρισα σε root δυσταζω να περάσω κάποια custom μόνο και μόνο μη χάσω την διαχηρηση της μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου φεύγει για service στην HTC, και μιας και το είχα πάρει μεταχειρισμένο, θα ήθελα να τσεκάρω αν είχε γίνει root από τον προηγούμενο χρήστη μιας κι από εμένα δεν έχει γίνει...

Λίγο που διάβαζα στο xda, λέγαν ότι για γίνει root πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader και αυτόματα βγαίνει εκτός εγγύησης.

 

Γνωρίζετε πως το τσεκάρω για να μη φάω κανένα άκυρο και με χρεώσουν;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω υπαρχουν οδηγοι στο ιντερνετ.! Κανε μια αναζητηση.

Μπήκα στον bootlader κρατώντας πατημένο το Vol Down και πατώντας μία φορά το power button. Απ'ότι είδα έγραψε Locked (και όχι Relocked) οπότε φαντάζομαι ότι θα είναι κομπλέ.

Ωστόσο δεν ξέρω αν πρέπει να τσεκάρω και τίποτα επιπλέον...

Link to comment
Share on other sites

Όποτε αναπαρήγαγε έναν οποιοδήποτε ήχο (είτε μίλαγες στο τηλέφωνο, είτε άκουγες μουσική κτλ) πάντα στο background υπήρχε ένας έντονος θόρυβος, ο οποίος ήταν αρκετά ενοχλητικός.

Αυτό υπήρχε από την πρώτη μέρα που πήρα τη συσκευή στα χέρια μου, απλώς τώρα βρήκα χρόνο να τη στείλω για service.

Μάλιστα xda υπάρχει και ειδικό θεματάκι περί αυτού, μιας και υπάρχουν αρκετοί που το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία οταν ανοιγω τα δεδομένα δεν μου κανει update της τοποθεσίας το widget του καιρού που είναι στο ρολόι, ουτε αυτόματα ουτε χειροκινητα αμα το πατησω εγω να ψάξει.

 

Ξερετε τις πταίει???

 

Edit:

Μαλλον βρίκα τι φταιει και λεω μαλλον γιατι θελω να το σιγουρεψω σε βάθος χρονου,μην ξαναχαλάσει.

 

λοιπον πρεπει να τικάρουμε το "allow mock locations", που ειναι στο settings/developer options/

Edited by Villis
Συνένωση συνεχόμενων posts
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητο απο το πρωι πολυ καλο φενεται πιο καλο απο το ace 2 ακομα και απο το s3 mini που ειχα πριν λιγο καιρο και σαφως την καλυτερη κατασκευη της κατηγοριας

 

edit: εχει το κινητο θεμα με κυματισμο οθονης? ετσι μου φενεται ατο δικο μου

ή ολα το κανουν?

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει σε προηγούμενο μήνυμα ότι είχα στείλει τη συσκευή για service λόγω ενός προβλήματος που έχει με τον ήχο.

Η συσκευή μου επεστράφη με αλλαγμένο ηχείο, αλλά πρακτικά ανεπισκεύαστη, μιας και το βουητό κάθε φορά που ενεργοποιείτε το ηχείο (ή μάλλον η "κάρτα ήχου") υπάρχει, και μάλιστα στον ίδιο βαθμό.

 

Με το που το διαπίστωσα τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να το ξαναστείλω.

Επειδή όμως προσωπικά αλλάζω κινητό κάθε δύο με τρία χρόνια, δεν ήθελα να τους στείλω για δεύτερη φορά ένα κινητό λίγων μηνών, για να το ξαναανοίξουν, βάζοντας χέρι στην πλακέτα (δεν μένει να γίνει κάτι άλλο) με άγνωστα αποτελέσματα.

Έτσι ζήτησα ευγενικά να γίνει αντικατάσταση της συσκευής, πράγμα το οποίο θεωρώ λογικό από τη στιγμή που την πρώτη φορά απέτυχαν να την επισκευάσουν.

 

Μιλώντας με τον υπεύθυνο του service, μου έγινε γνωστό πως αν θέλω αντικατάσταση θα πρέπει να στείλω τη συσκευή στην Ελβετία (!!!!) μιας και αποδείχτηκε παραεισαγωγή ή να επικοινωνήσω με το κατάστημα αγοράς.

Το κατάστημα από το οποίο αγοράστηκε, μου είπε πως το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι απλά να το στείλουν στην ελληνική αντιπροσωπεία για έλεγχο.

 

Επειδή δεν σκοπεύω να μείνω για άλλη μια φορά χωρίς κινητό για άγνωστο χρονικό διάστημα (ειδικά αν το ανταλλακτικό έρθει από Ελβετία μου είπαν πως μπορεί να περάσουν εως και έξι εβδομάδες), αποφάσισα να στείλω mail στα κεντρικά της HTC μπας και βγάλω λίγο πιο άμεσα άκρη.

Το θέμα είναι όμως πως όταν πάω να ανοίξω το ticket, μου ζητάει να επιλέξω χώρα και γλώσσα... Γνωρίζει κανείς αν αυτά τα tickets διαβάζονται από τις εκάστοτε αντιπροσωπείες που επιλέγεις (στην προκειμένη περίπτωση την ελληνική) ή από το κεντρικά στην Taiwan;

Γιατί αν είναι να στείλω ουσιαστικά το mail στην ελληνική αντιπροσωπεία (ή οποία μου αρνήθηκε την άμεση αντικατάσταση) είναι δώρον άδωρον.

Υπάρχει κάποιος άλλο σίγουρος τρόπος για να στείλω mail απευθείας στα κεντρικά;

 

@mods/admin Μήπως θα ήταν καλύτερο να ανοίξω κάποιο νέο θέμα (αν ναί που; ), μιας και η ερώτηση αφορά πιο πολύ το θέμα του service και όχι τόσο την συγκεκριμένη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία οταν ανοιγω τα δεδομένα δεν μου κανει update της τοποθεσίας το widget του καιρού που είναι στο ρολόι, ουτε αυτόματα ουτε χειροκινητα αμα το πατησω εγω να ψάξει.

 

Ξερετε τις πταίει???

 

Edit:

Μαλλον βρίκα τι φταιει και λεω μαλλον γιατι θελω να το σιγουρεψω σε βάθος χρονου,μην ξαναχαλάσει.

 

λοιπον πρεπει να τικάρουμε το "allow mock locations", που ειναι στο settings/developer options/

είσαι σίγουρος?

 

Το XDA λέει:

I know this is an old topic but with everything being said do we want the "mock location box checked on or unchecked off??

 

If you want to accurately get a pinpoint of your location you want it off.

If you want it to tell you strange locations like Antarctica then turn it on.

 

Σοβαρά τώρα, το widget του καιρού ΔΕΝ είναι ο,τι καλύτερο...

Οχι από την πρόβλεψη καιρού που κάνει, αλλά από την λειτουργία του.

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...