Jump to content

Διαθεσιμότητα και αγορά του Samsung Galaxy Note II


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή αποφάσισα τελικά και ειμαι έτοιμος να παραγγείλω το Note2 ήθελα να ρωτήσω αν από birdphone και από extreme-mobile όσοι έχουν αγοράσει ειναι η συσκευασία πληρως σφραγισμένη ή τα δίνουν ανοιγμένα???

0. HTC HD2

1. APPLE iPHONE 6S Plus 64Gb

2. SAMSUNG GALAXY S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επιτελους το πηρα και εγω....απο το δεκεμβρη το παλευω...το πηρα απο birdphone,service στην smartek μου ηπαν,2 χρονια εγγυηση,δυνατοτητα αλλαγης σε 1 εβδομαδα σε περιπτωση βλαβης!!χρωμα amber brown..για περισσοτερες λεπτομεριες,σφραγιδες και τετοια οταν το ανοιξω....ακομα στην κουτα ειναι!!
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το πηρα και εγω....απο το δεκεμβρη το παλευω...το πηρα απο birdphone,service στην smartek μου ηπαν,2 χρονια εγγυηση,δυνατοτητα αλλαγης σε 1 εβδομαδα σε περιπτωση βλαβης!!χρωμα amber brown..για περισσοτερες λεπτομεριες,σφραγιδες και τετοια οταν το ανοιξω....ακομα στην κουτα ειναι!!

 

Eδω αυτος λεει οτι ειναι αντιπροσωποιας.Ισχυει?εχει αγορασει κανεις απο εδω να μας πει αν ειναι σιγουρα αντιπροσωποιας?

http://funbazaar.skroutzstore.gr/p.Samsung-N7100-Galaxy-Note-2-16GB-marble-white-EU-ANTIPROSOPEIAS-ME-ELLINIKES-ODIGIES-CHRISIS.717776.html

Γιατι και αυτος λεει τρεχατε στην smartek αμα σας παθει κατι.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά στο skroutz έχει πέσει στα 380 στο mrmobi. περιμένω τόσο΄καιρό να βρω κανά μεταχειρισμένο γύρω στα 320 αλλα δεν υπάρχει. θέλω να το αγορασω σε rubi wine αν γίνεται, και το έχει το kaizershop αλλά στα 400 με τα μεταφορικά. έχει αυτό που λένε DOA δηλαδή άμεση αντικατάσταση?

τι μου προτεινεται να περιμένω μήπως κατέβει κανείς στα 300-320 ή να το πάρω καινου΄ργιο να τελειώνω? έχω το s4 αλλά προτιμώ την οθόνη του note 2.... από την άλλη φοβάμαι οτι μόλις βγει το note3 θα πάρει τρελή πτώση.... τι να κάνω??? τιιιιιιιι:lol:

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παιδιά στο skroutz έχει πέσει στα 380 στο mrmobi. περιμένω τόσο΄καιρό να βρω κανά μεταχειρισμένο γύρω στα 320 αλλα δεν υπάρχει. θέλω να το αγορασω σε rubi wine αν γίνεται, και το έχει το kaizershop αλλά στα 400 με τα μεταφορικά. έχει αυτό που λένε DOA δηλαδή άμεση αντικατάσταση?

τι μου προτεινεται να περιμένω μήπως κατέβει κανείς στα 300-320 ή να το πάρω καινου΄ργιο να τελειώνω? έχω το s4 αλλά προτιμώ την οθόνη του note 2.... από την άλλη φοβάμαι οτι μόλις βγει το note3 θα πάρει τρελή πτώση.... τι να κάνω??? τιιιιιιιι:lol:

 

Για τρελη πτωση ξεχασε το, πιστευω οτι μαλον θα ξανανεβει.Απλα η samsung εριξε την τιμη για να φερει κοσμο σε αυτην την κατηγορια, να δοκιμάσει και να κολλησει ;) Δεν νομιζω να κρατήσει για πολυ (θα δειξει..)

Για το DOA ισχυει για τα κινητα ελληικης αντιπροσωπειας και οχι για τα εισαγωγης απ οσο ξερω

Link to comment
Share on other sites

Για τρελη πτωση ξεχασε το, πιστευω οτι μαλον θα ξανανεβει.Απλα η samsung εριξε την τιμη για να φερει κοσμο σε αυτην την κατηγορια, να δοκιμάσει και να κολλησει ;) Δεν νομιζω να κρατήσει για πολυ (θα δειξει..)

Για το DOA ισχυει για τα κινητα ελληικης αντιπροσωπειας και οχι για τα εισαγωγης απ οσο ξερω

 

Αυτο σκεφτόμουν και εγώ. Πάτωσε σχετικά με το s4 και λεει κατσε να γλυκαθουν με το θηρίο και να πάρουν το 3 σαν κολλημένοι και έτσι να ανέβουν οι πωλήσεις της πάλι.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μερικα facts:

- Η τιμη του ουτε πρόκειται να κατρακυλησει σε καινουριο, ουτε να ανεβει. Θα μεινει σταθερη σε αυτά τα επίπεδα μεχρι την κυκλοφορια του note 3 (για 10 ευρω fluctuation δεν το συζητάμε - αν πεσει παραπανω θα ξανανεβει αυτόματα). Όταν βγει το 3 θα πουληθουν όλα τα στοκαρισμένα και τελος.

- Για το μεταχειρισμενο (και αναφέρομαι στο φιλο hackfree) τα εχω ξαναγραψει εδώ ( και οσοι δεν ξερουν την αγορα τους φανηκε περιεργο).

Δεν βρηκες φυσικα με 300-320 γιατι απλούστατα το κινητο είναι στα χαμηλοτερα επίπεδα του, πολύ εμπορικο και τονιζω για μια ακομη φορα, πωλειται ευκολα maximum 50 ευρω κατω από την τιμη του καινουριου (αρκει να μην το εχει διαλυσει ο κατοχος - αν και είναι πολύ ανθεκτικα τα πλαστικα του). Αρα αν το θελεις σε ruby wine χτυπα το (αλλωστε αυτό το χρωμα θα αργησεις να το βρεις καπου να πωλειται, πολλω δε μαλλον σε χαμηλη τιμη)

- Στα 380-390 εννοείται πως είναι μονόδρομος και τρομερη αγορα και αν δεν ημασταν αρρωστοι με τα gadgets η καταλληλη τιμη για αγορα (2 μηνες νωρίτερα παντα για τα νοτελια). Δηλαδη για ένα κατοχο note 1, το δινει ευκολα 240 και βαζει αλλα 150 και παιρνει το 2.

Ετσι κάθε χρονο με 150 ευρω, εχει ένα ολοκαινουριο νοτελι, στο απογειο της ωριμοτητας του (ενώ οι αλλοι που το πληρωσαν 700 εφαγαν στη μαπα ολες τις beta) με φουλ 2 χρονια εγγυηση κι ειναι κυριος... Ετσι απλα...

 

ΥΓ Το κακο με τα χρωματα πλην του grey - white, είναι ότι είναι δυσκολο να βρεθουν θηκες που να μην το κανουν τσιρκο. Πχ οι πανέμορφες flip δε βγαινουν σε topaz blue, ruby wine (Ελλαδα δηλαδή, εξωτερικο εχουν κυκλοφορησει αλλα δε βρίσκονται ευκολα), ενώ και αλλα παρελκομενα είναι δυσκολ να βρεθουν (πχ ποσο ευκολα θα μπορεις να βρεις πενακι αν χαθει η χαλασει σε αυτά τα χρωματα)...?

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη για να περιμένουμε να πεσει ας πούμε η τιμή του 3 θα περάσει καιρός και θα φτάσουμε Μάρτη του 14 αρα το 2 θα έχει χάσει ακόμη περισσότερη αξία και δεν θα μας φτάνουν 150€ για να πάρουμε το επόμενο. Κατάλαβα καλα;
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη για να περιμένουμε να πεσει ας πούμε η τιμή του 3 θα περάσει καιρός και θα φτάσουμε Μάρτη του 14 αρα το 2 θα έχει χάσει ακόμη περισσότερη αξία και δεν θα μας φτάνουν 150€ για να πάρουμε το επόμενο. Κατάλαβα καλα;

 

Το θεμα είναι να βρεις το sweet spot του κυκλου ζωης ενός προϊοντος.

Στο παράδειγμα σου, όχι ο 03/14 (αν ειμαστε καλα) δεν είναι ο κατάλληλος μηνας να παρεις το 3.

Το 2 που εχεις από τον Οκτωβρη που θα βγει το 3 και μετα θα πωλειται με μικρες διακυμάνσεις της τιμης.

Δηλαδη, από Οκτωβρη μεχρι πχ Μαρτη από 280-300 και λιγο αργοτερα από 240-280, αναλογα και σε τι κατασταση θα το εχεις διατηρησει.

Από την άλλη όμως, το 3 θα εχει μεγαλες διακυμάνσεις στην τιμη του ολο αυτό το διάστημα (κυριως προς τα κατω φυσικα).

Αρα, για να σου φτασουν τα 150 που εκανα αναφορα, θα πρεπει να περιμενεις τον επομενο Ιουνη - Ιουλη η και νωρίτερα αν εισαι διατεθειμένος να ξοδεψεις κατι παραπανω (πχ 200 ευρω).

 

Επειδή, όμως, γενικα δεν ειμαστε συνετοι εδώ μεσα (αυτή είναι η αληθεια), τουλάχιστον αυτοι που ασχολούμαστε και ποσταρουμε διατηρώντας το χομπι μας, η καταλληλη στιγμη για εμας εδώ είναι περιπου τα Χριστούγεννα.

Εκεινη την περιοδο (εκτος του ότι μπορει να πετυχεις κανενα firesale, όπως περυσι με το 2 στα 450) θα μπορεις να βρεις το 3 σε "λογικη" τιμη, πχ καπου στα 550 ευρω και να δωσεις το 2 σου και αλλα 250-260 ευρω και να το παρεις (πολλα λεφτα, αλλα αυτή είναι η αγορα)...

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του note2 είναι καλύτερη από του 1; Γιατί στα specs πάνω κάτω την ίδια ανάλυση έχουν.... Και η μπαταρία του 2 πράγματι φτάνει τις 2 μέρες με full χρήση;
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το ψάχνετε η αγορά αξίζει με τα 1000!!! :) Εγώ θα κάνω κίνηση τέλος του μήνα και ανάλογα με τα λεφτά που θα μαζέψω θα κινηθώ, πρώτη μου επιλογή είναι το note 2, αν δεν καταφέρω να μαζέψω τα φράγκα θα αρκεστω στο galaxy grand. Αν τα καταφέρω και το πάρω θα προσπαθήσω να το κρατήσω τουλάχιστον ένα χρόνο και τότε να πάρω το επόμενο πάλι σε μειωμένη τιμή, δύσκολα θα διαθέτω τα 700αρια για να παίρνω ότι τελευταίο. Λες και το note 2 , αυτή τη στιγμή δεν είναι από τα κορυφαία smartphone. ;) Μακάρι να μπορέσω να το πάρω, θα πάω ομόνοια αν είναι και όποιος το δώσει φτηνότερα το πήρα επί τόπου, εξάλλου οι ποιο πολλοί εκεί είναι , kaizerstore, kaizershop, mr mobi, buy & sell.
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του note2 είναι καλύτερη από του 1; Γιατί στα specs πάνω κάτω την ίδια ανάλυση έχουν.... Και η μπαταρία του 2 πράγματι φτάνει τις 2 μέρες με full χρήση;

 

Η οθόνη του 2 είναι σίγουρα μεγαλύτερη. Τώρα για καλύτερη πόσες διαφορές να δεις με γυμνό μάτι; Εδώ μου φαίνονται προσωπικά ίδια S4-N2 :lol:. Η μπαταρία του είναι μεγάλο ατού.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του note2 είναι καλύτερη από του 1; Γιατί στα specs πάνω κάτω την ίδια ανάλυση έχουν.... Και η μπαταρία του 2 πράγματι φτάνει τις 2 μέρες με full χρήση;

 

Φυσικα και είναι καλυτερη. Μπορω να στο πω αβίαστα όταν κατοχος για 1 χρονο πολλων διαφορετικών note 1 (αλεπαλληλες δοκιμες με άλλες συσκευες και επιστροφή σε note 1) η διαφορα ηταν μεγαλη.

Παρα την ιδια αναλυση, λοιπον, θα δεις διαφορα σε φωτεινοτητα και crispness (ειδικα στην απεικονιση των γραμματοσειρών εγινε καλη δουλεια).

Γενικα η οθονη του 2 είναι ανωτερη του 1 και ανυπομονούμε για αυτή του 3...;)

Link to comment
Share on other sites

αααχχ και εγώ περιμένω με αγωνία το ΙΙΙ

Βαγγέλη τι γίνετε με το Dropbox αν το πάρεις μεταχειρισμένο και ο προηγούμενος έχει ενεργοποιήσει ήδη τα 50 δωρεάν GB?

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

αααχχ και εγώ περιμένω με αγωνία το ΙΙΙ

Βαγγέλη τι γίνετε με το Dropbox αν το πάρεις μεταχειρισμένο και ο προηγούμενος έχει ενεργοποιήσει ήδη τα 50 δωρεάν GB?

Τίποτα δεν γίνεται.

τα έχει πάρει εκείνος.

εγώ που το πήρα καινούριο (2 φορές μάλιστα) και δεν πήρα τα 50 γίγα ποτέ , τι να πω?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν γίνεται.

τα έχει πάρει εκείνος.

εγώ που το πήρα καινούριο (2 φορές μάλιστα) και δεν πήρα τα 50 γίγα ποτέ , τι να πω?

 

Κι εγω μετα από πολλες διαδοχικες δοκιμες συσκευών (note 2, note 8 και εσχάτως με το s4) ουδέποτε πηρα για δευτερη φορα την προσφορα.

Εννοείται, για το φιλο JIG που ρωτάει, πως αν ο προκάτοχος εχει ενεργοποιησει την προσφορα δεν μπορει να επωφεληθεί (δεν αγοραζες το note 2 μου να παρεις και τα 50 GB)? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις δυο προσφορές μονο αν είναι απο διαφορετική εταιρεία..

Είχα πάρει τα 25 της HTC όταν αγοράζατε το One και πήρα άλλα 50 απο το Siii. To Note2 το ενεργοποιησα με τον λογαριασμό της γυναίκας μου και τα πήρε εκείνη. Με το S4 δεν πήρα τίποτα φυσικά αλλά παρατείνεται η ισχύς τους.

Δηλαδή τα δυο χρόνια για τα 50 της Samsung θα λήξουν μόλις συμπληρώσει 2 χρόνια το S4.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά, είχα πάρει τα 25 γίγα από το one x+ , αλλά δεν πήρα τα 50 από το νοτε2. Αυτό την πρώτη φορά που το πήρα. τη δεύτερη, για να μην πάνε χαμένα, εβαλα πρώτα το λογαριασμό της γυναίκας μου και τα πήρε εκείνη. Εντάξει, Έλληνες είμαστε, σιγά που μας δουλέψουν αυτοί...:p:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά, είχα πάρει τα 25 γίγα από το one x+ , αλλά δεν πήρα τα 50 από το νοτε2. Αυτό την πρώτη φορά που το πήρα. τη δεύτερη, για να μην πάνε χαμένα, εβαλα πρώτα το λογαριασμό της γυναίκας μου και τα πήρε εκείνη. Εντάξει, Έλληνες είμαστε, σιγά που μας δουλέψουν αυτοί...:p:p

 

Ούτε εγώ πήρα τα 25 από HTC παραδόξως, ενώ γνωρίζω φίλους (όπως κι ο Κώστας παραπάνω) που συνδύασαν τις προσφορές 2 διαφορετικών brands κι έφτασαν τα 75...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μετα από πολλες διαδοχικες δοκιμες συσκευών (note 2, note 8 και εσχάτως με το s4) ουδέποτε πηρα για δευτερη φορα την προσφορα.

Εννοείται, για το φιλο JIG που ρωτάει, πως αν ο προκάτοχος εχει ενεργοποιησει την προσφορα δεν μπορει να επωφεληθεί (δεν αγοραζες το note 2 μου να παρεις και τα 50 GB)? :lol:

χεχε, εγώ τα έχω πάρει, ο άλλος που το πούλησα όμως....... :p

 

αν και νομίζω ότι αν βάλει το δικό του η καινούργιο account θα τα ''πάρει'' μια χαρά

Edited by Jig
edit
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το ψάχνετε η αγορά αξίζει με τα 1000!!! :) Εγώ θα κάνω κίνηση τέλος του μήνα και ανάλογα με τα λεφτά που θα μαζέψω θα κινηθώ, πρώτη μου επιλογή είναι το note 2, αν δεν καταφέρω να μαζέψω τα φράγκα θα αρκεστω στο galaxy grand. Αν τα καταφέρω και το πάρω θα προσπαθήσω να το κρατήσω τουλάχιστον ένα χρόνο και τότε να πάρω το επόμενο πάλι σε μειωμένη τιμή, δύσκολα θα διαθέτω τα 700αρια για να παίρνω ότι τελευταίο. Λες και το note 2 , αυτή τη στιγμή δεν είναι από τα κορυφαία smartphone. ;) Μακάρι να μπορέσω να το πάρω, θα πάω ομόνοια αν είναι και όποιος το δώσει φτηνότερα το πήρα επί τόπου, εξάλλου οι ποιο πολλοί εκεί είναι , kaizerstore, kaizershop, mr mobi, buy & sell.

 

Φιλε μου επειδη ημουν στο ιδιο διλλημα θα σου πω να μην δωσεις λεφτα για το grand..παρε μια φορα κατι και καλο...να ξερεις οτι εγω σαν ανθρωπος δυσκολα χαλαω λεφτα..παρ ολα αυτα δεν το εχω μετανιωσει με τιποτα...ειναι ευκαιρια σε αυτη την τιμη να γνωρισουν πολλοι το κινητο σαν ιδιοκτητες....εγω το πηρα 395 και τωρα εχει παει στα 390..πολυ καλα..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή. Το ξέρω ότι σε αυτά τα λεφτά είναι ευκαιρία, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα τα έχω, από την άλλη ότι πάρω αυτό το μήνα, μετά έρχονται άλλες υποχρεώσεις και τα όποια λεφτά μαζέψω θα φαγωθούν. Παλαιότερα άλλαζα συχνά κινητά αλλά τώρα πια αυτά κόπηκαν και εγώ θέλω να το πάρω κι ας στριμωχτώ, μια φορά να τα σκάσω και μετά τέλος για ένα χρόνο. Θα δούμε, θα το παλέψω, ελπίζω σε μια βδομάδα να το έχω. Πήγα σήμερα και από ομόνοια και μου είπαν για γερμανικό, είναι καλό για τις όποιες αναβαθμίσεις; Είδα και ποικιλία στα χρώματα, έχει δει κανείς από κοντά τα ruby wine (αυτό τι είναι κοκκινογκρενα;), το μπλε ή το καφέ, λένε σαν χρώματα (προσωπική άποψη πάντα);
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...