Jump to content

Διαθεσιμότητα και αγορά του Samsung Galaxy Note II


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί:

- Αν το σκρουτζομάγαζο κάνει παραεισαγωγή από ΕΕ, καλύπτεται από εγγύηση που αναγνωρίζει η ελληνική αντιπροσωπία και το service αναλαμβάνει η smartec;;;

- Αν το σκρουτζομάγαζο κάνει παραεισαγωγή από χώρα εκτός ΕΕ, ΔΕΝ καλύπτεται από εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπίας και το σκρουτζομάγαζο έχει συνεννοηθεί το service να αναλαμβάνει η avarto;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί:

- Αν το σκρουτζομάγαζο κάνει παραεισαγωγή από ΕΕ, καλύπτεται από εγγύηση που αναγνωρίζει η ελληνική αντιπροσωπία και το service αναλαμβάνει η smartec;;;

- Αν το σκρουτζομάγαζο κάνει παραεισαγωγή από χώρα εκτός ΕΕ, ΔΕΝ καλύπτεται από εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπίας και το σκρουτζομάγαζο έχει συνεννοηθεί το service να αναλαμβάνει η avarto;;;

Ναι καπως ετσι, το θέμα όμως είναι οτι σου λένε την αλήθεια? Στο ebw.gr που μίλησα π.χ μου είπανε ότι συνεργάζονται με την ελληνική αντιπρωσωπεια της samsung (δεν ξέρανε πως λέγεται, smartek ή arvato, μου είπανε ελληνική επίσημη αντιπροσωπεία) και αν θα εχω πρόβλημα θα πάω εκεί. Ειναι όμως έτσι ή θα τρέχω στο τέλος στην arvato? Δεν ξέρουμε πλέον ποιον και τι να πιστέψουμε, είναι τόσα που ακούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί:

- Αν το σκρουτζομάγαζο κάνει παραεισαγωγή από ΕΕ, καλύπτεται από εγγύηση που αναγνωρίζει η ελληνική αντιπροσωπία και το service αναλαμβάνει η smartec;;;

- Αν το σκρουτζομάγαζο κάνει παραεισαγωγή από χώρα εκτός ΕΕ, ΔΕΝ καλύπτεται από εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπίας και το σκρουτζομάγαζο έχει συνεννοηθεί το service να αναλαμβάνει η avarto;;;

 

Καπως ετσι ειναι αλλα η υποθεση ειναι πολυ μπερδεμενη και εξηγουμαι:Ολοι αυτοι στα σκρουτζομαγαζα σου λενε οτι το κινητο ειναι ευρωπαικο και ειναι unbranded.Σε αυτη την περιπτωση θα επρεπε να εχει πληρη υποστηριξη απο samsung hellas και συνεπως servis στη smartec,αλλα σου πετανε το servis στην arvato (που κολλαει τωρα η arvato αγνωστο)και 2 χρονια εγγυηση αντιπροσωπειας που αν τους πιεσεις αρνουνται να σου πουν την samsung hellas.Καποια κομπινα κανουν οι εισαγωγεις γιατι απο αυτους τα παιρνουν τα σκρουτζομαγαζα και δεν τα εισαγουν απο μονα τους (εκτος απο μεμονομενες περιπτωσεις).Η υποθεση βρωμαει κυριολεκτικα.

 

@baltziak πιστεψες οτι δεν ξερουν?? Μηπως κανουν τον κινεζο??..και το συγκεκριμενο μαγαζι που αναφερεις

ειναι πολυ βρωμιαρικο, ειχα κανει και αναφορα στο σκρουτζ μαζι με αλλους πριν λιγο καιρο και τον ειχαν πεταξει για ενα διαστημα εξω.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Για το ebw.gr ξέρουμε τίποτα? Γράφουν ιμει στην απόδειξη? Καλύπτονται με εγγύηση από smartek?

 

Από ότι είδα στην σελίδα που έχουν στο Facebook αναφέρουν για εξουσιοδοτημένο τεχνικό τμήμα της Samsung το Arvato Teleservice, σε κάποιον που ήθελε σέρβις σε ένα sgs3 που αγόρασε από αυτούς.

 

Edit:

Στην Samsung στα επίσημα επισκευαστικά κέντρα της Αττικής για smartphone είναι και το arvato μεταξύ των άλλων.

Η λίστα που βγάζει είναι η εξής:

1 ΓΕΡΜΑΝΟΣ 23ο ΧΛΜ. Ε.Ο. ΑΘΗΝΩΝ-ΛΑΜΙΑΣ (P) 2106297371

2 ARVATO SA Λεωφόρος Κηφισού 38-38Α (P) 210-5197500 (F)210-5197529

3 ΔΡΑΠΑΝΙΩΤΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΠΑΡΤΗΣ 6 & ΠΑΤΗΣΙΩΝ (P) 2108678178

4 TELKA EPE ΠΑΤΗΣΙΩΝ 348 & ΛΑΣΚΑΡΑΤΟΥ 2Α (P) 2102110410

5 OMNITECH ΚΛΕΙΣΘΕΝΟΥΣ 231 (P) 2106619010

6 ΚΑΛΑΝΟΨΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ 81 (P) 2102630951

7 ΞΗΡΟΥΧΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 180 (P) 2109569752

8 J&P mobile services Σμύρνης 44 Καραϊσκάκη (P) 2104933111 (F)2104929004

9 ΔΡΟΣΟΣ Ι. SAMSUNG SHOP ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ 9-11 (P) 2104288090

10 SMARTEC ΦΕΙΔΙΠΠΙΔΟΥ 7 (P) 2105820000

Πηγή: http://www.samsung.com/gr/support/location/supportServiceLocation.do?page=SERVICE.LOCATION

Edited by andreaslfc
Ανδρέας :)
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν είναι ευρωπαϊκό έχεις την επιλογή να διαλέξεις όποιο από αυτά θέλεις, ενώ αν δεν είναι πας μάλλον μόνο στην αρβατο. Εγω πάντως το παρήγγειλα χθες το βράδυ από τον Νίκο (extreme mobile) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αν είναι ευρωπαϊκό δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα. Edited by baltziak
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν είναι ευρωπαϊκό έχεις την επιλογή να διαλέξεις όποιο από αυτά θέλεις, ενώ αν δεν είναι πας μάλλον μόνο στην αρβατο. Εγω πάντως το παρήγγειλα χθες το βράδυ από τον Νίκο (extreme mobile) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αν είναι ευρωπαϊκό δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.

 

Κι εγώ από extreme-mobile το παρήγγειλα χθες το βράδυ και αύριο θα το έχω...

Ανδρέας :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φεύγει φίλος για εξωτερικό αύριο κ θέλει να κάνει αγορά άμεσα,σήμερα,ένα note ii κ να το φορτώσει στην κάρτα με μικρές δόσεις αλλά άτοκες.

Επειδή πολλοί από εσάς έχουν προσωπική εμπειρία από το Νίκο (extreme),γνωρίζει κάποιος αν παρέχει τέτοια εξυπηρέτηση?4-6 άτοκες μάξιμουμ.

 

Είναι κλειστός τώρα αλλιώς θα τον έπαιρνα τηλ κ ψιλοβιαζομαστε..

 

Επίσης προτάσεις για άλλο κατάστημα που να είναι αξιόπιστο κ να πληρεί τις ανωθι προϋποθέσεις καλοδεχούμενες..

 

Ευχαριστώ!

me > you
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από extreme-mobile το παρήγγειλα χθες το βράδυ και αύριο θα το έχω...

 

το συγκεκριμένο μαγαζι δεν παιζεται!

το παιδι που το εχει ειναι αψογο πραγματικά!

καταπληκτική εξυπηρέτηση πραγματικά δεν εχω λογια...

δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις κατι απο εκει και να μην μείνεις ευχαριστημενος...

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο μαγαζι δεν παιζεται!

το παιδι που το εχει ειναι αψογο πραγματικά!

καταπληκτική εξυπηρέτηση πραγματικά δεν εχω λογια...

δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις κατι απο εκει και να μην μείνεις ευχαριστημενος...

 

Άντε τι κάθεσαι και δεν το παραγγέλνεις:)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Άντε τι κάθεσαι και δεν το παραγγέλνεις:)

 

το εκανα ηδη..

εδω και μια μερα το εχω στα χερια μου!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μηπως ξερει κανεις τι διαφορα εχουν αυτα τα δυο?

ποιο να παρω?

 

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/18524e05b39b4dfa88e425b0679f6064/productinfo.aspx

 

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/616202e8d42c418da81caaa61f52cad4/productinfo.aspx

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις τι διαφορα εχουν αυτα τα δυο?

ποιο να παρω?

 

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/18524e05b39b4dfa88e425b0679f6064/productinfo.aspx

 

http://www.birdphone.gr/gr/prdid/616202e8d42c418da81caaa61f52cad4/productinfo.aspx

 

Σύμφωνα με τον τίτλο που έχουν το ένα είναι Branded της T-Mobile οπότε στην θέση του θα έπαιρνα το Unbranded.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!*Έχει κανείς φωτογράφια από το νέο γκρι χρώμα.?Υπάρχει μια φώτο στο καιζερ αλλά δεν είναι ευδιάκριτη και δε φαίνεται η διαφορά από το ήδη υπάρχον τιτανιουμ γκρι.Ακόμη ήθελα να ρωτήσω είναι καλυμμένα τα τηλ . (Απο Samsung hellas) από τέτοιου είδους καταστήματα? Υπάρχει μεγάλη διάφορα στη τιμή και ήθελα να να μου πείτε τη γνώμη σας.*Έχω εδώ και 15 ημέρες το ταμπλέτ10.1 note 3g και είμαι απόλυτα ευχαριστιμενος και σκέφτομαι πολύ σοβαρά και...την αγορά του νοτε2 γι αυτό ψάχνω τη καλύτερη τιμή γιατί μου έφυγαν πολλά €...Σε ευχαριστώ για το χρόνο σας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!*Έχει κανείς φωτογράφια από το νέο γκρι χρώμα.?Υπάρχει μια φώτο στο καιζερ αλλά δεν είναι ευδιάκριτη και δε φαίνεται η διαφορά από το ήδη υπάρχον τιτανιουμ γκρι.Ακόμη ήθελα να ρωτήσω είναι καλυμμένα τα τηλ . (Απο Samsung hellas) από τέτοιου είδους καταστήματα? Υπάρχει μεγάλη διάφορα στη τιμή και ήθελα να να μου πείτε τη γνώμη σας.*Έχω εδώ και 15 ημέρες το ταμπλέτ10.1 note 3g και είμαι απόλυτα ευχαριστιμενος και σκέφτομαι πολύ σοβαρά και...την αγορά του νοτε2 γι αυτό ψάχνω τη καλύτερη τιμή γιατί μου έφυγαν πολλά €...Σε ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Βαλε link αν μπορεις

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα θελω να κανω μια ερωτηση.

Εχω το s3 και θελω να παρω το note2 το βρηκα σε ενα καταστημα του scroutz αλλα μου ειπε το παλικαρι οτι ειναι ευρωπαικο..

αν το παρω θα εχω θεμα με την εγγιυση??

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα θελω να κανω μια ερωτηση.

Εχω το s3 και θελω να παρω το note2 το βρηκα σε ενα καταστημα του scroutz αλλα μου ειπε το παλικαρι οτι ειναι ευρωπαικο..

αν το παρω θα εχω θεμα με την εγγιυση??

 

Αν ειναι ευρωπαϊκό κανονικά δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Μπορείς να μάθεις απο το μαγαζί ακριβως απο που είναι και ν επικοινωνησεις με την Samsung hellas να επιβεβαιωσεις

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα θελω να κανω μια ερωτηση.

Εχω το s3 και θελω να παρω το note2 το βρηκα σε ενα καταστημα του scroutz αλλα μου ειπε το παλικαρι οτι ειναι ευρωπαικο..

αν το παρω θα εχω θεμα με την εγγιυση??

Καλημέρα. Ρώτησε τους αν το υποστηρίζει η Samsung hellas και αν το servis είναι η smartec.Αν σου πουν για arvato θα σου προτεινα να μην το παρεις.Εχουμε αναφέρει πολλές φορές σε αυτό το νήμα ότι πολλοί έχουμε αγοράσει το νοτελι από τον Νικο στο Αιγάλεω με κανονική εγγύηση της Ελληνικης αντιπροσωπειας, το αναφερω γιατι απο εκει τουλαχιστον είναι εγγυημένο για την κακια στιγμή (φτου, μακριά από εμάς :p )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ρώτησε τους αν το υποστηρίζει η Samsung hellas και αν το servis είναι η smartec.Αν σου πουν για arvato θα σου προτεινα να μην το παρεις.Εχουμε αναφέρει πολλές φορές σε αυτό το νήμα ότι πολλοί έχουμε αγοράσει το νοτελι από τον Νικο στο Αιγάλεω με κανονική εγγύηση της Ελληνικης αντιπροσωπειας, το αναφερω γιατι απο εκει τουλαχιστον είναι εγγυημένο για την κακια στιγμή (φτου, μακριά από εμάς :p )

 

καλημερα

και εγω αρκετα κινητα αγορασα απο τον Νικολα, ειναι τελειος σε ολα του. ΑΨΟΓΟΣ.

Αλλα εδω και 3 μερες που επικοινωνω μαζι του δεν μπορω να πετυχω να εχει το note2 για να το παραγγειλω.

Εφταιγα και εγω γιατι δεν αποφασιζα τι χρωμα να το παρω (ασπρο η γκρι) :)

Τελικα οταν αποφασισα (γκρι) δεν το ειχε :)

Θα περιμενω και Δευτερα - Τριτη και αν δεν το εχει τοτε θα αναγκαστω να το παρω απο αλλου..

Εχετε να προτεινεται κανενα αλλο μαγαζι (περιπου σαν του Νικολα) για να το παρω??

Ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

και εγω αρκετα κινητα αγορασα απο τον Νικολα, ειναι τελειος σε ολα του. ΑΨΟΓΟΣ.

Αλλα εδω και 3 μερες που επικοινωνω μαζι του δεν μπορω να πετυχω να εχει το note2 για να το παραγγειλω.

Εφταιγα και εγω γιατι δεν αποφασιζα τι χρωμα να το παρω (ασπρο η γκρι) :)

Τελικα οταν αποφασισα (γκρι) δεν το ειχε :)

Θα περιμενω και Δευτερα - Τριτη και αν δεν το εχει τοτε θα αναγκαστω να το παρω απο αλλου..

Εχετε να προτεινεται κανενα αλλο μαγαζι (περιπου σαν του Νικολα) για να το παρω??

Ευχαριστω

Απο το birdphone που εχω παρει 2 συσκευες εμεινα ευχαριστημενος.Εχω παρει κι απο αλλου οπως cityshop κλπ αλλα αμα βαριουνται (η δεν θελουν-η δεν ξερουν να πουν) και τους τα βγαζω με το τσιγγελι, μου ανεβαινει η πιεση :mad: Στραβωνουν κιολας αμα ρωτας καποια πραγματα, ενα σκασμο λεφτα δινουμε, δεν αγοραζουμε τυροπιτα!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ρώτησε τους αν το υποστηρίζει η Samsung hellas και αν το servis είναι η smartec.Αν σου πουν για arvato θα σου προτεινα να μην το παρεις.

 

Μα και η arvato συγκαταλέγεται στα επίσημα service της Samsung Hellas, όπως ή smartec.

Δεν μπορεί να κρίνει από αυτό ο φίλος αν το τηλέφωνο είναι Ευρωπαϊκό.

Τα μαγαζιά θα του πούνε από πού είναι, αν όχι η ίδια η Samsung.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Μα και η arvato συγκαταλέγεται στα επίσημα service της Samsung Hellas, όπως ή smartec.

Δεν μπορεί να κρίνει από αυτό ο φίλος αν το τηλέφωνο είναι Ευρωπαϊκό.

Τα μαγαζιά θα του πούνε από πού είναι, αν όχι η ίδια η Samsung.

 

Να μην σου πω οτι πλεον ενα απο τα κυρια σερβις της samsung ειναι η arvato. Aλλωστε και ο Νικος για θεματα σερβις με την arvato μιλαει. Παντως ο Νικος και το birdphone ειναι εγγυηση και ειναι σιγουρα ευρωπαικο. Αν τους ρωτησεις σου λενε απο ποια χωρα ειναι και ετσι σου ερχεται.

Edited by baltziak
Link to comment
Share on other sites

Μα και η arvato συγκαταλέγεται στα επίσημα service της Samsung Hellas, όπως ή smartec.

Δεν μπορεί να κρίνει από αυτό ο φίλος αν το τηλέφωνο είναι Ευρωπαϊκό.

Τα μαγαζιά θα του πούνε από πού είναι, αν όχι η ίδια η Samsung.

Kοιτα,ειχαμε κανει παλιοτερα ολοκληρη κουβεντα για αυτο το θεμα.Το επισημο servis της samsung στην Ελλαδα ειναι η smartec και αν παρειςτην αντιπροσωπεια για βλαβη θα σου πουν να το στειλεις εκει!!!Τωρα,υπαρχουν και καποια συμβεβλημενα αλλα η arvato δεν ειναι σε καμια περιπτωση το επισημο-κυριο servis της samsung Hellas στην Ελλαδα οπως θα σου πουν επειμενοντας καποιοι πωλητες οι οποιοι αρνουνται πεισματικα την smartec σαν επισημο servis (εχουν τον λογο τους φυσικα,γιατι αν το πας στην smartec θα φας πορτα).Καποια μαγαζια θα σου πουν καποιες αληθειες και καποια οχι κι αυτο στο λεω γιατι σε βλεπω να δινεις τυφλη εμπιστοσυνη στο καθε μαγαζι και ειναι λαθος σου.Οι μεν πωλητες δε,που θα σου πουν για serviς στην arvato,αν τους πιεσεις δεν θα σου πουν οτι εχει εγγυηση απο την samsung hellas αλλα απλως οτι εχει εγγυηση αντιπροσωπειας για 2 ετη,σε καμια περιπτωση ομως επαναλαμβανω,δεν θα σου αναφερουν την samsung hellas,ψαξτο λιγακι και θα δεις οτι ειναι οπως τα λεω ;).Και ο Νικος σε καμια περιπτωση δεν θα σου πει οτι το επισημο servis της samsung στην Ελλαδα ειναι η arvato.Aυτος ηταν εξαλου και ο λογος που προτιμησα να δωσω 15 ευρω παραπανω στον Νικο απο τους αλλους,επειδη το note2 που ειχε ηταν με εγγυηση της Ελληνικης αντιπροσωπειας και φυσικα με servis στην smartec Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

@ truckman

 

Κάνεις λάθος φίλε.

Η ARVATO SA είναι επίσημο service της Samsung Hellas.

 

Μπες στο σάιτ της Samsung να το επαληθεύσεις.

 

http://www.samsung.com/gr/support/location/supportServiceLocation.do

 

Βάλε Αθήνα, κινητά τηλέφωνα, να δεις τι θα σου εμφανίσει.

 

Δεν υπάρχει επίσημο και απλά συμβεβλημένο service.

Το ίδιο επίσημα είναι όλα τα service,ο επαγγελματισμός ίσως να αλλάζει και η εξυπηρέτηση. Ότι συμβαίνει σε όλους τους τομείς δηλαδή.

Edited by nfeel
me > you
Link to comment
Share on other sites

Και ο Νικος σε καμια περιπτωση δεν θα σου πει οτι το επισημο servis της samsung στην Ελλαδα ειναι η arvato.Aυτος ηταν εξαλου και ο λογος που προτιμησα να δωσω 15 ευρω παραπανω στον Νικο απο τους αλλους,επειδη το note2 που ειχε ηταν με εγγυηση της Ελληνικης αντιπροσωπειας και φυσικα με servis στην smartec

Εισαι σίγουρος? Για πάρτον ενα τηλ. και ρώτησε τον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...