Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην ξεχνάτε ότι για το θέμα των δεδομένων, μπορεί σε 2G mode να είναι μικρότερη η κατανάλωση από ότι σε 3G, αλλά το γεγονός ότι είναι πιο αργό σημαίνει ότι χρειάζεται πολύ περισσότερο χρόνο για τη μεταφορά των ίδιων δεδομένων. Άρα το πιο πιθανόν είναι να έχει τελικά μεγαλύτερη συνολική κατανάλωση ενέργειας.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε 2G το βάζεις μόνο όταν έχεις τα data κλειστά, αλλιώς δεν κάνεις δουλειά σου.

 

Γιάννη εξαρτάται την χρήση. Πριν το Note2 όπου δεν με απασχολεί η αυτονομία, τις καθημερινές που ήμουν σπίτι-γραφείο είχα 2g για τα απαραίτητα όσο ήμουν στον δρόμο. Δηλαδή mail, ειδοποιήσεις κλπ.

Με EDGE μπορείς άνετα να διαχειριστείς mail, Tapatalk, Evernote RRS χωρίς εικόνες, ακόμα και εφαρμογές όπως το in.gr.

Και η εξοικονόμηση ήταν παραπάνω από εμφανής.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι η χρήση που κάνω εγώ ταιριάζει στον καθένα...αλλά η χρήση που κάνω ταιριάζει σε μένα...οπότε το κινητό πάει περίφημα από θέμα μπαταρίας. Δεν σκέφτομαι αν θα ανοίξω wifi ή δεδομένα όποτε θέλω να δώ κάτι ανοίγω κατευθείαν δεδομένα.

 

https://www.dropbox.com/s/a4koo92xtayv592/2013-01-26%2001.22.23.png

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε παιδιά. Τόσο έβγαλα αυτή τη φορά. Πειτε μου που βρίσκομαι γιατί 8 ωρες δεν παίζει να δω με ανοιχτή οθόνη.
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε παιδιά. Τόσο έβγαλα αυτή τη φορά. Πειτε μου που βρίσκομαι γιατί 8 ωρες δεν παίζει να δω με ανοιχτή οθόνη.

 

και εγω καπου εκει ειμαι φιλε απλα πιστευω αν χρησιμοποιεις wifi mono θα το πετυχεις

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

και εγω καπου εκει ειμαι φιλε απλα πιστευω αν χρησιμοποιεις wifi mono θα το πετυχεις

 

Τι εννοεις?

 

Τελικα εφτασα τις 7 ωρες και 40 λεπτα οθονη μεχρι να σβησει απο μπαταρια

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί μόνο με wifi και όχι με δεδομένα κινητής( όπως το λέει στο τηλέφωνο) γιατί καταναλώνει περισσότερη μπαταρία. Μια χαρά είσαι απλά κάθε φορά μην το αφήνεις να σβήνει από μπαταρία και γενικά να το φορτίζεις πάνω από το 15%....

Δεν χρησιμοποιω δεδομενα.Αν δεις στη φωτογραφια ειναι απενεργοποιημενο.Σημερα το αφησα μεχρι τελους να δω ποσο θα αντεξει

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω δεδομενα.Αν δεις στη φωτογραφια ειναι απενεργοποιημενο.Σημερα το αφησα μεχρι τελους να δω ποσο θα αντεξει

 

Τι χρήση έχεις κάνει; Δηλαδή browsing, εφαρμογές που χρησιμοποίησες.

Χρειαζόμαστε πληροφορίες.

Σε κάποια φάση είδα ένα κατέβασμα από το 84% στο 60. Τι χρησιμοποίησες εκείνες τις ώρες;

Έχω βγάζω το 8 ωρο αλλά δουλεύω πιο πολύ Tapatalk απ ότι browser.

Εννοείται ότι δεν είναι στάνταρ γιατί στο εργοστάσιο δουλεύω office, δημιουργώ πολλές σημειώσεις με φωτογραφίες και γενικά κάνω πιο βαριά χρήση.

Σήμερα για παράδειγμα δεν θα πιάσω πάνω από 7 γιατί μέχρι τώρα το δούλευα με 3g.

Είμαι στο 73% και έχω 2 ώρες και 10' ανοικτή οθόνη

Αλλά με αρκετές κλήσεις, πολλά mail.και επί το πλείστον σε εφαρμογές επεξεργασίας φωτο, δημιουργίας σημειώσεων και excel-word.

Επειδή του κάνω συνήθως χρήση tablet, που σημαίνει ότι δεν φεύγει καθόλου από τα χέρια μου, δεν έχει υπάρξει μέρα που να μην με βγάλει από το πρωί μέχρι πολύ αργά το βράδυ.

Οπότε μην ασχολείσαι άλλο και απόλαυσε την συσκευή σου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τι χρήση έχεις κάνει; Δηλαδή browsing, εφαρμογές που χρησιμοποίησες.

Χρειαζόμαστε πληροφορίες.

Σε κάποια φάση είδα ένα κατέβασμα από το 84% στο 60. Τι χρησιμοποίησες εκείνες τις ώρες;

Έχω βγάζω το 8 ωρο αλλά δουλεύω πιο πολύ Tapatalk απ ότι browser.

Εννοείται ότι δεν είναι στάνταρ γιατί στο εργοστάσιο δουλεύω office, δημιουργώ πολλές σημειώσεις με φωτογραφίες και γενικά κάνω πιο βαριά χρήση.

Σήμερα για παράδειγμα δεν θα πιάσω πάνω από 7 γιατί μέχρι τώρα το δούλευα με 3g.

Είμαι στο 73% και έχω 2 ώρες και 10' ανοικτή οθόνη

Αλλά με αρκετές κλήσεις, πολλά mail.και επί το πλείστον σε εφαρμογές επεξεργασίας φωτο, δημιουργίας σημειώσεων και excel-word.

Επειδή του κάνω συνήθως χρήση tablet, που σημαίνει ότι δεν φεύγει καθόλου από τα χέρια μου, δεν έχει υπάρξει μέρα που να μην με βγάλει από το πρωί μέχρι πολύ αργά το βράδυ.

Οπότε μην ασχολείσαι άλλο και απόλαυσε την συσκευή σου.

 

Taptalk, Google+, goigle talk, gazzeta app, flipboard και λίγο browsing από το stock app Internet

Εκεί που έχει πέσει πολύ δεν είχα Καλό σήμα wifi. Έβλεπα και βίντεο.

 

Επίσης από ότι έχω παρατηρήσει ότι πέφτει 1% ανά 6 λεπτά χρήσης με wifi. Κλειστά όλα ούτε 1% (το βράδυ σε πούμε)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανείς αναδυόμενο παράθυρο στα links?

Έχω παρατηρήσει ότι βρίσκεται αρκετά ψηλά στην κατανάλωση...θα ποστάρω και screens αργότερα όταν πέσει η μπαταρία αλλά μου φαίνεται αρκετά παράδοξο να βρίσκεται τόσο ψηλά.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω.

Αν μιλάω στο τηλεφωνο η οθόνη όπως είναι φυσιολογικό σβήνει. Τότε μετράει χρόνο στην οθόνη;

Αν όχι τοτε φτάνω σίγουρα τις 8:30 ωρες χρήσης. Δηλαδή οθόνη ανοιχτή και χρόνος κλήσεων.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ ρε παιδιά την σημερινή εμπειρία μου. Έκανα εχθές το βράδυ ένα καλιμπράρισμα της μπαταρίας γιατί τέσσερις μήνες δεν είχα ξανακάνει και προσπαθούσα όλη μέρα να το κάνω να κλείσει...

Το αποτέλεσμα σας το παραθέτω σε screenshot...

Σημ. Φοράω Omega v11 με Perseus kernel...

Για τα δεδομένα μου είναι απίστευτο γιατί στις έξι επτά ώρες ήμουν off:D

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εσύ έχεις τόσες ώρες στην οθόνη γιατι έχει κρατήσει μόνο 12 ή παίζει κατι άλλο;

 

9ωρες;

 

Ξέρεις να μου πεις τι ισχύει με αυτό που ρώτησα στο προηγούμενο ποστ;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εσύ έχεις τόσες ώρες στην οθόνη γιατι έχει κρατήσει μόνο 12 ή παίζει κατι άλλο;

 

9ωρες;

 

Ξέρεις να μου πεις τι ισχύει με αυτό που ρώτησα στο προηγούμενο ποστ;

 

Όταν μιλάς δεν προσμετράται σαν χρόνος οθόνης αφού είναι κλειστή.

Επίσης αν δεν χρησιμοποιείς για σύνδεση τον πάροχο μην το αφήνεις σε 3g. Καταναλώνει τσάμπα ακόμα και στις κλήσεις ειδικά αν δεν έχεις καλό σήμα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάς δεν προσμετράται σαν χρόνος οθόνης αφού είναι κλειστή.

Επίσης αν δεν χρησιμοποιείς για σύνδεση τον πάροχο μην το αφήνεις σε 3g. Καταναλώνει τσάμπα ακόμα και στις κλήσεις ειδικά αν δεν έχεις καλό σήμα.

 

Δεν ανοίγω Ποτέ 3G.

Γενικά όπως σου είπα πέφτει 1% ανα 5 λεπτά Χρήσης . Αυτό που με προβληματιζει είναι η απότομη κλήση της καμπύλης.

Εσείς έχετε πιο ομαλή πτώση. Λες να φταίει το Όχι και τόσο καλό σήμα wifi;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εσύ έχεις τόσες ώρες στην οθόνη γιατι έχει κρατήσει μόνο 12 ή παίζει κατι άλλο;

 

9ωρες;

 

Ξέρεις να μου πεις τι ισχύει με αυτό που ρώτησα στο προηγούμενο ποστ;

 

Γιατί το έβγαλα από το ρεύμα στις 11:00 το πρωί που ξύπνησα...:)

Οι πραγματικές ώρες είναι, 12 ώρες εκτός ρεύματος, 9 ώρες ανοικτή η οθόνη (είδα τις περισσότερες εκπομπές του Alpha σήμερα).

Δεν ξέρω γι αυτό που ρώτησες και δεν ξέρω αν μπορούμε να το μάθουμε...

Βάση λογικής δεν θα πρέπει να μετράει χρόνο οθόνης όταν το έχεις στο αφτί.

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το έβγαλα από το ρεύμα στις 11:00 το πρωί που ξύπνησα...:)

Οι πραγματικές ώρες είναι, 12 ώρες εκτός ρεύματος, 9 ώρες ανοικτή η οθόνη (είδα τις περισσότερες εκπομπές του Alpha σήμερα).

Δεν ξέρω γι αυτό που ρώτησες και δεν ξέρω αν μπορούμε να το μάθουμε...

 

Ok. Ευχαριστώ. Πες μου πως καλιπραρεις την μπαταρία και για πιο λόγο αν έχεις όρεξη

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ok. Ευχαριστώ. Πες μου πως καλιπραρεις την μπαταρία και για πιο λόγο αν έχεις όρεξη

 

Για τον λόγο διάβασε εδώ:

http://osarena.net/android/aguides/chrisimes-simvoules-gia-prostasia-ke-afxisi-tis-diarkias-tis-batarias-sto-android.html

 

Προγράμματα στο μάρκετ υπάρχουν πολλά για αυτό τον λόγο, εγώ χρησιμοποίησα πρώτη φορά αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.battery.repair.calibrator

 

Και νομίζω δεν χρειάζεται ρουτ δικαιώματα.:)

Link to comment
Share on other sites

Για τον λόγο διάβασε εδώ:

http://osarena.net/android/aguides/chrisimes-simvoules-gia-prostasia-ke-afxisi-tis-diarkias-tis-batarias-sto-android.html

 

Προγράμματα στο μάρκετ υπάρχουν πολλά για αυτό τον λόγο, εγώ χρησιμοποίησα πρώτη φορά αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.battery.repair.calibrator

 

Και νομίζω δεν χρειάζεται ρουτ δικαιώματα.:)

 

Ευχαριστώ φίλε να είσαι καλά

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ο,τι και να λέτε εμένα με καλύπτει απόλυτα η μπαταρία... για τα δικά μου δεδομένα

:happy::happy::happy:

2 μέρες και ακόμα βαριέμαι να το βάλω να φορτίσει...

 

ΝΟΤΕ ΙΙ

Edited by rebel1
Link to comment
Share on other sites

Να και δύο ακόμα screens.Στη μέτρηση με τις 8.5 ώρες ανοικτής οθόνης με φωτεινότητα πέρι το 35-40%,έγινε εκτεταμένη χρήση tapatalk,ανοιχτά wifi,sync κ λίγο 3g..

 

Στη δεύτερη μέτρηση,που προφανώς δεν είναι αντιπροσωπευτική,πάλι είχα wifi ανοιχτό αλλά η χρήση αποσκοπούσε καθαρά να με βγάλει όσο γίνεται περισσότερο το τηλ,καλύπτοντας τις βασικές ανάγκες..

me > you
Link to comment
Share on other sites

Να και δύο ακόμα screens.Στη μέτρηση με τις 8.5 ώρες ανοικτής οθόνης με φωτεινότητα πέρι το 35-40%,έγινε εκτεταμένη χρήση tapatalk,ανοιχτά wifi,sync κ λίγο 3g..

 

Στη δεύτερη μέτρηση,που προφανώς δεν είναι αντιπροσωπευτική,πάλι είχα wifi ανοιχτό αλλά η χρήση αποσκοπούσε καθαρά να με βγάλει όσο γίνεται περισσότερο το τηλ,καλύπτοντας τις βασικές ανάγκες..

 

ΠΩΣ το κάνετε αυτό ρε παιδια;

Εγώ κοίτα που είμαι χώρος παιχνίδια. Μόνο browsing. Stock ολα.

Εδώ κοιτα που έχω την φωτεινότητα.

Να πω πως δεν έχω ούτε ένα widget και το wifi το κλείνω όταν δεν το χρησιμοποιώ

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανοιχτά δεδομένα βλέπω κ μάλιστα 2.5G ε?

Τα δεδομένα το γονατίζουν το τηλέφωνο γενικά,κάπου είχε αναφέρει ο φίλος te salat ότι αναλόγως το σήμα,ενδέχεται και το 2g καμιά φορά να καταναλώνει περισσότερο από το 3g.Άν είσαι stock δε βγάζει νόημα αλλιώς ..

me > you
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...