Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά σας ανεβάζω μια φώτο με την κατανάλωση μπαταρίας του Swype.

Εχω γράψει 2-3 κείμενα και η κατανάλωση ισοσκελισε το μισάωρο browsing φωτογραφιών του zedge!

 

Την θεωρώ πολυ καλή εφαρμογή, δε θα ήθελα να τη σουτάρω. Εχει προσέξει κάποιος άλλος κατι αντίστοιχο?

 

 

https://www.dropbox.com/s/fdxtwb740euiayv/Screenshot_2013-05-10-01-42-37.png

Edited by nfeel
me > you
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά σας ανεβάζω μια φώτο με την κατανάλωση μπαταρίας του Swype.

Εχω γράψει 2-3 κείμενα και η κατανάλωση ισοσκελισε το μισάωρο browsing φωτογραφιών του zedge!

 

Την θεωρώ πολυ καλή εφαρμογή, δε θα ήθελα να τη σουτάρω. Εχει προσέξει κάποιος άλλος κατι αντίστοιχο?

 

 

https://www.dropbox.com/s/fdxtwb740euiayv/Screenshot_2013-05-10-01-42-37.png

Όχι ρε φίλε, το χρησιμοποιώ μήνες τώρα, πλέον από το play, κανένα πρόβλημα. Μόλις το τσέκαρα, ούτε καν φαίνεται στην κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

Οταν φορτίζω το τηλέφωνο και φτάνει στο 100% στην μπαταρία λεει και το Google maps οτι εχει αρχίσει και δουλεύει ενω εγω το εχω κλείσει και εχω κανει και καθαρισμό cache. Τι να κάνω;
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Tip για όσους έχετε πρόβλημα αργής φόρτισης. Το smart dock που παρέλαβα περιέχει και φορτιστή 2Α ίδιο με τον κανονικό. Διαπίστωσα ότι φορτιζε την συσκευή πολύ αργά. Στο settings -> battery είδα ένδειξη charging (usb). Έβαλα κα ξανά έβαλα το usb καλώδιο στον φορτιστή και στην συσκευή και πλέον η ένδειξη άλλαξε σε charging (AC), δηλ το πρόβλημα λύθηκε και το αίτιο ήταν ότι το καλώδιο δεν είχε κουμπωσει πολύ καλά. Το αναφέρω γιατί είχα διαβάσει ότι κάποιοι άλλαξαν usb καλώδιο που ίσως τελικά να μην χρειάζεται.
Link to comment
Share on other sites

Tip για όσους έχετε πρόβλημα αργής φόρτισης. Το smart dock που παρέλαβα περιέχει και φορτιστή 2Α ίδιο με τον κανονικό. Διαπίστωσα ότι φορτιζε την συσκευή πολύ αργά. Στο settings -> battery είδα ένδειξη charging (usb). Έβαλα κα ξανά έβαλα το usb καλώδιο στον φορτιστή και στην συσκευή και πλέον η ένδειξη άλλαξε σε charging (AC), δηλ το πρόβλημα λύθηκε και το αίτιο ήταν ότι το καλώδιο δεν είχε κουμπωσει πολύ καλά. Το αναφέρω γιατί είχα διαβάσει ότι κάποιοι άλλαξαν usb καλώδιο που ίσως τελικά να μην χρειάζεται.

 

Ένα λεπτό γιατί γράφεις πράγματα ασύνδετα μεταξύ τους. Στην αρχή καλείς όσους έχουν πρόβλημα αργής φόρτισης να ακολουθήσουν το tip σου. Ωραία λέω κάτσε να διαβάσω μήπως έχω και εγώ πρόβλημα στο μέλλον. Κατόπιν "ξεφουρνίζεις" οτι έχεις smart dock. Άρα δεν αναφέρεσαι σε όσους ΑΠΛΩΣ έχουν πρόβλημα αργής φόρτισης, αλλά όσοι έχουν πρόβλημα αργής φόρτισης και διαθέτουν smart dock. Ένα το κρατούμενο.

Δεύτερο και σημαντικότερο. Καταλήγεις σε συμπέρασμα ότι "φταίει που δεν έχει κουμπώσει το καλώδιο καλά" και αφού έβαλες και ξαναέβαλες το καλώδιο στον φορτιστή και στη συσκευή. Πως γίνεται να έβαλε λάθος τόσες φορές το καλώδιο; καλώδιο φόρτισης βάζουμε 15 χρόνια στα κινητά μας... Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;

 

Και έρχομαι να σου λύσω την απορία : Δεν πέρασε καθόλου από το μυαλό σου ότι το smart dock χρησιμεύει και για σύνδεση με υπολογιστή; εξού και το charging usb. Δηλαδή δεν πρόκειται ντε και καλά για σφάλμα, αλλά υπάρχει και αυτή η επιλογή στην συσκευή. Τώρα το γιατί επιλέγει να στο φορτίζει με ρυθμό usb και όχι ac είναι άλλο θέμα.

 

Σημειωτέον, δεν είναι όλα τα καλώδια ίδια. Δεν είναι όλα τα καλώδια usb/mini usb για φόρτιση. Μου έχει τύχει καλώδιο να είναι μόνο για μεταφορά δεδομένων και να φορτίζει λιγότερο από όσο καταναλώνει το τηλέφωνο. Δηλαδή το έβαζα για φόρτιση, και έμπαινα και μέσα... Και αγόρασα ένα καλώδιο με 5 ευρώ το οποίο έγραφε ότι ΔΕΝ έχει απώλειες, και κάνω έτσι τη δουλειά μου.

 

Επίσης δεν έχω δει καμιά διαφορά σε φορτιστές του 1Α και των 2Α. Έχω από 2 στο καθένα, και έναν με 1Α στο αυτοκίνητο. Όλοι φορτίζουν το ίδιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά μεταξύ 1Α κ 2Α σε θεωρητικό επίπεδο είναι τουλάχιστον μισός χρόνος διαφορά..αν με 2Α φορτίζει σε 2.5 ώρες, με 1Α πρέπει να κάνει τουλάχιστον 4.
me > you
Link to comment
Share on other sites

Οταν φορτίζω το τηλέφωνο και φτάνει στο 100% στην μπαταρία λεει και το Google maps οτι εχει αρχίσει και δουλεύει ενω εγω το εχω κλείσει και εχω κανει και καθαρισμό cache. Τι να κάνω;

 

Βάλε τα maps στο greenify.

Link to comment
Share on other sites

.

Ένα λεπτό γιατί γράφεις πράγματα ασύνδετα μεταξύ τους. Στην αρχή καλείς όσους έχουν πρόβλημα αργής φόρτισης να ακολουθήσουν το tip σου. Ωραία λέω κάτσε να διαβάσω μήπως έχω και εγώ πρόβλημα στο μέλλον. Κατόπιν "ξεφουρνίζεις" οτι έχεις smart dock. Άρα δεν αναφέρεσαι σε όσους ΑΠΛΩΣ έχουν πρόβλημα αργής φόρτισης, αλλά όσοι έχουν πρόβλημα αργής φόρτισης και διαθέτουν smart dock. Ένα το κρατούμενο.

Δεύτερο και σημαντικότερο. Καταλήγεις σε συμπέρασμα ότι "φταίει που δεν έχει κουμπώσει το καλώδιο καλά" και αφού έβαλες και ξαναέβαλες το καλώδιο στον φορτιστή και στη συσκευή. Πως γίνεται να έβαλε λάθος τόσες φορές το καλώδιο; καλώδιο φόρτισης βάζουμε 15 χρόνια στα κινητά μας... Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;

 

Και έρχομαι να σου λύσω την απορία : Δεν πέρασε καθόλου από το μυαλό σου ότι το smart dock χρησιμεύει και για σύνδεση με υπολογιστή; εξού και το charging usb. Δηλαδή δεν πρόκειται ντε και καλά για σφάλμα, αλλά υπάρχει και αυτή η επιλογή στην συσκευή. Τώρα το γιατί επιλέγει να στο φορτίζει με ρυθμό usb και όχι ac είναι άλλο θέμα.

 

Σημειωτέον, δεν είναι όλα τα καλώδια ίδια. Δεν είναι όλα τα καλώδια usb/mini usb για φόρτιση. Μου έχει τύχει καλώδιο να είναι μόνο για μεταφορά δεδομένων και να φορτίζει λιγότερο από όσο καταναλώνει το τηλέφωνο. Δηλαδή το έβαζα για φόρτιση, και έμπαινα και μέσα... Και αγόρασα ένα καλώδιο με 5 ευρώ το οποίο έγραφε ότι ΔΕΝ έχει απώλειες, και κάνω έτσι τη δουλειά μου.

 

Επίσης δεν έχω δει καμιά διαφορά σε φορτιστές του 1Α και των 2Α. Έχω από 2 στο καθένα, και έναν με 1Α στο αυτοκίνητο. Όλοι φορτίζουν το ίδιο γρήγορα.

 

@Hierophant: Αφού διαβάσεις τα ακόλουθα, θα εκτιμούσα μια συγγνώμη. Όλοι είμαστε άνθρωποι και όλοι κάνουμε λάθη, δεν είναι κακό να ζητήσεις μια συγγνώμη. Ευχαριστώ.

 

...περιέχει και φορτιστή 2Α ίδιο με τον κανονικό...

@Hierophant: Εισαι αγενής και προσβλητικός και λάθος ... ας διάβαζες καλύτερα τι έγραψα, ότι δηλ ο φορτιστής είναι ίδιος με τον κανονικό και ότι με το tip το charging διορθώθηκε από το αργό usb σε ταχύ AC!

 

H διαφορά μεταξύ 1Α κ 2Α σε θεωρητικό επίπεδο είναι τουλάχιστον μισός χρόνος διαφορά..αν με 2Α φορτίζει σε 2.5 ώρες, με 1Α πρέπει να κάνει τουλάχιστον 4.

@Hierophant: Είσαι και τραγικά άσχετος, ο φίλος nfeel μόλις σου είπε τι είναι σωστό ... το οποίο έχει γραφτεί και ξαναγράψει στο παρελθόν αλλά προφανώς δεν κάνεις τον κόπο να ψαχτεις πριν αρχίσεις να δίνεις λάθος πληροφορίες.

 

ΥΓ1: "tip" σημαίνει, πριν πανικοβληθεί κάποιος και τρέχει να αλλάζει καλώδιο, ας δοκιμάσει να το ξεκουμπωσει και ξανακούμπωσει στο άκρο του φορτιστη ... αν δεν διορθωθεί, Ναι αλλάζει καλώδιο ή και φορτιστή σε επόμενη φάση.

ΥΓ2: Δεν προτίθεμαι να δώσω συνέχεια στο θέμα. Τελος

Edited by ilpara
Link to comment
Share on other sites

Μην επιμένεις. Έχω 2 φορτιστές από HTC που βγάζουν 1Α. Φεύγω από τη δουλειά στις 10, και από τις 7 και, που το βάζω να φορτίσει, είναι έτοιμο μέχρι να φύγω. Θεωρητικά ναι, Ένας φορτιστής 1Α θέλει διπλάσια ώρα. Πρακτικά δεν υπάρχει καμία διαφορά. Μέχρι και ο φορτιστής στον αναπτήρα του αυτοκινήτου που είναι και αυτός 1Α φορτίζει το ίδιο γρήγορα.

 

Κανε ένα πείραμα πρώτα και μετά να εκφέρεις άποψη. Εγώ δεν έχω λόγο να πω ψέμματα σε κάτι που μου συμβαίνει καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν πρωί στην πρώτη μου απάντηση κ λόγω κούρασης δεν ήμουν ιδιαίτερα αναλυτικός. Θα προσπαθήσω τώρα να κάνω μια εκτίμηση για το τι πραγματικά συμβαίνει, με κάθε καλή διάθεση..

 

Πρώτα απ'όλα, εξ'όσων είχα διαβάσει λίγο παλιότερα στους xda το note έχει maximum capacity σε αυτό που παίρνει, γύρω στο 1.7Α.

Αυτο σημαίνει πως η διαφορά μεταξύ ενός καλωδίου 1Α κ 2Α σε πλήρη φόρτιση είναι γύρω στο μισάωρο.Αν τώρα βάλεις το κινητό να φορτίσει από το 35% πχ στο 65%, με καλώδιο 1Α αντί για 2,η διαφορά μεταξύ τους στη φόρτιση θα είναι 10 με 15 λεπτά.

Ενός μέσος άνθρωπος δεν μπορεί να εκτιμήσει με ακρίβεια αυτή τη διαφορά αν δεν χρονομετρήσει.Θα του φανούν μες στις άκρες ίσοι χρόνοι πάνω κάτω.

 

Για να διαπιστώσει κανείς το άνωθι σενάριο, αρκεί να βάλει το κινητό του να φορτίσει με usb, εκεί το κινητό παίρνει 0.5α κ βεβαίως κάνει 6-7 ώρες να φορτίσει πλήρως, αν όχι παραπάνω.

 

Αυτά,

Φιλικά :)

me > you
Link to comment
Share on other sites

1) Ας κάνουμε μια προσπάθεια να διατηρήσουμε το κλίμα στο φόρουμ φιλικό. :) Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Ισα ίσα έχουμε να μοιραστούμε το "μικρόβιο" μας για την τεχνολογία :)

2) Παιδιά το note 2 παίρνει ρεύμα μέχρι και 1,8 Αμπερ. Αν το βάλεις να φορτίσει με τον φορτιστή των 2 Αμπερ, σε κάθε δευτερόλεπτο φόρτισης προσθέτεις στην μπαταρία του 1,8 κουλόμπ ηλεκτρικού φορτίου. Με τον φορτιστή του 1 Αμπερ σε κάθε δευτερόλεπτο ανεβάζεις το φορτίο της μπαταρία κατα 1 κουλόμπ. Ο μόνος τρόπο για να φορτίζει η συσκευή στον ίδιο χρόνο με τους δύο φορτιστές είναι να μπορούσε να δεχτεί μέχρι 1 αμπέρ ή και λιγότερο. Τότε όντως όποιο φορτιστή και να επέλεγες δεν θα είχε σημασία.

3) Εχω δει περίπτωση που note φόρτιζε αργά, έβαζε έβγαζε το παιδί το καλώδιο δεν άλλαζε τίποτα, στην κατανάλωση της μπαταρίας ο τύπος φόρτισης ήταν "κολλημένος" στο "φόρτιση USB" και τελικά βγάζοντας και ξαναβάζοντας την μπαταρία όλα λύθηκαν. Σε εμένα τώρα, στο παρελθόν έχει τύχει να παρατηρήσω το note μου να φορτίζει αργά 2-3 φορές. Σε ολες αυτές τις περιπτώσεις η συσκευή είχε μπει σε "φόρτιση USB" φάση και βγάζοντας-βάζοντας το καλώδιο το θέμα διορθώθηκε. Τέλος πρόσφατα παρατήρησα τη συσκευή να φορτίζει αργά χωρίς να βγάζει όμως ένδειξη ότι έχει μπερδευτεί και νομίζει ότι είναι σε θύρα USB. Δηλαδή φόρτιζε πολύ αργά και στη σελίδα που βλέπουμε την κατανάλωση της μπαταρίας η ένδειξη ψηλά ήταν "φόρτιση AC". Αλλαξα καλώδιο και όλα οκ. Προφανώς το καλώδιο της Samsung την είχε ακούσει, ίσως κάπου να τσάκισε και έδινε ελάχιστο ρεύμα. Η συχνότητα των παραπόνων δείχνει ότι δεν πρόκειται για μεμονωμένα περιστατικά αλλά για κάτι που η Samsung δεν έστησε καλά. Το καλό είναι ότι με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο το θέμα στρώνει αλλά από την άλλη η κακή εντύπωση στον χρήστη παραμένει.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο mindfield ακριβώς. Εγώ όσον αφορά την μπαταρία ανήκω στην τρίτη κατηγορία. Αργούσε πάρα πολύ να φορτίσει παρότι δεν ήταν σε φόρτιση USB αλλά κανονικά σε AC. Άλλαξα το καλώδιο κι εγώ και πλέον είναι εντάξει. Αλλά για να πω την αλήθεια ισχύει αυτό που είπες. Ότι μένει η άσχημη εντύπωση. Ήμουν χρόνια με HTC κι ήταν σκυλιά όλα τα περιφερειακά και μου χτύπησε αρνητικά που πάνω στους 2 μήνες τα έπαιξε το καλώδιο και είναι και γενικευμένο φαινόμενο. Το θετικό είναι ότι λύνεται εύκολα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που λέτε με την πολύ αργή φόρτιση μου το έκανε μόνο μία φορά στους 6 μήνες που το έχω. Το είχα συνδεμένο κανονικά στον original φορτιστή των 2 A με το original καλώδιο. Δεν ξέρω αν η συσκευή ήταν σε USB ή σε AC mode γιατί δεν το σκέφτηκα να κοιτάξω. Από τότε μέχρι τώρα έχουν περάσει μήνες και δεν έχω το παραμικρό απολύτως πρόβλημα.

 

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος για τα παρακάτω, νομίζω πως τα πράγματα έχουν ως εξής. Η κατάσταση φόρτισης που αντιλαμβάνεται το Note II όταν το συνδέουμε με το βύσμα microUSB έχει να κάνει με την κατάσταση των pins του βύσματος που "σηματοδοτούν" το τι υπάρχει στην άλλη άκρη του καλωδίου (φορτιστής ή PC). Αν όλα πάνε καλά, το Note II καταλαβαίνει σωστά τι υπάρχει στην άλλη άκρη και περνάει στην αντίστοιχη κατάσταση (AC ή USB charging mode). Αν καθώς βάζουμε το βύσμα δεν ακουμπήσουν όλα τα pins όπως πρέπει, τότε το Note II μπορεί να μπερδευτεί και να γυρίσει σε USB charging mode κι ας υπάρχει απ' την άλλη ο φορτιστής των 2 A. Στην περίπτωση αυτή το Note II δεν θα ζητήσει το μέγιστο ρεύμα (κοντά στα 2 A), αλλά μόνο 0,5 A (500 mA) για τη φόρτιση, πράγμα που σημαίνει ότι θα κάνει πάνω από 6 ώρες να φορτίσει τη μπαταρία των 3100 mAh.

 

Σε κάθε περίπτωση, το ρεύμα που αναγράφεται επάνω στον φορτιστή είναι το μέγιστο ρεύμα που αυτός μπορεί να δώσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι το Note II θα ζητήσει αυτό το ρεύμα! Και 100 A φορτιστή να του βάλεις, το Note II θα ζητήσει κάτι λιγότερο από 2 A (σε AC mode) ή 500 mA (σε USB mode). Το φορτίο (το Note II) καθορίζει το ακριβές ρεύμα που θα διαρρεύσει και όχι το τροφοδοτικό (φορτιστής ή PC). Το τροφοδοτικό απλά θέτει ένα άνω όριο.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα αποτέλεσμα δικό μου.

Στοκ όλα,1:30 ώρα gaming περίπου, παρακολούθηση βίντεο 1 ώρα κ το υπόλοιπο tapatalk κ χαζολογημα..

Wi-Fi δεν κλείνει ποτέ, συγχρονισμοί κάθε1 ώρα κ τα αποτελέσματα είναι αυτά!

 

Έτσι για να την πούμε στους περσεακιδες :-P

 

http://i41.tinypic.com/6ol8xu.png

 

http://i39.tinypic.com/aua0m1.png

 

http://i44.tinypic.com/2yjpshz.png

 

 

Χωρίς gaming θεωρώ το ξεπέρναγα το 10ωρο!

 

 

(Υ.Γ.το μυστικό βέβαια για όσους ξέρουν να διαβάζουν τη μπαταρία εδώ είναι το σήμα,αφού όπως φαίνεται είχα άριστο.Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο κατά τη γνώμη μου )

me > you
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα αποτέλεσμα δικό μου.

Στοκ όλα,1:30 ώρα gaming περίπου, παρακολούθηση βίντεο 1 ώρα κ το υπόλοιπο tapatalk κ χαζολογημα..

Wi-Fi δεν κλείνει ποτέ, συγχρονισμοί κάθε1 ώρα κ τα αποτελέσματα είναι αυτά!

 

Έτσι για να την πούμε στους περσεακιδες :-P

 

http://i41.tinypic.com/6ol8xu.png

 

http://i39.tinypic.com/aua0m1.png

 

http://i44.tinypic.com/2yjpshz.png

 

 

Χωρίς gaming θεωρώ το ξεπέρναγα το 10ωρο!

 

 

(Υ.Γ.το μυστικό βέβαια για όσους ξέρουν να διαβάζουν τη μπαταρία εδώ είναι το σήμα,αφού όπως φαίνεται είχα άριστο.Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο κατά τη γνώμη μου )

 

Ακριβώς το σήμα σε έσωσε. Με Phoenix πήγα στο 50% μετά από 15 ώρες με 2.5 ώρες streaming video με WiFi και 1.5 ώρα άλλες λειτουργίες, σύνολο 4 ώρες για 50% και 15 ώρες αυτονομία ενώ το σήμα μου γενικά στο σπίτι είναι χάλια και είχα κλειστό mobile data. Έχει σημασία ότι για τις σειρές που έβλεπα είχα full screen. Φίλε τρεις λόγοι με κρατάνε σε Phoenix. Τα 240 dpi που είναι απίστευτα, το ότι τυχαία ανακάλυψα σήμερα ότι δεν έχει όριο στο merging επαφών όπως στην stock και έκανα 7 επαφές merge και είμαι ευχαριστημένος με την αυτονομία.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το σήμα σε έσωσε. Με Phoenix πήγα στο 50% μετά από 15 ώρες με 2.5 ώρες streaming video με WiFi και 1.5 ώρα άλλες λειτουργίες, σύνολο 4 ώρες για 50% και 15 ώρες αυτονομία ενώ το σήμα μου γενικά στο σπίτι είναι χάλια και είχα κλειστό mobile data. Έχει σημασία ότι για τις σειρές που έβλεπα είχα full screen. Φίλε τρεις λόγοι με κρατάνε σε Phoenix. Τα 240 dpi που είναι απίστευτα, το ότι τυχαία ανακάλυψα σήμερα ότι δεν έχει όριο στο merging επαφών όπως στην stock και έκανα 7 επαφές merge και είμαι ευχαριστημένος με την αυτονομία.

 

240dpi έχω και εγώ με stock rom rooted (με rom toolbox pro άλλαξα στο build.prop την τιμή 320 σε 240.

 

Θα ήθελα όμως λίγη βοήθεια να καταλάβω τι εννοείς merging επαφών;;;Δηλ τι κάνεις merge;;; Ευχαριστώ :-)

Link to comment
Share on other sites

240dpi έχω και εγώ με stock rom rooted (με rom toolbox pro άλλαξα στο build.prop την τιμή 320 σε 240.

 

Θα ήθελα όμως λίγη βοήθεια να καταλάβω τι εννοείς merging επαφών;;;Δηλ τι κάνεις merge;;; Ευχαριστώ :-)

 

Δεν θυμάμαι πως είναι στα Ελληνικά. Έχεις δυο επαφές του ίδιου ατόμου με ξεχωριστά στοιχεία μέσα. Είτε γιατί το τράβηξε από Facebook είτε gmail και λοιπά. Δηλαδή σε μία επαφή έχω το email ενός φίλου σε άλλη το τηλέφωνο του και λοιπά.Όχι επίτηδες απλά ο συγχρονισμός το έκανε. Αυτές μπορείς να δηλώσεις να τις κάνεις join σε μια επαφή. Στην stock μπορείς να κάνεις μέχρι 5 επαφές join σε μία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι πως είναι στα Ελληνικά. Έχεις δυο επαφές του ίδιου ατόμου με ξεχωριστά στοιχεία μέσα. Είτε γιατί το τράβηξε από Facebook είτε gmail και λοιπά. Δηλαδή σε μία επαφή έχω το email ενός φίλου σε άλλη το τηλέφωνο του και λοιπά.Όχι επίτηδες απλά ο συγχρονισμός το έκανε. Αυτές μπορείς να δηλώσεις να τις κάνεις join σε μια επαφή. Στην stock μπορείς να κάνεις μέχρι 5 επαφές join σε μία.

 

Αυτό γίνεται μέσα από τα Contacts του Gmail. Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Δεν ξερω αν ποσταρω σωστα η θα επρεπε να το βαλω στο επισημο τοπικ.

 

Δυστυχως μου το ματιασανε το Νοτελι και χθες μετα απο 5 μηνες χρηση σταματησε να φορτιζει. Βαζω το φορτιστη και δεν αντιδρα. Ημουν στοκ με 4.1.2 ελληνικη.

Δοκιμασα να αλλαξω πριζα, καλωδιο, φορτιστη, τιποτα. Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, παλι τιποτα. Ο φορτιστης ειναι οκ, γιατι αλλο κινητο το φορτιζει. Εχει τυχει σε κανεναν αυτο;

 

Μαλλον θελει Σμαρτεκ, το θεμα ειναι οτι λειπω για δουλεια εκτος και ειτε θα πρεπει να το στειλω με κουριερ, ειτε να περιμενω ποτε θα ξαναειμαι Αθηνα και θα αργησω... Τι προτεινετε, να περιμενω να το παω απο κοντα ή να το στειλω με κινδυνο να χαθει ή να σπάσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Δεν ξερω αν ποσταρω σωστα η θα επρεπε να το βαλω στο επισημο τοπικ.

 

Δυστυχως μου το ματιασανε το Νοτελι και χθες μετα απο 5 μηνες χρηση σταματησε να φορτιζει. Βαζω το φορτιστη και δεν αντιδρα. Ημουν στοκ με 4.1.2 ελληνικη.

Δοκιμασα να αλλαξω πριζα, καλωδιο, φορτιστη, τιποτα. Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, παλι τιποτα. Ο φορτιστης ειναι οκ, γιατι αλλο κινητο το φορτιζει. Εχει τυχει σε κανεναν αυτο;

 

Μαλλον θελει Σμαρτεκ, το θεμα ειναι οτι λειπω για δουλεια εκτος και ειτε θα πρεπει να το στειλω με κουριερ, ειτε να περιμενω ποτε θα ξαναειμαι Αθηνα και θα αργησω... Τι προτεινετε, να περιμενω να το παω απο κοντα ή να το στειλω με κινδυνο να χαθει ή να σπάσει;

Αν κουνήσεις το βύσμα ελαφρά δεξιά-αριστερά-πάνω-κάτω όταν είναι συνδεμένο στη συσκευή παρατηρείς στιγμιαία να ξεκινά η φόρτιση; Όταν το συνδέεις με το PC το αναγνωρίζει; Υποπτεύομαι πως έχει πρόβλημα η υποδοχή microUSB της συσκευής. Αν είναι έτσι τότε δυστυχώς η μόνη επιλογή είναι το service. Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα να το στείλεις με courier αρκεί να το βάλεις στο κουτάκι του.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστυχως καμια αντιδραση οτι και να εχω κανει. Αρα σερβις, και μαλιστα απο κοντα οταν επιστρεψω, μια και το κουτακι του το εχω σπιτι. :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...