Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα δεν έχει την μεγάλη διάρκεια όπως βλέπω πιο πάνω αλλά η οθόνη ήταν πάνω από 6 ώρες ανοιχτή, με wifi on συνέχεια, εγκαταστάσεις προγραμμάτων, αλλαγή launcher και λοιπά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εμένα πάλι μου κρατάει γύρω στην 1.5 μέρα καθαρής χρήσης με τα πάντα ανοιχτά (wifi, 3G, GPS κλπ). Ειναι λογικό; Σε σας που κρατάει 2++ έχετε απενεργοποιησει τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση που κάνει ο καθένας διαφέρει.

Υπάρχουν τρόποι για να αυξήσεις την αναμονή ή την χρήση οθόνης, με σκοπό να"μαγειρέψεις" λίγο την κατανάλωση.

Σε δικιά μου δοκιμή έφτασα 12 ώρες ενεργή οθόνη. Όμως δεν αντιστοιχεί σε πραγματική χρήση, έγινε προς χάριν δοκιμής.

Η πιο σωστή σύγκριση είναι αυτή που κανείς σε σχέση με την προηγούμενή σοι συσκευή, μιας και το πιο πιθανό είναι να κάνεις τα ίδια πράγματα πάνω κάτω

Εμένα χοντρικά μου βγάζει μια μέρα.

Τώρα που δοκιμάζω με ιδανικές συνθήκες εξοικονόμησης ίσως να καταφέρει να μου βγάλει μέχρι την δεύτερη μέρα το βράδυ ( 40 ώρες) χωρίς να θυσιάσω λειτουργικότητα.

 

Γενικά όσο περισσότερο μαύρο στην ταπετσαρία τόσο καλύτερα, η γραφίδα καίει παραπάνω εκεί ελέω digitizer, το 3g καίει παραπάνω από το Wi-Fi, το κακό σήμα με μεταπτώσεις σε edge καίει πολύ, οι αισθητήρες καίνε πολύ, η έντονη χρήση δεδομένων ακόμα και σε Wi-Fi καίνε πολύ και πάει λέγοντας.

 

Συνιστώ λοιπόν, αφού παίξεις με την συσκευή σου να την χαρείς, ρύθμισε την ιδανικά για σένα , βάλε και κάποια εφαρμογή τύπου cpu spy για έναν Γενικό έλεγχο σε περίπτωση που δεν είσαι σίγουρος πως η συσκευή πάει καλά και τέλος.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα μπαταρια 6000 μΑ.

 

Ηρθε , φουσκωμενη, μεγαλη και με νεα πλατη για να χωραει.

Κραταει ομως μιση μερα σε σχεση με τη γνησια που κραταει μια .

 

Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?

:X
Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα μπαταρια 6000 μΑ.

 

Ηρθε , φουσκωμενη, μεγαλη και με νεα πλατη για να χωραει.

Κραταει ομως μιση μερα σε σχεση με τη γνησια που κραταει μια .

 

Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?

 

Τι μπαταρία είναι; Μην είναι καμιά μούφα;

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα μπαταρια 6000 μΑ.

 

Ηρθε , φουσκωμενη, μεγαλη και με νεα πλατη για να χωραει.

Κραταει ομως μιση μερα σε σχεση με τη γνησια που κραταει μια .

 

Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?

 

Γιατί όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω, είναι μουφα...

Αν θέλετε μπαταρίες παιδιά, εκτός γνησιας, κοιτάξτε για mugen. Ακριβές αλλά αξιόπιστες...

 

Anyway, έκανες τους κύκλους φόρτισης; αν όχι, κάνε τους και τσέκαρε μετά.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εσεις τους συγχρονισμους τους εχετε ανοικτους,συνεχως? τα δεδομενα κινητου?

 

Εγώ όχι, αλλά όχι τόσο για την μπαταρία όσο για την ακτινοβολία. Με την εφαρμογή Tasker τα ανοιγοκλείνω αυτόματα σύμφωνα με τις ανάγκες μου .

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα μπαταρια 6000 μΑ.

 

Ηρθε , φουσκωμενη, μεγαλη και με νεα πλατη για να χωραει.

Κραταει ομως μιση μερα σε σχεση με τη γνησια που κραταει μια .

 

Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?

 

Σε ένα κινητό που ήδη έχει εξαιρετική αυτονομία είσαι διατεθειμένος να το κάνεις ιδιαίτερα άκομψο με ένα φουσκωμένο και χωρίς καλή εφαρμογή καπάκι απο πίσω? Νομίζω έχασες κάποια χρήματα με αυτή την ιστορία αλλά πλέον θα ξέρεις ότι ebay + κινέζικη φθηνή μπαταρία είναι πολύ κακός συνδυασμός. Καταρχήν γιατί σε κάτι που δεν μπορεί να το μετρήσει έυκολα ο καθένας όπως τα mA, βαφτίζουν τις μπαταρίες όσα mA βολεύει για να πουλήσουν, και επίσης οι καλή μπαταρία κοστίζει δεν μπορείς να περιμένεις να αποδίδει το ίδιο με μια original. Αν δεν δεν έχει βγει επώνυμη μπαταρία με ιδιαίτερα αυξημένη χωρητικότητα στο ΙΔΙΟ μέγεθος, νομίζω ότι μια 2η original είναι πολύ καλή επιλογή, απο την στιγμή που δεν είναι και τόσο ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εσεις τους συγχρονισμους τους εχετε ανοικτους,συνεχως? τα δεδομενα κινητου?

Τα πάντα όλα! :cool:

 

Βασικά τα wireless switches στο notification center μου είναι σχεδόν άχρηστα γιατί αφήνω τα πάντα ανοιχτά συνέχεια. Τώρα καταλαβαίνω γιατί η Apple δεν βγάζει shortcuts για το Wi-Fi και το έχει θαμμένο στα μενού. Γιατί απλά θέλει να περάσει τη νοοτροπία να είναι μόνιμα ανοιχτά όλα για απόλαυση της συσκευής στο μέγιστο. Και δεν έχει άδικο για να είμαι ειλικρινής. Ειδικά με τη μπαταρία του Note II απλά δεν το σκέφτεσαι.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα όλα! :cool:

 

Βασικά τα wireless switches στο notification center μου είναι σχεδόν άχρηστα γιατί αφήνω τα πάντα ανοιχτά συνέχεια. Τώρα καταλαβαίνω γιατί η Apple δεν βγάζει shortcuts για το Wi-Fi και το έχει θαμμένο στα μενού. Γιατί απλά θέλει να περάσει τη νοοτροπία να είναι μόνιμα ανοιχτά όλα για απόλαυση της συσκευής στο μέγιστο. Και δεν έχει άδικο για να είμαι ειλικρινής. Ειδικά με τη μπαταρία του Note II απλά δεν το σκέφτεσαι.

 

Τα toggles στην notification bar εχουν μεγάλη χρησιμότητα. Πχ δεν υπάρχει λογος να ειναι το bt &GPS ενεργοποιημενα συνεχως και πολλα αλλα που θα προστεθούν στην 4.1.2

 

Κι εγω δεν κλεινω τιποτα εκτός του wifi οταν προκειται να ειμαι ολη μερα εξω.

 

Το μεσο ορο στην καθημερινή μου χρήση ειναι 17 ωρες με 9 ωρες ανοικτή την οθονη.

Όπως καταλαβαίνετε το χρησιμοποιώ σαν tablet.

Ακομα και στο γραφείο ολα τα mail, σημειωσεις κλπ γίνονται απο το Note.

To αξιοποιώ 100%

 

Δςν υπάρχει σαν αυτό σε θεμα αυτονομίας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τα toggles στην notification bar εχουν μεγάλη χρησιμότητα. Πχ δεν υπάρχει λογος να ειναι το bt &GPS ενεργοποιημενα συνεχως και πολλα αλλα που θα προστεθούν στην 4.1.2

 

Κι εγω δεν κλεινω τιποτα εκτός του wifi οταν προκειται να ειμαι ολη μερα εξω.

 

Το μεσο ορο στην καθημερινή μου χρήση ειναι 17 ωρες με 9 ωρες ανοικτή την οθονη.

Όπως καταλαβαίνετε το χρησιμοποιώ σαν tablet.

Ακομα και στο γραφείο ολα τα mail, σημειωσεις κλπ γίνονται απο το Note.

To αξιοποιώ 100%

 

Δςν υπάρχει σαν αυτό σε θεμα αυτονομίας.

Ναι κι εμένα μου αρέσουν τα toggles και γουστάρω να έχω τον έλεγχο, απλά λέω ότι δεν είμαι απ' αυτούς που ανοιγοκλείνουν συνέχεια τις μονάδες (ίσως συνήθεια απ' το iΦωνο). Επίσης μου αρέσουν τα Power Saver και Sync toggles που με μια κίνηση μειώνεις την κατανάλωση και κλείνεις τους συγχρονισμούς. Σήμερα μόλις γύρισα απ' τη δουλειά διαπίστωσα ότι το είχα σε Power Saver mode... Δεν κατάλαβα κάποια μείωση ταχύτητας και ούτε με επηρέασε καθόλου. Βέβαια δεν έκανα και ιδιαίτερα απαιτητικά πράγματα, αλλά για όσους θέλουν ακόμα καλύτερη αυτονομία ίσως αξίζει να το δοκιμάσουν. Νομίζω πως μεταξύ άλλων μειώνει και τη συχνότητα της CPU (που σημαίνει χαμηλότερη κατανάλωση και πιο δροσερό).

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια βδομάδα με το note 2 είμαι απόλυτα ικανοποιημενος με την μπαταρία του όπως και με την συσκευή γενικά.

Είμαι για παράδειγμα αυτή την στιγμή με 1 ημέρα 15 ωρες αναμονή, 6 ωρες και 15 λεπτα οθονη και 12 τους εκατό υπόλοιπο μπαταρίας και έχει δεν έχει 3 πλήρεις κύκλους φόρτισης αποφορτισης.

Υπάρχει όμως κατι που μου φαίνεται περίεργο.

Στον πίνακα με τις καταναλώσεις πρώτη εφαρμογή δεν έρχεται η οθόνη αλλά το λειτουργικό σύστημαa ndroid με 54 τους εκατό, δεύτερη η οθόνη με 14 τους εκατό και τρίτο το σύστημα androis με 9 τους εκατό.

Στα δικά μου ματιά αυτά τα ποσοστά δεν μοιάζουν λογικά.

Θα περίμενα πρώτη την οθόνη με 50 -60%

Αν δηλαδή δεν είχε τέτοια κατανάλωση το λειτουργικό σύστημα android θα έλειπε να βάζω 15 ωρες οθονη; προφανώς και δεν υπολογίζεται σωστά.

Φοράω wanam lite με κερνελ red pill.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία, ή έστω κάποια ιδέα τι μπορεί να παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου δειχνει πρωτη την οθονη με 70% μηπως ειναι πολυ και γιατι ?

 

Και να και φωτο

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου δειχνει πρωτη την οθονη με 70% μηπως ειναι πολυ και γιατι ?

 

Είναι φυσιολογικό μιας και η οθόνη είναι ότι πιο ενεργοβόρο στην συσκευή.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

μη χρησιμοποιωντας την οθονη τοσο πολυ.

να χαιρεσαι που εχεις τετοιο ποσοστο στα στατιστικα σου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά αλλα δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείτε να κάνετε.

Δηλαδή δεν θα χρησιμοποιείτε την συσκευη για να μην φορτίζετε συχνα?

Οταν το note με τα πάντα ανοιχτά και συγχρονιζομενα βγάζει 8-9 ωρες οθόνη, τι αλλο θέλετε.

Εγω το χρησιμοποιώ σαν tablet. Καθε βράδυ πριν κοιμηθώ μπαινει σε φόρτιση ειτε ειναι στο 50% ειτε στο 15%.

Δεν το φορτίζουμε με μανιβέλα. Στην πριζα μπαινει και φορτίζει σχετικά γρήγορα ειδικα αν ειναι στο 40-50%.

 

Μοναδική παραχώρηση αν ταξιδεύω και ειμαι 10 ώρες χωρις πρίζα, ενεργοποιώ την εξοικονόμηση ενέργειας.

Αυτο που μας ενδιαφέρει ειναι να μας βγάζει την μερα ακομα και αν απο τις 7 το πρωί γυρίσουμε σπιτι στις 3 τα ξημερωματα.

Αυτο το κανει με μεγαλη άνεση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά αλλα δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείτε να κάνετε.

Δηλαδή δεν θα χρησιμοποιείτε την συσκευη για να μην φορτίζετε συχνα?

Οταν το note με τα πάντα ανοιχτά και συγχρονιζομενα βγάζει 8-9 ωρες οθόνη, τι αλλο θέλετε.

Εγω το χρησιμοποιώ σαν tablet. Καθε βράδυ πριν κοιμηθώ μπαινει σε φόρτιση ειτε ειναι στο 50% ειτε στο 15%.

Δεν το φορτίζουμε με μανιβέλα. Στην πριζα μπαινει και φορτίζει σχετικά γρήγορα ειδικα αν ειναι στο 40-50%.

 

Μοναδική παραχώρηση αν ταξιδεύω και ειμαι 10 ώρες χωρις πρίζα, ενεργοποιώ την εξοικονόμηση ενέργειας.

Αυτο που μας ενδιαφέρει ειναι να μας βγάζει την μερα ακομα και αν απο τις 7 το πρωί γυρίσουμε σπιτι στις 3 τα ξημερωματα.

Αυτο το κανει με μεγαλη άνεση.

 

πές τα ρε ανθρωπε! δλδ ελεος, ειναι πολλοί οι κατοχοι smartphones που κοιμουνται καποιες νυχτες σε χωρο χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα? μην τρελαθουμε τελειως. φορτιση καθε βραδυ και το πρωι είναι φρέσκο και ετοιμο/ μια συνηθεια ειναι .(στο camping, το smartphone είναι περιττό θεωρώ).

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τους κυκλους μου(οπως και με το note1)αλλα ξαναγυσρισα στο νοτελι γιατι τετοια μπαταρια σε συνδιασμο βεβαιως με την οθοναρα του και τις δυνατοτητες του(να ναι καλα και η ram:)) δε μπορω να βρω αλλου!

Οποτε καλη η αμεσοτητα των nexus,καλο το κορυφαιο στη κατηγορια του απο θεμα αυτονομιας S3,αλλα note και παλι note τελος!

Αυτη τη φορα ηρθα για να μεινω χα χα!:lol::lol:

Και η κορυφαια αυτονομια(ειδικα με τετοια οθοναρα)ηταν βασικοτατος λογος για μενα!!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τους κυκλους μου(οπως και με το note1)αλλα ξαναγυσρισα στο νοτελι γιατι τετοια μπαταρια σε συνδιασμο βεβαιως με την οθοναρα του και τις δυνατοτητες του(να ναι καλα και η ram:)) δε μπορω να βρω αλλου!

Οποτε καλη η αμεσοτητα των nexus,καλο το κορυφαιο στη κατηγορια του απο θεμα αυτονομιας S3,αλλα note και παλι note τελος!

Αυτη τη φορα ηρθα για να μεινω χα χα!:lol::lol:

Και η κορυφαια αυτονομια(ειδικα με τετοια οθοναρα)ηταν βασικοτατος λογος για μενα!!:)

 

Καλως το απωλολόν προβατο :). Σε λιγο θα σε ακολουθήσει και ο Ευθύμης :)

Αν και διαφωνώ στην πράξη περι αμεσότητας ειδικά οταν πάμε σε βαριές εφαρμογές η καταστάσεις.

Ασε που το καλοκαίρι βλέπω να τηγανίζουν αυγά απο την θερμοκρασια στο Ν4.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εκανα τους κυκλους μου(οπως και με το note1)αλλα ξαναγυσρισα στο νοτελι γιατι τετοια μπαταρια σε συνδιασμο βεβαιως με την οθοναρα του και τις δυνατοτητες του(να ναι καλα και η ram:)) δε μπορω να βρω αλλου!

Οποτε καλη η αμεσοτητα των nexus,καλο το κορυφαιο στη κατηγορια του απο θεμα αυτονομιας S3,αλλα note και παλι note τελος!

Αυτη τη φορα ηρθα για να μεινω χα χα!:lol::lol:

Και η κορυφαια αυτονομια(ειδικα με τετοια οθοναρα)ηταν βασικοτατος λογος για μενα!!:)

Εσύ είσαι τις βόλτας γενικά!! Σαν το note2 δεν υπάρχει άλλη συσκευή άπαξ και βολευτείς το μέγεθός του :-)

Καλως το απωλολόν προβατο :). Σε λιγο θα σε ακολουθήσει και ο Ευθύμης :)

Αν και διαφωνώ στην πράξη περι αμεσότητας ειδικά οταν πάμε σε βαριές εφαρμογές η καταστάσεις.

Ασε που το καλοκαίρι βλέπω να τηγανίζουν αυγά απο την θερμοκρασια στο Ν4.

Χαχαχα, Κώστα με εχει βολέψει το μέγεθος. Προχθές έπινα καφέ με τα παιδιά και ειδα το note2 του Ηλία και αυτή την φορά μου φάνηκε μεγάλο. Ξέρω ότι συνηθίζει το μάτι κτλ αλλά γράφω απλώς πως μου έκατσε στην πρώτη θέα μετά από μέρες.. Ευτυχώς η μπαταρία του n4 δεν έχει μεγάλο θέμα όπως νόμιζα καθώς έφταιγε μια ρομ συγκεκριμένα και επίσης έχει συνηθίσει το μάτι μου πλέον την οθόνη του n4 την οποία βρίσκω απολαυστική.. Θερμοκρασία ανεβάζει αλλά τέτοια θέματα ως το καλοκαίρι δεν θα υπάρχουν φαντάζομαι (και ποιος ξέρει τι θα έχω στα χέρια μου ως το καλοκαίρι :p). Πάντως ότι και να του πετάξεις δεν δείχνει να παίρνει χαμπάρι.. Βγήκαμε και λίγο off :) (πληθυντικός ευγενείας)

Link to comment
Share on other sites

Καλως το απωλολόν προβατο :). Σε λιγο θα σε ακολουθήσει και ο Ευθύμης :)

Αν και διαφωνώ στην πράξη περι αμεσότητας ειδικά οταν πάμε σε βαριές εφαρμογές η καταστάσεις.

Ασε που το καλοκαίρι βλέπω να τηγανίζουν αυγά απο την θερμοκρασια στο Ν4.

 

Κώστα δεν υπάρχει πλέον για μένα άλλη συσκευή πέραν του note!

Τα άλλα είναι κυρίως τηλέφωνα,αυτό είναι διαφορετικο,για τις ανάγκες μου είναι αυτό που θέλω!

Το χρησιμοποιώ σα μίνι tablet γιατί τα tablet μου πέφτουν μεγάλα και με κουράζουν γενικώς(έχω και 1 nexus7 τώρα)και τα κανονικά κινητά στυλ S3 μικρά!

Το κατάλαβα όταν έκανα τις δοκιμές μου αυτό το καιρό κ μόλις ξαναπήρά το Note2 (δυστυχώς σε άσπρο,το έδωσα και τώρα πάω στο Γερμανό για το γκρι)έπαθα πλάκα!

Η μπαταρία του ενώ στο nexus μου είχα συνηθίσει να φορτίζω και 2 φορές και παραπάνω τη μέρα, στο noteli δεν έπεφτε με τίποτα!!!

Αυτό ήταν,θυμήθηκα λάιτά προηγούμενα. notes που είχα πάρει τι καλή συμβίωση είχα μαζί τους και λέω τέρμα ...

αυτονομία και πάλι αυτονομία, σε συνδιασμο με όλα τα καλούδια του note,πάω να το πάρω τώρα(ελπίζω να μη το έδωσαν 1 κομμάτι που έχω κλείσει γκρι)και δε το κουνάω ρούπι!

Και για 2η συσκευή κρατάω το nexus μου που το έχω στήσει και είναι άμεσο και πρακτικό για αυτό το λόγο!

Πίσω απ'το note το χάος σε θέμα μπαταρίας,μόνο το S3 μου έβγαζε με χίλια ζόρια τη μέρα,τα άλλα(one x κλπ)είναι απλώς τις σειράς σε θέμα μπαταρίας!

 

Εσύ είσαι τις βόλτας γενικά!! Σαν το note2 δεν υπάρχει άλλη συσκευή άπαξ και βολευτείς το μέγεθός του :-)

)

 

Σωστός ο Ευθύμης!

Τις βόλτας είμαι γενικώς,αλλά πλέον μετά απο τόσες δοκιμές κατέληξα,τέρμα οι...γυροβολιες όποιος θέλει να χρησιμοποιεί το κινητό του και όχι μόνο να το βλέπει λόγο Αυτονομίας,note κ πάλι note :-)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...