Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα!!!!!

 

Να μιλαμε για display εμεις με amoled που φτυσαμε αιμα να δουμε οθονη με μετρια φωτηνοτητα ( νοτε2) και που οταν το βλεπει γνωστος μας ρωταει αν η φωτηνοτητα ειναι στο μισο.....

Ακομα θυμαμai το s3...μαπα οθονη!

Και ομως ποσος κοσμος το αγοραζει ακομα;

 

Προτιμω backlight + calibration παρα amoled και στο αμαξι με την ηλιοροφη ανοιχτη να βγαζω τα γυαλια ηλιου.

 

Το ΟΝΕ εχει καλυτερη οθονη ηχεια και υλικα ομως τι αλλο εχει;Κινητο εντυπωσιασμου και οχι ουσιας...το Αιφον των Ανδροιδ.

 

Οσον αφορα το screenprotector μια εταιρια εβαλε απο το εργοστασιο και δευτερο σετ στο κουτι...υπαρχει αλλη;

 

Για μενα η καλητερη λυση ειναι το glas.t της sgp.

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο θέμα του wifi καλό θα ήταν να πουν τη γνώμη τους κι άλλοι χρήστες. Γενικά έχει πρόβλημα με το wifi η sony. Και παλιότερα θυμάμαι ότι είχαν προκύψει προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Ο zxr ειχε πει να μην δινουμε και τοσο σημασια στις μπαρες του wifi εικονιδιου ,οποτε τσεκαρετε το αλλιως κατεβαζοντας κατι κτλ

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη μας εχεις παραθεσει ενα αρθρο απο ενα Γιαπωνεζικο blog το οποιο δεν εχεις διαβασει καν ;

 

Εγω αυτο που ειδα στα Public δεν ειναι αυτο που δειχνουν οι φωτογραφιες, δηλαδη το κινητο δεν εχει τοσο χαμηλη φωτεινοτητα ουτε χανει τοσο πολυ σε κλιση. Οποτε καταρχήν επιφυλάσσομαι για τις ρυθμισεις που εχει χρησιμοποιησει ο Γιαπωνεζος για να κανει αυτη τη σύγκριση. Το οποιο το γραφει και ο ιδιος στο βλογ του:

 

"The picture is slightly different compared with the terminal actually see the shooting angle and brightness adjustment due. In addition, there may be slight differences due to individual differences in the quality homogeneous terminal display"

 

Επισης, το 2ο κινητο ειναι το Xperia V (http://www.gsmarena.com/sony_xperia_v-4958.php)

για το οποιο γραφει οτι ναι μεν εχει καλυτες γωνιες θεασης αλλα

Xperia z provides high contrast in a natural color

Xperia AX very low color temperature

Xperia Z coloring is preferred.

 

Το 3ο κινητο ειναι το iphone5:

Both terminals express wonderful colors.

iPhone 5 has a strong blue, color temperature setting

Xperia-z has a strong red color temperature setting

Xperia Z has a deep color. Frankly the are both high-quality display, so its a matter of taste.

 

Τωρα, για τις γωνιες θεασης οι συγκρισεις αυτες κατα τη γνωμη μου ειναι χρησιμες μονο σε θεωρητικο επιπεδο γιατι στην πραξη κανενας δεν κοιταει το κινητο του σε τετοιες κλισεις. Επισης, δεν ξερω κανεναν που να λεει παιδια ελατε να μαζευτουμε να δουμε ταινια στο κινητο. Εδω στο λαπτοπ με τις 15 ιντσες υπαρχει προβλημα με τις γωνιες και εχουμε την απαιτηση το κινητο με τις 5 να ειναι τέλειο;

Πηγαινε να το δεις και εσυ απο κοντα και θα καταλαβεις :)

 

Πολύ σωστά φίλε μου....

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!!

 

Να μιλαμε για display εμεις με amoled που φτυσαμε αιμα να δουμε οθονη με μετρια φωτηνοτητα ( νοτε2) και που οταν το βλεπει γνωστος μας ρωταει αν η φωτηνοτητα ειναι στο μισο.....

Ακομα θυμαμε το s3...μαπα οθονη!

Και ομως ποσος κοσμος το αγοραζει ακομα;

 

Προτιμω backlight + calibration παρα amoled και στο αμαξι με την ηλιοροφη ανοιχτη να βγαζω τα γυαλια ηλιου.

.

 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ Δημήτρη πριν λίγο και μάλιστα το έλεγα και σε 1 φίλο!

Τυχαίνει και έχω αυτές τις μέρες 3 κινητά

Το 1 είναι το note2, το άλλο το νέο nexus και το 3ο το Xperia T η προηγούμενη top συσκευή της sony.

Λοιπόν στο ντάλα ήλιο και πάρ'όλη τη βελτίωση που έχει το note σε σχέση με το s3(και λόγο μεγέθους οθόνης) φαίνεται σα σβηστό!!!

Το καλύτερο με διαφορά είναι το sony t. και μετά απο κοντά και το Nexus4 .

Οπότε καλοκαίρι έρχεται με ηλιοφάνεια κ με βάζει σε σκέψεις και εμένα τι να κάνω.

Είμαι σίγουρος ότι κ το s4 δε θα έχει να δείξει σε αυτό το τομέα τίποτα συνταρακτικά καλύτερο απ'το note οπότε παρ'όλο που είναι έρωτας το μεγάλο σκέφτομαι κ σοβαρά για αλλαγή κ καταλαβαίνω και τα παιδιά που θέλουν να έχουν 1 συσκευή ότι δεν είναι και το καλύτερο!

Και σε τέτοιες συνθήκες εξωτερικές με ήλιο δε σε πολύ νοιάζει και για τιςγωνίες θέασης που δεν είναι και τραγικά τα πράγματα μόνο σε άμεση σύγκριση!

Όποιος λοιπόν τον νοιάζει το τηλέφωνο του να αποδίδει πολύ καλά σε ευκρίνεια οθόνης,αναγνωσιμότητα και έξω στον ήλιο τότε πάει σε sony Z. χαλαρά(και Τ βεβαίως).

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Από το λίγο που το περιεργαστηκα δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα φωτεινή η οθόνη του. Ίσως να είμαι επηρεασμένος από το xperia P το οποίο έχει πολύ φωτεινή οθόνη. Στο θέμα της φωτεινότητας αν μπορουν τα παιδιά που το έχουν αγοράσει,ας μας διαφωτισουν λίγο παραπάνω. Τώρα για το θέμα της ανθεκτικοτητας της οθόνης που προαναφερθηκε, καλό είναι να μην κρίνουμε από το όνομα μιας μάρκας.Η αξία της θα φανεί στην πορεία.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο το επεξεργάστηκα το βρήκα μια χαρά από θέμα φωτεινότητας. Οι οθόνες τέτοιου τύπου επιτρέπουν να δεις το κινητό σου κάτω από συνθήκες μέρας όταν έχουν μέγιστη φωτεινότητα. Το ίδιο κάνω και στο Sole που μέσω το power toggle ενεργοποιώ την φωτεινότητα στο μέγιστο και βλέπω ικανοποιητικά έξω στο φως της μέρας χωρίς πρόβλημα.

 

Όπως είπα πήγα μετά να δώ το Note II (που το λατρεύω) και το ρύθμισα στη μέγιστη φωτεινότητα και δεν μπορούσα να δω καλά με το φως του καταστήματος (τεχνητά φώτα+φυσικός φωτισμός από έξω)

Link to comment
Share on other sites

Η Sony φέτος μετά από πολλά χρόνια μας έδωσε κατά την γνώμη μου ίσως το ποιοτικότερο τηλέφωνο και ίσως με αυτά που διαβάζω το ποιοτικότερο ταμπλετ...

Εγώ προσωπικά θα τα τιμήσω και τα δύο!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αδιάβροχο!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=huvkYReDrzI

 

:lol:

 

 

Υ.Γ. Παιδιά το κινητό είναι σίγουρα από τα καλύτερα. Μακάρι να έρθει και το ZL και να πέσουν και γρήγορα οι τιμές αλά Τ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ Δημήτρη πριν λίγο και μάλιστα το έλεγα και σε 1 φίλο!

Τυχαίνει και έχω αυτές τις μέρες 3 κινητά

Το 1 είναι το note2, το άλλο το νέο nexus και το 3ο το Xperia T η προηγούμενη top συσκευή της sony.

Λοιπόν στο ντάλα ήλιο και πάρ'όλη τη βελτίωση που έχει το note σε σχέση με το s3(και λόγο μεγέθους οθόνης) φαίνεται σα σβηστό!!!

Το καλύτερο με διαφορά είναι το sony t. και μετά απο κοντά και το Nexus4 .

Οπότε καλοκαίρι έρχεται με ηλιοφάνεια κ με βάζει σε σκέψεις και εμένα τι να κάνω.

Είμαι σίγουρος ότι κ το s4 δε θα έχει να δείξει σε αυτό το τομέα τίποτα συνταρακτικά καλύτερο απ'το note οπότε παρ'όλο που είναι έρωτας το μεγάλο σκέφτομαι κ σοβαρά για αλλαγή κ καταλαβαίνω και τα παιδιά που θέλουν να έχουν 1 συσκευή ότι δεν είναι και το καλύτερο!

Και σε τέτοιες συνθήκες εξωτερικές με ήλιο δε σε πολύ νοιάζει και για τιςγωνίες θέασης που δεν είναι και τραγικά τα πράγματα μόνο σε άμεση σύγκριση!

Όποιος λοιπόν τον νοιάζει το τηλέφωνο του να αποδίδει πολύ καλά σε ευκρίνεια οθόνης,αναγνωσιμότητα και έξω στον ήλιο τότε πάει σε sony Z. χαλαρά(και Τ βεβαίως).

 

Συμφωνω απολυτα.παρολο που καταληγουμε και παλι σε θεμα γουστου και αναγκων. Εγω καταλαβαινω και αυτν που θελει να βλεπει εξω στο ηλιο και αυτον που εχει δυο παιδια και θελει να βλεπει παιδικα μαζι τους στη συσκευη αρα των νοιαζουν οι γωνιες θεασης. Αυτο που δεν δεχομαι ειναι η μεγιστοποιηση του προβληματος και ο λογος που καποιοι απαξιωνουν τη συσκευη. Και φυσικα δεν ειναι μονο το Τ ιδανικο σαυτες τις συνθηκες. Και το S ειναι, μεχρι και το xperia Ray... ολες οι οθονες των Sony απο το x10 mini pro που ειχα, εχουν τετοια συμπεριφορα κατω απο τον ηλιο.

Προσωπικα με κουρασε αυτο το θεμα, οι amoled ειναι οι καλυτερες οθονες του εμποριου και ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι. Οκ;

 

Οσον αφορα στο wifi, η σονυ δεν φημιζεται για το τρομερο σημα. Αλλα αν δεν κανει disconnects μην δινεται σημασια στις μπαρες.(οπως λεει ο Νικος).

Κατεβαστε το wifi analyzer και δειτε μηπως το καναλι σας ειναι "παραφορτωμενο"και αλλαξτε το. :)

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά παρόλο που βλεπω πολλές φορές παιδικά με την κόρη μου στο κινητό , περισσότερο με είχε κουράσει η σκοτεινή οθόνη του siii, παρά μια κακή γωνία θέασης. Αυτό κάπως κουνιέσαι , κάπως στριμώχνεσαι και το παλεύεις. Που να βρείς όμως καπέλο για το κινητό.

Άν είχα άνεση οικονομική πάντως, το είχα χτυπήσει άνετα το Ζ χωρίς να περιμένω Ονε και Σ4. Μου άρεσε πάρα πολύ και ο σχεδιασμός-ποιότητα , αλλά και η οθόνη του.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Φτανει πια με τις γωνιες θεασης η οθονη ειναι μια χαρα μπορουσε να ειχε πιο ψηλο contrast αλλα στις φωτογραφιες βιντεο ειναι απολαυση .Εχθες το ειχα και εβγαζα φωτογραφιες και βιντεο μεσα στον ηλιο σε αποκριατικη εκδηλωση το καταχαρηκα αλλα και οσοι βλεπαν τις φωτογραφιες λεγανε τι καθαρες τι ωραια χρωματα τι ομορφο τηλ.Για μενα αυτο που την σπαει ειναι το wifi ειναι πολυ αδυνατο οταν εχω το 3g router ποτε δεν βγαζει 5γραμμες αλλα οταν παιρνω απο κατω χανεται συνεχεια και να φανταστειται ενα κινεζικο ταμπλετ που εχω οταν το z χανει το σημα εκεινο εχει δυο γραμμες δεν ξερω συμβαινει και σε αλλους??

Ναί και σε εμένα συμβαίνει με το wi fi . Το έχω 10 ημέρες στα χέρια μου απο Αγγλία (574€ απο τοπικό μαγαζί) αλλά δεν μπορώ έχω ολοκληρωμένη άποψη για το θέμα της οθόνης. Το χρησιμοποιώ αρκετα σε υγρό περιβάλλον (είμαι προπονητής Ιστιοπλοϊας).Θα σας πω περισσότερα εν΄καιρώ .

Link to comment
Share on other sites

Για τις γωνιές θέασης είναι θέμα αισθητικής. Αυτό εξηγώ όταν λέω δεν είναι σε βάση. Λίγο να το μετακινήσεις σου δίνει άσχημη εντύπωση η αλλοίωση των χρωμάτων.

 

Αυτό για την προστασία από το να μην κοπεις είναι για τους αδαείς.

Θέμα κόστους είναι. Άλλη τιμή έχει το gorilla glass 3 και άλλη το γυαλί που χρησιμοποιεί η Sony.

 

Για μένα οι Γιαπωνέζοι επέλεξαν να περιορίσουν το κόστος από την οθόνη και το γυαλί της.

Θα προτιμούσα να μην είναι αδιάβροχο και να έχει αντάξια οθόνη με αυτή του HTC one καθώς και gorilla 3.

 

Όπως έχουν τα πράγματα μου κάνει μόνο για δεύτερη συσκευή όταν θα πέσει αρκετά η τιμή του.

 

Το dragontail που χρησιμοποιεί η Sony είναι σαφώς πιο γερό από τα gorilla glass. Δεν ξέρω αν είναι πιο φτηνό αλλά είναι σαφώς καλύτερη επιλογή για ένα γυάλινο τηλέφωνο.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Το dragontail που χρησιμοποιεί η Sony είναι σαφώς πιο γερό από τα gorilla glass. Δεν ξέρω αν είναι πιο φτηνό αλλά είναι σαφώς καλύτερη επιλογή για ένα γυάλινο τηλέφωνο.

 

Υπάρχει κάποιο τεστ που να το τεκμηριώνει?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το dragontail που χρησιμοποιεί η Sony είναι σαφώς πιο γερό από τα gorilla glass. Δεν ξέρω αν είναι πιο φτηνό αλλά είναι σαφώς καλύτερη επιλογή για ένα γυάλινο τηλέφωνο.

 

Οπως και να χέι είδαμε και το gorilla glass που δεν γρατζουνιεται εύκολα,μωρε γρατζουνιεται και πολυ εύκολα...και χωρίς κλειδιά και χωρίς πτώση.

Ελεος πια,έχουμε πέσει να το καταρακωσουμε το τηλέφωνο.οπως και να το κάνουμε ειναι διαμαντακι,κι οσο για τις γωνίες θέασης,δεν νομίζω οτι ειναι πολλοί αυτοί που θα κάτσουν να βλέπουν υπό γωνίες κάτι....στο κάτω κάτω δεν ειναι τηλεόραση να την μοιραζόμαστε με τον καθένα,ενα πολυ καλό τηλεφωνο ειναι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδια μετα απο τρεις ημερες συμβίωσης με xperia z (να πω οτι εχω αγοράσει οτι καλο τηλέφωνο υπάρχει Lg nexus 4, G s3 lte,Note 2,iphone 5 και κλπ..)το z ειναι τρομερό...Η οθονη που λενε πολλοί εδω μεσα χωρις καν να το εχουν η να το εχουν πιάσει στα χερια τους ειναι αρκετα καλη με καλα χρωματα ευανάγνωστη κόντρα στον ήλιο τα χρωματα φυσικα τωρα υπό γωνία δεν εχω δει κατι αλλα δεν με ενδιαφερει γιατι δεν σκέφτομαι να το καρφώσω καπου στο τοιχο (και αν μιλαμε για προβήμα με τέτοια οθονη τι να πουμε με amoled που δεν μπορεις να δεις σε εξωτερικούς χώρους τιποτα στην οθονη και δεν λεμε καν στον ηλιο,με τα υπερκορεσμενα χρωματα χωρίς αυτο να ειναι κακο αλλα δεν εχει καμια σχεσει με την πραγματικότητα.)δεν θελω να μπω στην κοντρα με αλλα μελη αλλα θεωρώ οτι εχει απίστευτη ποιότητα κατασκευής με ολα τα καλα (αδιάβροχο, ανθεκτικό, για μενα ειναι ενα σοβαρό +) πολυ γρήγορο λεπτο με καλο πιασιμο με το ενα χερι (σημαντικό με 5 οθονη).Ο ηχος ειναι αρκετα καλος,το μονο που με χάλασε λιγο σκαμπανέβασμα στο σημα του wifi. τωρα με την καμερα ειναι αρκετα καλη την ημερα η με καλο φωτισμό αλλα η νυχτερινή λήψη μετρια αλλα αυτο ειναι λογικο με κανενα τηλεφωνο δεν εχω πετύχει καλη ληψη βραδυ( νυχτερινή λήψη μονο με επαγγελματική κάμερα και με δυσκολία) Edited by eliasmad
Link to comment
Share on other sites

Οντως η κουβεντα με τις γωνιες θεασης ειναι λιγο υπερβολικη,μιας και ολοι κοιταμς το κινητο φατσα και οχι στα πλαγια,και ουτε βεβαια βλεπουμε παρεα 2-3 ατομα το Barcelona-Real Madrid;)

Χιλιες φορες καλυτερη ευκρινεια που τα παρεχουν τα Sony παρα γωνιες θεασης και τραγικες οθονες στον ηλιο οπως στα Samsung:rolleyes:

Και επειδη εχω τις αμφιβολιες μου κατα ποσο η Samsung θα διορθωσει το προβλημα με τις amoled με βλεπω τον αλλον μηνα να χτυπαω το ZL που εξαρχης το ειχα ερωτευτει:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη εχω τις αμφιβολιες μου κατα ποσο η Samsung θα διορθωσει το προβλημα με τις amoled με βλεπω τον αλλον μηνα να χτυπαω το ZL που εξαρχης το ειχα ερωτευτει:p

 

Και θα σαι ο πρώτος στην Ελλάδα! Και φυσικά περιμένουμε unboxing και αναλυτικό review alex! :lol: :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οντως η κουβεντα με τις γωνιες θεασης ειναι λιγο υπερβολικη,μιας και ολοι κοιταμς το κινητο φατσα και οχι στα πλαγια,και ουτε βεβαια βλεπουμε παρεα 2-3 ατομα το Barcelona-Real Madrid;)

Χιλιες φορες καλυτερη ευκρινεια που τα παρεχουν τα Sony παρα γωνιες θεασης και τραγικες οθονες στον ηλιο οπως στα Samsung:rolleyes:

Και επειδη εχω τις αμφιβολιες μου κατα ποσο η Samsung θα διορθωσει το προβλημα με τις amoled με βλεπω τον αλλον μηνα να χτυπαω το ZL που εξαρχης το ειχα ερωτευτει:p

 

Το zl περιμένω κι εγω,έρωτας,αλλα θα έρθει?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αναφέρουμε κάποια μειονεκτήματα έντονα ή όχι, σοβαρά ή όχι δεν σημαίνει ότι απαξιώνουμε κάτι.

Καλό είναι να τα γνωρίζουν οι υποψήφιοι αγοραστές. Τα reviews και οι χρήστες τα επισημαίνουν κι από κει και πέρα ο καθένας αποφασίζει ανάλογα με τις ανάγκες του.

 

Άλλον μπορεί να μην τον ενδιαφέρει αν θα το φορτίζει κάθε μισή μέρα.

Άλλον μπορεί να μην τον ενδιαφέρει το αδιάβροχο ή η ευκρίνεια στον ήλιο.

Άλλος μπορεί να μην νοιάζεται για την ομαλότητα του interface.

Άλλος μπορεί να μην τραβάει παρά σπάνια φωτογραφίες ή βίντεο.

Άλλος μπορεί να μην έχει φίλους και να μην ενδιαφέρεται να δείξει τις φωτογραφίες που έβγαλε στη παρέα του. (Αν και όλες οι διαφημίσεις κινητών τονίζουν το αντίθετο. Την κοινωνικότητα, τις ομαδικές φωτογραφίες, την ιδέα του να μοιράζεσαι.)

 

Όταν μιλάμε όμως για εταιρείες κολοσσούς όπως Samsung, Sony, Apple κλπ. και κοιτάμε αυτό που είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ που έχουν να επιδείξουν, είμαστε απαιτητικοί και αυστηροί. Ιδιαίτερα αν με τα σημερινά δεδομένα, ζητάνε μια "περιουσία" για τις συσκευές τους.

 

Υ.Γ. Κι εγώ μέσα για το ZL, που ναι πιο μαζεμένο κι έχει κι αυτό το ρημάδι το κουμπί για την κάμερα που λίγοι βάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Και θα σαι ο πρώτος στην Ελλάδα! Και φυσικά περιμένουμε unboxing και αναλυτικό review alex! :lol: :D

 

Το zl περιμένω κι εγω,έρωτας,αλλα θα έρθει?

 

Ελλαδα μπορει να μην ερθει αλλα Γερμανια και στο amazon θα το διαθετουν απο αρχες Απριλιου,αρα εχουμε επιλογες να μην τρεχουμε στη Γη του Πυρος να το βρουμε:p:)

Τωρα δεν ξερω τα σκρουτζομαγαζα το φερουν και εδω.

Ποτε δεν ξερεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αναφέρουμε κάποια μειονεκτήματα έντονα ή όχι, σοβαρά ή όχι δεν σημαίνει ότι απαξιώνουμε κάτι.

 

Φίλε Logi εγώ έγραψα πριν περί απαξίωσης. Και αυτό δεν συμβαίνει στο συγκεκριμένο θέμα. Συμβαίνει κατά κόρον σε όλο το φόρουμ των περισσότερων εταιρειών αλλά και λειτουργικών συστημάτων. Αν δεν μπορείς να το διακρίνεις στο σημείο που το διακρίνει κάποιος άλλος, είναι απόλυτα δεκτό. Ούτε θα κάτσω (επειδή παρακολουθώ χρόνια το forum) να σου δείξω με παραθέσεις από άλλα θέματα ποιος είναι fanboy της samsung, της apple, των amoled, του πλαστικού ή του γυαλιού. Δεν είναι κακό να υποστηρίζεις μία εταιρία. Είναι κακό επειδή υποστηρίζεις μία άλλη να υπερβάλλεις.;)

 

Καλό είναι να τα γνωρίζουν οι υποψήφιοι αγοραστές. Τα reviews και οι χρήστες τα επισημαίνουν κι από κει και πέρα ο καθένας αποφασίζει ανάλογα με τις ανάγκες του.

 

Φυσικά, γιαυτό είναι τα φορουμς γιαυτό και μπαίνουμε για να μαθαίνουμε. Και τόσες σελίδες "τσακωνόμαστε" να αποδείξουμε ο ένας στον άλλον ότι οι δικές μου ανάγκες είναι μεγαλύτερες από τις δικές σου. (γωνίες θέασης εναντίον ήλιου)

Όσο για τα reviews άσε με να μην τα λαμβάνω υπόψιν μου. :)

 

Άλλον μπορεί να μην τον ενδιαφέρει αν θα το φορτίζει κάθε μισή μέρα.

Άλλον μπορεί να μην τον ενδιαφέρει το αδιάβροχο ή η ευκρίνεια στον ήλιο.

Άλλος μπορεί να μην νοιάζεται για την ομαλότητα του interface.

Άλλος μπορεί να μην τραβάει παρά σπάνια φωτογραφίες ή βίντεο.

Άλλος μπορεί να μην έχει φίλους και να μην ενδιαφέρεται να δείξει τις φωτογραφίες που έβγαλε στη παρέα του. (Αν και όλες οι διαφημίσεις κινητών τονίζουν το αντίθετο. Την κοινωνικότητα, τις ομαδικές φωτογραφίες, την ιδέα του να μοιράζεσαι.)

 

Αυτό ακριβώς. Όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ, καταλαβαίνω όλους τους χρήστες και όλους τους τύπους αναγκών. ΌΜΩΣ, άλλο να μου λες δεν μ'αρέσει η οθόνη επειδή βλέπω lord of the rings με άλλους 5 γύρω μου (πράγμα που για μένα είναι απολύτως θεμιτό) και άλλο να λες ότι όλοι κράζουν την οθόνη και ότι η οθόνη είναι για πέταμα και να την συγκρίνεις μάλιστα με έναν τελείως διαφορετικό τύπο οθόνης που αυτός και αν έχει τα μύρια όσα προβλήματα.:rolleyes:

 

Εδώ ρε συ φτάσαμε σε σημείο να κατακρίνουμε επειδή η συσκευή φοράει μαμά screen protector από το εργοστάσιο..:confused:

 

Όταν μιλάμε όμως για εταιρείες κολοσσούς όπως Samsung, Sony, Apple κλπ. και κοιτάμε αυτό που είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ που έχουν να επιδείξουν, είμαστε απαιτητικοί και αυστηροί. Ιδιαίτερα αν με τα σημερινά δεδομένα, ζητάνε μια "περιουσία" για τις συσκευές τους.

 

Και εδώ έρχεται αυτό που έγραψα χθες. Και γω θα ήθελα μία συσκευή που να είναι από ανθεκτικό και "κλασσάτο" υλικό, να έχει οθόνη με τρομερές γωνίες θέασης, να μπορώ να δω κάτω από τον ήλιο, να είναι ελαφρύ, αδιάβροχο, να μην έχει πρόβλημα με μωβίλες και ξεφλουδίσματα, να μην ραγίζει περιμετρικά, να μην αφήνει δαχτυλιές, να είναι smooth, να μην το φορτίζω κάθε 8-10 ώρες και να μου βγάζει 13 ώρες ανοιχτής οθόνης. Επειδή όμως ποτέ δεν θα βγει μία τέτοια συσκευή με τον ρυθμό της ηλίθιας ανάπτυξης σε ένα κάρο ηλίθιους τομείς όπως είναι οι δεκάδες πυρήνες, θα "συμβιβαστώ" με αυτό που μου προσφέρεται. Δεν θα κράξω την Samsung ή την Sony που στην τελική επί σκοπού διαλέγουν τι θα πλασάρουν και πώς θα το πλασάρουν στον κόσμο για να του πάρουν τα λεφτά γιατί δεν είμαι ο προστάτης του καταναλωτή ούτε θα νουθετίσω τον άλλον επειδή εμένα μου αρέσουν περισσότερο οι LCD οθόνες. Δεν μαρέσει η γωνία θέασης; NEEEEXT!! Δεν μαρέσει η κάμερα του One (ακόμα δεν την είδαμε από κοντά και αυτή) NEEEEEXT!! Aλλά θα απαντήσω σε αυτόν που θα αρχίσει τα VS χωρίς λόγο! Επειδή φοράει screen protector το Z, δεν μπορείς να δεις ταινία 3D χωρίς γυαλιά και δεν κάνει και πίτα γύρο με απόλα ώστε να μην βλέπω την ταινία ξεροσφύρι.

 

Υ.Γ. Κι εγώ μέσα για το ZL, που ναι πιο μαζεμένο κι έχει κι αυτό το ρημάδι το κουμπί για την κάμερα που λίγοι βάζουν.

 

Μαζί σας παιδιά! Σε λευκό εγώ! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το data roaming τι κανει ? εχει επιλογη off national international ,ok το διεθνες το καταλαβαινω αλλα το εθνικο ..? δηλ αν σε ενα σημειο δεν εχει 3g η Βοντα εν προκειμενω ,δανειζεσαι απο τους αλλους ?

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Ελλαδα μπορει να μην ερθει αλλα Γερμανια και στο amazon θα το διαθετουν απο αρχες Απριλιου,αρα εχουμε επιλογες να μην τρεχουμε στη Γη του Πυρος να το βρουμε:p:)

Τωρα δεν ξερω τα σκρουτζομαγαζα το φερουν και εδω.

Ποτε δεν ξερεις.

 

απο την αλλη δε νομιζω ενα τετοιο τηλεφωνο να μην ερθει ελλαδα.αν δεν ερθει επισημα παντως δε νομιζω οτι θα το παρω,αν παθει κατι τρεχα γυρευε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο τεστ που να το τεκμηριώνει?

 

Δυστυχώς δεν τα έχουν φέρει σε άμεση αντιπαράθεση. Διάφορα βίντεο που έχω δει για την αντοχή των 2, τον τρόπο που το gorilla σπάει από πτώσεις, η άνεση με την οποία όλοι το πετάνε, το χτυπάνε χωρίς να σκέφτονται και το βίντεο με το xperia active όπου ένας Ιταλός πραγματικά έφτυσε αίμα για να σπάσει το γυαλί του εμένα μου φτάνουν.

 

Υ. Γ. Με αυτό γέλασα

http://www.youtube.com/watch?v=vOapwFHhaBM&feature=youtube_gdata_player

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...