Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ, αναμένω

thanx

 

edit: έχω κατεβάσει και τη greek rom που έχεις βγάλει...

Edited by papdoux
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άυριο , παραλαμβάνω το bumper που παρήγγειλα πρίν κανα 10ήμερο :!:

 

Το πήρα σε μαύρο χρώμα και αυριο το μεσημέρι που θα το έχω , θα γράψω τις εντυπώσεις μου και θα βάλω και καμιά φωτογραφία ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καποιο μαγαζι οικονομικο στη θεσσαλονικη; Γιατι τα προαναφερθεντα δεχοντε με καρτα μονο αν εισαι παρων.

 

Δύσκολο το κόβω....

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά, παρακολουθώ αυτά που λέτε για τις αναβαθμίσεις και δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα! τι εννοείτε όταν λέτε αναβάθμιση ΟΤΑ σε συσκευές που είναι root για να μην χαθεί? πως γίνεται δηλαδή? και που την βρίσκεις (αν υπάρχει)? γιατί εγώ υπεθετα οτι θα έρθει ως ειδοποίηση μεσω κινητού ή pc companion αλλά διάβασα που είπατε οτι αν την κάνεις από εκει χάνεται το root...πάνω που είχα αρχίσει να σας καταλαβαίνω με μπερδεψατε πάλι! :P Edited by maria_m89
Link to comment
Share on other sites

Άυριο , παραλαμβάνω το bumper που παρήγγειλα πρίν κανα 10ήμερο :!:

 

Το πήρα σε μαύρο χρώμα και αυριο το μεσημέρι που θα το έχω , θα γράψω τις εντυπώσεις μου και θα βάλω και καμιά φωτογραφία ;)

 

μεγειες,οταν παραλαβεις θαθελα να κοιταξεις αν εχεις ελατωση σηματος και κινητης και wifi

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά, παρακολουθώ αυτά που λέτε για τις αναβαθμίσεις και δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα! τι εννοείτε όταν λέτε αναβάθμιση ΟΤΑ σε συσκευές που είναι roor για να μην χαθεί? πως γίνεται δηλαδή? και που την βρίσκεις (αν υπάρχει)? γιατί εγώ υπεθετα οτι θα έρθει ως ειδοποίηση μεσω κινητού ή pc companion αλλά διάβασα που είπατε οτι αν την κάνεις από εκει χάνεται το root...πάνω που είχα αρχίσει να σας καταλαβαίνω με μπερδεψατε πάλι! :P

 

Αλλά πράγματα, όταν σου έρθει η αναβάθμιση με ΟΤΑ δλδ ασύρματα, τότε δεν χάνεις το root.

Αν σου έρθει πριν με PCC και την κάνεις, μέσω υπολογιστή δλδ τότε χάνεται το root.

Για να τσεκάρεις αν έχεις αναβάθμιση, πήγαινε ρυθμίσεις/σχετικά με το τηλέφωνο και κανε έλεγχο για αναβαθμίσεις.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

οκ, αναμένω

thanx

 

edit: έχω κατεβάσει και τη greek rom που έχεις βγάλει...

To FTF μου δυστυχως δεν βλεπω να περνει OTA για αυτο δοκιμαζουμε αυτο και τα ξανα λεμε...

Mεχρι στιγμης ολα καλα... περασα το fw εκανα root / twrp και τωρα περναω την .253 οver ΟΤΑ... σε λιγο θα ξερουμε αν δουλεψε ή οχι

 

1η προσπαθεια στεφθηκε απο αποτυχια... εκανε fail ...

Ξανα στήνω Nordic ξανα μεσω FTF χωρις να κανω twrp και τα λεμε σε λιγο...

Edited by Minotavrs
Link to comment
Share on other sites

Αλλά πράγματα, όταν σου έρθει η αναβάθμιση με ΟΤΑ δλδ ασύρματα, τύπου δεν χάνεις το root.

Αν σου έρθει πριν με PCC και την κάνεις, μέσω υπολογιστή δλδ τότε χάνεται το root.

 

εννοείς αν έρθει ως ειδοποίηση στο κινητό και την κάνεις μέσω κινητού δηλαδή μόνο? δεν σου ζητάει να συνδεσεις το κινητό με το pc για να γίνει αναβάθμιση? (η αυτό το θυμάμαι από το προηγούμενο κινητό μου και δεν γίνεται στα android? :wacko:) νομίζω ό,τι αναβάθμιση εχω κάνει στο Z την έχω κάνει απο το pc companion μόνο για αυτό δεν θυμάμαι! πριν το root βέβαια...

α και ναι, ξέρω που τις βγαζει τις αναβαθμίσεις και το κοιτάζω που και που αλλά δεν έχει τίποτα καινούριο

Edited by maria_m89
Link to comment
Share on other sites

Μαρία OTA σημαίνει Over The Air. Για να αναβαθμίσεις το κινητό σου υπάρχουν δυο τρόποι όπως ξέρεις. Ο ένας, ο κλασσικός, με σύνδεση του κινητού στο pc μέσω καλωδίου και ο άλλος μέσω wifi, με απευθείας κατέβασμα δηλαδή της rom στο κινητό και εγκατάστασή της.

 

Όταν η διαδικασία γίνεται μέσω ΟΤΑ τότε το root δεν χάνεται. Τον λόγο πραγματικά δεν τον ξέρω. Την πρώτη φορά που αναφέρθηκε (αν θυμάμαι καλά ήταν για το xperia mini) δεν το πίστευα αλλά γενικά εκ των υστέρων αποδείχτηκε ότι το έκαναν πολλά παιδιά και με διαφορετικά κινητά.

 

Η ΟΤΑ αναβάθμιση υποστηρίζεται στο android απλά συνήθως αργεί παραπάνω από την συμβατική.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μαρία OTA σημαίνει Over The Air. Για να αναβαθμίσεις το κινητό σου υπάρχουν δυο τρόποι όπως ξέρεις. Ο ένας, ο κλασσικός, με σύνδεση του κινητού στο pc μέσω καλωδίου και ο άλλος μέσω wifi, με απευθείας κατέβασμα δηλαδή της rom στο κινητό και εγκατάστασή της.

 

Όταν η διαδικασία γίνεται μέσω ΟΤΑ τότε το root δεν χάνεται. Τον λόγο πραγματικά δεν τον ξέρω. Την πρώτη φορά που αναφέρθηκε (αν θυμάμαι καλά ήταν για το xperia mini) δεν το πίστευα αλλά γενικά εκ των υστέρων αποδείχτηκε ότι το έκαναν πολλά παιδιά και με διαφορετικά κινητά.

 

Η ΟΤΑ αναβάθμιση υποστηρίζεται στο android απλά συνήθως αργεί παραπάνω από την συμβατική.

 

οκ!! κατάλαβα! αναμένουμε λοιπόν! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα βηματα οπως τα σηκωσα στο αντιστοιχο topic του XDA ότι δεν καταλαβαίνεται ρωτάτε...

 

 

HOW TO: rooted OTA .253

 

What you need:

 

Flashtool version 0.9.10.2beta6

FTF: Xperia Z_C6603_10.1.A.1.434_Nordic (or any other version u know it gets OTA)

 

Steps

Through Flashtool flash the FTF file (Xperia Z_C6603_10.1.A.1.434_Nordic)

 

Disconnect Usb cable and reboot after installation

 

Setup Device and go to settings and open:

1. usb debuging

2. unknown sources

 

reboot

 

Open Flashtool and ROOT your device

Go to : My C660x -->Root--> Force Servicemenu

 

After reboot Go to update center and install the latest firmware..

 

Wait for 5-7 minutes

 

Latest rooted firmware via OTA DONE !!

 

enjoy

 

!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕΣΩ FLASHTOOL ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΝΗΜΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ BACKUP !

Edited by Minotavrs
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια !!!

Έχω περάσει την 10.1.1.A.1.253 .

Θέλω να το κάνω root.Άρα αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να κάνω downgrade στην 10.1.A.1.434.

Κατέβασα το firmware .Κατέβασα το flash tool και αφού κάνω copy στο φάκελο C:\Flashtool\firmwares το firmware τρέχω σαν admin το flashtool.

Βάζω σε flash mode το xperia z αλλα δεν προχωράει στο downgrade . Τι κάνω λάθος ?

Έχω κάνει install σε καθαρά windows τους drivers από το φάκελο C:\Flashtool\drivers.

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα βηματα οπως τα σηκωσα στο αντιστοιχο topic του XDA ότι δεν καταλαβαίνεται ρωτάτε...

 

 

HOW TO: rooted OTA .253

 

What you need:

 

Flashtool version 0.9.10.2beta6

FTF: Xperia Z_C6603_10.1.A.1.434_Nordic (or any other version u know it gets OTA)

 

Steps

Through Flashtool flash the FTF file (Xperia Z_C6603_10.1.A.1.434_Nordic)

 

Disconnect Usb cable and reboot after installation

 

Setup Device and go to settings and open:

1. usb debuging

2. unknown sources

 

reboot

 

Open Flashtool and ROOT your device

Go to : My C660x -->Root--> Force Servicemenu

 

After reboot Go to update center and install the latest firmware..

 

Wait for 5-7 minutes

 

Latest rooted firmware via OTA DONE !!

 

enjoy

 

κάνοντας αυτό μετά πάλι χάνεται ότι έχει το κινητο? αρχεια, εφαρμογες, root, mod...?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια !!!

Έχω περάσει την 10.1.1.A.1.253 .

Θέλω να το κάνω root.Άρα αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να κάνω downgrade στην 10.1.A.1.434.

Κατέβασα το firmware .Κατέβασα το flash tool και αφού κάνω copy στο φάκελο C:\Flashtool\firmwares το firmware τρέχω σαν admin το flashtool.

Βάζω σε flash mode το xperia z αλλα δεν προχωράει στο downgrade . Τι κάνω λάθος ?

Έχω κάνει install σε καθαρά windows τους drivers από το φάκελο C:\Flashtool\drivers.

πρωτα βαζεις το κινητο ανοικτο να το δει το flashtool του λες να μπει σε flashmode πατωντας τον κεραυνο και μετα σου λεει αυτο τι πρεπει να κανεις για να συνεχισει...

 

τα εκανες αυτα? αν ναι ξαναδιαβασε τον οδηγο πως φλασαρουμε στο αντιστοιχο thread που κατεβασες το flashtool

 

κάνοντας αυτό μετά πάλι χάνεται ότι έχει το κινητο? αρχεια, εφαρμογες, root, mod...?

 

ΝΑΙ KAI EKTOΣ ΑΥΤΟΥ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΤΗN ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΜΕ ΤΟ Flashtool

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να αλλάξεις και ρομ ομως πρώτα? κ εγώ την uk έχω γιατί με την ελληνική δεν εκανε με τίποτα root Edited by maria_m89
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τικαρεις τα wipe λογικα δεν θα σβηνει τιποτα ,επισης για να φλασαρεις με το fl.t θελει unknown sources & unknown sources ηδη

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τικαρεις τα wipe λογικα δεν θα σβηνει τιποτα ,επισης για να φλασαρεις με το fl.t θελει unknown sources & unknown sources ηδη

... αν δεν κανεις wipe τα data ποιος ο λογος να μπεις στην ολη διαδικασια...:p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα βηματα οπως τα σηκωσα στο αντιστοιχο topic του XDA ότι δεν καταλαβαίνεται ρωτάτε...

 

 

HOW TO: rooted OTA .253

 

What you need:

 

Flashtool version 0.9.10.2beta6

FTF: Xperia Z_C6603_10.1.A.1.434_Nordic (or any other version u know it gets OTA)

 

Steps

Through Flashtool flash the FTF file (Xperia Z_C6603_10.1.A.1.434_Nordic)

 

Disconnect Usb cable and reboot after installation

 

Setup Device and go to settings and open:

1. usb debuging

2. unknown sources

 

reboot

 

Open Flashtool and ROOT your device

Go to : My C660x -->Root--> Force Servicemenu

 

After reboot Go to update center and install the latest firmware..

 

Wait for 5-7 minutes

 

Latest rooted firmware via OTA DONE !!

 

enjoy

 

!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕΣΩ FLASHTOOL ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΝΗΜΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ BACKUP !

 

Ερώτηση.

Ούτως ή άλλως από Απρίλιο περιμένουμε 4.2. Αξίζει να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία; έχει τις τρελές αλλαγές η 253; πόση ώρα σου πήρε;

 

Αντί για το flashtool μπορώ να εγκαταστήσω την ρομ με το Rom manager, να την κάνω root μετά και update στο τέλος;

 

Είμαι με την ελληνική στοκ

 

Edit δεν μπορώ να βρω την nordic τόση ώρα στο xda

Edited by basilisraf
.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Ούτως ή άλλως από Απρίλιο περιμένουμε 4.2. Αξίζει να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία; έχει τις τρελές αλλαγές η 253; πόση ώρα σου πήρε;

 

Αντί για το flashtool μπορώ να εγκαταστήσω την ρομ με το Rom manager, να την κάνω root μετά και update στο τέλος;

 

Είμαι με την ελληνική στοκ

 

Edit δεν μπορώ να βρω την nordic τόση ώρα στο xda

Oση ωρα εκανα το πρωτο ποστ οτι ξεκιναω... μεχρι το δευτερο οτι το περασα...

Link to comment
Share on other sites

Στη 253 εκτος απτη καμερα που ειπαν καπιοι οτι γινεται καλυτερη υπαρχει καποια αλλη αλλαγη?

 

Υπαρχει και επιλογή χρωμάτων μέσα απο τις ρυθμίσεις , που στην ουσία ειναι το mod που υπάρχει για την 434 ;)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Ούτως ή άλλως από Απρίλιο περιμένουμε 4.2. Αξίζει να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία; έχει τις τρελές αλλαγές η 253; πόση ώρα σου πήρε;

 

Αντί για το flashtool μπορώ να εγκαταστήσω την ρομ με το Rom manager, να την κάνω root μετά και update στο τέλος;

 

Είμαι με την ελληνική στοκ

 

Edit δεν μπορώ να βρω την nordic τόση ώρα στο xda

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2215582&page=3

 

Go to : My C660x -->Root--> Force Servicemenu

αυτο που βρισκεται ?

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2215582&page=3

 

Go to : My C660x -->Root--> Force Servicemenu

αυτο που βρισκεται ?

Nα θυμασαι μονο οτι h nordic εχει θεμα με το NFC... δεν παιζει... σε root... το οποιο και μολις το ελυσα με προσθηκη εντολων στο build.prop... :)

 

αυτο το μενου βρισκεται πανω αριστερα στο flashtool

Edited by Minotavrs
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...