Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πρεπει να αλλαξαν κατι στην καμερα, οι ρυθμισεις εγιναν restore στις default και πλεον παρατηρησα οτι μπορεις να γραφεις βιντεο με σταθεροποιητη και hdr μαζι κατι που παλια δεν γινοταν
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση λογισμικού (v. 10.7.A.0.228) για τη συσκευή σας. Ενημερώστε το λογισμικό της συσκευής για να απολαύσετε νέες λειτουργίες, καλύτερες επιδόσεις και μεγαλύτερη ταχύτητα, αλλά και για τη διόρθωση διαφόρων σφαλμάτων. Μπορείτε να ενημερώσετε το λογισμικό απευθείας στη συσκευή σας: Η διαδικασία είναι εύκολη και δεν απαιτείται η δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας.

 

Για να ενημερώσετε τη συσκευή σας μέσω ασύρματης σύνδεσης

Από την Αρχική οθόνη, πατήστε Sony Mobile.

Βρείτε και πατήστε το στοιχείο Ρυθμίσεις και, στη συνέχεια, πατήστε Πληροφορίες τηλεφώνου ή Πληροφορίες Tablet.

Πατήστε Ενημέρωση λογισμικού, επιλέξτε την ενημέρωση συστήματος και, στη συνέχεια, πατήστε Λήψη.

Εγκαταστήστε χειροκίνητα την ενημέρωση μετά τη λήψη

Σημείωση! Συνιστάται η χρήση σύνδεσης Wi-Fi® για την αποφυγή χρεώσεων για την κίνηση δεδομένων.

 

Για να διαβάσετε περισσότερα σχετικά με την ενημέρωση, κάντε κλικ εδώ.

 

 

Με εκτίμηση,

Sony Xperia™ Care

Είμαστε εδώ για να σας βοηθήσουμε. Επικοινωνήστε μαζί μας μέσω συνομιλίας, email ή τηλεφωνικά.

 

Κάντε κλικ εδώ για να καταργήσετε τη συνδρομή σας από τις ειδοποιήσεις email σχετικά με τις ενημερώσεις λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε το usb και την οθονη.Καντο λειτουργικο και κρατα το.Ειναι πολυ ομορφη συσκευη και εχει ακομα και σημερα καλες επιδοσεις. Δεν συμφερει να παρεις για 2η ενα midrange.Οθονη μπορεις να βρεις και στο ebay και να την αλλαξει αμα πιανει το χερι σου.

 

Έπαθα το ίδιο με την οθόνη ξαφνικά!! Το έβγαλα από την τσέπη και είχε μια ρωγμή από πάνω ως κάτω αλλά εσωτερικά , δεν υπάρχει στην εξωτερική οθόνη.Την βλέπεις μόνο στο φως.Σε πολύ λίγα σημεία της οθόνης ανταποκρίνεται.

Έχω ακούσει για πολύ ακριβή αντικατάσταση στην αντιπροσωπεία. Στο ebay έχει χιλιάδες αλλά έχει και με 25 ευρώ και με 75 και με 125 και διάφορες τιμές. Ξέρει κανείς τι παίζει ? Τις δίνουν μαζί με τα εργαλεία. Είναι δύσκολο να αλλαχθεί? Από κάποιον ηλεκτρονικό ίσως ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που είχα ένα που μου έπεσε κάτω και χάλασε το digitizer, έστω και χωρίς να σπάσει τίποτα, μόλις είδα πόσο δύσκολο είναι να αλλάξεις την οθόνη (πρέπει να το κάνεις βίδες, και να ξεκολλήσεις την παλιά), παράτησα την ιδέα. Επίσης οι οθόνες των 25€ στο ebay πιστεύω δεν θα είναι αυθεντικές. Οπότε να δώσω τουλάχιστον 25€ με ρίσκο κάτι να μην πάει καλά, δεν έλεγε.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μαγαζιά που φτιάχνουν και sony συσκευές.

Όχι επίσημα βέβαια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς, αλλά και να γλυτώσεις κάτι, θα έχεις και πάλι ένα αρκετά μεγάλο ποσό για να δώσεις.

Όταν λέω αρκετά μεγάλο, δεδομένου της ηλικίας της συσκευής και του πόσο αξίζει γενικά στην κατάσταση που είναι.

Με 52€ πήρα τηλέφωνο από Κίνα που είναι σε απόδοση το ίδιο τουλάχιστον με το Z, έχει σχεδόν τη διπλή αυτονομία, με μοναδικό ουσιαστικό μειονέκτημα την κάμερα που δεν συγκρίνεται φυσικά με το Sony.

 

Αν είναι κάποιος συναισθηματικά δεμένος μαζί του,δεν ξέρω, ίσως αξίζει να το φτιάξει. Εγώ δεν το σκέφτηκα και πολύ. Λαμβάνοντας υπόψιν πως κόντευε 3 χρόνια, το έκανα ανταλλακτικά...

Link to comment
Share on other sites

Έπαθα το ίδιο με την οθόνη ξαφνικά!! Το έβγαλα από την τσέπη και είχε μια ρωγμή από πάνω ως κάτω αλλά εσωτερικά , δεν υπάρχει στην εξωτερική οθόνη.Την βλέπεις μόνο στο φως.Σε πολύ λίγα σημεία της οθόνης ανταποκρίνεται.

Έχω ακούσει για πολύ ακριβή αντικατάσταση στην αντιπροσωπεία. Στο ebay έχει χιλιάδες αλλά έχει και με 25 ευρώ και με 75 και με 125 και διάφορες τιμές. Ξέρει κανείς τι παίζει ? Τις δίνουν μαζί με τα εργαλεία. Είναι δύσκολο να αλλαχθεί? Από κάποιον ηλεκτρονικό ίσως ?

 

συνηθως ειναι μετριες αν ειναι πολυ φθηνες, αλλα δεν αξιζει να δωσεις πανω απο 100 ευρω για επισκευη. Προσωπικα θα εδινα τα λιγοτερα για να το φτιαξω ισα να υπαρχει σα 2η συσκευη.. και θα επαιρνα καινουριο.

Το σερβις εχει ριξει τιμες στα παλια, ισως με κανα 150αρι το πολυ να στο φτιαχνουν, δηλαδη απο 70-150, δε ρωτας μια?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Με 110 ευρώ όλα μαζί το φτιάχνω με ΟΕΜ οθόνη , χωρίς αδιαβροχοποίηση , και ολιγόμηνη εγγύηση.

Το θέμα είναι αν αξίζει έναντι ενός καινούργιου 5" των 150 ευρώ , υπάρχουν αρκετά βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη, με τίποτα δεν αξίζει τόσα χρήματα. Όσο καλό και να ήταν στην εποχή του, είναι πλέον λιγάκι μέτριο. Αν το έχεις και κάνεις τη δουλειά σου και δεν υπάρχει δυνατότητα για νέα συσκευή οκ. Αλλά να επενδύσεις τόσα για να το κάνεις λειτουργικό το 2016, γνώμη μου πάντα, δεν αξίζει.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη, με τίποτα δεν αξίζει τόσα χρήματα. Όσο καλό και να ήταν στην εποχή του, είναι πλέον λιγάκι μέτριο. Αν το έχεις και κάνεις τη δουλειά σου και δεν υπάρχει δυνατότητα για νέα συσκευή οκ. Αλλά να επενδύσεις τόσα για να το κάνεις λειτουργικό το 2016, γνώμη μου πάντα, δεν αξίζει.

 

η αληθεια ειναι οτι κατι xiaomi redmi 2, κατι galaxy A3, αξιζουν πιο πολυ. Για μενα το Ζ δωστο 50 ευρω για ανταλλακτικα αν πιανει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο φορουμ και θέλω να ρωτήσω κάτι.... έχω ένα xperia z χωρίς οθόνη βρήκα οθόνη και σκέφτομαι να την πάρω αλλά παρατήρησα ότι λείπει μια μικρή λαμαρίνα για την προστασία της οθόνης από την μπαταρία ξέρει κανείς εάν το φτιάξω χωρίς το προστατευτικό αυτό εάν έχω πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εδωσα το παλιο μου z σε εναν φιλο.

Του ειπα καλου κακου να παει στην αρβατο να αλλαξει μπαταρια και του ειπαν τα εξης:18ευρω για ελεγχο,30ευρω εργασια για το ανοιξε-κλεισε,και αν θελει μπαταρια ειναι συν(δεν ηξερε ο τεχνικος την ακριβη τιμη για την μπαταρια)..Ειναι δυνατον??

Γιατι ειχα την εντυπωση πως αλλαγη μπαταριας κοστιζει 40ευρω συνολο??

Link to comment
Share on other sites

Εδωσα το παλιο μου z σε εναν φιλο.

Του ειπα καλου κακου να παει στην αρβατο να αλλαξει μπαταρια και του ειπαν τα εξης:18ευρω για ελεγχο,30ευρω εργασια για το ανοιξε-κλεισε,και αν θελει μπαταρια ειναι συν(δεν ηξερε ο τεχνικος την ακριβη τιμη για την μπαταρια)..Ειναι δυνατον??

Γιατι ειχα την εντυπωση πως αλλαγη μπαταριας κοστιζει 40ευρω συνολο??

 

γιατι απλα δε ζητησε αλλαγη μπαταριας. Αν πας και πεις θελω αλλη μπαταρια, θα σου πουν 40-50 το πολυ. Τωρα που ζητας ελεγχο, σου κανουν ελεγχο. Πρεπει να ζητησει αλλαγη απλα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια μπαταρία αγορασμένη τον Αύγουστο που έχει δουλέψει ελάχιστα. Αν θες και είσαι Αθήνα να στη χαρίσω να τη χρησιμοποιήσει ο φίλος σου.
Link to comment
Share on other sites

Mark ειλικρινα ευχαριστω πολυ για την προσφορα σου!!

Θα του το πω και θα επανερθω

Καπου ειχα διαβασει και για αλλο ενα σημειο servis,θυμαται καποιος που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα φοβερό μαγαζί στο Αιγάλεω κοντά στο μετρό.δεν θυμάμαι αλλά το διαφήμιζε και εδώ μεσα.είχα αλλάξει την υποδοχή φόρτισης με 20ευρώ.αν θες να ψάξω να στο βρω.σίγουρα θα σε εξυπηρετήσουν στην μισή τιμή.

Έπαιρνα στην αρβατο και άκουγα άπειρες βλακείες.κάπως υπάρχει τέτοια εταιρία

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα φοβερό μαγαζί στο Αιγάλεω κοντά στο μετρό.δεν θυμάμαι αλλά το διαφήμιζε και εδώ μεσα.είχα αλλάξει την υποδοχή φόρτισης με 20ευρώ.αν θες να ψάξω να στο βρω.σίγουρα θα σε εξυπηρετήσουν στην μισή τιμή.

Έπαιρνα στην αρβατο και άκουγα άπειρες βλακείες.κάπως υπάρχει τέτοια εταιρία

 

Αν μπορεις βρεστο,θα με βοηθησεις.

Καπου το ειχα διαβασει απο αλλα παιδια αλλα δεν θυμαμαι που,εδω,στο z3,δεν θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλαράκο. Πήγαινε με κλειστά τα μάτια σε δύο τηλέφωνα μου έχουν κάνει καλη κ οικονομική δουλίτσα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ που είχα ρωτήσει την αρβαντο για αλλαγή μπαταρίας 40 ευρώ μου είχαν πει ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί πάντως επειδή έχω πάρει Ζ5 σαν δώρο έχω το Ζ για όποιον θέλει διαθέσιμο ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με 110 ευρώ όλα μαζί το φτιάχνω με ΟΕΜ οθόνη , χωρίς αδιαβροχοποίηση , και ολιγόμηνη εγγύηση.

Το θέμα είναι αν αξίζει έναντι ενός καινούργιου 5" των 150 ευρώ , υπάρχουν αρκετά βλέπω.

 

Τελικά το έφτιαξα με 100 ευρώ , αλλά δεν το προτείνω σε κανέναν , και όχι μόνο για το Ζ !

Με την δεύτερη βέβαια γιατί την πρώτη ήταν μπ@υρδ@λ@.

Η οθόνη δεν είναι κολημμένη κανονικά αλλά με διπλής όψεως αυτοκόλλητα(!) και στρεβλώνει ολόκληρο στο χέρι σου.

Με διαβεβαίωσαν ότι έτσι είναι , δεν γίνεται αλλιώς.

Βέβαια δουλεύει κανονικά , ίσως με λίγο κατώτερη απόδοση οθόνης , αλλά θα δούμε πόσο θα αντέξει .....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...