Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλα τι μπουρδες ειναι αυτες?εξαφανιστηκε το εικονιδιο της σιγασης στην 5.1?θα περιμενουμε καμμια εφαρμογη απο το store παλι...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο δικό μου, όταν πατάω τα πλήκτρα της έντασης εμφανίζεται το fader που ανεβοκατεβαίνει και αριστερά έχει μια καμπάνα. Αν πατήσω εκεί μία φορά πάει σε αθόρυβο με δόνηση μόνο, και η καμπάνα αλλάζει σε ένα τηλεφωνάκι με δόνηση. Πατώντας εκεί άλλη μια φορά μπαίνει στο κανονικό αθόρυβο με το στρογγυλό σηματάκι που έχω επισυνάψει σε προηγούμενο μήνυμα. Και όταν ξαναπατάς εκεί μπαίνει ξανά στο κανονικό. Λειτουργεί κυκλικά δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

τελος παντων σε εμενα μετα την αναβαθμηση σε 5.1.1 δεν υπαρχει το εικονιδιο με το κυκλακι που εχεις επισυναψει πριν..βρεθηκε κανενας ευκολος τροπος για root σε αυτην την εκδοση? πχ kingroot...
Link to comment
Share on other sites

Στο Ζ1 και z ultra το πρόβλημα το διορθωσανε θα μας βγάλουν και αλο fixed αφού θα πάμε στο 6.0 έτσι και αλλιώς
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η 5.1.1 δεν είναι και τόσο καλή μου φαίνεται... Δεν άξιζε ο κόπος για αναβάθμιση.. Δεν είδα να προσφέρει κάτι ούτε στην μπαταρία ούτε στις επιδόσεις Edited by loypis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η 5.1.1 δεν είναι και τόσο καλή μου φαίνεται... Δεν άξιζε ο κόπος για αναβάθμιση.. Δεν είδα να προσφέρει κάτι ούτε στην μπαταρία ούτε στις επιδόσεις

 

θα ελεγα να κανετε μια βολτα απο Ζ3 παιδες..

οταν σε εμας υπαρχει τοση δυσαρεσκεια στη μπαταρια δεν υπαρχει περιπτωση στα αλλα να παιζει καλυτερα.

οποτε θα προτεινα την 4.4.4 οπως εχουμε γυρισει πολλοι μονο και μονο για την μπααταρια. καμερα βελτιωνει η 5.1.1 οπως και 2-3 ακομα πραγματακια που εχει..πχ οταν σε παιρνει καποιος τηλ και γραφεις ΣΜΣ, μπορεις να συνεχισεις να γραφεις χωρις να πρεπει να περιμενεις να κλεισει.αλλα μπαταρια δεν....και ειναι μεγαλο μειον. και φταιει το ανδροιδ δεν ειναι θεμα της σονυ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βλέπω ιδιαίτερη διαφορά σε μπαταρία πάντως. Και νομίζω ότι σε ταχύτητα πετάει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βλέπω ιδιαίτερη διαφορά σε μπαταρία πάντως. Και νομίζω ότι σε ταχύτητα πετάει.

 

Θα δεις στο μέλλον, στο Ζ δεν ξέρω πόσο φαίνεται γιατί έτσι και αλλιώς δε βγάζει πολύ η μπαταρία αλλά έχει θέμα η lollipop με την μπαταρια γενικά..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί να έχει θεματάκια. Σε άλλο τηλέφωνο που είχε kit Kat και πήρε lollipop, ακόμα και με factory reset είχε αρκετά προβλήματα. Το περίεργο είναι πως μετά το 4ο reset έστρωσε και πήγαινε καλύτερα και με μικρότερη κατανάλωση...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ένα πρόβλημα με.το z! Πριν 2-3 μήνες είχα πρόβλημα με τη φόρτιση πηρα το κινητό στο public μου το έφτιαξαν αλλα από τοτε οταν τραβάω video μόλις φθάσει στο 31.50 λεπτο σταματα το video! Πρεπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση; Αυτό δεν μου το έκανε παλιά! Η θερμοκρασία του κινητού ειναι μια χαρά
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί να έχει θεματάκια. Σε άλλο τηλέφωνο που είχε kit Kat και πήρε lollipop, ακόμα και με factory reset είχε αρκετά προβλήματα. Το περίεργο είναι πως μετά το 4ο reset έστρωσε και πήγαινε καλύτερα και με μικρότερη κατανάλωση...

 

Είναι συγκεκριμένο πρόβλημα που έχει σχέση με τα δίκτυα τα οποία είναι ενεργά συνέχεια και τρώνε μπαταρία σε μεγάλο βαθμό..

Δεν έχει σχέση με τη συσκευή, είναι bug του android και δεν έχει διορθωθεί.. Θα το δείτε με τον καιρό . Απλά στο Ζ3c όπου πιάνεις εύκολα 2 ημέρες το καταλαβαίνεις πιο εύκολα από ένα κινητό που σου βγάζει 1,5 ημέρα άρα είτε κλείσεις με 50% είτε με 30% δεν ξέρεις αν είναι από χρήση ή από λογισμικό..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Απλά, επειδή το είχα 20 μέρες με 4.4.4 και στη συνέχεια πήγα σε 5.1.1 αυτό που παρατηρώ είναι παρόμοιο sot(~3:45-4:00h) και αυτονομία για τη δική μου χρήση (1 ημέρα το πολύ). Σε συνδυασμό με την αίσθηση που σου δίνει για λίγο καλύτερη απόδοση(μικρότερα lags γενικά), προς το παρόν με αφήνουν ευχαριστημένο. Να τονίσω πως και στις 2 εκδόσεις είμαι root με greenify.
Link to comment
Share on other sites

Απλά, επειδή το είχα 20 μέρες με 4.4.4 και στη συνέχεια πήγα σε 5.1.1 αυτό που παρατηρώ είναι παρόμοιο sot(~3:45-4:00h) και αυτονομία για τη δική μου χρήση (1 ημέρα το πολύ). Σε συνδυασμό με την αίσθηση που σου δίνει για λίγο καλύτερη απόδοση(μικρότερα lags γενικά), προς το παρόν με αφήνουν ευχαριστημένο. Να τονίσω πως και στις 2 εκδόσεις είμαι root με greenify.

 

Μπορεί το greenify να βοηθάει γιατί το πρόβλημα είναι ότι κρατάει ενεργά τα δίκτυα σε εμάς.

Μακάρι να το φτιάξουν γιατί η 5.1 μου αρέσει πολύ αλλά απο 2-3 ημέρες να πέφτεις στην μια είναι βλακεια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αυτό που εννοείς. Π.χ. το έχεις σε flight mode ένα βράδυ και κοιτάς το πρωί τα στατιστικά της μπαταρίας και βλέπεις το Wi-Fi ανοιχτό, ακόμα και αν έχεις απενεργοποιήσει τη σχετική επιλογή για να παραμένει ανοιχτό πάντοτε. Αλλά δεν ξέρω πραγματικά αν είναι έτσι ή bug στα στατιστικά του android. Βάζω παράλληλα και το gsam battery monitor, και όση ώρα είναι κλειστό το Wi-Fi την αφαιρεί στα στατιστικά που κρατάει το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αυτό που εννοείς. Π.χ. το έχεις σε flight mode ένα βράδυ και κοιτάς το πρωί τα στατιστικά της μπαταρίας και βλέπεις το Wi-Fi ανοιχτό, ακόμα και αν έχεις απενεργοποιήσει τη σχετική επιλογή για να παραμένει ανοιχτό πάντοτε. Αλλά δεν ξέρω πραγματικά αν είναι έτσι ή bug στα στατιστικά του android. Βάζω παράλληλα και το gsam battery monitor, και όση ώρα είναι κλειστό το Wi-Fi την αφαιρεί στα στατιστικά που κρατάει το ίδιο.

 

Αν το Googlarete θα δείτε ότι είναι πρόβλημα γενικό αλλά αν έχετε κουράγιο να διαβάσετε από Αύγουστο στο Ζ3 ή Ζ3c θα δείτε που το έχουμε αναλύσει..λειτουργούν τα δίκτυα παιδιά πάρα πάνω από όσο πρέπει και τρώνε μπαταρία. Δεν είναι τυχαίο ότι από το 100% πέφτει μετά από ώρα στο 99 με 4.4.4 ενώ με την 5 έπεφτε αμέσως..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Με την 6.0 που θα πάρουμε θα διορθωθούν όλα

 

Θα είναι όνειρο αν γίνει αλλά από Ζ1 και πίσω το βλέπω δύσκολο..

Κατά τα άλλα εγώ θα κάνω μια δοκιμή την 5.1.1 αν το χειμώνα στο Ζ3c αν δεν πάρει μέχρι τότε άλλο update

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδώ και καιρό έχω γυρίσει στην 4.4.4. Εχω κάνει ακριβώς οσα λέει εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3095884

 

[GUIDE]Extreme Battery Life Thread(Greenify+Amplify+Power Nap) και εχω δει καλή δουλειά. Έχω γλιτώσει μέρες συνολικά wakelocks κλπ. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

Στο κύριο menu δεν μου κάνει αυτόματη περιστροφή μόνο στις σελίδες η στα menu ρυθμίσεις ενώ στην 5.02 γυριζε
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχική οθόνη, κράτα πατημένο παρατεταμένα σε κάποιο κενό σημείο μέχρι να σου βγει εκεί που επιλέγεις widget, wallpaper ή θέμα. Η τελευταία επιλογή δεξιά είναι ρυθμίσεις αρχικής οθόνης. Μέσα εκεί λογικά θα έχεις την αυτόματη περιστροφή απενεργοποιημένη. Ενεργοποίησέ την και δες αν συμπεριφέρεται όπως πριν.
Link to comment
Share on other sites

Όχι την έχω ενεργοποίημενη αλά δεν το κάνει το κάνει μόνο στις εφαρμογές
Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό, τόσο διαφορετική είναι η 5.1.1 που έχω περάσει εγώ;

Τώρα με βάζεις σε σκέψεις να περάσω την ίδια με σένα μόνο και μόνο για δοκιμή...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είπα μιας και είχα λίγο χρόνο να δοκιμάσω την Customized GR έκδοση, που λογικά αυτή είναι που φοράνε τα περισσότεραελληνικά Z. Έφτιαξα το ftf αρχείο, αλλά είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο πρώτα. Εγκατέστησα το ftf για την 5.0.2 που είχε φτιάξει ο Billy, και μετά δοκίμασα να το αναβαθμίσω με το PC Companion, το οποίο βρήκε τη νέα έκδοση (10.2.Α.0.222). Ωστόσο πάλι συνάντησα το πρόβλημα που είχα και πριν, δηλαδή μου πετάει μήνυμα ότι είναι τροποποιημένο το λογισμικό μου και δεν μπορεί να κάνει update. Πράγμα που δεν ξέρω γιατί συμβαίνει, μιας και έχω κλειδώσει τον bootloader που είχα ξεκλείδωτο στο παρελθόν. Έτσι προχώρησα και εγκατέστησα το ftf που έφτιαξα, και τώρα πιστεύω ότι έχω το ίδιο λογισμικό με τα δικά σας.

 

Πάντως δεν βλέπω διαφορά με το 5.1.1 που φόραγα της vodafone. Πάλι η σίγαση επιτυγχάνεται με τον ίδιο τρόπο (πάτημα στα hardware volume keys μια φορά, και έπειτα 2 φορές πάτημα στο πλήκτρο που εμφανίζεται αριστερά του fader της έντασης στην οθόνη στο πάνω μέρος). Η βλακεία μου είναι πως αφού το άναψα για λίγο με την 5.0.2 δεν κοίταξα πως ήταν εκεί να δω αν υπάρχουν διαφορές.

 

Πάω να rootάρω και να περάσω τα πράγματά μου τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είπα μιας και είχα λίγο χρόνο να δοκιμάσω την Customized GR έκδοση, που λογικά αυτή είναι που φοράνε τα περισσότεραελληνικά Z. Έφτιαξα το ftf αρχείο, αλλά είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο πρώτα. Εγκατέστησα το ftf για την 5.0.2 που είχε φτιάξει ο Billy, και μετά δοκίμασα να το αναβαθμίσω με το PC Companion, το οποίο βρήκε τη νέα έκδοση (10.2.Α.0.222). Ωστόσο πάλι συνάντησα το πρόβλημα που είχα και πριν, δηλαδή μου πετάει μήνυμα ότι είναι τροποποιημένο το λογισμικό μου και δεν μπορεί να κάνει update. Πράγμα που δεν ξέρω γιατί συμβαίνει, μιας και έχω κλειδώσει τον bootloader που είχα ξεκλείδωτο στο παρελθόν. Έτσι προχώρησα και εγκατέστησα το ftf που έφτιαξα, και τώρα πιστεύω ότι έχω το ίδιο λογισμικό με τα δικά σας.

 

Πάντως δεν βλέπω διαφορά με το 5.1.1 που φόραγα της vodafone. Πάλι η σίγαση επιτυγχάνεται με τον ίδιο τρόπο (πάτημα στα hardware volume keys μια φορά, και έπειτα 2 φορές πάτημα στο πλήκτρο που εμφανίζεται αριστερά του fader της έντασης στην οθόνη στο πάνω μέρος). Η βλακεία μου είναι πως αφού το άναψα για λίγο με την 5.0.2 δεν κοίταξα πως ήταν εκεί να δω αν υπάρχουν διαφορές.

 

Πάω να rootάρω και να περάσω τα πράγματά μου τώρα.

αν μπορεις να μας πεις πως θα ρουταρεις λιγο αναλυτικα..θα με διευκόλυνες..:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...