Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα αξιζουν οι custom roms βρε παιδια?

Το sole που ειχα ασχοληθηκα αρκετα με αυτες(5-6 ειχα αλλαξει) η μια δεν ειχε ραδιο η αλλη δεν ειχε nfc η αλλη δεν υποστηριζε λειτουργια γαντιων γενικα δεν υπηρχε καποια ολοκληρωμενη και μια που ειχα βρει,δεν θυμαμε πια,μετα απο κατι μερες σερνωταν και ξαναγυρισα σε stock.

Απ οτι καταλαβα τελικα βαζεις την τελευταια stock rom που εχει βγει(κιτ-κατ) clean install την ρουταρεις και βγαζεις προσεκτικα εσυ οτι νομιζεις για να ελαφρυνει και με καποια προγραμματα που εχουν βγει (ευτηχως πολλα)διαχειρίζεσε την μνημη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ από όταν πήγα στο Ζ δεν ασχολήθηκα ποτέ με custom roms. Αν δεις ότι έχεις θέματα με την 4.4 το γυρνάς σε 4.3 που είναι πλήρως απροβλημάτιστη και είσαι άρχοντας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από όταν πήγα στο Ζ δεν ασχολήθηκα ποτέ με custom roms. Αν δεις ότι έχεις θέματα με την 4.4 το γυρνάς σε 4.3 που είναι πλήρως απροβλημάτιστη και είσαι άρχοντας.

 

πολυ σωστα..αφου το εργαλειο ειναι..τουμπανο δεν εχει αναγκη απο custom roms..

αληθεια πως μπαινουμε σε flash mode βρε παιδια για να του περασω αυτο με την βελτιωση του ηχου?

Edited by loypis
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και κάποια πράγματα που έχει η cyanogen δεν τα έχει η μαμά. Το καλό είναι σχετικό για τον καθένα. Πχ δεν έχει ράδιο. Μεγάλη χαζομάρα. Πάντως θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να την αλλάξω για άλλη ρομ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Μπορει καποιος να μου θυμησει τι κλεινουμε αν μας λαγκαρει η 4.4?, Σωστα θυμαμαι τις 'υπηρεσιες google play'?

Πηγα να τις κλεισω και με βγαζει σε ενα υπομενου και λεει πως πρεπει να κλεισω και καποιες αλλες εφαρμογες μαζι που κανουνε τις απεγκαταστασεις κτλ.,θα υπαρχει προβλημα αν το κανω?

(ειναι η τριτη επιδιορθωση που κανω και το κινητο δεν στρωνει,λαγκαρει και παρατηρησα πως οταν κανω διακοπη στις υπηρεσιες google play δουλευει σφαιρα)!!

Ευχαριστω

 

Κλείνεις τοποθεσία, ιστορικό τοποθεσίας κλπ για να μην έχεις αυξημένη κατανάλωση στην μπαταρία. Καλό είναι να μην αφαιρέσεις τα g.services. Για το lag φταίει η sony. Ελπίζω να δούμε κάποια στιγμή κάποιο update/bugfix.

 

 

Καλησπέρα στην παρέα

Ησυχία βλέπω στο thread και είπα να ανεβάσω την homescreen μου η οποία είναι ακόμη σε πολύ αρχικά στάδια.

Το κινητό είναι root και η αρχική έχει κάποια tweaks από gravitybox.

Ήδη έχω αρχίσει να διαβάζω στο xda για το καινούριο μου κινητό (z) και τις επόμενες μέρες λέω ασχοληθώ με ξεκλείδωμα bootloader για να φέρω το κινητό εκεί που θέλω με custom rom+kernel και θα ασχοληθώ λίγο με συχνότητες και ρευματα για να βελτιώσω τις επιδόσεις του και τη διάρκεια της μπαταρίας

Αλήθεια πόσες ώρες οθόνη σας βγάζει.

Γύρω στις 4,περισσότερο η λιγότερο;

 

Τόσο, 4 ώρες πάνω κάτω. Γράψε και έναν οδηγό αν έχεις χρόνο με όλη την διαδικασία αν ξεκλειδώσεις. καλό θα είναι να υπάρχει.

 

Τελικα αξιζουν οι custom roms βρε παιδια?

Το sole που ειχα ασχοληθηκα αρκετα με αυτες(5-6 ειχα αλλαξει) η μια δεν ειχε ραδιο η αλλη δεν ειχε nfc η αλλη δεν υποστηριζε λειτουργια γαντιων γενικα δεν υπηρχε καποια ολοκληρωμενη και μια που ειχα βρει,δεν θυμαμε πια,μετα απο κατι μερες σερνωταν και ξαναγυρισα σε stock.

Απ οτι καταλαβα τελικα βαζεις την τελευταια stock rom που εχει βγει(κιτ-κατ) clean install την ρουταρεις και βγαζεις προσεκτικα εσυ οτι νομιζεις για να ελαφρυνει και με καποια προγραμματα που εχουν βγει (ευτηχως πολλα)διαχειρίζεσε την μνημη σου.

 

Δοκιμάζεις και βλέπεις με τις custom. Παίρνεις ένα full backup την rom σου από recovery αφού έχεις πάρει και ένα backup τις εφαρμογές σου με το titanium. Και δοκιμαζεις μια rom το Σαββατοκύριακο πχ. Το κακό είναι πως για να δεις σημαντικές διαφορές θέλει ξεκλείδωμα και χάσιμο της εγγύησης (...χάνοντας μαζι την sony camera και ίσως και άλλα, ανάλογα την rom).

 

@Κωνσταντίνος Το z1 έχει σημαντική διαφορά σε ταχύτητα με το z; Δεν με βλέπω να αλλάζω στα κοντά αλλα... ας ξέρουμε τι παίζει :) .

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε

Καμιά στοκ δεν μπορεί να φτάσει ακόμα και μια μέτρια custom

Ασχολούμαι 2-3 χρόνια με το άθλημα και τα πράγματα που κάνεις όταν ξεκλειδώνει δεν τα φτάνεις με στοκ ούτε σε όνειρο

Φιλικά παντα

 

Τρίτη πλήρης φορτιση-αποφορτιση που κάνω στο κινητό και μπορώ να πω ότι τα πηγαίνει μια χαρά.

Εντελώς αυθόρμητη χρήση με μικτά data και WiFi και φωτεινότητας από 0-100%

Καθόλου άσχημα για εντελώς στοκ κινητό

Και μια μικρή σύγκριση:

1 Λίγο καλύτερη αυτονομία από το Optimus g που έχω και να πω την αλήθεια δεν το περίμενα

2 Καμιά επαφή με το g2 που αυτό ήταν και αναμενομενο

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

@Κωνσταντίνος Το z1 έχει σημαντική διαφορά σε ταχύτητα με το z; Δεν με βλέπω να αλλάζω στα κοντά αλλα... ας ξέρουμε τι παίζει :) .

 

Με το Ζ1 απλα δεν ξερω την εννοια του lag..

παιδια οσο και αν μοιαζουν τα κινητα ειναι μια σαφη βελτιωαη του Ζ. Θες απο καμερα; Θες απο ηχο/ηχειο;; Θες απο μπαταρια; Θες απο σβελταδα και αποκριση σε Ο, ΤΙ και αν του κανεις;;

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι η Ζετα δεν ειναι μια καταπληκτικη συσκευη και τρελο vfm.. Σε καθημερινη χρηση και με τις ιδιες εφαρμογες ημουν 100% ικανοποιημενος!Κριμα που θα σταματησει σε λιγο να κυκλοφορει. Ηταν η πρωτη συσκευη που ερωτευτηκα πραγματικα, με την πρωτη ματια και η μονη που κρατησα για 6 μηνες! R.I.P XZ. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το Ζ1 απλα δεν ξερω την εννοια του lag..

παιδια οσο και αν μοιαζουν τα κινητα ειναι μια σαφη βελτιωαη του Ζ. Θες απο καμερα; Θες απο ηχο/ηχειο;; Θες απο μπαταρια; Θες απο σβελταδα και αποκριση σε Ο, ΤΙ και αν του κανεις;;

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι η Ζετα δεν ειναι μια καταπληκτικη συσκευη και τρελο vfm.. Σε καθημερινη χρηση και με τις ιδιες εφαρμογες ημουν 100% ικανοποιημενος!Κριμα που θα σταματησει σε λιγο να κυκλοφορει. Ηταν η πρωτη συσκευη που ερωτευτηκα πραγματικα, με την πρωτη ματια και η μονη που κρατησα για 6 μηνες! R.I.P XZ. :(

Εγω σήμερα έπιασα λίγο το Ζ της μιας κολλητης και πραγματικά μου φάνηκε πολυ αργό..

Όσο το είχα το έβλεπα πολυ δυνατό και γρήγορο αλλά όταν έχεις Ζ1 όλα τα αλλά σου φαίνονται αργά..(με υποδεεστερους επεξεργαστές..) γι αυτό αξίζει η μετάβαση. Αντίθετα δε θα έλεγα το ίδιο για Ζ2..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

 

Παίζει να αλλάζει η επίδοση της κάμερας από τη μαμά σε custom rom?

 

Συγκεκριμένα, ενδέχεται να είναι καλύτερη η επίδοση της κάμερας σε χαμηλό φωτισμό με την stock σε σχέση με την CM11 που έχω τώρα;

 

Παρατηρώ έξαλλο banding και noise σε low light φωτογραφίες, που δεν είχα παρατηρήσει με το S4 μου παλαιότερα (κι εκεί CM11).

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει διαφορά.Το αν αξίζει η διαφορά να αλλάξεις rom δεν ξέρω. Καλύτερα να ρωτούσες στο θέμα της cm στο xda για να πάρεις περισσότερες γνώμες.
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και επειδή ασχολούμαι λίγο με την φωτογραφία η κάμερα του το βράδυ είναι για κλωτσιές και στην μαμά και σε cm. Αλλά μου είναι αδιάφορο. Δεν την χρειάζομαι
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Δε νομίζω ότι θα αλλάξω rom, απλώς ήθελα να δω αν φταίνε τα μάτια μου ή είναι φαινόμενο που κι εσείς έχετε παρατηρήσει.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως η καμερούλα του Z είναι υποδεέστερη του S4 (δυστυχώς).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω!!!! Η κάμερα το βράδυ είναι απαράδεκτη με το superior auto αν το γυρίσεις στο manual και παίξεις με τις ρυθμίσεις πέρνεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για mobile συσκευή!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμ, να τώρα αυτά ακούω και θα περάσω 5 μέρες να αλλάζω ROMs σαν τον τρελό :P

 

Μια άλλη ερώτηση: επειδή με τη stock βγάζω φλύκταινες, η eXistenz που είναι stock-based εχει την ίδια camera.app? Αρνούμαι να γυρίσω στο lag της stock 4.4 όπως επίσης και να γυρίσω στην 4.3.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, για να ενεργοποιήσω το my experia πρέπει να έχω την κίνηση δεδομένων και την τοποθεσία ανοιχτά; Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι κάποιες φορές το τηλέφωνο θα συνδέεται στο internet και θα μου τρώει την κάρτα; Και αν ναι, πόσο πολύ σε βοηθάει πραγματικά το my xperia;
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμ, να τώρα αυτά ακούω και θα περάσω 5 μέρες να αλλάζω ROMs σαν τον τρελό :P

 

Μια άλλη ερώτηση: επειδή με τη stock βγάζω φλύκταινες, η eXistenz που είναι stock-based εχει την ίδια camera.app? Αρνούμαι να γυρίσω στο lag της stock 4.4 όπως επίσης και να γυρίσω στην 4.3.

 

Στοκ camera κανονικά. Λίγο καλύτερη σε θέματα lag από την official rom, αλλά τα lag της τα έχει. Χτύπα ένα full backup και δοκίμασε την.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ,εχω το ζετακι 20 μερες και μετα απο αρκετες βουτιες στην πισινα το ηχειο δεν ακουγεται καθολου

οποιαδηποτε βοηθεια καλοδεχουμενη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ,εχω το ζετακι 20 μερες και μετα απο αρκετες βουτιες στην πισινα το ηχειο δεν ακουγεται καθολου

οποιαδηποτε βοηθεια καλοδεχουμενη

 

Κλείνουν οι πόροι του ηχείου αυτόματα τόσο όσο να μην περνάει το νερό αλλά να ακούγεται λίγο το ηχείο. Κάτι το οποίο επανέρχεται στα κανονικά επίπεδα ήχου μετά από περίπου μια ώρα. Δεν έχεις δεί βελτίωση στον ήχο;

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που είπε ο Θοδωρής, αλλά αν το πήγες τόσες φορές για μπάνιο θα το ξέρεις ήδη.

 

Άνοιξε τα flaps(για τα ακουστικά, sd κλ) και δες αν έχει αλλάξει χρώμα κάποιoς από τους δείκτες υγρασίας(από άσπρο σε κόκκινο,ροζ). Αν δεν έχουν αλλάξει χρώμα, το πας κανονικά για εγγύηση. Αν έχουν αλλάξει χρώμα και είσαι σίγουρος πως είχες κλειστά τα flaps, μπορείς να ζητήσεις τεστ από το service και να δούνε αν δεν κλείνουν καλά.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας , πως παμε ?? ηθελα να σας πω οτι βρηκα αυτο εδω πως σας φαινετε ??

 

http://www.justaboutphones.com/android-4-4-4-kitkat-update-sony-xperia-z-zl-zr-t2-ultra-m2-e1/

Link to comment
Share on other sites

To διάβασα στο xda Λευτέρη. Μακάρι να είναι 4.4.4 και να λύνει τα προβλήματα που έιχαμε με 4.4.2. Και 4.4.2 bugfix που να μας δώσει μια απροβλημάτιστη rom δεν θα με χαλούσε.
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

To διάβασα στο xda Λευτέρη. Μακάρι να είναι 4.4.4 και να λύνει τα προβλήματα που έιχαμε με 4.4.2. Και 4.4.2 bugfix που να μας δώσει μια απροβλημάτιστη rom δεν θα με χαλούσε.

 

και εδω βγηκε αρα ειναι επισημο λογικα ! http://www.xperiablog.net/2014/08/25/new-firmware-10-5-1-a-0-283-certified-for-the-older-xperia-z-series-could-it-be-android-4-4-4/

Link to comment
Share on other sites

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...