Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λεφτα πολλα δεν υπαρχουν οποτε βολευομαι με το Ζ1 και το Ζ που εχω για Ζ2 ουτε καν
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξαφνικά χάλασε το μέγεθος και η σειρά στα εικονίδια. Λες και το xposed τα έπαιξε. Έχει τύχει σε κανέναν

Το gem Xperia xposed ενώ τα έχει όλα σωστά δεν δουλεύει το έβγαλα και το έβαλα και τπτ

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει και παλαιότερα, έκανα μία προσπάθεια να αγοράσω από eBay μία tempered glass για το τηλέφωνο. Όμως αφού την έβαλα, την ξήλωσα πάλι γιατί είχα πρόβλημα με τον αισθητήρα εγγύτητας. Ψάχνοντας στο
για κάποιο βίντεο για το πώς θα την τοποθετήσω, βρήκα αυτή την tempered glass η οποία, όπως λέει και στο βίντεο είναι για το Z. Όμως μου φαίνεται λίγο ακριβή. Την έβαλα σε whist list και θα δούμε. Έχει πάρει κάποιος άλλος κάτι σε πιο φθηνό. Έχω δει και άλλες σε χαμηλή τιμή, αλλά με προβληματίζει εάν κάνουν και να μην έχω πρόβλημα με τον proximity sensor.
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά χάλασε το μέγεθος και η σειρά στα εικονίδια. Λες και το xposed τα έπαιξε. Έχει τύχει σε κανέναν

Το gem Xperia xposed ενώ τα έχει όλα σωστά δεν δουλεύει το έβγαλα και το έβαλα και τπτ

 

Και σε μένα το κάνει τελευταία.κολλάει προς στιγμή και μετά τα εικονίδια είναι το ένα πάνω στο άλλο.βέβαια το έχω κάνει να χωράει 6 αντί 4 .επανεκκίνηση και στρώνει.Ίσως να φταίει η τελευταία αναβάθμιση του xposed

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει πλάκα με την βελτίωση στο θέμα της μπαταρίας. Έκλεισα και τον συγχρονισμό με fb κλπ και έχω μείνει άφωνος. Το τηλέφωνο βγάζει άνετα μια μέρα γεμάτη και αγγίζει τις δύο (κλείνοντας το βέβαια το βράδυ) με έντονη χρήση Internet kai αρκετή ώρα συνομιλίας. Θαύμα καταπληκτική βελτίωση!! Και χωρίς υπερθέρμανση, καθόλου θα έλεγα πια. Υπόψιν και με Wifi σερφαρισμα και με 3g όταν είμαι εκτός. Τέλεια μακάρι να συνεχίσει έτσι.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

το πορτάκι της sd ανοίγει μόνο του :lol:

αυτός ο καιρός το έχει τρελάνει φαίνεται, η ζέστη το επηρεάζει και αρχίζει τις διαστολές :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και με επανεκκίνηση δεν έστρωσε και προσωρινά το βγαλα. Σχετικά με την μπαταρία τώρα που είμαι ρουτ κλπ έχω να καταθέσω το εξής :χτες από τις έξι το απόγευμα μέχρι σήμερα στις έξι το πρωί με ελάχιστη χρήση μια κλήση λίγο GPS και πολύ αναμονή έκαψε δέκα τοις εκατό. Πως σας φαίνεται?

Άμα και κάνεις βρει λύση για το gem xposed ας στείλε πμ

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,γινεται να κανουμε downgrade απο 4.4.2 σε 4.2.2 η 4.3, κι αν ναι εχουμε καποιον οδηγο?

καμια βοηθεια,παιδια?επειχηρω με flashtool και ενα ftf centraleurope 4.3 που κατεβασα,ενω προχωραει ολη η διαδικασια οταν το ανοιγω,εχει ακομα 4.4.2 τι να φταιει?γινεται η υποβαθμιση?εχει κανει κανεις?

Edited by notarius
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει πλάκα με την βελτίωση στο θέμα της μπαταρίας. Έκλεισα και τον συγχρονισμό με fb κλπ και έχω μείνει άφωνος. Το τηλέφωνο βγάζει άνετα μια μέρα γεμάτη και αγγίζει τις δύο (κλείνοντας το βέβαια το βράδυ) με έντονη χρήση Internet kai αρκετή ώρα συνομιλίας. Θαύμα καταπληκτική βελτίωση!! Και χωρίς υπερθέρμανση, καθόλου θα έλεγα πια. Υπόψιν και με Wifi σερφαρισμα και με 3g όταν είμαι εκτός. Τέλεια μακάρι να συνεχίσει έτσι.

 

Μαλλον πρεπει να εχεις αλλη ROM :lol::lol::lol::lol:

Εμενα (και σε αλλους πολλους) το κινητο ζεματαει και τιγανιζεις και αυγα αν θελεις πανω...

Η μπαταρια πεφτει κατακόρυφα εγω το φόρτιζα ολο το βραδυ το εβγαλα πριν λιγο και τωρα εχει

παει στο 92% χωρις να κανω τιποτα..Εξαλου το ειπε και η SONY οτι θα βγαλει Bug Fix Update για το θεμα αυτο!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,γινεται να κανουμε downgrade απο 4.4.2 σε 4.2.2 η 4.3, κι αν ναι εχουμε καποιον οδηγο?

καμια βοηθεια,παιδια?επειχηρω με flashtool και ενα ftf centraleurope 4.3 που κατεβασα,ενω προχωραει ολη η διαδικασια οταν το ανοιγω,εχει ακομα 4.4.2 τι να φταιει?γινεται η υποβαθμιση?εχει κανει κανεις?

 

 

To flashtool το έχεις κατεβάσει από εδώ http://www.flashtool.net/download.php ;

Νομίζω πως σε αυτό που κατεβάζεις από το site της sony δεν μπορείς να κάνεις downgrade.

 

Edit: Εύκολο root( δεν το δοκίμασα) http://forum.xda-developers.com/xperia-z/general/to-root-t2783863. Θα περίμενα μερικές ημέρες να δω αν έχει θέματα.

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να εχεις αλλη ROM :lol::lol::lol::lol:

Εμενα (και σε αλλους πολλους) το κινητο ζεματαει και τιγανιζεις και αυγα αν θελεις πανω...

Η μπαταρια πεφτει κατακόρυφα εγω το φόρτιζα ολο το βραδυ το εβγαλα πριν λιγο και τωρα εχει

παει στο 92% χωρις να κανω τιποτα..Εξαλου το ειπε και η SONY οτι θα βγαλει Bug Fix Update για το θεμα αυτο!

 

τι να πώ....έχω χαζέψει κι εγώ ...φτου :p να μην το ματιάσω! :)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πριν μια λιγες μερες μου εσπασε η οθονη του Galaxy SIII που εχω και σκέφτομαι αντί να δώσω 130 ευρώ για καινούργια οθόνη να βάλω άλλα τόσα και να πάρω το Xperia Z, αυτο που θελω να ρωτήσω αν εχει κατι αρνητικό σαν κινητο π.χ. κάμερα, αυτονομία κ.α.

Να μην πάω από την Σκύλλα στην Χάρυβδη:lol::p

Ευχαριστώ:)

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Από αρνητικά δεν έχω να πω κάτι εμένα 7 μηνών δόξα τον θεό είναι μια χαρά το μόνο είναι ότι λόγο της αδιάβροχης προστασίας το ηχείο είναι σιγανο από κάμερα θα ανέβω μια για να δεις 13.1megapixel να δεις εμένα από μπαταρία γράφει 1 ημέρα 15 ώρες η καμιά φορά 8 η 5 ώρες εγώ και 302 εφαρμογές όταν ήταν άδειο με την κιτ κατ έλεγε 3.5 ημέρες με χρήση 1 ημέρα κρατάει το κιτ κατ είναι ελάχιστα βαρύ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Ξέρετε καμιά εφαρμογή που να δείχνει όλες της θερμοκρασίες της συσκευής;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Towelroot exploit helps root a number of Sony Xperia models

 

A number of Sony Xperia users are reporting success in rooting their devices using towelroot including Xperia Z and ZL owners running the latest KitKat update and Xperia SP owners running Android 4.3. Other success stories have been reported by Xperia M, Xperia Z1 Compact and Xperia M2 owners

 

Για περισσότερα : http://www.xperiablog.net/2014/06/16/towelroot-exploit-helps-root-a-number-of-sony-xperia-models/

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια λιγες μερες μου εσπασε η οθονη του Galaxy SIII που εχω και σκέφτομαι αντί να δώσω 130 ευρώ για καινούργια οθόνη να βάλω άλλα τόσα και να πάρω το Xperia Z, αυτο που θελω να ρωτήσω αν εχει κατι αρνητικό σαν κινητο π.χ. κάμερα, αυτονομία κ.α.

Να μην πάω από την Σκύλλα στην Χάρυβδη:lol::p

Ευχαριστώ:)

 

Στα θετικά του τηλεφώνου: Πολύ καλή κάμερα και για φωτό και για βίντεο,εξαιρετική κατασκευή-συναρμολόγηση.

Στα αρνητικά: οι γωνίες θέασης (εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου,κινητό είναι άρα, για πάρτι μου) και τα χρώματα μιας και έρχεσαι από Samsung ίσως σου φανούν παράξενα-διαφορετικά με αυτά που είχες συνηθίσει.Δείχνει "εύθραυστο" σε πιθανή πτώση (όλο γυάλινο είναι ουσιαστικά άρα σίγουρα πας και για θήκη!).

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης με την κιτ κατ με το που ανοίγει μια εφαρμογή κυρίως παιχνίδι καίγεται άμεσα η μπαταρία. Βέβαια μετά από λίγο όταν το κλείσεις παγώνει σύντομα αλλά με ενοχλεί αύτο. Παρόλο που το ρουταρα και έχει πλέον τρελό standby σκέφτομαι να περάσω άλλη ρομ. Μια που προτείνει ένας φίλος λίγο πιο πάνω. Την έχει βάλει κανένας? Μπορεί να μας πει εμπειρίες και αν είναι prerooted? Thank you
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάνει root.Αρχικά απογοητεύτηκα με την kit kat ,το τελευταίο διάστημα όμως είναι πάρα πολύ καλή.Δεν ανεβάζει καθόλου θερμοκρασία (από wi-fi σε 45λεπτα συνεχόμενα) ,ίσα που ζεσταίνεται λίγο από 3g σε μισάωρη σύνδεση ,η δε μπαταρία ούτε με την 4.3 δεν πήγαινε τόσο καλά :wacko: παράξενα πράγματα...δεν είμαι gamer ούτε φορτώνω βαριές εφαρμογές.Σερφάρω και ενημερώνομαι κανά δίωρο και λίγο παραπάνω την ημέρα,αρκετές κλήσεις και καμιά 20αρια μηνύματα ημερησίως.Αυτά...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Tο root από μόνο του δεν κάνει τίποτα. Το τι κάνεις με το root μπορεί να φέρει καλύτερα αποτελέσματα σε μπαταρία( greenify πχ).

 

@Epicouros

Στην συσκευή από ελλατώματα θα βάλω το ηχείο που είναι χαμηλό(μπορεί να ανέβει με mod αν θέλει κάποιος). Το screen protector φορεμένο από την μάνα του.Υποτιθέμενα μπαίνει για να μην θρυματιστεί ο οθόνη σε περίπτωση σπασίματος. Στην πράξη είναι πολύ ευαίσθητο και σε αναγκάζει να περάσεις άλλο από πάνω να μην χαλάσει το μαμά(βγάζοντας το δικό του protector βγαίνει και το sony logo).

 

Η οθόνη πέρα από τις γωνίες θέασης είναι πολύ καλή. Οι γωνίες θέασης θα ενοχλήσουν λίγο μετά από amoled αλλά σίγουρα θα έχεις πιο καλή ευκρίνεια στον ήλιο και πολύ καλή ανάλυση που μετράει. Παντως δες την και κάπου την οθόνη. Προσωπικά την βρίσκω πολύ καλή. Καμία σχέση με τo θάψιμο που διάβασα σε διάφορα review.

 

Η μπαταρία είναι 2330 mAh. Ανάλογα με την χρήση που κάνεις θα σου φτάσει ή όχι. Ότι και να σου πούμε θα ακούσεις διάφορα. Με kitkat πχ άλλοι είναι οκ και άλλοι έχουν θέμα. Την κιτκατ την πήραμε πρόσφατα και λογικά θα πάρουμε κάποιο bug fix update).

 

Η διαχείρηση μνήμης πολύ καλή. Τα 2 gb ram θα τα χαρείς στο multitasking.

 

Καλό δυνατό ακουστικό.Δεν είχα θέματα σε κλήσεις.

 

Σε γενικές γραμμές είναι μια πολύ καλή πρόταση στα λευτά του το z. Σε συσκευές με sd σ'αυτά τα χρήματα δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη. Κάποιες Κινέζικες ίσως αλλά δεν έχω ψαχτεί να σου πω.

 

Για ότι θέλεις ρώτησε πάλι.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις, εχω ψηθεί αρκετά να το πάρω και εκτός απροόπτου έρχομαι στην SONY :)

Μακάρι να περίσσευαν περισσότερα χρήματα για να αγόραζα το Ζ1:cool:

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το εχω ένα χρόνο και δύο μήνες αγορασμένο από σκρουτζ ! Πραγματικά δεν έχει κολλήσει ποτέ κανένα πρόβλημα καμιά επανεκκίνηση . Εργοστασιακες ρομ πάντα! Το μόνο που θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη μπαταρία,κάθε βράδυ το φορτίζω αλλά λογικό αφού το χρησιμοποιώ για ιντερνέτ κτλ! Χωρίς ίντερνετ με τηλ και μήνυματα κρατάει δύο μέρες άνετα!Η οθόνη του είναι μια χαρά, τέλεια ανάλυση. Τα χρώματα με τις πρώτες ρομ ίσως να ήταν λίγο άτονα. Τώρα είναι μια χαρά! Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημενος με το κινητό, μακάρι να το κρατήσω άλλο ένα χρόνο!:-)
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία (στην 4.3 που είμαι εγώ τουλάχιστον) έχει να κάνει καθαρά με την χρήση καθώς ακούω για άλλους που βγάζουν μέρα αλλά εγώ πχ με την χρήση που του κάνω τελευταία (λίγα τηλέφωνα, ελάχιστο σερφάρισμα μέσα στην μέρα και γενικά λίγο σκάλισμα σε διάφορες εφαρμογές αλλά.. λίγο γενικά) με ΟΛΑ ανοιχτά (wifi,gps,bluetooth,nfc) και φωτεινότητα λίγο κάτω απ την μέση (και το stamina on εννοείται), μόλις το φόρτισα μετά από....3,5 μέρες με την μπαταρία να είχε φτάσει στο 12% :X όταν το έχω χρειαστεί όμως για να σερφάρω πολύ, για μεγάλη διάρκεια ανοιχτή οθόνη μέσα στην μέρα ή για κάποια χρήση gps κτλ εκεί ναι η μπαταρία βγάζει δεν βγάζει μέρα..

Γενικά θεωρώ πως η μπαταρία του είναι παραπάνω από καλή ανάλογα πάντα την χρήση...

Για την ώρα κρατιέμαι να πάω στην 4.4.2 καθώς απ ότι κατάλαβα μετά ότι και να κάνω αυτό το "3,5 μέρες" δεν θα το ξαναδώ ποτέ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...