Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.Έχει καταφέρει κανείς να κάνει εγκατάσταση το Loquendo tts και να του δουλεύει σωστά?

Προσπάθησα αλλά δεν βλέπει ούτε τις γλώσσες παρόλο που τις έχω περάσει κανονικά σε φάκελο LoquendoTTS.

Το LoquendoTTS. δεν παιζει σωστα ή καθολου στην 4.2.2 δοκιμασε nuance vocalizer 1.0.2 παιζει αψογα...

 

Μετα απο αρκετές μέρες, τι λέτε; Αξίζει η 244; Είναι smooth οπως ήταν η 4.1.2;

 

Επίσης root, recovery υπάρχει;

Εχει ενα θεματακι με το RW του / αλλα λενε οτι λυθηκε προχωπικα μια παιζει μια δεν παιζει.... Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Το LoquendoTTS. δεν παιζει σωστα ή καθολου στην 4.2.2 δοκιμασε nuance vocalizer 1.0.2 παιζει αψογα...

Είμαι στην 4.1.2 και τελικά το κατάφερα και παίζει κανονικά το Loquendo.Όταν περάσω την 4.2.2 θα δοκιμάσω το vocalizer.:)

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 4.1.2 και τελικά το κατάφερα και παίζει κανονικά το Loquendo.Όταν περάσω την 4.2.2 θα δοκιμάσω το vocalizer.:)

ποια φωνη χρησιμοποιεις ? ψαξου για αυτη της Μελινας ... απλή καθαρή και αψογη ;)

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα που συζητάτε αλλά το κινητό μας με τα wallpaper του xperia z ultra είναι απόλαυση. Κατεβάστε τα από το μάρκετ μέχρι να έρθει το θηρίο να το δούμε κι απο κοντά
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι ειναι αυτα τα δυο?

Οπου tts= text to speech χρησιμοποιειτε συνηθως για πλοηγηση με αγορασμενα πακετα :p ;)

Link to comment
Share on other sites

ποια φωνη χρησιμοποιεις ? ψαξου για αυτη της Μελινας ... απλή καθαρή και αψογη ;)

Την Αφροδίτη χρησιμοποιώ.Αν μπορείς κάνε ένα ''πακετάκι'' την Μελίνα :lol:

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Την Αφροδίτη χρησιμοποιώ.Αν μπορείς κάνε ένα ''πακετάκι'' την Μελίνα :lol:

Kαλη η Σημιτη αλλα ξεπερασμενη... :) εχεις pm

Link to comment
Share on other sites

Οπου tts= text to speech χρησιμοποιειτε συνηθως για πλοηγηση με αγορασμενα πακετα :p ;)

 

Κανένα tts για να διαβάζει sms παίζει; η κάνα πρόγραμμα;

.
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αν ξερει κανεις η αν εχει κανει κανεις την διαδικασια,,,εχω ενα βαιο με dlna kai θελω να στελνω απο το Ζ στο λαπτοπ οτι βλεπω και τετοια εχει κανει κανεις την διαδικασια σε windows 8? τι ρυθμισεις να πειραξω να βλεπει το ενα το αλλο και να μου ανοιγει τις φωτο στο λαπτοπ ας πουμε και διαφορα αλλα.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα tts για να διαβάζει sms παίζει; η κάνα πρόγραμμα;

 

το sms listen αλλα αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι αν ο πρωτος χαρακτηρας (ακιομα και τou caller) που θα διαβασει ειναι αγγλικος συνεχιζει με αγλλικα αν ειναι ελληνικος τοτε τα λεει σωστα...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αν ξερει κανεις η αν εχει κανει κανεις την διαδικασια,,,εχω ενα βαιο με dlna kai θελω να στελνω απο το Ζ στο λαπτοπ οτι βλεπω και τετοια εχει κανει κανεις την διαδικασια σε windows 8? τι ρυθμισεις να πειραξω να βλεπει το ενα το αλλο και να μου ανοιγει τις φωτο στο λαπτοπ ας πουμε και διαφορα αλλα.

 

Τσεκαρε εδω

http://www.youtube.com/watch?v=KTZoNpdRr4o

http://blog.mitchdenny.com/2013/06/04/windows-8-media-futures/

http://topnettricks.com/windows-8-dlna-media-server/

Αν το Vaio υποστηριζει Widi μπορεις να συνδεθεις επισης με το κινητο σου

Αλλα η καλυτερη,πρακτικη και πιο σιγουρη λυση ειναι να συνδεσεις απευθειας το κινητο στο Laptop στη usb θυρα και μην μπλεκεις με ασυρματα dlna,Miracast/WiDi.

Για τσεκαρε και εδω

https://campaign.odw.sony-europe.com/tvme/mySony/my008/BRAVIA_DLNA_EN.pdf

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

το sms listen αλλα αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι αν ο πρωτος χαρακτηρας (ακιομα και τou caller) που θα διαβασει ειναι αγγλικος συνεχιζει με αγλλικα αν ειναι ελληνικος τοτε τα λεει σωστα...

 

Ωραίο φαίνεται. Έχεις καμιά ελληνική φωνή; διότι δεν βρήκα κάτι αξιόλογο στο μαρκετ

.
Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα,βρηκα την ακρη αλλα δεν αξιζει,το dlna εχει αργη μεταφορα δεδομενων(streaming),ας πουμε fullhd βιντεο δεν...επισης κακη ποιοτητα στην απεικονιση φωτος και πολυ αργος εως αδυνατος ασυρματος χειρισμος απο την συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα,βρηκα την ακρη αλλα δεν αξιζει,το dlna εχει αργη μεταφορα δεδομενων(streaming),ας πουμε fullhd βιντεο δεν...επισης κακη ποιοτητα στην απεικονιση φωτος και πολυ αργος εως αδυνατος ασυρματος χειρισμος απο την συσκευη.

Το δικτυο σου μαλλον ειναι αργο ,βλεπω ματροσκες απο το δικτυο στο μπαλκονι χωρις το παραμικρο σπασιμο διακοπη κτλ ..η εννοεις απο το Ζ στην τηλεοραση ? αλλα κι αυτο επαιξε αψογα 1-2 φορες που δοκιμασα

 

Ασχετο αλλα βλεπω το ultra και το ζαχαρωνω ,συνηθισα το Ζ και μου φαινεται μικρο πλεον ..:X

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Το δικτυο σου μαλλον ειναι αργο ,βλεπω ματροσκες απο το δικτυο στο μπαλκονι χωρις το παραμικρο σπασιμο διακοπη κτλ ..η εννοεις απο το Ζ στην τηλεοραση ? αλλα κι αυτο επαιξε αψογα 1-2 φορες που δοκιμασα

 

Ασχετο αλλα βλεπω το ultra και το ζαχαρωνω ,συνηθισα το Ζ και μου φαινεται μικρο πλεον ..:X

 

Υποτίθεται με το Miracast/WiDi έχουμε ένα είδος wireless hdmi όπου το δίκτυο wifi δεν είναι απαραίτητο ,τουλάχιστον αυτες είναι οι επίσημες προδιαγραφές.

Και εγω δοκίμασα να να κάνω stream από λάπτοπ σε TV βάζοντας live αγώνα ποδοσφαίρου και ήταν τα πράγματα χειρότερα από τραγικά.

Ακόμα και στο κινητο που υποστηρίζει το ίδιο πρότυπο δεν κατάφερα να κάνω mirror το κινητο απευθείας στην TV παρα μονο να εμφανίζε φωτο που έχω τραβήξει.

Για αυτο καλύτερα με τα παραδοσιακο hdmi σύνδεση ή αντίστοιχα μέσω USB.

Αλλα μια φορά ασχολήθηκα και τα παράτησα μετά :p

Δεν ξέρω κάπου μου φαίνεται μουφα όλα αυτα.

Δεν ξέρω εμένα αυτή την εντυπώσει μου έδωσε

 

Οσο αφορα το ultra δεν είναι απλα μεγάλο αλλα τεράστιο

Αλλα στα χέρια του King Kong είναι ιδανικό πιστεύω χα χα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απο το Ζ στην τηλεοραση εχω παιξει 2-3 βιντεο αψογα οπως γραφω παραπανω κανοντας throw ,νομιζω οτι και το εσωτερικο δικτυο παιζει σημασια ,εχω ενα gigabit Nas & το WD Hub με 290 ταινιες συνολο & gigabit switch ,dual band wifi etc ..

 

οσο για το Ultra πολλοι αναφερουν οτι παρα τα μικρα-μετρια χερια τους καθεται πολυ καλα στο χερι τους στο πλαι ασχετα με το μεγαλο μηκος της συσκευης ,διαβασε στο xperia blog σχετικα σχολια ..

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, προσπαθω εδω και ωρα να φλασαρω τη 244. μολις συνδεω το κινητο και ενω παταω volume down αναβει κοκκινο φως αμεσως γινεται πρασινο και μετα σβησει. σε ενα δευτερολεπτο αυτο. ειμαι ροοτ. επισης δε το βλεπει το λαπτοπ οταν το συνδεω με το usb, αλλα οταν ειναι κλειστο το κινητο αναβειη οθονη και δειχνει τη μπαταρια χωρισ το σηματακι οτι φορτιζει. ειχε κανεις τετοιο προβλημα?:blink: επισης σε fastboot μπαινει κανονικα. Edited by kartskostas
Link to comment
Share on other sites

Απο το Ζ στην τηλεοραση εχω παιξει 2-3 βιντεο αψογα οπως γραφω παραπανω κανοντας throw ,νομιζω οτι και το εσωτερικο δικτυο παιζει σημασια ,εχω ενα gigabit Nas & το WD Hub με 290 ταινιες συνολο & gigabit switch ,dual band wifi etc ..

..

Ε.......μάλλον φταίει που έχω router/modem της Hol που είναι για βασικά και απλα πράγματα και όχι Miracast και λοιπά καλούδια.:p

Αλλα αν κατάλαβα εσυ μάλλον έκανες ένα δίκτυο ανάμεσα σε TV-λάπτοπ-κινητο όπου μπορείς να μετά μεταφερεις ήχο και εικόνα και video από και προς μεταξύ των συσκευών σωστά?

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ε.......μάλλον φταίει που έχω router/modem της Hol που είναι για βασικά και απλα πράγματα και όχι Miracast και λοιπά καλούδια.:p

Αλλα αν κατάλαβα εσυ μάλλον έκανες ένα δίκτυο ανάμεσα σε TV-λάπτοπ-κινητο όπου μπορείς να μετά μεταφερεις ήχο και εικόνα και video από και προς μεταξύ των συσκευών σωστά?

 

Εχω οικιακο δικτυο με pc gigabit Nas & WD Live Hub & Sony wifi/ethernet tv & gigabit switch & dual band Access point ολα dlna και με τις κατω εφαρμογες βλεπω τις ταινιες μου ..τον BSplayer τον επισημαινω γιατι παιζει ηχο Dts ..

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dbapp.android.mediahouse

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bsplayer.bspandroid.free

 

.τωρα αν εχεις βιντεο στο Ζ τα κανεις throw σε wifi/ethernet tv ..πολυ καλο ειναι και το

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bianor.ams

στελνει youtube etc στην τηλεοραση ..

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Εχω οικιακο δικτυο με pc gigabit Nas & WD Live Hub & Sony wifi/ethernet tv & gigabit switch & dual band Access point ολα dlna και με τις κατω εφαρμογες βλεπω τις ταινιες μου ..τον BSplayer τον επισημαινω γιατι παιζει ηχο Dts ..

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dbapp.android.mediahouse

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bsplayer.bspandroid.free

 

.τωρα αν εχεις βιντεο στο Ζ τα κανεις throw σε wifi/ethernet tv ..πολυ καλο ειναι και το

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bianor.ams

στελνει youtube etc στην τηλεοραση ..

 

Ωραια λοιπον ευχαριστω

Να σου κανω και 3 ερωτησεις

1.Το imedia share το χρησιμοποιω στο ipad και στελνω κανονικα περιεχομενο στην tv αλλα μονο ιντερνετ περιοχομενο,μπορω με το ιδιο προγραμμα να στελνω απο το κινητο και δικο μου περιοχομενο η' οχι πχ καποια ταινια που την περασα στο κινητο?

2.Το bsplayer το χρησιμοποιω και στο λαπτοπ και στο κινητο οντως το κορυφαια με ματροσκες/dts τα παντα

Απορια

Μπορω εγω χρησιμοποιωντας το bsplayer στο κινητο να κανω throw μια ταινια και να την παιξω στην tv η' θελει αλλο προγραμμα

Η αντιστοιχα να στειλω απο το λαπτοπ στην tv παλι με bsplayer.

3. Μπορεις να μου στειλεις link με τον δικτυακο εξοπλισμο που εχεις εσυ ετσι ωστε να γνωριζω τι ακριβως να αγορασω να στησω και εγω ενα δικτυο

Ευχαριστω προκαταβολικα.:)

Αν θες για το 3 στειλε μου σε pm.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον ευχαριστω

Να σου κανω και 3 ερωτησεις

1.Το imedia share το χρησιμοποιω στο ipad και στελνω κανονικα περιεχομενο στην tv αλλα μονο ιντερνετ περιοχομενο,μπορω με το ιδιο προγραμμα να στελνω απο το κινητο και δικο μου περιοχομενο η' οχι πχ καποια ταινια που την περασα στο κινητο?

2.Το bsplayer το χρησιμοποιω και στο λαπτοπ και στο κινητο οντως το κορυφαια με ματροσκες/dts τα παντα

Απορια

Μπορω εγω χρησιμοποιωντας το bsplayer στο κινητο να κανω throw μια ταινια και να την παιξω στην tv η' θελει αλλο προγραμμα

Η αντιστοιχα να στειλω απο το λαπτοπ στην tv παλι με bsplayer.

3. Μπορεις να μου στειλεις link με τον δικτυακο εξοπλισμο που εχεις εσυ ετσι ωστε να γνωριζω τι ακριβως να αγορασω να στησω και εγω ενα δικτυο

Ευχαριστω προκαταβολικα.:)

Αν θες για το 3 στειλε μου σε pm.

 

1) δεν το εχω κανει ,ψαξε τις ρυθμισεις του ,θα το ψαξω κι εγω αργοτερα

2)throw κανει το τηλεφωνο σου χωρις εξτρα εφαρμογη ,στο λαπτοπ σου εγκατεστησε καποιο free/shareware dlna manager τον twonky ας πουμε ,αλλιως μεσω του wmp

3) ok ευχαριστως αλλα αργοτερα ,στειλε πμ τι υπαρχον εξοπλισμο εχεις και τα λεμε :)

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θέμα με την κάμερα. Παρατήρησα σήμερα ότι ο φακός έχει σκόνη. Έχει τέσσερα σημάδια. Κρίμα γιατί δουλεύω πολύ την κάμερα λόγω παιδιών. Πραγματικά ξενέρωσα. Χρησιμοποιω βέβαια hands free συχνά γι'αυτό την πάτησα πιστεύω. Τώρα;
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θέμα με την κάμερα. Παρατήρησα σήμερα ότι ο φακός έχει σκόνη. Έχει τέσσερα σημάδια. Κρίμα γιατί δουλεύω πολύ την κάμερα λόγω παιδιών. Πραγματικά ξενέρωσα. Χρησιμοποιω βέβαια hands free συχνά γι'αυτό την πάτησα πιστεύω. Τώρα;

 

απο τη στιγμη που υποτιθεται οτι ειναι ενισχυμενο για προστασια απο σκονη, λογικα σε καλυπτει η εγγυηση, και οχι λογικα, θα το απαιτησεις..

Arvato πηγαινε για μενα, να ξεμπλεκεις πιο γρηγορα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...