Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τα ακουστικά που δίνει το Z έχουν volume control ?

 

Όχι δυστυχώς δεν έχουν volume control τα ακουστικά, πράγμα που είναι μεγάλο φάουλ για ένα μουσικό τηλέφωνο (walkman)! Μπορείς με διάφορες εφαρμογές να προσομειώσεις τη λειτουργία ρυθμισης έντασης αλλά με πολύ μη πρακτικό τρόπο (κρατάς πατημένο το πλήκτρο και αυτό αρχίζει να αυξάνει σταδιακά την ένταση και πρέπει να το ξαναπατήσεις για να σταματήσει και μετά κάνει πάλι κύκλο...)

 

Κατά τα άλλα ευτυχώς η ποιότητα του ήχου που βγάζει το Z στα ακουστικά είναι σχεδόν τέλεια!

 

Η καλύτερη λύση μοιάζει να είναι αυτη: http://www.sonymobile.com/gr/products/accessories/stereo-bluetooth-headset-sbh20/ που είναι ασύρματα και με NFC (έτσι δεν θα χρειάζεται να έχεις ανοιχτό το καπάκι των ακουστικών κάθε φορά που θες να ακούσεις μουσική) και καλή ποιότητα ήχου και μπορείς να συνδέσεις πάνω του οποιαδήποτε ακουστικά έχεις! Αλλά το κόβω για κάνα 50-60 ευρώ...

 

:)

Edited by unitrax
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά 64άρα κάρτα σηκώνει; Γνωρίζετε απο αναφορές εξωτερικού; Η κάποιος που να δοκίμασε;

 

Σε ένα παλιό βίντεο που είχα δει, δεν την είχε αναγνωρίσει την 64άρα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα ευτυχώς η ποιότητα του ήχου που βγάζει το Z στα ακουστικά είναι σχεδόν τέλεια!

 

θα συμφωνήσω μιας και το έπαιξα λίγο πρόσφατα το συγκεκριμένο κινητό.

ωραίο τομ αξεσουάρ αλλά από ήχο το xperia z φαίνεται πως δεν είναι πολύ καλό

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλώ κινητό με ωραίο σχέδιο, θα ήθελα να μάθω είμαι κάτοχος SGS2 για της αναβαθμίσεις χρησιμοποιώ το odin για να βάλω official rom που δεν έχουνε έρθει ακόμα επίσημα υπάρχει κάποιο ανάλογο πρόγραμμα για τα sony τηλέφωνα ?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλώ κινητό με ωραίο σχέδιο, θα ήθελα να μάθω είμαι κάτοχος SGS2 για της αναβαθμίσεις χρησιμοποιώ το odin για να βάλω official rom που δεν έχουνε έρθει ακόμα επίσημα υπάρχει κάποιο ανάλογο πρόγραμμα για τα sony τηλέφωνα ?

 

Pc companion, seus. Αν πας σε sony, θα τα μάθεις δεν είναι τίποτα ;-)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να κατεβάζω official rom όπως το sgs2 και να την περνάω η πρέπει να κάνω πρώτα root, από πού κατεβάζουμε official rom για τα sony ?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να κατεβάζω official rom όπως το sgs2 και να την περνάω η πρέπει να κάνω πρώτα root, από πού κατεβάζουμε official rom για τα sony ?

 

Όλες η official Rom είναι διαθέσιμες στην σελίδα των XDA στο αντίστοιχο νήμα για το Z, ήδη έχουν βγάλει κάποιες προς διάθεση. Συνήθως τις περνάμε χρησιμοποιώντας το CWM φλασάρωντας την αντίστοιχη Rom. Και εννοείται για να τα κάνεις όλα αυτά πρέπει να είναι πρώτα root.

Σκοπεύω να αγοράσω μια κάρτα 32gb,έχετε να προτείνετε κάποια;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου από μια 10λεπτη επαφή με το Ζ.

Στο χέρι έχει την αίσθηση ενός ελαφρού και συμπαγούς τηλεφώνου.

Στο μαύρο χρώμα όμως και με την οθόνη σβηστή δεν προκαλεί κανένα ενδιαφέρον. Ένα Τ που βρισκόταν δίπλα του συγκινούσε περισσότερο.

Αυτό που το έκανε ακόμα λιγότερο ελκυστικό ήταν οι απίστευτα ορατές δακτυλίες και στην μπροστινή αλλά και στην πίσω πλευρά, που παραδόξως δεν καθαρίζονται και τόσο εύκολα, εκτός ίσως με μαλακό πανί σαν αυτό που καθαρίζουν οι διοπτροφόροι τα γυαλιά τους.

Η οθόνη αναμμένη επίσης δεν συγκινεί. Υπήρχε μια γενική μωβ απόχρωση (όχι μόνο λόγω της βαρετής μωβ ταπετσαρίας που άλλαξα σε κάτι γαλάζιο και πιο ευχάριστο) και χαμηλό κοντράστ σε σχέση με άλλα τηλέφωνα ακόμα και παλαιότερα σόνι. (Ρύθμιση φωτεινότητας στο μέγιστο). Επίσης επιβεβαιώνω αυτά που διαβάζαμε για την παρέκκλιση των χρωμάτων όταν το κοιτάς υπό γωνία.

Ο χειρισμός των μενού έρεε με μια απαλή, σβέλτη αίσθηση που αντιστοιχεί στο κορυφαίο hardware που έχει. Η κάμερα μου φάνηκε ικανοποιητική όσο την τσέκαρα σε φωτό και βίντεο (εντός καταστήματος) αλλά μου έκανε εντύπωση (δεν ξέρω αν συμβαίνει γενικά) ότι αν πήγαινες στην κάμερα από την κλειδωμένη οθόνη, δεν έχεις πρόσβαση στις ρυθμίσεις (το πάτημα οποιουδήποτε εικονιδίου σε ξαναγύρναγε στο κλείδωμα).

Περιμένω να έρθει (αν έρθει και το ZL) να το πιάσω στο χέρι μου που το έχω για 2ο υποψήφιο τηλ. για τους επόμενους μήνες.

Για την ώρα πάντως το Ζ μου άφησε μέτριες εντυπώσεις, με κύριο θετικό του ότι στην πράξη δεν το αισθάνεσαι τόσο μεγάλο όσο δηλώνουν αριθμητικά οι διαστάσεις του.

 

Η άποψη μου μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το media remote πως το συντονίζουμε, έψαξα αλλά δεν κατάφερα να το κάνω.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Παρατήρησε κάνεις ότι μόλις στα Mobile Data γυρνάει σε 2g δεν λειτουργεί και βγάζει πρόβλημα δικτύου στο ίντερνετ;

όταν το βάζω και τα 3 δίκτυα φτάνει στα 2g οπότε δεν πιάνει τίποτα.

 

Αναγκαστικά το βάζω μόνο 3g και καίει τα κέρατα του αν δεν έχει σημα.

.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εκανα root όλα καλά.

Το CWM πως το περνάμε ;

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω μιας και το έπαιξα λίγο πρόσφατα το συγκεκριμένο κινητό.

ωραίο τομ αξεσουάρ αλλά από ήχο το xperia z φαίνεται πως δεν είναι πολύ καλό

 

Αναφέρομαι στην ποιότητα του ήχου μέσα από τα ακουστικά και όχι από το ηχειάκι της συσκευής που είναι από τα πιο αδύναμα!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Παρατήρησε κάνεις ότι μόλις στα Mobile Data γυρνάει σε 2g δεν λειτουργεί και βγάζει πρόβλημα δικτύου στο ίντερνετ;

όταν το βάζω και τα 3 δίκτυα φτάνει στα 2g οπότε δεν πιάνει τίποτα.

 

Αναγκαστικά το βάζω μόνο 3g και καίει τα κέρατα του αν δεν έχει σημα.

 

Στο δικο μου λειτουργει κανονικα.

Βεβαια το εχω συνεχεια σε 2g,αλλα και στο αυτοματο(οσο το εχω χρησιμοποιησει) δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα.

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ άρα κάτι παίζει στο δικό μου μάλλον.. Εκτός εάν φταίει η cosmote αυτές τις μέρες (από Παρασκευή).

 

Για το walkman παρατήρησε κάνεις άλλος ότι ρουφάει αρκετή μπαταρία;

 

Πάω για ένα γρήγορο ρουτ και επιστρέφω να δούμε τι θα δούμε..

Edited by basilisraf
.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εκανα root όλα καλά.

Το CWM πως το περνάμε ;

 

Πήγαινε εδώ forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2187363 και κάνε ότι λέει .

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ άρα κάτι παίζει στο δικό μου μάλλον.. Εκτός εάν φταίει η cosmote αυτές τις μέρες (από Παρασκευή).

 

Για το walkman παρατήρησε κάνεις άλλος ότι ρουφάει αρκετή μπαταρία;

 

Πάω για ένα γρήγορο ρουτ και επιστρέφω να δούμε τι θα δούμε..

Δεν μπορω να πω οτι το walkman μου τρωει πολυ μπαταρία. Απλα γενικοτερα ακουω μουσική με ακουστικά οχι απο το ηχειο. Απο ακουστικα το Ζ ειναι πολυ καλο και με πολλες ρυθμισεις να παιξεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι το walkman μου τρωει πολυ μπαταρία. Απλα γενικοτερα ακουω μουσική με ακουστικά οχι απο το ηχειο. Απο ακουστικα το Ζ ειναι πολυ καλο και με πολλες ρυθμισεις να παιξεις

 

 

Ως τώρα με πήγε 40% με φουλ 3g και mobile data ανοιχτά..

 

31% κατανάλωση οθονη - 2 ώρες και κάτι ψηλά (40-50% φωτεινότητα)

και αμέσως μετά ακολουθεί το κλασικό Mediaserver (θέλει ξήλωμα αυτό .. 47 λεπτά και έχει καταναλώσει 20% μπαταρία .. και το έχω κλειστό αυτή είναι η πλάκα)

και 15% walkman (με handsfree) - 40 λεπτά. εκεί μονο το clear audio εβαλα . .δεν τα πείραξα τα άλλα

 

Πανεύκολο το ρουτ.. αν και σαν καλός ...... πάταγα το 1 και το κατάλαβα μετά από ώρα είναι το 3.

 

Πάω για ένα battery calibration αύριο. Η μπαταρία ακόμα δεν έστρωσε καλά .. Και ειδικά το walkman φαινεται να καίει με τους τόνους την μπαταρία.

Edited by basilisraf
.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να κατεβάζω official rom όπως το sgs2 και να την περνάω η πρέπει να κάνω πρώτα root, από πού κατεβάζουμε official rom για τα sony ?

Για να περάσεις χωρις root και π@:X:Xριες μια official rom πρέπει να έχεις το flashtool και η rom θα είναι κατάληξης .ftf,μέσω google θα τα βρεις όλα,άρα δεν χρειάζεται root απαραίτητα.....ξέρω πως το odin αν το συνηθήσει κανεις ψάχνει μονο για κατι παρόμοιο,πανεύκολο και απροβληματιστο-με flasthtool έχω κάνει αρκετές official αναβαθμίσεις.;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει πουθενά το λευκό... Το έχει κάποιος; Είναι κι αυτό όμορφο όσο το μαύρο;

 

Το έχω εγώ. Πανέμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Ως τώρα με πήγε 40% με φουλ 3g και mobile data ανοιχτά..

 

31% κατανάλωση οθονη - 2 ώρες και κάτι ψηλά (40-50% φωτεινότητα)

και αμέσως μετά ακολουθεί το κλασικό Mediaserver (θέλει ξήλωμα αυτό .. 47 λεπτά και έχει καταναλώσει 20% μπαταρία .. και το έχω κλειστό αυτή είναι η πλάκα)

και 15% walkman (με handsfree) - 40 λεπτά. εκεί μονο το clear audio εβαλα . .δεν τα πείραξα τα άλλα

 

Πανεύκολο το ρουτ.. αν και σαν καλός ...... πάταγα το 1 και το κατάλαβα μετά από ώρα είναι το 3.

 

Πάω για ένα battery calibration αύριο. Η μπαταρία ακόμα δεν έστρωσε καλά .. Και ειδικά το walkman φαινεται να καίει με τους τόνους την μπαταρία.

 

Και σε εμένα τα ίδια με το Media server....

Προσπαθώ να το σταματήσω από το running apps αλλά δεν υπάρχει (ούτε σαν εφαρμογή δεν το έχει)

Ξερει κανεις Πως μπορούμε να σταματήσουμε το media server ?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα τα ίδια με το Media server....

Προσπαθώ να το σταματήσω από το running apps αλλά δεν υπάρχει (ούτε σαν εφαρμογή δεν το έχει)

Ξερει κανεις Πως μπορούμε να σταματήσουμε το media server ?

 

Ο media server σε μας στα Samsung αφορά αν δεν κάνω λάθος γενικά την προβολή πολυμεσων όπως YouTube, φώτο που υπάρχουν σε διάφορα sites και εφαρμογές ειδήσεων, βίντεο, μουσική κλπ

 

Μήπως αυτή η υπηρεσία Walkman απαιτεί σύνδεση η τρέχει συνεχώς στο παρασκήνιο?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα έχει μια κατανάλωση της τάξης του 3%.

 

Λοιπόν μόλις κοίταξα και εγώ τον media server και είδα ότι έχει μια κατανάλωση της τάξης του 2%.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εκανα root όλα καλά.

Το CWM πως το περνάμε ;

 

πως έκανες root? εγώ δεν τα κατάφερα

δεν μου δουλεψε το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2186368

αλλά δεν δούλεψε και το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...