Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστουμε Craven..:)

 

Τι στο καλο, ακομα να βγει ευκολο root για την 4..3 ή εστω το sound mode?

 

Κι εγώ περιμένω για το tablet γμτ, αλλά τίποτα :lol::lol:

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έφτασαν σήμερα τα skins http://www.ebay.com/itm/161023015112?var=460171957002&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649.

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/280x200q90/841/sdnj.jpg

 

Λεπτά και ελαφρώς σαγρέ αίσθηση στην αφή. Κάτι γραμμές που φαίνονται στην φώτο είναι κομμάτια που αφαιρούνται(τρυπες για flash ,μικρόφωνο κτλ). Δεν τα έβαλα γιατι με βόλεψε η krusell η θήκη από eshop, η οποία, αν ήταν και μαύρη θα ήταν καλύτερη για τα δικά μου γούστα(είναι γκρί σκούρο).

 

Για μπροστά protector πήρα ένα της puro (το antifingerprint). Πολύ καλή αίσθηση στην αφή , πολύ καλή και στο να μην αφήνει αποτυπώματα αλλά σου δίνει την αίσθηση πως επηρεάζει λίγο την αποδοση της οθόνης(το καταλαβαίνεις πως υπάρχει το protector με το μάτι). Κάποιους ίσως να τους ενοχλήσει αυτό. Τα χρώματα είναι μια χαρά. Θα το κρατήσω αλλά θα δοκιμάσω ενα crystal clear την επόμενη φορά.

 

Να ρωτήσω και 1-2 πραγματάκια:

 

1) Βγάζοντας τις μαμά ζελατίνες, χάνουμε την εγγήυση της οθόνης; Κάπου το διάβασα στο xda νομίζω. Στο εδώ θέμα έφτασα μέχρι σελίδα 167 ως τώρα και δεν είδα αναφορά σ'αυτό.

 

2)Κάπου αναφέρθηκε μαμά launcher με περισσότερες λειτουργίες που μπορεί να μπεί και χωρίς root. Δουλεύει κανονικά και με 4.3; Αν ναι θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει ένα link;

 

Αυτά , περιμένοντας το root ....

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανένας με root σε stock odexed 4.3 αυτό εδώ το framework Advanced Xperia Z Framework

Το δοκίμασα αλλά έπαθε bootloop και αναγκάστηκα να κάνω φλασάρισμα από την αρχή για να επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασαν σήμερα τα skins http://www.ebay.com/itm/161023015112?var=460171957002&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649.

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/280x200q90/841/sdnj.jpg

 

Λεπτά και ελαφρώς σαγρέ αίσθηση στην αφή. Κάτι γραμμές που φαίνονται στην φώτο είναι κομμάτια που αφαιρούνται(τρυπες για flash ,μικρόφωνο κτλ). Δεν τα έβαλα γιατι με βόλεψε η krusell η θήκη από eshop, η οποία, αν ήταν και μαύρη θα ήταν καλύτερη για τα δικά μου γούστα(είναι γκρί σκούρο).

 

Για μπροστά protector πήρα ένα της puro (το antifingerprint). Πολύ καλή αίσθηση στην αφή , πολύ καλή και στο να μην αφήνει αποτυπώματα αλλά σου δίνει την αίσθηση πως επηρεάζει λίγο την αποδοση της οθόνης(το καταλαβαίνεις πως υπάρχει το protector με το μάτι). Κάποιους ίσως να τους ενοχλήσει αυτό. Τα χρώματα είναι μια χαρά. Θα το κρατήσω αλλά θα δοκιμάσω ενα crystal clear την επόμενη φορά.

 

Να ρωτήσω και 1-2 πραγματάκια:

 

1) Βγάζοντας τις μαμά ζελατίνες, χάνουμε την εγγήυση της οθόνης; Κάπου το διάβασα στο xda νομίζω. Στο εδώ θέμα έφτασα μέχρι σελίδα 167 ως τώρα και δεν είδα αναφορά σ'αυτό.

 

2)Κάπου αναφέρθηκε μαμά launcher με περισσότερες λειτουργίες που μπορεί να μπεί και χωρίς root. Δουλεύει κανονικά και με 4.3; Αν ναι θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει ένα link;

 

Αυτά , περιμένοντας το root ....

 

καταρχήν μεγειά για τα αυτοκόλλητα. όντως πολύ ωραία, αλλά θα χάσεις την αίσθηση του γυαλιού. οκ γούστα είναι αυτά.

 

όχι έχεις κανονικά εγγύηση, απλά αν βγάλεις την μαμά ζελατίνα χάνεις και το logo της Sony. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βασίλη!

 

Χρησιμοποιώ αρκετό καιρό τώρα το perfectly clear https://play.google.com/store/apps/details?id=de.worldiety.athentech.perfectlyclear&hl=el με πολύ καλά αποτελέσματα σε image correction.

 

Σήμερα ήρθε ενημέρωση που το βάζει μέσα στο μενού της μαμάς κάμερας για sony συσκευές :) .Λειτουργεί και σαν κανονική κάμερα .Το κακό είναι πως δεν έχει trial.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40788&stc=1&d=1391196130

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Εσείς παιδιά με ελληνικό και Vodafone κινητό σας έχει έρθει η 4.3? Διάβασα στην Vodafone για τα γερμανικά κινητά ότι θα την δώσουν πρώτες μέρες του Φεβρουαρίου... Σ εμένα δεν έχει έρθει ακόμη...
Link to comment
Share on other sites

Εσείς παιδιά με ελληνικό και Vodafone κινητό σας έχει έρθει η 4.3? Διάβασα στην Vodafone για τα γερμανικά κινητά ότι θα την δώσουν πρώτες μέρες του Φεβρουαρίου... Σ εμένα δεν έχει έρθει ακόμη...

 

Κι εγώ περίμενα και περίμενα και μπούχτισα και το έκανα root, άλλαξα το customization number από 1270_8440 (Vodafone DE) σε 1270_9110 (Vodafone UK - μπορείς να επιλέξεις και vodafone GR ή οτιπήποτε άλλο, π.χ. Generic customization code), το έκλεισα και το ξανάνοιξα το κινητό και κατευθείαν βρήκε το update μέσω του Sony Update Tool.

 

Το έβρησκε και στο Pc Companion αλλά μου έβγαζε ένα error με κάποιο αρχείο XML και δεν προχωρούσε η εγκατάσταση. Το ίδιο σφάλμα μου έκανε και μέσω OTA.

 

Όλα καλά τώρα. Μέσα σε 25 λεπτά ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να χαθεί η εγγύηση, κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ περίμενα και περίμενα και μπούχτισα και το έκανα root, άλλαξα το customization number από 1270_8440 (Vodafone DE) σε 1270_9110 (Vodafone UK - μπορείς να επιλέξεις και vodafone GR ή οτιπήποτε άλλο, π.χ. Generic customization code), το έκλεισα και το ξανάνοιξα το κινητό και κατευθείαν βρήκε το update μέσω του Sony Update Tool.

 

Το έβρησκε και στο Pc Companion αλλά μου έβγαζε ένα error με κάποιο αρχείο XML και δεν προχωρούσε η εγκατάσταση. Το ίδιο σφάλμα μου έκανε και μέσω OTA.

 

Όλα καλά τώρα. Μέσα σε 25 λεπτά ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να χαθεί η εγγύηση, κλπ....

 

Δηλαδη αν το αλλαξζ απο γερμανικη βοτα σε αγγλικη η ελληνικη η εγγυηση 8α συνεχισει να υπαρχει κανονικα?

Με βλεπω ομως να περιμενω γιατι με ροοτ δεν εχω ασχολη8ει στο παρελ8ον.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να βγει root, χρειάζομαι το mod του ήχου

 

Root εστω και "πολυπλοκο" υπαρχει.

Το mod του ηχου δεν υποστηριζεται στην 4.3 οπως στην 4.2

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Root εστω και "πολυπλοκο" υπαρχει.

Το mod του ηχου δεν υποστηριζεται στην 4.3 οπως στην 4.2

 

Εκείνο το root δε μπορώ να το κάνω, πέφτει σε boot loop...

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το root δε μπορώ να το κάνω, πέφτει σε boot loop...

 

Γιατι ετσι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το root δε μπορώ να το κάνω, πέφτει σε boot loop...

 

Το έπαθα κι εγώ στην 1η μου προσπάθεια, αλλά με το 2ο φλασάρισμα όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήξερα

Μάλλον πρέπει να κάνω clear cache, apps, κλπ αλλά αυτο το αποφεύγω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έπαθα κι εγώ στην 1η μου προσπάθεια, αλλά με το 2ο φλασάρισμα όλα ΟΚ.

 

Το έχω προσπαθήσει ήδη 2 φορές, πριν μια εβδομάδα έκανα μια προσπάθεια με flashtool, αποτυχία, το επανέφερα με το sus και χθες πάλι τα ίδια.

 

Αυτό που δεν προσπάθησα είναι flashtool και αν αποτύχει τότε στο καπάκι ξανά πάλι με flashtool.

 

edit: αρνείται πεισματικά, 3 φορές και όλες αποτυχημένες

Edited by papdoux
Link to comment
Share on other sites

τι σου γραφει το flashtool; που σταματησε η δαδκασια?

 

ότι όλα πήγαν καλά, στο άνοιγμα όμως βαράει loop...

Link to comment
Share on other sites

ότι όλα πήγαν καλά, στο άνοιγμα όμως βαράει loop...

 

Κατά αρχήν φλασαρεις την. 67, βρες κάποιο ευρωπαϊκό ftf στο xda, κάνεις ρουτ με το vroot και μετά recovery κι όλα τα υπόλοιπα από τον οδηγό, λινκ που είχα δώσει

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχήν φλασαρεις την. 67, βρες κάποιο ευρωπαϊκό ftf στο xda, κάνεις ρουτ με το vroot και μετά recovery κι όλα τα υπόλοιπα από τον οδηγό, λινκ που είχα δώσει

 

το κινητό έχει τώρα την NCB 4.3 και προσπαθώ να κάνω downgrade σε NCB 4.2.2 (στην .67)

flashάρω την .67, τελειώνει σωστά, ανοίγω το κινητό και ξεκινάει boot loop.

Link to comment
Share on other sites

το κινητό έχει τώρα την NCB 4.3 και προσπαθώ να κάνω downgrade σε NCB 4.2.2 (στην .67)

flashάρω την .67, τελειώνει σωστά, ανοίγω το κινητό και ξεκινάει boot loop.

Δοκίμασε με άλλο ftf και την προηγούμενη από την.67 αν βρεις το ίδιο κάνει, η. 55 νομίζω ήταν πριν και διάβασε στο xda για παρόμοια προβλήματα

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

το κινητό έχει τώρα την NCB 4.3 και προσπαθώ να κάνω downgrade σε NCB 4.2.2 (στην .67)

flashάρω την .67, τελειώνει σωστά, ανοίγω το κινητό και ξεκινάει boot loop.

 

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο, αλλά εγώ είχα την GR Generic όταν έκανα το downgrade σε 4.2 και έβαλα την 4.3 NCB. Μόλις έπαθε το boot loop απλά ξανα φλασαρα με flashtool. Δοκίμασε να κάνεις Data/Factory και Dalvik-Cache wipe από το ΤWRP πριν φλασάρεις την rom για 2η φορά μετά το bootloop? Με έχει σώσει από πολλά bootloop αυτή η διαδικασία και νομίζω καλό είναι να το κάνεις πριν φλασάρεις πάλι.

Edited by noobas
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο, αλλά εγώ είχα την GR Generic όταν έκανα το downgrade σε 4.2 και έβαλα την 4.3 NCB. Μόλις έπαθε το boot loop απλά ξανα φλασαρα με flashtool. Δοκίμασε να κάνεις Data/Factory και Dalvik-Cache wipe από το ΤWRP πριν φλασάρεις την rom για 2η φορά μετά το bootloop? Με έχει σώσει από πολλά bootloop αυτή η διαδικασία και νομίζω καλό είναι να το κάνεις πριν φλασάρεις πάλι.

 

το πέτυχα το downgrade με factory reset αφού έκανα back up.

Θα κάνω το root και μετά θα το σκεφτώ αν θα γυρίσω στην 4.3 αφού έχω πρόβλημα με το bluetooth. Λογικά θα περιμένω μέχρι να βγει update.

Link to comment
Share on other sites

το πέτυχα το downgrade με factory reset αφού έκανα back up.

Θα κάνω το root και μετά θα το σκεφτώ αν θα γυρίσω στην 4.3 αφού έχω πρόβλημα με το bluetooth. Λογικά θα περιμένω μέχρι να βγει update.

 

Εγω δεν ειχα/εχω κανενα θεμα με το MW600

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...