Jump to content

[ROM] SlimBean (Jelly Bean)


nikospot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ,

Το πρόβλημα είναι πως στην πρώτη σελίδα αναφέρει για το CF-root τις JVI & JW4 ενώ εγώ βλέπω JVQ & JVN. Εκεί σκαλώνω. Καλά, όχι μονάχα εκεί...

Τις επαφές βασικά τις έχω σε account, πιο πολύ με ανησυχεί το θέμα των sms.

 

Για επαφες υπαρχει και αλλη λυση....

Οπως εισαι μεσα στις επαφες πατας αριστερο πληκτρο (μενου) -εξαγωγη σε καρτα sd....και σου δημιουργει ενα αρχειο .vcf που ειναι οι επαφες σου

Μετα σε οποιαδηποτε ρομ επιλεγεις με τον ιδιο τροπο εισαγωγη απο καρτα sd και εισαι οκ.....

Για τα sms ψαξε το sms backup and restore στο play store που ειναι και δωρεαν.....

Λειτουργει με παρομοιο τροπο (δημιουργοντας ενα αρχειακι.....)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 985
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δες εδω στους οδηγους για το galaxy s τον οδηγο για εγκατασταση semaphore. Κατεβασε εναν παλιο semaphore πχ τον 2.4.0 και ακολουθησε τον οδηγο. Γινεσαι και ροοτ και περνας και cwm recovery που θα χρειαστει για εγκατασταση custom ROM.

 

Υποψην εχει βγει νεα slim πριν λιγες ωρες. Ο οδηγος ακομα δεν εχει τα νεα λινκ. Σε κανα 20 λεπτο θα ποσταρω εδω τα λινκ. (Η αν θελετε μπαινετε στη σελιδα της σλιμ και κατεβαζετε την νεα)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάλι πολύ.

Πήγα με semaphore και όλα OK!

Τώρα πάω να δω τι θα κάνω με το efs και τα backup πριν προχωρήσω.

 

Για τον εφσ αν δεν έχεις root explorer χρησιμοποίησε ES File explorer και επέλεξε από τις ρυθμίσεις του: εξερευνητής ροοτ και προσάρτηση συστήματος μπλα μπλα. (περίπου γιατί δε το θυμάμαι ακριβώς :p ) όταν βάλεις την cm10 λογικά θα σου κάνει backup τον efs αλλά καλου κακού κράτα κι εσύ να υπάρχει.

 

Νέα έκδοση slim.

Slim 4.2.2 build 2.5

Addons ανανεωμένα

Link to comment
Share on other sites

Μετα τα semaphote, superuser, root explorer, titanium εχω ξεχασει το ονομα μου. Με την εκπληξη πως εχω φτασει μεχρι εδω σταματω για σημερα ευχαριστωντας για την φοβερη δουλεια και υποστηριξη!!

Αυριο τα σπουδαιοτερα

Link to comment
Share on other sites

Κάθε αρχή και δύσκολη :p Μην ανησυχείς, το πρώτο φλασάρισμα είναι το δύσκολο μετά παίρνεις αέρα. Ειδικά στον γαλαξία είναι πολύ εύκολα τα πραμματα. Καλή συνέχεια αύριο με καθαρό μυαλό :D
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός δουλεύει υπέροχα. Το αποτέλεσμα είναι epic κι εγώ νοιώθω σαν guru...

Δεν υπάρχουν αρκετά λόγια για ευχαριστίες!

Από εδώ και πέρα ψάχνω πως θα φέρω το τηλέφωνο στα μέτρα μου, δηλαδή πράγματα και διαδικασίες που γνώριζα μονάχα στην gingerbread.

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου που είμαι ένας ακόμα κάτοχος Galaxy S με JB 4.2.2 Slim Bean build 2.5 (εχθές το βράδυ το αναβάθμισα σε build 2.5 με τα απαραίτητα apps). Κάποιο θέμα βλέπω με το gmail και το ψάχνω ακόμα να σιγουρευτώ τι φταίει (κάτι με synchronization).

 

Αναβάθμιση έκανα από ICS 4.0.4 Slim Bean (πάλι με τις δικές σας οδηγίες).

 

Ευχαριστώ και πάλι ;)

 

Να προσθέσω πως για να πάω σε Semaphore_2.7.4 έβαλα πρώτα την original ROM I9000XWJW1 και μετά προχώρησα με τον οδηγό.

Edited by ONikosEimai
I9000XWJW1

_____________

ONikosEimai

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου που είμαι ένας ακόμα κάτοχος Galaxy S με JB 4.2.2 Slim Bean build 2.5 (εχθές το βράδυ το αναβάθμισα σε build 2.5 με τα απαραίτητα apps). Κάποιο θέμα βλέπω με το gmail και το ψάχνω ακόμα να σιγουρευτώ τι φταίει (κάτι με synchronization).

 

Αναβάθμιση έκανα από ICS 4.0.4 Slim Bean (πάλι με τις δικές σας οδηγίες).

 

Ευχαριστώ και πάλι ;)

 

Να προσθέσω πως για να πάω σε Semaphore_2.7.4 έβαλα πρώτα την original ROM I9000XWJW1 και μετά προχώρησα με τον οδηγό.

Με μπέρδεψες πολύ με αυτό το ποστ... Τελικά τι είχες και τι έβαλες; Επίσης ICS 4.0.4 και SlimBean δε γίνεται :p

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες πολύ με αυτό το ποστ... Τελικά τι είχες και τι έβαλες; Επίσης ICS 4.0.4 και SlimBean δε γίνεται :p

 

Λογικα εννοει οτι ειχε jw1 μετα εβαλε την slim 4.0.4 βασει του οδηγου και τελος περασε την s.b 2.5 4.2.2 οπου και σε ευχαριστει για τον οδηγο σου Νικο :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Λογικα εννοει οτι ειχε jw1 μετα εβαλε την slim 4.0.4 βασει του οδηγου και τελος περασε την s.b 2.5 4.2.2 οπου και σε ευχαριστει για τον οδηγο σου Νικο :)

 

Σωστός :)

 

Βασικά αρχικά είχα I9000XXJVQ και πήγα σε Semaphore_2.5.0 και μετά σε Slim_ICS_sgs_2.6

 

Μετά έβαλα I9000XWJW1 και πήγα σε Semaphore_2.7.4 και μετά σε Slim-I9000-4.2.2.build.2 το οποίο το έκανα build 2.5

 

:)

_____________

ONikosEimai

Link to comment
Share on other sites

γύρισα και εγώ σε slimbean μετά απο κάποιους άδοξους πειραματισμούς με gb

έβαλα και εγώ την 2.5 αλλά μου φαίνεται κάπως πιο βαριά σε σχέση με την 4.1.2 που φόραγα πριν 1-2 μήνες...

το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος??

 

ps

δυστυχώς, δεν φαντάζεστε πόσο χάλια είναι η κάμερα των cm σε σχέση με τις στοκ ρομς... :(

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν παρατήρησα προβλημα με την ταχύτητα... Το μονο που με πειράζει στην 2.5 ειναιοτι δεν βρισκω το section development

 

Edit:τελικά το development section βγηκε απτις ρυθμίσεις και πηγε στο dev tools app

Edited by what

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν παρατήρησα προβλημα με την ταχύτητα... Το μονο που με πειράζει στην 2.5 ειναιοτι δεν βρισκω το section development

 

Edit:τελικά το development section βγηκε απτις ρυθμίσεις και πηγε στο dev tools app

 

Πήγαινε στις πληροφορίες συστήματος και πάτα πολλές φορές τον αριθμό έκδοσης. Μετά από 5-6 φορές εμφανίζονται οι ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

γύρισα και εγώ σε slimbean μετά απο κάποιους άδοξους πειραματισμούς με gb

έβαλα και εγώ την 2.5 αλλά μου φαίνεται κάπως πιο βαριά σε σχέση με την 4.1.2 που φόραγα πριν 1-2 μήνες...

το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος??

 

ps

δυστυχώς, δεν φαντάζεστε πόσο χάλια είναι η κάμερα των cm σε σχέση με τις στοκ ρομς... :(

 

Και εγώ με την ίδια αίσθηση είμαι, σα να βάρυνε το κινητό ... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. Βλέπω από το κινητό πως βγήκε το επόμενο build (3) και αρχίζω να σκέφτομαι να το δοκιμάσω.

Η συνύπαρξη με το 2.5 εξελίσσεται πολύ καλά κυρίως από τη στιγμή που τη φωτεινότητα την ανέλαβε ο kernel. Το θέμα της αυτονομίας ήταν το βασικό πρόβλημα αλλά τώρα είναι μια χαρά.

Εκείνο που δεν έχω καταφέρει ακόμη είναι ο συγχρονισμός με το picasa. Έχω βρει κάπου ένα addon αλλά είναι σε zip: αυτό σημαίνει πως φλασάρεται μονάχα; Και αν ναι θα έπρεπε να το είχα κάνει φρέσκο από την αρχή ή μπορώ και τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με την ίδια αίσθηση είμαι, σα να βάρυνε το κινητό ... :wacko:

ενδεχομένως να μην είναι ακόμη σε προχωρημένο στάδιο, ελπίζω σε νεώτερες εκδόσεις να βελτιωθεί και άλλο

αλλά σίγουρα σε σχέση με την 4.1 τη νιώθω πιο βαριά, ελπίζω να μην φταίει το γεγονός ότι είναι η 4.2

Καλημέρα και πάλι. Βλέπω από το κινητό πως βγήκε το επόμενο build (3) και αρχίζω να σκέφτομαι να το δοκιμάσω.

Η συνύπαρξη με το 2.5 εξελίσσεται πολύ καλά κυρίως από τη στιγμή που τη φωτεινότητα την ανέλαβε ο kernel. Το θέμα της αυτονομίας ήταν το βασικό πρόβλημα αλλά τώρα είναι μια χαρά.

Εκείνο που δεν έχω καταφέρει ακόμη είναι ο συγχρονισμός με το picasa. Έχω βρει κάπου ένα addon αλλά είναι σε zip: αυτό σημαίνει πως φλασάρεται μονάχα; Και αν ναι θα έπρεπε να το είχα κάνει φρέσκο από την αρχή ή μπορώ και τώρα;

 

ναι φλασάρεται και μπορείς να το κάνεις και τώρα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Το φλάσαρα, το κινητό ξανάνοιξε όπως έπρεπε, έκανα κάποιες ρυθμίσεις και τώρα κάνει sync με Google Photos (όχι picasa αλλά μάλλον θα ξέρει τι λέει...).
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

έβαλα επιτυχώς την slim bean αλλά έχω κάποια θεματάκια. Για παράδειγμα, δεν μου βλέπει την εξωτερική sd. Ενα άλλο μέλος μου είπε ότι η external sd ονομάζεται emmc. Ενω έχω δικαιώματα su μπαίνω στον φακελο αλλα δεν βλέπω τίποτα.

 

Δεν βλέπει μάλλον την κάρτα την εξωτερική. Γιατί; Διορθώνεται;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Από τον Slim File Manager δεν μπορείς να δεις στο storage δύο sdcards (1 και 0);

 

Ναι μπορω. Το sdcard 0 είναι η εσωτερικη sd και το sd1 η εξωτερικη. Σωστα; Στην εξωτερικη, ενω έχω δεδομένα, δεν βλέπει τίποτα.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, τουλάχιστον και σε μένα η 1 είναι η εξωτερική και η 0 η εσωτερική. Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτε άλλο πέρα από το να τη βγάλεις και να τη ξαναβάλεις, οπότε θα κάνεις κι ένα reboot.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, τουλάχιστον και σε μένα η 1 είναι η εξωτερική και η 0 η εσωτερική. Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτε άλλο πέρα από το να τη βγάλεις και να τη ξαναβάλεις, οπότε θα κάνεις κι ένα reboot.

 

Το έκανα. Τζίφος, τίποτα. Και απο την φωρτογραφική πάλι δεν την βλέπει. Και από ρυθμίσεις->αποθηκευτικός χώρος πάλι δεν την βλέπει. 16 Gb είναι σε χωρητικότητα.

Τι να κάνω; Να ξαναφλασάρω;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι... μήπως να δεις και το mount/unmount της κάρτας; Βέβαια γι' αυτό θα αφήσω τους πιο έμπειρους να απαντήσουν μη σε πάρω στο λαιμό μου.
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι... μήπως να δεις και το mount/unmount της κάρτας; Βέβαια γι' αυτό θα αφήσω τους πιο έμπειρους να απαντήσουν μη σε πάρω στο λαιμό μου.

mount/unmount της κάρτας τι εννοείς; Για πες..

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...