Jump to content

[ROM] SlimBean (Jelly Bean)


nikospot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν καλησπέρα μετά από αρκετές μέρες που έχω να παρακολουθήσω τα θέματα εδώ μέσα. Ζητώ συγγνώμη γιατί ο οδηγός πλέον είναι outdated μιας και δεν έχω δοκιμάσει να φλασάρω νεότερες εκδόσεις slimbean ώστε να δοκιμάσω αν παίζει κάτι διαφορετικό και να το διορθώσω στον οδηγό. Λογικά σήμερα που θα ασχοληθώ με τον γαλαξία θα διορθώσω ότι μπορώ στον οδηγό αν υπάρχουν διαφορές στα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος.

 

δεν έχει αλλάξει κάτι,απο όσο γνωρίζω...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 985
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν έχει αλλάξει κάτι,απο όσο γνωρίζω...

 

Αυτό βλέπω κι εγώ, εκτός από το ότι έχουν αλλάξει όλα τα links...... :X

 

Edit: ο τρόπος όντως δεν άλλαξε αλλά θα ανανεώσω και τα λινκς αργότερα.

 

Επίσης μόλις έβαλα την 4,2,1 και δε μπορώ να βρω που βρίσκεται η επιλογή: Developers που ήταν στις ρυθμίσεις!!! Που το βάλανε;

Επίσης στις ρυθμίσεις: interface> cLock> clock and alarm παρόλο που δεν έχω bold τίποτε, μου εμφανίζει bold την ώρα μόνο (όχι τα λεπτά) και στην εφαρμογή Ρολόι και στο daydream :p

 

Και κάτι πιο σημαντικό που μου έχει ήδη σπάσει τα νεύρα. Interface> Lockscreen απενεροποιώ τα widgets και αυτά δε φεύγουν!!!!!! :mad:

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Αυτό βλέπω κι εγώ, εκτός από το ότι έχουν αλλάξει όλα τα links...... :X

 

Edit: ο τρόπος όντως δεν άλλαξε αλλά θα ανανεώσω και τα λινκς αργότερα.

 

Επίσης μόλις έβαλα την 4,2,1 και δε μπορώ να βρω που βρίσκεται η επιλογή: Developers που ήταν στις ρυθμίσεις!!! Που το βάλανε;

Επίσης στις ρυθμίσεις: interface> cLock> clock and alarm παρόλο που δεν έχω bold τίποτε, μου εμφανίζει bold την ώρα μόνο (όχι τα λεπτά) και στην εφαρμογή Ρολόι και στο daydream :p

 

Και κάτι πιο σημαντικό που μου έχει ήδη σπάσει τα νεύρα. Interface> Lockscreen απενεροποιώ τα widgets και αυτά δε φεύγουν!!!!!! :mad:

Κάπου στο xda έλεγε πως να την εμφανίσεις αλλά δεν θυμάμαι....εμένα φαίνεται.για τα άλλα που λες δε ξέρω να σου απαντήσω.

Βγήκε και η stable 1.0 σήμερα και στην επόμενη λέει θα είναι 4.2.2.

Επίσης δεν έχει εφαρμογή που λέγαμε για ραδιόφωνο ακόμα,απλά ενσωμάτωσαν τον κώδικα.Μπορεί πιο μετά να έχουμε.

edit θ πας : ρυθμίσεις,σχετικά με το τηλέφωνο και πάτα αρκετές φορες τον αριθμό έκδοσης.μετά θα στο εμφανίσει.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Το εμφάνισα!

 

Έβαλα και την stable και έφτιαξαν τα widgets στην lockscreen (έμεινε μόνο το ρολόι που δε μου αρέσει σαν widget γιατί όταν σύρεις προς τα κάτω και μετά εμφανιστεί το άσπρο πλαίσιο λαγκάρει τρελά όταν το σέρνεις δεξιά αριστερά!)

 

edit: η εφαρμογή της κάμερας πολύ μούφα... Για να περιστραφεί όταν γυρνάς το κινητό πρέπει να έχεις ανοιχτή την περιστροφή οθόνης ενώ παλιά δούλευε ανεξάρτητα και περιστρέφονταν όμορφα κι ωραία μόνο τα εικονίδια που βρίσκονταν στην κάμερα. Μυαλό δεν έχουν οι developers?

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Το εμφάνισα!

 

Έβαλα και την stable και έφτιαξαν τα widgets στην lockscreen (έμεινε μόνο το ρολόι που δε μου αρέσει σαν widget γιατί όταν σύρεις προς τα κάτω και μετά εμφανιστεί το άσπρο πλαίσιο λαγκάρει τρελά όταν το σέρνεις δεξιά αριστερά!)

 

edit: η εφαρμογή της κάμερας πολύ μούφα... Για να περιστραφεί όταν γυρνάς το κινητό πρέπει να έχεις ανοιχτή την περιστροφή οθόνης ενώ παλιά δούλευε ανεξάρτητα και περιστρέφονταν όμορφα κι ωραία μόνο τα εικονίδια που βρίσκονταν στην κάμερα. Μυαλό δεν έχουν οι developers?

 

όχι ρε συ δε λαγκάρει.Βέβαια έχω και το bigmem ενεργοποιημένο.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ακριβώς την ίδια κάνεις.

 

Ευχαριστώ.

 

Κάτι άλλο, μπορώ να περάσω την εφαρμογή για SMS από το CM10.1;

Επίσης πέρασα το AIO_Addons αντί του Slim_gapps, μήπως έπρεπε να περάσω και τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε συ δε λαγκάρει.Βέβαια έχω και το bigmem ενεργοποιημένο.

Δηλαδή εσένα δεν κάνει έτσι;

Εντομεταξυ έφαγα και ένα random reboot το οποίο με πέταξε στο recovery :blink:

Ευχαριστώ.

Κάτι άλλο, μπορώ να περάσω την εφαρμογή για SMS από το CM10.1;

Επίσης πέρασα το AIO_Addons αντί του Slim_gapps, μήπως έπρεπε να περάσω και τα δύο;

Για τα SMS από ότι βλέπω στο λινκ που έδωσες υπάρχει Jelly Bean 4.1: v2 flashable zip Το περνάς στην sd και μπαίνεις cwm recovery. Το κάνεις flash zip from sdcard.

 

To AIO addons έχει και τα gapps μέσα οπότε είσαι εντάξει.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσένα δεν κάνει έτσι;

Εντομεταξυ έφαγα και ένα random reboot το οποίο με πέταξε στο recovery :blink:

 

Για τα SMS από ότι βλέπω στο λινκ που έδωσες υπάρχει Jelly Bean 4.1: v2 flashable zip Το περνάς στην sd και μπαίνεις cwm recovery. Το κάνεις flash zip from sdcard.

 

To AIO addons έχει και τα gapps μέσα οπότε είσαι εντάξει.

 

το βίντεο μου παίζει για 1 δευτερόλεπτο...οπότε δε ξέρω τι να σου πω.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

το dropbox θα φταίει :mad: ούτε ένα βίντεο δε δείχνει σωστά. Μια υπηρεσία σωστή δεν μπορούν να φτιάξουν :rolleyes:

:offtopic:

Link to comment
Share on other sites

το dropbox θα φταίει :mad: ούτε ένα βίντεο δε δείχνει σωστά. Μια υπηρεσία σωστή δεν μπορούν να φτιάξουν :rolleyes:

:offtopic:

 

το πιθανότερο.

πάντως στο θέμα μας.δε μπορώ να πώ ότι έχω λαγκάρισμα στα widget στην αρχική οθόνη ή και στην lock screen

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχική οθόνη δεν έχω πρόβλημα. Στην lockscreen όμως κάτσε να σου εξηγήσω καλύτερα.

Ανάβεις την οθόνη και σερνεις το δαχτυλο πανω στο ρολοι. Αμέσως μετά εμφανίζεται ένα άσπρο πλαίσιο και καλά που είναι ο χώρος που πιάνει το widget. Όση ώρα εμφανίζεται, αν το σύρεις δεξιά/αριστερά δεν είναι καθόλου smooth!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχική οθόνη δεν έχω πρόβλημα. Στην lockscreen όμως κάτσε να σου εξηγήσω καλύτερα.

Ανάβεις την οθόνη και σερνεις το δαχτυλο πανω στο ρολοι. Αμέσως μετά εμφανίζεται ένα άσπρο πλαίσιο και καλά που είναι ο χώρος που πιάνει το widget. Όση ώρα εμφανίζεται, αν το σύρεις δεξιά/αριστερά δεν είναι καθόλου smooth![/quote

έχει μια μικρή καθυστέρηση ναι,αλλά όχι και τρελά πράγματα...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα παλιο ι9100 στην αποθηκη και ειπα να παιξω λιγο. Φοβερη δουλεια, μου πηρε ωρες να χαζεψω ολες τις επιλογες! Και απο ο,τι βλεπω εχει ετοιμο περασμενο τον semaphore kernel! Μπραβο!!

Ελληνικα εχει ή μπα..?

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα παλιο ι9100 στην αποθηκη και ειπα να παιξω λιγο. Φοβερη δουλεια, μου πηρε ωρες να χαζεψω ολες τις επιλογες! Και απο ο,τι βλεπω εχει ετοιμο περασμενο τον semaphore kernel! Μπραβο!!

Ελληνικα εχει ή μπα..?

 

έχει κανονικτότατα!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ωπ, ναι! τωρα το βρηκα! ρε..εχει απειρες ρυθμισεις! χαχα

 

Μόνο καφε δε φτιάχνει...ακόμα....:lol::lol:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την RC2 και δεν μου ανοίγει το Sygic. Μάλλον ανοίγει αλλά εμφανίζει μαύρη οθόνη. Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει; Pixel density είναι στο 240 όπως και στο stock, και στο CM10.1 έτρεχε κανονικά.

 

Edit: Άκυρο μου έβγαλε μια ενημέρωση πριν από λίγο στο play και τρέχει κανονικά τώρα.

 

Αν θέλω να ξαναπεράσω την CM10 κάνω την ίδια διαδικασία;

ειμαι με RC2 4.2.1 01 STABLE

τρεχω την 12.2.1 sygic μου δουλευει μια χαρα.

 

εγω δεν εχω σοβαρο προβλημα .δουλευει μια χαρα η νεα 4.2.1 01 stable.

to μονο προβλημα ειναι οτι οταν παω για να επιλεξω ηχο κλησης η ηχο ειδοποιησεων μου εμφανιζει διπλα τα ονοματα.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

έχει κανονικτότατα!!

 

Καλύτερα να μην είχε... Τουλάχιστον παλιά που δεν είχε μπορούσα να έχω Αγγλικά μενού αλλά με το more locale2 να αναγκάζω τις εφαρμογές να γυρίζουν σε ελληνικά. Τώρα δε μπορώ να το κάνω αυτό και αναγκάζομαι να βλέπω μεταφράσεις απο google translate. :X

Charged? = χρεώθηκε... Τι πιο φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην είχε... Τουλάχιστον παλιά που δεν είχε μπορούσα να έχω Αγγλικά μενού αλλά με το more locale2 να αναγκάζω τις εφαρμογές να γυρίζουν σε ελληνικά. Τώρα δε μπορώ να το κάνω αυτό και αναγκάζομαι να βλέπω μεταφράσεις απο google translate. :X

Charged? = χρεώθηκε... Τι πιο φυσιολογικό.

 

ε εντάξει έχει και μερικά που είναι άστα να πάνε!!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μα η φαση ειναι οτι στην slim 3 ελεγε κανονικα: φορτιστηκε. Τωρα λεει χρεωθηκε... Φανταζομαι πως ειναι βλακεια της google.
Link to comment
Share on other sites

Μα η φαση ειναι οτι στην slim 3 ελεγε κανονικα: φορτιστηκε. Τωρα λεει χρεωθηκε... Φανταζομαι πως ειναι βλακεια της google.

 

νομίζω και η cm το ίδιο πρέπει να λέει πλέον...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και στο nexus 7 με android 4.2 στο τέλος της φόρτισης "χρεώθηκε" γράφει. Χαζή μετάφραση της google είναι παιδιά :rolleyes:
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν είναι έμμεσος τρόπος της Google προς τους κατόχους AOSP-based ROMs να αφήσουν το τσάμπα κατά μέρος και να τα σκάσουν! :lol:
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ HELP! εγκατεστησα την εν λογω ρομ (η οποια ειναι φοβερη και πραγματικα μου ανεστησε το κινητο) αλλα εκανα μια σειρα απο βλακειες και θελω την βοηθεια σας για να τις διορθωσω.. οποιος εχει ορεξη ας διαβασει να με βοηθησει.. :O

Αρχικα να σας πω οτι εδω και δυο χρονια που ειχα το galaxy s μου δεν το ειχα πειραξει καν.. ουτε root.. προχθες λοιπον, επειδη ειλικρινα ειχε καταντησει χαρβαλο και σερνοταν, ειπα να δοκιμασω να περασω κι εγω τη ρομ μπας και γινει κατι... εκανα τα βηματα ενα ενα, με επιτυχια, μεχρι την εγκατασταση της slimbean.. εκει αρχισα τις ανοησιες.. αρχικα αντι για να εγκαταστησω ΚΑΙ τα G.APPS μαζι, το ξεχασα, και φλασαρα απλα την ρομ... το θυμηθηκα στο καπακι, και εκανα ξανα wipe τα παντα και ξαναεγκατεστησα ρομ με gapps μαζι.. ανοιγω, ολα οκ.. απλα ειχα ενα θεμα με το φωτακι των πληκτρων στις ειδοποιησεις (οταν εσκαγε μηνυμα δεν αναβοσβηναν, εμεναν αναμμενα μεχρι να δω το μηνυμα). ΑΛΛΆ μου ειχε μεινει λιγος χωρος πλεον στην εσωτερικη sd λογω του οτι ειχα κανει κι αλλη βλακεια πριν.. ειχα περασει στην μνημη εκτος απο τα zip αρχεια, για σιγουρια, τα ιδια αρχεια αποσυμπιεσμενα... κοινως, ειχα τα αρχεια της ρομ και των g,apps και σε ζιπ και ξεζιπαριμενα... κι απο κει που πριν το φλασαρισμα ειχα 3 γκιγκα ελευθερα, ξαφνικα βρεθηκα με φουλ μνημη... ειπα λοιπον ο πανεξυπνος να παω και να τα σβησω τα αρχεια αυτα απο τον file manager... τα εσβησα και σημερα μου καταπινει την μπαταρια σαν τρελο...

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΟΕΟ?? βοηθειστε please μην κανω κι αλλη ανοησια...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των πρωτερων....

Edited by maximillian
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...