Jump to content

Newman N1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίμενα να δω αυτό το μαγικό μήνυμα που βγάζει σε όλους τους υπόλοιπους ¨Dispatched to overseas. Αυτό περίμενα και όσο δεν υπάρχει κάτι δεν πάει καλά, δεν νομίζεις;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περίμενα να δω αυτό το μαγικό μήνυμα που βγάζει σε όλους τους υπόλοιπους ¨Dispatched to overseas. Αυτό περίμενα και όσο δεν υπάρχει κάτι δεν πάει καλά, δεν νομίζεις;

 

Εγώ προσωπικά όχι, δεν νομίζω, αλλά δεν είσαι τόσο έμπειρος σαν κι εμένα, που από το 2000 κάνω 10 παραγγελίες τον μήνα από το εξωτερικό. Έχω πέσει σε περίπτωση (ίσα με 10 φορές) να μην δουλεύει καθόλου το tracking εκεί και να φαίνεται κατ'ευθείαν στα ΕΛΤΑ για παράδειγμα. Το ότι το ταχυδρομείο το παρέλαβε πάει να πει ότι ο πωλητής το έστειλε, δεν τα βγάζει από το κεφάλι του, ούτε σε έκλεψε. Άρα, και να φταίει κάποιος, δεν είναι αυτός. Σε κάθε περίπτωση, κάνεις υπομονή και περιμένεις ένα λογικό χρονικό περιθώριο για να φτάσει. Αν δεν φτάσει, τα λεφτά σου δεν θα χάνεις έτσι κι αλλιώς. Το άγχος, οι βιαστικές κινήσεις και η ανυπομονησία δεν βοηθάνε όταν παραγγέλνεις πράγματα από την άλλη άκρη του κόσμου και διαλέγεις και τον πιο αναξιόπιστο τρόπο αποστολής στην χειρότερη χρονική περίοδο. Αυτή την περίοδο όπως σου είπα και παραπάνω, είναι λογικό να περιμένεις ότι θα αργήσει, είναι η χειρότερη περίοδος για να αγοράσεις κάτι από Ασία. Αλλά με απλό ταχυδρομείο, σε 10 ημέρες δεν θα έφτανε, οποιαδήποτε περίοδος και αν ήταν αυτή.

 

Τέσπα, εύχομαι να το παραλάβεις σε 2-3 εβδομάδες χωρίς πρόβλημα και να γελάμε όλοι μαζί για όσα καθόμαστε και γράφουμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εμένα!

Αυτές τις μέρες σκέφτομαι να παραγγείλω και εγώ ένα dual-sim από κίνα.

Δεν είχα ξανά smartphone μέχρι τώρα, αν και λόγω επαγγέλματος είμαι βουτηγμένος στην πληροφορική μέχρι τα μπούνια! :p

 

Έλεγα για κάτι σε Lenovo, όπως τα A750, A789 ή A800 γιατί νομίζω ότι θα είναι κάπως πιο αξιόπιστα από ότι μια εντελώς (για εμάς) άγνωστη φίρμα. Ισχύει;

Έχει κανείς εμπειρία από αυτά;

 

Με προβληματίζει κυρίως τί παίζει με τις μπαταρίες των κινέζικων smartphone.

Είναι όσο λένε; Πώς μεταφράζονται (σε διάρκεια) τα 2000mAh για μια μέση χρήση σε (κινέζικο) smartphone;

Δεν θέλω να έχει τρομερή διάρκεια αλλά επειδή θα είναι dual-sim δεν θελω να το φορτίζω κάθε 2 μέρες.

 

Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις από άποψη χρήσης. π.χ τη 2η SIM θα την ενεργοποιώ μόνο αν θέλω να καλέσω και δεν θα την έχω για να με καλούν, το Wi-Fi επίσης, θα το ενεργοποιώ μόνο όταν θέλω να το χρησιμοποιήσω, το GPS επίσης, το βράδυ που κοιμάμαι το κλείνω σχεδόν πάντα το κινητό.

 

Γενικώς Smartphone με 4+ ιντσες οθόνη, Κινέζικο, "Ευρωπαϊκό" ή οτιδήποτε άλλο, ότι μπαταρία και να έχει το να μην το φορτίζεις κάθε 2 μέρες είναι στην πράξη κοντά στο αδύνατο για κάποιον που το χρησιμοποιεί στο έπακρο. Το Newman μετά βίας βγάζει 2 ημέρες χρήση, αλλά αυτό με όλα αναμμένα και ποτέ ούτε reboot. Εσύ μας λες ότι θα έχεις κλειστά τα πάντα, ακόμα και την 2ρη SIM, συν ότι το κλείνεις το βράδυ. Λογικά έτσι 3-4 ημέρες χρήση θα τις βγάζει. Αλλά που το τρομερό όταν το σβήνεις το βράδυ να το συνδέσεις για να φορτίσει κιόλας; Εγώ κάθε βράδυ το φορτίζω, αδειάσει δεν αδειάσει.

 

Δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας για εμένα όταν μιλάμε για αξιοπρεπή κινητά. Ηλεκτρονικά είναι, δεν αυτοκαταστρέφονται. Και τα Lenovo, και τα Newman, και τα ZTE, και τα Jiayu, αλλά και τα Sony, Samsung, iPhone - όλα Κινέζικα είναι. Και το Lenovo και το iPhone αν σου πέσει, το πιο πιθανό είναι να κομματιαστεί και ας κάνει το 2ρο όσο 2 μισθοί. Εδώ είναι το thread για το Newman N1, διάβασε πιο πίσω το τι λένε για την ποιότητά του και βγάζεις ένα συμπέρασμα για αυτό. Για τα Lenovo δεν μπορώ να σε βοηθήσω προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει το μήνυμά μου σε λάθος thread αλλά πρόλαβες να μου απαντήσεις πριν το σβήσω. :lol:

 

Μια μικρή διαφωνία μόνο στο "...Και τα Lenovo, και τα Newman, και τα ZTE, και τα Jiayu, αλλά και τα Sony, Samsung, iPhone - όλα Κινέζικα είναι...". Γιατί το λες αυτό; Επειδή έχουν τα εργοστάσιά τους στην Κίνα; Δηλαδή, ένα εργοστάσιο γερμανικής εταιρίας που είναι στην κίνα παράγει την ίδια ποιότητα με ένα εργοστάσιο κινέζικης εταιρίας στην κίνα; Δεν νομίζω! Η διοίκηση θα είναι διαφορετική (γερμανική), η τεχνογνωσία με την οποία στήνονται οι γραμμές παραγωγής του εργοστασίου θα είναι διαφορετική (γερμανική), τα πρότυπα διασφάλισης ποιότητας και οι προδιαγραφές που χρησιμοποιούν για την σχεδίαση και κατασκευή των πρϊόντων θα είναι διαφορετικά (εδώ πιθανόν να παίζει ρόλο και το που απυθύνονται τα προϊόντα) και πιθανόν οι πρώτες ύλες να μην είναι της ίδιας ποιότητας.

 

Αυτό που απασχολεί δεν είναι αν θα κομματιαστεί το κινητό όταν πέσει κάτω, αλλά αν μετά από ένα χρόνο τα "παίξει" η κινέζικη μπαταρία του κινητού ή αν η κινέζικη μπαταρία των 2000mAh δεν είναι 2000mAh αλλά 1500mAh. Πάντως οι ενδείξεις από όσους έχουν πάρει βλέπω ότι είναι ενθαρρυντικές και μάλλον θα το ρισκάρω. :cool:

Link to comment
Share on other sites

συγκεκριμενα για τις μπαταριες δεν ισχυει απολυτα αυτο που λες.

 

τα σοβαρα κινεζικα (που πληρωνεις και πιο ακριβα) αναγραφουν και δηλωνουν τις πραγματικες χωρητικοτητες των μπαταριων τους.

 

Για το g3 και το n1 ειναι σιγουρο οτι οι αναγραφομενες χωρητικοτητες ειανι και οι πραγματικες. Στο Ν1 το εχω τεσταρει με το battery monitor widget και για το g3 το εχω διαβασει στο ρωσικο φορουμ.

 

 

Σε κατι φτηνιαρικα κινεζικα, ναι, γραφουν 1500 και ειναι 1200 πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό; Επειδή έχουν τα εργοστάσιά τους στην Κίνα; Δηλαδή, ένα εργοστάσιο γερμανικής εταιρίας που είναι στην κίνα παράγει την ίδια ποιότητα με ένα εργοστάσιο κινέζικης εταιρίας στην κίνα; Δεν νομίζω!

 

Ακριβώς γι'αυτό το λέω. Και ναι, μία εξ'ολοκλήρου Κινέζικη εταιρία μπορεί να φτιάξει εφάμιλα (και καλύτερα) προϊόντα από μία Γερμανική, Αμερικάνικη, Ταϋλανδέζικη ή οποιονδήποτε άλλων συμφερόντων εταιρίας. Όπως σωστά έθεσες, όλα είναι θέμα προδιαγραφών και κόστους. Φυσικά ένα Κινέζικο κινητό των 30€ δεν είναι iPhone ή S3, αλλά από την άλλη ένα των 200€ άνετα συγκρίνεται με ένα ίδιας αξίας οποιασδήποτε άλλης εταιρίας - αν μη τι άλλο, και με πολύ ακριβότερα, καθώς το κόστος R&D, παραγωγής και το επιθυμητό περιθώριο κέρδους για μία εξ'ολοκλήρου Κινέζικη εταιρία είναι πολύ χαμηλότερο από μίας Ευρωπαϊκής/Αμερικάνικης, που τους επιτρέπει να είναι πολύ πιο ανταγωνιστικοί (προς το παρόν έστω). Αντιστοίχως, μία Γερμανική/Αμερικάνικη εταιρία μπορεί άνετα να φτιάξει μία "μπουρούχα" των 30€ για να αποκτήσει θέση σε αυτό το κομμάτι της αγοράς, η οποία να είναι πολύ χειρότερη από όλα τα αντίστοιχα Κινέζικα προϊόντα. Απλά έχει κολλήσει στον κόσμο η "ρετσινιά" πως ότι Κινέζικο είναι..."Κινέζικο", οπότε αυτομάτως νομίζουμε ότι όλα είναι κατώτερα από τα υπόλοιπα αντίστοιχά τους, δίχως αυτό να αληθεύει προς το παραμικρό, για οποιοδήποτε προϊόν και αν μιλάμε. Όμως, μία σοβαρή εταιρία (Lenovo, Newman, ZTE, οποιαδήποτε άλλη) πρέπει να καλύπτει συγκεκριμένα πρότυπα και προδιαγραφές για να βγάλει προϊόντα, έστω και αν στοχεύουν μόνο στην (τεράστια) Κινέζικη αγορά.

 

Επίσης, οι ξένες εταιρίες δεν πήγαν στην Κίνα μόνο για το εργατικό και ενεργειακό κόστος, που είναι μεν πολύ μικρότερο αλλά υπάρχει και το θέμα της μεταφοράς και διανομής στον πλανήτη, αφού οι "πλούσιες" αγορές είναι αυτές της Αμερικής και της Ευρώπης. Πήγαν γιατί τα πρότυπα λειτουργίας είναι πολύ χαλαρότερα. Οπότε δυστυχώς αν νομίζεις ότι επειδή η εταιρία είναι Χ συμφερόντων τα πρότυπα στο εργοστάσιό που χρησιμοποιεί θα είναι επίσης Χ συμφερόντων και όχι Κινέζικα, δυστυχώς απατάσαι οικτρά...

 

Αν τώρα πας να αγοράσεις κλώνο του iPhone με 40€ και το συγκρίνεις με το original, ε ναι, εκεί μιλάμε ευθέως για "Κινεζιές".

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο ειμαι ενα μιση βημα πιν την παραγγελεια του newman.

Θα το αγορασω απο http://www.banggood.com , λογω τιμης,,,, αλλα εχω καποιες τελικες αποριες

-το rom του απο κει ειναι με ελληνικα λενε , αρα δεν θα εχω κανενα προβλημα με τη γλωσσα?

-το προβλημα με το +30 φτιαχτηκε οπως διαβασα στο φορουμα , αλλα θελει καποιες παραμετροποιησεις , ετσι δεν ειναι?

Να σας ενημερωσω οτι δεν εχω τεραστιες απαιτησεις για το κινητο , απλα δεν θελω να μπω στη διαδικασια να ψαχνω συνεχεια και να το ρουταρω συνεχεια , θελω απλα να δουλευει καλα με περιφερειακα οπως pc(win7) , bluetooth κτλ.

-o ηχος του κινητου ακουγεται με τα handsfree συνδεμενα? γιατι στο samsung δεν ακουγεται εξωτερικος ηχος οταν βαζω handsfree με καλωδιο

-και κατι τελευταιο....... τις επαφες τις περναω μεσω ms outlook η με καποιο αλλο προγραμμα?

 

οτι απαντησεις και αποψεις θα μου ειναι πολυ χρησιμες.

 

ps. στο http://www.banggood.com αν refer friend δινει $3 εκπτωση ,,,και το κουφο ειναι οτι ζηταει μονο ενα e-mail ενος φιλου (η οτιδηποτε)

 

λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο ειμαι ενα μιση βημα πιν την παραγγελεια του newman.

Θα το αγορασω απο http://www.banggood.com , λογω τιμης,,,, αλλα εχω καποιες τελικες αποριες

-το rom του απο κει ειναι με ελληνικα λενε , αρα δεν θα εχω κανενα προβλημα με τη γλωσσα?

-το προβλημα με το +30 φτιαχτηκε οπως διαβασα στο φορουμα , αλλα θελει καποιες παραμετροποιησεις , ετσι δεν ειναι?

Να σας ενημερωσω οτι δεν εχω τεραστιες απαιτησεις για το κινητο , απλα δεν θελω να μπω στη διαδικασια να ψαχνω συνεχεια και να το ρουταρω συνεχεια , θελω απλα να δουλευει καλα με περιφερειακα οπως pc(win7) , bluetooth κτλ.

-o ηχος του κινητου ακουγεται με τα handsfree συνδεμενα? γιατι στο samsung δεν ακουγεται εξωτερικος ηχος οταν βαζω handsfree με καλωδιο

-και κατι τελευταιο....... τις επαφες τις περναω μεσω ms outlook η με καποιο αλλο προγραμμα?

 

οτι απαντησεις και αποψεις θα μου ειναι πολυ χρησιμες.

 

ps. στο http://www.banggood.com αν refer friend δινει $3 εκπτωση ,,,και το κουφο ειναι οτι ζηταει μονο ενα e-mail ενος φιλου (η οτιδηποτε)

PS2- αυτο το ξερετε? http://antoniou24.skroutzstore.gr/p.Aythentiki-Epanafortizomeni-Mpataria-1700mAh-Lithiou-Gia-Newman-N1-Tilefono-Kinito-model-NEWMAN-N1.722881.html

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

 

αυτος ζηταει για την μπαταρια οσο κοστιζει το κινητο στην Κινα,καλα τοση αισχροκερδεια δεν την περιμενα.

Link to comment
Share on other sites

αυτος ζηταει για την μπαταρια οσο κοστιζει το κινητο στην Κινα,καλα τοση αισχροκερδεια δεν την περιμενα.

 

Αν το καλοσκεφτείς θα δείς ότι:

 

Κόστος original μπαταρίας (από etotalk): 15 $

Mεταφορικά (λέει κατόπιν παραγγελίας σε 15 μέρες, οπότε υποθέτω EMS): 40$

Kόστος αγοράς για το antoniou24: 55$ -> 41 €

 

(Τιμή αγοράς + Κέρδος)*ΦΠΑ + = Τιμή πώλησης

(41 + x)*1.23 = 56 => x = 4.5 €

 

Αν σου πω ότι για αυτά τα 4.5€ ο ελεύθερος αυτός επαγγελματίας θα πληρώσει φόρο και ένα 25% (ή όσο το πήγανε με το καινούργιο νομοσχέδιο), τον δικαιολογώ πλήρως! Συν του ότι αν η μπαταρία καθυστερήσει θα ψάχνει αυτός τον κινέζο και όχι εσύ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν το καλοσκεφτείς θα δείς ότι:

 

Κόστος original μπαταρίας (από etotalk): 15 $

Mεταφορικά (λέει κατόπιν παραγγελίας σε 15 μέρες, οπότε υποθέτω EMS): 40$

Kόστος αγοράς για το antoniou24: 55$ -> 41 €

 

(Τιμή αγοράς + Κέρδος)*ΦΠΑ + = Τιμή πώλησης

(41 + x)*1.23 = 56 => x = 4.5 €

 

Αν σου πω ότι για αυτά τα 4.5€ ο ελεύθερος αυτός επαγγελματίας θα πληρώσει φόρο και ένα 25% (ή όσο το πήγανε με το καινούργιο νομοσχέδιο), τον δικαιολογώ πλήρως! Συν του ότι αν η μπαταρία καθυστερήσει θα ψάχνει αυτός τον κινέζο και όχι εσύ! :wink:

 

Εισαι εμπορος-μαγαζατορας ή καπου ασχολεισαι σε αντιστοιχο τομεα??

 

Αν ηταν εμπορος θα εφερνε μια 20αρα 50αρα μπαταριες τις οποιοες θα αγοραζε σε τιμη χονδρικης , δηλαδη κατω απο 5€ η μπαταρια (250 για 50 μπαταριες), μεταφορικα 100€ μαξ και για τις 50 με γρηγορη μεταφορικη, θα τις εισηγαγε κανονικα και θα πληρωνε δασμους 20%-30% (δε θυμαμαι ποσο) αρα φτανουμε στα 450€-500€ περιπου κοστος για 50 μπαταριες. Αν τις πουλαγε με 20€ τη μια θα ειχε καθαρο κερδος περιπου 10€ με δεδομενο το 23% φπα.

 

 

Δεν υπαρχει εμπορος που να παιρνει μπαταριες μια-μια απο το etotalk και να τις φερνει και με ΕΜΣ ταχυμεταφορικη ανα τεμαχιο! Δε στεκει!

Link to comment
Share on other sites

Εισαι εμπορος-μαγαζατορας ή καπου ασχολεισαι σε αντιστοιχο τομεα??

 

Αν ηταν εμπορος θα εφερνε μια 20αρα 50αρα μπαταριες τις οποιοες θα αγοραζε σε τιμη χονδρικης , δηλαδη κατω απο 5€ η μπαταρια (250 για 50 μπαταριες), μεταφορικα 100€ μαξ και για τις 50 με γρηγορη μεταφορικη, θα τις εισηγαγε κανονικα και θα πληρωνε δασμους 20%-30% (δε θυμαμαι ποσο) αρα φτανουμε στα 450€-500€ περιπου κοστος για 50 μπαταριες. Αν τις πουλαγε με 20€ τη μια θα ειχε καθαρο κερδος περιπου 10€ με δεδομενο το 23% φπα.

 

 

Δεν υπαρχει εμπορος που να παιρνει μπαταριες μια-μια απο το etotalk και να τις φερνει και με ΕΜΣ ταχυμεταφορικη ανα τεμαχιο! Δε στεκει!

Aυτο ειναι λογικη,οχι μια μια μπαταρια,οπως και να εχει ποιος θα πληρωσει 55 ευρω για μια μπαταρια ενος κινητου οταν μπορει να την εχει απο κινα με το ενα τεταρτο της τιμης?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι έμπορος/μαγαζάτορας!

Θα μπορούσε να κάνει αυτό που λες! Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά.

Ο έμπορος όμως (ειδικά σε εποχή κρίσης) σκέφτεται "κι αν δεν τις πουλήσω;".

Θα πάρω το σενάριο που αναφέρεις:

 

Kόστος μπαταρίας: 5€

Ποσότητα: 50

Μεταφορικά: 100€

Δασμοί: 25%

Τιμή πώλησης: 20€

 

Αν λύσεις το παραπάνω πρόβλημα θα δεις ότι για να μην έχει χασούρα (δεν συζητώ να έχει κέρδος)

θα πρέπει να πουλήσει περίπου: 24 μπαταρίες!!

Αν βάλεις και το φόρο που θα πληρώσει, οι μπαταρίες που πρέπει να πουλήσει είναι περισσότερες (για να μην έχει χασούρα, το τονίζω!!)

 

Εγώ το βλέπω ακόμα πιο πρακτικά. Στην ιστοσελίδα του διαβάζω "κατόπιν παραγγελίας μετά από 15 ημέρες". Που σημαίνει δεν τις έχει στο μαγαζί, ούτε τις έχει παραγγείλει. Με το που θα πάει ένας και θα του ζητήσει μπαταρία για Newman Ν1 :blink: θα κάνει μαζική παραγγελία; Εγώ προσωπικά δεν το νομίζω! Ίσως να παραγγείλει 2-3 μαζί αλλά δεν το κόβω για μαζική παραγγελία.

 

Επίσης, πόσοι στην Ελλάδα έχουν Newman N1 και άρα είναι πιθανοί πελάτες; Ο μαγαζάτορας ξέρει πόσοι είναι; Ξέρει πόσο πιθανό είναι ένας κάτοχος Newman N1 να ζητήσει καινούργια μπαταρία; Αν παραγγέλνει μαζικά για κάθε προϊόν θα πρέπει να έχει το κατάλληλο κεφάλαιο στην άκρη, τον απαραίτητο αποθηκευτικό χώρο, να παίρνει τα ανάλογα οικονομικά ρίσκα κ.λ.π

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μπορεί εμένα να με συμφέρει ή όχι να παραγγείλω από τον τάδε αλλά δεν είναι εύκολο να πεις ότι αισχροκερδεί αν δεν ξέρεις τί ακριβώς κάνει.

 

Συγνώμη αν έγινα κουραστικός! Προσπαθώ συχνά να μελετώ την πλευρά του καταστηματάρχη γιατί θέλω και εγώ να ανοίξω κάποτε επιχείρηση (άσχετη με αυτά)! :p

Link to comment
Share on other sites

Εισαι εμπορος-μαγαζατορας ή καπου ασχολεισαι σε αντιστοιχο τομεα??

 

Αν ηταν εμπορος θα εφερνε μια 20αρα 50αρα μπαταριες τις οποιοες θα αγοραζε σε τιμη χονδρικης , δηλαδη κατω απο 5€ η μπαταρια (250 για 50 μπαταριες), μεταφορικα 100€ μαξ και για τις 50 με γρηγορη μεταφορικη, θα τις εισηγαγε κανονικα και θα πληρωνε δασμους 20%-30% (δε θυμαμαι ποσο) αρα φτανουμε στα 450€-500€ περιπου κοστος για 50 μπαταριες. Αν τις πουλαγε με 20€ τη μια θα ειχε καθαρο κερδος περιπου 10€ με δεδομενο το 23% φπα.

 

 

Δεν υπαρχει εμπορος που να παιρνει μπαταριες μια-μια απο το etotalk και να τις φερνει και με ΕΜΣ ταχυμεταφορικη ανα τεμαχιο! Δε στεκει!

Λέει διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας σε 15 μέρες. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν κάνει μαζική παραγγελία και δεν έχει στοκ. Άρα η λογική του Αλέκου είναι σωστή. Το λάθος είναι ότι ο σωστός έμπορος δεν θα τα παιρνε απ το etotalk. Θα τα παιρνε από το aliexpress ή αλλού με φθηνότερη τιμή και μεταφορικά. Που σίγουρα αυτό κάνει, και έχει μεγαλύτερο κέρδος, εκτός κι αν είναι άσχετος, όπως οι περισσότεροι στην ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο πολυ ψαξιμο ειμαι ενα μιση βημα πιν την παραγγελεια του newman.

Θα το αγορασω απο http://www.banggood.com , λογω τιμης,,,, αλλα εχω καποιες τελικες αποριες

-το rom του απο κει ειναι με ελληνικα λενε , αρα δεν θα εχω κανενα προβλημα με τη γλωσσα?

-το προβλημα με το +30 φτιαχτηκε οπως διαβασα στο φορουμα , αλλα θελει καποιες παραμετροποιησεις , ετσι δεν ειναι?

Να σας ενημερωσω οτι δεν εχω τεραστιες απαιτησεις για το κινητο , απλα δεν θελω να μπω στη διαδικασια να ψαχνω συνεχεια και να το ρουταρω συνεχεια , θελω απλα να δουλευει καλα με περιφερειακα οπως pc(win7) , bluetooth κτλ.

-o ηχος του κινητου ακουγεται με τα handsfree συνδεμενα? γιατι στο samsung δεν ακουγεται εξωτερικος ηχος οταν βαζω handsfree με καλωδιο

-και κατι τελευταιο....... τις επαφες τις περναω μεσω ms outlook η με καποιο αλλο προγραμμα?

 

Ναι, η ROM έχει Ελληνικά, από εκεί το πήρα κι εγώ.

 

Με την stock ROM το πρόβλημα με το +30 παραμένει, αλλά φτιάχνεται, κάπου πίσω υπάρχουν οδηγίες.

 

Για το handsfree δεν ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να το κάνω τώρα, σε 15-20 μέρες που θα γυρίσω εκεί που είναι και τα ακουστικά...

 

Οι επαφές αν τις έχεις περάσει σε ένα Google account μπορείς να τις περάσεις αυτόματα. Εξαρτάται σε τι μορφή είναι τώρα, υπάρχουν δεκάδες τρόποι να τις μετατρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα ,μικρο πάντως.εκανα συνένωση της εσωτερικής μνήμης με αποτέλεσμα να έχω πλέον ολόκληρη την μνήμη διαθέσιμη εκτός απο ένα μικρο κομμάτι των 55 ΜΒ.Ολα καλα ως εδω .Μονο που οι εφαρμογές της φωτογραφικής βλέπουν σαν sd αυτόν τον χώρο με αποτέλεσμα να μην μπορω να χρησιμοποιω την εξωτερική μνήμη.για ολα τα αλλα η εξωτερική δουλεύει κανονικά.καμια πρόταση;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα ,μικρο πάντως.εκανα συνένωση της εσωτερικής μνήμης με αποτέλεσμα να έχω πλέον ολόκληρη την μνήμη διαθέσιμη εκτός απο ένα μικρο κομμάτι των 55 ΜΒ.Ολα καλα ως εδω .Μονο που οι εφαρμογές της φωτογραφικής βλέπουν σαν sd αυτόν τον χώρο με αποτέλεσμα να μην μπορω να χρησιμοποιω την εξωτερική μνήμη.για ολα τα αλλα η εξωτερική δουλεύει κανονικά.καμια πρόταση;

 

Έχει στις ρυθμίσεις μία που λέει "Store location" και έχει "Ενεργοποιημένο/Απενεργοποιημένο". Στο "Ενεργοποιημένο" εμένα χρησιμοποιεί την εξωτερική SD ενώ στο άλλο την εσωτερική.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το έχω τσεκάρει,όταν βάζω εσωτερική βλέπει την ενιαία εσωτερική,όταν βάζω sdcard βλέπει τα 55ΜΒ του και καινουριου τομέα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το έχω τσεκάρει,όταν βάζω εσωτερική βλέπει την ενιαία εσωτερική,όταν βάζω sdcard βλέπει τα 55ΜΒ του και καινουριου τομέα

 

Κάτι δεν πάει καλά εκεί. Εμένα δεν υπάρχει τέτοιος χώρος, μόνο 2.5GB εσωτερική και η SD. Μάλλον πρέπει να χρησιμοποίησες παλιά ή λάθος μέθοδο για το repartitioning.

Link to comment
Share on other sites

http://www.droidwebspace.com/index.php/roms/75-repartition

Αυτο χρησιμοποιησα.Αν εχεις καμια αλλη ιδεα. να το κανω τωρα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

http://www.droidwebspace.com/index.php/roms/75-repartition

Αυτο χρησιμοποιησα.Αν εχεις καμια αλλη ιδεα. να το κανω τωρα

 

Κι εγώ αυτό έκανα, αλλά partition 55MB δεν έχω. Τι να πω. Κάνε το ξανά ίσως;

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ξερετε? Newman NX / NM860 Dual Core 1GHz Android 4.0 Dual Sim 4 inch Wifi GPS http://www.banggood.com/Wholesale-Newman-Nm860-Nx-4_0-Inch-800x480-Pixels-5mp-Mtk6577-Dual-Core-Mobile-Phone-p-57129.html
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι να αγορασω το newman n1 απο http://www.banggood.com

απο οτι ειδα σε προηγουμενο ποστ παιρνει ελληνικο μενου αλλα θελω να ρωτησω

η rom ερχεται μαζι με το τηλεφωνο η την αγοραζουμε ξεχωριστα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...