Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα πρέπει να έπεσε για κάτι δευτερόλεπτα κατά το μεσημερί γιατί βρήκα 2 μηνυματάκια από το Azu...Αλλά τίποτα το τραγικό...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά (εντελώς πληροφοριακά) μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι συνδέσεις είναι αυτές; Μπήκα σε κάτι σελίδες από ΗΠΑ να δω τις τιμές του DSL και του Cable και χάζεψα... Έβλεπα κάτι OC3 155Mbps και κάτι T3 45Μbps :wacko: Μόνο που τα είδα έπαθα κατάθλιψη με την "τιποτένια" 384/128 μου. Τι ακριβώς είναι πχ Τ3; Γιατί λέγεται LAN (T3) (εννοώ που κολλάει το Local Area Network; ) :O
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι συνδέσεις που χρησιμοποιούν coaxial και optical fibres με ίδιο upstream/downstream. OC196 νομίζω είναι η πιο γρήγορη. Χρησιμοποιούνται κυρίως απο εταιρείες, πανεπιστήμια κτλ κτλ. Μην κάνεις όρεξη πάντως, Ελλάδα δεν τα βλέπεις (τουλάχιστον όχι σε ευρεία χρήση) στο υπόλοιπο της ζωής μας... :(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχοντας 2 δορυφορικα πιατα στην ταρατσα του σπιτιου μου εκ των οποιων το ενα σε αχρηστεια σκεφτομαι να βλαω δορυφορικο internet και να καταργησω την adsl.

 

Στις ερωτησεις τωρα.Θελω να μπω σε ενα προγραμμα χωρις χρονοχρεωση/ογκοχρεωση.Βρηκα στο smdata.gr ενα προγραμμα SatSpeed FLAT και σκεφτομαι ή αυτο : Χωρίς χρονοχρέωση. Χωρίς ογκοχρέωση. max. 1024 kbps με 59€/μηνα ή αυτο: Xωρίς χρονοχρέωση. Χωρίς ογκοχρέωση. max. 400 kbps με 39€/μηνα.

 

Ωραια ολα αυτα...Εχω ομως 2 ερωτησεις.Ειναι οντως flat rate και χωρις χρονοχρεωση? (Μιλαω για το sat internet.οχι τον επιγειο isp που θα χρησιμοποιησω.)Και 2ον οι ταχυτητες στην μια περιπτωση θα ειναι 1mbps και στην αλλη 400kbps?Δηλαδη λιγο παραπανω απο την adsl που εχω τωρα?Εαν ναι τοτε δεν υπαρχει νοημα να βαλω sat.Για πειτε μου.

 

Εαν εχετε προτεινετε μου και αλλες εταιριες που να προσφερουν sat internet σε καλες τιμες και με μεγαλες ταχυτητες.Βεβαιως να υποστηριζουν p2p κλπ γιατι ακουσα οτι καποιες δεν υποστηριζουν και συνεπως δεν μπορεις να κατεβασεις.Θα ηθελα εαν εχετε να μου δωσετε σελιδες για αγορα dvb καρτας και οτι αλλου χρειαστω εκτος του δορυφορικου πιατου (80cm Καλα ειναι? :p )

 

Συνοψιζοντας.Θελω sat internet χωρις χρονοχρεωση/ογκοχρεωση,με καλες ταχυτητες,αξιοπιστια στη συνδεση και σε οσο το δυνατο χαμηλωτερες τιμες.

 

Ευχαριστω πολυ!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε το παιδια...Το διαπιστωσα βαζοντας τα κατω..

 

Τωρα με την 384/128 κατεβαζω ~2GB/μηνα και μπορει και περισσοτερο πληρωνωντας 50€/μηνα.Με το flat rate της δορυφορικης μου λεει οτι πανω απο 512ΜΒ θα υπαρχει μειωση της ταχυτητας στο δορυφορο κατα τις ωρες αιχμης.Αρα απο 400kbps λογικα θα πεσει κατω απο το 384 της aDSL που ηδη εχω.Που σημαινει οτι θα πληρωνω ιδια λεφτα (και παραπανω) με χαμηλωτερη ταχυτητα.Εαν δεν βαλω flat rate και βαλω 1mbps με 0.5GB/μηνα δωρο και παλι δεν με συμφερει γιατι θα πληρωνω το 1GB παραπανω ~50€=80€ το μηνα.

 

Αρα πολυ απλα περιμενουμε με την 384/128 να πεσουν λιγο οι τιμες της 512/128 και να βαλω τετοια.Ειδαλλως παω στα 768/256 της Vivodi με νεα γραμμη εαν παρεχεται στην περιοχη μου... :)

 

Γενικα συμφερει να βαλεις sat στα 4mbps με καμια 10αρια GB/μηνα με 160€ και εισαι αρχηγος... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι συνδέσεις που χρησιμοποιούν coaxial και optical fibres με ίδιο upstream/downstream. OC196 νομίζω είναι η πιο γρήγορη. Χρησιμοποιούνται κυρίως απο εταιρείες, πανεπιστήμια κτλ κτλ. Μην κάνεις όρεξη πάντως, Ελλάδα δεν τα βλέπεις (τουλάχιστον όχι σε ευρεία χρήση) στο υπόλοιπο της ζωής μας... :(

Γιατί αν ερχόντουσαν στην Ελλάδα ποιος θα μπορούσε να πάρει; Κανα εκατομμυριάκι το μήνα θα μας φέσωνε ο πΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Εχω γραμμη ISDN64(χωρις ISP) και θελω να βαλω κανω αιτηση στον ΟΤΕ για adsl γραμμη 384(δεν θελω ISP ακομα). Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι θα πρεπει να πληρωνω κανονικα το παγιο του ISDN + παγιο της ADSL γραμμης ή υπαρχει καποια εκπτωση?
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποσο ερχεται τελικα σε ευρω?

 

Πολύ δύσκολο για να το υπολογίσεις εε ?:wacko:

 

Είπα (ΠΑΓΙΟ ISDN) + (ΠΑΓΙΟ ADSL), δηλαδή 14,90 http://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon-fin.gif + 19,90 http://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon-fin.gif (για 384/128) = 34,8 http://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon-fin.gif ΤΟ ΜΗΝΑ, χωρίς Φ.Π.Α.18% ! Και φυσικά τις τηλεφωνικές κλήσεις που θα κάνεις.

Και μετά πάει και το πάγιο του ISP που θα διαλέξεις, σε 3μηνη, 6μηνη, 12μηνη, 24μηνη ή επ' αόριστο σύνδεση.

 

Τόσο δύσκολο ήταν ?;)

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρα βρε παιδια.Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει απ'εξω τα παγια τελη των γραμμων.Τελοσπαντων.Το θεμα ειναι οτι θα πληρωνεις κανονικοτατα το παγιο της ISDN και της aDSL εκτος και αν θες να ξαναγυρισεις παλι σε PSTN.Εαν βεβαια θες τα 2 καναλια φωνης τοτε θα παραμεινεις αναγκαστικα στην ISDN.Ας μη τα μπλεκω ομως.

 

Εαν κανεις αιτηση για γραμμη aDSL τωρα θα πληρωνεις τον μηνα 41€(με ΦΠΑ) χωρις να συνυπολογισουμε το κοστος του ISP που κυμαινεται απο 9.90€(χωρις ΦΠΑ στο ECOnomy 1000 της OTEnet) και φτανει εως τα 35€(με flat rate OTEnet)

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

;)

Χαλαρα βρε παιδια.Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει απ'εξω τα παγια τελη των γραμμων.Τελοσπαντων.Το θεμα ειναι οτι θα πληρωνεις κανονικοτατα το παγιο της ISDN και της aDSL εκτος και αν θες να ξαναγυρισεις παλι σε PSTN.Εαν βεβαια θες τα 2 καναλια φωνης τοτε θα παραμεινεις αναγκαστικα στην ISDN.Ας μη τα μπλεκω ομως.

 

Εαν κανεις αιτηση για γραμμη aDSL τωρα θα πληρωνεις τον μηνα 41€(με ΦΠΑ) χωρις να συνυπολογισουμε το κοστος του ISP που κυμαινεται απο 9.90€(χωρις ΦΠΑ στο ECOnomy 1000 της OTEnet) και φτανει εως τα 35€(με flat rate OTEnet)

 

 

:)

 

 

Καλά, τι του προτείνεις ?? Otenet ? Θέλεις να σιχαθεί τη ζωή του ??:wacko: :blink: :X

 

Καλύτερα Forthnet, Altec Telecoms ή κάτι παρόμιο... ;) :p

Link to comment
Share on other sites

Με παίρνουν χτές απο την TeleDome:

-Γειά σας απο την TeleDome σας παίρνουμε

-Ευχαριστώ έχω TelePassport

-Εμείς είμαστε 40% πιο φθηνοί!!!!

-Πόσο χρεώνετε κλήση προς κινητό;

-Μισό λεπτό παρακαλώ..... 0,179

-Το ξέρετε οτι έχετε ίδια τιμή με τον ΟΤΕ;

-.... Για να κοιτάξω.... Θα σας τηλεφωνήσω σε 5 λεπτά πάλι.

 

Ακόμα περιμένω :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν προτεινω ΟΤΕnet.Απλα βασει κοστους η OTEnet ειναι ο ποιο φθηνος ISP στο ECOnomy αλλα ο ποιο ακριβος στο flat rate.Οι αλλες "παιζουν" απο 20-30€.

 

Το οτι η OTEnet ειναι χαλια δεν ειναι απολυτο.Εγω εχω OTEnet με μονιμα 40αρια... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις τηλέφωνο στο 134 στο τμήμα λογαριασμών και ρωτάς πόσο έρθει ο λογαριασμός σου. Από κει και πέρα μπορείς να τον πληρώσεις ακόμα και μην έχοντας στο χέρι σου τον λογαριασμό. Εγώ το κάνω πολλές φορές αυτό, προκαταβάλοντας χρήματα για επερχόμενο λογαριασμό για να μη μου φανεί παραφουσκωμένος και να φεύγουν λίγα-λίγα. Παντού γίνεται αυτό, σε όλες της εταιρείες τηλεφωνίας (σταθερής και κινητής).

Άμα είναι να δώσεις βλέπεις, υπάρχουν πολλοί τρόποι... Εγώ προσωπικά τα πληρώνω μέσω web-banking...

Link to comment
Share on other sites

Με παίρνουν χτές απο την TeleDome:

-Εμείς είμαστε 40% πιο φθηνοί!!!!

 

Αυτή η ποσοστιαία αιτιολόγηση της πιο "συμφέρουσας" ???:blink: :down: επιλογής εταιρίας, με ταυτόχρονη αποφυγή της αναφοράς σε πραγματική σύγκριση τωρινών τιμών, ποιότητας κλπ είναι ένα από τα αθέμιτα μέσα που χρησιμοποιούν σχεδόν όλες οι εταιρίες (συμπεριλαμβανομένου και του ΟΤΕ) προκειμένου να προσελκύσουν ή και να "κλέψουν" πελάτες... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο εδω τι εχετε να πειτε??http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1048&Nav_Section_Id=908&Catalog_Id=1&Product_Id=245901&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Αξιζει?το εχει δοκιμασει κανεις ή να παρω το dsl in a box της forthnet??

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Με παίρνουν χτές απο την TeleDome:

-Γειά σας απο την TeleDome σας παίρνουμε

-Ευχαριστώ έχω TelePassport

-Εμείς είμαστε 40% πιο φθηνοί!!!!

-Πόσο χρεώνετε κλήση προς κινητό;

-Μισό λεπτό παρακαλώ..... 0,179

-Το ξέρετε οτι έχετε ίδια τιμή με τον ΟΤΕ;

-.... Για να κοιτάξω.... Θα σας τηλεφωνήσω σε 5 λεπτά πάλι.

 

Ακόμα περιμένω :lol: :lol:

Πήραν το κατάλληλο άνθρωπο για να γίνει πελάτης τους :p
Link to comment
Share on other sites

Ειδαλλως παω στα 768/256 της Vivodi με νεα γραμμη εαν παρεχεται στην περιοχη μου... :)

 

Sorry που θα στο πω ετσι, αλλά ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ να βαλεις βιΒ0δι??? Δες τι γίνεται και στο αντιστοιχο thread, ή ακόμα καλύτερα στο http://www.adslgr.com... Αν μετά από αυτά που θα διαβάσεις εξακολουθείς να θες βιΒ0δι τι να πω....

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το OfficeConnect 11g της 3com ως access point (δεν έχω ενώσει ακόμα την DSL) με πέντε desktop με ασύρματες κάρτες δικτύου της compex.

Το πρόβλημα είναι ότι μετά από 10-15 λεπτά σταματάνε πλέον τα pc να βλέπουν δίκτυο. Μόλις βγάλω το ρεύμα από το access point και το ξαναβάλω φτιάχνουν για άλλα 10-15 λεπτά και μετά πάλι τα ίδια. Δεν στέλνουν/λαμβάνουν δεδομένα δηλαδή.

Έχει κανείς καμιά ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...