Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

poio einai to kalitero programma gia na kanei kapoios kliseis meso tou pc xrisimopoiontas mikrofono kai akougontas tin alli akri apo ta ixeia tou?

episis iparxei kapoio programma pou na ipostirizei anagnorisei kai na se eidopoiei sto tray an erxetai klisi?

thnks!

Εγώ χρησιμοποιώ το Skype και είναι αρκετά καλό. Έχω δοκιμάσει να μιλήσω και με φίλο μου με PSTN γραμμή και μιλήσαμε μια χαρά. Μπορείς να το βρείς εδώ: http://www.skype.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ενα προβλημα με τη συνδεση μου η οποια είναι aDSL 384/128

συνδεση με το Speedtouch 530i με UDP

Με αυτην ειμαι συνδεδεμενος τωρα....

 

Το προβλημα εχει ως εξης:

Χθες το βραδακι σερφαραμε παραλληλα εγω τα αλλα 2 αδερφια στο νετ

οι 2 στο IRC (aiva) κ ο αλλος p2p κ σελιδες συγκροτηματων...

Ξαφνικα παρατηρησα γενικα κολλήματα στη συνδεση(!)

ελεγξα τον υπολογιστη που κατεβαζε p2p

(τζαμπα χεσ1μο εφαγε το αδερφακι μου)

κατεβαζε μονο 1 τη φορα αρχειο,

το ιδιο κ ο αλλος στο αιβα,

εγω ξερω τι επαιζε με εμενα(!) αρα τι συνεβαινε?

 

Αυτη η φαγουρα με ετρωγε 2 μερες τωρα μιας κ μου το κανει εδω κ 2 μερες!

Προβλημα υπερφορτωσης δεν εχω γιατι δεν το συνδεω μεσω USB αλλα στο HUB-switch μου,

προβλημα εξωτερικου attack δεν ηταν γιατι εχω ενεργοποιημενο το firewall του speedtouch,

αλλα κ της mobo μου MSI K8 NEO Platinum με Intergrated Nvidia NetForce Firewall

 

Δεν προλαβα καλα-καλα να τελειωσω το συλλογισμο μου και *τσουπ* το connectivity LeD εσβησε εντελώς,

(σκηνες αλλοφροσυνης, παραλογισμου κτλ)

Τι reset του εκανα χειροκινητα απο το κουμπι,

τι disable το NetForce firewall εκανα,

τι την οτενετ πηρα τηλ (μου ειπαν πως ειναι ολα οκ εκει, αν εχω προβλημα το 1242 η 121)

τι telnet εκανα κ εκανα reset στα ports,

τι reset το μοντεμ μεσω telnet τιποτα

τι configuration του ξαναπερασα

το LeD μαυρο......

 

ειχα απογοητευτει, πιστευα η οτι κατι συνεβαινε με τον κομβο ή

οτι το modem εξεπνευσε κ περιμενα να ξημερωσει για τα τυπικα πλεον (1242 η 121)

 

Εκει που κοιμομουν ξυπνω ξαφνικα 7.00(τωρα) με ιδεα(!)

εχω λεω aDSL over ISDN εξ'ου κ το 530i εχω κ splitter ktl ktl

ξεσυνδεω το netmod το splitter k συνδεω απ'ευθειας στη γραμμή to speedtough *VOILA!* εχω κ παλι συνδεση

(τρεξιμο>>καφες, τσιγαρα, troubleshooting!)

Ξεσυνδεω το μοντεμ (λεω εφτιαξαν ολα κ ετυχε μωρε),

συνδεω κ παλι splitter, netmod, speedtouch Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α*

*Βεβαια το netmod εκανε κανονικα LiNK

καi στο τηλεφωνο μου ειχα κανονικο dialtone

το speedtouch ομως νεκρο.....

 

Ξανα-ματα-ξεσυνδεω το παντα συνδεω τη γραμμη απ'ευθειας στο

speedtouch VOILA και παλι, ολα οκ! (#%#&%!@#$!@#$@#^%#)

Τωρα έχω συνδεση αλλα δεν εχω τηλ!

 

edit-------------

 

μιλησα κ με 121 κ με 1242 απο τον ανα στον καϊαφα κτλ

αλλα ελεγα αλλα ελεγαν τεσπα, λυση βρηκα εστω προσωρινη

εχω ενα υψιλον (διακλαδωτης ξεμεινε απο τις παλιες καλες μερες των BBS)

συνεδεσα στο L1 την γραμμή sto L2 το modem και την εξοδο στο splitter

ακολουθως απο το splitter την εξοδο για το τηλ στο neτmod κ ολα ειναι οκ!

περιμενω εντος 1 βδομαδας νεο splitter οχι θα τους αφηνα να μου τσαμπουνανε βλακειες, θα το παρουν πισω κ θα μου φερουν νεο της siemens

edit end-------------

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στο internet χρησιμοποιώντας κάποια χρονοκάρτα, αποφεύγοντας τη χρέωση το ΟΤΕ? Κάτι τέτοιο θα εξυπηρετούσε πολύ...
Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι αυτή η ΑΤΗΚ??? Έχει τόσους χιλιάδες χρήστες και δεν την έχω ακούσει ποτέ μου?

Και ποιός ο "Π" που έχει τις πληροφορίες? Αν αντιγράφουμε το κείμενο από κάπου, ας λέμε και από που το πήραμε...

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι αυτή η ΑΤΗΚ??? Έχει τόσους χιλιάδες χρήστες και δεν την έχω ακούσει ποτέ μου?

Και ποιός ο "Π" που έχει τις πληροφορίες? Αν αντιγράφουμε το κείμενο από κάπου, ας λέμε και από που το πήραμε...

ΑΤΗΚ = Αρχή Τηλεπικοινωνιών Κύπρου (ο δικός τους ΟΤΕ).

Ο "Π" προφανώς είναι το αρχικό κάποιας εφημερίδας της Μεγαλονήσου.

Link to comment
Share on other sites

Με τιμές ίδιες όπως ΟΤΕ δεν υπάρχει καμμιά. Μόνο η ΟΤΕΚΑΡΤΑ του ΟΤΕ. Αλλα προυποθέτει να έχεις τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ στο όνομα σου για να στην εκδώσουν. Δεν είναι προπληρωμένη.
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο πάντως που δεν το έχουν σκεφτεί... Εμένα που έρχεται ψηλός ο λογαριασμός και γκρινιάζουν οι δικοί μου, θα με βοηθούσε πολύ... :D Υπάρχει μήπως τρόπος να καλέσεις από τον υπολογιστή πχ το 8071122 της χρονοκάρτας, τον κωδικό της και μετά το νούμερο του provider? Τι σκέφτομαι ε? ;)
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πάντως οτι οι δράστες έχουν κάποια προηγούμενα με την CytaNet (αντίστοιχη της δικής σας OTENet) , εξού και το Shitanet ως όνομα του site στο οποίο αναγράφονται οι κωδικοί.

 

Επίσης έχουν ήδη ενημερωθεί οι συνδρομητές για αλλαγή των κωδικών τους, και, φυσικά το 132 (κεντρο τηλεξυπηρέτησης ΑΤΗΚ) έχει πάρει φωτιά.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

paidia eseis sti ellada mpreite na deite auti tin selida an ne apothikeste tin sas parakalw k stilete m tin m pm k tha tous skotosw an einai to username k to pass m mesa se autin tilista

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

paidia eseis sti ellada mpreite na deite auti tin selida an ne apothikeste tin sas parakalw k stilete m tin m pm k tha tous skotosw an einai to username k to pass m mesa se autin tilista

 

epidi i selida exei kopi apo ti cyta me osous enononte me cytanet, mporite na tin dite me auti ti dieuthinsi(anonymous proxy, etsi den perna apo tin cytanet)

http://anon.free.anonymizer.com/http://shitanet.0catch.com

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει καμιά φορά (όχι σκόπιμα θέλω να πιστεύω).

Μπορείς να πας από τον ΟΤΕ και να ζητήσεις να σου τυπώσουν το λογαριασμό σου (δωρεάν).

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ DSL ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟΝ ΛΟΓΟΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ ΣΤΟ YAHOO.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ REGISTER ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ΤΑ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ!!!!!ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;; :( ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ANTIVURIUS
Link to comment
Share on other sites

Από το in.gr

 

«Μπλακ άουτ» στις συνδέσεις DSL πλήττει την Τετάρτη όλη την Ελλάδα

 

Πολύωρη διακοπή σημειώνεται την Τετάρτη στις συνδέσεις DSL σε όλη την Ελλάδα. Το πρόβλημα εντοπίζεται στο σταθερό δίκτυο του ΟΤΕ που εξυπηρετεί και τους υπόλοιπους παρόχους ευρυζωνικών συνδέσεων.

 

Σύμφωνα με αναφορές χρηστών, η πρόσβαση στο Διαδίκτυο μέσω DSL διακόπηκε λίγο μετά τις 14:00. Η βλάβη εκτιμάται ότι θα αποκατασταθεί γύρω στις έξι το απόγευμα.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Από τις 16:00 που ξύπνησα ( :lol: ) και χρησιμοποιώ το Internet δεν είχα κανένα πρόβλημα

 

Επιβεβαίωση:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=58654

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ ότι ίσως κάποιοι να έχουν πρόβλημα, απλά λέω ότι εγώ δεν είχα... :confused: Ίσα ίσα που μπαίνω πιο γρήγορα από χθες ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...