Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

re paidia, afou to leei ka8ara "Φτηνό Internet στους φοιτητές και κίνητρα για την εκμετάλλευση των δυνατοτήτων που δίνει η ευρυζωνικότητα..." kai ws gnwston eyryzwnikothta = DSL... ante na doume kai meis asprh mera...
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός σε αυτό το άρθρο διότι είναι πολύ γενικόλογο και δεν καθορίζει ούτε χρονοδιαγράμματα (το "έρχεται" δε μου λέει κάτι) ούτε και ταχύτητες και τρόπους που αυτό θα επιτευχθεί. Εννοεί στο σπίτι, εννοεί προσωπικό κόμβο στην σχολή, δεν γνωρίζουμε. :confused:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Μηπώς τυχόν ξέρει κανείς εάν με το να πειράξεις κάποια απο τις τιμές παρακάτω στο configuration tou wireless απο το US Robotics 9106 μπορώ να πετύχω δυνατότερο σήμα??

 

 

Channel: 5

Rate: Auto

Basic Rate: Default

Fragmentation Threshold: 2346

RTS Threshold: 2347

DTIM Interval: 1

Beacon Interval: 100

54g+ (XPress): Enabled

MAC Address:

54g™ Mode: 54g auto

54g Protection: Auto

 

 

Το πρόβλημα υπάρχει με ένα μόνο δωμάτιο στο σπίτι το οποίο είναι διαγώνια στο router γύρω στα 12 μέτρα και εκεί το σήμα εξασθενεί...καμιά πρόταση?

Samsung Galaxy S running Slim ICS 3.5 + Semaphore ICS 1.2.2s kernel Android 4.0.4 ICS
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα παιδια...εχω και εγω ενα μικροπροβληματακι με το netmod. το εχω συνδεση με usb και το προβλημα ειναι οτι συνεχεια μου λεει port open και δεν συνδεεται με τιποτα.πρεπει να του κανω uninstal και μετα παλι εγκατασταση.

καμια ιδεα?

Βlog για τον κινηματογράφο με κριτικες, νέα και τρέιλερ. Με καθημερινή ανανεωση

We set the movies in the corner....

Link to comment
Share on other sites

Για να λέει port already open σημαίνει ότι κάποια εφαρμογή το χρησιμοποιεί αυτή την στιγμή πχ. προγράμματα που είναι σε αναμονή για εισερχόμενες κλήσεις (fax, κ.τ.λ.) ή 'αλλες εφαρμογές που έχουν σχέση με το modem
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτησω για τη προσφορα της teledome και συγγεκριμενα για

προσφορα teledome 4 you που λέει πως πληρωνεις 0,099ε ανεξαρτητα με

το πόσο θα μιλήσεις.

λοιπον την έχει κανεις δοκιμάσει; καλή είναι(απο ποιότητα);

και κάτι ακόμα μπορείς να μπείς στο internet άμα βαλεις το αστικό τηλέφωνο

ενός isp όχι το επακ με ταχύτητα Isdn 64; ή έστω με pstn;

η χρέωση θα είναι η ίδια; δλδ 0,099ε?

ευχαριστώ και περιμένω απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός σε αυτό το άρθρο διότι είναι πολύ γενικόλογο και δεν καθορίζει ούτε χρονοδιαγράμματα (το "έρχεται" δε μου λέει κάτι) ούτε και ταχύτητες και τρόπους που αυτό θα επιτευχθεί. Εννοεί στο σπίτι, εννοεί προσωπικό κόμβο στην σχολή, δεν γνωρίζουμε. :confused:

 

Ακριβως αυτο σκεφτηκα και εγω. Ισως βεβαια να εχουν (προ)καθοριστει οι ημερομηνιες και απλως να μην το ανακοινωσαν. Επιφυλασσομαι λοιπον!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορούμε να βρούμε στο εμπόριο (εντός ή εκτός Ελλάδας) τους μετρητές μονάδων που έχουν τα περίπτερα ?
"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορούμε να βρούμε στο εμπόριο (εντός ή εκτός Ελλάδας) τους μετρητές μονάδων που έχουν τα περίπτερα ?

Τι να τον κάνεις? Χρειάζεται και ειδική διάταξη στο κέντρο για να σου στέλνει τους (πρώην) παλμούς χρέωσης. Γιατι τώρα (τώρα :p ) με τα ψηφιακά πάνε περίπατο κι αυτοί :)

Ciao

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το «κύμα» τεχνολογικών ανακατατάξεων που πλήττει αυτή την περίοδο ολόκληρη την ευρωπαϊκή αγορά τηλεπικοινωνιών, θα φτάσει και στην Ελλάδα μέσα στους επόμενους μήνες, επιφέροντας ευρύτατες επιχειρηματικές ανακατατάξεις.

 

Ηδη, ο ΟΤΕ, οι εναλλακτικοί τηλεπικοινωνιακοί φορείς και οι εταιρείες Ιντερνετ σχεδιάζουν τις καινούριες υπηρεσίες, οι οποίες ήδη δοκιμάζονται στις περισσότερες ευρωπαϊκές αγορές. Τι ετοιμάζεται για τους καταναλωτές;

 

*Πολύ φθηνές τηλεφωνικές κλήσεις με χρήση της τεχνολογίας Ιντερνετ. Ειδικά τα αστικά και τα υπεραστικά τηλεφωνήματα (όλες οι κλήσεις, αστικές και υπεραστικές, και ειδικά οι διεθνείς εξομειώνονται σε σχέση με το κόστος). Ετσι μπορούν όλες οι κλήσεις να χρεώνονται με ένα ενιαίο χαμηλό πάγιο. Η συγκεκριμένη τιμολογιακή πολιτική έχει ήδη εμφανιστεί στην Ελλάδα και αναμένεται να γενικευτεί μόλις μπει στο παιχνίδι και ο ΟΤΕ. Στον οργανισμό τηλεπικοινωνιών ήδη συντάσσεται το χρονοδιάγραμμα μετάβασης στη νέα τεχνολογία, ενώ οι πρώτες αποφάσεις αναμένεται να έχουν ληφθεί την άνοιξη. Απαιτούνται ελάχιστες επενδύσεις οι οποίες μπορούν να υλοποιηθούν εύκολα όχι μόνον από τον ΟΤΕ αλλά και από τους service providers ή ακόμα καλύτερα, από τα δίκτυα λιανικής.

 

Σε οικονομικό επίπεδο, οι προωθούμενες αλλαγές οδηγούν σε κάθετη πτώση των εσόδων (λόγω χαμηλότερων τιμών) αλλά και δραματική βελτίωση του περιθωρίου κέρδους που μπορεί να φτάσει το 300%. Στην Ευρώπη τώρα ξεκινάει το εμπορικό λανσάρισμα των υπηρεσιών φωνής μέσω Ιντερνετ.

 

Πώς δουλεύει όμως η υπηρεσία φωνής μέσω Ιντερνετ; Οι συνδρομητές αποκτούν μια γραμμή γρήγορου Ιντερνετ (ADSL). Τους δίδεται μια συσκευή στην οποία μπορεί να συνδεθεί ο ηλεκτρονικός υπολογιστής αλλά και οι κανονικές συσκευές τηλεφώνου. Ετσι, οι χρήστες της υπηρεσίας μπορούν να σερφάρουν στο διαδίκτυο και να μιλούν ταυτόχρονα στο τηλέφωνο χωρίς να χρεώνονται για αστικές και υπεραστικές κλήσεις και με μικρό κόστος στις διεθνείς.

 

Για να τηλεφωνήσει κανείς μέσω του Ιντερνετ δεν χρειάζεται να έχει ανοιχτό τον υπολογιστή του, ενώ οι χρήστες της υπηρεσίας αυτής για τις μεταξύ τους κλήσεις δεν θα χρεώνονται καθόλου. Ετσι για παράδειγμα, ένας φοιτητής θα μπορεί να επικοινωνεί με τους γονείς του εντελώς δωρεάν, εφόσον και οι δύο θα πληρώνουν ένα μικρό πάγιο για την σύνδεση ADSL. Στο άμεσο μέλλον, αναμένεται να παρουσιαστεί και στην Ελλάδα μια υπηρεσία η οποία θα μας επιτρέπει να μιλάμε με χαμηλές τιμές χωρίς καν να έχουμε ηλεκτρονικό υπολογιστή ή γρήγορη σύνδεση στο Ιντερνετ.

 

Στις ΗΠΑ, η μεγαλύτερη εταιρεία πάροχος τηλεφωνίας μέσω Ιντερνετ Vonage, αρχίζει τον επόμενο μήνα την παροχή ασύρματης τηλεφωνίας μέσω Ιντερνετ με χρήση φορητών συσκευών. Το δίκτυο που αναπτύσει θα κάνει χρήση όλων των WiFi hotspots που υπάρχουν στην Αμερική, τα οποία προσφέρουν μια ακτίνα μερικών εκατοντάδων μέτρων.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ήδη συζητείται σε άλλο θρεντ. Δες εδώ και θα καταλάβεις. Ιδιαίτερα το τελευταίο ποστ αναφέρει για το google που θέλει να επεκτείνει τις δραστηριότητές του και στα δωρεάν τηλεφωνήματα...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Το θέμα με τον ΟΤΕ δεν πάει άλλο. :mad:

Με είχαν αφήσει 3 μέρες χωρίς τηλέφωνο! Η γραμμή νεκρή και δεν μπορούσα ούτε να καλέσω αλλά ούτε να δεχτώ κλήσεις.

Αφού σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου ανακοίνωσαν οτι το πρόβλημα αποκαταστάθηκε παρατήρησα πως μου σταμάτησαν την προεπιλογή που έχω!!

Φυσικά ουδέποτε έκανα αίτηση για κάτι τέτοιο.

Θα βγάλω άκρη αν το αναφέρω στην ΕΕΤΤ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Το θέμα με τον ΟΤΕ δεν πάει άλλο. :mad:

Με είχαν αφήσει 3 μέρες χωρίς τηλέφωνο! Η γραμμή νεκρή και δεν μπορούσα ούτε να καλέσω αλλά ούτε να δεχτώ κλήσεις.

Αφού σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου ανακοίνωσαν οτι το πρόβλημα αποκαταστάθηκε παρατήρησα πως μου σταμάτησαν την προεπιλογή που έχω!!

Φυσικά ουδέποτε έκανα αίτηση για κάτι τέτοιο.

Θα βγάλω άκρη αν το αναφέρω στην ΕΕΤΤ;

 

Πως το καταλαβες οτι δεν εχεις προεπιλογη? Φυσικα και θα βγαλεις ακρη, βουρ στο http://www.eett.gr :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς βγάζω γραμμή σε κλάσματα δευτερολέπτου. Δεύτερον καλώ σε vodafone και q-telecom και δεν μου βγάζει αποκρυψη, ενω όταν βάζω 1787 έχει απόκρυψη.

Παρ όλα αυτά το 134 μου λέει ότι έχω προεπιλογη...

Αν όντως έχει γίνει κάτι τέτοιο, δεν ξέρουν που έμπλεξαν. :devil:

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα σειριακα και ησυχασα thanks

Βlog για τον κινηματογράφο με κριτικες, νέα και τρέιλερ. Με καθημερινή ανανεωση

We set the movies in the corner....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...