Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως, ΠΟΛΥ ενδιαφέρον....Αν κάνουν καμια συνεργασία (όπως υπονοείται σε κάποιο σημείο) Tellas με Forthnet, να δω ποιος θα κάτσει στον ΟΤΕ...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία. Μου ήρθε μια αναλαμπή με τον καινούργιο χρόνο (παρακαλώ μην γελάσετε :D )Ξέρει κανείς αν υπάρχει ασύρματο κατι που να μπαίνει το ένα στην πρίζα του οτε και ένας δέκτης αλλού να παίρνει το σήμα? Ασύρματη πρίζα οτε :worry:

Θέλω να βάλω fax και τηλέφωνο στην άλλη μεριά του δωματίου χωρίς καλώδια να το διασχίζουν. Ευχαριστώ :o :)

Link to comment
Share on other sites

Παλιά είχα δει στο διεθνές site της siemens ασύρματες πρίζες που συνεργάζονταν με dect βάσεις. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι εξακολουθούν να υπάρχουν όμως...
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

anarotiemai autes tis meres pou kukloforo sthn a8hna poso xazoi mporoi na einai oi upeu8unoi tou ote!

blepo tous thlefonikous katalogous petamenous sthn porta ka8e polukatoikias........tonoi xartiou....einai toso duskolo na uparxei h epilogh na pernoume to cd dorean h ta biblia gia autous pou den exoun pc ktl!

 

 

 

mallon xreiazetai na exeis 37645654238 metaptuxiaka gia na to skefteis auto!

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει σε αυτο ο ΟΤΕ. Και θα σου πω μια μικρη ιστοριουλα 4 γραμμων που ειναι πραγματικοτητα.

Οπως παντα ετσι και φετος ο ΟΤΕ εφερε τους καταλογους του και στην πολυκατοικια μας, αφηνοντας τα στην εξωπορτα. Εγω φυσικα ως καλος ανθρωπος εκατσα μισο λεπτο στην πορτα για να τα βαλω μεσα κι οποιος ηθελε επερνε.

Την αλλη μερα ως δια μαγειας κάποιος (άγνωστης ταυτοτητας για μενα φυσικα) τα ΕΒΓΑΛΕ ΕΞΩ. Εγω φυσικα ξεροντας τι σοι κουμασια ειναι οι τυποι της πολυκατοικιας οπου διανεμω δεν εκανα τιποτα. Κι ουτε ασχολουμαι μαζι τους καθολου.

Ηθικον διδαγμα: Ποτε μην ριχνεις το φταιξιμο σε αυτον που εχει μαθει να κανει κατι καλο. Στο κακο να ριχνεις το φταιξιμο, στο κακο μυαλο των αλλων και να ριχνεις και κανα πινελικι να βγαζεις το αχτι σου (μιας και δεν καταλαβαινουν αφου εχουν iq ραδικιου :-)).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χαρά σας,

ψάχνω ώρα τώρα για την εταιρεία που θα κάνω εγγραφή σχετικά με την σταθερή τηλεφωνία. Το αμέλησα πολύ καιρό τώρα άλλα αποφάσισα ότι άδικα δίνω τα λεφτάκια μου (ή τουλάχιστον όλα τα λεφτάκια μου) στον ΟΤΕ.

Ψάχνω-ξαναψάχνω και ομολογώ μπερδεύτηκα. Πολλές οι εταιρείες και σίγουρα κάποιες τις έχω ξεχάσει ή δεν τις γνωρίζω καν. Το να ρωτήσω ποιά μου προτείνετε μάλλον χαζό είναι (ήδη υπάρχει και σχετικό topic).

 

Θα ρωτήσω όμως ποιά μου προτείνετε με βάση τα "χρήσιμα" κατά την γνώμη μου στοιχεία που θέλω να υπάρχουν

 

1. Τα τηλεφωνήματα μου είναι κατα κύριο λόγο αστικά. Άρα ψάχνω την εταιρεία με το χαμηλότερο κόστος στις αστικές κλήσεις και την χρέωση ανα δευτερόλεπτο όσο το δυνατόν πιο νωρίς

 

2. Θέλω υπηρεσίες on-line (πχ αιτήσεις, χρέωση κλπ).

 

3. Αν ενεργοποιήσω την προεπιλογή να μπορώ να την απενεργοποιήσω όποτε και εαν θέλω χωρίς γκρίνιες, αρνήσεις κλπ μέσω internet.

 

4. Να έχω 3 αριθμούς κινητών με χαμηλότερες χρεώσεις

 

5. Δεν θέλω πάγια σε καμια περίπτωση (πχ καλό αυτό το πρόγραμμα άλλα με πάγιο 3 ευρω κλπ)

 

6. Αναλυτικό λογαριασμό έστω και μέσω internet όπως είπα και παραπάνω

 

 

αυτά προς το παρόν. Ψάχνοντας θα βρω και άλλα.

 

Με βάση αυτές τις απαιτήσεις τι μου προτείνετε και γιατί?

 

*** καλό θα είναι η εταιρεία να έχει και DSL υπηρεσίες ώστε αύριο-μεθαύριο να βγάλει καμιά προσφορά!!!

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Το 3 ξέχνα το.

Επίσης το 4 μαζί με το 5 δεν πάνε, εκτός αν οι αριθμοί είναι Q, οπότε με σταθερό Q ενεργοποιείς το Q-Family που είναι χωρίς πάγιο.

Όπως τα περιγράφεις σου προτείνω να κοιτάξεις τις Vivodi (με μειωμένη χρέωση κάθε βράδυ σε κάθε κατηγορία κλήσεων και on-line παρακολούθηση λογαριασμού) και Cosmoline και να επιλέξεις μια από αυτές.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 2 Ιαν. 2005 , 15:56)

 

Το 3 ξέχνα το.

Επίσης το 4 μαζί με το 5 δεν πάνε, εκτός αν οι αριθμοί είναι Q, οπότε με σταθερό Q ενεργοποιείς το Q-Family που είναι χωρίς πάγιο.

Όπως τα περιγράφεις σου προτείνω να κοιτάξεις τις Vivodi (με μειωμένη χρέωση κάθε βράδυ σε κάθε κατηγορία κλήσεων και on-line παρακολούθηση λογαριασμού) και Cosmoline και να επιλέξεις μια από αυτές.

 

 

δηλαδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να απαλλαγείς απο την προεπιλογή μέσω internet αν κατάλαβα καλά. Σε κάθε άλλη περίπτωση πως απαλλάσεσαι απο την προεπιλογή. Κάνεις απλά μια αίτηση? Η προεπιλογή σε δεσμεύει για κάποιο χρονικό διάστημα (πχ 6μήνες)?

 

εγώ πάλι έχω αρχίσει να καταλήγω σε μια εκ των forthnet, vivodi, tellas.

Έχετε να μου πείτε κάτι που θα πρέπει να προσέξω στις παραπάνω? κυρίως κάτι αρνητικό μην πέσουμε σε καμια παγίδα με μικρά γράμματα...

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Η Forthnet είναι σε κάθη κατηγορία κλήσεων λίγο φθηνότερη από τον ΟΤΕ. Τίποτα το εξαιρετικό.

Η Tellas πάλι χρεώνει τις αστικές κλήσεις ανά λεπτό, ενώ και γενικά είναι από τις ακριβές.

Η Vivodi είναι καλή επιλογή με βάση αυτά που λες ότι θες. Ένα πιθανό αγκάθι είναι το ότι λίγα έχουν γραφτεί σχετικά με την ποιότητά της μιας και δεν την έχουν πολλοί από το forum. Δε θυμάμαι πάντως να έχει πει κάποιος ότι είχε πρόβλημα με αυτήν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό και σημείωσε πως με τον τρόπο αυτό μπορείς να έχεις και ασύρματο τηλέφωνο και ασύρματο φαξ και φυσικά και ασύρματο ίντερνετ...Απαραίτητα γραμμή isdn και υπολογιστής .....

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=704645#post704645 ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που διανέμει ο ΟΤΕ από πόρτα σε πόρτα δεν είναι ο ονομαστικός τηλεφωνικός κατάλογος, αλλά ο χρυσός οδηγός.

Η διανομή πόρτα-πόρτα γίνεται σκόπιμα, προκειμένου να προωθηθεί η χρήση του καταλόγου αυτού και κατά συνέπεια για να προσελκυθούν νέες καταχωρήσεις που συνεπάγονται φυσικά και αύξηση των εσόδων του οργανισμού. Η διανομή αυτή άρχισε πριν λίγα χρόνια ως αντίδραση στην τότε κυκλοφορία νέων "χρυσών οδηγών" από ιδιωτικούς φορείς που ανταγωνίζονταν στον τομέα αυτό τον ΟΤΕ.

 

Πρόκειται για μία απο τις περιπτώσεις που το μάρκετινγκ του ΟΤΕ έδρασε ακαριαία και μάλλον αποτελεσματικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tempo ( 2 Ιαν. 2005 , 16:44)

 

δηλαδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να απαλλαγείς απο την προεπιλογή μέσω internet αν κατάλαβα καλά. Σε κάθε άλλη περίπτωση πως απαλλάσεσαι απο την προεπιλογή. Κάνεις απλά μια αίτηση? Η προεπιλογή σε δεσμεύει για κάποιο χρονικό διάστημα (πχ 6μήνες)?

 

 

 

 

Η κατάργηση της προεπιλογής μπορεί να γίνει άμεσα (ακόμα και μετά από μια μέρα στο νέο δίκτυο)...

Γίνεται με υπογραφή αίτησης μόνο από εσένα ή με εξουσιοδότηση θεωρημένη από την αστυνομία... Για την αίτηση κατάργησης προεπιλογής μπορείς να απευθυνθείς είτε στην εταιρία με την οποία θα κάνεις τις κλήσεις σου (αμφίβολο αν θα διεκπεραιωθεί ποτέ ;)) είτε στον ΟΤΕ. :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hostis ( 2 Ιαν. 2005 , 23:00)

 

Πρόκειται για μία απο τις περιπτώσεις που το μάρκετινγκ του ΟΤΕ έδρασε ακαριαία και μάλλον αποτελεσματικά.

 

 

Όντως, έτσι είναι!

Εγώ π.χ. δεν επρόκειτο ποτέ να πάω στον ΟΤΕ από μόνος μου και να ζητήσω να μου δώσουν Χρυσό Οδηγό... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε για το e-billing, αλλα εγω την εκανα ηδη την καταγγελια μου στην ΕΕΤΤ.

 

Με πηραν τηλεφωνο και μου λεγανε παραμυθια, πως η VIVODI εχει χρεωση ανα δευτερολεπτο, ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ. :blink:

 

Ειναι τραγικοι... Τους ρωτησα με 100 τροπους ωστε να ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινομαστε, και επεμεναν, πως αν μιλησω 5 sec στο κινητο, τοτε πληρωνω για 5 sec...

 

HMAPTON !!!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. ipparxos μου έδωσες καλή κατεύθυνση για ψάξιμο thanks christ-k αυτό το άψογο συστηματακι παίζει ήδη στο σπίτι μου.Το θέμα είναι οτι δεν θέλω το φαξ μαζί με το pc έτσι χρειάζομαι κάτι στη συμβατική γραμμή του οτε (και λόγο άλλου νούμερου ) :)
Link to comment
Share on other sites

Επίσης για ISDN είναι διπλή αν μπεις με 128 (πιάνει και τις 2 γραμμές).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου υποσχέθηκε ο προϊστάμενος του τμήματος εξυπηρετήσεως πελατών ότι στο e-billing θα βάλουνε 128bit encryption.Από τότε έχουν περάσει 1 μήνας.Πόσο χρόνο χρειάζεται για να βάλουν αυτό το encryption; Ή δεν θα το βάλουνε καθόλου για να παραπονεθεί και ο επόμενος πελάτης;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...