Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kkkk (14 Οκτ. 2004 , 12:53)

 

Καθημερινές Σάββατο Κυριακή

Αστικά 0,024 € 0,024 €

Υπεραστικά 0,049 € 0,024 €

Cosmote 0,177 € 0,165 €

Vodafone 0,177 € 0,165 €

TIM 0,182 € 0,17 €

Q-Telecom 0,21 € 0,20€

 

Για τις αστικές κλήσεις η χρέωση είναι ανά λεπτό για τα δύο (2) πρώτα λεπτά και κατόπιν ανά δευτερόλεπτο. Για τις κλήσεις προς εθνικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας η χρέωση είναι ανά δευτερόλεπτο μετά την εφαρμογή της ελάχιστης χρέωσης των 60’’.

 

ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ 25-10-2004

 

 

Ελάχιστη χρέωση 60" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Η Forthnet την μειώνει από 60" σε 30" και η Lannet την αυξάνει;;;;;;;;;;;;; Να θυμίσω ότι πρώτα η Lannet δεν είχε καθόλου ελάχιστη χρέωση...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οντως απαραδεκτο που απο 30sec ελαχιστη χρεωση την ανεβασαν σε 1 λεπτο!Ειδα οτι το Σαββατοκυριακο της υπεραστικες τις χρεωνουν αστικες,ισχυε και παλια αυτο?Η ηταν μονο τη Κυριακη?
Link to comment
Share on other sites

H Lannet ξεκίνησε ανα δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη χρέωση και το κράτησε αρκετό καιρό (δρομολογούσε τις κλήσεις Αγγλια). Μετά το πήγε 30 δευτερόλεπτα ελάχιστη χρέωση και τώρα ένα λεπτό. Πρωτοφανής πορεία...

 

Δε μας τα λέει καλά ο Λαναράς.........

Link to comment
Share on other sites

:down:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

sto ekswteriko ginetai,mesw statherou video thlefwnou.iposthrizei kati tetoio o <<<<cote<<<<<<<<<<<'de nomizw!

Se kamia 2etia k na doume.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να καταργήσω την Tellas αλλα τελικα λέω να μείνω λίγο ακόμα...γιατι;15/10 me 31/1 στο Tellas50% χρεώνονται τα αστικα και τα υπεραστικα μέχρι το 3 λεπτο...και μετά δωρεάν!...απο 31/1 50% μετα το τριτο λεπτο...τουλαχιστον μεχρι 31/1λέω να μείνω....οχι τιποτα άλλο...αλλά είμαι πολύ μπλαμπλας!έριξαν και τις τιμές στα κινητά για το Tellas 50%....cosmote,Vodafone 0,167 και Tim,Q 0,179 ........ξέρω ξέρω...στο site δεν γράφει τίποτα...εγώ πάντως μίλησα μαζί τους 2 φορες και μου το επιβεβαίωσαν! :D
Link to comment
Share on other sites

μπα και γιατί δε λένε τίποτα στο site; και εγώ μίλησα μαζί τους στο 13800 και μου είπαν μόνο για τισ τιμές στα κινητά και ότι ισχύουν από 1/11/04....
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ υπέρ τηε λύσης Vivodi είμαι. ;)

Μέσα στον επόμενο μήνα θα τον κόψω τελείως τον ΟΤΕ, να ησυχάσω... :D :D :D

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος LooNick (15 Οκτ. 2004 , 12:17)

 

ηθελα να καταργήσω την Tellas αλλα τελικα λέω να μείνω λίγο ακόμα...γιατι;15/10 me 31/1 στο Tellas50% χρεώνονται τα αστικα και τα υπεραστικα μέχρι το 3 λεπτο...και μετά δωρεάν!...απο 31/1 50% μετα το τριτο λεπτο...τουλαχιστον μεχρι 31/1λέω να μείνω....οχι τιποτα άλλο...αλλά είμαι πολύ μπλαμπλας!έριξαν και τις τιμές στα κινητά για το Tellas 50%....cosmote,Vodafone 0,167 και Tim,Q 0,179 ........ξέρω ξέρω...στο site δεν γράφει τίποτα...εγώ πάντως μίλησα μαζί τους 2 φορες και μου το επιβεβαίωσαν! :D

 

 

[/Quote]

 

Αν ισχυει αυτο που λες τοτε ειναι SuperDuperWow προσφορα!!!

 

 

Edit: Επειδη δεν υπαρχει καποιο δελτιο τυπου,μηπως κανεις τρελους λογαριασμους και σου εδωσαν αυτη τη προσφορα για να σε κρατησουν για πελατη?Αλλα και παλι αυτο μου φαινεται πολυ καλο marketing για να ισχυει σε Ελληνικη εταιρια,ποσο μαλλον που ειναι θυγατρικη δημοσιας εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

Από τις 12 του μηνός (την νύχτα της μεγάλης πρώτης βροχής, εδώ, στην Αθήνα) για κάποιον περίεργο λόγο δεν έχω πρόσβαση aDSL στο Internet! Το modem μου δεν συγχρονίζει με τίποτα! Στις 13 του μηνός γίνεται αναγγελία βλάβης στο 121 (ώρα 16:39), όπου η θέση 75 (αν δεν κάνω λάθος) μου λέει ότι σε δύο ώρα θα έχω ενημέρωση. Άμεσα χαλαρώνω και συλλογίζομαι «όπα ο πΟΤΕ που έγινε ΟΤΕ!! Μπράβο εξυπηρέτηση», αλλά που τέτοια τύχη!! Περιμένω, περιμένω, περιμένω... πάει εννέα και κάτι καλώ και πάλι το 121 αλλά είχα αργήσει λιγάκι καθώς εννέα η ώρα «σχολάει» η συγκεκριμένη υπηρεσία! Καλώ την άλλη μέρα το πρωί 121 μου λένε ότι αυτοί απλά μεταφέρουν την βλάβη σε τεχνικούς και ότι δεν έχουν καμία ευθύνη ενημέρωσης. Επίσης μου ζητούν να καλέσω το 1242 (τεχνικά ζητήματα aDSL) και να ρωτήσω. Καλώ λοιπόν 1242 με παραπέμπουν στο 121...

 

«Ψάχνομαι» και βρίσκω τηλέφωνο τεχνικών υπηρεσιών Παιανίας, καλώ το τηλέφωνο της τεχνικής υπηρεσία κατειλημμένο (από τις εννέα το πρωί μέχρι και τις τέσσερις που σχολάνε, μετά δεν απαντούσε κανείς), βρίσκω και καλώ το τηλέφωνο του προϊστάμενου της υπηρεσίας ο οποίος δεν απαντούσε όλη την ημέρα.

Καλώ 121, ξεχέζω τον υπάλληλο ο οποίος με συνδέει με τον επόπτη του, ο οποίος επόπτης (και πιο συγκεκριμένα ο επόπτης του 121 Πάτρας) μου ζητάει συγνώμη για την ταλαιπωρία και μου δίνει το υπηρεσιακό τηλέφωνο του επόπτη/προϊστάμενου 121 Αθήνας. Καλώ τον κύριο αυτό ο οποίος στέλνει κατευθείαν fax στην εταιρία dislam η οποία αναλαμβάνει τα τεχνικά (προγραμματίστηκα) θέματα με αίτημα την άμεση ενημέρωση μου. Περιμένω, περιμένω, περιμένω και πάλι αλλά κανείς, τπτ!! Καλώ 134, κάνω τις διάφορες συνομιλίες και τελικά και από εκεί τζίφος η δουλειά! Κάνω αίτηση παραπόνου αναφέροντας το πλήρης πρόβλημα μου μαζί με τηλέφωνα, θέσεις και ονόματα και μου λένε από το 134 ότι θα με καλέσει κάποιος αύριο πρωί πρωί να με ενημερώσει.

 

Παρασκευή πρωί καλώ τεχνικούς Παιανίας οι οποίοι μου λένε ότι υπάρχει τεχνικός στην περιοχή, απλά το θέμα μου δεν το έχει «πάρει» μαζί του γιατί ενώ βλέπει την υπάρχουσα καταγγελία για βλάβη στο computer του, δεν έχει φτάσει ακόμα σε αυτούς (μου εξήγησε ότι πρώτα «πάει» σε άλλο τμήμα που ασχολείται με τα προγραμματίστηκα τεχνικά θέματα και αν δεν βγάλουν άκρη αυτοί τότε «στέλνουν» την βλάβη στους τεχνικούς για να την δουν). Από το 134 ούτε φωνή ούτε ακρόαση... καλώ εγώ το μεσημέρι (κατά τις 15:00 με τον φόβο ότι θα έχουν φύγει) και μετά από μισή ώρα με το ρολόι στην αναμονή απαντάει κάποια καημένη κοπέλα την οποία ξεχέζω «άγρια» την διατάζω εν ολίγης να μου φέρει τον προϊστάμενο της εδώ και τώρα. Ο επόπτης καθώς η προϊστάμενη της υπηρεσίας ήταν απασχολημένη με ζητά λίγη ώρα να δει το θέμα και πράγματι μετά από περίπου μισή-μία ώρα με καλεί και μου λέει ότι έχει ζητήσει ενημέρωση αλλά λόγο της ώρας θα έχω απάντηση μόνο την Δευτέρα... μου έδωσε το όνομα του, το απευθείας υπηρεσιακό του τηλεφωνικό αριθμό καθώς και τα ίδια στοιχεία της προϊσταμένης της υπηρεσίας και μου είπε ότι την Δευτέρα πριν τις δέκα το πρωί θα έχω ενημερωθεί.

 

Αργότερα καλώ 121 αιτούμαι τον επόπτη και «πέφτω» πάλι στον χθεσινό ο οποίος στέλνει και άλλο fax στην υπηρεσία dislam και μου δίνει το υπηρεσιακό τηλέφωνο του διοικητή της υπηρεσίας λέγοντας μου να τον καλέσω από Δευτέρα να τον μπινελικώσω!

 

Παρόμοια fax έχουν στείλει δύο θέσεις από το 121 (συν τα δύο fax του επόπτη), η επόπτης του 1242, δύο θέσεις από το 134 και ένας επόπτης, οι τεχνικοί Παιανίας και τελικά παραμένει το πρόβλημα!!

 

Tι πρέπει να κάνει κανείς, για να έχει internet σε αυτή το χώρα?? Το πρόβλημα δεν είναι μόνο προσωπικό αλλά και επαγγελματικό αφού δεν λειτουργεί και σημαντικό μέσω επικοινωνία εταιρίας που στεγάζεται εδώ.

Υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο για τέτοιες υποθέσεις? Είχα ακούσει κάτι για 48 ώρες το οποίο μου είπαν ότι έγινε μία εβδομάδα!?

 

Τι να κάνω εκτός από το να περιμένω στο έλεος μερικών ηλίθιων να κουνήσουν τα δαχτυλάκια τους?

 

Modem: Alcatel SpeedTouch 530

Phone line: OTE

ISP: OTEnet

Ιδρυτικό μέλος του "Φώφη και τα μυαλά στα κάγκελα", Φώφη Τσεσμελή fan club.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,τι να σου πω;

Μια ζωη η ιδια καταντια στην Ελλαδα! :mad:

Ο οτε και ο καθε "οτε" ειανι απικο ΜΟΝΟ στο αν τυχει και καθυστερησεις κανα δυο μερες να τους πληρωσεις,να σε παρουν αμεσως και να σε ειδοποιησουν! :mad:

Α ρε μπουρλοτο που θελουν... :p

Link to comment
Share on other sites

εκεί είναι να μη μπλέξεις με τον ΟΤΕ... τώρα είσαι στο έλεος των δημόσιων υπαλλήλων :worry:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

pantws se periptwsh pou den sygxronizetai lene oti ftaiei h syndesmologia.apthn allh pws ginetai ayto, afou prin douleve? 3anaperases tis ry8miseis milwntas me texniko? egw sthn patra sxetika den exw provlhma, alla palaiotera merikes fores apla den empaine gia diaforous logous..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

3erei kaneis apo pou elegxoume me ti taxythta mpainei to dsl? giati emena panw sto eikonidio mou leei topikh syndesh 192.168... mpla mpla

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Ή κάνεις κάποιο διαγνωστικό από αυτά που υπάρχουν σε διάφορα μέρη στο internet ή κοιτάς τον router σου (αν έχει αυτή τη δυνατότητα) ή κοιτάς πόσο γρήγορα κατεβαίνουν τα προγράμματα.

Το καλύτερο είναι το 1, το 2 μετρά μόνο ταχύτητα σύνδεσης με τον ISP και το 3 είναι κάπως αναξιόπιστο.

 

Δες για παράδειγμα αυτό: http://193.92.130.234:7123

και αυτό: http://webtest.vivodi.gr/bw/ (αυτό δουλεύει σωστά μόνο με Internet Explorer)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (16 Οκτ. 2004 , 22:18)

 

Ή κάνεις κάποιο διαγνωστικό από αυτά που υπάρχουν σε διάφορα μέρη στο internet ή κοιτάς τον router σου (αν έχει αυτή τη δυνατότητα) ή κοιτάς πόσο γρήγορα κατεβαίνουν τα προγράμματα.

Το καλύτερο είναι το 1, το 2 μετρά μόνο ταχύτητα σύνδεσης με τον ISP και το 3 είναι κάπως αναξιόπιστο.

 

Δες για παράδειγμα αυτό: http://193.92.130.234:7123

και αυτό: http://webtest.vivodi.gr/bw/

 

to prwto tis Forthnet metraei tin taxitita se kb or se kbps ?

Giati emena enw katevazw me 35 mou bgazei to eksis apotelesma:

 

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 108.69Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 163.23kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

Kai lew kapws periergo na einai auth h taxythta mou me adsl 384!

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου βγάζει είναι σε Kbps.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.0f

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 112.34Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 212.74kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Αυτά μου έβγαλε εμένα με Vivodi 256/128 Kbps.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emperor69 (16 Οκτ. 2004 , 21:36)

 

pantws se periptwsh pou den sygxronizetai lene oti ftaiei h syndesmologia.apthn allh pws ginetai ayto, afou prin douleve? 3anaperases tis ry8miseis milwntas me texniko? egw sthn patra sxetika den exw provlhma, alla palaiotera merikes fores apla den empaine gia diaforous logous..

 

 

Οι ρυθμίσεις τι σχέση έχουν με τον συγχρονισμό; Το modem για να συγχρονιστεί θέλει απλά να το συνδέσεις με την γραμμή του ΟΤΕ και να το ανοίξεις. Δεν θέλει κάποια ρύθμιση. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (17 Οκτ. 2004 , 01:36)

 

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.0f

click START to begin

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 112.34Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 212.74kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

 

Αυτά μου έβγαλε εμένα με Vivodi 256/128 Kbps.

 

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR (17 Οκτ. 2004 , 01:27)

 

to prwto tis Forthnet metraei tin taxitita se kb or se kbps ?

Giati emena enw katevazw me 35 mou bgazei to eksis apotelesma:

 

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 108.69Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 163.23kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

Kai lew kapws periergo na einai auth h taxythta mou me adsl 384!

 

 

Μικρότερη ταχύτητα η 384 απο την 256? :eek:

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ή ο φίλος έτρεχε κάτι άλλο που ξέχασε να κλείσει, ή υπήρξε πρόβλημα συνεργασίας μεταξύ σύνδεσης-διαγνωστικού, ή η σύνδεσή του εκείνη την ώρα σερνόταν.

Και η δικιά μου όπως βλέπεις απέχει αρκετά από το 256/128.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (17 Οκτ. 2004 , 05:30)Οι ρυθμίσεις τι σχέση έχουν με τον συγχρονισμό; Το modem για να συγχρονιστεί θέλει απλά να το συνδέσεις με την γραμμή του ΟΤΕ και να το ανοίξεις. Δεν θέλει κάποια ρύθμιση. :confused:
Ακριβώς, προς στιγμή σκέφτηκα μήπως φταίει το PC μου και αρχικά έβγαλα και τα drivers του modem, μετά έβγαλα και το USB. Το modem πρέπει να συγχρονίζει και χωρίς καμία σύνδεση εκτός τηλεφωνικής γραμμής και ρεύματος!
Ιδρυτικό μέλος του "Φώφη και τα μυαλά στα κάγκελα", Φώφη Τσεσμελή fan club.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...