Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλημερα παιδια!!!

 

Ειμαι παντελως ασχετος και θα ηθελα σας παρακαλω πολυ τα φωτα σας.Θελω να αγορασω μια ADSL συνδεση 384/128 αλλα δεν ξερω ποια εταιρεια ειναι καλυτερη.Ψαχνω συνεχως πληροφοριες αλλα δεν ξερω που να κατασταλαξω.Ειμαι μεταξυ Forthnet-Hol-Teledome-Otenet αλλα δεν ξερω ποια ειναι ποιο καλη,απο τιμες ποια συμφερει γιατι δεν φευγουνε και απο τα μπατζακια μας :p :p :p ,χωρις μηνιαο παγιο,σταθερο ιντερνετ και επισης για καλυτερο κοστος σταθερης τηλεφωνιας χωρις μηνιαιο παγιο.Αν θελετε εκφερετε και την γνωμη σας ο καθενας σας που εχει και διαφορετικη συνδεση ADSL.

 

Ας ελπισω να μην κανω ηλιθιες ερωτησης γιατι δεν καταλαβαινω πλεον τι γινετε με αυτες τις εταιριες.Παρακαλω πολυ ας με βοηθησει καποιος θα του ειμαι πολυ ευγνωμων.

 

Υ.Γ. Δεν ξερω αν το εγραψα και στο καταλληλο thread.Αν πιστευει καποιος πως πρεπει να παει καπου αλλου ας το στειλει.

 

Θερμα ευχαριστω για την κατανοηση σας...

 

Για adsl θα πάρεις ένα τηλέφωνο στο 134 ή θα πας σε κατάστημα του ΟΤΕ και θα ζητήσεις να κάνεις αίτηση για adsl. Αν σκοπεύεις να συνδέσεις μόνο τον υπολογιστή σου θα πάρεις για modem το Alcatel 530 (αν η γραμμή σου είναι PSTN) ή το Alcatel 530i (αν η γραμμή σου είναι ISDN) . Αν θέλεις να κάνεις δίκτυο και να συνδέσεις 2 υπολογιστές και πάνω θα πάρεις το Alcatel 510 (αν η γραμμή σου είναι PSTN) ή το Alcatel 510i (αν η γραμμή σου είναι ISDN). Μόλις σε ενημερώσουν από τον ΟΤΕ ότι έχει ενεργοποιηθεί το adsl στην γραμμή σου θα κάνεις αίτηση σε κάποιον provider για συνδρομή. Προτείνω την Altec Telecoms ( http://www.altectelecoms.gr/ ) γιατί την χρησιμοποιώ από τον Ιούλιο στο σπίτι μου στην Βούλα και από τον Μάρτιο στην Ηγουμενίτσα όπου είμαι φοιτητής. Δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα και κατεβάζω συνεχώς με την μέγιστη ταχύτητα που δίνει η γραμμή μου. Τώρα για σταθερή τηλεφωνία από το τι κλήσεις κάνεις. Πήγαινε στο forum Σταθερή Τηλεφωνία και διάβασε τα υπάρχοντα θέματα μήπως βρεις ποια εταιρία σου ταιριάζει. Αν δεν βρεις, ρώτα στο topic " Τηλεφωνία Εναλλακτικών... Ποιον πάροχο; " που βρίσκεται στο forum ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ.

 

EDIT

 

Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση για adsl πήγαινε στην διεύθυνση http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm , βάλε τον αριθμό του τηλεφώνου σου, επέλεξε αν έχεις γραμμή PSTN ή ISDN, μετά πάτα το κουμπί Επόμενο και θα δεις αν υπάρχει διαθεσιμότητα adsl στην περιοχή σου. Αν δεν θέλεις να πάρεις το 134 ή να πας σε κατάστημα του ΟΤΕ, μπορείς να κάνεις την αίτηση και μέσω internet (όπως έκανα εγώ το καλοκαίρι στην Βούλα) . Θα σε καλέσουν για επιβεβαίωση και μετά θα προχωρήσει κανονικά η αίτησή σου (αν φυσικά υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σου) .

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

exo forthnet kai eno mou dixnei oti eimai online sta 384 ,to jetspeed ola kala me ta lampionia tou :D ,

anoigo browser kai den fortonei selides

 

eno tora mpika me dial-up

kai eimai ok

 

exei kapio problem i forthnet simera?

http://www.mourmour.gr/upload/iphone_court.thumbnail.jpg I-phone FTW
Link to comment
Share on other sites

Μου το κανει και εμενα καμμια φορα, αλλα πιστευω οτι φταιει το ρουτερ..δοκιμασε να το κανεις ενα reboot μηπως διορθωθει.

Η φορθνετ σημερα καλα παει (Θεσσαλονικη) :)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια η συνέντευξη αναφέρει πως:

 

-Ο ΟΤΕ ευθύνεται που καθυστέρησε τόσο πολύ η αστική και χάθηκαν πολλοί πελάτες!

-Ο ΟΤΕ δημιουργεί προβλήματα και καθυστερούν οι συνδέσεις sDSL

-Σχεδιάζονται επενδύσεις €20 εκατ. Στις επενδύσεις περιλαμβάνεται κατασκευή δικτύου οπτικών ινών σε Αθήνα κ Θεσσαλονίκη.

-Το sDSL θα εξελιχθεί! Θα ξεκινήσει πιλοτική εφαρμογή για video on-demand (τηλεοπτικα κανάλια μέσω SDSL) και παιχνίδια.

-Οι πελάτες sDSL είναι πάνω απο 500

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους! Εχω το εξης προβλημα! Μετα απο τα 30 λεπτα συνηθως αφου συνδεθω κανονικα παγωνει το συστημα και κοβεται η συνδεση! μου βγαζει επισης ενα μηνημα απο το msn messenger οτι εχω spyware και οτι πρεπει να παω σε μια συγκεκριμενη σελιδα! εχω βαλει ολα τα προγραμματα αντιspyware και δεν βρηκα ληση ! Μετα κατεληξα στο φορματ...και παλει εχω το ιδιο προβλημα! σκεφτηκα μηπως φταινε τα windows xp χωρις sp2 και οχι γνησια! αν βαλω windows 98 η 2000 μηπως δεν εχω προβλημα? επισης εχω το crypto f200 μηπως φταει αυτο? να αλλαξω μοντεμ? κατεβαζω απο το soulseek μουσικη αλλα κολαει και οταν δεν ειμαι μεσα! εχετε να μου προτινεται τπτ? πρα τηλ στην 4νετ και δεν με βοηθησαν! ευχαριστω!

Αυτό για το messenger υπάρχει στο google ena tool να σβήσεις το messenger των windows!!Kαι εγώ το είχα αυτό το πρόβλημα!Για το άλλο ίσως φταίει αν δεν έχεις αρκετή μνήμη γιατι ξοδεύει πολύ η΄κατέβασε την καινούργια έκδοση 156c!Και επίσης πρεέπει να ανοίγεις πόρτες όπως και στο soulseek δες επάνω στα general options και άνοιξε εκείνη την πόρτα!

Link to comment
Share on other sites

παντως καλο ειναι να κοιταξουν πρωτα την ποιοτητα του ηχου.

επισης οταν παιρνεις κινητο κανει μια ωρα να πιασει.

εχω τπ αλλα μαλλον θα τη σταματησω.

καμια σχεση με την ποιοτητα του οτε.

σε μονιμη βαση ακουγεται κατι σαν παρασιτο με τιποτα δεν ειναι ειναι καθαρος ο ηχος.

εχω δοκιμασει και τελλας και εχει καθαρο ηχο σαν του οτε

επισης εβαλα teledome και επισης ο ηχος ειναι καθαρος.

πρεπει να το φτιαξουν αμεσα.

και αλλοι γνωστοι μου εβαλαν τπ και δεν τη χρησιμοποιουν γιατι ο ηχος δεν ειναι καθαρος

Link to comment
Share on other sites

παντως καλο ειναι να κοιταξουν πρωτα την ποιοτητα του ηχου.

επισης οταν παιρνεις κινητο κανει μια ωρα να πιασει.

εχω τπ αλλα μαλλον θα τη σταματησω.

καμια σχεση με την ποιοτητα του οτε.

σε μονιμη βαση ακουγεται κατι σαν παρασιτο με τιποτα δεν ειναι ειναι καθαρος ο ηχος.

εχω δοκιμασει και τελλας και εχει καθαρο ηχο σαν του οτε

επισης εβαλα teledome και επισης ο ηχος ειναι καθαρος.

πρεπει να το φτιαξουν αμεσα.

και αλλοι γνωστοι μου εβαλαν τπ και δεν τη χρησιμοποιουν γιατι ο ηχος δεν ειναι καθαρος

Κι εγώ χρησιμοποιώ εναλλακτικά την Τελεπάσπορτ κι ειδικά από τότε που μου ενεργοποιήθηκε η προεπιλογή φορέα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε με την ποιότητα ήχου, ούτε με την ταχύτητα σύνδεσής μου με τον καλούμενο τηλεφωνικό αριθμό. Στη θέση σας, θα ενημέρωνα το τεχνικό τμήμα του παρόχου μου.

ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρησιμοποιώ εναλλακτικά την Τελεπάσπορτ κι από τότε που μου ενεργοποιήθηκε η προεπιλογή φορέα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε με την ποιότητα ήχου, ούτε με την ταχύτητα σύνδεσής μου με τον καλούμενο τηλεφωνικό αριθμό. Στη θέση σας, θα ενημέρωνα το τεχνικό τμήμα του παρόχου μου.

 

Εχει διαφορα στη ποιοτητα αν εχεις προεπιλογη ή οχι? Ρωταω γιατι το λες σαν να λες οτι πριν δεν ειχες και την καλυτερη ποιοτητα αλλα με την προεπιλογη εχεις καλη ποιοτητα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορα στη ποιοτητα αν εχεις προεπιλογη ή οχι? Ρωταω γιατι το λες σαν να λες οτι πριν δεν ειχες και την καλυτερη ποιοτητα αλλα με την προεπιλογη εχεις καλη ποιοτητα τωρα.

Υπήρχε μια μικρή καθυστέρηση στη σύνδεσή μου προς κινητά η οποία ήταν λίγο μεγαλύτερη από εκείνη που εξακολουθεί να υπάρχει και σήμερα όταν κάποιος καλεί μέσω ΟΤΕ κάποιο κινητό. Ήταν ανεκτή από πλευράς μου. Δεν ξέρω αν για το ότι έχει μειωθεί η χρονοκαθυστέρηση αυτή, (που είναι φυσικό να υπάρχει, πιστεύω, όταν καλώ κινητό), ευθύνεται η προεπιλογή ή κάποιος άλλος παράγοντας. Αυτό που ξέρω είναι ότι χρονικά συνέπεσε με την προεπιλογή της τηλεφ. μου γραμμής.

ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

H Telepassport έχει 34 τηλεπικοινωνακούς κόμβους και σε ένα μήνα περίπου θα ενεργοποιηθούν άλλοι 10. Αυτό σημαίνει πως θα βελτιωθούν πολλά. Αν θές να βγάζει γραμμή αμέσως στα κινητά ενεργοποίησε την ΑΚΓ (Αναγνώριση καλούσας γραμμής). Επειδή λειτουργεί με διασύνδεση νομίζω πως η ποίότητα είναι πολύ καλύτερη.

 

Η Χρύσα έχει δίκιο. Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα με παράσιτα επιοινώνησε με το τεχνικό τμήμα. Πραγματικά μπορεί να βοηθήσουν. Τέτοια πράγματα πλέον είναι σπάνια στην tp

Link to comment
Share on other sites

Ρε γαμώτο...Πότε θα το κάνουν σαν τα κινητά να μπορείς με #31# να αποκρύπτεις τον αριθμό σου όποτε θέλεις; Αφού πάντα απόκρυψη θέλουμε να κάνουμε επιλεκτικά :(:(:(
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν καταλαβες την απορια μου.Την διαφορα κοστους θελω να βρω.Τα εχουνε μπερδεμενα και δεν μπορουν να με βοηθησουν να καταλαβω το τι θα πληρωνω π.χ. για μια 384/128 στο 3μηνο ή στο 6μηνο + το παγιο του ΟΤΕ φυσικα.Δεν ψαχνω για κοστολογιο modem και τον εξοπλισμο συνδεσης. Μονο ποια ειναι συμφεροτερη εταιρεια για τα παγια?
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με την σύνδεση adsl .

Δεν γινέται καλή αξιοποίηση του bandwidth που υποτιθεται ότι προσφέρει το συγκεκριμένο επίπεδο σύνδεσης. (Κατεβασμα αρχείων από σελίδες με ταχύτητα κάτω από 25kb/s)

 

Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό?

lel!
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΟΝΤΩΣ Η ON-LINE ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΤΗΣ VIVODI ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ? ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ? ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΜΕ ΟΤΕΠΙΛΟΓΕΣ. ΚΑΝΩ ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΣΤΙΚΕΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια προσπάθεια ξεκινώντας με ένα τηλεφώνημα στους τεχνικούς της Forthnet.Υστερα θα σε παραπέμψουν στον ΟΤΕ.Πάρε και εκεί.Αυτοί θα σου πούν οτί είναι πρόβλημα του παροχέα σου.

Από κει και πέρα για πολλούς,μια καλή λύση θα ήταν η προσευχή,Η οποία στον καιρό μας έχει υποτιμιθεί πολύ.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλεφωνο στην forthnet και τους είπα οτι πιάνω 20kb/s και ρώτησα ποσο ειναι το κανονικό και μου είπαν 35-40kb/s.Φταιω αμα δεν τους πληρωσω? :/

 

ορίστε και τα αποτελέσματα του speed test:

 

Downstream 172 Kbps (21.5 KB/sec) 185 Kbps (inc. overheads)

Upstream 104 Kbps (13.0 KB/sec) 112 Kbps (inc. overheads)

lel!
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια θα φταίς γιατί κανείς δεν σου εγγυάται την ταχύτητα .Απλά αν δεν είσαι ευχαριστημένος,την κόβεις.Εγώ πάλι με φόρθνετ είμαι μια χαρά.Μπορεί να φταίει το dslam του οτέ στο μέρος που βρίσκεσαι.

Πάρε ένα τηλ πάλι και ρώτα τους τι μπορούν να κάνουν γιατί έχεις την μισή ταχύτητα από αυτήν που θα έπρεπε να έχεις.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

:cry: Βρήκα κάτι πληροφορίες με την αναζήτηση αλλά δεν με βοήθησαν.

 

Έχω jetspeed 530i με σύνδεση Otenet.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το winamp μου πετάει το γνωστό σφάλμα:

yp.shoutcast.com gave extended error (Cannot see your station/computer (IP: 83.235.242.94:8000) from the Internet, disable Internet Sharing/NAT/firewall/ISP cache (Connection refused))

 

Έχω Windows XP with Servise Pack 2 τα Ελληνικά!

 

Όποιος γνωρίζει κάτι θα χαρώ πολύ να με βοηθήσει.

 

thanks!

Link to comment
Share on other sites

:cry: Βρήκα κάτι πληροφορίες με την αναζήτηση αλλά δεν με βοήθησαν.

 

Έχω jetspeed 530i με σύνδεση Otenet.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το winamp μου πετάει το γνωστό σφάλμα:

yp.shoutcast.com gave extended error (Cannot see your station/computer (IP: 83.235.242.94:8000) from the Internet, disable Internet Sharing/NAT/firewall/ISP cache (Connection refused))

 

Έχω Windows XP with Servise Pack 2 τα Ελληνικά!

 

Όποιος γνωρίζει κάτι θα χαρώ πολύ να με βοηθήσει.

 

thanks!

Λοιπόν θα ανοίξεις την σελίδα του modem σου θα επιλέξεις advanced θα επιλέξεις napt και new θα βάλεις tcp από κάτω insert port πιθανότατα την 10.0.0.139 έχεις το κάτω το αφήνεις κενό και δίπλα inside port και outside port 8000 και πατάς apply!Αυτό θα το κάνεις και για την πόρτα 8001!Και επίσης ακόμα 2 φορές με udp 8000 και 8001 και μετά θα πατήσεις save all και είσαι οκ!!

Link to comment
Share on other sites

jetspeed 530 δεν γνωρίζω αν υπάρχει.

Αν εννοείς το 520, τότε η IP που θα δώσεις στον browser είναι η 192.168.1.1 μετά πήγαινε εδώ και άνοιξε τα πορτς που σου είπε παραπάνω ο cocu.

Link to comment
Share on other sites

Φτάνω σε αυτό το σημείο αλλά δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να βάλω. Μήπως ξέρει κάποιος? :)

 

 

http://www.portforward.com/intracom/jetspeed520-NatRule-Add.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φτάνω σε αυτό το σημείο αλλά δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να βάλω. Μήπως ξέρει κάποιος? :)

RULE ID είναι ο αυξων αριθμός. Βάλε 2 ή ότι νουμερο θέλεις. Δεν παίζει ρόλο.

Local address from, βάζεις την IP του ρούτερ, η 192.168.1.1, αυτή δηλαδή που έδωσες στον browser για να σου ανοίξει η σελίδα με τις ρυθμίσεις.

Local address to, είναι η εσωτερική ΙP του υπολογιστή σου, της κάρτας δικτύου σου δλδ. AΝ δεν την έχεις αλλάξει είναι η 192.168.1.2, αν το έχεις συνδεδεμένο USB το modem, τότε είναι 192.168.2.1.

Destination port from, to και Local Port, βάζεις το 8000 σε όλα.

Τα υπόλοιπα (global address κλπ) τα αφήνεις ως έχουν.

Πατάς submit και έχεις ανοίξει το πορτ 8000. Κάνει την ίδια ακριβ΄ς διαδικασία και για το 8001, με τη μόνη διαφορά όπου έβαλες 8000 πριν, τώρα βάζεις 8001. Submit πάλι.

Kαι μετά κάνεις commit kai reboot. Αν δεν ξέρεις πως το λέει η σελίδα που έδωσα στο προηγούμενο Post μου. 2 click είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...