Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Xairetai!

 

Thymamai paliotera eixe dothei kapoio link gia kapoia selida me ena pinaka, pou eixe oles sygkentrwtika tis xrewseis apo tous enallaktikous paroxeis statheris thlefwnias. Prepei na htan kapoio epishmo site, den thumamai omws...

Exei kaneis yp'opsin tou kati tetoio?

 

Eyxaristw ek twn proterwn.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΠΛΕΟΝ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΙΜΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ!!

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ 11/4 ΚΑΙ ΓΙΑ PSTN ΚΑΙ ΓΙΑ ISDN ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ!!!

ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΙΜΟΣ ΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΝ 0,96Ε ΤΟ ΜΗΝΑ (PSTN) H'

ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ 1.76E ΤΟ ΜΗΝΑ (ISDN)

 

:D ;)

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ένας φίλος από εδώ μέσα(ο lewton-συγνώμη αν κάνω λάθος) είχε κάνει έναν συγκεντρωτικό πίνακα αλλά αρκετούς μήνες πρίν οπότε και να τον βρείς τώρα θα είναι αχρηστος γιατί οι χρεώσεις θα έχουν αλλάξει.
Link to comment
Share on other sites

εχουμε και καποια επισημη ανακοινωση;

Πολυ καλο παντως!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Telika akyro, to thimithika kai to brhka...einai stis selides tou E.E.T.T, kai einai enas pinakas me oles tis etaireies paroxhs statheris thlefwnias, me xrewseis gia ekswteriko, stathera eswterikou k kinhta, poly kalos.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

paides exw problima...

mou edwsan ena asirmato tilefwno (AUDIOLINE - CDL 971G)...

to sindew kanonika stin tilefwniki grammi, alla apo ekei kai pera tipota...

ti ennow? pernw apo to kinito mou tilefwno, akouw pws kalei, alla apo to asirmato den akougetai ixos

pernw apo to asirmato sto kinito kai de ginetai tipota (den akouw oute to "tout-tout")

 

pantws iparxei ena pliktro sti vasi pou otan to pataw, akougetai enas ixos san na kalei (to kanei panta otan pataw to sigkekrimeno pliktro) opote den iparxei periptwsi na min doulevei to ixio

exw allaksei kai mpataria, alla tipota

 

akolouthei mia foto tou:

http://bilder.guenstiger.de/prodfoto/cdl971g.jpg

den exw odigies xrisews kai den exw idea ti kanei to kathe pliktro (gia tin akrivia ta dio panw-panw, ta 4 katw kai auto pou vrisketai stin "vasi" tou)

 

kanw kati lathos? xriazetai kamia extra rithmisi? :?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα :-D Ωραιοοοος!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, τα προβλήματά σου σε λιγο θα λυθούν... :shifty:

Η ασύρματη πατάτα που διαθέτεις, έχει ένα βύσμα (RJ11) για να δυνδέεται με τη μπρίζα τηλεφώνου (πάλι RJ11).

To RJ11 έχει 4 ποδαράκια, από τα οποία χρησιμοποιούνται τα 2. Στην Ελλάδα, χρόοοονια τώρα χρησιμοποιούνται τα 2 μεσαία. Αν το τηλ. στο έφεραν π.χ. από Γερμανία όμως, χρησιμοποιεί τα 2 ακριανά.

Αυτό που έχεις να κάνεις, είναι να επέμβεις στην μπρίζα του τηλ. σου και να βάλεις τη γραμμή σου στους ακριανούς ακροδέκτες.

Ciao

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σαν προσφορά δεν είναι και εντελώς απίθανη....το καλοκαίρι το κόβω το ΧΒΟΧ να πέφτει στα 100 ευρώ στην τιμή καθώς φθηνόπορο βγαίνει το ΧΒΟΧ2...είδωμεν...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

...και θα έχεις πάλι διακοπή. Nrg, αν διαβάσεις καλύτερα το μύνημά μου θα καταλάβεις οτι υποθέτω οτι το τηλ. του johntas χρησιμοποιεί τους ακριανούς ακροδέκτες του βύσματος, πράγμα συχνό σε ασύρματα κυρίως τηλέφωνα

Ciao

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΠΛΕΟΝ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΙΜΕΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ!!

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ 11/4 ΚΑΙ ΓΙΑ PSTN ΚΑΙ ΓΙΑ ISDN ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ!!!

ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΙΜΟΣ ΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΝ 0,96Ε ΤΟ ΜΗΝΑ (PSTN) H'

ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ 1.76E ΤΟ ΜΗΝΑ (ISDN)

 

:D ;)

 

Άντε, και κάτι καλό επιτέλους! :D

Link to comment
Share on other sites

sas euxaristw kai tous dio...

na eixe problima to kalwdio mou, den ipirxe periptwsi kathws to dokimaza me to allo mou tilefwno kai douleve kanonika...

telika piga se ena katastima kai tous zitisa na mou ftiaksoun ena kalwdio, pou apo tin mia meria ta dio mesea na pane stis akrianes tripoules tou clip kai doulevei mia xara :)

 

twra pio kalo paidi tha mou pei ti kanoun ta parakatw pliktra?

http://www.freewebs.com/kikirikou/s.bmp

 

euxaristw kai pali :O

Link to comment
Share on other sites

tilefonisa ston ote kai to koulo ppou mou eipan einai pos epeidi exo enalaktiko forea otan den bgainei klisi apo auton xreonome ston ote. (koulo vevea giati an exei proepilogi den mporeis na bgaleis grammi me tipota se mia tetoia periptosi.)

 

Απ' ότι ξέρω, ισχύει αυτό που σου είπε ο ΟΤΕ.Το έχω ακούσει η ίδια και από την TELLAS. Οι κλήσεις αυτές θα αναγράφονται στις αστικές (αν για παράδειγμα ήταν αστικές) στο λογαριασμό του ΟΤΕ.Αυτά...

Ποιος καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη?...
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας το site της ναυτεμπορικής είδα οτι την Δευτέρα στο περιοδικό της εφημερίδας eWorking (http://www.eworking.gr) έχει συνέντεξη του προέδρου της TelePassport, κ. Βαγγέλη Σαβούρη.

 

Φαντάζομαι θα έχει ενδιαφέρον υλικό για την σταθερή τηλεφωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε και αυτο ;)

 

 

 

http://www.telecompare2.gr/extra.php

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια!!!

 

Ειμαι παντελως ασχετος και θα ηθελα σας παρακαλω πολυ τα φωτα σας.Θελω να αγορασω μια ADSL συνδεση 384/128 αλλα δεν ξερω ποια εταιρεια ειναι καλυτερη.Ψαχνω συνεχως πληροφοριες αλλα δεν ξερω που να κατασταλαξω.Ειμαι μεταξυ Forthnet-Hol-Teledome-Otenet αλλα δεν ξερω ποια ειναι ποιο καλη,απο τιμες ποια συμφερει γιατι δεν φευγουνε και απο τα μπατζακια μας :p :p :p ,χωρις μηνιαο παγιο,σταθερο ιντερνετ και επισης για καλυτερο κοστος σταθερης τηλεφωνιας χωρις μηνιαιο παγιο.Αν θελετε εκφερετε και την γνωμη σας ο καθενας σας που εχει και διαφορετικη συνδεση ADSL.

 

Ας ελπισω να μην κανω ηλιθιες ερωτησης γιατι δεν καταλαβαινω πλεον τι γινετε με αυτες τις εταιριες.Παρακαλω πολυ ας με βοηθησει καποιος θα του ειμαι πολυ ευγνωμων.

 

Υ.Γ. Δεν ξερω αν το εγραψα και στο καταλληλο thread.Αν πιστευει καποιος πως πρεπει να παει καπου αλλου ας το στειλει.

 

Θερμα ευχαριστω για την κατανοηση σας...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά! Μήπως ξέρει κανένας εαν μπορώ να συνέομαι με internet (διαδίκτυο) ασύρματα; Δηλ. να συνδέσω στην πριζα του τηλεφώνου (τοιχου) καποιο μηχανισμό και στον Η/Υ καποιον άλλον και να γίνετε σύνδεση χωρίς καλώδιο; ( ασύρματα ). :worry:
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά! Μήπως ξέρει κανένας εαν μπορώ να συνέομαι με internet (διαδίκτυο) ασύρματα; Δηλ. να συνδέσω στην πριζα του τηλεφώνου (τοιχου) καποιο μηχανισμό και στον Η/Υ καποιον άλλον και να γίνετε σύνδεση χωρίς καλώδιο; ( ασύρματα ). :worry:

Νομίζω φίλε μου αυτό που ψάχνεις είναι το BlueFRITZ.

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχεις ISDN σύνδεση.

Για περισσότερες πληροφορίες.

http://www.avm.gr

http://www.danasoft.com/sig-gre.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους! Εχω το εξης προβλημα! Μετα απο τα 30 λεπτα συνηθως αφου συνδεθω κανονικα παγωνει το συστημα και κοβεται η συνδεση! μου βγαζει επισης ενα μηνημα απο το msn messenger οτι εχω spyware και οτι πρεπει να παω σε μια συγκεκριμενη σελιδα! εχω βαλει ολα τα προγραμματα αντιspyware και δεν βρηκα ληση ! Μετα κατεληξα στο φορματ...και παλει εχω το ιδιο προβλημα! σκεφτηκα μηπως φταινε τα windows xp χωρις sp2 και οχι γνησια! αν βαλω windows 98 η 2000 μηπως δεν εχω προβλημα? επισης εχω το crypto f200 μηπως φταει αυτο? να αλλαξω μοντεμ? κατεβαζω απο το soulseek μουσικη αλλα κολαει και οταν δεν ειμαι μεσα! εχετε να μου προτινεται τπτ? πρα τηλ στην 4νετ και δεν με βοηθησαν! ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Στην αγορά κυκλοφορούν και ελάχιστα pstn modems ασύρματα. Το μοντεμ συνδέεται με το τηλέφωνο και εκπέμπει με bluetooth σε ένα εύρος 10 μέτρων ακτινικά και επικοινωνεί με bluetooth πομποδέκτη usb, που τοποθετείται στον υπολογιστή. Βέβαια αυτά όπως και το ble fritz! αν η γραμμή είναι isdn είναι ακριβές λύσεις και χρησιμοποιούνται σε ειδικές περιπτώσεις για αυτό και στην αγορά δεν υπάρχουν πολλά τέτοια προϊόντα. Αν έχετε ή σκοπεύετε να βάλετε adsl τότε η αγορά ενός ασύρματου adsl router είναι επιβεβλημένη αν θέλετε να γλυτώσετε από κάποια καλώδια. Φιλικά,

Δημήτρης Αβαγιανός

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους! Εχω το εξης προβλημα! Μετα απο τα 30 λεπτα συνηθως αφου συνδεθω κανονικα παγωνει το συστημα και κοβεται η συνδεση! μου βγαζει επισης ενα μηνημα απο το msn messenger οτι εχω spyware και οτι πρεπει να παω σε μια συγκεκριμενη σελιδα! εχω βαλει ολα τα προγραμματα αντιspyware και δεν βρηκα ληση ! Μετα κατεληξα στο φορματ...και παλει εχω το ιδιο προβλημα! σκεφτηκα μηπως φταινε τα windows xp χωρις sp2 και οχι γνησια! αν βαλω windows 98 η 2000 μηπως δεν εχω προβλημα? επισης εχω το crypto f200 μηπως φταει αυτο? να αλλαξω μοντεμ? κατεβαζω απο το soulseek μουσικη αλλα κολαει και οταν δεν ειμαι μεσα! εχετε να μου προτινεται τπτ? πρα τηλ στην 4νετ και δεν με βοηθησαν! ευχαριστω!

 

Πιθανότατα για το πάγωμα του συστήματος φταίει το modem επειδή είναι σε usb. Πήγαινε σε ένα κατάστημα του ΟΤΕ και αγόρασε το Alcatel 530 (αν η γραμμή του τηλεφώνου σου είναι pstn) ή το Alcatel 530i (η γραμμή του τηλεφώνου σου είναι isdn) . Για να χρησιμοποιήσεις αυτό το modem ο υπολογιστής σου θα πρέπει να έχει κάρτα δικτύου. Συνδέεται και σε usb αλλά δεν προτείνω σύνδεση usb για adsl.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...